VREDELING OVER KRACHTSVERHOUDING OOST-WEST: Friedman ontkent samenwerking met Chileense junta n Prins Bertil r Israel trekt voorstel over WALDHEIM HERKOZEN ©CITIZEN Kissinger praat over impasse rond Rhodesië getrouwd Suarez zegt „nee” tegen communisten vredesconferentie weer in i F NOBELPRIJSWINNAAR ECONOMIE Verzet tegen Egyptische resolutie zou slecht vallen J Zwitserse missionaris in Rhodesië vermist Partij niet voor verkiezingen erkend Parijse typografen schorten staking op E BADMINTON Br WOENSDAG 8 DECEMBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND militaire apparaat verder te ontwikkelen, op een rijtje had gezet. ters i L' cel i okt j kht Het ongelofelijke nieuws vdo hei elektronisch wekker-hortoge: (Van onze redacteur in Jeru zalem, Jaap van Wesel JERUZALEM. Israel zal het voorstel dat het in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gedaan heeft om de vre desconferentie over het Midden- Oosten bijeen te roepen, weer moeten intrekken. Dit om niet gedwongen te worden tegen het eigen voorstel te stemmen. Dat Israel in geval van stemming tegen zou moeten stemmen staat wel vast, omdat het voorstel zodanig geamendeerd zal wor den, dat de PLO ook naar Genè ve wordt uitgenodigd, iets wat in het Israëlische voorstel juist ver meden is. BRUSSEL (ANP). De situatie bij de krachtsverhoudingen tussen oost en west is ernstiger dan menigeen in Nederland denkt,” zo heeft de minister van Defensie, ir Henk Vredeling, gisteren in Brussel verklaard. Hij zei dit nadat in de conferentie van NAVO-ministers van defensie zijn Amerikaanse collega Donald Rumsfeld - de inspannin gen die de landen van het Warschau Pact zich getroosten om hun i 3 MMNH nu zegt iedereen het, ook mensen die in den 1 Ei Vest- ikers ïlijke ibaar ider- ellen d-en g en t tot Suarez wil ook niet toegeven aan aan drang van rechtse zijde in Spanje om de verkiezingen al in maart 1977 te houden, zodat rechts meer kansen heeft dan links, waar nog veel georganiseerd moet wor den. De premier zou mei in gedachten hebben als maand voor de verkiezingen. Ook het Israëlische voorstel in de Alge mene Vergadering is een zet in die progaganda-vredesoorlog. Egypte had al eerder een gematigd voorstel ingediend, dat zo gematigd leek, dat het met zeer grote meerderheid aangenomen leek te worden. De oppositiepartijen hebben gisteren een lijst met de namen van negen onder handelaars voltooid, onder wie de verban nen secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij, Santiago Carrillo en het lid van het dagelijks bestuur van de Omdat een Israëlisch verzet tegen die Egyptische resolutie een buitengewoon partij, Simon Sanchez Montero, die in Madrid woont. Een van deze twee zou voor de regering aanvaardbaar moeten zijn. gezegd, namelijk dat taakverdeling een noodzaak is omdat de defensie voor klei nere landen onbetaalbaar wordt. Neder land zal doorgaan met pogingen om tot bi- of trilaterale taakverdeling te komen (d.w.z. met een of meer buurlanden), omdat deze in NAVO-verband „wat min der goed van de grond komt”. (Van onze redacteur in Stockholm, Henk Ruyssenaars) Friedman doceert economie aan de uni- versiteit van Chicago, waar hij een groep Chileense economen heeft opgeleid - en nog steeds opleidt - die zijn theorieën in praktijk brengen in eigen land. Zelf heeft hij de afgelopen drie jaar regelmatig Chili bezocht, volgens eigen zeggen om lezingen te houden. In Zweden hebben vakbonden, studen- zeggen, in plaats van „Dag!”