Meedogenloos spel van meesterpiamst ZONDIGE GEZUSTERS Miller-monografie werd ontoegankelijk DUJARDIN i 'I 1 s Noviteit van Strategier op Stichtingsraadconcert NPO AFNEMENDE KWAITEIT RESIDENTIE ORKEST af Orkesten schenken minder aandacht aan hedendaagse muziek Boek van Walter Schmiele vertaald en geactualiseerd DUJARDIN Reizende expositie Hemels prentenboek Kunstvernieuwers mogen subsidie vragen bij CRM I „Piter Jellesprijs” voor Theun de Vries F 3 VRIJDAG DECEMBER 19 7 6 17 KUNST r KOOP li 3B KOOP e aanval WIJ ONTVINGEN d I VAN WENNEKER aanvaê ITPOOI ARLEH UIDEN IMHH l X KOOP voningru WJDEf HAARLEM. De verhuizing van het Haarlemse Concertge bouw heeft langer geduurd dan voorzien was. Daardoor kon het traditionele Stichtingsraads- concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest pas don derdagavond, twee maanden later dan gewoonlijk, gegeven worden, weer voor talrijke geno digden, in hoofdzaak van Noord- hollandse gemeentebesturen en van instellingen, welke hun acti viteiten in samenwerking met de overheid ontplooien. f i-s - r 3 A (ADVERTENTIE) Verlate feestmuziek had verrassende aspecten i lt. Maram it. Snellus is, TH. DE VRIES (ADVERTENTIE) F E JL AMSTERDAM. Uit een jaarover zicht van de Buma blijkt dat de dertien beroeps-symfonie-orkesten die Nederland rijk is in het afgelopen seizoen (1975/76) minder aandacht hebben besteed aan eigentijdse Nederlandse muziek dan het vorig seizoen, toen er juist sprake was van een stijging van dit repertoire. DEN HAAG (ANP). Een collectie van ongeveer driehonderd prentjes vormt de tentoonstelling „Het hemels prenten boek”, een reizende expositie van de dienst verspreide rijkscollecties in Den Haag. De toernee begint 10 december in Breda. De prentjes komen van het voormalig Bisschoppelijk Museum in Haarlem, dat thans deel uitmaakt van het rijksmuseum „Het Catharijneconvent” in Utrecht. De prentjes zijn voorstellingen van Christus of van heiligen, van bijbelse taferelen, religieuze symbolen of emblemen. Ze zijn geschilderd of gedrukt op kleine bladen. Dit soort prentjes werd al in de veertien de eeuw gemaakt. Ze werden in kloosters geschilderd. Later deden ook miniatuur schilders, de zogenaamde beeldekensma- kers, het en ontstond er een bloeiende handel in. DEN HAAG (ANP). Kunstenaars die zich bezig willen houden met een project dat een experimenteel of anders zins op kunstvernieuwing gericht karak ter heeft, kunnen hiervoor bij het minis terie van CRM om subsidie verzoeken. De aanvragen kunnen betrekking hebben op individuele of collectieve projecten op het gebied van een of meer vormen van kunst. Op de verzoeken zal minister Van Doom beslissen op grond van advies van de Raad voor de Kunst. De formulieren voor het aanvragen van een subsidie moe ten uiterlijk 15 januari bij de directie kunsten van het ministerie zijn ingediend. Het is de bedoeling, dat voor 1 mei vol gend jaar de aanvragers weten hoe op hun aanvraag is beslist. Ik zal mij hier niet aan een oordeel wagen over Millers plaats in de litera tuurgeschiedenis. Echter, er moet me van het hart dat de gedachte om een van zijn boeken te herlezen ter gelegen heid van deye recensie een gevoel van grote tegenzin teweegbracht, zijnde een combinatie van: 1. de sex, dat weten we nu wel, en 2. wat de rest betreft: verveling troef. Overigens lijkt het me niet uitgesloten dat over hon derd jaar zal blijken dat Miller een