Studie twee medewerkers universiteit Kaapstad: l i I 111 Geloogd Massief Eiken Puzzdwtaffiw uw boekhandelaar Alphenaar 1 Kadotips van q kring Aennemer/ r F' Meubelfabriek j| Oisterwijk de Meubelmakers uit het zuiden W W des lands 0 0 Buschauffeur De zaak Menten I: I Wist-u dat wij gratis T uwgordijnen op maat maken, ook velours. Hz; was een van ons van Jezus in 82 prachtige schilderijen verteld. populaire uitgave. Eenzame vrouw Maak eens. J - 3 VRIJDAG DECEMBER 19 7 6 11 VARIA - 3 Politiek fatsoen I m P3 Bi Ritueel slachten JillBlake/Joan Fisher V kom kijken naar: LV. 1LEM l JW' 1»^ 1 Staande muzieklessenaar f 19.95 2 Staande houten muzieklessenaar f 299 3 Tafellessenaar f 9.75 4 Eko basqitaar f 275 5 Fal versterker 50 W f 395 6 Fal versterker 100 W f498 7 Marlboro versterker met luidspreker in koffer 30 W (geschikt voor bas) f 585 8 Bladmuziek voor alle instrumenten 9 Plastic metronoom f 43.30 10 Houten pyramide model f 75.35 11 Elektrische metronoom f 79.95 12 Kinderdrumstel kompleet f 345 13 Panfluit vanaf f 24.50 14 Music Inn blokfluit f 15 15 Moeck blokfluit vanaf f 30.25 16 Aura blokfluit vanaf f 34.40 17 Schreiber alt in etui f 87.50 18 Hohner mondorgel vanaf f 8.90 19 Spaanse gitaar vanaf f 152.50 20 Gitaarvoetenbankje f 12.95 21 Phazer, Wah-Wah pedaal, vervormer of equalizer van Ibanez, MXR-Systech of Schalier 22 Hoofdtelefoon met inqe- bouwde versterker f 76.35 23 Kompomstenbeeld: buste f 20.35 24 Komponistenbeeld: staand f 27.50 25 Songalbum van Paul Simon, Bob Dylan, The Beatles, The Rolling Stones, Leonard Cohen, John Denver, Neil Young vanaf f 4 26 Pianobankje vanaf f 48 27 Orgelbankje vanaf f 75 28 Pianolamp vanaf f 48.90 29 Orgellamp vanaf f 68.10 30 Hoofdtelefoon vanaf f 19.75 31 Een plaat II Altijd goed vanaf f 4.90 32 10 1 sprookjes elpee met muziek van Paul Chr. van Westering van f 15 voor f 4.90 33 Bijbehorend boek voor alle instrumenten en zang van f 15 voor f 4.90 34 Musicassettetas vanaf f 11.90 35 Watts naaldborstel f 4.80 36 Watts Parastat rolplatenreiniger f 6.70 37 Dustbug, de beste platenreiniger f 16.80 38 Cassettebandje vanaf f 3.95 39 Tape vanaf f 14.75 40 Hoofdtelefoon f 39.50 41 Magnetodynamisch element f 25 42 Zerostat platenreiniger f 49.50 Vakbonden ur f Eenzame vrouw JOHANNESBURG (Reuter). Vorige maand braken rellen uit bij de Impala platinamijn in Rustenburg, Zuid-Afrika. De vechtpartij ontstond in een shebeen, een illegale kroeg, en woedde de hele nacht door in en tussen de woonbarakken, waarin de Afrikaanse mijnwerkers gehuisvest zijn. De politie maakte een eind aan de rel, tegen de ochtend. Toen waren er negen doden en 55 gewonden. 17 y Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Alarmerend Kien Poortvliet Harrold Robbins 7, (ADVERTENTIE) in Zuidafrikaanse mijnen’ «ra I 2412)- ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i-line met vertraging (ADVERTENTIE) LEZERS iWWK LEZERS 5 7 6 8 3 4 1 2 9 10 12 M. HENDRIKSE, Haarlem. 15 IT6 14 19 17 eren. 22 kanten 24 27 26 25 :n 28“ enz. 29 Puzzel wh fligwaïi A. VAN VLIET-VROMEN, Haarlem. Puzzel nummer 48 OCOQ C. A. W. H. HOFSTEDE CRULL, Haarlem. Het leven C. HOKKE, OQOOOOOOOOCOOOQ&SOOOQOOOOOQOQOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOO Hardenberg. Ml att. oons, ngs- Ook op de .St. Hicolaas koopavonden di. 30 novwoe.. I decdo. 