Zaterdag door CDA-congres als lijsttrekker aan te wijzen Van Agt: in I Ij E Een goede wens komt graag op tijd 99 565 124 100 I F rk H 2au irk NOVEMBER AUGUSTUS SEPTEMBER ÜKEOBLR r f i D 0 N D E R D A G 9 DECEMBER BINNENLAND 19 7 6 Door Frans Kok n ERS I JUli JUNI De fabrikant van Peter Stuyvesant Extra Mild maakt bekend, dat liet MINISTERIE van VOLKSGEZONDHEID in zijn niededtding van 2H9.71» heeft gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken Stap terug Wel blijven I I Geen hobby De Jong DEN HAAG. Aanstaande zaterdag wordt minister Van Agt door het CDA-congres officieel aangewezen als lijsttrekker. Na een wat verwarrend touwtrekken, dat zich geheel binnenskamers afspeelde, ging niet fractievoorzitter Andriessen, noch „jeune premier” Lubbers, maar de uitvinder van het ethisch reveil, Dries van Agt, met de eer strijken. Van Agt zelf windt er geen doekjes om: het heeft de CDA-top een hele week praten én de nodige zweetdruppeltjes gekost om hem zover te krijgen. is» I Posttarief wenskaart 1'0,40, wenskaart in open envelop f 0,45 ruto pe Van Agt: „Ja”. Denkt u dat u het aankan? irk, Kunt u daar een voorbeeld van geven? - (ADVERTENTIE) voor Van Agt „Op dat puilt. ja” rnstreker Record verkopen van PETER STUYVESAIWQXTRA MIL Van Agt: „Ik spreek geen voorkeur uit” I 5Ü! Van Agt „Dat is juist Uit het feit dat de I 3. i ie ronder ig- s over ervoer- lord- tot rren van its in Ik besef heel goed dat het lijsttrekker schap dat meebrengt. Je kan na 25 mei niet tegen je kiezers zeggen: bedankt voor de steun, maar ik houd er nu mee op. Ik moet doorgaan, misschien zelfs als pre mier, dat is niet uitgesloten”. „Ik ben er niet van overtuigd dat het premierschap zwaarder is dan de combi natie van functies die ik nu uitoefen: vice- premier en minister van dit steeds zwaar der wordende vakdepartement. Misschien wèl als je het premierschap uitoefent op de wijze waarop de huidige minister president het doet. Maar dat is niet de enige manier waarop het kan. Hij maakt het zwaar. Hij sjouwt zich uit de voegen. Iedereen weet dat, maar het kan ook anders Van Agt onthult dat hij na de verkiezin gen van mei volgend jaar graag gouver neur van Limburg was geworden. Zes jaar op de zware post van justitie is eigen lijk welletjes. Hij zegt gelaten: „Ik had met mijn vrouw - een Maastrichtse - andere plannen gemaakt, maar het ziet er nu naar uit dat ik de volgende vier jaar in de landspolitiek zal blijven. U wees ook op De Jong omdat hij, evenals u, geen econoom was. Nu is de economische situatie wel wat ernstiger en gecompliceerder dan toen. Bent u al ijver ig uw kennis aan het bijspijkeren? „Ik moet wel wat bijleren natuurlijk, maar ik ben geen onbeschreven blad. Ik heb een niet te veronachtzamen hoeveel heid training ondergaan. Ik zit er nu bijna zes jaar bij, dat is een aardige praktijk scholing. Ik ben niet geheel ongeletterd op sociaal-economisch terrein, zij het natuur lijk geen economische geweldenaar als Den Uyl”. Maar het is toch een voornamelijk pas sief leerproces geweest. Gruijters zei laatst in een interview, dat slechts vier mensen in de ministerraad - Duisenberg, Boersma, Lubbers en Den Uyl - de dienst uitmaken. De rest - inclusief hijzelf - zit er voor spek en bonen bij Zijn eigen voorkeur ging uit naar Andriessen of Lubbers, „maar wat doe je, als je vriend Steenkamp en de rest van de CDA-top unaniem besloten hebben je als zodanig naar voren te schuiven”. mier. Het zou volgens hem nog wel kun nen als u wordt gesecondeerd door een sterke vice-premier. Zou een koppel Van Agt-Wiegel u wel lijken? Ik vraag het hierom, omdat u binnenkort met Wiegel een gesprek gaat hebben om elkaar wat beter te leren kennen. Van Agt: „Ja, mijn ervaringen en ook die van collega Boersma waren toen