Werkgevers verrast door prijzenstop Absolute meerderheid verloren Bliksem treft kruis VEILT zware Panne door koude treft 18 Hoogte beloning opsporen Menten blijft geheim Kleuterleidster Smith terug naar Genève Voorwaardelijke gevangenis na mislukte abortus autorijders apens naar Zuid-Libanon stijnen hun troepen, en hun wapens, terugtrekken uit Noord-Libanon, en uit andere delen van het land. dagen laag: SPORTP V S^Palestijnen brengen i I Opvarenden van „Consella” vermist gewurgd op Erebegraafplaats HOOGEVEEN KUNST ANTIEK ijding hoeve I Het woord is aan Onbestendig Aantal pagina’s vandaag: lOUt /an <J/awwó/s/n en uj{ Beschikking vandaag van kracht lerzoek. 28 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ring en DRIE JACHTEN IN MOEILIJKHEDEN OP NOORDZEE „Vuurpijlen” ilse- Gilmore maakt 2 school 3 7 8 8 11 t.m. Sport Dure jas I AGENDA pagina 6 Kijkdagen: za - zo ma Zie adv. vrijdag a.s. MAANDAG 6 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 29 2, 5, 6, t Hoofd er ver- e oplei- oltooid, i volgen het •t(e). DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN chef min- ■maan ■286750 f EPILEPSIE TOKIO (UPI, Reuter). De Liberaal-Democratischt Partij (LDP) heeft bij de gisteren iii Japan gehouden verkiezingen voor het lagerhuis voor het eerst in 21 jaar de absolute meerderheid verloren. Met 249 zetels blijft zij nog wel de sterkste partij. laat- be: liastri antoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden ostgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden el. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 el. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 janten bezorging: 18.30 - 19 uur en op ekt voor herdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 per 1 Jor Santpoort: 32 43 41. am van 7 psy- IJmuider Courant H o r a t i u s Van onze redactie economie) Co Stout van Telstar glipt langs Utrecht-verdediger Ben Schubert. aan Japanse kiezers kortwieken LDP arlem, Hiding (ADVERTENTIES) JUWELEN (Van een onzer verslaggevers) chten (ADVERTENTIE) trum 9 16 Beurs 17 (Van onze Haagse redactie) uniformjas (Zie ook pagina 2) c Strips Kunst Wie een vriend kwetst, verkwist een zeldzaam kleinood. Danny van Inkoop Verkoop tun- de met um- ieve dzakelijk an irneming ementen- :oals laid prijzen zullen doorwerken. Het bedrijfs leven wordt dan opgescheept met extra kostenstijgingen”, aldus de werkgevers. Volgens het ministerie /an Economi sche Zaken staat het prijsbeleid voor volgend jaar nog niet vast. Dat hangt nauw samen met het mislukken van een centraal loonbeleid. Afgewacht moet nog worden hoe dit beleid in de bedrijfstak ken zal gaan uitpakken. De nu afgekon- digde prijsbeschikking zal slechts enkele weken duren, doch het ministerie van Economische Zaken verwacht, dat het van de aandelen op de effectenbeurs in Tokio. Van de 78 miljoen kiesgerechtigde Ja panners is 73, 45 percent naar de stem bus gegaan, iets meer dan bij de verkie zingen van 1972. SALISBURY (UPI) De Rhodesische premier, Ian Smith, heeft zaterdag mee gedeeld dat hij „in de komende paar dagen” naar de Rhodesië conferentie in Genève wil terugkeren. alsmede I tarden I leling J em- atie ♦1 Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. fei Volgens Palestijnse zegslieden heeft PLO-leider Arafat met de Syrische pre sident Assad een compromis uitgewerkt voor de moeilijkheden die rezen toen de Palestij nen weigerden hun wapens af te staan aan de vredesmacht, die hoofdza kelijk uit Syriërs bestaat 11 Het compromis houdt in dat de Pale- I- definitieve beleid voor 1977 eind januari zal worden afgekondigd. Uit een mededeling van het ministerie van Economische Zaken blijkt dat de beschikking dient ter voorlopige vervan ging van de algemene prijzenbeschikking en