Velsen krijgt opslagplaats I voor gevaarlijke stoffen Wat er aan Velsense onderwijzers met fleurig voorafging sprookje voor de jeugd Bejaarden mogen zeggen wat ze graag willen „DE GOUDEN SPIEGEL VAN PIEREWIET” Huisvrouw kreeg stoom in gelaat Examens aan muziekschool „Beleid provincie onbegrijpelijk en onrechtvaardig” s i Enquête van Bond in Velsen-Noord Afscheid J. Suurmond Kort IJmondnieuws Winkeliersvereniging bedacht schoenactie DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 ÏJMUID3N-VELSEN 5 (Van een onzer verslaggevers) I 1 I VELSEN Bert Pijpers, schrijver van de onlangs ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Noordzeekanaal opgevoerde feest revue „10 x 10”, is ook vele jaren een soort „hof-auteur” van de onder- wijzerstoneelvereniging „Kennemerland” geweest Een ensemble dat zich alleen op de planken begeeft, wanneer de jaarlijkse Sint Nicolaasfeesten voor de Velsense schooljeugd met speciale toneelvoorstellingen worden gevierd. Pijpers heeft voor deze vereniging ongeveer vier stukken ge schreven, die geregeld onder zijn regie werden opgevoerd en waarmee de jeugdige toeschouwers dan een heerlijke toneel?vond kon worden ge boden. Verdere produktiviteiten werden toen overbodig, omdat door het met de jaren wisselend leerlingenbestand elk bezwaar tegen herhalingen werd opgegeven. „Kennemerland” kan aldus telkens uit de reeds geschre ven voorraad putten en het zal niet lang meer duren of de kinderen worden voor een stuk geïnviteerd, waar ook hun ouders reeds plezierige herinneringen uit hun schooltijd aan bewaren. Vrij uitzicht W aardevermindering VELSEN Waarschijnlijk deze maand nog wordt in het pro vinciehuis een ambtelijke hoorzit-' ting gehouden over het al dan niet mogen bouwen van woningen langs de Minister van Houtenlaan in Velsen-Z. Dat betekent dat binnen enkele maanden een beslissing van Gedeputeerde Staten tegemoet kan worden gezien. De heer R. van Bo degraven, secretaris van de Stich ting Eigen Woningbezit, vindt het in hoge mate ergerlijk dat het alle maal zo lang duurt en dat een groot aantal wijkbewoners tegen het plan is. „Ik krijg wel eens de todruk dat in het provinciehuis mensen werken die al lekker wonen en die hun vroegere ellen de vergeten zijn”, zegt de heer Van Bodegraven een beetje verbeten. De se cretaris van de Stichting kent blijkbaar het klappen van de zweep, al was het alleen maar omdat hij 36 jaar bij de overheid werkzaam is; tegenwoordig als chef van de afdeling Volkshuisvesting en Woningbouw to Velsen. OEM .1^ G.S. beslissen binnenkort over (Van een onzer verslaggevers) woningbouw Min. v. Houtenlaan -. heid”. Binnen het gearceerde gedeelte ligt het omstreden bouwterrein aan de Minister Van Houtenlaan. D: Eric Bontebal, klarinet le le ■O Is f ie in ie ■n Ongelukkige val.- Een 9-jarig meisje uit Driehuis is tijdens judoles ongeluk kig terechtgekomen. Met een rechter- schouderfractuur moest zij zich onder behandeling stellen. JAN VAN DAM Een grappige scene uit het eerste bedrijf met de heer en mevrouw Peet die tot de eerste spelers van „Kennemerland" behoren als de vadsige kok en de keukenmeid. he en en iet er al is lie ia et at in ie d le n 18 ,.:X ie le ;h I- le o- rel nt ds kil rg s- or Sc P- is ar ie fi rn n- o- n- rd dl ‘d le e. n IJMOND. In verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd zal de heer J. Suurmond, sinds 1970 directeur van de IJmond-MTS afscheid nemen van het onderwijs. In de school aan de Roos en Beeklaan te Santpoort zal hem vrijdagmiddag door het bestuur van de school een