Kohn: niet /Hom bij oranje Kirs /HOOft in toernooi verder Handbalteam haaide de B-groep Van der Mije speelt tegen doktersadvies Als je h bijna nieuwe auto kunt overnemen van een goeie kennis, is t handig om een geldvoorraadje te hebben! Met n NMB Service-hrediet.* F" J i i. 3' w*. DONDERDAG 2 DECEMBER 19 76 21 SPORT 20 lem. I Typerend r I Zeg Mona-man. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT van je. Is dat even smullen! Exakl. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. Het lekkerste van het lekkere. Ouderwets-dik, toch vet-ami. Heerlijk-heerlijk. Je zuivelste gezondheid voor 79 ct de halve liter. jBF* 1 :is een Verbetering 1 rustig .leuren- u pas. 4 DeN^denktln Probeer? Umee- ,:1 (Van onze sportredactie) jp- t’ (ADVERTENTIE) ZIAN GEPLAAGD DOOR TRAININGSPROBLEMEN (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) er Oats I kandidaat George sur een JAN PREENEN combinatie (ADVERTENTIES) De stand na vier ronden is: (ADVERTENTIE) ■'i' 'kzaam- toringa- aardlge n Catty De stand is: 1. Portugal 2-3 45-40, 2. Nederland 2-3 35-34, 3. Zwitserland 2-2 36-30, 4. Finland 2-0 35-47. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Van der Moolen: „Ik kende die tegen standers van ons nauwelijks. Trumbic kende uit zijn Griekse periode Estikos, en heeft ons ook al geadviseerd hoe we zondag tegen Partizan Belgrado moeten spelen. Volgens Trumbic is Partizan een oude, statische ploeg, waartegen je een kans hebt als je snel speelt. Het is beslist niet zo dat ik me nu gepasseerd voel. Dan had ik Trumbic niet gevraagd. Het enige wat belangrijk is, is dat ZIAN gesprekken met de partijen kan ik mis schien enkel adviezen geven”. Jan Evert Veer in actie tijdens een van de cupwedstrijden die ZIAN-Vitesse onlangs speelde. LISSABON. (ANP)— Het Nederlandse zaalhandbalteam zal volgend jaar in de strijd om het wereldkampioenschap uit komen in de b-poule. De ploeg bewerk stelligde die promotie door een overwin ning van 16-15 op Zwitserland in de voorlaatste wedstrijd van de finalegroep in de c-poule in Lissabon. k De minister verwierp de gedachte dat een regeringscommissaris over het be taalde voetbal zou moeten worden aan gesteld, zoals de vereniging van con- tractspelers had geëist. „Ik begrijp best”, zei Van Doorn, „wat de verontrusten beweegt en ik geloof ook dat het nodig is orde op zaken te stellen. Daarvoor is het noodzakelijk dat er bij de betrokken partijen de bereidheid bestaat om de tafel te gaan zitten. Het bestuur van de KNVB moet op één lijn zien te komen met de belangengroepen om te bereiken En Veer, die na deze competitie wat gas wil terugnemen: „Tegen Partizan en Würzburg hebben we zeker mogelijkhe den. Het Joegoslavisch waterpolo is een beetje op zijn retour. In Montreal heeft Nederland dat al aangetoond door met 5-3 van Joego-Slavië te winnen. We zul len er echter voor moeten zorgen dat de concentratie niet verslapt. Dat is ons eerder tegen Würzburg duur komen te staan.” ZEIST. Trainer Spitz Kohn van FC Twente zal niet de opvolger worden van Jan Zwartkruis als interim-bondscoach van de KNVB. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft woensdagavond aan het bondsbesuur een lijstje met drie namen van kandidaten voor de vacature van bondsoefenmeester overhandigd. Boven aan dat lijstje staat de naam van Spitz Kohn, maar de Twense oefenmeester zei niet op een aanbod van de KNVB te willen ingaan. geen eerste plaats weggelegd in Moskou. Hans van der Moolen en Jan Evert Veer gaan ervan uit dat de toppositie al is gereserveerd voor CSKA Moskou, dat overigens in de eerste ronde in Den Haag door ZIAN op 7-7 kon worden gehouden: „Tegen Moskou hebben we met 4-0 achter gestaan en verdienden we gewoon niet meer dan een gelijkspel. In Moskou zal het een prestigeduel wor den, omdat de Russen Nederland verant woordelijk stellen voor de uitschakeling in Montreal. Omdat CSKA nu het voor deel van eigen bad heeft, zullen we weinig kans hebben. Toch kwamen de Zwitsers in het be gin van de belangrijke ontmoeting met 3-1 voor. Toen echter was het. Jo Helwe gen, die dank zij drie treffers achtereen zijn ploeg in de goede richting hielp- Nederland kwam op een voorsprong van 6-5 en doelpuntte nog twee keer voor de rust. Na de hervatting vertraagde Ne derland het spel. Zwitserland bleef lang bij. Na dertien minuten wisten de Ne derlanders echter een beslissende voor sprong te nemen van 15-11. Zwitserland kwam nog terug tot 15-14 en 16-15, waarna er niet meer werd gescoord. Nederland, dat de ontmoeting tegen Fin land nog tegoed heeft, werd door de zege zeker van een plaats bij de eerste drie in de finalepoule, die recht geeft op promotie naar de b-poule. Voor Neder land doelpuntten: Jo Helwegen (5), Har ry Weerman (4), Ton Reijnders (2), Piet Kievit (2), Bert Brouwer (2) en Peter Verjans. Ljoedmilla Belawe- Vreeken (Ned) DEN HAAG. Waterpolo-internatio- nal Jan Evert Veer is er verbaasd over dat ZIAN-Vitesse het hoofd nog altijd boven water heeft weten te houden in het Europa-Cuptoernooi voor landskam pioenen. dat voor de Haagse formatie in feite een handicaprace is. De Nederland se kampioen, die van vrijdag tot en met zondag in Moskou in de finale achter eenvolgens moet zien af te rekenen met het Westduitse SV ’05 Würzburg, het thuisspelende CSKA Moskou en de Joe goslavische titelhouder Partizan Belgra do, heeft de afgelopen maanden bepaald niet optimaal kunnen trainen. Terwijl bijvoorbeeld Würzburg over twee eigen zwambaden kan beschikken, moet ZIAN- Vitesse zelfs uitwijken naar Monster om het wekelijkse programma te kun nen afwerken. De Westduitse voetbalbond heeft besloten dat de wedstrijd Kaiserslautern-fortuna Dü- seldorf, die zaterdag bij de stand 0-1 werd gestaakt, niet wordt uitgespeeld, maar met 2-0 door Fortuna is gewonnen. Kaiserslautern kreeg als thuisspelende vereniging een boete van 8000 mark (ruim 8000 gulden) voor de ongeregeldheden. De wedstrijd kon niet wor den uitgespeeld, omdat toeschouwers met blikjes en stenen gooiden. in dankzjj we dit over de problemen geïnformeerd wil worden om vervolgens te bekijken of hij mee kan helpen bij het vinden van een oplossing. „Nee, ik wil me niet echt als bemidde laar opwerpen, aldus Van Doorn, ,maar ik wil dat de partijen daarom vragen, wel mijn goede diensten aanbieden. Vandaar dat gesprek met de bondsvoor zitter. Mijn plan is verder om zo moge lijk nog dezelfde dag of anders de dag daarna te praten met vertegenwoordi gers van de spelers en de oefenmeesters. Ik sta van harte achter hun eisen om een stuk medezeggenshap. Het gaat tenslotte in grote mate om hen. Na de Belangrijker is de interesse die bonds coach Ivo Trumbic sinds begin oktober voor ZIAN is gaan tonen. Op verzoek van coach Hans van der Moolen is de Joegoslaaf bij de tactische besprekingen betrokken voor de EC-duels. Trumbic, die trainer-coach is geweest van de natio nale teams van Joego-Slavië en Grieken land en als speler tijdens de Olympische Soelen in Tokio en Mexico-City werd uitgeroepen tot de beste waterpoloër, beschikt over een groot aantal gegevens. Die hebben ertoe bijgedragen dat ZIAN zowel de voorronde in Den Haag als de halve finale in Würzburg succesvol heeft afgesloten. De video-opnamen, die