voor schepen groter dan 100.000 ton Teveel kalmeringstabletten na arrestatie in Uster IN TEXTIEL VERLIES VAN 1,5 MLN ARBEIDSPLAATSEN 20 1 Van Agt naar Bern IJmuider haven ongeschikt i „SS* vanURK korting M Zwitserland: Menten wordt uitgeleverd w WW r X At y De Europese consument dellen [KERSTKAARTEN 1 nljman haarlam ■i I Hieuvje I Aantal pagina’s vandaag: I Kunsthandel Jos de Graaff IPiano’s Vleugels «OW Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN mmnmnwmfumffHmmunn Aantal bonden vreest ontwikkeling in EEG: Uitgekleed Man terwille van anti-rook campagne gegijzeld Carter verloor Onbestendig I eigen ontwerpstudie voor AGENDA pagina 8 023-319309 - perspex lichtbakken neon lichtreklames Relatiegeschenken Telefoonbeantwoorders t J i ■- DEN HAAG (ANP) Als er niet spoedig maatregelen in Europees ver band getroffen worden zullen er rond 1985 dertigduizend mensen minder in de Nederlandse kunstvezel-, textiel- en kledingindustrieën werken. Voor geheel West-Europa, d.w.z. de EEG-landen, zal het aantal verloren gegane arbeidsplaatsen dan 1,5 miljoen bedragen. houtmarkt 21 11,7007- 8.550.- U.17Ö.- 9.200.- 9.445.- 8.450. 4.175 3.340 5.190. ESTONIA <AT’ 25^605 19.250.- w/iiiiiiiiiiiii/niiiii/niiin/ii/iini 44907- 3.235. 4130- 3.360. IJmuider Courant p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. I (Van een onzer verslaggevers) i Menten in ziekenhuis rapport (ADVERTENTIE) 1 (ADVERTENTIES) 1 2 4 I Gedempte Oude Gracht 97 -103 -106 tel 32 46 50 Ki S.S85.- 4555. bM5;- DINSDAG 7 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 30 dat hij kalmeringstabletten slikte, daar hij bij zijn aanhouding uiterst nerveus en opgewonden zou zijn. Het ging naar de mening van de politie werkelijk om kalmerings tabletten. IJMUIDEN Het havengebied van IJmuiden is binnen de bestaande begrenzin gen ongeschikt voor schepen groter dan 100.00(1 ton. Dat is kort en krachtig de tot dusver niet in de openbaarheid gekomen conclusie, die het district „IJmond” van het Loodswezen in 1971 al heeft getrokken na een onderzoek naar de mogelijkheden voor de aanleg van een voorhaven. Het Loodswezen komt tot deze conclusie, omdat het stoppen van grotere schepen niet bijtijds en met onaanvaardbare grote risico’s zou gebeuren. S 1 l t Het hotel Garni-Illuster in het Zwitserse Uster, waarin Menten sinds 23 november verbleef. Wisselend bewolkt en perioden met buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk stormach tige, zuidwestelijke wind. Mini ma omstreeks 4, maxima morgen ongeveer 7 graden. Europa's grootste import- en exportspecialist in vleugels en piano's. Gratis thuisbezorging. 5 jaar garantie. Stem me n en onderhoud door geheel Nederland. Rechtstreeks van importeurEstonia, Steinway, Irmbach, Tchaika, Bechner, Cherny, Rich-Weber Gierstraat 47-53 - Telefoon 3128 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. M.TEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456455 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, ;m 131 f (Van onze verslaggevers) ZURICH De kantonale politie van Zürich gaat er van uit dat Menten na zijn arrestatie geen po ging tot zelfmoord heeft onderno men. Daarover bestaat verwarring. Vrij kort na zijn arrestatie slikte Menten een groot aantal pillen, die hem door zijn vrouw Meta waren gegeven. Hij is in ernstige toestand in een ziekenhuis in Zürich opge nomen. De politie gaat er van uit BERN Zwitserland zal de van oorlogsmisda den verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten uitleveren. Nagegaan wordt alleen nog of zijn uitlevering moet gebeu ren krachtens een uitle veringsverdrag. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement-- bij vooruitbetaling - f 13 Kunst Radio en tv Strips Beurs Economie Sport 8 9 13 13 14 15 18, 19 Verwachting van het KNMI tot woensdagavond Plaatselijk Nieuws 5, 6. 