o Ruim miljoen vakantiegangers per caravan 1 Vóór koop weten wat u wilt gaan doen Het Europese caravan park I f f FM Club voor kampeer- autobezitters Waarom gaat men naar de Rai? Stabilisatie Franse caravanhandel l/a/i tri kintèrsport Voorzichtigheid bij aankoop caravan- stabilisator soR O o opmars Kampeer auto in a t iiï t r.,. Rond 400.000 in 1980 :r Meeste caravankopers wonen in de stad w WOENSDAG 8 DECEMBER 19 7 6 13 - 2re an /E *n 2500 caravans II- n. id en m. 5,- XL 0- >or In Nederland, maar ook in overig Europa is de kampeerauto in opmars. De weerslag daarvan is te zien op de komende Caravan Rai. (van 11 tot en met 19 december) in het Amsterdamse Rai-complex. Ongeveer 50 verschillende kampeerauto's zullen er te zien zijn op 23 stands, bijna driemaal zoveel als op de vorige expositie. A, IT te 4, 12 te m- É- te n, II- P- R- 4- T- II- IJ ■I- 5- on on Het verloop van de Nederlandse caravanverkoop sinds het jaar 1957 In eigen land gaan steeds meer Nederlanders met een caravan of vouwwagen met vakantie. Vorig jaar koos 27 procent van vier mil joen vakantiegangers de caravan, eenzelfde percentage verbleef in een zomerhuisje of bungalow, 18 procent in een tent of tenthuis je, 10 procent in hotel of pension, 8 procent in een boot en tenslotte 6 procent in kamphuis, kampeer boerderij en kamers zonder pen sion. Het aandeel van de caravan in de binnenlandse vakanties is in de periode 1972 - 1975 opgelopen van 20 tot 27 procent, in cijfers uitgedrukt van 760.000 tot 1.080.000 vakanties. 12 De Bluebird-stacaravan, reeds voor f 9250. De Sprite-toercaravan voor 4990. <1 hoogste dichtheid van Europa 40000 20 000 1457 105» 1961 1963 1965 1967 1969 1971 1973 1975 1976 5 000 10 000 15 000 25 000 20 000 30 000 35 000 40 000 6- Van elke drie Nederlanders, die zomers naar het buitenland trekt, reizen twee met de auto. Dit zegt wel iets over de populari teit van de auto als vervoermiddel voor de recreatie. En deze populariteit is dit sei- als winters tenminste èèn keer met vakan tie. Hierdoor lag het gemiddelde aantal vakanties per vakantieganger op bijna 1,3; in cijfers uitgedrukt 7,2 miljoen Nederlanders brachten in genoemde peri ode totaal 9,2 miljoen vakanties in binnen- en buitenland door (waarvan 8 miljoen zomers en 1,2 gedurende de winter). over het algemeen 10 tot 12 procent in prijs omhoog gegaan. De laatste jaren is de af zet steeds rond de 34.000 caravans geweest, maar dit jaar komt men zeker op 35.500 stuks, een niet onbevredigend cijfer. Het Europese cara vanpark is in zes jaren tijds meer dan verdubbeld tot 2,6 miljoen stuks nu. De directeur toerisme van de ANWB, drs. D. J. Engelen, vindt de groei van het caravanpark spectaculair. Van 112.000 in 1972 tot 267.000 thans met als prognose voor 1980: rond de 400.000. Nederland heeft de hoogste caravandichtheid van Europa. Voor de tweede maal heeft de ANWB een „Goed kampweekend” voor kam- peerautobezitters georganiseerd, dit maal op de camping „De Paasheuvel” bij Vierhouten. Hiervoor bestond een grote belangstelling, want er kwamen meer dan 250 kampeerauto’s en cara van’s bij elkaar, voor het merendeel „zelfbouwmodellen” in allerlei maten en uitvoeringen. Het Franse caravanpark neemt jaar lijks met ca. 80.000 stuks toe, tot 680.000 in het midden van 1976. Een groot deel van de nieuwe caravans wordt door de Franse fabrikanten geleverd, die jaar lijks ca. 65.000 eenheden produceren. Vorig jaar hebben zij echter meer plaats moeten inruimen voor buiten landse produkten De caravanimport bedroeg in 1975 ruim 24.300 (in 1974 21.600) en zal dit jaar naar verwachting verder oplopen. Voor dit stationair gebruik maakt het niet uit of het van oorsprong een toer- of een stacaravan