Personeel Zeef ||K M I ff K U Wg Lu MS DONDERDAG 0 DECEMBER 19 7 6 13 ONDbK REDACTIE VAN KEES TOPS f J fWlB S'. „IK BEGRIJP HET NIET Het waren van die aardige mensen. Dit had ik niet verwacht”. Aan het woord de heer C. A. Koppies, directeur van Cinétol. De aardige mensen: de eigenaren van de bio- scooppanden aan de Tolstraat, de P. C. Meuleman „Stichting, of wel de Theosofische Vereniging Nederland. De reden waarom ze niet meer zo aardig zijn: ze heb ben hem de huur opgezegd. „En we hadden zo’n alleraardigst con tact...”. i|c zou zelf wel eeos Willen laep^len door welke straten ikru Mi 1 g p; 1 -■:? iSfli Het waren van die aardige mensen Cinétol-directeur C. A. Koppies: „Het is natuurlijk niet de schuld van die theosofen”. Een tweede Ganzenhoef FINDHOV zal er nooit komen Architect Paul Haffmans in de grote „manifestatiezaal" van de Ganzenhoef. lelinA merk in iden onder de caissons werden aangetrof fen. Maar op advies van de metro- ingenieurs kocht de gemeente een zeef- machine (kosten 190.000) om geen archeologisch materiaal verloren te laten gaan. Dit dreigde door de snel heid waarmee de caissons de bodem ingaan. De machine, in archeologische en metrokringen de „Grote Zeef” genoemd, was oorspronkelijk bedoeld leerder inzicht te krijgen in de geschie denis van en het dagelijkse leven in de middeleeuwse stad. het centrum van de stad belangstelling hebben. Koppies blijft koppig doorzoeken naar een nieuwe ruimte. De passage uit zijn brief, dat aan het leger der werklozen er weer twaalf dreigen te worden toege voegd, wil hij in geen geval werkelijkheid zien worden. „Ik heb in de eerste plaats mijn verantwoordelijkheid tegenover het personeel en in de tweede plaats die tegen over het gebouw”. Met andere woorden: Cinétol moet er gewoon blijven. WAT DE INRICHTING van de gebou wen betreft, heeft architect Paul Haff mans aan vele mogelijkheden gedacht. De wand aan de kop van de grote theaterzaal kan via een schaar- en huifconstructie geheel worden opgevouwen, zodat er ook naar buiten toe gespeeld kan worden. Tevens kunnen trailers van theater- of bijvoorbeeld popgroepen zo gemakkelijk de attributen voor het podium brengen. De theaterzaal zelf is in tweeën te delen via een vouwwand, evenals de aan weers zijden gelegen foyers. Wie, evenals ik vóór mijn bezoek, vreest dat een centrum dat is gebouwd onder een parkeergarage en viaducten een troostelo ze grauwe betonnen massa moet zijn, K ALS WE DE vierhonderd Amster damse gemeenteambtenaren mogen geloven die hebben meegewerkt aan z. NU IS DAT allemaal voorbij, meent Van Putten. „Je hebt op zijn minst twintig man nodig om de zaak te runnen. En trouwens, dat gemengde gebruik door allerlei verschillende instellingen en groe peringen zien ze niet meer zitten. Dat kan dan ook allerlei problemen geven. Een bibliotheek naast de bar, waar alco hol wordt geschonken. In Amsterdam- EEN TREURIG VERHAAL. Maar, de heer Koppies kan sinds afgelopen dinsdag weer opgelucht ademhalen, want dezelfde theosofenclub heeft hem een jaartje res pijt gegeven. „En”, zo doet hij praktisch uit de doeken, „juridisch is de datum, waarop ik uit het pand moet, nog verder uit te stellen. Hierna nog tweemaal een jaar. Daarna moet ik er dan natuurlijk wel uit”. Zoals gemeld, heeft Koppies vorige maand een brief op poten geschreven naar B. en W. van Amsterdam en minister Harry van Doorn van CRM. De strekking van die brief: de ideologische theosofen gaan, ten koste van een stuk filmcultuur in Amsterdam, hun pandjes op speculatie ve basis te gelde maken; help ons uit de nesten! Minister en gemeentebestuur wordt gesuggereerd de panden op de