Drietal bekent reeks van Onderzoek Delftse studenten inbraken en diefstallen bevestiging van oud nieuws RIJNLAND VERHOOGT MILIEUHEFFING Aanmelden voor Amsterdam niet Kerstfeest eens met cijfers werkgelegenheid milieuvervuiling Autobotsing in Examens Santpoort Zeskamp voor kinderen Voorlichting over Leger des Heils Prisma voor elke pols. BOUWMARKT Rkeur B.V.M f 83 is VOOR PRISMA NAAR STREGO Q juwelier aronson HOOGOVENS IN RELATIE TOT VESTIGINGSGEBIED In onderhandeling met Velsen i IN HEEMSKERKSE „VRIJBURCHT” Koudenhorn 54 1 1 1 DONDERDAG DECEMBER 1976 2 IJMOND 6 VANAF HALF OKTOBER GEPLEEGD IN WIJK AAN ZEE (Van een onzer verslaggevers) 6 Sint-Nikolaasgeschenken Openingstijden: dagelijks van tel. 023 - 321212. Ibl F. J, DRIESSEN B.V. Juweliers sinds 1776 Barteljorisstraat 1, Haarlem. Tel. 320300 o.a. Lichtspots Boormachines en andere gereedschappen voor iedere doe ’t zelver. 1 1 i t i 1 x 8.00 12.30 uur 13.30- 18.00 uur zaterdags van 8.30 16.00 uur LEIDEN Het hoogheemraad schap van Rijnland zal de veront reinigingsheffing volgend jaar ver hogen van 23,50 tot 28 gulden per „eenheid vervuilingswaarde” (ev). Aan huishoudens van meerdere personen worden 3 eenheden in re kening gebracht. De gezinnen in Rijnland zullen in 1977 derhalve 84 gulden aan verontreinigingsheffing moeten betalen, 13,50 meer dan dit jaar. Alleenstaanden betalen het enkelvoudige tarief. (Van een onzer verslaggeefsters) Spi) Hoogovenssmaakmaker van wonen, werken en verkeer in Noord-Holland. IJMOND Welke invloed heeft de aanwezigheid van een interna tionaal georiënteerd bedrijf op de problematiek van de ruimtelijke ordening in zijn omgeving? Dat is een vraag die een stedebouwkun- dige studiegroep van vijf studen ten, verbonden aan de Technische Hogeschool in Delft, zich heeft ge steld. Voor het antwoord op die brandende vraag werd Hoogovens uitgekozen als studieobjekt. In ja nuari van dit jaar werd een begin gemaakt met de werkzaamheden die in juni resulteerden in een lij vig rapport waarin doelstellingen, inventarisatie, ervaringen en con clusies werden gebundeld. I - MmR (Van onze redacteur Amsterdam) I 1 (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) XL Prisma is 't meest veelzijdige F i i t i 1 i (Van onze sportredactie) IJMUIDEN - De Velser Sport Stich ting zal, in samenwerking met de Ge meentelijke Dienst voor Sport en Recre atie, weer de „Dubbel Jeugd-Zeskamp” organiseren in Sporthal Zeewijk en wel op dinsdag 28, woensdag 29 en donder dag 30 december 1976. Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. GROTE HQUTSTRAAT 49 HAARLEM. TEL 023-321915 Zij bekenden goederen te hebben ge stolen uit drie caravans in Rolandsduin, geld uit Juttersoord, geld en goederen uit de H. Hartschool in Wijk aan Zee, geld uit het natuuvriendenhuis De Banjaert. i 1 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Leger des Heils or ganiseert zoals ieder jaar ook dit jaar weer een kerstfeest voor bejaarden in De Schouw in Velsen-Noord. Vanaf donderdag 2 december tot en met don derdag 9 december kan iedereen die 65 jaiair en ouder is, zich aanmelden voor dit kerstfeest. De aanmeldingen dienen echter persoonlijk te worden gedaan, dus absoluut niet telefonisch of schirifte lijk. Naderhand krijgt dan iedereen per soonlijk bericht thuis. Degenen die zich al eerder hebben aangemeld op welke wijze dan ook, zullen dat nu moeten herhalen, daar alle vroegere verzoeken om aanwezig te mo gen zijn op het kerstfeest zijn komen te vervallen. Men kan zich voor het kerstfeest op geven bij: Het Leger des Heils, Edison- stnaiat 14 tussen 10 en 12 uur; bij H. Hagedoorn, Planciusstraat 6, IJmuiden, alsmede bij het Sociaal Advies Bureau, de heer S. Heinz. be- op „De Vrij- v s 2 x s 1 n e 8 si e z z t t n r - LANGE NIEUWSTRAAT 10 IJMUIDEN TEL. 02550-10034 - 4 raadschap de zorg voor de kwaliteit van het oppervlaktewater nog niet overgeno men van de gemeente. Het komende jaar wil Rijnland over deze overneming met de drie gemeentebesturen onderhan delen. Er wordt naar gestreefd de ver ontreinigingsheffing uiterlijk in 1978 ook daar in te voeren. merk met veel modellen en in CS I AA alle prijsklassen. Al vanaf f79,-. I I A W Moderne kwaliteitshorloges. SANTPOORT Drie personen raakten woensdagavond gewond tijdens een bot sing tussen een personenauto en een bus van de NZH op de hoek van de Kieften- dellaan en de Wulverderlaan. De be stuurder van de personenauto, een 28- jarige IJmuidenaar liep een scheurwond op aan zijn