Auto reed door rood: 2 doden Jongen van 17 bekent moord op zijn vader en dan dit nog OVER ULTRACENTRIFUGE” Experiment met bijzondere verwarmingssystemen „SPOEDIGE BESLISSING MEERDERHEID IN KAMER WIL 8 PCT HUURVERHOGING Ieder jaar zeker 600 hartoperaties in Eindhoven IS CDA en VVD tot regering: een prijzen miljoen gulden aan WETSONTWERP ZOMERTIJD INGEDIEND „IN OPDRACHT VAN MOEDER” DONDERDAG 2 DECEMBER 19 7 6 2 BINNEN- EN BUITENLAND Z I in het te voeren prijsbeleid van de regering. Spermabank Tegen het hek Boek voor de paus Bescherming c F v I F c k Regen VLISSINGEN (ANP). Een 17-jarige inwoner van Vlissingen heeft gisteren tegenover de poli tie in zijn woonplaats bekend zijn 44-jarige vader op 6 november met schoten uit een flobert- geweer te hebben gedood. Hij zou in opdracht van zijn moeder heb ben gehandeld. De jongeman is ingesloten in het politiebureau. Hij moet nog verder worden gehoord. Morgen wordt hij voor de officier van Justitie voorge leid. Frituurpannen Heroïnekoeriersters Superradar ié Autonomie Roken beperkt Omstreden taart DEN HAAG (ANP). De PvdA-fractie in de Tweede Kamer verlangt van de regering een extra werkgelegenheidspro gramma dat nog deze of de vol gende week op tafel moet liggen. Deze eis stelde de PvdA’er Wie renga gisteren tijdens het Kamerdebat over de begroting van Economische Zaken. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De meerder heid van de Tweede Kamer blijft voor een huurverhoging per 1 april volgend jaar van 8 percent. Dit blijkt uit het voorlopig ver slag op het wetsontwerp hiertoe van staatssecretaris Marcel van Dam (Volkshuisvesting). Zoals bekend acht Van Dam een huur verhoging per 1 april van 7 per cent voldoende om een goed onderhoud van de huizen te bekostigen. Voorts voert Van Dam aan dat 7 percent beter past 5 h p h 52 éx I PvdA wil extra stimulans het weer Vooruitzichten voor zaterdag WEERRAPPORTEN Het energiebeleid is slecht, aldus VVD- (ADVERTENTIE) Dat weeft u zelf! In de Tweede Kamer is gisteren van DEN HAAG (ANP). De regering heeft bij de Tweede Kamer ingediend het wetsontwerp inzake de invoering van de zomertijd, vanaf volgend jaar, in Neder land. De zomertijd moet ingaan op zondag 3 april 1977 (de klok een uur vooruit) en eindigen op zondag 25 september 1977 (de klok een uur achteruit). De voorlichtingsdiensten van de depar tementen van Binnenlandse Zaken en van CRM treffen voorbereidingen om de invoering van de zomertijd met een voor lichtingscampagne te begeleiden. Deze campagne gaat van start, nadat zowel de Tweede Kamer als de Eerste Kamer goed keuring hebben gegeven aan de invoering. Het aantal verdachten dat in verband met deze moordzaak - die aan het licht kwam toen twee weken geleden het lijk van de man, een reserve-binnenschipper, Waterstanden IJmuiden Hoogwater 1.26 uur en 13.47 uur Laagwater 9.26 uur en 21.38 uur zw.bew zw.bew. zw bew. l.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. geh.bew. geh.bew l.bew. regen h.bew. zw.bew. regenb sneeuw regen regenb geh.bew. l.bew. regen motr. sneeuw h.bew. geh.bew. h.bew. regen regen onbêw. regen h.bew geh.bew sneeuw regen h.bew. h.bew. zwbew. h.bew l.bew. regen zw bew 9 6 18 12 21 19 18 2 2 1 0 3 2 3 0 4 2 -5 12 13 11 20 0 0 0 25 0 Hoewel de transactie tussen Urenco en de Braziliaanse regering een beklonken zaak is, moet een gemengde commissie die is ingesteld door de regeringen van Enge land, West-Duitsland en Nederland, nog haar fiat geven. Deze goedkeuring zou echter slechts een formaliteit zijn. De PPR houdt zaterdag in Almelo een demonstratieve actie tegen de in discussie zijnde voorgenomen uitbreiding van het ultracentrifugeproject in Almelo. Na een bijeenkomst in het stadhuis zal er in de binnenstad worden gedemonstreerd. Bur gemeester en wethouders hebben daar toestemming voor gegeven De CDA-fracties in de Tweede Kamer vinden het gewenst dat de regering bin nen enkele weken een principebesluit over de uitbreiding van het ultracentrifu geproject in Almelo moet nemen in de Dordtse Kil werd gevonden - is ingesloten, bedraagt nu vijf. De andere vier zijn de 38-jarige vrouw van het slacht offer, haar achttienjarige