Minister Van Doorn met verf beklad in Musea meer op publiek gericht A Intimiteit en felle dramatiek bij NPO Een kleine clown driemaal niks-ballet Britten waardig herdacht door Concertgebouworkest Kerstmis? Geef’n mom cadeau, Agfa Pocket. T I Amsterdamse Rijksacademie ^rO Agfa Pocket, de rits, rats... klik ca TIJDENS GESPREK MET STUDENTEN I Knappe solopartij hoorniste Julia Studebaker Regeringsnota ,,Naar een nieuw museumbeleid” Landenserie in Beverwijk II II Werk Anton Rooskens in Schiedams museum Helers kunstdiefstal De Bilt in Los Angeles aangehouden ilJ K Westduitse Penclub pleit voor Biermann Oostduitsers “i voeren Hölderlin in ons land op Jeanne Oostingprijzen voor 1976 toegekend DONDERDAG 9 DECEMBER 19 7 6 KUNST 19 18 1 4- - K3EHHH >n s. it‘(‘f i ip de bitste momenten het beste en hij maakt prachtige b-i. e r cadeau, de Agia Pocket. Er kan ^‘wouii met.- I->m naan «pU Een makkcliike camera Rils, rats... klik Agfa Pocket, da hn h omi .ul»an' rijk in. CONRAD VAN DE WEI TERING en technici Is Het gezelschap bestaat uit bijna hon- musici 4UH4H1WM JWl'l 111Inou, De academie, die in 1768 van het Amsterdamss stadbestuur onderwijsbe voegdheid kréég, kent grote vrijheden en onderscheidt zich van de meeste andere instituten voor beeldende kunsten. Er is één docent op acht a negen studenten (de academie telt momenteel tweehonderd studerenden), voor toelating wordt men slechts beoordeeld op zijn talent voor beeldende kunsten, en ze kent geen eind examens Volgens directeur Van Riemsdijk zal het eigen karakter van de academie hoe dan ook verloren gaan. „Er zal alsnog een onderhandelingssituatie geschapen moe ten worden. Wij zullen ons met alle beschikbare middelen tegen de opheffing verzetten”, aldus Van Riemsdijk. Hij deel de overigens mee te zullen voldoen aan de eis van de regering om voor eind februari volgend jaar schriftelijk te reageren op de beide plannen. De Westduitse letterkundigen dringen tenslotte aan op volledige tenuitvoerleg ging van de besluiten van de vorig jaar in Als de academie bij CRM blijft, dan wordt ze een zogeheten „werkplaats” waarbinnen ervaren kunstenaars zich bezighouden met onderzoek waarvoor de beroepspraktijk hen te weinig ruimte biedt Minister Van Doom houdt zich staande in de regen van verf, die in plastic zakjes naar hem werd gesmeten door de proteste rende studenten. In de nota worden algemene doelstellin gen vertaald in concrete programma’s. Zo zal de functie van musea beter op het publiek gericht moeten zijn. Er zal in de musea zowel voor groepen als voor indivi duele bezoekers duidelijke en zinvolle informatie moeten worden gegeven. Ten slotte zal er een herverdeling van taken en verantwoordelijkheden van de verschillende overheden voor musea moe ten komen. Kritisch zal worden bekeken of musea onder de verantwoordelijkheid van het Rijk of die van de provincie of gemeente vallen. Dat zal afhangen van het nationale of regionale belang van de ver schillende instellingen. Sommige niet- rijksmusea zullen onder toezicht komen In de Serenade (uit 1943) voor tenor, hoorn en strijkorkest, die op het program ma van dit vijfde abonnementsconcert in de B-serie geplaatst was, zou oorspronke lijk de vocale solopartij door Peter Schreier worden gezongen. Wegens ziekte van deze Oostduitse tenor, werd diens plaats echter ingenomen door Gerald English, die een volwaardig vervanger bleek AMSTERDAM. Benjamin Britten had op geen waardiger wijze herdacht kunnen worden, dan zoals gisteravond gebeurde in de grote zaal van het Amster dams Concertgebouw. Op voorstel van de artistiek leider van het Concertgebouwor kest, drs. Hein van Royen, die allereerst enige woorden aan de nagedachtenis van de afgelopen zaterdag overleden Engelse componist wijdde, werd door publiek, orkest en solisten, staande een ogenblik stilte in acht genomen alvorens de uitvoe ring van een