heel goed. De liberalen in dat kabinet waren bekwame, redelijke en inschikkelijke mensen”. Uw AR-collega Boersma geeft nogal sterk af op de WD. Voor hem is samen werking met de WD volstreks uitgeslo ten. U denkt daar dus anders over? Nog een vraag over het premierschap. U staat zelf niet te trappelen. Als een ande re aanvaardbare kandidaat wordt gevon den, wijkt u dan voor hem? Wegens uw goede ervaringen in het vorige kabinet? minder mensen dan vroeger bereid gevon den worden om een deel van hun tijd ter beschikking te stellen ter wille van ande ren. Overal in de maatschappij zie je dat de vrijwilligers de wijngaard verlaten en dat professionals het karwei overnemen" „Ja, dat is waar ik bij de presentatie als lijsttrekker ook al op wees, dat zoveel Maar dat vrijwilligerswerk komt tegen woordig toch ook nog vrij veel voor, bij voorbeeld in de „alternatieve” sector? Van Agt: „Dat wil ik ook niet. Ik wil die twijfel ook niet wegnemen. Nu is het woord restauratie wel belast, het roept bij de meeste mensen wat negatieve associa ties op, maar ik hoor toch zeker niet tot degenen die zich totaal afwenden van het verleden, die uitsluitend het geluk van mensen zoeken in vernieuwing. Laat ik het beter zo zeggen: hervorming van de maatschappij kan ook betekenen, het op onderdelen in ere herstellen van wat vroeger was. Ik geloof niet dat wij bij onze poging tot verbetering denkbeelden en normen mogen uitsluiten die vroeger in hoog aanzien stonden, maar vandaag de dag aanzienlijke schade hebben opge lopen". politiek wil vertalen. Bij zijn presentatie als lijsttrekker noemde hij wel de aan dacht voor de zwakken in de samenleving, die volgens hem meer bij de kleine zelf standigen en de pensioentrekkers gezocht moeten worden dan bij de werknemers. Die twijfel, dat het ethisch reveil toch iets van restauratie in zich heeft, hebt u niet helemaal kunnen wegnemen. Van Agt: „Daar wil ik niet op vooruit lopen”. Van Agt: „Dat gaat weer uit van de veronderstelling dat de Eerste Kamer, evenals de Tweede, het wetsontwerp aan vaardt. In de beantwoording van die vraag zal ik me niet begeven”. Maar de Kamer zal waarschijnlijk na enige tijd gaan zeggen: gebeurt er einde lijk nog iets met het wetsontwerp? „Ik ga er wel vanuit dat ik in de landspo litiek zal blijven. Maar op welke post, zowel binnen als buiten het kabinet, weet ik niet, maar ik sluit justitie niet uit, hoewel het op zich goed is als een ander hier het roer zou overnemen”. Van Agt voorzichtig: „Dat lijkt me inderdaad heel moeilijk". „Daar heb ik inderdaad wel eens aan gedacht, maar ik zou daar nu toch niet de nadruk op willen leggen. Ik heb het wel eens uitgesproken, als een ideetje dat me ooit door de geest is gegaan. Maar hoe gaat dat, het komt in de krant en een aantal mensen vat dat dan op als een programma voor de verdere toekomst; bijvoorbeeld dat ik mijn gezin zou laten voor wat het is. Maar zulk een voornemen bestaat niet. Van Agt: „Dat weet ik niet. Wel consta teer ik dagelijks dat dit thema sterk leeft onder de mensen van het CDA. Het is dus geen persoonlijke hobby van de lijstaan voerder. En een tegenstelling tot sociaal- economische problemen, zoals collega Boersma suggereert, zie ik niet. Het heeft ook betrekking op de wijze waarop je die problemen oplost, op de gezindheid van waaruit je daarbij te werk gaat”. Het is meer bedoeld als een aanwijzing over wat ik in het leven belangrijk vind. Dat is met name dat ik het niet belangrijk vind om dit leven louter te vullen met werk dat de publieke aandacht trekt”. U hebt laatst eens gezegd met de gedachte te spelen ooit nog eens priester te worden. Klopt dat? Zou het CDA het ethisch reveil ook als item nr. 1 van de verkiezingscampagne hebben gepropageerd als Andriessen of