7, gepoogd om de Nederlandse regering te bewegen tot een Europees initiatief. Men heeft in Den Haag ook wel zijn best gedaan, maar men is in Brussel opgelo pen tegen een aantal onmogelijke figu ren bij de EEG”. Bij navraag blijkt dat een Europese commissaris te zijn van Italiaanse afkomst, die overigens niet meer terugkeert in de nieuwe Europese Commissie welke op 5 januari aantreedt Bij hun rapport hebben de drie orga nisaties geen contact gehad en gezocht met de twee andere bonden, de Indus triebonden van het NW en NKV. „Bin nen de AKZO is het helaas niet moge lijk op vriendschappelijke voet samen te werken”, aldus werd gisteravond op een persconferentie in Den Haag verklaard. Over de bereidheid van de industrie om mee te werken aan een aantal maatregelen om deze schrikbarende te ruggang van werkgelegenheid in de ne gen EEG-landen (van 4,4 miljoen tot 2,9 miljoen, dus 34 percent) zeiden verte genwoordigers van de drie organisaties optimistisch gestemd te zijn, omdat de producenten bij een dergelijke situatie ook niet meer kunnen leven. „We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat het eerste rapport „Voorhaven en tweede grote sluis IJ muiden” een te rooskleurige voorstelling van zaken geeft. Er wordt met onjuiste grootheden gewerkt. Dat is onder andere het geval met de diepgangen, de ruimte onder de kiel en de invaarsnelheid. Met name van deze laatste wordt wel ver meld, dat ze kleiner kan zijn dan vijf knopen, maar aan de mogelijkheid, dat de invaarsnelheid ook groter kan zijn, wordt geen aandacht besteed. Teneinde een bepaald „gewenst” resultaat als mo gelijk te bewijzen, zijn de meest gunsti ge resultaten bij elkaar gezocht. De mogelijkheden van minder gunstige om standigheden en de eventuele gevolgen daarvan zijn niet aan een nadere be schouwing onderworpen. De oplossing voor een Voorhaven, die nu gegeven wordt, lijkt omslachtig, riskant en be lemmerd voor de overige scheepvaart. Godfried Bomans: Schurken verrekenen zich ge woonlijk hierdoor dat zij hun eigen bedoelingen ook aan ande ren toeschrijven. staat tot uilevering over te gaan in geval het oor logsmisdadigers of bedrij vers van misdaden tegen de menselijkheid betreft. De procedure vereist waarschijnlijk een ver drag ad-hoc en zal, vol gens de woordvoerder, zeker een maand in be slag nemen- LOS ANGELES (AP) Een man, die zei dat zijn vader aan longkanker was overleden en de „hele wereld” wilde waarschuwen voor de gevaren van het roken, heeft gisteren in de Amerikaanse stad Los Angeles een andere man gegij zeld boven op een 62 verdiepingen tel lende wolkenkrabber. De man is na tweeëneenhalf uur door de politie ge vangen genomen voordat zich ongeluk ken hadden kunnen voordoen. Tot deze berekening - komen de Indus triebond CNV, de Unie van Beambten, Leidinggevend en Hoger Personeel (BLHP) en de Vereniging Hoger Perso neel AKZO. Dit drietal trekt bij de saneringen van AKZO’s Europese kunst- vezelproducent Enka-Glanzstoff steeds gezamenlijk op en zegt vijftig percent van het georganiseerde personeel in de Nederlandse vezelproduktie te vertegen woordigen. De drie organisaties hebben nu een rapport gestuurd aan twee commissies van het Europese Parlement om daar aan de bel te trekken over de wat zij noemen „dramatische ontwikkelingen”. Men is naar het Europese Parlement gegaan omdat tot dusver bij de Europese Commissie nauwelijks gehoor werd ge vonden voor een snelle oplossing van dit dreigende probleem. „Wij hebben sinds de bezetting in Breda in ’72 bij herhaling Een verantwoorde oplossing is waar schijnlijk financieel niet haalbaar”, al dus is letterlijk in dit geheime rapport te lezen. Menten werd door de Zwitserse politie gepakt in zijn hotel in Uster (bij Zürich). Dat gebeurde op aanwijzing van Hans Knoop, de hoofdredacteur van het weekblad Accent, die de affaire- Menten enige maanden geleden weer oprakelde. Drie Nederlandse politiefunc tionarissen waren bij de arrestatie aan wezig. Menten zal, als hij in leven blijft, zo goed als zeker aan Nederland worden uitgeleverd. In 1965 is in Zwitserland een bepaling van kracht geworden die uitlevering van oorlogsmisdadigers en van bedrijvers van misdaden tegen de menselijkheid mogelijk maakt, ook wan neer andere regels zich tegen een uitle vering zouden verzetten. Het Nederland se ministerie van Buitenlandse Zaken is in samenwerking met Justitie druk doende de uitlevering te bewerkstelligen. Een brief met een officieel uitleverings verzoek is inmiddels naar de Zwitserse komen. De Zwitserse re gering zou dan een uit- zonderingsbeslissing moe ten nemen. Een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van Justitie in Bern ver klaarde dat op grond van een wet die in 1965 in Zwitserland van kracht werd, de mogelijkheid be- regering onderweg. De Zwitserse autori teiten hebben