I Fons Jansen en Henny Orri onderbreken eigen bezigheden intenties KUNST ANTIEK INBOEDEL VEILING Jan Verburg werkt speels met schijn I Trio bewees pas laat artistieke Geen werkelijke diepte in Bridget’s House Gespannen directie-gebaren van Foster bij het APhO uu 1 In Amsterdams Concertgebouw Jumelageconcert Hull Truck speelt in Mickery AVONTUURLIJKE EXPOSITIE BIJ SBK IN HAARLEM waard Studio Scarabee in Pulchri Studio HIFI STEREO Streekgenoten exposeren Balanchine-programma bij Nationale Ballet WOENSDAG 8 DECEMBER 19 7 6 17 KUNST P. HOOGEVEEN B.V. Kijkdagen: zaterdag, zondag, maandag a.s. Zie adv. vrijdag a.s. I 5.40 •oldschmeding HAARLEM. Door de eeu wen heen zijn beeldende kunste naars gefascineerd geraakt door het verschijnsel licht en zijn wer king. Het goddelijke verschijnsel rond heiligen in de middeleeu wen, het clair-obscur bij de 17e- eeuwers, het stralende zonlicht bij de impressionisten, het ontle de licht bij de luministen, iedere periode heeft op dit gebied een bepaalde opleving te zien gege ven, die steeds weer teruggrijpt op wat verworven is en waarop verder kan worden gebouwd. Haarlem SS] RESTAURANT Grote Houtstraat 21 1 ZUURKOOL de moeite t Specialist in waard notenmeubelen nterieur claóe HAARLEM. De actrice Hen ny Orri en de cabaretier Fons Jansen onderbreken iedere week een avond hun eigen theaterbe- zigheden om samen een „Kleintje kunst” te presenteren aan een goedwillend en (als het even kan) goedlachs publiek. Een soort luchtige vrijetijdsbesteding, die zoals gisteren tijdens de voor stelling in de Stadsschouwburg bleek heel weinig pretenties heeft. De twee stoeien wat met woorden en muziek, allemaal heel vrijblijvend. Ze hebben geen boodschap voor het publiek, ze zingen en ze doen maar wat en als iemand het leuk vindt, nou dan is dat meegenomen. Het „Kleintje kunst” verplicht tot niets. Fons Jansen en Henny Orri in hun „Kleintje kunst”. (Foto ]aap Pieper) (Foto Bob van Dantzig) Steve Marshall en Cass Patton in Bridget’s House. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) JAAP STORK (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) CEES STRAUS. Grote Markt 8-tel 023-324880 Die belangstelling is niet zo onlogisch want al in een zeer vroeg stadium van de menselijke beschaving werd licht aan vaard als de oorsprong van het leven. De hang naar de mystiek van het leven, het willen verklaren en ontraadselen van de oer-afkomst valt nauw samen met het onderzoek naar het licht. Maar goed, ik was bezig met Fons Jan sen en Henny Orri. Hun programma na de pauze de gedichtencyclus uitgezonderd liep nogal eens vast in herhalingen. Het sfeertje bleek niet tot het einde toe vol te houden, Even bereikten ze nog een hoog tepunt met enkele duetten, maar de voor stelling zou verzand zijn als Frans van talent tot in het eindeloze mee doorgaan. Maar in „Kleintje kunst” was het allemaal wat gezocht, heel goedkoop en zelden ver rassend. CENTRALE figuur is mrs. Bridget Scott, een gescheiden vrouw die uit haar huwelijksbreuk een woning heeft overge houden. Om in haar levensonderhoud te voorzien verhuurt zij daarvan enkele kamers en zo is er binnen haar gezichts kring een uiterst gevarieerd gezelschap ontstaan, waarvan ieder zo z’n (of haar) eigen kijk op de samenleving heeft. Het groepje lijkt zich nogal klaploperig te gedragen, maar wie er even doorheen kijkt ontdekt dat het nogal meevalt. Nee, dan luisterde ik liever naar de geparodieerde of geactualiseerde versie van bekende gedichten die je in iedere bloemlezing kunt terugvinden. Zo draaf den Heer Halewijn en de Twee Conincs- kinderen weer op, Egidius en Constantijn- tje, kortom de verplichte nummertjes van de vroegere middelbare school, zaliger gedachtenis. Dalen die aan de vleugel het programma voortreffelijk begeleidde, zich ook niet ontpopt had als een virtuoze en muzikaal De kelder is ingeruimd voor een kleine educatieve tentoonstelling over spinnen, weven en verven, verzorgd door Emmy Verpoorten. Dit aantrekkelijke, uit 1960 daterende en interessant geïnstrumenteerde stuk, dat in alle delen een aangename afwisse ling behoudt, kreeg een uitvoering waar bij de geraffineerde diversiteit van het orkestkoloriet in de praktijk onderstreept werd. Beide exposities tot en met 24 decem ber, de SBK gaat daarna tot begin januari dicht. sterk is ingebouwd. De kijker wordt getuige van een