Lubbers lijsttrekker waren geworden, die het gemakkelijker dan u over de sociaal- economische boeg kunnen gooien? Dus wat dat betreft een stapje terug naar de vroegere verhoudingen In deze grafiek zijn de stijgingspercentagei aailyeyeve' van de verkopen van Petei Stuyvesant Extta Muo sinas juni 19 ?6 Heeft het ethisch reveil ook te maken met een zedelijk verval dat u ziet? Abortus, pornografie, het weglopen van minderja rigen Als u geen premier wordt na de kabi netsformatie, wat gaat u dan doen? Weer vier jaar op justitie? Acht hij het politiek mogelijk om een door het parlement aanvaard wetsont werp tot na de kabinetsformatie te laten liggen? KVP’er te zijn. Natuurlijk bestaat bij som migen de neiging nog wel te stellen dat de KVP als grootste groepering het eerst in aanmerking komt, maar die gedachte is verre van mij”. Een van de trefwoorden die nu al onver brekelijk met Van Agt verbonden lijkt, is het ethisch reveil. Van Agt lanceerde die gedachte een maand of zes geleden, kort na de mislukte poging om de Bloemenho- vekliniek in Heemstede te sluiten. De term heeft inmiddels al tot uitgebreide discus sie aanleiding gegeven. Zelf begrijpt Van Agt die opwinding niet helemaal. „Ja, dat overleg is nagenoeg voltooid. Het wordt een landelijk beleid”. Dinsdag 14 december behandelt de Eer ste Kamer het abortuswetsontwerp van PvdA en WD, dat al eerder door de Tweede Kamer is aanvaard. De krachts verhoudingen in de Eerste Kamer liggen anders, waardoor het nog steeds twijfel achtig is of het wetsontwerp in de senaat een meerderheid behaalt. Minister Van Agt is zeer terughoudend om over het abortuswetsontwerp iets los te laten. Bij mijn opmerking, dat volgens de jongste peilingen het ontwerp waarschijn lijk op een krappe meerderheid kan reke nen, doet hij wat sceptisch. Hij kijkt alsof hij wil zeggen: dat moet ik nog zien. De politieke problemen voor Van Agt begin nen pas als het aangenomen wetsontwerp ter tekening op zijn bureau belandt. Omdat de Raad van State eerst nog advies moet geven, zal het niet voor half februari zover zijn, maar in elk geval nog ruim schoots vóór de verkiezingen. Van Agt: „Laat ik dit zeggen, Hans Wiegel is een man die ik nog niet goed ken, maar van wie ik de indruk heb dat het mij gemakkelijk zal vallen om met hem een goede verstandhouding te ontwikkelen”. Van Agt „Ik sluit geen van die factoren helemaal uit Ik ga niet de vrome bewe ring doen dat ijdelheid mij, m tegenstel ling tot alle anderen, geheel vreemd zou zijn Maai hoe gecoiffeerd ik ook even dooi het aanzoek was, ik had het toch met gedaan als ik er met van overtuigd was dat nel mijn plicht was deze taak op me te nemen Want als de besturen van drie partijen en bet CDA-bestuur zich met eenstemmigheid op een man verenigen, h dat toch een heel besluit" „Ja, maar veel minder dan pakweg tien of twintig jaar geleden. Dat vind ik een verarming. Niet dat de beroepsmensen zouden falen, maar we schuiven deze vorm van hulpverlening naar instellingen, naar on-personen”. On-personen? Maar het zijn toch mén sen die het werk doen, waarschijnlijk dezelfde die het vroeger al deden, maar met als enig verschil dat ze nu een vergoe ding krijgen? Van Agt: „Dat is een heel belangrijk verschil”. Van Agt: „Ik heb misschien drie keer die uitdrukking in het openbaar gebruikt voor ik tot lijstaanvoerder werd gekozen. Die term is meer op mij geschreven dan ik hem in de publiciteit heb gebracht. Ik spreek zelf liever van geestelijke herbe zinning of iets in die trant”. Van Agt heeft tot dusver weinig voor beelden gegeven hoe hij het ethisch reveil Wordt dat een landelijke actie? Is er bijvoorbeeld overleg geweest met de procureur-generaal Van Agt voorzichtig „Het is hachelijk om al die onderwerpen onder één noemer