Staatssecretaris Schaefer in brief MODEL-ACTIE aan gemeenten: Zwitserse advocaat Heeb wil Menten niet verdedigen Nieuwe functie 28 nog geheim terstal „Noordeinde” „FEYENOORD KOLOSSAAL SB VELLINGA interieurs b.v Ministeriële 1EF Het woord is aan RESULTAAT RUSSISCH ONDERZOEK SPOEDIG BEKEND aarzeling KERSTKAARTEN Opklaringen Bernstein weg bij Aantal pagina’s vandaag: SHOWROOM SPAANSE PERS: A 2 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1855 IJF ALLE VERZEKERINGEN Tel. 258411* WONINGBEMIDDELING 2 3.75 17 1.90 4.50 2 30 3.00 J ■■■■MH r«rr AGENDA pagina 7 9 11 15 15 13 H V P O T H E K E N Kleverlaan 192 HAARLEM P E R S. L E N I N G E N Van der MEIJ de BIE 23 24 25, 27 5 slagroomtompoucen Boterkransjes ROOMBOTER KERSTKRANSJES rijk belegd met amandelen 250 gram Rijk gesorteerde KERSTCHOCOLAADJES eigen fabrikaat 100 gram va MkE"* -- o IJmuider Courant Erasmus 023- Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. ngin- Meer geld voor Zak- em verbeteren van uur. eigen woning v-:-x STAATSSECRETARIS SCHAEFER (ADVERTENTIES) k (ADVERTENTIES) (Zie verder pagina 4) (Zie verder pagina 2) >65 Gedempte Oude Gracht 97 -103 -106 tel 32 46 50 Luidsprekers 21 Hitwijzer Radio en tv Strips Amsterdam Kunst Economie Beurs Sport DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 32 19 'hou-, werk "den, uiver talen. Verwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Vrijdag- en zaterdag REKLAME R. M. Tel. Wand- en vloertegels (ook aan de wand gezet) Mozaïek Plavuizen KI. Houtstraat 1, Haarlem, t.o. Anegang, tel. 323994 Robert Peereboomweg 9, Tel. 323740. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, Wagenweg 1,3 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtplein. Het ministerie van Justitie bevestigt, dat „binnenkort” het resultaat van de Russische naspeuringen bij Lwow, waar Menten een deel van zjjn oorlogsmisda den zou hebben gepleegd, valt te ver wachten. Al eerder, tijdens de Kamerde batten over de zaak-Menten medio no vember, kreeg de Nederlandse justitie de toezegging dat Nederland van de Russi sche gegevens op de hoogte zou worden gebracht. Die gegevens zijn erg belang rijk, omdat zij naar verwachting het bewijsmateriaal tegen Menten sluitend zullen maken. Nederlandse rechercheurs zullen dan nog ter plekke gaan kijken waar Menten zijn daden heeft gepleegd. van 5.00 voor met amandelen 250 gram De Rijks Gebouwendienst treft voor bereidingen voor ingrijpeme restauratie. Het paleis is inwendig sterk verwaar loosd. De buitenkant heeft in de jaren zestig al een opknapbeurt gehad. Het overleg over de zaak-Menten tus sen de Kamercommissie voor justitie en minister Van Agt en zijn topambtenaren is twee dagen uitgesteld. Minister Van Agt heeft de Kamer laten weten dat hij de tijd tot dinsdag 14 december, de oorspronkelijke datum, te kort vindt om zich goed voor te bereiden. De leden van de commissie voor justi tie hadden Van Agt een lange reeks vragen gesteld naar aanleiding van het rapport-Hartsuiker over de mislukte ar restatie van Menten op 15 november. Het antwoord op die vragen kan pas volgende week dinsdag of woensdag ge reed zijn omdat, aldus Van Agt, de ambtenaren die de beantwoording moe ten verzorgen dezelfde zijn die ook be trokken zijn bij de pogingen om de uitlevering van Menten te verkrijgen. De Kamercommissie had Van Agt voor een mondeling gesprek uitgenodigd om meer inzicht te krijgen in de proce dure die voorafging aan de mislukte Het onderzoek dat Rusland heeft inge steld naar de oorlogsmisdaden van de Blaricumse miljonair Menten, wordt vrijdag of zaterdag afgerond. De naspeu ringen hebben onder leiding gestaan van procureur-generaal Rudenko, de man die voor Rusland de rol van openbare aan klager vervulde in de processen van Neurenberg direct na de oorlog. van der Mije, II. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post 1 49, ),p.jaart 146,90 (p.post I 189, Losse nummers 65 ct. Zonder vrouwen geen festijn, zonder kruiden geen smakelijk maal. demie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam, teneinde met de studenten te discusiëren over op handen zijnde ver anderingen, is Minister van Doorn met verf beklad. De studenten zijn het niet eens met het feit, dat de academie een werkplaats zou worden voor reeds afge studeerde kunstenaars. Aan de rel, waarbij ook staatssecretaris Klein van CRM aanwezig was, ging de ontvangst in de hal van het gebouw vooraf. Daar wachtte minister Van Doorn een andere verrassing, want twee modellen van de academie hadden zich bij de studenten als medeprotesterenden aangesloten. Een van hen was in„werkkleding’’ aanwezig. Minister Van Doorn toonde zich kenne lijk verrast. Zie verder onze kunstpagi- na. Geef bonbons van Hazenberg U steelt er harten mee!!! Dus naar srvaring al (Van onze correspondenten) BERNZÜRICH-DEN HAAG De bekende Zwitserse advocaat dr. Fritz Heeb heeft geweigerd de belangen van de van oorlogsmisdaden verdachte Menten te verdedigen. Eerder had de Blaricumse multimiljonair vanuit het kantonale ziekenhuis in Zürich laten weten, dat hij alleen ver dedigd wilde worden door Heeb, die in het verleden ook de belangen van de Russische dissident Solzjenitsin behartigde. Een andere advocaat uit Zürich zal nu Menten verdedigen, zo heeft het Zwitserse ministerie van Justitie bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP) Ruimere financiële steun voor het verbete ren van particuliere woningen. Dezelfde mogelijkheden voor alle particuliere woningen, die niet meer aan redelijke eisen voldoen, waar ze ook staan, en wanneer ze ook gebouwd zijn. Duidelijkheid over de huren na verbetering. Geen gemeentelijk aandeel meer in de subsidie. Extra middelen voor een gezamenlijke aanpak. Maat regelen ter voorkoming van onre delijke winst door verkoop van verbeterde woningen. •Dit zijn enkele punten uit een brief die staatssecretaris Schaefer aan de ge meenten heeft gestuurd. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijk Or dening heeft d!it vandaag meegedeeld. De verbetering van alle particuliere woningen (woningen die niet van een gemeente of woningbouwvereniging) zijn) valt met ingang van 1 januari 1977 onder een allesomvattende regeling. Daarmee vervallen de twee bestaande regelingen, waarin een verschil werd gemaakt tussen woningen in een aange wezen rehabilitatiegebied en daarbuiten. Voor woningverbetering op grond van de nieuwe beschikking kan een bijdrage ineens van 40 pet (was 35 pet) van de kosten of een .jaarlijkse bijdrage worden verleend. Voor eigen woningen loopt de jaar lijkse bijdrage tien jaar, beginnend bij 10 pct (was 8V2 pet) van de kosten. Eigenaren van huurwoningen kunnen gedurende tien dan wel twintig jaar (afhankelijk van de kosten) een bijdrage ontvangen beginnend met 10 respectie velijk 7 pet van de kosten. Verbeteringskosten van 1500 of min der worden niet gesubsidieerd. De bij drage 'ineens wordt aan een eigenaar- bewoner gegeven als de kosten niet meer bedragen dan 15.000. Daarboven wordt een jaarlijkse bijdrage toegekend. Verhuurders ontvangen de bijdrage ineens voor kosten van ten hoogste f 5000. Liggen de kosten tussen 5000 en 15.000 dan kan de eigenaar kiezen tussen de bijdrage ineens en de tien jaar durende jaarlijkse bijdrage- Daarboven wordt uitsluitend een jaarlijkse bijdrage gedurende twintig jaar gegeven. In de nu vervallen rehabilitatierege- ling kwam geen maximumbedrag voor waarover nog subsidie werd verleend. De nieuwe regeling kent zo’n maximum wel. Verbeteringen die duurder zijn dan f 65.000 mogen wel worden doorgevoerd, maar voor het deel van de kosten dat boven dat bedrag uitgaat wordt geen bijdrage meer gegeven. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. aanhouding van Menten. Gezien hun rol in de zaak-Menten heeft de Kamercom missie de topambtenaren van het depar tement uitgenodigd Van Agt bij het gesprek te vergezellen. Het zijn secreta- ris-generaal mr. Mulder, loco-secretaris- generaal mr. Oranje en het hoofd van de afdeling staats- en strafrecht, mr. Kuyper. De Zwitserse regering in Bern wacht op het ongetwijfeld lijvige dossier Men ten, dat momenteel in Den Haag koorts achtig wordt vertaald. De Bundesrat, de raad van ministers, wil aanstaande maandag heel de affaire bespreken. De Zwitserse minister van Justitie Kurt Furgler, die gisteren voorzitter van de ministerraad is geworden, heeft eerder deze week al verklaard dat van uitleve ring geen sprake kan zijn, maar dat Men ten mogelijk bij voldoende bewijs zal worden uitgewezen. Het is nog niet bekend of ook Polen een dergelijk ver zoek tot de Zwitserse regering zal rich- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. In hofkringen en bij het rijk circuleren berichten dat prinses Beatrix en prins Claus van plan zijn in het Haagse paleis Noordeinde te gaan wonen zodra de kroonprinses haar moe der als koningin zal hebben opgevolgd. De Rijks Voorlichtingsdienst ontkent dit maar geeft toe dat ?et paleis momenteel geschikt gemaakt wordt voor een bijzon dere functie. Welke die functie moet zijn wordt nog onderzocht aldus een woordvoerder. ten. Den Haag hoopt het vertaalde dos sier nog voor het weekeinde naar Bern te versturen. De Poolse ambassade in Den Haag liet vanmorgen weten een beslissing over de zaak Menten eerst van de Zwitserse regering af te wachten. Menten zal overigens niet in beroep kunnen gaan tegen een eventueel besluit van de Zwitserse Bundesrat om hem uit te wijzen. In normale uitleveringskwes- ties is dat wel het geval. De van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten is overgebracht van het kantonale zieken huis in het Zwitserse Zürich naar een gevangenis in het kanton Zürich. Men ten was in het ziekenhuis opgenomen, nadat hij na zijn arrestatie maandag avond een zelfmoordpoging had gedaan door het slikken van een overdosis slaaptabletten. De Zwitserse politie wilde overigens om veiligheidsredenen de pre cieze verblijfplaats van Menten niet be kend maken. Mentens vrouw, Meta, heeft laten we ten dat haar man het slachtoffer is van een door geen enkel bewijs gestaafde hetze. Tegenover het ANP verklaarde zij dat haar voorlopig commentaar nog steeds hetzelfde is als hetgeen de inmid dels overleden advocaat van Menten, mr. L. G. Kortenhorst, in 1951 aan de toen malige minister van Justitie heeft laten weten. Dat was het enige wat mevrouw Menten, die verder ieder contact af weert, kwijt wilde. In die brief van mr. Kortenhorst wordt de minister van Justitie verzocht Menten „volledig eerherstel” te geven, omdat de uit Israel afkomstige verhalen volkomen onbewijsbaar zouden zijn. Voorts is het bewijs geleverd dat Men ten „volmaakt” ten onrechte in opspraak is gebracht”. Flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit west tot noord west. Minimum temperaturen van vier graden aan de kust tot 0 graden in het binnenland. Vannacht plaatselijk mist. Ma xima morgen circa zeven graden (Van onze sportredactie) BARCELONA Beide sportdagbla den in Barcelona bevestigen vandaag dat Espanol eervol ten onder is gegaan tegen de overmacht van Feyenoord. Mundo Deportivo zegt in de koptitel: „Feye noord was te veel voor Espanol”. Op de voorpagina van de sportkrant 424 staat in grote letters „Feyenoord kolossaal, Espanol ging eervol ten on der”. Op de binnenpagina’s wordt ge schreven dat Espanol blij mag zijn dat het „maar” 2-0 werd: „Het had een schandalige ondergang kunnen worden: een afgekeurd doelpunt, drie ballen te gen de lat en vijf duidelijke kansen voor Feyenoord, tegen niet meer dan twee voor