zoon en twee kennissen van het gezin, onder wie de 27- jarige minnaar van de vrouw. De politie kon de vier arresteren na een tip van een man die door de vrouw van het slachtoffer was aangezocht om de moord te plegen voor een bedrag van duizend gulden. De man was op het verzoek niet ingegaan. Uit de verhoren is gebleken dat de vrouw van de schipper en de drie anderen al voor augustus van dit jaar plannen hadden de man om te brengen. De man weigerde in te gaan op een ver zoek om echtscheiding dat zijn vrouw had gedaan. De vrouw verwachtte een kind van haar minnaar. De zeventienjarige jongen die gisteren een bekentenis heeft afgelegd, was dins dag door de politie opgehaald uit Amster dam, waar hij bij familie verbleef. Com missaris J. van Marion van de Vlissingse politie zegt enige reserve te hebben over de wijze waarop de jongen zijn verklaring heeft afgelegd. De staatssecretaris zei verder hier bin nenkort contact over te zullen opnemen met het Eindhovense ziekenhuis. Tijdens de bijeenkomst zelf sprak Hen driks over de regionalisatie in de gezond heidszorg. Hij wees onder meer op de belangrijke zo niet overwegende rol die het particulier initiatief inneemt in de gezondheidszorg. Het CDA wil van de regering weten wat de inflatoire gevolgen van een 7- en van een 8-percents huurverhoging kunnen zijn. Voorts wil het CDA horen wat de gevolgen zijn voor de werkgelegenheid in de bouwsector bij het terugbrengen van de huurverhoging van 8 naar 7 percent. In de 32 woningwetwoningen zullen ver schillende voorzieningen worden getrof fen die energiebesparing resp. het gebruik van niet-conventionele energiebronnen mogelijk maken. Bijdragen tot energie besparing zullen worden geleverd door een goede isolatie en afdichting en door systemen voor warmteterugwinning. cent. De huren mogen volgens de rege ringsvoorstellen in 1977 maximaal met 11 percent stijgen als er sprake is van een aangetoonde noodzaak tot inhalen wan neer de kwaliteit van het huis niet over eenstemt met de betaalde huur. woordvoerder Portheine, die de minister verweet dat het kabinet door allerlei besluiten niet te nemen de toekomstige energievoorziening in gevaar brengt. In hun woonplaats Hoogkarspel zijn gisteren de 44-jarige mw. A. Comman- deur-Brieffens en haar 21-jarige dochter E. Commandeur bij een verkeersongeluk om het leven. Mw. Commandeur reed door nog onbekende oorzaak met haar auto tegen een boom aan de linkerkant van de weg. Beide vrouwen waren op slag dood. In Amsterdam werd de 20-jarige mw. C. Modder, die met haar fiets ten val was gekomen, overreden door de achterwielen van een vrachtwagen. Zij was op slag dood. breid vragenpakket dat in het voorlopig verslag van de Kamer is neergelegd. Drie andere woningen zullen worden uitgerust met eenzelfde systeem, terwijl bovendien op het dak zonnecollectorpane- len zullen worden geplaatst. In vijf woningen zal de warmwatervoor ziening plaats vinden met behulp van zonne-energie. In drie andere woningen zal dat gebeuren door warmte aan het afvalwater van gootsteen en douche te onttrekken. Drie woningen krijgen een gasgestookte vloerverwarming. Een deel van de daarvoor benodigde warmte wordt verkregen door die warmte te onttrekken aan de afgewerkte ventilatielucht en de afvoergassen van de cv-ketel. Een laatste groep van drie woningen zal worden verwarmd met behulp van een warmtepomp die warmte aan het grond water onttrekt. Dit water wordt opge pompt van een diepte van dertig meter. De bisschop van de Belgische plaats Gent, mgr. Van Peteghem, heeft zich gis teren gekeerd tegen de plannen van de gemeente het Academisch Ziekenhuis te voorzien van een spermabank voor de kunstmatige bevruchting van vrouwen. In een persverklaring herinnert de bisschop eraan dat in de leer van de kerk alleen toestemming wordt verleend voor kunst matige bevruchting van een vrouw, als daarvoor zaad van de echtgenoot wordt gebruikt. Een man van een jaar of dertig is giste ren met een oude vrachtwagen opzettelijk tegen het hek van het Witte Huis gereden. Na zijn arrestatie zei de man dat hij zijn daad had gepleegd om „hem wakker te schudden voor hij ons allemaal afmaakt”. Daarmee doelde hij kennelijk op presi dent Ford, die tijdens het incident zat te werken en er niets van gemerkt heeft. De Filippijnse minister van toerisme Aspiras heeft paus Paulus VI gisteren tijdens een audiëntie een boek over zijn land gegeven met foto’s die gemaakt zijn door de voormalige filmster Gina Lollo- brigida. De ex-ster is nu een succesvol fotografe. De Russische Spoetniks worden ook gebruikt voor het opsporen van bosbran den. Dit heeft het Russische persbureau Tass bekendgemaakt. Enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien (natte) en iets kouder. 