sneller bouwen voor IJmond Gruijters Financiële problemen Gouwenberg hotels Aardschok in Zuid-Afrika PSOE-politiek pragmatisch DANSLES! s 24 Van der Louw boos op CDA Wlsdwp spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl Recycling huisvuil in Haarlem mogelijk De Dropkïïning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. Zwitsers probleem Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VAM-station in gewest niet nodig Feyenoord-Espagnol rechtstreeks op tv Inval in huis I Aantal pagina’s vandaag: AGENDA pagina 6 Japanner Osano Opklaringen 21 Mars-,.harpoenen” 2 Weerrapporten 4 9 15 Radio en tv Strips 15 17 Kunst 18 Beurs Economie 19 21, 23 Sport Luidsprekers 20, 22 WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 31 Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, (Van onze speciale verslaggever) BERN Het Zwitserse kabinet zal maandag vergaderen over een eventuele uitwijzing van de Blari- cumse miljonair en kunstverzame laar Pieter Menten. Menten werd maandagnacht gearresteerd in Ho tel Illuster, in het dorp Uster bij Zurich. Na een zelfmoordpoging, direct na zijn aanhouding, werd hij in een ziekenhuis in Zurich opge nomen. Vandaag of donderdag zal hij dit ziekenhuis weer mogen ver laten, zo wordt verwacht. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. IJmuider Courant Carmen Sylva; Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct. (Van onze Haagse redacteur) MINISTER GRUIJTERS Zwitserse regering praat Menten W had gevoerd in Zwitserland. AAN ONZE ABONNEES (Zie verder pagina 2) (ADVERTENTIE) voor Europa (ADVERTENTIE) *1 f* I Gisteravond rond kwart voor twaalf kwam minister Van Agt aan op het vliegveld Zestienhoven. Hier gaf hij tevens een persconferentie over de besprekingen, die hij kent volgens minister Gruijters (volks huisvesting en ruimtelijke ordening) dat op korte termijn voor de regio IJmond en Zuid-Kennemerland een ernstig wo ningtekort dreigt te ontstaan. Bovendien blijkt de woningbehoefte voor de werk nemers van Hoogovens, mede ten gevol ge van tegenvallers met betrekking tot de bouw in het IJmondgebied groter dan enkele maanden geleden was verwacht. Bewindvoerder Mr. H. C. R. M. van Cranenburg kon vanmorgen door het ontbreken van gegevens geen nadere in formatie verstrekken. De heer Gouwen berg zelf was onbereikbaar voor com mentaar. Ik zou vleugels willen hebben als een vogel, indien ik mijn handen zou mogen behouden. (ADVERTENTIE) Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave van deze beperking zal door het provin ciaal en het gemeentebestuur gezamen lijk een voorstel aan de minister worden gedaan. Volgens een woordvoerder van Anglo American Mining zitten in de goudmijn President Brand in Welkom drie mijn werkers opgesloten. De beving duurde twee minuten en had een kracht van 4,8 op de open schaal van Richter. Ook een andere mijn van Anglo American is door de beving zwaar beschadigd. Met betrekking tot de abonnees die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen dat zij ermee ak koord gaan, wanneer bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehouden. HAARLEM. Hotelbedrijf Gouwen berg, dat met zo’n 120 bedden de groot ste hotelcapaciteit in Haarlem bezit, ver keert in financiële moeilijkheden. Aan de exploitant G. T. J. Gouwenberg is dinsdag door de arrondissementsrecht bank voorlopig surséance van betaling verleend. Tot de Gouwenberggroep be horen de gelijknamige hotels op de Gro te Markt, Wagenweg en Kenaupark; Wienerwald en Palace Gouwenberg in Wijk aan Zee. Verwachting van het KNMI tot donderdagavond: Voor onze postabonnees gelden de volgende abonnementsprijzen: f 52,per kwartaal voor Nederland en België; ƒ200,per jaar (id.); 140,per kwartaal (excl. België). De