Oprichting nieuwe gaullistische partij Gesprek Suarez met oppositie vertraagd JOANNA BERBERS: Brand in hotel van Moegabe in Genève „GOED BEHANDELD” I Triomfantelijk congres Spaanse socialisten In Brussel ontvoerd Nederlands meisje weer thuis I Grote brand in Londonderry In Zwitserland geen 40-urige werkweek VELDWACHTER SCENARIO? 1 2 MAAND AG 6 DECEMBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 8 in De gaullistische PARIJS. - I rval ivond o urne hun I Aus- zaten pers- ipij is sche massameeting onder de lei ding geplaatst van oud-premier Jacques Chirac. De partij zal van nu af „Rassemblement pour la Republique” heten. Hiermee is ze het werktuig geworden van een man die afgelopen zomer door president Giscard d’Estaing als eerste minister aan de dijk werd gezet en die nu alle krachten inspant om zelf president van Frankrijk te worden. Spannend Toekomstmuziek Hng door i drie men, ellen ische drie sing »n de istop it een sr lig- rpont »uren fgela- •won- ikov •rijs haps- aomi- Istad, e toe- cono- -Mil- cata- sheid litiek 'ried- veed- :hap- i het pro- afat door Nico Scheepmaker^ Hefboom lesië udr is gisteren op een histori- heeft •ven t onze correspondent Parijs, Rudolph Bakker) Consequenties Parisien Libéré leed W' - z* Franse politiek valt steeds meer uiteen Zwaarbewapende politiemannen verwijderen de stakers uit het gebouw van de krant „Parisien Libéré”. zingen allerminst met angst tegemoet. In het programma van Chirac als nieu- Zonder opvallende oratorische tale»- Joanna Berbers tijdens de gisteren gehouden persconferentie. Mario Soares het het op het laatste ogenblik afweten (naar verluidt wegens De directeur-eigenaar van de Parisien Libéré is een potentaat van de oude stem pel. Anderhalf jaar geleden had hij zijn ruim 200 man personeel van de ene dag op de andere ontslagen nadat hij tot de con clusie was gekomen dat zijn krant geen winst meer opleverde. Een nieuwe Pari sien Libéré werd in de provincie uit de grond gestampt an het hoofdkwartier in Parijs bleef plotseling achter, als de staart die een hagedis in geval van nood van zich weet af te schudden. Oud-premier Chirac het er in zijn lang verwachte toespraak aan het eind van het congres, en meteen na zijn uitverkiezing tot „president”, geen twijfel over bestaan dat zijn beweging in de eerste plaats gericht was tegen het offensief van links. Het .gemeenschappelijk program” waar mee de Franse communisten en de Franse socialisten de strijd ingaan voor de gemeentelijke verkiezingen in maart aan staande, en de parlementsverkiezingen het jaar daarop, is de voornaamste steen des aanstoots voor de nieuwbakken RPR. De ontslagen mannen en vrouwen van de Parisien bezetten het gebouw van de oude „Parisien” vanaf 3 maart 1975 tot op afgelopen zondag. Toen werden zij er op rechterlijk bevel door de politie uitgezet. En terwijl tot op dat moment van de zijde van de krantemagnaat geen enkele poging tot een gesprek was ondernomen, stelt de regering van premier Barre nu onderhan- delingen tuaaen de betrokken partijen plotseling in uitzicht. hun stem uit te brengen op de energieke en n»g jonge Chirac, eens de paladijn van de overleden president Pompidou. kwamen de betrokken vakbonden bijeen en brachten tot uitvoering het dreigement dat zij, al eerder hadden geuit: een kran tenstaking voor onbepaalde tijd. Boven dien zou vanmiddag in Frankrijk het licht uitvallen als gevolg van een solidariteits- staking door de employés in de elektrici teitscentrales. (Van onze redacteur in Barcelona, Rob bert Bosschart) De ontvoering ging zeer snel: het meisje raakte bedwelmd door een doek chloro form die tegen haar gezicht werd gedrukt door een man en een vrouw. Ze kwam bij in de auto waarmee ze was ontvoerd, al geblinddoekt. In de twee huizen waarin ze gevangen werd gehouden, moest ze op bed blijven liggen. „Ik kreeg pijn in mijn rug en toen mocht ik ook wel eens op m’n zij liggen”, vertelt Joanna. Haar vader prees de Belgische justitie die gehoor had gegeven aan zijn dringen de wens de politie terug te trekken om het leven van zijn dochter niet in gevaar te brengen. Mevrouw Berbers: „De ontvoer ders zeiden