belangrijke rol heeft gespeeld niet zo zeer in de seksuele bevrijding, want -en dat ben ik met de feministen eens- zijn standpunt is dat van de „male chauvi nist pig”, maar wel in de liberalisatie van het denken en vooral het schrijven over seksualiteit. De Duitse auteur Walter Schmiele heeft in 1961 een buitengewoon ontoe gankelijke monografie over Miller geschreven die nu bij uitgeverij het Wereldvenster te Baam is verschenen in de Imago reeks, in een vertaling van Hans van Megen en Gaby Kriener. Deze heer Schmiele is op het onzalige idee gekomen ik hen het nooit eerder gezien en noop het ook nooit meet tegen te komen om in zijn eigen tekst steeds citaten on Millers werk op te nemen Nu is net natuurlijk teer nuttig en wetenschappelijk verantwoord om ter adstruering van eigen betoog soms een alinea of een langer citaat van een schrijver over te nemen. Henri Miller zoals tekenaar David Levine hem zag. Wat de orkestwerken-sec betreft deed deze uit Lausanne afkomstige Zwitser (thans dirigent te Trier) de Franse toon kunst eer aan. Met de ouverture tot „Phè- dre” van Massenet, werd de spits van het programma afgebeten. Deze ouverture is een echt modisch theaterstuk uit die tijd (1873), vol opgeklopte schijndramatiek. In de na de pauze gespeelde toneelmuziek van Fauré; de orkestsuite „Pelléas et Méli- sande” zijn de ingecomponeerde emoties heel wat oprechter. Eerst in het sluitstuk van dit program ma, Debussy’s „La Mer”, leerde je even wel Monnard pas goed kennen en waarde ren. Punt één was hier het Residentie Orkest eindelijk echt goed op dreef en ten tweede voelde de dirigent zich in deze muziek pas helemaal „thuis”. Je hoorde het niet alleen; je zag het ook al aan de overtuiging en het raffinement van de gebaren. Zo kwam het eigenlijk alleen in dit werk, waarin het muzikale spel van eb en vloed, van kracht en tegenkracht ein deloos genuanceerd wordt uitgespeeld, tot een werkelijk suggestieve vertolking op niveau. Want het lijkt wel alsof het Residentie Orkest, met alle interne problemen van de laatste tijd, er intussen niet beter op is geworden. Het gemiddelde peil was in ieder geval voor de pauze nogal teleurstel lend. De begeleiding bij het Eerste piano concert van Tsjaikovski waren zeldzaam eenkleurig en op verschillende plaatsen konden solist en orkest elkaar niet goed vinden. Bovendien haperde er nogal eens wat aan de zuiverheid in het blazerskorps. Onder redactie van Yvonne Schol ten: „De sociale strijd in Italië 1968- 1973.” Teksten uit n Manifesto en Lotta Continue, samengesteld, vertaald en ingeleid door Yvonne Scholten. (Kritie- se Bibliotheek Van Gennep). Mario Vargas Llosa: Het Groene Huis, Uitgeverij Meulenhoff Amster- De soliërende pianist was een musicus wiens naam reeds lang op de podia geves tigd is: Shura Cherkassky. Je trof bij hem een veel bezadigder opvatting aan, dan bij Nicolai Petrov, met wiens onstuimige maar spirituele benadering in Russische geest men onlangs op dezelfe plaats werd geconfronteerd. Er was bij Cherkassky Joachim Joesten: „CIA”. Wederom een boek in de trend van onthullingen over inlichtingendiensten. De Duitse journalist Joesten levert zijn bijdrage over de duistere praktijken van de CIA en toont geheime verbindingen tussen mensen en organisaties waar tot dus ver weinig van bekend was. (Bruna). Mr. G. B. J. Hiltermann: „De wereld in 1975”. Van Azevedo en Arafat tot Vietnam en