afd. Abonnementen-Administratie kan u inzake de overige prijzen vol ledig inlichten. TOKIO (AP) Ambtenaren van het bureau van de openbare aanklager van het district Tokio hebben een inval ge daan in het huis van zakenmagnaat en hotel-eigenaar Kenji Osano en daar ge zocht naar bewijsmateriaal dat in ver band zou kunnen staan met het Lock- heedschandaal in Japan. Samen met Kodama, heeft Osano ver moedelijk een belangrijke rol gespeel in de bevordering van de verkoop van vliegtuigen van Lockheed in Japan. Osa no heeft voor het huis van afgevaardig den getuigd dat hij nimmer bij het Lockeed-schandaal betrokken is geweest. Voorts zijn invallen gedaan in de hoofdkwartieren van vier kantoren die bestuurd of beheerd worden door Osano. DEN HAAG. In de wonlngproduk- tie in Alkmaar wordt in het komend jaar een ernstiger terugval verwacht dan voor kort werd voorzien. Dit bete- maandag over Minister Van Agt (Justitie), die dins dag spoorslags naar Bern vertrok, heeft gezegd dat het er in zit dat Menten omstreeks de jaarwisseling wordt uitge wezen en overgedragen aan de Neder landse jusitie. De bewindsman zei dit dinsdagavond, nadat hij e<*n uur lang over de zaak-Menten had gesproken met zijn Zwitserse collega Kurt Furgler. De beslissing of Menten wordt uitge wezen en overgedragen - de noodzakelij ke combinatie om te voorkomen dat Menten zichzelf zou laten uitwijzen naar bijvoorbeeld Zuid-Amerika - is in Zwit- Proeven van TNO bij de gemeente- reiniging hebben aangetoond dat veel materialen teruggewonnen kunnen worden. Bovendien heeft VISNO in Haarlem een installatie gebouwd voor het scheiden van metalen uit huis- JOHANNESBURG (Reuter). De mijnstad Welkom, zuidwestelijk van Jo hannesburg, is vandaag door een krach tige aardbeving getroffen. Volgens de eerste berichten is er veel schade. Over slachtoffers is nog niets bekend. ROTTERDAM (ANP).— De Rotter damse burgemeester André van der Louw heeft zich gisteravond tijdens de begro- tingsdebatten in de gemeenteraad scherp verzet tegen het verwijt uit de CDA- fractie in de raad dat hij teveel Rotter- dam-promotiereizen naar Oostbloklanden maakt. Wanneer in deze behoefte niet zou kunnen worden voorzien door de ver snelde bouw van 550 woningen in Heer hugowaard, dan zal het voor de provin cie Noord-Holland vrijwel onvermijde lijk zijn voor de korte termijn extra woningbouw in de suburbane gebieden (dit zijn terreinen aan de rand van de bestaande bebouwde kommen) toe te staan. Dit schrijft Gruijters in zijn antwoord op schriftelijke vragen van de vaste kamercommissie. Om de problemen voorlopig het hoofd te kunnen bieden, heeft de bewindsman op 20 september op verzoek van de gemeente Heerhu- gowaard en de provincie in principe ingestemd met een versnelde uitvoering van een deel van het bestemmingsplan HILVERSUM. De voetbalwed strijd Feyenoord-Espagnol, die vana vond in Rotterdam in het kader van de Europacup 3 wordt gespeeld, zal door de NOS rechtstreeks op de tele visie worden uitgezonden. De reporta ge begint om 19.55 uur via Nederland 1. Verslaggever is Theo Reitsma. Geleerden zijn van plan „har poenen” in de planeet Mars te stoten voor het oprichten van nieuwe antennes die een con stante stroom informatie kunnen leveren over mogelijk leven en activiteit op de planeet. Edward Flinn, wetenschappe lijk leider van het programma voor maan en planeten bij het hoofdkantoor van de NASA in Washington, heeft dit op de jaar vergadering van de Amerikaanse vereniging voor geofysica meege deeld. De NASA is ook van plan een Rover-voertuig op Mars te laten rijden, dat over de planeet kan zwerven, foto’s nemen, scheikun dig onderzoek kan verrichten en ons een beweeglijkheid geeft die we bij de Vikings missen”. Teneinde een verslechtering