IJMUIDEN IN DE TIJD VAN AB Kerstfeest voor gehandicapten Trottoir in Kennemerlaan opgebroken OVER IJMUIDEN GESPROKEN ERASMUS I Sfew Ot HAARLEM IN DE SCHADUW VAN NOORD HOLLAND-NOORD o Kort IJmondnieuws H 4 WOENSDAG 8 DECEMBER 1 9 76 IJMUIDEN - VELSEN 1 BOEK VAN DE MAAND 17.50 Concurrentie Alkmaar Zaken Van Rooijen (1) Halenbeek Van Rooijen (2) door Jan van Baarsel BOEKHANDEL (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Revalidatie van patiënten van ziekenhuizen en verpleeg inrichtingen, maar evenzeer van patiënten die daaruit ontslagen zijn doch voor algeheel herstel nog afhankelijk zijn van deze vorm van gezondheids zorg, 'zal zeer binnenkort in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal een zaak zijn die optimaal functioneert. Dat opmerkelijke feit is te dan ken aan het onvermoeibaar streven van de „Stichting ter behartiging van de revalidatie in samenwerking met de ziekenhuizen in Noord-Holland”. Een hele mond vol, maar wel een naam die over de duidelijkheid van het doel der stichting geen ruimte laat voor vraagtekens. Opgericht op 17 augustus 1966 toen het gebrek aan adequate revalidatie zorgwekkend werd. „De 12 maanden van het jaar.” Dagbehandeling 1 een (ADVERTENTIE) gebonden Na 9 januari 31.50 Drs. J. A. M. MAES van bier naar bed de Op kosten van de stichting hebben twee lie). De heer P. Luit (85) te IJmuiden: sche ren- :ent, het met Voor de zogenoemde „dagbehandeling”, dat is het pakket van logopedie, physi- De oorzaak is onder andere dat de revalidatie-arts een specialisme is van de laatste tijd. De opleiding duurt vier jaar. Dat Alkmaar als laatste gemeente toe trad tot de Stichting ter behartiging van de revalidatie in samenwerking met de ziekenhuizen in Noord Holland, heeft volgens de geneesheer-directeur van het Medisch Centrum Alkmaar (MCA) Dr. G. Hooiveld, niets te maken met achter docht ten aanzien van de stichting. artsen onlangs die studie volbracht. De revalidatie-artsen ontvangen een vast sa laris. Inplaats van concurrenten vormen zij een uitstekende aanvulling op het werk van andere specialisten en huis artsen.” .000 van in van der ens de ling lukt op dit .dus dit in in mie ier- !tij- I soof het i de (be- het ging van van i de laid, mie, Dit sche mer de- i n ijn- een dr. te iren lar- ve- ben 'ose itst. ren lie- wil op ■ne- In- eeft eau de ;ren iad. bij, ijke pen nog de de rde be- >m- 958 nen ;ten een een eair Tu- ■ne- f”. sel- .000 oor tot .De het ven be- oeer ritse geld vie- het Mstad Omdat we onder het Noordzeekanaal liggen, vervolgt de heer Maes zijn be toog, zouden we een centrale functie kunnen uitoefenen in samenwerking met de tehuizen in de regio Haarlem Daar voelt men in Haarlem echter niets voor. Behalve de revalidatiestichting, waar van nu kan worden vastgesteld dat zij volledig beantwoordt aan een tien jaar geleden zich vaag aftekenend toekomst beeld, toont Drs. Maes zich ook bij zonder tevreden over de wijze waarop in samenwerking met een aantal gemeente lijke instanties de „werkgroep woning aanpassing” in de gemeente Velsen de ge legenheid kreeg zich te ontplooien. „Dank zij die uitstekende samenwerking kan een woning hier in twee maanden tijd worden aangepast voor een gehandicap te. In Heemskerk hebben we een half jaar geleden ook een dergelijke werkgroep in het leven geroepen”. In de woorden van de enthousiaste Drs. Maes is nauwe lijks iets van trots waar te nemen over de bereikte resultaten. Eerder een op rechte blijheid over de resultaten, die werden bereikt. Adventsdienst. In de maandelijkse cyclus van de interkerkelijke gebeds diensten, wordt vrijdag 10 december a.s. in de Oud-Katholieke Adelbertus- kerk aan de Sparrenstraat te IJmuiden Oost, een adventsdienst gehouden. Aan vang kwart over zeven. Die nieuwe leiding is nodig omdat de oude nogal wat lekkages vertoonde. Oor spronkelijk lag de gasleiding onder de rijweg. De nieuwe leiding komt onder het trottoir te liggen- Bij gelegenheid zal de oude leiding worden verwijderd. Het streven is het trottoir voor Kerstmis weer dicht te hebben. IJmuiden, Lange Nieuwste. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371. De heer J. van Rooijen te Bever wijk: „Ik ben „Jantje”, zoals bij de foto van de smederij werd vermeld, de jongste zoon, nu 68 jaar, van Dirk van Rooijen. De smederij aan de Zeeweg werd in 1914 -1918 in op zei men meteen; „het enige wat u moet doen is een verzekering voor de zaak sluiten - dat komt op een pre mie van 7,91 per maand”. In de vier jaar die volgden voldeed v.d. Berg keurig op tijd zijn premie. Hij loste in die tijd ook de geleende vijfduizend af, met rente en al. Dat was het resultaat van hard werken, van vroeg tot laat, in de kapsalon en in de toko. We noemden al de op brengst van die toko: vijfhonderd gulden per week. „Hele ladingen” ta baksartikelen gingen mee op de vis sersschepen; na de terugkomst werd wel betaald. V.d. Berg was ook regel matig te vinden op de loodsboten en De heer T. C. Bakker te IJmuiden: „De smid Van Rooijen in Velseroord kon onfeilbaar met een hamer gooien (natuurlijk zonder ons te raken) in dien wij als kinderen te ver in zijn smederij opdrongen om het beslaan van de gemeentepaarden in ogen schouw te nemen. Deze smid bestond het een keer om mijn grootmoeder omver te spuiten toen hij als spuitgast van de brandweer bij een brand in de Kalverstraat haar bij de voorste toeschouwers ontwaarde, haar her kende als een vroeger klasgenootje uit het stadje Weesp, de brand vergat en met de woorden „Nou, Neeltje, dat is jaren -geleden dat ik jou gezien heb” de waterstraal op haar richtte.” De sigaren kostten vijf voor een dubbeltje, maar dan had je wel goeie; je kon er ook vijf voor acht cent krijgen. Pruimtabak merk BZK ging voor een stuiver van de hand. Voor een doosje sigaretten, merk Pirate, betaalde je vijftien cent. Wanneer een kapper met der gelijke prijzen alleen al in zijn „toko” een omzet van vijfhonderd gulden per week haalde kon hij er prat op gaan een goede zaak te hebben. Toch was Al bertus v.d. Berg zonder een cent op zak begonnen, eerst in de Vissering- straat, vervolgens op het Willems- plein. Steeds meer opgaven bereiken ons van lezers die schilderijen van Gerrit Halenbeek bezitten; zeker twintig werken zijn in deze streek bewaard gebleven. De heer W. Kaan te Hilver sum herinnert zich Halenbeek bijzon der goed: een grote, sympathieke man, een harde werker bij de PTT, die altijd klaar stond om in zijn vrije tijd van iemand een goed portret te maken. (Reacties: schriftelijk bureau van dit blad met vermelding „Van Gat tot Stad”, telefonisch 023-378601). Dachau dat hij door de Amerikanen werd bevrijd. Albertus v.d. Berg, die nu in een bejaardencentrum te O verveen woont, denkt nog dikwijls aan zijn tien jaren in IJmuiden. Het kon er gebeuren dat een schipper van een boot uit Middelharnis of Vlaardingen bij hem kwam en zei: „We moeten met z’n twaalven worden geknipt en geschoren. Daar hebben we een fijn zootje vis voor over.” Ab zei geen nee. Met zijn twee bedienden zorgde hij voor een keurige behandeling. Toen iedereen glom en blonk ging hij met de schipper naar diens boot, die voor de pieren lag, om de levende vis in de bun fris te houden, in afwach ting van de markt de volgende mor gen. De schipper nam een schepnet en zei: „Wat moet je hebben, kabel jauw of schelvis”. De vis werd ver volgens netjes bij de kapperszaak be zorgd, waar v.d. Berg alles in de serre achter zijn zaak, op de stenen vloer, bewaarde. Want als de visko- Tien jaar na die oprichting kan de stichting de balans opmaken en stemt het ongetwijfeld tot tevredenheid dat vrijwel alle Noordhollandse ziekenhui zen en verpleegtehuizen toetraden. Een paar weken geleden was het het Medisch Centrum Alkmaar dat liet weten zich te willen aansluiten. Daarmee was het hele gebied