2 dec en vnj.3dec zijn wij geopend tot 21 00 uur. De dame schuift de koffers voor zich uit naar de chauffeur en vraagt beleefd of ze misschien even vóór mag uitstappen. Ook zijn er chauffeurs die het presteren om je binnen tien minuten misselijk te Na een aantal haltes moet de oude dame eruit. Bij deze halte hoeft er niemand in te stappen, dus de voordeur blijft dicht. zijds houdt men staande dat Afrikanen niet rijp zijn om lid te worden van een organisatie die hun wensen formuleert, en hun belangen vertegenwoordigt. Dat is duidelijk absurd”, zegt de studie. 9-17 uur 10-16 uur ie sche vee - en over de alle lagen 28,5C KRUISWEG 45-47 HAARLEM 023-320244 42 goeie ideeën voor wie zelf uitgeput is... Iers. >ge- :n M3M MA Politieke factoren, als de onafhanke lijkheid van Angola en Mozambique en het opvoeren van de strijd in Rhodesië hebben het politiek bewustzijn van de zwarte mijnwerkers versterkt. Dat heeft er mede toe geleid dat de vanouds volgzame arbeiders onzeker werden, en onderhevig aan wisselende stemmingen, menen de onderzoekers. De chauffeur weigert en laat de nerveus geworden dame met de koffers naar de achteruitgang zeulen. Na veel gewriemel is ze eindelijk Uitgestapt. Dit is toch wel een schande. De schooljeugd die bij deze halte óók uitstapte, was het wel met me eens. Er werd een beweging van „die is getikt” naar de chauffeur gemaakt. En terecht. Ik weet natuurlijk wel dat de man in zijn recht staat, want achter is de uitgang. Maar in zo’n geval. Als het nu eens een mooie, jonge vrouw was? Nu in een Ze waarschuwen dat de spanningen heviger kunnen worden als de „balkani sering” (door het beleid van Afrikaanse stammen, die „onafhankelijke staten” worden) van Zuid-Afrika voortgaat. I ientallen handwerk- en handenarbeid technieken voor iedereen. Groot formaat. I oZ /»zw. /9Z7 slechts 29,50 daarna 42.50 Vertikaal: 1. Apis in de pan voor de boombewoner; 2. In de stal moet elk zijn eigen vleesgerecht maar opzoeken; 3. Een nare start voor die gevangene; 4. In stof heeft hij zijn ex-titel verloren; 5. Room ’m af. Daar kun je je beter aan vasthouden; 6. Zijn geest verblijft steeds in dat straatje; 7. Is er nog genoeg voor een bijl in de kas? 8. Is die meid mal? Dat is een netelig vraagstuk; 13. Maak 't terrasmodel een el korter voor die Zuid- hollandse dame; 16. Als zijn wil ’t meest nat is moet je het wel inwilligen; 17. Heb je een spel nodig om te kunnen schilderen; 19. Breng ’n ode aan elim op deze wijze; 21. In het kort een millime ter griep om ter bedevaart te gaan; 23. O, nest, wat doe je weer ijverig; 25. Als je gaat verzinnen moet je le verzen weglaten. Uiteindelijk komt je dan in Het was erg regenachtig en daarom was de bus voller dan anders. School jeugd en mensen die doorgaans op de fiets gaan, nemen op zo'n dag de bus. Er stapt met heel veel moeite een oude dame in. Ze heeft twee zware koffers bij zich. Vlak achter de chauffeur is gelukkig nog een plaatsje vrij. De bus heeft een erg nauw looppad. Als je een tas of koffer bij je hebt, moet je hem voor je uit of achter ja aandragen, wil je door het middenpad kunnen lopen. Prijswinnaars puzzel nummer 47 25: P. Boerhorst, Kam. Onnesstraat 16, Haarlem, ƒ25: J. H. van den Berg, Prinsesselaan 12, Beverwijk, 15: Th. Lampe-Hagmeijer, Verdistraat 74, Lisse, ƒ15: Th. C. van der Linden, Tesselscha- deplantsoen 30, Driehuis, 10: J. Brat, Kleverparkweg 61 rd. Haarlem, ƒ10: M. Quakkelaar, Havenkade 25, IJmuiden. De mijnen, die geen Afrikaanse vak bonden toelaten, volgen daarmee het regeringsbeleid. De gebruikelijke instru menten voor het regelen van de arbeids verhoudingen passen niet bij de Bantoe (waarmee de regering de negers aan duidt). aldus het jaarboek „Zuid-Afrika”. dat door de Zuidafrikaanse regering wordt uitgegeven. ..In feite is het hele idee van het vakbondswezen hen vreemd. Er is nau- J hebben door de manier waarop ze op trekken en remmen- Kunnen ze ook met optrekken niiet even wachten tot oude mensen op hun plaats zitten? Het is tenslotte toch een dienstverlenend be drijf. Misschien kan er aan deze wantoe standen iets gedaan of op z'n minst aandacht besteed worden. Mijns inziens heeft anders de propaganda om het gebruik van openbaar vervoer te bevor deren, totaal geen zin. Oplossingen puzzel nummer 47 Horizontaal: 1. abel; 5. enge; 9. Arend; 11. spoed; 12. l.o.; 13. alm; 15. le; 16. te; 17. imker; 19. ijl; 20. Rome; 22. talk; 24. n.m.; 25. Ko; 26. asem; 28. velg; 30. A.P.; 31. ratel; 33. al; 35. re; 36. aan; 37. ra; 38. ereis; 41. turen; 44. stok; 45. kind. Vertikaal: 1. Aalt; 2. broer; 3. Ee; 4. l.n.; 5. e.p.; 6. n.o.; 7. gelijk; 8. edel; 10. dame; 11. smet; 14. l.k.; 17. immer; 18. rakel; 21. ons; 23. lol; 26. apert; 27. Maas; 28 vent; 29. garen; 30. ares; 32. t.a.; 34. land; 39. e.o.; 40. ik; 42. uk; 43. r.i. 43.r.o ;34. t.a as; Een politiewoordvoerder dacht dat de strijd ging tussen leden van de Xhosa- en de Pondostam enerzijds en Tswana en Basotho anderzijds. Hij wist niet waarom ze vochten. Dergelijke. geregeld terugkerende, bloedige vechtpartijen worden door de autoriteiten van de mijnen als onvermij delijk beschouwd. Twee (blanke) mede werkers van de universiteit van Kaap stad, Dudley Horner en Alide Kooy, hebben de levensomstandigheden van de Afrikaanse mijnwerkers onderzocht, en hun bevindingen neergelegd in een rap port „Conflicten in de Zuidafrikaanse mijnen, 1972-1976”. „De ernst van de situatie is moeilijk te .overschatten”, is hun conclusie. De afge lopen drie jaar 'hebben onlusten in de mijnen aan meer dan 200 Afrikanen het leven gekost. een beroemde rivier terecht; 26. Voor dat lot moet je belasting betalen, Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS BV, POSTBUS 18. IJMUI DEN. in uw blad van woensdag 1 december las ik een artikel betreffende het proces in Roermond tegen de Limburgse oor logsmisdadiger. Tegen de ambtenaar van het ministerie van Justitie, die het dos sier van deze oorlogsmisdadiger ander half jaar in zijn la hield, wil minister Van Agt maatregelen nemen. Waar blij ven de maatregelen die tegen minister Van Agt moeten worden genomen we gens veel grotere nalatigheden in de zaakMenten? Het is hier weer de klei de man die men pakt. N eerste kwaliteit eikehout goed uit j fKi gewerkt in eigen droogkamers ge- 5/ [f/i loogd volgens oud, recept eigen W originele modellen 12 jaar garantie Q ongekende service gratis thuisbe- u| ffl zorgd door geheel Nederland üfl m Expositie in toonzaal Beverwijk, 'lil, VI Parallelweg 100 (Industrieterrein), tel. m V 02510-26923. Ma t/m za 9-18 uur. ÖZ Horizontaal: 1. Raakt de adat los voor die militair? 