afscheidsreceptie wor den aangeboden. Deze receptie duurt van half vier tot vijf uur. 8 Sint bij KIC. De jeugdcommissie van de voetbalvereniging KIC houdt za terdag 4 december voor haar honder- dVijfentwintig 1- en B-pupillen in de kantine op het sportpark Rooswijk in Velsen-Noord een uitgebreid Sint Nico- laasfeest. Dit begint cm kwart voor negen en zal eindigen om ongeveer half twee. Voor de jeugd zijn er verschillen de snellen als sjoelen, speerwerpen, bus- sen gooien en voetbalspel. Iedere pupil, die de kantine bezoekt gaat naar huis met een prijs en versnaperingen. Tijdens het feest wordt een tekenfilm vertoond. grappige situaties mag zorgen en uitein delijk besloten door een feestelijke brui loft van de prins en zijn prinses, waar door de schrijver nog een kostelijke climax voor werd gereserveerd. Het bestuur van de afdeling vermeldt dat in de loop van de laatste jaren in Velsen-Noord op verschillende plaatsen reeds een aantal specifieke bejaardenwo ningen zijn gebouwd. Velsen-Noord telt echter ongeveer 650 inwoners die ouder zijn dan 65 jaar. Men veronderstelt dat er onder hen er meer zijn die belang stelling voor een bejaardenwoning heb ben. Om in de materie een goed inzicht te krijgen meent het bestuur van de afde ling hiernaar een onderzoek in te stellen door middel van de enquête. De vragen behelzen onder andere de opbouw van leeftijdsgroepen, burgerlijke staat en of en reeds over een bejaardenwoning beschikt en zo ziet of men er wel in wil wonen. Ten aanzien van een te stichten dien stencentrum deelt het bestuur mede dat De kern van de zaak is volgens de secretaris van die wontogbouwstichting dat men to een stedelijke agglomeratie geen recht op vrij uitzicht kan claimen. ,,Dat zou alleen op de Amerikaanse prai rie kunnen’', vindt hij. ,,Onze Stichting heeft een speels plan ontworpen en zo zorgvuldig mogelijk gehandeld. De be woners zeggen toch overal „njet, njet”, tegen. Ze willen het probleem blijkbaar niet genuanceerd benaderen. In dat op zicht heb ik bewondering voor het standpunt dat de WD in deze kwestie inneemt. Die fractie heeft eind vorig jaar haar leden al laten weten dat ze achter de bouwplannen staat. Gezien het belang van woningbouw in dit type, kiest ze bewust voor de snellere artikel 19-procedure. Die partij laat in dit geval de woningbouw prevaleren boven andere belangen”. Inbraak.- Via een kennelijk niet goed afgesloten raam is men binnengedrongen bij de Duin en Dennenschool aan de Dennekoplaan. Een platenspeler werd ontvreemd. Het argument van de groenvoorziening is volgens de heer Van Bodegraven eveneens erg discutabel. „De grond is van de Spoorwegen en het bestemmings plan geeft groenvoorziening en spoor- wegdoeleinden aan. Wanneer er niet ge bouwd mag worden, kunnen de Spoor wegen er in hun branche doen wat ze Willen. Het is maar de vraag of het er dan beter op wordt. Nu willen de Spoor wegen de grond nog op aantrekkelijke voorwaarden in erfpacht uitgegeven. Ze zullen de grond to ieder geval rendabel maken zodat men er niet op hoeft te rekenen dat ze er een plantsoen gaan aanleggen”. VELSEN-NOORD. De afdeling Vel sen-Noord van de Algemene Bond van Bejaarden heeft de ouder inwoners van dit gemeentedeel woensdag een brief gezonden waarin aandacht wordt ge vraagd voor de mogelijke behoefte aan uitbreiding van het aantal bejaardenwo ningen. Door middel van een bijgevoegd enquêteformulier wil men peilen of de mogelijkheid ook kan worden overwo gen tot het stichten van een diensten centrum voor bejaarden waarbij wordt verwezen - naar hetgeen is bereikt met het Dienstencentrum in Zee- en Duin- wijk te IJmuiden. Nu is het besluit genomen twee pre fabricated garageboxen te bouwen op het rjo.p.