7 6 5 6 6 6 7 5 7 6 3 14 19 9 14 6 9 4 5 7 7 6 4 14 21 18 7 16 -1 8 16 1 0 4 1 0 1 0.5 0.5 0 0 0 0 0.3 27 3 32 9 2 4 14 0.4 0.4 0 0 o 0.2 4 0 11 7 13 -2 7 1 6 1 2 1 4 4 -1 12 15 17 0 10 -4 5 13 13 -1 .5 3 8 8 17 EINDHOVEN (ANP). In het Cathari- naziekenhuis in Eindhoven zullen in de toekomst minstens vijf- tot zeshonderd hartoperaties per jaar moeten worden uit gevoerd en geen 250, zoals aanvankelijk werd gesteld. Dit heeft staatssecretaris J. Hendriks (Volksgezondheid) gistermid dag gezegd in een vraaggesprek voor de Regionale Omroep Brabant na afloop van een bijeenkomst in het kader van het vijftigjarig bestaan van’de Eindhovense GG en GD. EINDHOVEN (ANP). De 57-jarige mw. C. van Lierop-Evers en haar vijf jaar oude kleinzoon André zijn gisteren bij een auto-ongeluk in Eindhoven om het leven gekomen. De moeder van het jonge tje werd zo zwaar gewond dat voor haar leven wordt gevreesd. c C t c Amsterdam De Bilt Deelen Eeide Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vliisingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeauz Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis ono ono o o ono ozo o ono ono o nw z wzw ozo w ozo zw zzw wnw zzw nno nw zzw w w.st. wzw verand. w nno wzw zw nno wzw verand. wzw zzo zzw n zw zzo zzw Zoals bij vele vorige begrotingsbehan delingen vroeg de Kamer ook aandacht voor andere zwakke gebieden, zoals Zuid- Limburg, Twente, Oost-Groningen en een deel van Brabant. KVP-woordvoerder Bremen noemde Zuidoost-Drente ook een brandhaard van bijzondere aard. Alleen al in Emmen gin gen vorig jaar 900 en dit jaar duizend arbeidsplaatsen verloren. Van Aardenne (VVD) meende ook dat de regering de werkgelegenheid in dit gebied voorrang moet geven. In het Kamerdebat speelde de onzeker heid over de toekomstige olieprijs een niet onbelangrijke rol. De PvdA’er Van der Hek vroeg de regering welke gevolgen deze prijsstijging kan veroorzaken voor Eerder had Van Dam al een poging gedaan het huurverhogingspercentage voor 1977 op jaarbasis te verminderen door een 8 percent huurverhoging per 1 juli. De Kamer stak daar echter al een stokje voor. Hoewel de PvdA-PPR en D’66 niet afwijzend staan tegenover de 7 per cents huurverhoging die de regering per 1 april 1977 voorstelt, bestookt de PvdA- fractie toch ook de regering met een uitge- De PvdA vraagt zich ook af wat de gevolgen voor het loonoverleg kunnen zijn wanneer het percentage van 8 wordt gehanteerd, zowel in materieel als in psy chologisch opzicht in het licht van de door het FNV vastgestelde definitieve uit gangspunten voor het arbeidsvoorwaar denbeleid. Voorts willen de socialisten weten voor welk bedrag over de periode 1977-1978 extra uitkeringen in het kader van de individuele subsidieregeling die nen te worden gedaan, wanneer niet voor 7 maar voor 8 percent huurverhoging zou worden gekozen. Grote steden trekken regenval aan. Dit heeft een onderzoek van de universiteit van Tel Aviv aangetoond. De lucht boven steden is minder stabiel, waardoor daar eerder regen valt, aldus de onderzoekers. En passant berekenden de heren (en dames) ook nog even dat de toename van de luchtvervuiling boven Tel Aviv tot gevolg heeft dat die stad iedere tien jaar zeven percent minder zonne-energie en -straling ontvangt. De 40-jarige F. van den Oever uit Wie- ringermeer is gisteren met zijn auto in Schagen frontaal op een tegenligger gebotst. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Terlouw (D’66) mist een beleid waarin energiebesparing, energieproduktie en energie-invoer tegen elkaar worden afge wogen. Ook ontbreken volgens hem sti muleringsmaatregelen voor energiebe sparing in de industrie, als gevolg van de tariefstelling. De auto waarin het drietal reed, werd op een kruispunt geramd door een vracht auto die met hoge snelheid door rood licht reed. De vrachtauto, die bestuurd werd door een 28-jarige inwoner van Mierlo, sleurde de personenauto een tiental meters mee, ramde twee verkeerslichten en een geparkeerde auto, en kwam in de showroom van een garage tot stilstand. Weer in binnen- en buitenland diverse kanten kritiek geuit op het ener giebeleid van minister Lubbers. Vooral op het gebied van energiebesparing wordt nog veel te weinig gedaan, zo kreeg de bewindsman te horen. Volgens Terlouw (D’66) ontbreekt een samenhangend totaalbeleid op energiegebied. De PPR kantte zich opnieuw tegen verdere deelne ming aan het Kalkarproject met de snelle- kweekreactor in West-Duitsland. Bij een onderzoek dat de Consumenten bond heeft ingesteld naar elektrische fri tuurpannen, is gebleken dat 11 van de 19 onderzochte pannen geen beveiliging tegen oververhitting hadden. Zonder die beveiliging bestaat er aldus de bond grote kans dat bij een defect aan de pan het vet te heet wordt en in brand vliegt. De Westduitse douane heeft gisteren een 25-jarige Nederlandse en twee Schot se vrouwen aangehouden die met 16,9 kg heroïne op weg waren naar Amsterdam. De drie koeriersters liepen tegen de lamp bij een bagagecontrole op het traject tus sen het Zwitserse Basel en Freiburg in Baden-Württemberg. De Noorse minister van defensie sen, heeft gisteren meegedeeld dat de Sovjet-Unie met zeer sterke radarsignalen de Skandinavische kortegolfverbindin- gen tussen schepen en vliegtuigen heeft gestoord. Ook in andere landen zou dat zijn gebeurd, aldus Hansen. Zoals bekend hebben Denemarken en Zweden enige tijd geleden al klachten ingediend over een storing van de radioverbindingen door de Sovjet-Unie. Volgens deskundi gen is de superradar theoretisch in staat net zo ver te „zien” als de bedieners wen sen. Normale radar reikt niet verder dan de horizon. Urenco heeft met de regering van Brazi lië een contract gesloten voor levering van 500 ton verrijkt uranium, in de fabrieken van Almelo te, produceren. Het is een contract ter waarde van ongeveer één miljard gulden met een langlopend karakter. De resterende vijftien woningen van het project zullen normaal worden verwarmd en met een normale warmwatervoorzie ning worden uitgerust. Op deze manier kan een goede vergelijking worden gemaakt met de experimentele woningen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „Ik eis van de regering nu een positieve beslissing, en wel op zeer korte termijn, over de uitbreiding van het ultracentrifugeproject’’. Dat zei de WD’er Portheine gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van Economische Zaken in de Tweede Kamer. Hij vreesde dat door hernieuwd dralen van de rege ring opnieuw werkgelegenheid verloren zal gaan voor uiteindelijk 2500 man in Almelo en omgeving. Hij noemde dit, gezien de algemene werkloosheidscijfers, onaanvaardbaar. De WD en het CDA verzetten zich het hevigst tegen de plannen van de staatsse cretaris. In het voorlopig verslag, dat gis teren verscheen, vraagt de WD de rege ring haar oordeel over de houdbaarheid van haar veronderstelling dat in 1977 en in volgende jaren de loonsomstijging beperkt zal blijven tot gemiddeld 8,5 per cent en de stijging van het besteedbaar inkqjnen van de modale werknemer tot 7,5 a 8 percent. De vakbeweging eist loon stijgingen van 4,5 percent per 1 januari en 3,8 percent per 1 juni en de regering heeft besloten niet in te grijpen in de loonont wikkeling over 1977. In een toelichting op zijn bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp - de behandeling in de Kamer vindt in de week voor kerst plaats - zegt Van Dam dat als gevolg van het afstemmen van de huur op de woningkwaliteit, de gemiddelde huur verhoging voor 1977 8,5 percent zal bedra gen, uitgaande van zijn voorstel tot een trendmatige huurverhoging met 7 per- Frankrijk heeft gisteren besloten bin nenlands zelfbestuur te verlenen