werk van Britten zelf een aanvang nam. Het programmagedeelte na de pauze werd gevuld met de twee orkestrale mees terwerken bij uitstek, waarmee Debussy de Europese toonkunst verrijkte: de „Pré lude a l’apres-midi d’un faune” en „La mer”. Doordat Haitink in de „Prélude” een relatief tamelijk laag (en waarschijnlijk authentiek) tempo koos, kwamen de klankkleuren van Debussy’s idioom in al hun facetten aan bod en werd deze reali satie het ware klankdécor om zo het bedwelmende karakter van de hier door deze componist uitgeleefde zoete namid- dagdroom (naar Mallarmé’s gedicht) in tot uitdrukking te brengen. M 1 ERIJ LOS ANGELES De FBI, Ameri kaanse federale recherche, heeft in Los Angeles een 34-jarige en een 45-jarige Nederlander aangehouden, wegens het te koop aanbieden van zeven schilderijen die op 19 augustus bij de bonthandelaar Ch. Chiotakis in De Bilt waren gestolen. Het meest waardevolle schilderij, Joseph en Potifars vrouw van Rembrandt, werd niet achterhaald. Dit nog vermiste doek wordt op een kwart miljoen geschat, aldus een FBI-woordvoerder. Haitink en het orkest waren de avond dan al begonnen met Mozart’s Symfonie in A, KV 201, waarin de gracieuze intimi teit die dit (jeugd-)werk ademt, in een en al verfijning, kamermuziek-achtig werd ver klankt. (ADVERTENTIE) De academiegemeenschap is zeer ont- waardigd over de regeringsplannen om de academie geleidelijk op te heffen. Met ingang van 1 augustus 1978 mag de acade mie geen nieuwe leerlingen meer aanne men. Oorspronkelijk waren minister Van Doorn en staatssecretaris Klein (onder wijs) van plan om die maatregel op 1 augustus 1977 te laten ingaan, maar tij dens het gesprek met een delegatie van de academie zijn zij op dat voornemen terug gekomen Amsterdam. Tot en met zaterdag ver toont het Werkcentrum Dans in de Zui lenzaal van het Shaffytheater zijn nieu we programma. Dit werkcentrum komt uit Rotterdam en brengt in de eerste plaats dans op basisscholen maar wil daartussendoor ook wel eens voor een volwassen publiek staan. De groep is nog erg jong en bij haar vorige optreden (haar eerste) noemde ik het werk veelbelovend en sympathiek. Deze keer moet ik vast stellen, dat er van al die beloften nog niets is ingelost en dat het programma het Op korte termijn zullen geen rigoureuze aanpassingen, door bijvoorbeeld onmid dellijk alle subsidies af te schaffen, plaats vinden. Wel op korte termijn gestreefd wordt naar 1978 zullen experimenten in de regio’s van de grond moeten komen. Besloten is, volgens de museumnota, de volgende vier regio’s aan te wijzen voor de experimenten: Friesland, Twente, Zuid- Limburg en Brabant DARMSTAD (AFP) De Westduitse Penclub het genootschap van dichters, romanschrijvers en assayisten heeft in een brief aan de Oostduitse president, Erich Honecker, gevraagd om opheffing van de maatregelen tegen bepaalde intel lectuelen in de DDR die het hebben opge nomen voor de dichter-zanger Wolf Bier mann. Alle aspecten van het aansluitend uitge voerde symfonisch gedicht „La mer” kwa men in dezelfde genuanceerde aanpak als bij de Prélude, inclusief alle subtiliteiten tot hun recht. Zowel de grote golvingen die de architectuur van het driedelige stuk bepalen, alswel de heldere arabesken en de meer vervluchtigende lijnen die daar binnen in geraffineerd contrast tegen elkaar worden uitgespeeld, kregen bij het concertgebouw optimaal reliëf. JOHAN VAN KEMPEN Leemtes en doublures in collecties moe ten worden opgeheven. De musea zullen een actiever aankoopbeleid moeten gaan voeren. Mensen, die aan musea kunstwer ken willen schenken, moeten belastingfa- ciliteiten krijgen. Waar dat bouwtech nisch mogelijk is, dienen er voorzieningen te komen om musea beter toegankelijk te maken voor bejaarden en invaliden. Aan het woord zijn uitsluitend jonge dansers, die bij hun opleiding op de dans- academie het één en ander geleerd