5. kom je in verzet? Spot dan in verwarring 9. Doet iets anders voor de sportvereniging; 10. Zet voor altijd de rem op mi; 11. Lees ’r de voorschriften voor het fabrikaat; 12. is een rengeit zo onkreukbaar?; 14. Is de pater eigenlijk een meisje?; 15. Let Ko wel op achter dat raampje?; 18. ’t Moet van de indianen; 20. Heeft zo’n vis ook ’n pees?; 22. Het volgt na die vreemde uitspraak; 24. Als men niet verwart dan is dat uitstekend; 27. Je vindt ’m meer in de keuken; 28. Nooit dat testament verliezen schaap; 29. Is een lintaal de fabrikant van melkwol?: 30. Rex eet ’m op tot het uiterste. welijks een Bantoevakbond die echt re presentatief is, of spontaan opgezet, en die vakbonden hebben allemaal een on stabiel bestaan geleid”. Maar juist dat gebrek aan communi catie op alle niveaus tussen bedrijfslei ding en arbeiders speelt op de achter grond van de recente onlusten, menen Horner en Kooy. „De lichamelijk en geestelijk schadelijke gevolgen van het barakken-systeem, gevoegd bij de span ningen die voortvloeien uit het gevaar lijke werk van elke dag, leiden kenne lijk, tot druk op de ketel, die zich binnen het systeem niet kan ontladen. Hier wordt het ontbreken van toereikende communicatiekanalen een factor van vi taal belang”. Scherpe kritiek hebben de onderzoe kers op het stelsel van de trekarbeid. De Afrikaanse mijnwerkers wonen in ba rakken bij de mijnen, op grote afstand van hun gezinnen, die vaak op het platteland, of in de thuislanden wonen, en die ze maar enkele keren per jaar zien De barakken-kampen worden om schreven als „arbeidsbatterijen. waaraan de trekarbeider zich overlevert”. „Binnen deze geïsoleerde, abnormale omgeving zijn de competitie voor de weinige beschikbare vrouwen, de ver vanging van heterosexuele gewoonten door homosexuele praktijken, en/of de sublimatie van erotische impulsen, uit zonderlijk explosieve ingrediënten. Ver rassend is eerder dat deze zo lang op zich liet wachten” Gelukkig, het bestaat nog, politiek fat soen. In het geruchtmakende mammoet- debat van donderdag 18 november heeft ds minister van Justitie Van Agt het gepresteerd geen, onvertogen woord te laten vallen. Ook niet als hij, tegen alle voorschriften in, op de meest onwel voeglijke wijze geïnterumpeerd werd. Ook niet als een zuiver juridische uit eenzetting zijnerzijds of genegeerd of omgebogen of als „juridische spitsvon digheid” afgemaakt werd. Veel belang- rijker nog: minister Van Agt heeft geen enkele verantwoordelijkheid ont weken; noch waar hij die deelde met de waarnemend minister van Justitie Den Uyl (waar, overigens, bleef hij dit mon- sterdebat deze ambtsdrager, tijdens wiens waarnemling Mentens ontvluchting plaats vond?); noch waar het de ambte naren van zijn departement of van het O.M. betrof. Integendeel: minister Van Agt getuigde voor het forum van de Tweede Kamer een gevoel van schaamte niet van zich af te kunnen zetten, dat deze zaak zo had kunnen lopen. Als toeschouwer bij de tv kreeg men bij deze achtervolging tenslotte de indruk dat een menigte jachthonden zich alle wilden vastbijten aan de nek van een stuk wild. Het CDA (waartoe ik niet behoor, dit terzijde) kan gerust zijn: minister Van Agt, welke verzuimen ook men hem zal kunnen aan wrijven, is als gewetensvol mens en integer ambtsdrager uit deze seance te voorschijn getreden. Het is overduidelijk geworden dat een minister van Justitie, die het recht wil dienen als een bovenpersoonlijke zaak met reden de onbeschadigde lijsttreker kan en moet zijn van het CDA- Tel. 023-323925 s Maandags gesloten Haarlems Jordi jnenhuis in 1975. zo schrijven de onderzoekers, hadden de stakingen en de onlusten dusdanig alarmerende proporties aange nomen, dat de minister van miinbouw een speciale commissie instelde die de zaak moest onderzoeken en oplossingen aanbevelen. „De ongeregeldheden waren zo alarmerend dat de minister het rap port heeft vrijgegeven voor publicatie.” Volgens de onderzoekers moeten de be langrijkste oorzaken van de eonflecten