meldingsbeschikking, die per 5 de cember was vervallen. Tot de afkondi ging van deze beschikkingen is overge gaan teneinde een wettelijk vacuum te vermijden voor zolang het beraad over de inhoud van het prijsbeleid 1977 nog gaande is. DEN HAAG (ANP) De wegenwacht in ons land is de laatste dagen, sinds het een stuk kouder geworden is. overstelpt met telefoontjes van gestrande automo bilisten. Het aanbod is wel twee keer groter dan normaal, wat inhoudt dat sommige mensen drie uur op onze hulp moeten wachten, aldus de Wegenwacht. Wisselend bewolkt met af en toe buien. Krachtige tot harde zuid westelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks 2 graden, maxima morgen ongeveer 6 gra den. Omtrent de positie van het zinkende jacht bestond grote onzekerheid. Twee schepen die het noodsein eveneens op vingen, schatten deze positie ongeveer 45 mijl ten westen van Hoek van Holland bij het lichtschip Goeree. Onmiddellijk werd een grote zoekactie begonnen, maar hoewel het zicht goed was, werd er geen spoor van het reddingsvlot ont dekt. ’s Morgens om vijf uur nam ook de reddingsboot Zeemanspot uit Stellendam aan de zoekactie deel, bij het eerste daglicht geassisteerd door het opspo- ringsvliegtuig Pluto. Er is echter geen enkel spoor van het jacht of een red dingsvlot gevonden en zondagmiddag is het zoeken gestaakt. Weerrapporten Binnen-en buitenland Plaatselijk Nieuws Radio en tv vers menen, dat dit voor het bedrijfsle ven grote stroppen kan betekenen. /erken schappen' BEIROET (UPI) Palestijnse guerril lastrijders zouden een begin hebben ge laakt met het overbrengen van hun [zware wapens uit Beiroet naar bases in zuiden van Libanon, bij de grens Israel. Dat zou gebeuren in het kader van een nieuwe overeenkomst tussen Syrië en de Palestijnen. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: In de nacht van zondag op maandag zijn door het schip „Barrecuda” drie vuurpijlen waargenomen op drie mijl ten zuiden van de vuurtoren Schouwen. De reddingsboot uit Burghsluis is on middellijk uitgevaren. Na enige tijd kwam het bericht dat de vuurpijlen afkomstig waren van een jacht in moei lijkheden, dat inmiddels door de vissers boot Breskens 44 gevonden en op sleep touw genomen was. Vanmorgen in alle vroegte werden opnieuw vuurpijlen, afkomstig van een jacht, voor de Engelse kust waargeno men. Van dit laatste jacht zijn rond half elf alle overlevende opgepikt door een helicopter in Engeland. Israel heeft Syrië herhaaldelijk ge waarschuwd dat het geen Palestijnse aanvallen over de Libanees-Israelische grens zal tolereren. Gisteren werden uit Zuid-Libanon schermutselingen gemeld tussen door Israel gesteunde Christenen en moslems die hier door de Palestijnen worden geholpen. IJMUIDEN. De opvarenden van het jacht „Consella” worden sinds zaterdag nacht op de Noordzee vermist. Die nacht seinde het jacht, dat het zinkende was in een positie zes mijl van het lichtschip Spurn bij Engeland. Wat later lieten de op varenden weten in een reddingsvlot te gaan. Zoekacties van de Engelse en Neder landse opsporings- en reddingsdiensten hebben de gehele zondag geduurd maar geen enkel resultaat opgeleverd. Met een daverende knal is zaterdagmorgen rond half negen de bliksem in het negen meter hoge houten kruis bij de Erebegraafplaats in Overveen geslagen. Het dertig jaar oude kruis, dat op een duintop stond en in de wijde omgeving zichtbaar was, werd uit de betonnen fundering gedrukt en ver splinterd. Resten werden tot 200 meter verderop teruggevonden. De stichting Erebegraafplaats Overveen zal een geheel nieuw kruis moeten laten plaatsen, want van het oorspronkelijke kruis bleef weinig heel (zie foto). De stichting was niet verzekerd, maar men zal er zorg voor dragen dat in ieder geval voor 4 mei 