destijds zijn gemaakt van het vierlandentoernooi in Zwitserland, zijn bijzonder nuttig ge weest. Nederland wist hoe het zijn te genstanders moest bespelen: mei lange aanvallen en op zijn tijd vertragen. Ondanks die spelverbeteringen lijkt er voor ZIAN, dat in 1974 tweede werd in het EC-toernooi voor bekerwinnaars, Van Doorn in actie voor KNVB-ruzie nr heeft tijdens de gedeeltelijke verkiezin gen voor het sectiebestuur duidelijk la ten blijken het eens te zijn met het beleid. De zittende kandidaten hebben de verkiezingen met een overweldigende meerderheid gewonnen. Onze taak als bestuur is te doen wat de mensen die ons hebben gekozen, van ons vragen. Tien dagen lang probeer ik al de verte genwoordigers van de belangengroepen tot een gesprek te krijgen, maar ik bots steeds op hun weigering. Van Doorn wil een overleg in een ordelijke gemeen- schap. Wij willen niets, liever. Het sec tiebestuur kan niet meer doen dat het tot nu toe heeft gedaan.” ■X- 'n Servicekrediet betekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer ’n bedrag af en ’n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u ’t nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, evenals het reeds afgeloste bedrag. dat er mede-zeggenschap komt voor alle partijen”. Jacques Hogewoning voorzitter van de sectie betaald voetbal reageerde op de woorden van de minister met de bewe ring dat hij helemaal achter Van Doorn stond, de minister” zei Hogewoning heeft een aantal keren gesteld dat de partijen om de tafel moeten gaan zitten. Dat is precies wat wij graag willen. De VVCS en de WON hebben dat geweigerd omdat zij niet met bepéalde personen willen praten, maar personen spelen geen rol. Wij vertegenwoordigen het betaalde voetbal, onze achterban Of. zoals Jan Evert Veer het stelt: „We moeten vechten voor een uurtje training in Den Haag. In de Morgen stond is geen plaats. Trouwens, voor een uur moet je daar 120 betalen, en dan gaat de tijd voor het omkleden er nog vanaf. Gelukkig hebben we nu gelegen heid om te trainen gekregen in een nieuw zwembad, de Watertoren, al is ook dat bad duur. Daarnaast zitten we nog in de Regentes, ook in Den Haag, en in Monster. Met kunst- en vliegwerk lossen we de problemen op. maar dat is nu eenmaal typerend voor het waterpolo in Nederland." Toch heeft de praktijk dit jaar uitge wezen dat gebrekkige trainingsfacilitei- ten niet nadelig behoeven te werken. Tijdens de Olympische Spelen werd het nationale zevental derde, onder meer ten koste van de Russen, die vijf keer zoveel hadden getraind als de Nederlanders. In het Europa-Cuptoernooi zijn inmiddels door ZIAN ook al enkele „bevoorrechte” Óosteuropese ploegen aan de kant gezet, namelijk Rapid Boekarest en het Tsje chische SC Kosice. Veer, in Montreal een van de uitblin kers en bij ZIAN thans de man die met Hans Parrel de produktie pleegt te ver zorgen. zegt daarover: „Als je iedere dag tweertiaal moet trainen, wordt het een sleur. Volgens mij stompen sommige teams uit Óost-Europa ’n beetje af, om dat ze iedere dag zolang in het water liggen. Zoals de Russen, die in de loop der tijd een beetje slaafs zijn geworden. Wij zijn wat creatiever, ook al omdat we meer afstand weten te nemen. In Montreal moesten de Russen zich opeens aanpassen. Dat waren ze niet gewend. Altijd waren de rollen omgedraaid ge weest. Nu een ander het spel maakte, bleven ze het antwoord schuldig.” bij de inlich- Mije (Ned.) 14-14, Rita Gramignani (Ita.) Alla Koesjnir (ISR) 0-1, Jana Hartston (GBR) Ilse de Caro (Col.) 1-0 Ruth Inez Orton (VSt.) Christina Borges d’ Oliveira (Bra) afgebroken. De