is. Wel worden aan de inrichting specifieke eisen gesteld, die o.a. tot uitdrukking komen in o.m. een betere verwarming en ventillatie, meer zit- en slaapgelegenheid en ain allerie voorzie ningen als toilet, douche en opvangtank „aan boord” van het eigen vakantiever blijf. De caravanleveranciers houden hiermee dan ook terdege rekening, zoals op de jaarlijkse Caravan Rai duidelijk blijkt. Nederland staat niet voor niets met een „carvandichtheid” van 87 caravans per 1000 personenautos aan de top van de Europese landen. Dit hangt enerzijds samen met het feit, dat de Nederlander in het algemeen een treklustige toerist is en hij anderzijds graag zijn eigen hebben en houden (inclusief proviand) bij zich heeft De populariteit van de caravan is voorts het gevolg van het feit, dat het verblijf op een camping veel voordelen heeft, met name voor het gezin met kinderen. De caravankampeerder is - zo is nog onlangs bij een onderzoek geconstateerd - een gezelligheidsmens, die graag goede con tacten wil hebben. En die zijn op de Nederlandse campings meestal wel te vinden... Het resultaat van deze en andere over wegingen is, dat Nederlanders in 1974- 1975 meer dan 1,5 miljoen zomervakanties in hun caravan of vouwwagen hebben doorgebracht. En het „komend” seizoen zullen het er wel weer meer zijn.! IS Jaarlijks telt de Europese Caravan Federatie (ECF) het aantal in gebruik zijnde caravans. Begin 1976 waren het er 2.637.000 en dit betekende een ver dubbeling in zes jaar tijd. Hoewel het groeitempo het vorige jaar wat lager was bedroeg de groei toch ruim 230.000 caravans ofwel ongeveer 10 procent. Zoals bekend heeft Nederland in verhouding de grootste „caravandicht heid”, namelijk 87 caravans per 1000 personenauto’s. Zelfs landen waar de caravan populair is blijven ver achter, zoals Engeland met een gemiddelde van 53 en Frankrijk met 44. Het dicht ste bij komt nog Ierland met 82 cara vans per duizend auto’s, maar dit komt omdat er in dit land relatief niet zoveel auto’s zijn. E De Caravan Rai wordt gehouden van zaterdag 11 t.m. zondag 19 dec. in Rai- gebouw te Amsterdam Open: dagelijks van 10-17 en 19-22 uur; zaterdags en zondags van 10-18 uur. Toegangsprijs 6 Aantal exposanten: 141 (vorig jaar 133, aantal modellen caravans 600 uit 12 landen. Tijdens de tentoonstelling is dage lijks van 10-17 uur een kindercrèche geopend onder de eerste balconstand in de Europahal. Bijvoorbeeld luchtisolatie heeft plaats gemaakt voor materialen die een veel betere bescherming bieden. Meestal is dat polystyreen (styropor) of glaswol en in enkele gevallen wordt het voortreffe lijke polyurethaanschuim gebruikt. Het zelfde materiaal waarmee de tegenwoor dige koelkasten zijn gersoleerd. De ven sters worden dubbel uitgevoerd: twee lagen acryl met lucht daartussen. De verwarmingen zijn verbeterd. De centrale verwarming met lucht of met vloeistof wordt steeds meer gebruikt. Het cv-systeem met verwarmde lucht, die met behulp van een ventilator via slan gen naar koude plaatsen wordt geleid, wordt het meeste toegepast. De sterk verbeterde isolatie, dubbele ramen en een goede luchtverversing zijn ook in de zomer van groot belang. In de winter verhinderen isolatie en dubbele ramen dat de warmte naar buiten lekt. Maar ’s zomers houdt diezelfde isolatie te felle zonnewarmte langer buiten, zodat het in Spanje, Zuid-Frankrijk of Italië binnen langer koel blijft. Tegenwoordig is er zelfs air-conditioning-apparatuur waarmee we de temperatuur van het interieur nog verder kunnen verlagen. zoen verder gestegen ten koste van het aandeel van de vliegreizen en de trein. Het C.B.S. heeft vastgesteld, dat 12 pro cent van de buitenlandse vakanties met een caravan plaatsvindt (in 