Steeds meer miljonairs Liter melk wordt 3 cent duurder e. Records in kaas BUNDELINGSPLAN OFFSHORE-SECTOR Rabobank Q buitenlands geld 99 Uitbreiding Hemcentrale ‘i I 1 Kamervragen over bezuinigingen NS Kabinetsformateur in Libanon aangewezen 9 donderdag DECEMBER 19 7 6 ECONOMIE Leerovereenkomst I Werkloosheid lager it al. I I L Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar U betaalt wel 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat het Spaar extra Premieboekje voordelig is. als u het spaartegoed langer dan een jaar laat staan U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graag. Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als u meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt En goede raad kost niets. geld en goede raad (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA vindt de 200 miljoen gulden die de regering volgend jaar wil uittrekken voor aanvullende werken aan de lage kant. Ook de CPN-fractie vindt dit bedrag te laag. „Met name voor Zuidoost-Drente zal meer moeten gebeuren. Er zijn ettelijke miljoenen meer nodig om de mensen aan het werk te houden”, aldus het CPN-Kamerlid Meis gisteren bij de behandeling van de begroting van minister Boersma (Sociale Zaken) in de Tweede Kamer. Niet voordelig Bent u eer^spaardef, die geregeld wat van Zn spaartegoed opneemt dan is het Spaar extra Premieboekje niet voordelig voor u PvdA en CPN voor extra werk is te weinig 50 WAO-uitkering toch nog niet omlaag naar 75 pet r ning (WWV) en de Wet Arbeidsongeschiktheid (WAO). 7/4% rent I I De daling van de werkloosheid die in september begon, heeft zich na oktober ook in november voortgezet. Inclusief de gebruikelijke correctie daalde het werk loosheidscijfer tussen eind oktober en eind november met 6100 (5400 mannen en 700 vrouwen) tot 218.000. De daling van de afgelopen drie maanden kan volgens Boersma fors worden genoemd, maar er is nog geen reden voor optimisme. „We zitten nog steeds boven de 200.000, dat is een onaanvaardbaar cijfer”, zei hij. Ook internationaal gezien is er weinig reden voor optimisme. „Nog zeer vele duizenden arbeidsplaatsen staan op de tocht”. Uiterlijk in de loop van februari vol gend jaar zal het kabinet beslissen of er nog een verder programma van aanvul lende werken nodig is. Het gaat daarbij om grote projecten waar veel materiaal voor nodig is. Het plan komt voort uit een verzoek van minister Lubbers (Economische Zaken), die enkele maanden geleden de drie bedrijven per brief heeft gevraagd eens over samenwerking te denken. Uitgangs punt van de bewindsman was dat deze bedrijven, die van Nederlandse kant het belangrijkst zijn op dit terrein, samen beter op de internationale markt kunnen opereren Volgens minister Boersma is de 200 mil joen bestemd voor de meest nijpende gevallen. Het gaat daarbij om kleine pro jecten. „Zo’n 3500 a 4000 mensen kunnen daarmee snel aan werk worden geholpen of aan het werk worden gehouden”, zei de bewindsman. werknemers. De bewindsman gaf toe dat dat het risico van stakingen met zich mee brengt. De WD’er Rietkerk diende een motie in om de subsidies die volgend jaar verstrekt zullen worden in de kosten van het mini mumloon, te handhaven op het peil van 1976. Een stijging van de minimumlonen en de minimumjeugdlonen zou volgens de WD’er de economische draagkracht van bepaalde bedrijfstakken te boven gaan. Minister Boersma noemde de motie voor barig, omdat hij bereid is hierover overleg te plegen met de meest betrokken organi saties van werkgevers. Wel zullen de sub sidies volgend jaar in ieder geval lager zijn dan dit jaar. Boersma wil een geleide lijke afbraak van de bestaande regeling. De benoeming van dr. Al-Hoss kwam nadat Sarkis twee dagen overleg had gepleegd met de verschillende politieke leiders. De premier is hoogleraar in de economie en stond aan het hoofd van de „bank voor industriële ontwikkeling”, toen