boven het Noordzeekanaal „ge dekt”. Momenteel heeft de stichting drie revalidatieartsen in vaste dienst. Hun werkterrein is verdeeld over zogenoemde werkgebieden, te weten: Purmerend- Hoorn-Enkhuizen, Zaanland, IJmond en sinds kort Alkmaar-Den Helder. Door de aansluiting van Alkmaar is de behoefte aan meer revalidatieartsen ontstaan. De staf zal derhalve met twee van deze specialisten worden uitgebreid. „Wij hadden bij de twee Alkmaarse ziekenhuizen voldoende emplooi voor een revalidatie-arts. Er is destijds ook een stichting voor in het leven geroe pen. x Drs. Maes verbloemt niet dat de gang van zaken in Haarlem en de invloed van de beperkende maatregelen die de zie kenfondsen door hun tariefstelling uit oefenen hem niet lekker zitten. „Van 1968 tot 1974 mochten wij ons in het Zeewegziekenhuis bezig houden met ar- beidsergotherapie. We ontvingen een vergoeding uit een aanvullingsfonds van het ziekenfonds. Na zes jaar werd die „erkenning” weer ongedaan gemaakt.’” pers zich lieten scheren vroegen ze altijd: „Ab, heb je nog wat?” En zo raakte Ab ook dit partijtje vis ge makkelijk kwijt, voor een paar rijks- daalders. Een goed zaakje, want het normale tarief voor knippen was een dubbeltje en voor scheren een stui ver. Dat kon in IJmuiden, waar blijk baar alles kon. Albertus v.d. Berg herinnert zich bijvoorbeeld nog dat er in Cycloop een bokbierfeest werd gehouden. Eigenaar List had een nieuwe attractie bedacht: hij liet een draaiorgel komen dat naar boven werd gehesen. De klanten mochten in de bovenzaal zelf draaien. Dat deden ze achter elkaar, tot de nieuwe mor gen al bleek boven IJmuiden stond. En bij de jongens die op het fort hun diensttijd moesten vervullen was een stroper uit IJmuiden. Als ze op het fort trek in een hartig hapje hadden ging hij even met zijn kara bijn de duinen in, bij de Baak. Het was altijd raak. IJMUIDEN. Het leger des Heils organiseert zaterdag 18 december een kerstfeest voor gehandicapte kinderen. Het is voor het derde jaar, dat de heilsoldaten voor deze groep kinderen een eigen kerstviering houden. Het kerstfeest wordt opgeluisterd door de gitaarband van het Leger des Heils, een kerstverhaal en natuurlijk het kerste vangelie. Alle gehandicapte kinderen, ongeacht hun kerkelijke gezindte, zijn van harte welkom. De viering is van half drie tot ongeveer half vijf. Voor vervoer van en naar de Leger des Heils- zaal kan worden gezorgd. Wel vraagt het Leger des Heils om zich zo spoedig mogelijk vóór deelname aan het feest op te geven. „Als ik die grote zaken in IJmuiden Oost zie staan gaan mijn gedachten terug naar de plaats waar de grond slag hiervan werd gelegd. Dan denk ik aan mevrouw Glas - de Velseroorders noemden haar altijd „Trui”, die haar zaak in de Kalverstraat begon. Dan de melk- en Kruidenierszaak van W. Zwanenburg, nu de Vomar. Verder de winkel van Loendersloot aan de Stationweg hoek Zeeweg, waar de heer H. Teune te Haarlem over schreef. Bovendien de juwelierszaak van R. de Boer. Al deze zaken zijn verdwenen. Maar de bedrijven wor den door de zoons voortgezet. Ik herinner me ook de winkel in twee- dehandsgoederen van De Ruijter aan de Trompstraat waaruit vele zaken zijn voortgekomen. U zult zeggen: waarom heeft u hier zo’n belangstel ling voor. De reden is dat ik al de vaders en moeders heb gekend van deze mensen en de tegenwoordige zakenlieden heb zien opgroeien van jongeling tot volwassen mannen”. sche therapie, arbeids-ergotherapie en maatschappelijk werk, moet het tehuis een erkenning hebben van het zieken fonds. IJMUIDEN. Het trottoir in de Ken nemerlaan, tussen de Julianabrug en de Rijpstraat, is opgebroken. Aan de win- kelzijde wordt een nieuwe gasleiding aangelegd. Van de Berg, geboren in 1894, was naar IJmuiden gekomen om zijn dienstplicht te vervullen, op het fort. Hij meldde zich daar op 3 maart 1914. Doordat de Eerste Wereldoorlog uitbrak werd het een lange