van hun economische positie en dienten gevolge van de redactionele informa tie als gevolg van de kostenstijgingen te voorkomen, zijn de Nederlandse dagbladen genoodzaakt hun abonne mentsprijzen per 1 januari 1977 in bescheiden mate aan te passen. De prijsverhoging is op de voorge schreven wijze bij de minister van Economische Zaken gemeld. De reis van minister Van Agt naar Zwitserland was, in verband met de hachelijke situatie waarin de Zwitsers zich met betrekking tot Menten bevin den, geen overbodige luxe. Er was alles aan gelegen dat de Nederlandse en de Zwitserse autoriteiten bliksemsnel over legden hoe zij deze zaak verder zouden behandelen, want het was te verwachten dat de juridische adviseurs van Menten hun cliënt door alle mazen van het Zwitserse net zouden proberen te duwen die zij konden vinden. Wie in zo’n situa tie de eerste slag slaat, is meestal sterk in het voordeel De Zwitserse traditie van het vrije asiel voor welgestelde vervolgden verzet zich al meteen tegen de aanhouding en opsluiting van èen man als Menten, die waarschijnlijk ook goede relaties met Zwitserse financiële kringen heeft- Het kan in Zwitserland een politieke rel worden, waar Menten voordeel van kan hebben, tenzij de Zwitserse autoriteiten erin slagen met een snelle actie eventue le politieke verwikkelingen voor te zijn. Vandaar dat een uitwijzing ,van Menten op zeer korte termijn zeker tot de mo gelijkheden behoort. Zwitserland zal er trouwens niet op gebrand zijn verant woordelijkheid voor de bewaring van Menten te moeten dragen, terwijl er geen termen voor hechtenis aanwezig moeten worden geacht. Gaat het langer duren, dan moet er rekening mee worden gehouden dat Menten zelfs nog kansen krijgt de Zwit sers uit handen te glippen en te ver dwijnen naar vergelegen oorden. De Zwitserse autoriteiten zullen zich reali seren dat zo’n ontwikkeling internatio naal met groot misprijzen zou worden ontvangen, want Menten is intussen we reldnieuws geworden dat bijna in de zelfde orde ligt als de Eichmann-affaire. Adolf Eichmann, in Hitler-Duitsland belast met de „oplossing van het joden vraagstuk”, werd in mei 1960 in Argen tinië door agenten van de Israëlische geheime dienst gevangen genomen en in het geheim naar Israel afgevoerd. Hij werd verantwoordelijk geacht voor de dood van zes miljoen joden. Na een uitvoerig proces, waarin aan de hand van getuigenverklaringen, documenten, films en foto’s het gruwelijke drama van de grootste jodenmoord uit de ge schiedenis nog eens in al zijn details herleefde, werd hij ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Vergeleken met Eich mann is Menten slechts een „kleine amateur”, maar zijn arrestatie is symbo lisch voor de nimmer eindigende straf expeditie tegen alle nog niet gevangen oorlogsmisdadigers. Zwitserland kan zich tegenover de gehele wereld niet permit teren deze man te laten vluchten. Een snelle overlevering aan de Nederlandse rechter kan de Zwitsers heel wat bin nenlands politiek en juridisch geharre war besparen. En dan kan eindelijk de vraag aan de orde komen: is Men tens schuld te bewijzen? En vooral: Wie zijn van hoog tot laag zijn handlangers ge weest tussen 1945 en heden? ni|mapbsl U kunt deelnemen aan onze voorjaars- clubs, als u inschrijft vóór 18 december. ft Aanvang ma. 3 jan. 7.30 uur jongeren. Zijlweg 49, Tel. 326906 Haarlem 9.15 uur ouderen en gehuwden. Vannacht opklaringen en mini ma van 4 graden aan de kust tot 0 graden in het binnenland. Overdag aanvankelijk zonnig, later op de dag van het zuid westen uit toenemende bewol king, gevolgd door regen. Maxi mum temperaturen ongeveer 6 graden. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot zuid. ei- i ïel j en i i per bezorger: 13,65 per maand 39,35 per kwartaal 78,70 per half jaar 154,70 per jaar De losse nummerprijs blijft ƒ0,65. arrestatie wilde Van Agt zich niet uitla ten, noch over de vraag of Knoop nu aanspraak kan maken op de uitgeloofde beloning. Van Agt verklaarde dat Knoop de eer mag hebben die men hem toe dicht. „Wat ons betreft, wij laten dat maar zo”, aldus Van Agt. HAARLEM. Directeur J. B. Rutte van het gelijknamige bedrijf in Amsterdam, dat zich beweegt op het gebied van vuilverwerking aan de grens van Haarlem, is van mening dat er in deze stad voldoende know how aanwezig is om tachtig percent van het huisvuil van Gewest Kenne- meriand om te zetten in bruikbare grondstoffen. Hij acht de bouw van een VAM-overlaadstation in de Waarderpoider volkomen overbodig en vindt afvoer naar Drente doodzon de. Met ingang van 1 januari 1977 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: om vertalingen van de noodzakelijke stukken. „Die kunnen over enkele dagen worden overhandigd”, aldus Van Agt. Op het ministerie van Justitie worden deze documenten momenteel in ijltempo vertaald. Den Haag hoopt op het laatst morgen het betreffende pakket naar Zwitserland te sturen. Daarnaast zal de Nederlandse regering de Zwitserse officieel moeten vragen om uitwijzing en overdracht van Menten. „Het is niet zo dat ik naar hier gevlogen ben om slechts- met een mondeling ver zoek te volstaan. Intengendeel, ik ben naar Bern gekomen om de ernst van deze zaak voor de Nederlandse regering te onderstrepen”. Dit schriftelijk verzoek zal gelijktijdig met andere documenten aan de Zwitserse regering worden aan geboden. Minister Furgler beaamde aan de an dere kant desgevraagd dat Menteh - in Nederland immers rap in het aantrek ken van advocaten - hier juridische bijstand zou kunnen zien te krijgen om een voor hem ongunstige uitspraak van de Bondsraad aan te vechten. „Maar hij heeft dat tot dusver nog niet gedaan”, aldus Furgler. Mentens huidige conditie na zijn mislukte zelfmoordpoging - hij ligt in het justitiële deel van het Kan- tonspital in Zürich - zou daar wel de oorzaak van kunnen zijn. Volgens de politie van Zürich kan Men ten uiterlijk donderdag het ziekenhuis verlaten. Hij gaat dan naar de gevangenis. Zijn pas poort is ingenomen, volgens een medede ling van minister Van Agt. Bij zijn vertrek dinsdagmiddag van het vliegveld Zestienhoven zei minister Van Agt dat hij het niet onmogelijk acht dat ook Polen aan de Zwitserse autoriteiten om uitlevering van Menten zal vragen. Polen heeft Nederland al eens in 1950 maar toen tevergeefs) een dergelijk verzoek gedaan. Bij een poging Menten in handen te krijgen zou de Poolse regering zich erop kunnen beroe pen dat de misdaden waar Menten van wordt verdacht, in Polen zijn gepleegd. Minister Van Agt heeft na terugkeer op het vliegveld Zestienhoven duidelijk laten doorschemeren dat de justitie wel degelijk op de hoogte was van het feit dat Menten in Zwitserland verbleef. De justitie heeft enkele dagen geleden al passagierslijsten op het vliegveld van Zürich gecontroleerd. Gevraagd of dit betekent dat de justitie harde aanwijzi gen had over de verblijfplaats van Men ten zei Van Agt: „Wij hadden daar zo onze redenen voor”. Van Agt noemde het een misverstand dat de Nederlandse justitie en politie niets effectiefs hebben bijgedragen tot de arrestatie van Menten. Over het aan deel van de journalist Knoop in de centrum-zuidwest in Heerhugowaard Gruijters tekent daar nu echter bij aan dat dit geen wijziging van het beleid ten aanzien van Heerhugowaard op middel lange termijn betekent. Dat wil, aldus de minister, zeggen dat gestreefd zal moeten worden naar een geleidelijke beperking van het huidige bouwtempo tot een produktieniveau dat overeen komt met de eigen woningbehoefte