de burgeroorlog ruim anderhalf jaar geleden uitbrak. Mevrouw Van der Heem-Wagemakers (PPR) en de CPN’er Meis dienden moties in over de praktijk van bepaalde bedrij ven om jongeren alleen een leerovereen komst en geen arbeidsovereenkomst meer Volgens de motie van de CPN’er Meis moeten de werkgevers verplicht worden de cao-bepalingen voor jongeren die in de onderneming een opleiding krijgen toe te passen. Deze motie is mede ondertekend door PvdA, DS’70, PPR en PSP. Boersma verzette zich tegen beide moties. Hij ziet meer heil in een afspraak tussen werkge vers en werknemers. Hij zal over deze zaak advies vragen aan de Stichting van de Arbeid waarin vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zitten. RIJSWIJK (ANP). De export en de binnenlandse afzet van Nederlandse kaas zullen dit jaar records bereiken. Aldus de verwachting van drs. H. Schelhaas, voor zitter van het Produktschap voor Zuivel, uitgesproken in de gisteren gehouden bestuursvergadering. De kaasexport, zo voorspelde hij, zal op 240.000 ton komen. De handelsvoorraden kaas bedroegen eind november ongeveer 53.500 ton, 5000 ton minder dan een jaar geleden. Ook de voorraden boter en magere melkpoeder zijn gedaald. Mensen die geen kostwinner zijn zouden een lagere uitkering krijgen, namelijk 70 percent van de uitkering van een kostwin ner. Beide maatregelen zouden voor vol gend jaar een besparing van 120 miljoen gulden moeten opleveren. De bewindsman zei gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer twijfels te hebben over de gerechtvaardigdheid van een perperkte aanpak. De verlaging van de WAO-uitke ring zou volgend jaar 80 miljoen gulden (ADVERTENTIE) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PvdA-kamerleden Van der Doef en Knot willen van de regering een overzicht van de door de Spoorwegen ontwikkelde plannen om 40 miljoen te bezuinigen. De Kamerleden vragen welke bedragen met de plannen zijn genoemd en welke bezuinigingen de komende jaren verder nodig zijn. Voorts vragen zij of het juist is dat tot 1980 nog 700 arbeidsplaatsen zullen ver dwijnen ten gevolge van het kostendek kend maken van het goederenvervoer, zoals de vervoersfederatie NW-NKV onlangs heeft meegedeeld. Ten slotte vra gen Van der Doef en Knot de regering of deze niet van mening is dat de beslissing over de bezuinigingsmaatregelen uitein delijk door de regering genomen moet worden gezien het belang van een goede afweging van het openbaar vervoer tegen de kosten. moeten opbrengen, het invoeren van het begrip niet-kostwinner” 40 miljoen. Inmiddels is wel een wetsontwerp inge diend om de kinderaftrek af te schaffen. De kinderbijslag wordt in dat voorstel lager wanneer men een hoger inkomen heeft. Besparing voor volgend jaar 225 miljoen. Het ARP-Tweede-Kamerlid mevr. Van Leeuwen kondigde aan volgende week dinsdag op deze zaak terug te komen. Het AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier: De verordening moet nu nog de ministe riële goedkeuring krijgen. Volgens pro- duktschapsvoorzitter drs. H. Schelhaas is de verwachting gewettigd dat van de kant van de minister van Economische Zaken geen bezwaar tegen de verhoging zal wor den gemaakt. Bij vooroverleg met de bewindsman is dat gebleken. De verhoging van de minimumprijs betekent een aanpassing aan de verho ging per 1 januari van het vetgehalte van de Nederlandse volle melk met 0,3 percent tot 3,5 percent. Tot die vetgehalteverho- ging heeft de EEG al in 1971 besloten met het doel, een vermindering van dé boter- produktie te bevorderen. Volgens de WD’er Rietkerk blijft er van de bezuinigingen weinig over. „Blijft alleen het belastingverhogende kinder- bijslagplan over?” vroeg hij zich af. Het PvdA-Kamerlid Vellenga zei „de neiging te hebben de mededelingen van Boersma aardig te vinden”. De PvdA heeft grote moeite met de verlaging van de WAO-uit kering en met het invoeren van het