1977 een nieuw kruis is geplaatst. De blikseminslag werd geconsta teerd door de beheerder, J. C. van ‘t Hag. Hij hoorde de dreun, dacht eerst dat zijn huis was getroffen, maar kwam later tot de ontdekking dat het kruis was vernield. De exacte schade is niet bekend, maar het plaatsen van een nieuw kruis zal zeker meer dan 10.000 gulden kosten. Overigens is men vandaag begonnen met de renovatie van de begraafplaats. Smith had de conferentie op 3 novem ber verlaten. Hij zei nu dat hij de toestand „uit de eerste hand” wil gaan bezien omdat de conferentie hem van het doel lijkt af te wijken: het vestigen van een interimregering voor Rhodesië, voorafgaande aan meerderheidsbewind. Smith beschuldigde de Britse voorzit ter van de conferentie, Ivor Richard, van het volslagen negeren van de belan gen van de blanke Rhodesiërs. „Zijn voornaamste zorg is elke wens in te willigen van de extreme zwarte politici die slechts een klein deel van de Rho desische opinie vertegenwoordigen. Vandaag in onze sportbijlage: le sportpagina: Barcelona-trainer Michels over het meespelen van Cruijff en Neeskens in het duel België- Nederland, begin volgend jaar. Utrecht-supporters hielden zich koest op Schoonenberg waar de politie hen gadesloeg. Op de terugweg deden de heren hun AMSTERDAM (ANP). De recht bank in Amsterdam heeft vandaag zo wel een 47-jarige arts als zijn 52-jarige collega, beiden uit de hoofdstad, veroor deeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een onvoorwaardelij- ke boete van f 10.000. I De beide artsen hadden in het begin van 1974 in de abortuskliniek „Sarphati- huis” in de hoofdstad een 37-jarige Bel gische vrouw uit Turnhout geaborteerd. Daarbij trad een complicatie op, waarna de vrouw naar het Weesperpleinzieken- huis werd overgebracht. Daar overleed zij enkele uren later. De nieuwe zetelverdeling is als volgt (tussen haakjes de uitslag van de verkie zingen in 1972): LDP 249 (271), socialisti sche partij Japan (JSP) 123 (118), Boed dhistische Komeito 55 (29), Sociaaldemo craten (DSP) 29 (19), communistische partij (JCP) 17 (38), neoliberale club (Shin Jiyu) 17 onafhankeljjken 21 (14). 298,- maak liefst zwar het i met Ikadei tussei U Of De beloning is hoger dan het gebrui kelijke maximum van 10.000 gulden, maar justitie wenst geen enkele indicatie over de werkelijke omvang te geven. Wiesenthal heeft zaterdag in een tv- uitzending gezegd diat het „liever 50.000 dan 25.000 gulden” zou moeten zijn. Justitie had hierop geen commentaar. oofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,—p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post 1 49,-), p-jaarf 146,90 (p.post I 189, Losse nummers 65 ct. reputatie echter weer eer met een reeks vernielingen. 2e sportpagina: Haarlem bracht het opnieuw niet verder dan een helft goed voetbal. Dat bleek onvoldoende om de achterstand tegen Eindho ven nog goed te maken. 3e sportpagina: Bij schaatswedstrijden in Oost Berlijn veroverden Sijtje van der Lende, en Sies Uilkema de Dynamo-Cup. Sprinter Uilke ma verraste o.m. Jos Valentijn. 4e sportpagina: EDO maakt een goede kans op de periodetitel na een zege op Rood Wit. 5e sportpagina: De Rooij triomfeerde in de strijd om de Noordhollandse schaaktitel. De in Amerika tot de dood straf veroordeelde Gary Gilmore maakt school. Een achttienjarige jongen, die vastzit wegens moord en in afwachting is' of hij al dan niet ter dood veroordeeld zal worden, heeft in een brief aan een krant geschreven dat hij ook maar liever wordt doodge schoten. „Ik wil niet de rest van mijn leven in de gevangenis zit ten”, zo schreef hij. Eventuele prijsstijgingen mogen op grond van de nieuwe beschikking niet eerder dan in februari 1977 worden doorberekend. De werkgevers verwach ten, dat het prijsbeleid