. De tijd dat ze „Dag meneer” zeiden is natuurlijk allang Knoop zette eerst de justitie op het spoor van Menten en daarna verzamelde hij voor de justitie het bewijsmateriaal. Hij slaagde er weliswaar niet in te beletten dat de justitie Menten door de vingers liet glippen (maar dat kon hij niet helpen, al verbaast het me achteraf dat hij niet zo’n particuliere bewakingsdienst op kosten van Accent rond Mentens villa heeft laten posten), maar daar staat tegenover dat hij er, via een door hem gecharterde Zwitser se journalist, weer wèl in slaagde Menten op te sporen. gekomen, schrijven: „Menten is gepakt. Dat is een succes voor de Nederlandse politie” (waarna hij de gevangenname een strop noemt voor al die Nederlandse poli tici, alias de ganse meute die zich weer vreselijk druk over deze zaak hadden wil len maken), maar de politie heeft alleen maar zijdelings bemoeienis gehad met deze tweekamp tussen Knoop en Menten (het was Mentens tweede tweekamp al, de eerste met Pistyner won hij nog op zijn manier). STOCKHOLM. Prof Milton Fried man, dit jaar de Nobelprijswinnaar voor economie, heeft met klem ontkend dat hij ooit de Chileense junta enige economi sche adviezen zou hebben gegeven. Fried man had het in Stockholm duidelijk te kwaad met de kritische vragen die over zijn betrekkingen met de Chileense junta werden gesteld. (ADVERTENTIE) een miljoen gulden aan prijzen ver- n op burg jiste- bben die ASti- 'sen aak Zer- 1977 den niet aart na :uur n in nen gen ond acu te irco- i 59- i. De n op iring aten, >ods- Id. stelt, 5 het I. De i op niet- Dor- isea zoe- oin- ver- den )lus ?ro- I Minister Vredeling zal zijn collega’s in het kabinet op de hoogte brengen van wat hij in Brussel heeft gehoord. „Het is onverantwoord mensen die besluiten moeten nemen, onkundig te laten over wat er aan militair potentieel en agres sieve wapensystemen in de Sovjet-Unie wordt ontwikkeld”. Het parlement zou althans over de hoofdzaken moeten wor den ingelicht. De weigering van de premier de com munistische pajtij te erkennen voor de verkiezingen, zou een obstakel van belang kunnen zijn voor zijn overleg met de link se oppositiepartijen, die hebben gedreigd met het boycotten van het referendum van volgende week over grondwetsher- vormingen. 'iztr> OudNi 'rystrcr Alarm Israel reageerde op die Egyptische vre- destonen die wel over een einde van de oorlogstoestand maar niet over echte vre de spreken met het plan van premier Rabin, gelanceerd op de vergadering van de Socialistische Internationale in Parijs, voor een conferentie in de stijl van Helsin ki, waar niet over formele verdragen wordt gesproken maar over zaken als handelsbetrekkingen, culturele en diplo matieke betrekkingen zoals de normalise ring die Israel voorstaat met de Arabische wereld. De socialisten willen met de regering onderhandelen over vrije en democrati sche verkiezingen, maar onderhandelin- gen met het team op de linkse lijst zou stilzwijgende erkenning door de regering van de communistische partij inhouden. Reeds eerder had de voorzitter van het militair comité van de NAVO, de Engelse admiraal Sir Peter Hill-Norton, gewaar- MINISTER VREDELING zjjn arrestatie toevoegde: „Vuile rotjood, denken een der onderdelen geheel of gro- I j verwijten is dat hij een communist is. De hele affaire-Menten zou natuurlijkerwijs een „linkse” signatuur hebben gekregen als ze niet, eerst door een toeval, later door de persoonlijke vasthoudendheid van Hans Knoop, was uitgedraaid op een soort „eerlijk gevecht van man tegen man” tus sen Menten en Knoop. maar het Noordhollandse en ook Friese „Doeg!” is iets van het laatste jaar dacht ik, - behalve natuurlijk in de streken waar ze hun hele leven al „Doeg” zeggen. Maar