-terreto, welke moeten dienen voor tijdelijke opslag van milieu-gevaar lijke stoffen, overtollige landbouwbe- strijdingsmiddelen; resten van bij artsen overtollige medicamenten, afvalstoffen van scheikundelessen en dergelijke. De nadruk moet worden gelegd op „tijde lijk”, daar deze stoffen vernietigd moe ten worden. Dat zo’n opslagruimte nood zakelijk is, wordt nog eens onderstreept door het feit dat nog niet zo lang geleden gemeente en politie alle moge lijke moeite moesten doen om een aan gespoeld vat met gevaarlijke inhoud er gens veilig onder te brengen. Met die aangespoelde vaten ligt de zaak even anders, want zodra het vaten zijn welke van een schip zijn gespoeld, dan wel bij een scheepsramp in zee zijn DE AUTEUR zal ongetwijfeld tevre den zijn geweest over de manier waarop Henny Zwanenburg hem als regisseur heeft vervangen, want het is opnieuw een serie fleurige en levendige voorstel lingen geworden. Zoals bij „Kennemer land” gebruikelijk met fraaie kostuums en door Peter van Warmerdam van frisse decors voorzien. De rolverdeling telt maar liefst zeventien namen, zodat het vrijwel ondoenlijk is tot een indivi duele bespreking over te gaan. Volstaan wij dus met de reeds vermelde waarde ring, waar nog aan kan worden toege voegd dat de Velsense schoqljeugd zich weer kostelijk heeft geamuseerd, zodat de daverende bijval tot ver buiten de Stadsschouwburg hoorbaar moet zijn ge weest. terechtgekomen en er meldt zich een eigenaar, die er aanspraak op maakt, dan gaan deze direct naar de eigenaar- Dat geldt ui tetodelijk voor alles wat in zee terecht is gekomen en op het strand aangespoeld. AI deze gevonden zaken moeten twee maanden worden bewaard, terwijl men inmiddels poogt een eige naar op te sporen. Tenzij natuurlijk zoals vorige week de vaten met hun inhoud voorbestemd waren te worden vernietigd en zij bovendien nog gevaar opleverden voor de omgeving. Aan het strand gevonden voorwerpen dienen te worden aangemeld bij de sub- strandvonder. Voor Wijk aan Zee is dat de heer J. Schoos; voor het IJmuidense strand van Bloemendaal tot aan de Zuiidpier de heer Schelliger en voor het havengebied de heer Prins. Zij geven op hun beurt kennis van de vondst aan de strandvonder, in de persoon van burge meester drs. J. Reehorst. Heeft zich na twee maanden dan geen eigenaar ge meld, dan heeft de strandvonder het recht over te gaan tot een openbare verkoping, dan wel met toestemming van Gedeputeerde Staten tot een onder handse verkoping. Na aftrek van de gemaakte kosten gaat de opbrengst to de „consignatiekas” van het ministerie van financiën. In de daaropvolgende tien jaar kan de eigenaar van de verkochte goederen nog aanspraak maken op de overgebleven opbrengst van de vondst. Overigens wordt er de laatste tijd niet veel meer op het strand aangetroffen, d« schepen zijn zeewaardiger en het mate riaal wordt anders verpakt. VELSEN. Een zaak welke in de afgelopen week In Velsen weer actueel is geworden door de kans van aange spoelde vaten met gevaarlijke inhoud aan het strand, is het ontbreken van ten opslagruimte Voor gevaarlijke stoffen. Tot voor enige tijd had de gemeente de beschiking over een houten loodsje na bij de plaats waar thans het complex is van de gemeentelijke reinigings-, ont- smettings- en plantsoendienst het zo genoemde r.o.p.complex. Tijdens egali satie- en grondverplaatsingswerkzaam- heden is