volgend jaar nog strakker gaat worden. „Dan zal dat voor het bedrijfsleven een dubbele strop bete kenen, omdat prijsverhogingen die per 1 januari doorberekend zouden kunnen worden dan in het geheel niet in de en 25 jaar, ma en n Japanse waarnemers zeggen dat de teruggang van de LDP niet van invloed zal zijn op het buitenlandse en het economische beleid, dat grotendeels wordt bepaald door de machtige en conservatieve bureaucratie. Alle oppositiepartijen boekten winst, met uitzondering van de communisten- Grote winnaar was de centrum-Hnkse Komeito-partij. De socialisten blijven binnen de oppositiegelederen de grootste partij. Gezien de verdeeldheid in de oppositie staat vrijwel vast dat de Liberaal-Demo- cratische Partij Japan blijft regeren, met steun van een aantal onafhankelijk conservatieve afgevaardigden. Zonodig zou ook gerekend kunnen worden op de zetels van de „Nieuwe Liberale Club” een groepering die zich afgelopen zomer, mede onder invloed van het Lockheed- schandaal, afsplitste van de regerings partij. De Liberaal-Democraten zijn kenne lijk aangeslagen door diepe interne ver deeldheid en de nasleep van het Lock- heedschandaal. Het leiderschap van pre mier Takeo Miki wordt fel aangevochten door zijn rivaal Takeo Foekoeda, ex- vice-premier. Ex-premier Tanaka, die volgende maand moet terecht staan wegens het aannemen van 1,67 miljoen dollar aan Lockheed-steekpenningen, werd in zijn eigen kiesdistrict met overweldigende meerderheid in het parlement gekozen. Hij deed mee als onafhankelijk kandi daat. De nederlaag van de liberaal-demo- craten leidde tot een fikse koersdaling Volgens deze autohulporganisatie is minimaal de helft van de klachten door de autobezitters zelf te voorkomen: wanneer het luchtfilter op de winter stand wordt gezet en men bougies en ontsteking tijdig vernieuwt heeft men ook met het huidige weertype weinig of geen problemen, aldus de wegenwacht. „Maar het is voor ons duidelijk dat de mensen hun auto slechter onderhouden, en minder naar een garage gaan dan een jaar of wat geleden. Toch moet iedereen zich realiseren dat slecht onderhoud niet alleen de kans op panne groter maakt, maar ook de auto beduidend eerder doet slijten”. De uniformjas die keizer Napoleon Bonaparte droeg bij de slag van Waterloo is zaterdag voor 190.000 frank verkocht aan de hertog van Wellington in En geland, afstammeling van de man die de slag in 1815 won. De jas is een van de Napole- onrelikwieën die in Monte Carlo onder de hamer komen en af komstig zijn uit de collectie van veldmaarschalk Blücher, com mandant van de Pruisische troe pen in Waterloo. DEN HAAG. De werkgeversorgani- is aan- Lies zijn onaangenaam getroffen door jen vorige week afgekondigde en van- »ag van kracht geworden prijzenbe- shikking. Hierin is bepaald, dat alleen p kosten van materialen .nogen worden t Hoofd loorberekend. Stijging van lonen en 'an Zijl, iransportkosten mogen helemaal niet peer worden do-orberekend. De werkge- DEN HAAG. - Het ministerie van Justi tie zal niet de hoogte bekendmaken van de beloning die in het vooruitzicht wordt gesteld voor wie Menten weet op te sporen. „Zodra we dat zeggen kan Menten dat bedrag verdrievoudigen om verborgen te blijven”, aldus een woord voerder van het departement. AMERSFOORT. Op een bed in haar woning in Amersfoort is vrijdag middag het levenloze lichaam van de 28- jarige kleuterleidster Danny Koopman ïevonden. Ze is door wurging om het leven gebracht in de vroege ochtend van vrijdag, zo heeft patholoog-anatoom, dr. J Zeldenrust vastgesteld. De GG en GD trof de vrouw na een melding van buren dood aan. Ze droeg nachtkleding. Danny Koopman is Amersfoortse van geboorte; ze werkte in Zaanstad. MSB 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1