rechterhand en een polsfrac tuur; zijn 22-jarige echtgenote had een elleboogfractuur terwijl bij een 20-jarige inzittende IJmuidenaar een buiktrauma en een hersenschudding werd geconsta teerd. De auto werd geheel vernield. Het accent van de bevindingen mondt uit in een aantal conclusies waarvan de duidelijkheid is onderbouwd door een hoeveelheid cijfermatig materiaal dat aan de praktijk werd ontleend. Zo zal met name de woningbouw in de IJmond zelf dienen te worden gestimuleerd (om dat de overloop niet heeft beantwoord BEVERWIJK Met de aanhou ding van een 18-jarige Wijk aan Zeeër, een evenoude Beverwijker en een 16-jarige inwoner van de badplaats heeft de Beverwijkse po litie een groot aantal inbraken en diefstallen weten op te lossen. De politie kwam het drietal op het spoor, toen in de nacht van zondag op maandag één van de mannen op heterdaad werd betrapt bij het ste len van een autoradio. LEIDEN - Rijksuniversiteit. Geslaagd \jpor het doctoraal examen pedagogiek: mej. J.A.V. Heijnsbergen, Beverwijk. De teams kunnen zich aanmelden op formulieren, die afgehaald en weer inge leverd kunnen worden bij: Dienst Sport en Recreatie, Heidestraat 47, IJmuiden of Sporthal Zeewijk, Eenhoornstraat, IJ muiden. De uiteriijke datum van inleve ring is gestéld op maandag 6 december. De zeskamp bevat onder meer estafet te, hindernislopen, kegelen en het geheel wordt aangevuld met diverse verras- singsopdrachten. De mogelijkheid tot in schrijving staat open voor jongens en meisjes van 9 tot en met 12 jaar. Een team bestaat uit acht personen, aange vuld met twee reserves. De ploeg mag zowel bestaan uit uitsluitend jongens of meisjes, maar mag ook gemengd worden samengesteld. 'i'a koffers uit de kamer van een in het Hoge Duin logerende Duitser, goederen uit Heliomare, sigaretten en geld uit De Moriaan, een bromfiets uit de stalling van Westerduin, een damesfiets uit Son- nevanck, een racefiets uit Trio en een bromfiets uit een kelderbox aan de Wa rande. De i nbraken en diefstallen zijn ge pleegd tussen half oktober en eind no vember. Een flink deel van de ont vreemde goederen kon worden achter haald: het geld heeft het drietal opgesou peerd. Toen bleek dat ontkennen niet baatte, werkten de mannen loyaal aan het politieonderzoek mee. Op grond daarvan zijn ze na afsluiting van het onderzoek op vrije voeten gesteld, ook al omdat geen van drieën ooit eerder met de politie in aaraking was geweest. Door hun bekentenissen zijn vrijwel alle nog „openstaande” diefstallen in Wijk aan Zee opgelost. aan de verwachtingen) en de daarvoor aangewezen groeikernen in de nabije toekomst met woningtekorten zullen kampen die de toch al niet hoopvolle verwachtingen zullen overtreffen. Het beteugelen van de verkeersdrukte, die speciaal in de spitsuren tot chaoti sche situaties leidt, kan gunstig worden beïnvloed door het stimuleren van be- drijfsvervoer. Dat laatste zou onder meer gerealiseerd kunnen worden door het afschaffen van onkostenvergoedin gen voor privévervoer. De door Hoogovens wenselijk geachte produktieuitbreiding zien de samenstel lers van het rapport los van de nood zaak om het terrein waarop het bedrijf momenteel gevestigd is te vergroten. Ten moeilijk te lezen. In de vergadering van de commissie voor milieuzaken, waar deze rapporten worden behandeld, is af gesproken de dienst milieuhygiëne van de Provinciale Waterstaat uit te nodigen een toelichting op deze rapporten te geven en een uiteenzetting van het werk van deze dienst. Een en ander heeft ertoe geleid, dat de diienst milieuhygiëne zich bereid heeft verklaard 'in de vergadering van de commissie milieuzaken op donderdag 9 december de gevraagde toelichting te geven. x Er zal die avond van 19.30 tot 21.00 uur een uiteenzetting wonder, gegeven van het onderzoek naar de verontreini ging van de buitenlucht en het regenwa ter. Naast algemene begrippen zal vooral worden ingegaan op de geconstateerde verbntreiniging in de gemeente Heems kerk, het IJmondgebied en de rest van Noord-Holland. Daarna is er een korte pauze waarna men gelegenheid krijgt tot het stellen van 'vragen. Heel duidelijk stellen de samenstellers van het rapport dat zij zich specifiek hebben bezig gehouden,met de zaken op het terrein van de ruimtelijke ordening in relaties met het door hen uitgekozen bedrijf. Wonen, werken en verkeer wor den geanalyseerd in dat perspectief. On danks de vraag in hoeverre er waarde moet worden gehecht aan conclusies en prognoses