deze schuur omvergehaald en kwam er niets meer voor in de plaats. Na deze ongezouten kritiek op het provinciale beleid, is de heer Van Bode graven best bereid in te gaan op de drie bezwaarschriften die bewoners van Vel- sen-Zulid hebben ingébracht. Met name het argument van de waardeverminde ring vindt hij onzin- „Die mensen hebben de grond inder tijd voor een appel en een ei gekocht. Ook het bouwen was toen erg goedkoop. Nu gaan die huizen voor minstens twee ton weg. Zelfs als je rekening houdt met inflatie en dergelijke is dat een enorme waardestijging. Doordat er aan de over kant alleszins acceptabele huizen ge bouwd worden, zullen de bestaande wo ningen trouwens echt niet in waarde dalen. Het valt op dat veel bezwaren komen van mensen die helemaal in de Van Tuylweg en de Dr. Kuyperlaan wonen.” (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. - Een bewoonster van het Zwarte Mierenvlak wilde woensdag om streeks zes uur het deksel van een Snelkookpan verwijderen, toen door nog qnbekende oorzaak het deksel plotseling Ipskwam en zij de hete stoom in haar gq>at kreeg. Met eerste- en tweede- graadsbrandwonden is zij naar het Zee- wegziekenhuis overgebracht en daar ge holpen. Een aantal 'winkeliers van de winke liersvereniging Doka in Velsen-Noord heeft het dit jaar zonder een speciale Sint Nicolaas of kerstactie gedaan maar toch een limuneus idee uitgewerkt om kinderen door middel van een uitge geven chequeboekje in de gelegenheid te stellen hun schoen te. zetten. Door aan kopen bij de betrokken winkeliers kon den de ouders met een volgepakt zegel- boekje voor ieder kind aan deze schoe nactie meedoen. Vrijdagavond kunnen de schoentjes, waarvan er volgens de deelnemers zeker een achthonderd worden aangeboden, in gébracht warden bij Aurora aan de Wijkerstraatweg om zaterdag tussen 10.00 uur en 18.00 uur de gevulde schoentjes af te halen. IN DEZE cyclus is dit jaar Pijpers’ „De gouden spiegel van Pierrewiet” aan de beurt geweest dat in 1960 voor het eerste werd opgevoerd, hiervan heeft „Kennemerland” in de Velsense Stads schouwburg weer de gebruikelijke vijf voorstellingen gegeven, waarvan woens dagavond de laatste. Met een verschil, voor het eerst na al die jaren had Pijpers in verband met een nogal ernsti ge ziekte waarvan hij inmiddels ge lukkig weer geheel is hersteld de regie aan Henny Zwanenburg had moe ten overdragen. OPNIEUW IS bij deze opvoeringen gebleken dat Bert Pijpers destijds pre cies heeft aangevoeld, met welke toneel effecten een jeugdig publiek tot gulle en enthousiaste reacties dient t e worden gestimuleerd. Zoals in dit sprookjesspel, met de ondeugende kobold Pierewiet als centrale figuur, die een broertje of neef je van de vermaarde Puck uit Shakespe are’s „Midzomernachtsdroom” zou kun nen zijn. DIT UITERST levendige mannetje wordt omgeven dooor de traditionele figuren, waar een sprookje meestal mee wordt opgebouwd, zodat ook hierin de lieftallige prinses, de goede en de boze fee en de valse graaf uiet mogen ontbre ken. Aangevuld met het nodige domme en luie keukenpersoneel die voor talrijke dit officieel een gebouw is waarin door een wijkcommissie, bijgestaan door be roepskrachten en in samenwerking met dienstverlenende organisaties en vrijwil ligers activiteiten en voorzieningen wor den geboden en samengebracht vooral ten behoeve van de bejaarden. In een dergelijk centrum is er mogelijkheid tot bijvoorbeeld gymnastiek, volksdansen, kaarten, en diverse vormen van bejaar den werk. Het afdelingsbestuur verplicht zich niet om de bejaarden