voorval waarbij hij ten zeerste betrokken raakt, waaraan hij niet kan ontsnappen maar waarvoor hij ook geen oplossing kan bieden. Hij gaat de tekening op haar detailpunten onderzoe ken en daar heeft Verburg hem beet want binnen het spanningsveld van de versto ring van het evenwicht kan hij zijn theo rieën over het licht heel makkelijk kwijt. AMSTERDAM. In de grote zaal van het Amsterdams Concertgebouw leerde het publiek gisteravond Lawrence Foster kennen, die zijn opwachting maakte als gastdirigent bij het Amsterdams Philhar- monisch Orkest. Deze Amerikaanse musi cus, die het permanent gastdirigentschap van het Londense Royal Philharmonic combineert met de functie van „music director" van het Houston Symphony Orchestra, zorgde direct voor uitstekende indrukken in Henkemans’ „Partita per orchestra. geheel, als ook het mediterend karakter van het melodisch rijke Adagio, werd heel goed getroffen. De Vries heeft een enorm begrip voor muzikale hoofd- en bijzinnen en neemt die intuïtief doorvoelde kennis van zaken als leidraad voor zijn genuanceerde dynami sche benadering. (In de door hem op dat gebied getoonde subtiliteiten met name, kon het orkest hem helaas niet volgen). Han de Vries modelleert zijn glasheldere maar fluweelzachte toon voortdurend op de per passage aangepaste meest vanzelf sprekende manier en polijst aan het uiteinde van iedere muzikale lijn een superfijn gediminueerd staartpuntje. Zijn gladvloeiende coloraturen en alle licht en soepel genomen fiorituren, zijn evenmin „mooidoenerij” als zijn verlokkende loon vorming. Ze zijn eerder de volkomen rea lisatie van de klassieke distinctie van het uit een dergelijke compositie voortvloei ende verklankingsideaal. JOHAN VAN KEMPEN. Gelukkig heeft het Nordwestdeutsches Kammertrio in het tweede programmage- deelte, gewijd aan de uitvoering van het Trio in g opus 63 van Carl Maria von Weber die aanvankelijk zeer schaarse momenten, waarin het kunstzinnig flo reerde, in belangrijke mate uitgebreid. Nu pas werd duidelijk dat dit ensemble dat zich lange tijd verscholen had achter een muur van koele zakelijkheid wel degelijk wist expressiviteit expresseviteit was en die dit ook in de doorgaans doorleefde voordracht met succes waarmaakte. De cellist Hans Meier maakte dan ook dank baar gebruik van de ruime mogelijkheid om de inhoud van zijn solopartij in het dromerige andante („Schafers Klage”) met gevoelige toon gestalte te geven. In het Trio in G van Haydn waar eigen lijk al zo bitter weinig gebeurde buiten een plichtsgetrouwe notenweergave, was dit misschien nog toe te schrijven aan de noodzaak tot een wat langer dan gebrui kelijk mentaal en fysiek „inspelen” en het aftasten van een onwennige akoestiek. Maar ook in Martinus Trio moest je in feite tot de finale wachten voordat de hierin soms tot extatische hoogte opge zweepte speelvreugde in de vertolking enigszins recht werd gedaan. Juist het mooie adagio met een op de voorgrond tredende paino partij werd daarentegen weer zo neutraal en zonder enige koeste ring van toon weggespeeld. Inge Sauer, piano; Ernst Hinkelmann, fluit en Han Meier, cello stonden intussen voor de niet geringe en weinig inspireren de zaak hun muzikale presentatie niet onder die ontmoedigende omstandigheid te laten lijden. En hoewel het speeltech- nisch vakmanschap bij alle drie geprezen kon worden, bezaten ze helaas lange tijd een te beperkte artistieke overredings kracht en ontwapening om je werkelijk mee te slepen en die lege zaal te laten voor wat hij was. Voor februari ’77 heeft het gezelschap de première voorzien van een nieuw ballet van Balanchine: „Le tombeau de Coupe rin”, op muziek van Maurice Ravel. De uitvoering ervan maakt deel uit van een geheel Balanchine-programma. BRIDGETS HOUSE kwam tot stand onder leiding van Mike Bradwell. Er wordt breedvoerig in gediscussieerd, per- geestige solo-artiest. Terecht werd hij in het applaus na afloop betrokken. WIM HELVERSTEIJN "':l HULL TRUCK heeft gekozen voor een simpele presentatie. Het stuk speelt in een pub, in de woonkeuken van Bridget en in de flat (woongedeelte) van Mathew Jones, de intelectueel van het gezelschap. Die locaties worden soms door de belichting aangegeven, soms wordt gewoon volstaan met eenvoudig op een van die plaatsen te spelen, zonder dat er nadrukkelijk sprake is van een afstand nemen van de rest van wat