te brengen, al zijn er wel parallellen. Laat ik zo’n parallel noemen, dat is de commer cialisering die zich op deze gebieden voor doet. Daar maak ik me zorgen over en dat wekt mijn verontwaardiging. In Amers foort heb ik het geval genoemd van Nederlandse abortusklinieken, die via pamfletten in België en Frankrijk recla me maken, gericht op klantenwerving”. En dan fel: „Dat vind ik een ten hemel schreiend schandaal”. Van Agt: „Er zijn binnen het CDA natuurlijk ook anderen die het zouden kunnen doen. Het hoeft uiteraard geen Maar als er iemand iets aan zou kunnen of moeten doen, bent u dat toch juist? U zit al bijna zes jaar op justitie en onder uw ministerschap hebben die praktijken toch zo om zich heen gegrepen.? Van Agt: „Nee, daar kan ik helemaal niks aan doen. Nou ja, helemaal niks is niet waar, maar het is verre van eenvou dig. Er zitten grote juridische problemen aan vast. Je moet bijvoorbeeld bewijzen Nog even terug naar het ethisch reveil. Uw AR-collega Boersma heeft onlangs in een interview gezegd „niet zo blij te zijn met die slogan”. Hij noemde het „escapis me” en vond het „onzin" om nu opeens aandacht te besteden aan ethische kwes ties in plaats van aan sociaal- economische. Maar acht u het politiek mogelijk dat een wetsontwerp zo lang op uw bureau blijft liggen en het contraseign moet ont beren? Ook bij uw presentatie als lijsttrekker heeft u zich gespiegeld aan De Jong. Maar deze staat toch niet te boek als een bril jant premier? KI I Van Agt: „Je hoeft ook niet per sé een 1"i briljant premier te zijn, wel een goede en A je moet goede ministers hebben. Ik zeg niet dat dit land in de periode 1967-71 onberispelijk is bestuurd, maar wel goed. 1 Er was niemand die in die dagen zei: jongens, jongens, die premier laat het er wel bij zitten, het land is stuurloos". Een laatste vraag We hebben het er eigenlijk nog niet over gehad waarom uja hebt gezegd tegen het lijsttrekkerschap Wel wat er allemaal tegen zou kunnen pleiten. Is het de gewone mengeling van ambitie, ijdelheid en geen nee durven zeggen geweest? Van Agt „Dat is juist Uit het feit dat de PvdA die eis zo hara heeft gesteld trek ik I de conclusie dat het van nen zo wel zal I moeten Maai of dat vooi ons acceptabel 1 is, dat zien we straks wel in samenhang met andere condities De WD'er Geurtsen heeft kortgeleden Hezega u niet geschikt te achten als pre „Ja, dat gerucht komt mij ook wel ter ore. Laat ik zeggen, dat het mij een porte feuille lijkt die in elk geval rustiger is dan die van justitie" Nee, maar als u weer met de PvdA gaat regeren, wordt Den Uyl opnieuw premier dat ligt toch voor de hand, dat is zelfs een van de beruchte eisen uit de PvdA-PPR resolutie. Hij pleitte voor opvoering van de ont wikkelingshulp en verklaarde voorts, het te betreuren dat de opofferingsgezindheid van vroeger dagen nagenoeg verdwenen was. Tegenwoordig gebeurt alles om geld; het vrijwilligerswerk van vroeger op het terrein van de reclassering, voogdij en gezinshulp is praktisch verdwenen, zo stelde hij vast. Vooral op dit laatste punt is Van Agt nogal fel aangevallen. Velen zagen daarin een verkapt conservatisme, een hang naar die goede oude tijd, samen te vatten met het woord restauratie. Van Agt „Alleen in sociaal- - economische kwesties. Maar dat hangt -- weer samen met de manier waarop Den Uyl zijn taak opvat. Het is geen absolute eis dat de premier zich in die mate met de financieel-sociaal-economische proble matiek inlaat als Den Uyl doet. Vroeger werd gesproken over de sociaal- economische driehoek. Den Uyl heeft er een vierhoek van gemaakt. Toen het nog een driehoek was, werd het land ook naar behoren geregeerd” „Dat lijkt het, maar is het niet. Als het in ons land zo ver gekomen is met de abor tuspraktijk, is