momumentenlijst te plaatsen; dan heeft het voor de Meuleman Stichting geen zin Cinétol buiten de deur te zetten. Eveneens de helft kampt met spannin gen en problemen, die worden veroor zaakt door veranderingen en reorgani saties Daar staat tegenover dat onge veer driekwart er naar eigen oordeel lekker verdient Dat alles staat te lezen in het verslag van het op initiatief van B en W door het Instituut voor Sociale Kommunika- tie (ISK) uitgevoerde onderzoek. De afdeling personeelszaken, die het rap port heeft gepresenteerd, wordt door meer dan de helft van de ondervraag den gezien als een club van mensen die vooral opdrachten van hogerhand uit voert, zo blijkt tevens. En over hoger hand gesproken, de meeste onderge schikten vinden dat ze te weinig bij het nemen van beslissingen worden betrokken en dat ze te weinig inbreng hebben wat betreft ideëen en sugge sties. En al wil die grote meerderheid dan graag bij de gemeente blijven, een klein kwart van hen zou het toch wel leuk vinden als de ambtenaar eerder werd gepensioneerd. In ieder geval ziet slechts een minderheid tegen het pensi oen op. Hij doelt uiteraard op de, ook al in de informatiefolder over de Ganzenjhoef aangeduide mogelijkheid om aan te haken op bestaande culturele circuits, zoals Mickery, Shaffy en Theaterunie. Voorstellingen waarvoor ook mensen uit Noord is een dergelijke opzet al uit de hand gelopen. Je kan verwachten dat er strubbelingen ontstaan. Dan moeten we weer een sub-commissie in het leven roe pen die geschillen gaat oplossen. Van Putten wordt al moe als hij eraan denkt en dat is wel begrijpelijk want de besprekingen die aan het tot stand komen van de Ganzenhoef vooraf zijn gegaan, zijn zo talrijk dat ik u met een beschrij ving ervan niet zal vermoeien. Laten we volstaan te vermelden wie de qua karak ter zéér uiteenlopende) participanten in het complex zijn; een bibliotheek, buurt-, club-, en jongerenwerk, een Rooms katholieke kerk, de gebruikers van een sportzaal, de knutselclub „Werkschuit” en een muziekschool). Allemaal wensen, alle maal bezwaren tegen andere wensen. En de „huisbaas”; de SOSB. „DAT DE SOSB het initiatief tot de stichting heeft genomen, heeft nu wat kwaad bloed gezet bij met name de gebruikssector buurt-, club- en jongeren werk. Die hebben gedacht: Dat is onze zaal, klaar! Maar De Ganzenhoedster zegt: Niks wijkcentrum, je moet er gebruik van maken. Dit is niet een wijk- voorziening voor deze buurt, het is een voorziening voor de hele Bijlmer. Een wat goed is voor de Bijlmer, dat is ook goed voor de rest van Amsterdam”, aldus Michel van Putten. BEHALVE DE accommodaties die uit bovenstaande gebruikersnamen al duide lijk blijken, bevat het door de Amster damse architect Paul Haffmans ontwor pen centrum in grote lijnen nog een grote „manifestatiezaal”, onder meer voor voor stellingen van muziek, toneel en dans, een heel klein intiem za,altje (bijvoorbeeld voor kleinkunst en tevens in gebruik door de muziekschool), een aantal vergader zaaltjes, een ontmoetingsruimte en een restaurant Om op dat theater in te haken: het is duidelijk niet de bedoeling dat dat alleen bestemd is voor Bijlmerbewoners. Michel van Putten: „Dit centrum is opgezet als wijkvoorziening. Maar het kan een veel grotere functie hebben dan alleen voor de omwonenden. Daarom hebben we het idee dat wij ook voor de invulling van het project het gebruik dus zorg moeten dragen. Ik ben blij met de beheersstich ting De Ganzenhoedster (in oprichting)”. In die stichting hebben voorlopig zitting Shaffy-man Steve Austen, Volkskrant- toneelrecensent Jan Paul Bresser, Pi de Bruyn van Volkshuisvesting, Dick