aan het eiland Mayotte in de Indische Oceaan. Deze beslissing is het antwoord van Parijs op een klacht van Afrikaanse zijde dat Frankrijk probeert zijn koloniale bewind over Mayotte voort te zetten. Mayotte behoort tot de eilandengroep Comoren die vorig jaar onafhankelijk werd. Mayot te, dat een niet-mohammedaanse bevol king heeft verkoos toen Frans te blij ven in tegenstelling tot alle andere eilan den van de groep, die moslim-bewoners hebben. onze betalingsbalans en de prijs van het aardgas. CPN-fractievoorzitter Bakker vond dat hulpverlening van de overheid aan bedrij ven niet te snel mag ontaarden in bedrijfs- takgewijze structuurplannen. Die hebben steeds saneringen met zich mee gebracht, zo zei hij. Ook moet er iets gedaan worden aan de bijzondere obstakels die kleine bedrijven ondervinden als ze steun nodig hebben. Van Aardenne (WD) maande de rege ring met spoed in te spelen op de vermin derde groei, ook met het aandeel in de collectieve lasten. Anders komt van de bedoeling van het eenpercentsbeleid, dat op zich toch al te mager is, niets terecht, zo waarschuwde hij. PPR-woordvoerder Jansen richtte, mede namens de PvdA, zijn aandacht op het integraal structuurplan noorden des lands dat in 1976 klaar zou moeten zijn. Er zal vlug een stuk op tafel moeten komen, een soort doelstellingenverhaal voor het noorden, over de sociaal-economische ontwikkeling, de ruimtelijke ordening en de regionale ontwikkelingsprogramme- ring. Het college van B. en W. van Rotterdam heeft besloten geen rookwaren meer te presenteren bij recepties en tijdens verga deringen van het college, raadscommis sies en van diensten en bedrijven. Voorts zullen de stadsbestuurders de gemeente ambtenaren dringend verzoeken niet meer te roken in kleine werkruimten, waar meer mensen werken. VELDHOVEN (ANP). In het Brabantse Veldhoven zullen volgend jaar drie woningwetwoningen verwarmd worden met behulp van grondwater. Dat is een van de niet-conventionele verwarmingssystemen die zullen worden toegepast in 32 woningwetwoningen. Gisteren is dit project, waarvoor de rijksoverheid een miljoen gulden subsidie beschikbaar heeft gesteld, gepresenteerd. Het project in Veldhoven is door Philips in samenwerking met de overheid en de woningstichting Aert Swaens opgezet om in de sociale woningbouw praktische ervaring op dit gebied op te doen. Het onderzoek zal zeker twee tot drie jaar duren. De Oostenrijkse regering en het parle ment zijn gisteren in botsing gekomen over de uitgave voor een verjaardagstaart voor een jarige dirigent. De socialistische regering had de dirigent Kart Böhm, die twee jaar geleden 80 jaar werd, een ver- jaarstaart aangeboden van ongeveer tweeduizend gulden. De oppositie beschuldigt de regering nu van verkwis ting. Kanselier Kreisky zei dat de taart was bedoeld om één van Oostenrijks grootste musici te eren. Hij zei dat de dirigent er overigens niet van gegeten had, maar dat het Weens Filharmonisch Orkest het enorme stuk gebak had veror berd. Vrijdag 3 december Zon- en maanstanden Zon op 8.28 uur onder 16.31 uur Maan op 14.58 uur onder 4.55 uur voor werkgelegenheid Zuidoost-Drente zal in zo’n programma de hoogste voorrang moeten hebben omdat in die streek de geregistreerde arbeidsreserve meer dan tweemaal zo hoog is als het landelijke werkloosheids cijfer. Inderdaad, dit prachtige kussen weeft u moeiteloos zelf met het hobby-pakket dat de Neveda ter beschikking stelt Het is een genot zo iets moois zelf te maken en u hebt er daarna nog veie jaren plezier van Zo'n prijs, daar neb je wat aan! In de fleurige cadeau-verpakkmg vindt u voldoende Soedanwol (vervaardigd uit 100% zuivere scheerwol) speciale weefstof weernaaio er een duidelijke hand leiding Dit kussen, dessin 7603, meet ca 45 x 45 cm en heeft een winkelwaarde van 35, Te winnen in de Nationale Puzzelactie t.b.v. Nationaal Fonda Betet Leven Aantal uren ion: 0 tot 3 Min. temperaturen, omstreeks 3 graden. Maxi mum temperaturen: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 percent Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. ei c «ra *4 .1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2