Espanol”. Een andere ondertitel zegt dat het duel tussen Nico Jansen en De Felipe eindigde met een stevige handdruk. Spanjes grootste dagblad, La Vanguar- dia uit Barselona, geeft Espanol nog een schouderklopje met de titel: „De inspan ning was tevergeefs, ook in Rotterdam had Espanol geen geluk”. De Barcelonese pers onderstreept het gunstige commentaar van trainer Bos- kov, die verklaarde dat het spel van Espanol in Rotterdam hem meer had bevallen dan in Barcelona. (Zie verder de sportpagina’s) zijn dat de Sociale Zaken, wiens uit drukkelijke opdracht het is de sociale atmosfeer in den lande te bevorderen en ervoor te zorgen dat er geen onsociale omstandigheden voor welke groep ook ontstaan, het te kwaad krijgt met zijn sociale geweten? De bezuinigingen waarover het hier gaat treffen twee groepen waaruit nu niet direct het sterk groeiende contin gent miljonairs voorkomt: de arbeids ongeschikten en de sociaal ondersteun de niet-kostwinners. Tenzij men aan neemt dat mensen zich voor hun plezier I laten afkeuren of voor de lol naar sociale zaken stappen om een minimum I aan bijstandsinkomen te verwerven om- I dat zij geen werk kunnen vinden, moet men ervan uitgaan dat het hier meestal gaat om inkomens die beneden het ni veau liggen waar van enige welstand sprake is. Minister Boersma heeft het vaak aan de stok met de vakbonden, die er altijd als de kippen bij zijn om de belangen van georganiseerde werknemers bovenop de stapel der ministeriële problemen te leggen. Voor de mensen die buiten het arbeidsproces zijn geraakt door lichame lijke aandoeningen, of tengevolge van het feit dat zij als onervaren beginners niet aan de slag kunnen komen, moet de minister op eigen initiatief zorgen. Daar maken de vakbonden zich niet zo ver schrikkelijk druk om. Getuigt het dan van gebrek aan durf, wanneer de minis ter van Sociale Zaken aarzelt om juist die groepen onder de bezuinigingspers te J leggen die niet met stakingen kunnen dreigen, omdat zij weerloos zijn aange wezen op wat de gemeenschap hun ge lieft toe te schuiven? De aarzeling van minister Boersma zou eerder kunnen wijzen op een gezond sociaal gevoel, dat hem belet de gemak kelijkste weg te kiezen en de miljoenen weg te nemen van de toch al tamelijk schraal gedekte tafels der minimumlij- ders. Wanneer uit zijn eigen politieke kring, het CDA, niet voldoende begrip blijkt voor de toch niet zo verbazing wekkende constatering dat een christe lijke minister van Sociale Zaken last van zijn geweten kan krijgen, zou men tot de wèl verbazingwekkende conclusie neigen dat evangelische politiek slechts met vrucht kan worden gerealiseerd door politici die zo min mogelijk last van het geweten mogen hebben. Dat kan toch niet waar zijn? Minister Boersma aarzelt met de toe passing van toegezegde bezuinigingen. Woedende commentaren van politieke tegenstanders. Waarom, vraagt men zich af, zou een minister kunnen aarzelen om een paar honderd miljoen binnen te slepen ten bate van de schatkist? Ver- kiezingsmanoeuvre, zeggen de meest kwaaddenkende tegenstanders van de «minister. En zelfs partijgenoten spreken van „gebrek aan durf.” Zou het niet kunnen minister van Zichtbaar ver- W*""* mrJLunsgis— 41 men m Brussel, mi liiuiie (lelxitteu. W he’ ge- M jjyjw rorr/ix. Sb - T. B mv<ehn’ he' JA. WÈSug WSfflÏHW gende radarcon- trole. .iL.’.A,... i TJKiiriAaMiwnu 7 'hiiiliilliMWi 'MT MMBML KKIM, Tel (02550)-16473 Al meer dan 40 (aar een bey> <p WASHINGTON (AFP) Verslagge ver Carl Bernstein, die met zijn collega Bob Woodward het Watergate-schandaal in de openbaarheid bracht, gaat per 1 januari weg bij de Washington Post. Hij wil zich geheel aan het schrijven van boeken gaan wijden. 100 gram 1.50 Bakkerij KLOOSTER Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - telef 15189

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1