diensttijd: ruim vier jaar. Zoals de meeste man nen van het fort, van de infanterie en van de marine liet hij zich knip pen door Ab van Riessen, een jonge IJmuidenaar, die in de Visseringstraat - tegenover Cycloop - een zaak was begonnen. Het kon er ontzettend druk zijn. Toen Ab van Riessen een keer naar de vele wachtenden keek en zei dat hij zich geen raad wist met al die klanten vroeg soldaat v.d. Berg: „Zeg, als ik je helpen kan?” Ab van Ries sen: „Ben jij kapper?” De soldaat: „Dat ben ik.” Albertus v.d. Berg, geboren in Hil- legom, was in 1910 als kappersbedien de in Haarlem gaan werken, bij Baart in de Tempeliersstraat. In 1912 was hij overgestapt naar de kappers zaak aan de onderkant van het ge bouw van de sociëteit „Trou moet blijken”, op de hoek van de Spek- straat en de Grote Houtstraat; Corne lissen werd zijn baas. De soldaat v.d. Berg werkte, als hij vrij was op het fort, bij Ab van Riessen, tot tien uur ’s avonds, op de zaterdagen tot twaalf uur. Hij deed het graag omdat hij van zijn vak hield maar ook omdat Van Riessen zeer royaal was. En op het fort kreeg de soldaat maar een dubbeltje per dag, waar eens per week wel een stuiver van werd ingehouden; altijd bleek er immers een of andere lamp te zijn vernield die moest worden vergoed. Sommige soldaten hadden namelijk een eenvoudige manier om de olielampen uit te maken - ze gooiden er een laars tegenaan. Ma joor Smelders nam dat niet en gaf een collectieve boete. Toen de oorlog voorbij was kwam de Spaanse griep. Deze eiste veel slachtoffers; het dodencijfer was ont zettend. Ook in IJmuiden vielen men sen op straat neer, levenloos. Kapper Van Riessen was een van de slachtof fers. Zijn vader vroeg Albertus v.d. Dfe- zaak kwam wat op lange baan toen duidelijk werd dat het samenwerkingsverband tussen de beide ziekenhuizen zou uitmonden in een fu sie. Na de totstandkoming van het Meidsch Centrum hebben we onze visie herzien. We voelden het ontbreken van een revalidatie-arts als een ongewenste zaak. Tussen de Noordhollandse stichting en ons was het contact nooit helemaal verloren gegaan. Onlangs hebben we ons laten informeren waarop we kunnen rekenen als we ons aansluiten. Dat voorziet in de behoefte die bij ons be staat”, aldus Dr. G. Hooiveld in Alkmaar die met de toetreding van het MCA, tot het samenwerkingsverband de laatste witte vlek van het Noordhollandse reva- lidatiepatroon inkleurde. dracht van mijn vader gebouwd. Daarvoor had hij zijn vak verderop aan de Zeeweg uitgeoefend, in een pandje waar eerst Mastenbroek ge vestigd was. Later is daar Loendersloot gekomen. Ik herinner me Thijs Zwa nenburg nog goed en natuurlijk kap per Teune, bij wie Barend van der Kol vroeger bediende was” (Een zoon van de heer J. van Rooijen, evenals zijn grootvader Dirk geheten, heeft sinds kort een zaak in de Cederstraat te IJmuiden, geen smederij maar een cafetaria-ij ssalon). i de >on- Jfie, een was •ven den, nti- /er- Revalidatie werd dankzij goed beleid, gezonde zaak De 46-jarige econoom gebruikte zijn aan de Economische Hoge School te Tilburg opgedane kennis aanvankelijk in het familiebedrijf („ja inderdaad...Maes Pils, ik ging van bier naar bed...”). In 1963 liet hij zich overhalen om zijn kennis en inzichten in dienst te stellen van de gezondheidszorg. Dat was, vol gens een vriend, een sector waar be drijfseconomie een duidelijke toekomst had. Het vervelende is nu dat de hele revalidatie door het ziekenfonds is opge hangen aan die „dagbehandeling”. Heeft men geen erkenning dan wordt het bedrijven van therapie bijna een onmo gelijke zaak. Bovendien is het verkrijgen van die omstreden erkenning niet alleen een kwestie van het voldoen aan bepaal de eisen, er komt ook nog een praktisch element om de hoek kijken. Door het ziekenfons worden in een bepaald gebied zo veel erkenningen afgegeven als dat ziekenfonds wenselijk acht. Er zijn dus tehuizen die voldoen