in Velsen-Noord naar aanleiding van de enquête ook maar iets te kunnen garanderen. De bedoeling ervan is aan het gemeentebe stuur van Velsen een goed gedocumen teerd adres te kunnen zenden om aan de verlangens en wensen van de bejaarden in dit deel van de gemeente tegemoet te kunnen komen. De enquêteformulieren worden tot donderdag 9 december ingewacht bij het secretariaat van de afdeling Velsen- Noord, Moerweidenlaan 15 of bij de heer E. Rietman, Breesaperhof 24. IJMUIDEN. Op 27 november zijn aan de Muziekschool Velsen aan de Troelstraweg 20 in IJmuiden de jaarlijk se muzikantenexamens afgenomen. Deze examens die afgelegd kunnen worden door leden van de harmonie- en fanfa rekorpsen kennen vier moeilijkheidsgra den: van A tot en met D. lem Mak, 1 trombone (met lof); Bemt van de Laan’ klarinet. Examen (met lof). De volgende leerlingen deden alleen theorieexamen en slaagden daarvoor: Huub Looze (A), Patricia Scholder (A), Marijke Wolfs (A) Gert-Jan Huybens (B), Anton van Kruistum (D), Willem Mak (D) Vier kandidaten werden afge wezen. „Ondanks mijn lange staat van dienst zijn de wegen die de overheid bewandelt mij nog steeds volkomen onduidelijk. De woningnood is een smet. Het verzoek om die bestemmiingsplanwijziging goed te keuren, ligt al vanaf februari bij de provincie. Daar durft men blijkbaar geen beslissing te nemen. Geen beslissing nemen is altijd fout. Beter een foute beslissing dan geen beslissing. Het huidi ge beleid is onbegrijpelijk en in strjd met alle begnselen van rechtvaardiig- Tweemaal rijverbod.- In de afgelopen nacht moest tweemaal een rijverbod worden opgelegd en wel aan een 31- jarige en een 62-jarige inwoner van IJmuiden. De kwestie van woningbouw aan de Minister van Houtenlaan speelt al anderhalf jaar. Begin vorig jaar wer den de plannen ontwikkeld en het voorbereidingsbesluit werd in augus tus genomen. De bedoeling is 59 wo ningen met garageboxen en bergingen te bouwen op de strook grond langs de spoorbaan tussen het Pontplein en de Groenstraat. Uiteindelijk werd be sloten geen lange rij woningwetwo ningen te bouwen. De Stichting Eigen Woningbezit ontwikkelde het plan om, in overeenstemming met het ka rakter van de villawijk, een beetje speelse bebouwing tot stand te bren gen. De woningen liggen in hoofdzaak in blokjes van vier, in verschillende richtingen schuin geplaatst op de rooilijn- Voor de woningen die tussen de 125.000 en 160.000 zullen kos ten, hebben zich al vele honderden gegadigden gemeld. Veel bewoners van Velsen-Zuid zijn het helemaal niet eens met die bouwplannen. Ze vinden het niet juist dat gebruik gemaakt' wordt van een artikel 19-procedure omdat ze daardoor niet tot bij de kroon in beroep kunnen gaan. Ook „vrezen” de reclamanten dat de toekomstige be woners hinder zullên hebben van het treinverkeer. Waarschijnlijk het be langrijkste bezwaar is, dat de bewo ners vinden dat de 59 woningen niet passen in de wijk Velsen-Zuid. De bebouwing zou een storende factor zijn waardoor hun woongenot ver mindert en de bestaande huizen in waarde dalen. Aan de volgende leerlingen wend het diploma uitgereikt: Examen A: Bert van Duyn, althoorn, Jeppe Homan, trompet; Els Heeremans, klarinet; Theo Plug, klarinet; Yvonne van de Ven, klarinet. Examen B: Mariette Kruitbosch, kla rinet; Wilbert van de Kar, trompet, Erwin van de Nieuwendijk, klarinet; Betty Zuurbier, klarinet. Examen C: Harry van Platertok, kla rinet; Els Pilz, klarinet (met lof); Wil- klarinet; Frans Heeremans, si j

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5