gezocht worden in de levensomstandig heden in de woonbarakken waar de Afrikaanse trekarbeiders gescheiden van hun gezinnen leven, en in het ontbreken van vertegenwoordigende lichamen voor de arbeiders. „Aan de ene kant hoort men uit industriekringen vaak dat Afrikaanse mijnwerkers promotie moeten kunnen - maken naar geschoolde arbeid. Ander- DEN HAAG (ANP). Hieronder volgt het overzicht van de werkzaamhe den op de Nederlandse autosnelwegen en autowegen voor de week van 4 decem ber tot en met 10 december 1976, zoals meegedeeld door de politieverkeerscen- trale te Driebergen en de ANWB ver keersinformatiedienst te Den Haag- Amsterdam-Amersfoort (A1-E35): Op deze autosnelweg is tussen Muiden en Naarden de rijbaan richting Amsterdam afgesloten. Het verkeer in beide richtin gen wordt óver de andere rijbaan geleid en heeft vier versmalde rijstroken ter beschikking. Er is een maximum-snel- heid van 70 kilometer per uur en een inhaalverbod voor vrachtauto's ingesteld. Rotterdam-Rijswijk-Den Haag (A13- E10)Op deze autosnelweg moet het verkeer tussen de Doenkade en het via duct Paiuwmolen rekening houden met rijbaan versmallingen. Hierbij kan in een of beide richtingen de rechter rijstrook voor het verkeer- afgesloten zijn. Er geldt een maximum snelheid van 70 km per uur en een inhaalverbod voor vrachtauto’s. Er wordt buiten de spitsu ren van 09.30 tot 15.30 uur gewerkt. Deze werkzaamheden zullen vermoe delijk tot 1 september 1977 duren. Breda-Rotterdam (A16): Op de auto weg Breda-Rotterdam moet het verkeer op meerdere plaatsen in beide richtingen rekening houden met vertraging. Tussen Zevenbergen en Hendrik Ido Ambacht zijn in verband met langdurige werk zaamheden meerdere beperkende maat regelen voor het verkeer ingesteld. Bergen op Z oom-Antwerpen: Op de provdncialeweg Korteven-Hoogerheide- Putte moet het verkeer in beide richtin gen rekening houden door werkzaamheden. Tot begin maart 1977 worden op deze weg op meerdere plaatsen werkzaamhe den uitgevoerd. Hierbij zijn een maximum snelheid tot 50 km per uur, een inhaalverbod en een omleiding ingesteld- (ADVERTENTIE) 10000000000000000000000000000000000000000000000000000000 Geweld haast onvermijdelijk 23 Slechts 49,50 Amerika’s grootste romanschrijver vertelt J moeilijke gang van een vrouw door i van de amerikaanse samenleving. .....I. - 1. J Waar haalt de regering, met name staatssecretaris Hendriks het recht van daan om voor korte of langere tijd een wet buiten werking te stellen, zoals nu gebeurt ten aanzien van het ritueel slachten (onverdoofd de nek afsnijden) van kleine landbouwdieren (schapen en geiten) om op een smerige manier dood gemarteld te worden, ten behoeve van de buitenlandse werknemers. Onze var kens lopen hiervan vrij, want die mogen niet gegeten worden. Wij Nederlanders mogen van geluk spreken dat de rege ring nog geen kannibalen binnen onze grenzen haalt en dat wij wettelijk een van onze gezinsleden moeten afstaan voor hun vleespotten. Waar blijft het Kamerlid Koekoek om hiertegen uit naam van de boeren te protesteren? Laten wij met de komende verkiezingen er vooral toch om denker) een regering te kiezen die een hart en verantwoorde lijkheid heeft voor alle weerloze schep selen. Nijverheidsweg 27 Haarlem 023-319120 (8 lijnen) Volg ANWB-borden Waarderpolder en Bouwmatron wegwijsborden 5 min. van afslag Haarlem autobaan Alkmaar/Schiphol Openingstijden: alle werkdagen zaterdag

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11