Koger van de Weekbladpers, Bas Lubberhuizen van literair café De Engelbewaarder en SOSB-directeur Huib Riethof, zoals bekend oud-wethouder van Kunstzaken. het onderzoek naar de werkomstandig heden bij de gemeente, dan is het ondanks problemen en spanningen goed toeven daar rond het Leeuwen poortje (en op de andere posten). Een overgrote meerderheid van 87 percent ervaart het werken bij de gemeente als positief en wil er dan ook liefst blijven Wel meent de helft van de ondervraag den dat in het werk een toenemende massaliteit, onoverzichtelijkheid en onduidelijkheid valt te bespreuren. II I w V\V k INMIDDELS HEEFT wethouder Pitt Treumann van Kuntszaken Koppies schriftelijk laten weten dat momenteel wordt uitgezocht of het Cinétolpand op de momumentenlijst kan worden geplaatst. Koppies: „Van de gemeente krijg ik sinds die maand alle mogelijke medewerking. Uit gesprekken met ambtenaren van Kunstzaken is mij wel gebleken dat meter sociaal-eulturele vloeroppervlakte in de Zuidoostelijke beton-lob van Amsterdam. „Een tweede Ganzenhoef zal er nóóit komen. Daar is nooit meer geld voor”. Dat zegt Michel van Putten, bouwkundig medewerker van de Stichting Ontwikke ling Subcentra Bijlmermeer (SOSB) aan de vooravond van de presentatie van Bijlmers grote sociaal-culturele centrum, de Ganzenhoef. Ruim vijftien miljoen gulden heeft het gekost; het idee stamt dan ook uit een tijd (vijf jaar geleden) dat het ons landje economisch een stuk beter ging en subsidiënten wel in waren voor een kostbare tienduizend vierkante komt bedrogen uit. Het met vele onver wachte hoekjes en doorkijkjes uitgeruste gebouw is stemmig van aankleding er verlichting .Wat dat betreft; petje af voo( het Bureau voor Binnenhuisarchitectuiu Bauer. VRIJDAG OPENT De Ganzenhoef zijt poorten voor belanghebbenden en stellenden. Er zal een programma in d| theaterzaal worden uitgevoerd, er koml een foto-expositie over de Bijlmer en eei tentoonstelling van Surinaamse schilders en Huib Riethof zal enige woorden wijde: aan voorgeschiedenis en achtergrond va: het nieuwe sociaal-cultureel centrun „Met de nodige stekeligheden”, verwach Michel van Putten. Voor het overige is d presentatie middag bedoeld voor het lej gen van contacten. Zoals dat in een soc aal centrum past. voor het sorteren van grind in het rivierengebied ten behoeve van de betonindustrie. De zeef, die ook in het archeologische werk uitstekend bljkt te voldoen, wordt „gevoed” met grond, die bij het afzinken van de caissons woi dt weggezogen. Door de grote aan tallen voorwerpen die thans worden gevonden, is het volgens stadsarcheo loog J. Baart, mogelijk een gedetail- KOPPIES: „WE hebben nooit subsidie aangevraagd omdat we onafhankelijk wilden blijven. Onafhankelijk van de gemeenschap willen we die gemeenschap op filmgebied toch zoveel mogelijk aan bieden. Financieel komt het erop neer dat je dan altijd kiele-kiele draait. Het ene jaar een paar duizendjes verlies, het ande re jaar een paar duizendjes winst. Wat wij doen is het commerciële en het kulturele samenbrengen en als het financieel één keer rond was dan was dat al heel goed”. Het huurcontract, dat nu alsnog met een jaar is verlengd, bevat een clausule dat de Meuleman Stichting bij verkoop haar panden in de Tolstraat het eerst dient aan te bieden aan Cinétol. Dat is ook gebeurd, maar volgens Koppies en de door hem ingeschakelde makelaar op een onbetaal baar niveau. „Dat krankzinnig hoge bedrag is natuurlijk ook niet de schuld van die theosofen. Dat zijn wat wereld vreemde mensen. Die hebben een make laar ingeschakeld die op zijn beurt weer zoveel mogelijk voor zijn cliënten