1972 11 pro cent) en, zoals gezegd, 27 procent van het verblijf in eigen land (in 1972 20 procent). In de allereerste plaats gaat het daarbij om het reizen en verblijf op de plaats van bestemming, minder of verder weg, maar in Nederland zelf zien wij een toenemend gebruik van de kampeerwagen op een vaste standplaats op een camping of bij de boerderij. Daarnaast kan men op papier nog eens een keuze maken uit 80 dergelijke vakantie-vervoermiddelen, waarvan de prijzen variëren van 23.000 tot meer dan 350.000 Aanschaf van een kampeerauto is een kostbare zaak, waarbij een gegadigde in Nederland in het nadeel is vergeleken bij bijv, de Westduitsers. In ons land betaalt men op een kampeerauto ruim 40 procent Tijdens het weekend namen enkele deelnemers het initiatief om een speci ale club op te richten voor kampeerau- tobezitters, een soort vriendenkring die zo nodig ook de belangen van deze groep recreanten zal gaan behartigen. Belangstellenden kunnen zich voor verdere informatie wenden tot het voorlopige secretariaat van „Neder landse Kampeerauto Club” i.o. Prinses Margrietlaan 18 Scherpenzeel (tel.: 03497—1691). Het gaat, na de gevolgen van de zgn. oliecrisis, nu wat beter in de Westduit- se caravanbranche. De organisatoren van de „caravan Salon” in Essen toon den zich gematigd optimistisch ten aanzien van het komende seizoen 197677; de binnenlandse verkoop neemt weer wat toe en vooral de export van de in West-Duitsland gefabriceer de wagens stijgt sterk. Daardoor is de jaar produktie met 25% gestegen van 60.000 tot 75.000 stuks. De meeste kopers van caravans in de Duitse Bondsrepubliek wonen in ste den of stedelijke agglomeraties. In ver houding werden caravans vorig jaar het beste verkocht in Bremen. Ham burg en in het Saarland. Minder belangstelling is er in meer landelijke gebieden als Hessen en Rheinland- Pfalz, het minst in Beieren. Deze cijfers zijn te vinden in de voorlo pige uitkomsten van het jaarlijkse vakantie-onderzoek van het CBS over 1974-1975 (periode 1 oktober - 30 septem ber). Onder vakantie wordt hier verstaan „een periode van vijf of meer dagen met tenminste vier overnachtingen buiten de eigen woning en niet bij familie of vrien den”. uiteraard met het oog op recreatie. De belangrijkste specificaties, die het C B S. in dit continue onderzoek hanteert, zijn: vakantie tijdens de zomer en/of win ter en verblijf in Nederland entof in het buitenland. Meer dan 45 procent van de Nederlanders ging in 1975-1975 alleen ’s zomers op stap, ruim 2 procent alleen in de winter en 6 procent ging zowel zomers caravan- Interessante gegevens vertelde de voorzitter van de Caravanafdeling Rai. de heer F. de Witte. Onder de bezoe kers, die het vorige jaar naar de ten toonstelling kwamen zei 35 procent belangstelling te hebben voor de toer- caravan, 11 procent voor stacaravans, ook 11 procent voor vouwwagens, eveneens 11 procent voor onderdelen en accessoires, 5 procent voor de kam peerauto en 23 procent uit algemene belangstelling. Van de ondervraagde bezoekers bleek in december vorig jaar al twee-derde in het bezit te zijn van een caravan. De caravan is niet alleen in Nederland een geliefd kampeermiddel, maar is dat in alle ontwikkelde landen, behalve in Japan, waar, om hem onbekende redenen, de caravan nauwelijks gebruikt wordt. In Europa is het caravanpark in zes jaar tijd meer dan verdubbeld. Het telde begin dit jaar 2,6 miljoen eenhe den. Het groeitempo was het afgelopen jaar weliswaar wat lager, maar de European Caravan Federation regi streerde toch een stijging van goed 10 procent. Engeland ligt - uiteraard - op kop en Nederland neemt een eervolle vierde plaats in. Voor de zomervakanties in eigen land werden