Zimbabwe een persoon lijke en geïllustreerde visie van Hilter mann op de achtergronden van het nieuws en de nieuwsmakers van verle den jaar. (Unieboek 19,50). een forse aanpak waar te nemen, die ondanks een temperamentvolle pose, een soms wat onderkoeld-romantische indruk maakte. Weliswaar geeft hij met zijn hamerende aanslag markant reliëf aan de meeste gedeelten, maar plotseling toege past pianissimo-spel om aanzwellende passages in maximaal eindcontrast te kunnen uitbouwen, leidden daarentegen op verschillende plaatsen tot onhoorbaar heid en ongewenste inzinkingen in de klank ten opzichte van de toch al niet te subtiel aangepaste orkestpartijen. Op deze avond speelde de befaamde pianist Daniël Wayenberg het zo gewaar deerde fraaie Pianoconcert in a kleine terts opus 54 van Robert Schumann, waarvan hij in oktober reeds uitvoeringen in Haarlem en in de provindie met Van- dernoot en het orkest heeft gegeven. De uitmuntende indrukken, die hij met zijn spel gaf en waarover in onze bladen werd bericht, werden glansrijk bevestigd. Na de pauze leidde Vandernoot met stuwend gebaar een uitvoering van Beethovens zevende symfonie, welke blijkens het applaus ruim gewaardeerd werd. P. ZWAANSWIJK -LA met g| éweg. S met c.v| veg Hagestrt Denis Judd: „Gevallen tronen, ver dwenen vorstenhuizen”. Een overzicht van de voornaamste ex-monarchen van Europa en hun ballingsoorden en daarbij een schets van de tijd van deze eeuw waarin deze vorsten zelf nog aan de macht waren (of hun grootouders). Rijkelijk geïllustreerd. (De Haan - 27,50). AT Plein I f dam 35,-). Mario Vargas Llosa, een jong veelgelezen Peruviaans schrijver, schetst in deze roman de sociale en politieke (wan) toestanden in het kleine provinciestadje Piura. Een spannend boek over mensen die door machten buiten hun bereik voortdurend worden gedoemd te mislukken. en taxa! NBM M( ITRAAT 1 tel. 12 bhhM Het stichtingsraadconcert werd begon nen met de eerste uitvoering van de Ouverture „Intrada festiva” in opdracht van het Buma-fonds door Herman Strate gier gecomponeerd voor de feestelijke heropening van de Haarlemse concert zaal. ALS! Mee allerbeste consume e 82, H’li ï3. Hllleg De heer Schmiele echter, frommelt losse zinnen en vaak zelfs één of meer losse woorden van Miller schuinge- drukt in zijn eigen tekst. Het moet een heidens karwei geweest zijn om Millers gehele oeuvre na te pluizen op voor het vertoog bruikbare woorden en zinnen. Een typisch voorbeeld van Duitse Gründlichkeit, maar het resultaat maakt het boek typografisch gezien totaal onleesbaar, om nog maar niet te spreken van de zweverigheid van de tekst zelf. Ik zal nooit kunnen wennen aan die typisch Duitse combinatie van onzindelijke metaforen, hoogdravend heid en pseudo-analytisch gezever. Cherkassky doet ongetwijfeld mooie dingen door een artistieke toepassing van rubati. Van diversiteit binnen het totaal karakter van zijn klaterend toucher, is daarnaast weer nauwelijks sprake. Het is moeilijk te begrijpen dat hier dezelfde pianistiek aan de orde was, als bij de Cherkassky van de recitals. Het feit dat in dit Tsjaikovski-concert niet alleen alles door hem op dezelfde manier even pinnig werd neergezet, maar dat veelal de bikkel harde pianistiek een meedogenloze indruk wekte, was een van de vele tegen vallers op dit concert. JOHAN VAN KEMPEN 'ooekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken Het boek staat