uitslagen van de partijen uit de vierde ronde zijn: Zsuzsa Veroci (Hon) - netsj (Sov) 1-0, Corrie (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL De Nederlandse schaakkampioene Alexandra van der Mije heeft voorlopig het interzonale FIDE-damestoernooi, dat momenteel in Roosendaal wordt afgewerkt, voor de organisatoren gered. Op de tweede dag van het toernooi, toen zij een verrassende nederlaag leed tegen Corry Vreeken, moest de Haarlemse op doktersadvies enkele dagen volledige rust houden. Daardoor moest haar partij uit de derde ronde, maandag, tegen de Bulgaarse Ta tiana Lematsjko worden uitgesteld. Ge vreesd werd zelfs dat voor Alexandra van der Mije na de tweede ronde het toernooi al definitief ten einde was om dat zij ernstiger ziek was dan aanvanke lijk werd verondersteld. Meer mogelijkheden lijkt ZIAN te hebben te Würzburg, dat in de halve finale in de laatste seconde met 6-5 de winst opeiste en tegen Partizan Belgra do, de huidige Europa-Cuphouder. Van der Moolen: „Tegen Würzburg hebben we erg slecht gespeeld en vlotte het helemaal niet in de aanval. Normaal gesproken hadden we toen ruim moeten winnen”. „Gezien de prestaties van FC Twente is' het voor mij niet mogelijk twee heren te dienen. Dat zou ten koste gaan van het Nederlands elftal of van FC Twen te”, aldus Kohn. Een andere kandidaat voor de functie van interim-bondscoach is (naast George Knobel) Joop Brand, de trainer van Volendam. De kans is echter klein dat de KNVB hem zal benaderen, omdat Brand voor een deel van de spelers van het Nederlands elftal onaanvaardbaar is. Brand beschikt naar de mening van de spelers over te weinig internationale ervaring. ZIAN-Vitesse heeft het wekelijkse aantal trainingen sinds oktober overi gens wel opgevoerd van drie naar vijf. Met medewerking van lagere teams in de vereniging, die hun uren voor het eerste hebben opgeofferd. Een verbele- netsj (Sov) 1-0, Corrie Vreeken (Ned) 'Jelena Asjmilowskaja (Sov.) 0-1, Tatjana Le- matsjko(BuL) Tatjana Fomina (Sov.) 1-0, Mllunka Lazarevic (JSL) Alexandra van der „Eigenlijk had ik liever gewoon verder gegaan met mijn studie van het rapport van professor Ohristiaanse over de toe komst van het betaald voetbal, maar nu de geruchten over een volstrekte impas se in de KNVB zo ernstig zijn, kan ik niet langer wachten; kan ik niet langer stil blijven zitten. Als minister kan ik de bond natuurlijk geen opdrachten geven, maar zoals het nu gaat kan het toch ook niet doorgaan. Er moet orde op zaken worden gesteld”. De eerste stap van de minister is geweest KNVB-voorzitter Wim Meule- man uit te nodigen voor een gesprek op donderdag, waarin Van Doom uitvoerig HILVERSUM. Op diplomatieke wijze heeft CRM-minister Van Doorn de KNVB te verstaan gegeven op zeer korte termijn een einde te willen maken aan de oorlog binnen de bond. In het televi sieprogramma Studio Sport liet de be windsman er geen twijfel over bestaan, dat er geen sprake kan zijn van finan ciële steun van de overheid aan het betaalde voetbal als de huidige ernstige problemen blijven voortleven. Hij bood zichzelf min of meer aan als bemidde laar. Volgens Veer, die nog altijd niet hele maal is hersteld van een auto-ongeluk, waarbij hij vorig jaar met teamgenoot Piet Reedijk was betrokken, heeft Trumbic bij ZIAN een soort „totaal- waterpolo” geïntroduceerd: „Trumbic heeft ons op onze fouten gewezen in een vorige ronde van het Europa-Cuptoer nooi. We waren bijvoorbeeld gewend dat anderen toekeken als een of twee man aan de bal waren. Trumbic heeft duide lijk gemaakt dat iedereen mee moet doen op alle momenten.” zover