aan alle eisen voor revalidatiedagbehandeling maar er zich niet mee bezig houden omdat ze niet „erkend" zijn. Ons eigen Zeewegzieken- ziekenhuizen en verpleegtehuizen in Heemskerk en Beverwijk zijn we voor revalidatie-dagbehandeling aangewezen op Heliomare te Wijk aan Zee”. Ab v. d. Berg bezit nog een asbak uit de partij die bij de opening van de kapperszaak in de Visseringstraat als reclame aan de IJmuidenaren werd gegeven. Berg of deze de zaak wilde overne men. De ex-soldaat moest antwoor den: „Dat wil ik wel, maar ik heb geen stuiver”. In de zaak zaten een paar viskopers. „Ab”, zei een van hen, „hoeveel moet je hebben?” Ab maak te een berekening: „Nou, ik moet ook de voorraad en natuurlijk de toko overnemen; dat wordt bij elkaar wel zo’n vijfduizend gulden”. De viskopers keken elkaar even aan en toen kwam prompt de opmerking: „Ab, ga maar naar de Volksbank en zeg dat wij je borgen zijn.” De volgende morgen stapte v.d. Berg naar de bank. Hij noemde de namen van de viskopers. „Akkoord”, Meer dan 30 medewerkers laten u meegenieten van hun liefde voor de natuur. Met vele honderden speciaal voor deze uitgave vervaardigde illustra ties De nogal tijdrovende maar uiteindelijk toch vruchtbare ontwikkeling van het streven van de stichting stemt Drs. J.A.M. Maes tot een grote mate van tevredenheid. Hij is directeur-econoom aan het Zeewegziekenhuis in Velsen en stond aan de wieg van de stichting. „Tien jaar jaar geleden”, zo verklaart hij, „konden revalidatiepatiënten onvol- doen worden geholpen. Men was slechts gemobiliseerd. De physische therapie be gon zich in die tijd te ontwikkelen. De stichting koos voor een model waarbij een beperkt aantal revalidatie-artsen di rect betrokken zou kunnen zijn bij meer inrichtingen. Bij veel tehuizen bestond wel behoefte aan revalidatie maar er was vaak te weinig werk voor een vaste revalidatie-arts. Het systeem dat door de stichting wordt gehanteerd is doelmatig en eenvoudig. Onze artsen werken ten nauwste samen met de revalidatieafde- lingen in verschillende tehuizen binnen een gebied. Je zou kunnen spreken van een „schaarstemodel”. Vrijwel al die te huizen mogen zich bezig houden met klinische en poliklinische behandeling. Er word daar al twaalf jaar gesproken over een op te richten poliklinisch cen trum van waaruit de revalidatie zou moeten worden bedreven. Tot op dit moment is er nog niet eens een revali datie-arts aan het werk. de sleepboten, al was het maar om loterijbriefjes te verkopen. De drukte in de zaak: op zaterdagavond zaten er wel zo’n veertig man te wachten tot ze onder het mes konden - geen bezwaar want de sfeer was altijd gezellig bij Ab en bij Rie, zijn vrouw, die als meisjesnaam Lubbers had. En er was altijd te praten over de wed strijden van de voetbalclub Stormvo gels, met ook een Jan en een Jelle Blinkhof op de bank. Donkere dagen kwamen er toen v.d. Berg het pand in de Vissering straat dat hij alleen maar in huur had moest verlaten. Hij begon een nieuwe zaak op het Willemsplein, bij het eindpunt van de snel populair geworden autobussen. Men kon zeg gen dat bij hem de wachtkamer was. Alle chauffeurs kwamen tussen de ritten door even naar binnen. Het werd wederom een druk beklante zaak. In 1924 kreeg v.d. Berg een aanbod dat in meer dan een opzicht eervol voor hem was: hij kon directeur worden bij Van Oploo’s kappersbe- drijf dat toen onder de eerder ge noemde Haarlemse sociëteit was ge vestigd. V.d. Berg gaf er IJmuiden voor prijs. Zes jaar lang knipte en schoor hij vele vooraanstaande Haar lemmers. Toen begon hij toch weer een eigen zaak, aan de Wagenweg nummer 100 in de Spaarnestad. Weer kwamen er donkere dagen, in de Tweede Wereldoorlog. V.d. Berg gaf achtervolgden een schuilplaats. In 1943 werd hij verraden. Hij kwam terecht in twee gevangenissen en daarna in drie kampen. Het was in •g :.g 'I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5