heb ben over ballettenmaken (herhalen van bepaalde bewegingsthema’s, aandacht hebben voor niveau-verschil, het invoeren van aandachttrekkende zaken) en die deze maniertjes keurig toepassen. Vanwe ge het niveau-verschil wordt er af en toe op de tenen gelopen en aan de andere kant veel gevallen. Boem, in ieder ballet opnieuw dook men naar de grond, strui kelde men en rolde men kop. Of er nu popmuziek gebruikt werd of Mozart, steeds dartelde men speels door de ruimte met slappe handjes, met slingerende armen en benen en veelal met verglaasde blik In verband met de aandachttrekken de zaken kwam iedereen in het derde werkstuk bij iedere opkomst aansjouwen met stukken hout, een stoel, een kussen, een stok en méér stukken hout Waar het toe diende is me ontgaan tenzij het uitsluk tend de bedoeling was om hiermee de aandacht trekken, en daardoor het ballet te vullen Het ballet werd dan ook gevuld met niks Het laatste werk heet „Om los te lopen en is dus bedoeld om te gek te wezen Welnu, iedereen deed gek zoals slechte clowns in een circus en dat met een einde loos geduld bij muziek van de Italiaanse Hitparade, die men kennelijk in zijn geheel wilde afwerken. De bewegingen leken verrassend veel op die van de vorige werkstukken alleen werden ze nu uitge voerd met het accent op „gek” en hierin dook opeens Erika Trabi op als een uitge sproken clownesk talent. Een klein rood harig meisje in vodden gehuld, met te grote schoenen aan en met een stalen brilletje op. Ze vulde het hele bewegings patroon met al zijn vallen en net niet vallen, met zijn ongecoördineerde geba ren en ander dwaas gebibber met een zodanig onverstoorbaar geloof in wat ze stond te doen, dat je geen oog van haar af kon houden. Zelfs toen ze in een hoekje niets anders deed dan haar brilletje schoenpoetsen met een lapje en vocht uit een flesje, bleef je naar haar kijken ook al stonden er vier andere dansers vreselijk J hun best te doen om als gekken rond te lopen (Van onze kunstredaktie) AMSTERDAM - Minister Van Doorn (CRM» is woensdag in Amsterdam door studenten van de Rijksacademie voor beeldende kunsten met verf beklad. Nadat de studenten hun excuses hadden aangeboden, verklaarde de minister „de zaak sportief op te nemen en er geen zaak van te maken". De dirigent André Vandernoot leidde deze vertokingen met zorg voor een voort reffelijk bij het muzikale karakter der werken aangepast sterkte-niveau en beheerste uitdrukkmgskracnt van welda dige werking, waardoor de pure, niet door overspanning vertroebelde essentie van deze blijde, sprankelende en ook wat wee moedige Italiaanse muziek met verfijnde, hier en daar zelfs oroze schoonheid aan de dag kon treden Bij de uitvoering was het in hei bijzonder de solist de hoboïst Henri Gouder de Beauregard, die met deze mtentie in de meest letterlijke zin de toon aangaf en liet bepalen met traai spel van innige intimiteit, uitmuntend door techni sche perfectie en lichte gevoelsuitdruk king In vooröeeldige muzikale verstand houding het Vandernoot de strijkers en de claveciniste de solist begeleiden (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De rijksmusea moeten, op de drukke toeristische zomermaanden na, gratis toegankelijk voor het publiek zijn. Er moet gestreefd worden naar lan delijk gelijke openingstijden. Naar gelang van de plaatselijke situatie moe ten musea ook in de avonduren kunnen worden bezocht. Musea moeten in het algemeen de bevolking meer duidelijk heid verschaffen over wat zij doen en tonen. Daarbij ontvouwden de beide bewinds lieden twee plannen. Of de academie blijft onder CRM ressorteren zoals nu het geval is, maar dan verliest zij haar functie als onderwijsinstituut, of ze verhuist naar het ministerie van onderwijs, maar dan ver liest ze haar uitzonderlijke positie en wordt zij gedwongen samen te werken met andere instituten op het gebied van