nu zegt iedereen het, ook mensen die in Den Haag geboren zijn, in Rotterdam wonen en hun tweede huisje aan de Kaag- erplas hebben. i-- achter de rug (ik houd wel van dat gemeenzame, buurvrouwachtige, we zijn tenslotte allemaal mensen onder elkaar), maar’ hat ManTvttiall anHca an ATniaea In een poging iets verder te komen bij het verdelen van de defensietaken in het bondsgenootschap, stelde minister Vrede ling voor de verschillen tussen „Force Goals” en nationale defensieplannen niet meer land voor land te bespreken zoals nu gebeurt, maar in de NAVO als geheel. De militaire deskundigen zouden moeten aangeven hoe het bondgenootschap als geheel in de toekomst de verschillen zou kunnen overbruggen. De reactie op het voorstel was, aldus minister Vredeling, „niet wantrouwig”. De permanente vertegenwoordigers (lei ders van de nationale delegaties bij het NAVO-hoofdkwartier) zullen het bestude ren en op de volgende ministersconferen tie rapport uitbrengen. Minister Vredeling herhaalde wat hij al vele malen in de NAVO-raad heeft LONDEN (UPI). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger zal het komende weekeinde in Engeland de impasse in het overleg in Genève over de onafhankelijkheid van Rhodesië met de Britse regering bespreken. Kissinger zal vrijdag een ontmoeting hebben met zijn Engelse collega Anthony Crosland en de Britse premier Callaghan. Woordvoerders van de Britse regering zeggen dat deze ernstig bezorgd is over de impasse in de Geneefse conferentie. Er zijn nog maar dertien dagen over om tot overeenstemming te komen. De Britse voorzitter Ivor Richard neeft20 december als einddatum van de conferentie gesteld. Volgens de Britse woordvoerders is een van de sleutelproblemen de vraag welke rol Engeland moet spelen in het plan- Kissingei Vorige week zei Crosland dat Groot-Brittannië bereid is een „directe rol” te spelen. Russische gesprekken over een beperking van de strategische wapens (SALT), de Weense onderhandelingen over weder zijdse en evenwichtige troepenverminde ring in Centraal Europa (MBFR) en in de toepassing van de aanbevelingen van de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking (Helsinki). De Sovjet-Unie heeft op sommige gebie den een enorme achterstand ingehaald, die echter op andere terreinen, vooral kwalitatief, nog bestaat. Maar indien de Russen zich de komende tien a twintig jaar dezelfde krachtsinspanning blijven getroosten, zal het machtsevenwicht „dra matisch” verschoven zijn, aldus Vrede ling. Deze verschuiving betreft zowel bepaal de gebieden als de wereld als geheel, voorts de conventionele en de nucleaire wapens van alle onderdelen van de strijd krachten, het produktievermogen van in gebruik zijnde wapens en het onderzoek naar, en de ontwikkeling van, nieuwe wapens. Van de ontwikkeling van volko men nieuwe wapens is echter niets naar buiten gekomen, wel van maatregelen voor de bescherming van de burgerbevol king in geval van oorlog. Bezorgdheid over de krachtsinspan ning van de landen van het Warschau pact beheerste ook de discussie over de zgn „Force Goals’’, het vergelijken van wat de militaire deskundigen van de NAVO noodzakelijk achten voor het komende jaar (en globaal voor de daarop volgende vier jaar) en datgene waarin de nationale defensieplannen voorzien. Op de vraag of hij niet het gevoel had zijn handen met bloed bezoedeld te heb ben, zoals het Franse blad „Le Monde Diplomatique” kortgeleden schreef, gaf hij geen antwoord. Noch de regering- Allende, nóch de huidige Pinochet-junta zag hij als een ideale oplossing voor de situatie waarin Chili verkeerde