mogelijk komt. Niemand is uit op persoonlijke roem. Iedereen geeft zich voor 100 percent en zet zich in voor het grote geheel.” Niettemin is de combinatie bonds- coach-clubadviseur opmerkelijk, behalve dan in de ogen van Trumbic: „Kennis moet je niet voor jezelf houden. Je moet ook niet concurreren, maar helpen.” De assistentie van Trumbic beperkt zich uiteraard tot de Europa-Cupontmoetin- gen. In de competitie, waarin ZIAN thans een punt achterstand heeft op het leidende duo HZC de Robben en AZC Alphen. onthoudt Trumbic zich van commentaar, althans vóór de wedstrij den. Van der Moolen: „Na afloop geeft hij wel zijn mening, maar dat doet hij ook tegenover andere teams. Voor inter nationale wedstrijden zou trouwens ie dere club een beroep op hem kunnen doen. Het is logisch dat ZIAN niet het alleenrecht heeft.” ring ten opzichte van het afgelopen seizoen is ook, dat nu kan worden ge traind op „normale” tijden. Veer: „Tot voor kort konden we vaak alleen tussen elf en twaalf uur ’s avonds in een zwembad terecht. Maar dankzij het landskampioenschap dat we dit jaar hebben veroverd, is dat veranderd. We kwamen wat meer in de belangstelling te staan, er kwam zo nu en dan eens een wethouder kijken, en zoiets werkt automatisch door”. De derde kandidaat is C__.o_ Knobel, oud-bondscoach en tegenwoor dig oefenmeester van MVV. Hoewel Knobel voor het bondsbestuur onaan vaardbaar is, is zijn naam toch op de lijst gekomen omdat de spelers van Oranje daarom uitdrukkelijk hebben verzocht. Woensdagmorgen tegen half twaalf nam de vroegere Roemeense schaak kampioene echter de beslissing om het toernooi te vervolgen, ondanks het feit dat vrijwel iedereen - ook de toemooiarts - er op had aangedrongen de strijd te staken. Alexandra van de Mije: „Ik vind niet dat ik nu op dit moment het toernooi voortijdig kan verlaten. Welis waar zal het bijzonder moeilijk worden om nog een plaatsje bij de eerste drie te bemachtigen, maar het belangrijkste voor mij om dit toernooi te beëindigen is de verplichting die ik nu eenmaal heb tegenover iedereen die dit interzonale toernooi zo uitstekend laat marcheren”. Woensdagmiddag kwam zij in haar partij tegen de Yoegoslavische Mllunka Lazarevic een bijzonder snelle remise overeen, hoewel het aanbod werd ge daan in een betere stelling voor Van der Mije. De Nederlandse kampioene „Die remise heeft me echter bijzonder goed gedaan. Persoonlijk heb ik die re mise tegen Lazarevic, toch nog altijd een van de betere schaaksters in Europa, als een overwinning ervaren”. Vandaag speelt Alexandra van der Mije tegen de Italiaanse Rita Graminani. die beslist niet tot de sterkste speelsters wordt gerekend, en vrijdag volgt dan een partij tegen de Britse Jane Hartson de vroegere Tsjechische kampioene Jana Navratilova Waarna zaterdag of zondag haar uitgestelde partij tegen Lematsjko volgt. „Een bijzonder sportieve geste van Tatiana om de partij tegen mij te spelen op het moment dat het voor mij het beste uitkomt”. Lematsjko hoefde ook in de vierde ronde nog niets prijs te geven van haar maximale score. De Bulgaarse schaakster won van Tatjana Fomina. 1. Tatjana Lematsjko 3 punten (uit dne partijen), 2. Jana Hartston en Alia Koesjnir 3 pnt.. 4. Jelena Asjmilowskaja, Mllunka Laza revic en Zsuzsa Veroci 214 pnt., 7. Tatjana Fomna 2 pnt., 8. Alexandra van der Mije 114 pnt (uit drie partijen). 9. Christina Borges d’Ollvelra 1 pnt en 1 afg, 10 Ilse de Caro, Ljoedmilla Belawenetsj en Corrie Vreeken 1 pnt., 13 Ruth Inez Orton 14 pnt en 2. afg., 14. Rita Gramignani 14 pnt en 1 afg.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21