beeldende kunsten in Amsterdam. BEVERWIJK. Voor het concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat woensdagavond in de Vrede- vorstkerk in Beverwijk werd gegeven, was een programma samengesteld met composities van Italiaanse componisten. Het was het tweede concert van de serie, die in samenwerking met de afdeling Beverwijk van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst tot stand is gekomen. Vrijdagavond zal hetzelfde pro gramma in het Haarlemse Concertgebouw ten gehore worden gebracht op een con cert van de zogenoemde „Populaire lan denserie”. van het Rijk. Een belangrijke taak voor de rijksoverheid zal zijn het tot stand laten komen van regionale museumvoorzienin- gen. Het museumbeleid, aldus de nota, zal namelijk voor een groot deel zijn grond slag vinden in besluitvorming op regio naal niveau (decentralisatie). De provincies-nieuwe-stijl krijgen een veel uitgebreider takenpakket, koppelsubsi- dies zullen verdwijnen. '1 I ll I i AMSTERDAM (ANP). De „Jeanne Oosting” prijzen zijn voor 1976 toegekend aan Gerbrand Volger uit Amsterdam voor de schilderkunst en aan Jet Schregardus uit Amsterdam voor de aquarelleerkunst. De prijzen, die bestaan uit bedragen van 2.000 voor de schilderkunst en j 1 500 voor het aquarelleren, worden donderdag in Arti in Amsterdam. uitgereikt door mevr Jeanne Oosting Hoewel het ijle timbre van English in geen enkel register enige warmte bezit en zijn stemgeluid vooral in de hoogte nogal „kaal” aandoet, bleek zijn zangkunst desondanks boeiend. Zijn intelligente benadering, met overtuigende lyriek en dramatiek, van deze muziek op middel eeuwse teksten, vergoedde het eventueel als tekort gevoelde gebrek aan bijzondere klank-esthetische kwaliteiten. Helsinki geëindigde conferentie inzake veiligheid en samenwerking in Europa, I (,este te omschrijven is met vervelend. Intussen heeft het Oostduitse politieke en culturele weekblad „Weltbühne” de Oostduitse communistische partij afge raden het voorbeeld van de communisten in Frankrijk en Italië te volgen, waar voor Biermann heeft gepleit. „Het denk beeld om de voordelen van het socialisme te kunnen koppelen aan enkele voordelen van het imperialisme, is aangenaam". Maar men weet niet waar men aan begint De solo-fluitist Jan van den Berg kreeg in het Minuetto van Boccherinis symfonie gelegenheid om in het Trio schoon klin kend solo-spel te doen horen, waarmede de bijzondere kunstzinnige betekenis van deze nog al eens ondergewaardeerde muziek werd geaccentueerd. Na de pauze werden de toehoorders geconfronteerd met de dramatiek van de negentiende-eeuwse Italiaanse opera, eerst nog ingetoomd tot een zekere mate van verinniging bij de sfeerrijke uitvoe ring van de ouverture voor de opera „La Traviata” van Giuseppe Verdi en van de aria „Addio del passato” uit dezelfde ope ra, met aangrijpende uitbeeldende voor dracht gezongen door de begaafde drama tische sopraan Jenny Veeninga. Bewogen solo-vioolspel van concertmeester Gijs- bert Beths in de ouverture had de ontvan kelijkheid voor haar bezielde solo-zang bij de toehoorders ongetwijfeld gestimu leerd. Met de helden-bariton Henk Smit had Jenny Veeninga de vertolking op zich genomen van gedeelten uit de tweede acte van de gruwzame opera „Tosca” van Gia como Puccini, in hun samenhang een sadistisch opgezette demonstratie van menselijke gemeendheid en niets ontzien de, uitlaaiende hartstochten met een over gedoseerde hoeveelheid jalouzie. Jenny Veeninga en Henk Smit hebben aan al deze door Puccini gesignaleerde monstruositeit met grote betrokkenheid uitdrukking gegeven met hevig dramati sche voordracht en, voor zover een con certuitvoering dit toelaat, met enige uit beelding, die de weerzinwekkendheid van het toegepaste opera-verisme, treffend deed beseffen. Jenny Veeninga en Henk Smit stonden hiervoor formidabele vocale capaciteiten ten