en momenteel nog verkeert. Allende’s regering ontwikkelde zich tot een dictatuur en was niet met een meer derheid van stemmen gekozen, zo zei hij. Daarentegen verklaarde hij met een luid ja, inderdaad”, meer vertrouwen te heb ben in de economische manipulaties van de junta. Prof. Friedman ontvangt de De moeilijkheid is, zo werd eerder in gezaghebbende Nederlandse kringen opgemerkt, dat de grote landen een com plete krijgsmacht, met een volwaardig leger en een volwaardige vloot en lucht macht willen handhaven, en er niet aan Zijn grootste verdienste intussen lijkt me, dat hij er toen zelfs na lang bidden en smeken in slaagde een paar Nederlandse politiemensen mee te krijgen naar Uster, zodat Menten gearresteerd kon worden! Hoofdredacteur Hendrik Algra van het Fries Dagblad mag dan, in het potsierlijk- ste commentaar dat me onder de ogen is Op de lijst van links staan twee socialis ten, een christendemocraat, een sociaal democraat, een communist, een liberaal en een vertegenwoordiger van Basken land, Catalonié en Galiciê Illegale vakbonden hebben geweigerd zich te laten vertegenwoordigen Socialistische kringen verklaarden dat de oppositie een eventueel voorstel van Suarez het team te beperken tot drie of vijf man, met uitsluiting van de commu nisten, zou afwijzen. Zo’n voorstel zou „discriminatie van bepaalde partijen” betekenen, aldus de socialistische kringen. Maar in zijn gematigdheid schuilden er enige addertjes onder het gras. Het voor stel riep om een initiatief van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, of beter: de hervatting van een initiatief van april 1976. Bij die gelegen heid nodigde Waldheim de partijen uit voor Genève, maar inclusief de PLO. Met andere woorden: de Egyptische resolutie riep om Genève, zonder de PLO expliciet te noemen. Israel en Egypte roepen om het hardst dat zij vrede willen Een vredesoffensief dat enige weken geleden begonnen is door de Egyptische president Sadat, was gericht op Amerikaanse senatoren en journalisten. Het had alles te maken met de komst van Carter als president en het te verwachten Amerikaanse initiatief in het Midden-Oosten. tendeels af te stoten. Zij verwachten meer heil van standaardisatie - gebruik van identieke apparatuur - zodat grote series kunnen worden geproduceerd en op die manier de produktiekosten kunnen wor den gedrukt. schuwd voor het geleidelijk verschuiven van het machtsevenwicht ten gunste van de Warschau Pact-landen. Vredeling sprak over een „buitenge woon indrukwekkend beeld”, dat echter geen reden voor paniek mag zijn en ook geen directe consequenties voor het Nederlandse defensiebeleid zal hebben. Het is overigens ondenkbaar, dat het westen zich zou opmaken tot eenzelfde militaire krachtsinspanning, omdat dan „een catastrofe onafwendbaar” is. De oplossing zal moeten worden gevonden door onderhandelingen (de Amerikaans- (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Oostenrijker Kurt Waldheim blijft secretaris-generaal van de Verenigde Naties voor een tweede termijn van vijf jaar. Waldheim, destijds verkozen boven Josef Luns, kreeg bij de beslissende stemming in de Veiligheids raad, die de aanbeveling voor de Algeme ne Vergadering doet, veertien van de vijftien stemmen. Panama onthield zich. Waldheim had één tegenkandidaat, de vorige week als president van Mexico afgetreden Luis Echeverria, die in de wandelgangen zijn kandidatuur vooral bepleitte op grond van zijn betrekkingen met de ontwikkelingslanden. Bij de eerste stemming bracht de Chine se Volksrepubliek een veto uit tegen Wald heim, naar verluidt omdat