alle medewerking toege zegd. Toch zal het zeker een maand duren eer zekerheid omtrent uitlevering zal worden verkregen. Menten logeerde sinds 23 november in het hotel. Volgens hoteleigenaar Reber leefden Pieter Menten en zijn vrouw Meta zeer teruggetrokken. Alle maaltij den werden op de kamer gebruikt en de twee kwamen nauwelijks naar buiten. Zij stonden ingeschreven onder de naam Minton. Pieter Menten beschikte over Ierse papieren- In de Ierse republiek heeft Menten een groot landhuis. Reber en het hotelpersoneel wisten tot aan de arrestatie niet dat zij Menten in huis hadden. Het Zwitserse ministerie van Justitie liet vanochtend weten dat Nederlandse politiemannen het recht zullen krijgen Menten te verhoren. Dat zou dan moe ten gebeuren in aanwezigheid van Zwit serse politiefunctionarissen. De Nederlandse opsporingsinstanties hadden in hun speurtocht niet eerder aanwijzingen gekregen over de moge lijkheid dat Men ten in Zwitserland zou zitten. Zij werden maandag tegen de avond over de verblijfplaats van Menten geïnformeerd door Knoop, die zelf een tip had gekregen van een collega van De Zwitserse ambassa de in Den Haag deelde dinsdagmorgen mee dat er tussen Nederland en Zwitserland sinds 1898 een uitleveringsverdrag bestaat. „Maar of het in dit geval van toepassing is, is ons onbekend”, zei de woordvoerder van de ambassade. Billy Carter heeft het niet gehaald burgemeester te worden van het Amerikaanse dorpje Plains, ondanks de steun van zijn beroemde broer Jimmy. De toekomstige president was er al spoedig om Billy te troosten. „Een senator, een gouverneur en een president Carter is kennelijk genoeg voor de mensen van Plains”, zo zei hij. Billy Carter zei echter dat hij het over twee jaar weer zal proberen. Hij vond het jammer dat hij zijn verkiezings belofte nu niet kan nakomen: Een, echte denneboom met Kerst mis, in plaats van het plastic exemplaar dat de huidige burge meester altijd op het dorpsplein laat zetten. alleen bij Rotterdam sinds 1898 Westersingel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. SCHIPHOL. Minister Van Agt is vanmiddag naar de Zwitserse hoofd stad Bern vertrokken om daar over leg te plegen met zijn Zwitserse ambtgenoot. Dat heeft een woord voerster van het departement mede gedeeld. Kapitein Bordewijk van de rijkspo litie, die vannacht bij de arrestatie was en vanmiddag samen met hoofdredacteur Hans Knoop op Schiphol terugkeerde, heeft verklaard dat in Mentens kamer een kladblaad je is aangetroffen, waaruit gebleken zou zijn dat Menten het plan had om op 8 december met Trans World Airlines naar New York te vliegen. Voor zover Bordewijk dit had be grepen voelde Menten zich in Zwit serland redelijk veilig. Hij meende dat hij niet aan Nederland zou kun nen worden uitgeleverd en zocht bij zijn arrestatie nerveus naar fotoko pieën van diverse Zwitserse wetten waarop hij zijn mening had gegrond. Blijkens mededelingen van zowel Bordewijk en Knoop is ook de Simca waarin het echtpaar Menten op 14 november Blaricum verliet, terugge vonden. De wagen werd vanochtend aangetroffen in een garage in de buurt van het hotel. voor Cherny (nieuw) CHERNY (nieuw) Lindberg* Schimmel* Rich. WEBER(nw) 4A75:- 3.245 Yamaha* Sauter (nieuw) Geyer* Rosier* BECHNER (nieuw) 3.725 Steinway&Sons* IRMBACH "AT1 Aug. Förster* TCHAIKA "AT1 (Van onze correspondent) Sommerfeld* Yamaha* Petrof* BECHNER(nieuw) ITATSJ' 9.995.- Steinway&Sons* 17.900.- Keus uit meer dan 50 vleugels in staat van nieuw voor X545r- 2.195.- 3.300.. 2.795.- XS557- 2.995.- 5J»oe.. 3.175.- Het is in de loop van de jaren duide lijk gebleken dat in de Europese Ge meenschap bijzonder weinig rekening werd gehouden met de belangen van de Europese consumenten. Ofschoon de Eu ropese Gemeenschap een consumptie- en produktiegemeenschap is, gericht op de welvaartsbevordering van de Europese samenleving, zijn de belangen van de consumenten er nooit speciaal onder werp van belangstelling geweest. Inte gendeel, de Europese consument is eer der een object van manipulatie, wiens behoeften worden gebruikt, geregeld en desnoods ontregeld ten bate van de han delsbelangen die de basis van de Euro pese economische samenwerking vor men. Een goed voorbeeld van manipulatie met consumentenbelangen is de praktijk van de melk- en boterproduktie in de Europese gemeenschap. Ten