caravans en vouwwagens vorig jaar al in gelijke mate gebruikt als het zomerhuisje of de bungalow (27 procent). In de binnenlandse vakanties is de caravan thans een van de belang rijkste, zo niet hét belangrijkste onder komen. Zeker wanneer we het wee keind gebruik meetellen. Maar ook voor vakantie in het buitenland is de caravan geliefd: in 12 procent van de gevallen kiest men hier de caravan als verblijf. De populariteit van het vakantiehuis- op-wielen beperkt zich beslist niet tot een bepaalde maatschappelijke klasse. Kinderen waarderen „uit en toch thuis” zijn met een caravan evenzeer; de kindertekening die de PTT heeft gebruikt, voor de serie kinderpostze gels van dit jaar, illustreert dat aardig. 5000 10000 15000 20000 25000 30000 35000 Het is uitkeijken geblazen bij het plaatsen van een stabilisator tussen trekauto en caravan. Ze moeten namelijk goedgekeurd zijn, en dat is er vrijwel geen één Op de RAI zullen inrichtingen om het slingeren van caravans tegen te gaan, stabilisators genoemd, in groten getale te zien zijn. Ze worden gemonteerd tussen trek haak en koppeling van de caravan, maar vrijwel geen enkel exemplaar is goedgekeurd door de njksdienst van het wegverkeer Met andere woor den; ze mogen niet gemonteerd worden. cent BTW. Het aantal goedkopere kampeerauto’s, dat op de markt komt, is nog steeds groei ende en ook worden steeds meer inbouw- sets verkocht, waarmee kleine bestelau to’s kunnen worden omgebouwd tot kam peerauto’s. Bovendien zijn op de komende tentoon stelling in totaal 111 merken caravans te zien, waarvan de meeste afkomstig zijn uit Engeland (31 merken), gevolgd door Nederland met 26 en West-Duitsland met 21 merken. Deze caravans zijn op 64 stands te zien en daarnaast zijn er nog 38 met caravanonderdelen en alle mogelijke accessoires, alsmede 11 stands met bagage-aanhangers en 24 stands op het gebied van kampeertechnische en toeristi sche voorlichting. De gemiddelde prijs van de caravans is in ons land met ongeveer 6 procent geste gen. De Engelse merken zijn als gevolg van het gedaalde pond slechts weinig duurder geworden; de Duitse merken zijn Voor de koper van een caravan is het van belang zich, vóórdat de koop wordt gesloten, af te vragen wat hij met het gekochte wil doen. Het antwoord op die vraag bepaalt voor een belangrijk deel zijn keuze. Toeren, trekken, van hier naar daar? Dan wordt het een mobiele - of toercara- van. Een vaste plek voor een seizoen èn daarbuiten óók er op uit in binnen- of buitenland? Dan is nog steeds de mobiele- of toercaravan het aangewezen kampeermiddel. Een vaste plaats voor het gehele jaar om er weekends en vakan ties in door te brengen? Dan is voor velen de stacaravan het ideale en aangewezen middel. Natuurlijk, ook de toercaravan leent zich voor een zodanig gebuik, maar de stacaravan is voor dat doel favoriet. De tijd is lang voorbij dat caravaning aan „het seizoen” gebonden was. Het is volstrekt niet nodig meer aan het einde van de zomer de caravan in de winter stalling op te bergen. Ook in najaar, win ter en voorjaar kunnen we van ons rol lend buitenverblijf profiteren. Hoe ver we daar mee kunnen gaan, hangt groten deels van ons zelf af: hoe ver willen we gaan en wat moeten we daarvoor doen. Aan de caravans boeft het niet te liggen. Die kunnen gemakkelijk aangepast wor den aan uiteenlopende seizoen- omstandigheden. caravan rai nt/mi9dec. Nederland: Deze Amerikaanse kampeerauto heet daar Mini Motorhome. Alles is aan boord: badkamer met douche, spoeltoilet. aparte wastafel, keuken met koud en warm stro mend water, oven, kook plaat, afzuiger, eethoek en zithoek, slaapplaat sen voor 4 of 6 personen W’

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13