in de wacht wil slepen”. NADAT HET DE Cinétol-directeur dui delijk werd dat het voortbestaan van zijn bioscoop in gevaar kwam, is hij direct gaan zoeken naar vervangende ruimte. „De meegt ideale gebouwen voor een bio scoop zijn een kerk, een synagoge, een oude school. Het mooiste zou het natuur lijk zijn als je in het centrum terecht komt, maar dat kan je wel afschrijven. Het liefst zou ik nu naar Zuid willen. Gelukkig is de gemeente ons goedgezind^ anders zouden we ook die mogelijkheid kunnen ver geten”. ENKELE FLESSEN WIJN. 150 mes sen, een pijpaarden beeldje, een sleu- telketting met dertien sleutels, een tin nen hanzekannetje, een geel koperen mantelspeld en enkele pelgrimsinsig- nes. Dit is een greep uit de 15de, 16de en 17de eeuwse voorwerpen, die de laatste maanden bij het vorderen van de Amsterdamse metrobouw boven de grond zijn gebracht Sinds september worden metrocaissons afgezonken in en rond de Lastage, het 16de eeuwse industriegebied van Amsterdam Het gebied lag in de huidige Nieuwmarkt- buurt, waar de afdeling Archeologie van de dienst Publieke Werken en het Amsterdams Historisch Museum voor het eerst bij het oudheidkundig onder zoek gebruik maakt van een grote zeef- machine. Het aantal vondsten is daar door gestegen tot een daggemiddelde van honderd tot duizend voorwerpen. TOT VOOR KORT werd het onder zoek alleen verricht door, voor de bouw van de metro uit, onderzoekings- gleuven te graven en verder voorwer pen te bergen die tijdens het afzinken k Amsterdam Cinétol niet graag kwijt wil. Nou, als je zoiets hoort, dan geeft je dat wel weer moed”. Een stuk voorgeschiedenis. De affaire over het beëindigen van het huurcontract loopt al een jaar of drie. Koppies: „De Meuleman Stichting vond dat haar pan den niet meer genoeg opbrachten en zei ons dat we er maar uit moesten. Wij hebben toen alle mogelijke oplossingen bedacht en die - op tekening - aange boden”. VERBOUWINGSPLANNEN waren dat, drie in getal. Ze waren opgesteld in samenwerking met de Haagse architect Koning en ze behelsden een opsplitsing van Cinétol in drie kleinere zaaltjes en de bebouwing van het voorterrein met kleine winkeltjes in kioskvorm. „Het unieke van dat laatste zou worden, dat die winkeltjes ook ’s avonds open zouden blijven”, aldus Koppies. De kosten van de verschillende vormen van verbouwing waren keurig netjes door een Rotterdams makelaars kantoor berekend. Er gebeurde nu een hele tijd helemaal niets meer. De theosofenvereniging liet zelfs niets meer horen tót de mededeling - mondeling - dat Cinétol per 1 september jongstleden kon opkrassen. Koppies greep naar de pen en schreef om hulp. In de brief worden de verdiensten van Ciné tol vanzelfsprekend breed uitgemeten, niet alleen die op filmgebied, maar ook die van sociale aard. Citaat; „Voor velen is Cinétol naast een stuk cultuur ook een opvangcentrum. Denkt u eens aan de dagelijkse nachtvoorstellingen, die door velen uit de continubedrijven, horecasec- tor en werklozen een opvang zijn, als tijdens die uren alleen nog duur amuse ment te vinden is”. En: „Ieder weekend drie voorstellingen voor onze gekleurde landgenoten, die anders ook verstoken blijven van films uit hun eigen culturele sfeer”. Let wel: dit alles gerekend buiten de vooruitstrevende programmering (met speciale onderdelen als een Bergmann-maand, en filmweken van verschillende landen) èn... zonder een cent subsidie. Het ontmoetingscentrum in de Ganzenhoef met daarboven het restaurant. Linksboven op de foto een van de ongewone lampen die d< architect ten geschenke heeft gegeven. r. 1 pi

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13