er op het speelvlak staat. Maar van werkelijk essentieel belang is dat eigenlijk niet. Dit stuk heeft voor een Voorstelling in Mickery een ongewone lengte. Een wer kelijk ongewone belevenis vind ik het niet. KO VAN LEEUWEN met aard, pureespek en worst Luisteren, vergelijken, vragen stellen en deskundig antwoord krijgen. Niet zo bevredigend waren de wat stroe ve begeleidingen door het APhO onder Foster’s leiding, in het (ten onrechte) aan Haydn toegeschreven Hoboconcert. De solist daarentegen, Han de Vries, liet er door zijn spel geen enkele twijfel aan bestaan dat hij als instrumentalist een internationale klasse vertegenwoordigd. In die romantiserende stijl was trou wens het hele programma gevat. De onderbreking met conferences vooral I door Fons Jansen hield die lichtvoetige I stemming wel gaande zij het dat hij wel geslaagdere grapjes heeft gemaakt dan welke hij gisteravond debiteerde. Spelen I met woorden is leuk, je kunt er met enig Ook de tumultueuze finale kreeg een overtuigende voordracht waarbij de tech nische heerschappij van voor de pauze eindelijk naar het tweede plan was ge schoven. Het merkwaardige was misschien dat de oudere generatie het meest geboeid scheen door de voordracht van de oor spronkelijke teksten. Dat declameren is een onvergetelijk jeugdsentiment dat teruggrijpt tot de schooljaren en in het professionele vlak kostbare herinnerin gen oproept aan bijvoorbeeld Paul Huf en Albert Vogel. Voor zover de parodieën niet als blasfemisch werden ervaren heeft die oudere generatie ervan genoten. De jongere niet minder, gesteld tenminste dat ze ooit van die gedichten gehoord heeft, laat staan dat ze die gelezen heeft. De constateringen die de Haarlemse kunstenaar doet zijn niet zo schokkend, maar ze worden bepaald avontuurlijk als een op het oog wezensvreemd element Lawrence Foster maakt voortdurend een tamelijk gespannen indruk, maar weet daarbij zijn muzikale bedoelingen op duidelijke wijze in directie-gebaren om te zetten. Hoewel het APhO onder andere dirigenten wel eens meer perfectie aan de dag heeft gelegd (het fenomenale resul taat bij het gastoptreden van Serge Baudo ligt nog vers in het geheugen), wist Foster naast de opmerkelijke weergave van Hen kemans’ Partita, de tot besluit van het programma uitgevoerde Tweede Symfo nie van Schumann een indringende kracht te verlenen. De geladen, dreigende atmosfeer van deze pathetische symfonie met zijn sterke „noodlots-impulsen” als DEN HAAG (ANP). Het Haags Gemeentemuseum heeft een tentoonstel ling georganiseerd over het werk van de Haagse Studio Scarabee. Dit werk gaat l uit van de beeldende kunst en is bedoeld voor theater-achtige omstandigheden, met andere uitingsvormen als geluid, licht, beweging. De expositie heet,, acht projechten van Studio Scarabee”. Ze wordt ingericht in Pulchri Studio en is te bezoeken van 11 december tot 24 januari. Ze bestaat uit o.m. video-opnamen van voltooide projecten, teksten, foto’s, attri buten en decors. Studio Scarabee maakt de projecten sedert 1965. Het achtste kwam onlangs van de grond en heet .Havana Jojo”. AMSTERDAM. In Mickery is de Huil Truck Theatre Company uit Enge land dinsdag begonnen aan een kleine serie opvoeringen van Bridget’s House. Het betreft een stuk dat is ontstaan uit improvisaties en dat een enigszins mistroostig samenlevingsbeeld laat zien. Er worden pittige sociale commentaren in geleverd door een groepje mensen waar- van elke persoon in eigen eenzaamheid rondtobt. Mensen die elkaar weten te vin den in hun maatschappijkritische opmer kingen en hun aanmerkingen ten opzich te van elkaar, doch die vrij hulpeloos blijken met betrekking tot hun eigen pro blematiek. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Michel van Overbeeke uit Haarlem en Wim Bosman uit Sant poort exposeren samen 11 te.m. 30 december in het Kunstenaarscentrum, Plein 7 in Bergen (N.