van Heerhugowaard. Omtrent de fasering Concreet komt het er op neer, dat de vuilvermalingsinstallatie in de Waarderpoider gemoderniseerd wordt, waarvoor een ontwerp is gemaakt door VISNO en dat twee miljoen gulden zal vergen. Door gebruik te maken van schepen zal het niet nodig zijn het vermalen huisvuil per con- tainerwagens over de weg naar het verwerkingsterrein bij de Zoete Inval te rijden. MADRID (AFP). De commissies van het congres van de Spaanse socialis tische arbeiderspartij (PSOE) hebben gisteren hun werk afgesloten met het doen van hun aanbevelingen. Daaruit blijkt dat de partij, die als enige socia listische partij door de Socialistische In ternationale wordt erkend, een gematigd standpunt inneemt. vuil. Van wat er uiteindelijk over blijft kan het verwerkingsbedrijf Rutte een mooi produkt vervaardigen voor het ophogen van de polders boven boezemniveau. Ook de grof- vuilproblematiek is volgens Rutte eenvoudig op te lossen, zonder dat daarbij milieuvervuiling hoeft op te treden. serland een politieke zaak, waarover het hele kabinet moet oordelen. De misda den waarvan Menten wordt verdacht, zijn gepleegd in 1941, zodat zij voor de Zwitserse wet sinds 1971 zijn verjaard. Op deze grond is uitlevering aan Ne derland niet mogelijk, zo verklaarde mi nister Furgler na afloop van zijn be sprekingen met Van Agt. Sinds 1965 bestaat er echter een besluit van de Zwitserse Bondsraad (het kabinet) op grond waarvan voortvluchtigen kunnen worden uitgewezen en overgedragen aan de justitiële autoriteiten die daarom vra gen. In het speciale geval van Menten, aldus Furgler, komt daarbij dat in Ne derland tegen Menten een arrestatiebe vel was uitgevaardigd, en dat via Inter pol op 2 december jongstleden een ver zoek om aanhouding was gericht aan de regeringen van Zwitserland, West-Duits- land en Oostenrijk. Een verder voor Zwitserland zwaar wegende factor is, dat indien Zwitserland het verzoek niet zou inwilligen, het aanzien van Zwitser land, alsmede de Nederlands-Zwitserse betrekkingen zouden worden geschaad. Desondanks kon Furgler nog niet di rect positief reageren op Van Agts ver zoek. Hij heeft van Van Agt documen ten opgevraagd om de zaak-Menten na der te bestuderen. Volgens Van Agt gaat het hier niet om het hele dossier, maar Op de pleinaire zitting van de 1.500 afgevaardigden is een van de commissie- aanbevelingen het schrappen van de aanduiding „dictatuur van het proletari aat” aangenomen. Uit het eerste onderzoek van de com missierapporten blijkt dat de partij de lijn-Felipe Gonzalez, secretaris-generaal van PSOE, volgt, een lijn die door de voorzitter van de Socialistische Interna tionale, Willy Brandt, is goedgekeurd. De lijn is te herleiden, zeggen waarne mers, tot pragmatische politiek. Het PSOE-congres heeft een anti- Amerikaanse resolutie aangenomen, toen het eiste dat alle Amerikaanse militaire bases op Spaans grondgebied zouden worden gesloten. Het onlangs vernieuwde Amerikaans- Spaanse verdrag voorziet in het terug trekken van alle op Spaans grondgebied opgeslagen Amerikaanse atoomraketten in 1979. De VS mogen gedurende vijf jaar opnieuw gebruik maken van vier Spaanse militaire bases, in ruil voor economische en militaire hulp. „De burgemeester zou zijn streven iets minder naar het oosten moeten richten. Wij zouden hem ook graag naar andere landen zien reizen”, aldus een lid van de CDA-fractie onlangs tijdens een toe spraak in Rotterdam. Van der Louw nam het de CDA- fractie gisteravond in een fel debat bij zonder kwalijk dat dit soort uitspraken in het openbaar is gedaan en niet op plaatsen waar dat naar zijn mening eerst hoorde te gebeuren, namelijk in de raadacommissip algemene zaken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1