dat niet omdat de wetgever een merkwaardige schaats is gaan rijden, maar omdat vele artsen in een betrekke lijk korte tijd van oordeel en handelwijze zijn veranderd. En hoe moeilijk het is voor de justitie om daar doorheen te komen, als de artsen zelf die handelwijze dekken, heb ik meermalen in de Kamer uiteengezet. Met de pornografie is het in zekere zin een vergelijkbaar verhaal. De Hoge Raad heeft uitgemaakt dat aanstotelijk is voor de eerbaarheid, wat een meerderheid van het Nederlandse volk als zodanig beschouwt. Maar het is reuze moeilijk om dat vast te stellen. Daar heb je steekproe ven en andere sociologische onderzoek methoden voor nodig. Niettemin gaan we er nu toch een stokje voor steken, omdat de grenzen blijkbaar steeds meer worden verlegd. In Maastricht is onlangs al een porno film in beslag genomen. Dat gaat de komende tijd meer gebeuren. Er zal meer justitieel optreden komen. Wij pikken het niet meer. Harde pornofilms in gewone bioscopen, zoals in Maastricht, gaan we een halt toeroepen. De maat is vol”. Je hoort nog weleens zeggen dat a belangstelling hebt voor binnenlandse zaken? wie die pamfletten heeft verzonden. Men is zo flink geweest zich in een stichting te verschuilen. Dan zou je moeten ontrafelen wie de personen achter de stichting zijn. Nee, ik vind het vooral een zaak voor de Nederlandse artsen zelf. De KNMG zou er met name niet in mogen berusten dat Nederlandse artsen, die daar goed aan verdienen, zich aldus gedragen”. Maar is het niet een teken van zwakte dat u er nu pas, en dan via het ethisch reveil, iets aan wilt gaan doen? Het vrijwilligerswerk had toch ook nadelen? Ik hoor tenminste weleens dat men „in het veld” best tevreden is met de huidige situatie, omdat de basis waarop bijvoorbeeld pleegouders nu werken wel licht wel iets zakelijker, maar ook beter is geworden. De sfeer van goedgunstigheid en handje ophouden is verdwenen. Van Agt: „Ja, ik ontken ook niet dat er voordelen aan zitten. Het werk dat ver richt wordt, zal in sommige opzichten in kwaliteit hebben gewonnen, maar ik blijf het toch een verschraling vinden van de intermenselijke betrekkingen, van broe derschap, of zo ge wilt, solidariteit. Dat kan men natuurlijk afdoen met het woord restauratie, maar dat vind ik goedkoop. De maatschappij van vroeger was in een aantal opzichten inferieur aan de onze, maai' in andere superieur". Van Agt stapt nu over op de ontwikke lingshulp, die hij nog steeds een „schijn tje” noemt en waarvoor meer aandacht zou moeten komen. Op dat punt moeten de politieke partijen naar zijn mening meer de boer op om de mensen duidelijk te maken dat daar een van de grootste noden ligt. Van Agt: „Op dat terrein ligt een duide lijke band tussen de gezindheid van de mensen en de actuele politiek. De geesten rijp maken voor bijvoorbeeld loonmati ging is minder moeilijk, want je kunt duidelijk maken dat een voortgaande ver zwakking van bedrijven tegen het belang van de werknemers is. Bij ontwikkelingshulp is dat anders. Daar gaat het erom dat we niet kunnen tolereren dat er mensen, in het bijzonder kinderen, sterven langs de weg. Dat kun nen met name christenen, maar anderen natuurlijk ook niet, niet aanvaarden”. „Als ik premier word doe ik het heel anders dan Den Uyl Ik denk dat je ook een goede premier kunt zijn met een andere werkwijze, die je leven en gezondheid meer spaart en die wellicht zelfs enige tijd over laat voor het verzorgen van sociale contacten. Als je een vergelijking maakt met oud-premier De Jong: ik ben er zeker van dat De Jong als premier minder werkuren heeft l gemaakt dan ik in de laatste jaren” <■>- Als u premier wordt, is dat waarschijn- lijk van een kabinet van CDA en VVD

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17