-H.). De eerste toont er zijn schilderijen en aquarellen, de twee de zijn plastieken. De expositie wordt zaterdagmiddag a.s. om vier uur geopend met filmpjes over het werk van beide kunstenaars. Van 1 te.m. 20 januari gaat de Haarlem se graficus Marinus Fuit in hetzelfde kunstcentrum exposeren. HAARLEM Het moet het Nordwest deutsches Kammertrio dat gisteravond in de Tuinzaal van het Concertgebouw optrad, een vreemde indruk hebben gege ven dat precies 31 mensen bereid bleken om kennis te maken met een brok levende cultuur uit Osnabrück, de stad waarmee Haarlem een jumelage onderhoudt. Bepaald geen gretige belangstelling dus van onze burgerij die daarmee zijn geza pigheid weer eens demonstreerde. Jan Verburg schilderde dit „stilleven met eend“. Het licht uit de bureaulamp wordt langs elektrische weg voortgebracht. doet trillen. Een rubbervlot steekt een rieten (strand?)meubel omver of de grij per van een dragline trekt het karpet op. Ook voor Jan Verburg die momenteel een kleine tentoonstelling in de boven ruimte van Stichting Beeldende Kunst (SBK) aan de Gedempte Oude Gracht heeft, is het licht een fascinerend gegeven waarvan hij steeds weer de aard wil onderzoeken en aftasten. Hij doet dat middels twee soorten werk, de potloodte kening en de olieverf schildering. De tekentechniek wordt vooral gebruikt om de werking van het licht te laten zien, de aard ervan en het effect alsmede de struc turele eigenschappen die objecten te zien geven als het licht er op valt. AMSTERDAM (ANP) Terug uit Amerika werkt het Nationale Ballet aan een nieuwe uitvoering van het Zwanen meer op muziek van Tsjaikowski. Het avondvullend ballet wordt gedanst op 23, 24 en 25 december in de Amsterdamse Stadsschouwburg en op 7 en 8 januari in het Circustheater in Scheveningen. soonlijke eigenaardigheden passeren in dikwijls humoristisch gekruide dialoog vorm de revue en er worden becommenta riërende liedjes in gezongen. Vooral dat laatste vind ik een verademende afwisse ling. Er wordt trouwens heel geolied in geacteerd zonder de nadruk op zo duide lijk toneelspelen te leggen. De Engelsen vervullen hun rollen op een manier die we van televisie-series als Coronationstreet gewend zijn: ontwapenend en zonder op smuk. Maar wat ik in dit twee uur durend toneelwerk mis is de inhoudelijke diep gang van de verschillende karakters. Zelfs dat van de hoofdpersoon waagt het niet 't vizier zover open te trekken dat je tot op de ziel naar binnen kunt kijken. Enkele uren lang draait hun binnen- pretmachine, waaruit zij liedjes toveren i waarvoor Johannes Brahms jaren geleden al de muziek heeft geschreven maar waar voor Fons nieuwe, eigentijdse teksten heeft gemaakt. Eigentijds? Ze gaan mees tal over de liefde, het thema is dus eeuwe- noud Maar in deze tijd waarin de liefde zo hard wordt aangepakt, is het toch een verademing naar die vlinderachtige bespiegelingen te luisteren. Zo moeten ook onze grootouders in hun jeugd de liefde bezongen hebben. De drie schilderijen die de SBK van hem toont, hebben die sfeer van vervreem ding veel minder. Hier gaat Verburg ver der met zijn onderzoek naar licht en voegt hij een heel ander aspect in, namelijk dat van het langs elektrische weg verkregen licht. Hij kiest voor het stilleven dat dooreen bureaulamp of tafellamp wordt besche nen terwijl in werkelijkheid een lampje, aangestoken via het net, voor het licht zorgt. Het heeft overeenkomsten met een grappig soort dorpsgezichten uit de vori ge eeuw die op de plaats van het anders geschilderde uurwerk in de kerktoren een heus klokje bevatten. Zou je het klokje vervangen door een geschilderde uitvoe ring dan vervalt het hele effect en zo is het ook met de echt schijnende lampen van Jan Verburg. In dit geval gaat hij echter nog verder, want doe je het licht uit, door het uittrekken van de stekker, dan krijgt het werk onmiddellijk een wat flets, zo men wil doods uiterlijk. Verburgs bewijs: zonder licht geen leven. wordt ingevoerd. Uitgaande van de bestaande situatie die door het licht als het ware bewezen wordt, treedt van bui ten af een verstoring op. Tegelijk met het daglicht komt door het raam van het interieur een agressief object de kamer binnen dat een rechtstreekse bedreiging vormt voor de status quo. De ene keer is het een brandend papieren vliegtuigje dat in de richting van een brandslang koerst, een andere keer een steen met een erom heen gebonden brief die een koffiepot In elke tekening zijn de emoties bijzon der onderkoeld wat als effect heeft dat de spanning wordt verhoogd en tevens de nadruk wordt gelegd op de estethische kant van het gegeven. Het zou een gemeenplaats zijn om hier van een Kaf kaiaanse sfeer te spreken, maar feit blijft dat het element van vervreemding heel Kleintje kunst had geen pretentie e

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17