behoeve van een prijsregeling binnen de E.E.G. en een zo voordelig mogelijke marktpositie naar buiten is met de melk en de boter al jarenlang een soort gegoochel aan de orde, dat volstrekt in strijd is met de belangen van de Europese melk- en botergebruiker. Dat gegoochel had betrekking op de voorraadsvorming, de prijsbeïnvloeding en de kwaliteit, waardoor de consument tot telkens weer andere koopgedragingen weid gedwongen. Kortgeleden nog heeft de Europese commissie gelast dat het vetgehalte van de melk binnen de E.E.G. aanzienlijk moest worden verhoogd, omdat waar schijnlijk weer een overproluktie van roomboter dreigde. Vettere melk bete kent minder onttrekking van de boter- grondstof aan de melk en dus een be perking van de boterproduktie, terwijl de prijs van de vettere melk omhoogge bracht werd om het hogere vetgehalte toch zijn geld te laten opbrengen. Verhoging van het vetgehalte van melk is in strijd met de gezondheidsad- viezen, zodat in deze situatie de consu ment eigenlijk zou moeten worden aan geraden minder melk te drinken. De propagandacampagne om het melkge bruik in de E.-E.G. te stimuleren wordt echter onverminderd voortgezet, want een verminderd melkgebruik zou uiter aard het effect van de prijsveroging teniet doen. Zelfs Kamerleden worden omgekocht om nun „Drink meer melk- advies” op de t.v. ten beste te geven. Deze Kamerleden moeten worden geacht te weten dat de melkcampagne een commerciële manipulatie is om de con sument meer (ongezond) vet tegen hoge re prijs te laten slikken. De consumentenorganisatie Konsu- mentenkontakt en de Consumentenbond hebben intussen in een telegram aan de Europese commissie gepleit voor de in stelling van een Europees directoraat- generaal uitsluitend voor consumenten belangen. Zij vinden het hoog tijd wor den dat de Europese consument niet langer meer als willoze pion op het Europese schaakbord heen en weer wordt geschoven. 5JM5;- 3.570 4720- 3.620. het Duitse weekblad Der Stern, die in Zwitserland was ingeschakeld. Knoop: „Ik liet weten dat ik met het eerste vliegtuig naar Zürich zou ver trekken. Ik drong erop aan politiefunctio narissen mee te sturen. Aanvankelijk adviseerde men mij alleen te gaan om zekerheid te hebben dat Menten inder daad in Zwitserland was, alvorens poli tiemensen naar Zürich zouden gaan. Nogal verwonderlijk, daar mijn tipgever zeer betrouwbaar was. Na enig aandrin gen gingen kapitein Bordewijk, de chef van het onderzoeksteam en nog twee politiemannen mee”, aldus Knoop. Commissaris Peters van de rijksre- cherche daarover: „Het is me nogal wat om zomaar een paar politiemensen naar Zwitserland te sturen. Als het nou de eerste tip was geweest, maar we hadden de laatste dagen nogal wat meldingen binnen gekregen die allemaal bestem peld werden als „de gouden tip”. Het ligt op onze weg alert te zijn en niet onmid dellijk al te enthousiast te reageren. Vandaar dat er enige aarzeling was”. Bij zijn arrestatie in Uster was Men ten een „gebroken” man. Hij verzette zich niet, maar zijn vrouw ging bij de arrestatie van haar man „fors tekeer”. Bij het zien van Knoop had Menten hem toegeroepen: „Vuile rot jood, com munist”. De justitiële autoriteiten in Nederland kunnen zich nu volledig gaan richten op het aanvoeren van bewijsmateriaal tegen Menten, dat moet dienen voor een pro ces tegen de Blaricumse miljonair- kunstverzamelaar. (Zie verder pagina 4) Twee gevangenbewaarders van de Maze-gevangenis in Bel fast hebben gisteren de schrik van hun leven gehad toen zij door een groep woendende vrou wen werden uitgekleed, uit pro test tegen het afschaffen van de status van politieke gevangene voor hun in de cel zittende echt genoten. Er zijn evenwel andere mogelijkheden om de uit levering van Menten ge daan te krijgen. Er be staat een Europees uitle veringsverdrag, dat in al gemene termen uitleve- ringsgronden tussen alle Europese landen regelt. Nederland en Zwitser land hebben beide dat Het register van het hotel vermeldt de naam Minton, waaronder Menten was inge schreven. verdrag ondertekend. In- hoeverre Mentens daden daar ook onder vallen kon men ons vanmorgen op justitie nog niet mee delen. Daarnaast is er nog de mogelijkheid dat Neder land de Zwitsers bena dert om tot een ad-hoc uitleveringsverdrag te

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1