zij hem geen kandidaat vond die het toenemende belang van de Derde Wereld toereikend vertegenwoordigde. Nader overleg bracht tenslotte een uitslag op het bord die Wald heim met veertien van de vijftien stem men in zijn ambt bevestigde. Er was één onthouding: volgens sommige zegslieden was die van Panama. Echeverria kreeg bij de stemming over zijn kandidatuur slechts drie stemmen voor, vijf tegen en zeven onthoudingen. PARIJS (AFP) De typografen die naar aanleiding van de ontruiming van de drukkerij van het blad „Le Parisien Libé- ré” op zondag in staking waren gegaan, hebben gisteravond hun actie opgeschort. Hiertoe besloten zij na een onderhoud van hun afgevaardigde met de minister van arbeid, Christian Beullac, en de benoe ming van een regeringsbemiddelaai in net conflict bij het Parijse blad Vandaag kunnen de Franse kranten weer verschijnen De aangewezen bemid delaar, Jean-Francois Mottin, heeft opdracht gekregen uiterlijk 15 januari met voorstellen te Komen voor een globale regeling van het conflict. MADRID (Reuter, DPA). Premier Adolfo Suarez van Spanje is niet bereid de Spaanse communistische partij te erkennen vóór de parlementsverkiezin gen van volgend jaar, zo hebben welinge lichte kringen gisteren verklaard. slechte indruk zou maken - hij ziet er immers zo gematigd uit - besloot Israel min of meer in wanhoop tot dat spectacu laire voorstel om de vredesconferentie van Genève bijeen te roepen, om daarmee de aandacht van de publieke opinie te richten op het feit dat Israel wel degelijk bereid is in Genève te onderhandelen. Alles wat zich op het moment afspeelt in het kader van plannen, voorstellen, confe renties en dergelijke, moet met een korrel tje zout worden genomen: het is allemaal onderdeel van de propaganda-oorlog. Het wachten is op Carter en zijn plannen voor het Midden-Oosten. Diens minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance heeft in een gesprek met het weekblad „News week” al laten doorschemeren dat Ameri ka zware druk op Israel zal gaan uitoe fenen. bij de afdeling voorlichting van het gewes telijke visserij bureau terecht is gekomen. Het is dat ons rechtsstelsel is geba seerd op de „Driemachtenleer” oftewel trias politici, die in 1748 door Montesquieu ontwikkeld werd en volgens welke de wet gevende, de uitvoerende en de rechtspre kende macht aan afzonderlijke personen of organen moeten worden toevertrouwd, omdat bij vereniging van twee of meer van deze machten de vrijheid van de bur gers gevaar zou lopen, anders zou het misschien een goed idee zijn om Menten nu ook maar meteen door Accent of Knoop te laten berechten. Dan houden we het een beetje in een hand en hoeven we ons verder geen zorgen meer te maken over een ontsnapping of iets dergelijks. Knoop stopt Menten gewoon in de leegge maakte archiefkast van Accent en slikt de enige sleutel in tegenwoordigheid van een beëdigde notaris in... ft G’ Prins Bertil van Zweden en mevrouw Lilian Craig, al 33 jaar zijn levensgezellin, zijn gisteren tijdens een particuliere plechtigheid in het paleis Drottningholm in Stockholm in het huwelijk getreden. Enkele honder den mensen gaven buiten de paleiska pel blijk van hun belangstelling. Het huwelijk tussen de nu 64-jarige prins en de 60-jarige mevrouw Craig moest meer dan 30 jaar worden uitgesteld omdat Bertil eerste troonopvolger was en later regent totdat de jonge Carl Gustaf koning werd en in het huwelijk trad. prijs ter waarde van ruim 400.000 gulden LMJLCl vrijdag uit handen van de Zweedse j koning Carl Gustaf tijdens de gebruikelij- j ke Nobelprijsceremonie. Protesten zullen