dat Joanna in een lijk zou veranderen als we geen losgeld betaalden. Het bedrag van 50 miljoen franc werd direct genoemd in het eerste telefoonge sprek dat we met de ontvoerders hadden, dinsdagmorgen vroeg”. Weer een spannend moment: Joanna’s ouders eisen een beter bewijs. Vraag haar, zegt moeder tot een ontvoerder door de telefoon, om de namen van de ouders van haar neef Tom in Holland. En geef die aan ons door. Zaterdagavond, weer uren later, komt het bewijs dat Joanna nog leeft: de namen kloppen. En dan gaat alles snel, Volgens het persbureau AFP heeft de leider van de Franse communistische par- De ontvoerders Joanna: „Ze waren in twee groepen” gingen daar op in. De hele vrijdag ging voorbij zonder een teken van leven. Pas zaterdagochtend kwam de telefonische boodschap: in telefooncel 114 vindt u een brief van Joanna op de laatste pagina van het telefoonboek. Mevrouw Berbers: „Dat klopte, maar de brief was donderdagavond al geschreven en ver keerd gedateerd op 3 december.” de gemeenteverkiezingen in Portugal die hem handenvol werk opleveren) en de Deen Anker Jorgenssen is derhalve de enige premier op het congres. Maar dit bedrag kon onmogelijk in 24 uur geleverd worden zoals de ontvoerders eisten, zegt de heer Berbers: „Ik heb met tientallen vrienden en kennissen, vooral in Nederland, getelefoneerd om hulp. En pas donderdagochtend na een hele nacht telefoneren kon ik bij de bank de 50 miljoen franc, in bankbiljetten, opha len. Donderdagavond kwam opnieuw telefoon van de ontvoerders. Mevrouw Berbers: „Wij eisten toen het eerst bewijs dat Joanna nog in leven was”. Hij is het symbool van de historische waarde van dit congres: voor de eerste maal zijn de verliezers van de burgeroor- De chauffeur van de familie Berbers levert twee tassen, dertig kilo zwaar, met de 3,5 miljoen gulden aan bankbiljetten, af bij een loods in een straatje in Ander- lecht, een Brusselse voorstad, waar ook Joanna gevangen werd gehouden. Dan duurt het nog eens twee uur voordat Joan na op straat wordt gezet. Een taxichauf feur, door de politie gewaarschuwd voor de ophanden zijnde ontknoping, pikt het meisje op en brengt haar naar huis. overeenkomstig de gedetailleerde instruc ties die de kidnappers geven. log weer de politieke hoofdrolspelers in Madrid. Belangrijke besluiten worden niet voor zien op het congres. Naar verwacht zal het huidige bestuur met Felipe Gonzalez als algemeen-secretaris herkozen, maar tege lijkertijd met enkele nieuwe leiders uitge breid worden. De partijlijn zal ongewij zigd blijven: wel samenwerking maar geen verbond met de communistische partij. Felipe Gonzalez verzekerde gisteren dat het Euro-communisme een zeer interes sant verschijnsel is, maar dat de democra tische geloofwaardigheid van de Spaanse communisten nog altijd niet geheel boven alle twijfel verheven is; iets wat, aldus Volgens een woordvoerder van de poli tie leek de brand op zeker ogenblik een „inferno”. Er is omvangrijke schade aan gericht. De brand woedde in acht winkels. De „Ship Quay Street” is over 75 meter in de as gelegd. Gonzalez, alleen de communisten zelf kunnen verduidelijken met hun optreden in hun interne organisatie. Maar dat is allemaal nog toekomstmu ziek, voor het geval de onderhandelingen tussen premier Suarez en de Commissie van 10 inderdaad tastbare resultaten ople veren (waarbij de nieuwe kieswet de hoogste prioriteit geniet). GENEVE (Reuter) In het hotel in Genève waar de zwarte nationalistenlei der Moegabe en zijn delegatie op de Rho- desiëconferentie verblijven is zaterdag ochtend brand uitgebroken. Verscheidene gasten sprongen uit de ramen en werden in vangzeilen opgevan gen. Er vielen geen slachtoffers en Moega be kon het hotel ongedeerd verlaten. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Men houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat het een aanslag was. jarige alk A ereld- Russi- ij om litaire stand urlijk jaar 3000 ar in ie zal sectie sn. rafat d dat ïlan- wam Joe- daar oken. waar JSCU. ver- d in 4000 e ver- e met t vol- sid in ijfers L Verder verklaarde Felipe Gonzalez dat de PSOE onder bepaalde voorwaarden (het volledig herstel van alle democrati sche burgerrechten) wel evenals andere oppositiepartijen een leider rou kunnen afvaardigen om als minister zonder porte feuille plaats te nemen in het kabinet, om zo de neutraliteit van de regering tijdens de verkiezingen van begin ’77 te garan deren. Het conflict rond de „Parisien Libéré” kan nu echter de hefboom worden waar mee RPR-leider Chirac de huidige rege ringscoalitie uit zijn voegen zal proberen te wrikken. Want binnen de RPR ziet men in zijn enthousiasme vervroegde verkie- Het partijcongres van de PSOE werd gisterochtend geopend met toespraken van Alfonso Guerra, bestuurslid van de PSOE, en Willy Brandt als voorzitter van het congres in Madrid. Hij is verreweg de belangrijkste personaliteit op de bijeen komst, waar het Nederlandse socialisme vertegenwoordigd wordt door len van den Heuvel en Harrie van den Berg, resp. voorzitter van de PvdA en secretaris externe betrekkingen. LONDONDERRY, NOORD-IERLAND (Reuter). In de voornaamste winkel straat van Londonderry in Noord-Ierland heeft gistermorgen een zware brand gewoed nadat een reeks brandbommen was ontploft. trijfël In deze verwarring van de geesten valt langzaam maar zeker de monolitische Franse politiek uiteen. Niet langer meer het blok van links en het blok van rechts. Want terwijl in het linkse kamp de com munisten en de socialisten het allerminst met elkaar eens zijn, zien we nu de ont wikkeling waarin het regeringsfront uiteenvalt in verschillende secties. De onafhankelijke republikeinen van presi dent Giscard, de gaullisten van Chirac, en de volgelingen van de kleinere partijen, die zich ooit op het schip van staat hadden ingescheept. nreli- i zijn ns de rsper- ■scho- de de len in olitie- iarige en te- De iet op we jejdej. van oucje gaullistische partij staan vrijheid, verantwoordelijkheid en gelijkheid met hoofdletters geschreven. Desondanks zien Chiracs tegenstanders de nieuwe RPR als het meest rechtse antwoord op de steeds krachtiger klinken de uitdaging van links. Het is vooral de twijfel, waarin vele Fransen over hun toekomst verkeren, die partijleider Chi rac heeft trachten uit te spelen bij zijn Volgelingen. ij nog (Van 1 bur- J „We zijn nooit in paniek geraakt”, aldus de heer Berbers, die direct na de perscon ferentie gistermiddag met zijn familie deelnam aan een eucharistieviering uit dank voor Joanna’s terugkeer. Ook niet toen iemand via de telefoon „ik ben een medeplichtige" meldde dat het meisje dood was. En minder toen de politie die dinsdagmorgen, kort na Joanna’s ontvoe ring, op de alarmkreet van vader Berbers reageerde met de mededeling: „Op het gemeentehuis moet u eerst een formulier halen om de vermissing van uw dochter aan te geven”. MADRID Terwijl Spanjes grootste socialistische partij, de PSOE, triomfan telijk haar 27e congres houdt het eerste sinds 1932 dat weer in Madrid kon plaats vinden komt de onderhandeling tussen regering en democratische oppositie lang zamer op gang dan men had gehoopt. De „Commissie van 10”, die de oppositiepar tijen na hun topconferentie van woens dag in het leven riepen om met premier Suarez te gaan onderhandelen, is nog onvolledig. Overigens lijkt premier Suarez niet bereid om werkelijk spijkers met koppen te gaan slaan met de oppositie, voordat het referendum van 15 december achter de rug is. tij, Georges Marchais, gisteren verklaard dat het vrijwel zeker is dat er bij de komende presidentsverkiezingen een communistische kandidaat zal zijn. Mar- De massale bijeenkomst in het com plex van tentoonstellingsgebouwen bij het Parijse Porte de Versailles was een van de grootste die Frankrijk ooit heeft gezien. Tussen de vijftigduizend en zeventigduizend gaullisten waren er bij een om hun ongenoegen te tonen met de l Ven huidige gang van zaken in het land, en om door tater- eveel- gelo- andse 1 liter reini- >prui- ideer amse (Van een speciale medewerkster) GENÈVE Het Zwitserse volk heeft zich met een verpletterende meerderheid uitgesproken tegen invoering van de 40- urige werkweek. De opkomst voor deze stemming was 45 percent, hetgeen voor Zwitserse maatstaven enorm hoog is. Nee, minister