dienste, doeltreffend ont wikkeld en betrouwbaar gemaakt door een uitnemende opleiding. Indrukwek kend groot was het stemvolume, waarme de zij over de orkestrale geluidskracht domineerden Groot was ook het succes van hun optreden, waartoe de volgzame begeleiding van dirigent en orkest belang rijk had bijgedragen P ZWAANSWIJK Zo kregen dus de muziekliefhebbers uit Beverwijk en omgeving het eerst de gele genheid om de indrukken te verwerken van een concert, dat gekenmerkt werd door toegespitste expressiviteits- contrasten. Een concert, waarvan vóór de pauze de sfeer bepaald werd door de intimiteit van kamermuziek bij de uitvoe ringen van de ouverture voor de komische opera „II matrimonio segreto” van Done- nico Cimarosa, het Concert voor hobo, strijkers en continuo in d kleine terts van Alessandro Marcello en de Symfonie in A grote terts van Luigi Boccherini door het tot kamerorkest gereduceerde NPO. SCHIEDAM (ANP). Een overzichts tentoonstelling van het werk van Anton Rooskens wordt van 11 december tot 16 januari gehouden in het Stedelijk Museum in Schiedam Minister Van Doorn van CRM zal de expositie officieel openen Van 17 december tot 24 januari zijn er te zien „De verstilde wereld van Het ingesloten Nederlandse duo is woensdag voorgeleid en aangeklaagd wegens heling van de gestolen doeken. De zeven achterhaalde schilderijen zijn van kleine Nederlandse meesters uit de 18de en 19de eeuw. Samen vertegenwoordigen I ze een waarde van 100.000 dollar, zo werd in Los Angeles getaxeerd De twee Neder- 1 landers probeerden er bij galerieën de j helft voor te krijgen Dit zijn enkele aanbevelingen uit de woensdag aan de Tweede Kamer aange boden CRM-nota „Naar een nieuw museumbeleid”, waarbij is uitgegaan van i het door de regering gevoerde welzijnsbe leid en de belangrijke bijdrage, die de musea daaraan kunnen leveren. Het ligt in de bedoeling de beleidsplannen in deze nota in fasen en met behulp van experi menten in verschillende regio’s uit te wer ken. Op de financiële gevolgen van de plannen gaat men in de nota niet in. Het streven naar een grotere doelmatigheid en betere functie van de musea hoeven vol gens de nota overigens in beginsel geen extra geld te kosten. Protestspandoeken voor de vensters van de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten in Amsterdam. Aanbevolen wordt ook dat musea wor den geïntegreerd met andere sociaal- culturele educatieve voorzieningen, zoals archieven, openbare bibliotheken, schouwburgen, buurthuizen, wijkorgani- saties, instellingen voor amateuristische kunstbeoefening en vormingscentra. Voorts moet het museum-aanbod beter worden ingepast in de leerplannen van het onderwijs. DEN HAAG (ANP). Het Volksthea ter uit Rostock, Oost-Duitsland, speelt 20 december in Nijmegen, de volgende dag in Amsterdam en de 22ste in Rotterdam j „Hölderlin’ van Peter Weiss. Dit stuk van Weiss werd nog met eerder in ons land gespeeld Het Nederlands Centrum van het Internationaal Theater Instituut heeft het ensemble uit Rostock naar ons land gehaald Hei gezeisciiap bestaal un bij Karsper en Eduard Karsen", en „Schie- derd personen actrices, acteurs dam op schaal” en technici In het schrijven wordt er ook voor gepleit, dat Biermann zijn staatsburger schap terugkrijgt. Voorts verzoekt de Penclub om vrijlating van de schrijver Jürgen Fuchs die op 20 november werd aangehouden, en om opheffing van het huisarrest dat de dissidente prof. Robert Havemann eind november heeft gekregen. Iw I In de hoorniste Julia Studebaker, die haar aartslastige solopartij razend knap en met buitengewoon grote expressiviteit vertolkte, had English zich geen betere partner kunnen wensen. Onder Bernard Haitinks leiding werd samen met de strij kers een spanningsvolle eenheid bereikt, die Britten’s Serenade geïnspireerd gestalte gaf

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19