gebaseerd op de verzamelde informaties, gezien het belangrijke stem pel dat Hoogovens drukt op het gebied waar zijn (ong. 24.000) werknemers wo nen en reizen, kunnen de resultaten van dit rapport zeker een duidelijk stuk inzicht verschaffen bij het bepalen van een beleidsvisie voor het totaalgebied en zijn bevolking. AMSTERDAM. Volgens wethouder Van der Eyden (Economische Zaken) van Amsterdam geven de cijfers die de Economisch Technologishce Dienst van de provincie Noord-Holland (ETD) han teert wat betreft de werkgelegenheid in Amsterdam een volkomen vertekent beeld” van die werkgelegenheid. Zoals be kend heeft de ETD een nota gepubliceerd, waarin zij wil aantonen dat het Amster damse Bureau voor de Statistiek de daling van de werkgelegenheid in de hoofdstad schromelijk zou overdrijven. Wethouder Van der Eyden is echter van mening dat het onderzoek van de ETD geen nieuwe gegevens heeft opgeleverd, die tot de conclusie zouden leiden dat de aanleg van een Voorhaven bij IJmuiden gewenst is, zo heeft hij vanochtend mee gedeeld op een persconferentie. Volgens de wethouder zijn de cijfers van de ETD niet het resultaat van een diepgaand wetenschappelijk gericht on derzoek. Evenmin is naar zijn mening het onderzoek gebaseerd op eigen bron nen: de ETD zou slechts gebruik hebben gemaakt van bestaande bronnen (het ge meentelijke Bureau voor de Statistiek, het CBS en de Kamer van Koophandel) en die gegevens onjuist hebben geïnter preteerd. Van der Eyden heeft het Bureau voor de Statistiek nu een „niet-politieke maar puur cijfermatige” reactie laten opstel len, die hij in de vorm van een rapport - nog voor het komende week einde zal verzenden naar de gedepu teerde IJff en de Statenleden. Zoals gemeld beginnen aanstaande maandag in Provinciale Staten de discussies over de Nota van Uitgangspunten Noordzeeka- naalgebied. De nota van de ETD zou daar als basisformatie voor de Staten leden dienen. aanzien van infrastrukturele voorzienin gen bepleit het rapport de aanleg van de Westelijke Randweg en de Weg om de Noord alsmede de aanleg van de Wij- kertunnel (tweede Velserturinel). Het op deze tunnel aansluitende tracé van Rijksweg 16 dient zodanig te worden geprojecteerd dat de bouwmogelijkheden van Beverwijk ten Oosten van Rijksweg 9 niet In gevaar wordt gebracht. Hoewel het rapport opmerkt dat op provinciaal en landelijk niveau „anders” wordt gedacht over de aangedragen pro blematiek, laat het niet onvermeld dat er momenteel tendensen te bespeuren zijn waaruit zou kunnen worden afge leid dat met name de oplossing van verkeersvraagstukken een verandere denkwijze waarneembaar is. Voor de bedrijven is de aanslag af hankelijk van de hoeveelheden afvalwa ter die worden geloosd. Bovendien wordt rekening gehouden met de effecten van zuiveringsmaatregelen die door de be drijven zelf worden getroffen. Van het totale aantal ev’s (1.140.000) leveren de woningen het leeuwenaandeel: 720.000 ev. Voor de bedrijven wordt op 420.000 ev gerekend. In alle gemeenten binnen het gebied van Rijnland, dat zich grofweg uitstrekt van het Noordzeekanaal tot aan Gouda, moet de verontreinigingsheffing worden betaald. Er zijn echter drie uitzonderin gen: Velsen, Zoetermeer en Wassenaar. In deze plaatsen heeft het hoogheem- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK - Voor iedereen die in milieu-zaken is geïnteresseerd wordt er door de gemeente Heemskerk een langwekkende bijeenkomst belegd donderdag 9 december in burcht”. Er zijn wetten in werking getreden of ■in voorbereiding, waarin de nodige voor schriften zijn vervat ter regeling en beperking van de milieuverontreiniging, zoals de wet op de luchtverontreiniging en de wet op de geluidshinder- In het kader van de wet op de lucht verontreiniging heeft het provinciaal be stuur een belangrijke taak, met name als vergunning verlenend orgaan. Om deze taak goed te kunnen vervul len is bij de Provinciale Waterstaat een speciale dienst voor de milieuhygiëne mgesteld, die de nodige onderzoekingen en metingen verricht en op deze wijze bouwstenen aandraagt voor Gedeputeer de Staten om een verantwoord beleid te kunnen voeren. Zo is door de Provincia le Waterstaat ook rondom het industrie gebied in de IJmondregio een aantal meetposten opgericht. De resultaten van de metingen worden in rapporten verwerkt, die ook aan de gemeentebesturen worden toegezonden. Deze rapporten zïjn echter voor een leek f 119,- I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6