Van Agt moet een goede informant hebben gehad (ik volg nog steeds die wantrouwerige redenering van die Nijmeegse student, zal ik maar zeggen, ik zelf geloof natuurlijk alleen in toeval en dommigheid), hij moet geweten hebben dat het in het kader van zijn scenario verstandig was dat overbodige reis ja naar Roemenië te maken, en zelfs moet hij geweten hebben dat het, eenmaal in Roe menië, zaak was op maandag onbereik baar te zijn. Het is nu pas bekend wat Van Agt nu eigenlijk in Roemenië deed, en het heeft de grootst mogelijke moeite gekost erachter te komen. Van Agt heeft „cultu rele objecten” bezocht in Moldavië en gesprekken gevoerd met „plaatselijke justitie-autoriteiten”. Dat klinkt deftiger dan het natuurlijk is. Omgezet in Neder landse omstandigheden betekent het dat hij in Zundert het klooster aldaar heeft bezocht en enige woorden heeft gewisseld met de Zundertse veldwachter. Het bezoek aan Moldavië was eerst alleen voor zaterdag en zondag gepland, maar op initiatief van de Roemeense minister van Justitie (het zijn, bij Van Agt, altijd anderen die het initiatief nemen. werd besloten de maandag en dinsdag daar nog aan vast te plakken en toen werd het dinsdag weer zo laat, dat er pas op woens dagochtend kon worden teruggereisd. En toen moest hij hals over kop terug naar Nederland, want onze ambassadeur had hem op maandag en dinsdag niet kunnen bereiken. Toch typisch als je weet dat je in de meeste communistische landen geen voet buiten de normale route kan zetten zonder dat er meteen alarm geslagen wordt, en dat de Roemeense minister van justitie met zijn Nederlandse collega dan twee dagen lang spoorloos kan zijn. Soms geloof ik dat ook ik, als ik een marxisti sche, dus ex-katholieke Nijmeegse stu dent in de sociologie zou zijn, in zo’n gemanipuleerd scenario zou geloven. Van de kiezers stemde 78 percent tegen het initiatief van een aantal progressieve organisaties om te komen tot een werk week van 40 uur. Alleeh de socialistische en de nauwelijks bestaande communisti sche partij steunde dit initiatief. De vak bonden en de werkgevers voerden een gezamenlijke anti-campagne. Maar nu de consequenties, op het nieuws van de ontruiming van de krant Nee, men mag intern dan wel eens kla gen over de geringe werkkracht van minister Van Agt, het scenario voor deze „Dik voor mekaar show” was dan toch maar perfect, dat moet je hem nageven. Wie denkt er nog aan prins Bemhard en de Lockheed-affaire, laat staan dat men er nog over praat of schrijft? Niemand toch? Zelfs zijn eigen alibi leek Van Agt uitstekend te hebben verzorgd. Hij zegt dat hij het memo met het dringende HEDEN erop niet gezien en gelezen heeft, maar wie zegt dat dat waar is? Ik weet niet hoe het op zo’n ministerie toe gaat, maar als ik iets dringends heb te melden aan mijn vrouw, die straks thuiskomt, terwijl ik weg ben, dan leg of hang ik dat briefje op een plaats waarvan ik zeker weet dat zij er niet aan voorbij kan gaan. Als Van Agt dat memo niet gelezen heeft (ik rede neer nu nog steeds vanuit die eerder genoemde wantrouwer van het kapitalis tische systeem, u weet wel), dan is het toch onbegrijpelijk dat hij op donderdag, de dag daarna, met geen woord over Menten heeft gesproken met Mulder en die andere hoge justitie-functionarissen met wie hij die dag verkeerde? Ieder gewoon mens als u en ik zou zo’n onderwerp toch als eerste ter sprake brengen, al was het maar uit gewone menselijke nieuwsgierigheid? Is er een andere mogelijkheid denkbaar voor het geheel achterwege blijven van enige gedachtenwisseling over Menten tij dens dat urenlange bijeen-zijn dan dat Van Agt, het memo gelezen hebbend, dit onderwerp op uiterst behendige wijze steeds wist te ontwijken? Zoals hij tijdens het kamerdebat, wetend dat dit dringend bericht op zijn bureau had gelegen, er ook met geen woord over gerept heeft en inte gendeel de schijn heeft gewekt dat er zelfs geen poging was gedaan hem op de hoogte van de gang van zaken te brengen? Of wil hij ons wijsmaken dat secretaris-generaal Mulder bij Van Agts terugkeer uit Roeme nië niet meteen gezegd heeft „Maar heeft u mijn dringende memo dan niet