vol met mooie foto’s van onder andere bovengenoemde fas cinerende tijdgenoten van Miller. Met het bekijken van die foto’s heb ik toch nog een aangename middag doorge bracht. En dan is 19,50 eigenlijk hele maal niet duur voor een boek dat ook nog een tot heden bijgewerkte biblio grafie en een register bevat. JEROEN KOOLBERGEN Fuita it. Bloemi Van het orkestenfront kon de voorzitter mededelen, dat de definitieve nota betref fende het door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk beoogde orkestenbestel nog niet gepubli ceerd is. Het was met voldoening, dat de heer Reehorst mededeling kon doen van de artistieke successen van het orkest in Brussel en van de uitnodiging, die ontvan gen was voor een optreden in Parijs in 1977. De jury kende de prijs toe voor de vertaling uit het Fries van de gedichten bundel „In Memoriam” van Douwe A. Tamminga. De prijs wordt 21 december in Leeuwarden uitgereikt. De prijs is genoemd naar de Friese dichter en staats man Pieter Jelles Troelstra en wordt beurtelings voor Fries- en Nederlandsta lig werk gegeven. Aan deze intentie is bij de officiële ope ning op zondagmiddag 28 november om welke reden dan ook, geen gevolg gegeven. Hermann Hesse: Peter Camzind. Uitg. De Arbeiderspers. De roman van Hesse’s eigen jeugd en ontwikkelingsgang. Voor de liefheb bers van een vaag humanistische, op oosterse grondslagen gevestigde leven sbeschouwing. Peter Schwiefert: De vogel heeft geen vleugels meer. Uitg. Elsevier. De aan zijn moeder gerichte corres pondentie van een uit Duitsland gevluchte joodse jongeman die via Portugal en Griekenland in Noord- Afrika terecht komt, waar hij dienst neemt bij de Vrije Franse Strijdkrach ten. Een beklemmend document, zeker als men weet dat deze vlucht naar het leven op een vlucht naar de dood uit liep. Douglas Johnson: De geïllustreerde geschiedenis van Frankrijk. Uitgege ven door Fibula- Van Dishoeck. Velen zullen bij het lezen van Johnsons pen- nevrucht herinnerd worden aan hun schooltijd. De Schotse schrijver heeft nog eens alle revoluties, oorlogen, cri ses, jaartallen en sterke mannen uit de historie van het Franse rijk op een rij gezet. Weliswaar op een zeer aantrekkelij ke manier, maar toch niet zodanig dat deze uitgave boven de categorie „vere delde schoolboeken” uit kan stijgen. Veredeld, omdat de uitvoering met meer dan 200 illustraties bijzonder fraai is. David Howarth: Het epos van D- Day; Walter Lord: De dag van Pearl Harbour; Paul Brickhill: Bommen op de Roerdam; Robert E. Merriam: Het Ardennenoffensief; C. E. Lucas Phi lips. De raid op Saint-Nazaire. Uitge verij Het Spectrum. Vijf oorlogs- prisma’s die voortdurend de belang stelling hebben opgewekt en nu opnieuw zijn gedrukt. Het aandeel van de hedendaagse muziek in de bijna 1300 concerten die werden gegeven liep (in minuten bere kend) van 4 percent met bijna een derde terug tot 2,8 percent. Berekend naar het aantal muziekwerken viel een achteruit gang te constaterery'van 9,3 naar 5,3 per cent. De gemiddelde tijdsduur per concert was met 77 minuten gelijk aan die van het vorig seizoen. Alice en Ellen Kessler spelen momenteel de hoofdrol in „De zeven hoofdzonden”, het ballet van Bertold Brecht en Kurt Weil. De Kesslerzusjes zullen er de rollen van Anna I en Anna II spelen’. Eerder speelden de dames die al in Brussel. De première van „De zeven hoofdzonden” was in Theater Gartnerplatz in