niet uitblijven, zo wordt aangenomen. i van n het in de ijs in hters I van 1 het I inlei- drie staat n het ixon- rs te Citizen Quartz Crystron LC Alarm. Absolute precisie Geeft kontinu de uren minuten en sekonden Plus de volledige funktie van een wekker Ingebouwde verlichting voor 's nachts. Voor dit absolute summum van precisie- techniek in deze zeer eigentijdse vorm geving. is een prijs van f 598,50 eigenlijk nog erg voordelig Importeur J. Hart b.v. Postbus 41 Ouderkerk aid Amstel. Te minnen in de nationale fuzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonda Beter Leven Samuel Montag heeft laatst over het' verschijnsel geschreven dat hij, als hij iemand op een krant, fabriek, onderne- I ming of kantoor opbelt steeds vaker een 1 meisje aan de lijn krijgt dat zich simpel- I weg meldt met: „Barbara”. Of: „Truusje”. I Dat heeft wel iets charmants en bijna iets I intiems, vind ik, al is het maar te» dele informatief voor degene die opbelt en in SALISBURY (Reuter) Een Zwitserse het onzekere verkeert of hij nu wel of niet katholieke missionaris is in Rhodesië ver mist. Dit heeft een woordvoerder van de Bondolfi-missie gisteren in Rhodesië gezegd. Ik kan aan Montags waarneming nog toevoegen, dat ook steeds meer mensen De 45-jarige priester George Oreger door de telefoon „Doeg!” ten afscheid verdween tijdens zijn werk in het gebied Chiredzi, ongeveer 320 kilometer ten zui den van de hoofdstad Salisbury. Oreger, lid van de Bethlehem-priesters, werkt al twintig jaar in Rhodesië. velen in Nederland denken Israel baseert zijn voorstel op de resolu ties 242 en 338 van de Veiligheidsraad, die oproepen tot een vredesregeling in het Midden-Oosten, ontruiming van bezette gebieden en onderhandelingen in Genève, zonder dat de PLO genoemd wordt. Er is in Israel nogal wat verwarring ontstaan over de vraag of het wel verstandig was een voorstel in te dienen - de eerste maal in de geschiedenis dat Israel een resolutie in de Algemene Vergadering heeft inge diend - om het de volgende dag direct weer terug te nemen. De reden dat Israel dit initiatief toch genomen heeft, is dat het een goede beurt wilde maken in de propaganda-oorlog die op het ogenblik met Egypte aan de gang is. „Situatie is ernstiger dan tenverenigingen, het Chili-comité en collegae-intellectuelen geprotesteerd tegen het besluit van de Koninklijke Aca demie voor Wetenschappen in Stockholm om Friedman de Nobelprijs toe te kennen. Zweedse collegae beschuldigen hem ervan Chili als een soort experimentsge- bied te gebruiken ten koste van duizenden mensenlevens en onbeschrijflijke ellende. Rapporten van de Wereldgezondheidsor- ganistie (WHO) bevestigen dit. Ter verdediging voerde prof. Friedman aan dat hij Chili en de economie daar als een ernstig zieke patiënt beschouwde, die een harde geneeskuur nodig heeft. Hij gebruikt dezelfde uitdrukking die door generaal Augusto Pinochet werd gebe zigd om de dood van meer dan 30.000 politieke tegenstanders te rechtvaardi gen na de staatsgreep van 11 september 1973. Misschien is Menten toch minder slim dan we dachten, en heeft hij zijn hele imperium alleen maar opgebouwd met zijn grote bek. Zwitserland was niet het sluwste land om in onder te duiken, en dan zeker niet onder de naam Minton („Bad Minton”, de slechte Minton). Je krijgt ook de indruk dat Menten het over zicht een beetje verloren heeft, gezien de scheldwoorden die hij Hans Knoop bij zijn arrestatie toevoegde: „Vuile rotjood, communist!”. Eén van de laatste dingen die je de hoofdredacteur van Accent kan

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3