gelezen??” De kloof tussen Chirac en de nieuwe RPR enerzijds en president Giscard met 'diens regering anderzijds kwam diezelfde dag schrijnend aan het licht door de ont wikkeling in de affaire van het Parijse dagblad de „Parisien Libéré". Met een rood oog van de blinddoek die ze vier nachten en vijf dagen onafgebro ken om moest houden, deed ze met ontwa penende nuchterheid gistermiddag verslag van haar avontuur. „Ik ben goed behan deld en ben eigenlijk geen ogenblik bang geweest”, zei Joanna, het jongste van acht kinderen van de heer Berbers en diens Belgische vrouw, die een riante villa in de Brusselse voorstad Sint Pieters Woluwe bewonen. Behalve Olof Palme en Frangois Mitter rand zijn de verdere aanwezigen prak tisch onbekend in Spanje. De enige uit zondering is voor de oudere Spanjaar den de Italiaan Pietro Nenni, voorzitter van de PSI, die tijdens de Spaanse burge roorlog commissaris van een van de Inter nationale Brigades was en nu, zeer geëmo tioneerd, op z’n 85e voor het eerst weer naar Spanje kwam. Het is deze krantenstaking die de nieu we „president” Chirac en de zijnen tot razernij hebben gebracht. Hun gigantic sche actie van gisteren gaat daardoor als gevolg van het zwijgen der kranten de mist in. De leiders van de RPR spreken dan ook van een duivels komplot van de regering om Chirac schade te doen, terwijl nota bene minister van justi tie Guichard die niet alleen verantwoorde lijk is voor de daden van zijn rechters, maar ook aanhanger van Chirac is, op de massabijeenkomst de actie van „de” rege ring met name zijn eigen regering aan de kaak stelde. De Catalaanse vertegenwoordiger Jordi Pujol waarschuwde dat men niet al te snelle en spectaculaire gevolgen van deze onderhandelingen mag verwachten, ook al toonde hij zich in beginsel optimistisch. Overigens heeft Suarez aan de Commissie van 10 laten weten dat het autonomie- streven van de verschillende randgebie den voorlopig niet ter tafel zal komen; wel zal hij zelf tijdens zijn komende bezoek aan Barcelona een direct gesprek met de Catalaanse oppositie openen. (Van onze redacteur in Brussel, Jan Ger ritsen) BRUSSEL. De Belgische politie zet te gisteren de jacht in op de ontvoerders van Joanna Berbers, de 13-jarige dochter van een welgestelde Nederlandse textiel fabrikant, die zaterdagnacht werd vrijge laten nadat haar familie het geëiste los geld van 25 miljoen franc (bijna 3,5 mil joen gulden) had betaald. Joanna werd vorige dinsdagochtend, op slechts 50 meter van haar ouderlijk huis, ontvoerd toen ze op weg was naar school. Waarom werd het Weinreb-rapport niet eerder aan de openbaarheid prijsgegeven, hoewel het al maandenlang klaar was? Waarom werd Menten niet eerder gearres teerd, hoewel het al maandenlang duide lijk was dat er redenen te over waren om hem in hechtenis te nemen? Iemand met een ingekankerd wantrouwen tegen de machinaties van „het grootkapitaal” weet daar wel een antwoord op. De Lockheed- etterbuil stond op springen, het Konink lijk Huis stond op instorten, prins Bern- hard dreigde voorgoed in onmin te raken met „zijn” volk, dat proces was niet meer tegen te houden, maar wel kon er gezorgd worden voor twee prachtig-afleidende affaires die de aandacht onmiddellijk van de prins zouden afwenden: Weinreb en Menten! Met als extra zekering nog de zaak-L., die anderhalf jaar in de la van het ministerie van Justitie had liggen slui meren. De inwoners van zes kleine gemeenten in midden Zwitserland hebben gisteren via een referendum verworpen dat hun gebied een van de „atoomvuilnisbelten” van het land wordt. chais zei voor het radio-station „Europe nr. 1” dat zijn partij met deze stap de linkse samenwerking niet wil onder mijnen. raad vlieg- lopen euwe heed- ik „Ik ten, gebruik makend van de meest afge- bben, sleten demagogische trucs die iedere poli tieke spreker uit het hoofd kent, heeft Chirac kans gezien een grote beweging achter zich te verzamelen, waarvan het verstandig zal zijn die zo spoedig mogelijk aan de hand van enige sterke staaltjes van dapperheid te overtuigen van de juistheid van zijn leiderskeuze. r

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3