München. Met dit beperkte tijdsbestek heeft Her man Strategier gewoekerd om in levendi ge afwisseling blij gestemde muzikale gedachten onder te brengen in een vorm, die bepaald werd door een evenwichtige structuur en waaraan mede inhoud en karakter werd gegeven door verrassende instrumentale timbre-aspecten. Daarin hebben de orkestleden alle hun eigen spel- specialisme met succes kunnen laten gel den onder de regelende directie van André Vandernoot. JLT 6 DE 1. rood, 6' Elk def oegest. Kloosters: geot 504 1000 en i ’-50. Peuo feer luxe teer mooi 75 875 i. 2x Pei» >lauw r 970 geen t 12 TSt prijs 15 kl oranje kl. blauw 3d f 62R Celica 1( »ot 204 7, OO Citroé ikord ze» ngerulld i Dyanes 71 f 2251 juni '74 r oud 60.; mee 2; naanden aratie, H Tel. 25E bianch le staat art 440, f >44444 Michel van der Plas: „Amerikaans dagboek". Waarnemingen, ontmoetin gen en indrukken van Michel van der Plas, tijdens zijn reizen naar Amerika opgedaan, waaronder ook een beschrijving van de val van Nixon. (Elsevier - 14,50). AMSTERDAM Het Residentie Orkest speelde gisteravond in het Amsterdams Concertgebouw. Dit tweede, met medewerking van de AVRO georga niseerde abonnementsconcert van de voor radio-uitzending opgenomen Amsterdam se serie van dit seizoen, werd gegeven onder leiding van de 35-jarige dirigent Jean-Franfois Monnard. „Gecomponeerd ter gelegenheid van de verbouwing van de concertzaal” zou min der bepalend zijn geweest voor het exacte functionele uitvoeringstijdstip dan de opdrachtsformulering. Jammer voor BUMA, dat zo aan het doel voorbijgescho ten werd, jammer ook voor het „huisor kest”, het NPO, dat zijn vreugde over de verbouwing pas donderdagavond met speciale feestmuziek tot uitdrukking kon brengen, zij het dan met een compositie, waarvan de opdrachtgever de duur had bepaald op acht minuten. 5 W. Bar» 5 VleetstrJ Voltastri LAT Sll Hoewel hij bijna al de groten van zijn tijd gekend of ontmoet heeft: Anaïs Nin, Blaise Cendrars, Lawrence Dur- rell, T.S. Eliot, Dylan Thomas, D.H. Lawrence, Sherwood Anderson, John Dos Passos, om er een paar te noemen, en zich op het juiste moment (de jaren dertig) in Parijs bevond, wordt hij door de literatuurkritiek niet beschouwd als een schrijver van het zelfde niveau als zijn beroemde tijdge noten. (Voor de liefhebber: een uitzon dering is bijvoorbeeld het essay van Philip Rahv in „Literature and the Sixth Sense”). Sedert 1849 Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023-3129 92 IIUMPHH ir), 111 85 >or alle s n velgen, n, sponst ne 82, Hl 33. Hllleg lutoshow steeds ruin wb. Auto- 6-10. Za De aanwezigen werden samen met de dirigent André Vandernoot en de leden van het orkest door de voorzitter van het NPO-stichtingsbestuur drs. J. Reehorst verwelkomd in een korte toespraak. De tweejaarlijkse literaire prijs van de gemeente Leeuwarden, de „Piter Jelles prijs”, is toegekend aan de schrijver en lettterkundige Theun de Vries te Amsterdam. TOEN IK EEN jaar of vijftien was haalde ik „Sexus” en „Plexus” van Henry Miller uit de boekenkast van mijn ouders om stiekem te genieten van de „schunnigheid” (zoals dat toen heette) van bepaalde passages. Jaren later hoorde je van feministen dat Henry Miller taboe was vanwege zijn mannelijk chauvinisme. Op de univer- siteit tenslotte kwam Miller nergens bij het literatuur-onderwijs ter sprake. 1 20

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17