begrip „niet-kostwinner”. BEIROET (AFP). President Elias Sarkis heeft gisteren de 46-jarige eco noom dr. Seiim Al-Hoss belast met de vorming van een nieuwe regering in Libanon. Amerikaanse dollar 2,45-2,55 Engelse pond 4,06-4,36 Belgische fr. (100) 6,68,6,98 Duitse mark (100) 102,50-105,50 Ital. lire (10.000) 26,75-30,75 Portugese esc. (100) 7,15-8,90 Canadese dollar 2,38-2,48 Franse fr. (100) 48,75-51,75 Zwitserse ff. (100) 100,50-103,50 Zweedse kroon (100) 57,75-60,75 Noorse kroon (100) 46,25-49,25 Deense kroon (100) 40,75-43,75 Oostenr. sch. (100) 14,60-14,90 Spaanse pes. (100) 3,48-3,78 Griekse drachme (100) 5,90-7,15 Finse mark (100) 63,75-66,75 Joegosl. dinar (100) 11,50-13,75 DEN HAAG (ANP). Van 1971 tot 1973 is het aantal miljonairs in ons land met een kleine tweeduizend toegenomen, zo blijkt uit de gegevens, vermeld in het jongste statistisch zakboek van het CBS. In 1971 waren er 8158 personen, die een miljoen of meer bezaten; in 1973 waren het er 10.109. I IHC Holland is het langst op de offshore-toer, maar de laatste tijd breidt met name het RSV-concern zijn werk zaamheden in deze richting sterk uit. Met bundeling van activiteiten, zo is ook een overweging, kan onderlinge concurrentie tussen de drie bedrijven worden voorkomen en kunnen zij een sterke com binatie vormen, die internationaal zich beter kan presenteren en wellicht meer en grotere orders in de wacht kan slepen. Boersma vond dat er geen aanleiding was om actief in te springen in de loonon derhandelingen. De regering staat op het standpunt dat er vrij onderhandeld moet kunnen worden tussen de werkgevers en In bepaalde regio’s zijn de vooruitzich ten voor de werkgelegenheid volgens de bewindsman zeer zorgwekkend. Hij noemde daarbij Drente en Limburg met een werkloosheid van respectievelijk negen en 8,9 percent, het dubbele van het landelijke cijfer. De regering ziet geen aanleiding om in de Randstad en in de provincies Utrecht en Zeeland met aan vullende werken te opereren. RIJSWIJK (ANP). De minimumprijs voor verpakte volle melk gaat per 1 janua ri met drie cent omhoog tot 99 cent per liter. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft hiertoe gisteren besloten. In onderling overleg hebben de drie bedrijven en coördinator Langman beslo ten het adviesbureau McKinsey een onderzoek te laten verrichten naar de concrete mogelijkheden van samenwer king. Vooral de factoren continuïteit en werkgelegenheid moeten daarbij worden bekeken. McKinsey moet het gebied afba kenen, de markt in de komende vijf en tien jaar verkennen, voorstellen doen over de opbouw van een samenwerkingsver band en een prognose geven van de te verwachten resultaten en de invloed op de werkgelegenheid (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Boersma van Sociale Zaken zal waarschijnlijk in deze kabinetsperiode geen wetsontwerp meer indienen om de WAO-uitkeringen te verlagen van 80 naar 75 percent van het dagloon. Hetzelfde geldt voor de invoering van het begrip „niet-kostwinner" in de Werkloosheidswet (WW), de Wet Werkloosheidsvoorzie- Hierin zijn de allerrijksten, de mensen met een vermogen van tien miljoen of meer, niet inbegrepen. Het aantal van deze multimiljonairs steeg van 151 tot 193, hun gezamenlijk vermogen van 2,9 miljard tot 4,1 miljard gulden. Het gemiddeld vermogen van deze groep rij ken bedroeg in 1973 dus ongeveer twintig miljoen gulden de man. CDA (KVP, ARP en CHU) heeft zich volgens haar garant gesteld voor de bezui nigingsoperatie, de zogenaamde 1-per- centsoperatie, in zijn geheel. Het CDA houdt vast aan de koppeling van de drie maatregelen. „De ene maatregel wel en de twee andere niet, dat kan ik niét accepte ren”, aldus mevr. Van Leeuwen. De bedoeling is dat medio 1977 de bevin dingen van McKinsey bekend worden. De resultaten zullen ook worden meegedeeld aan de betrokken ondernemingsraden Van de plannen der drie bedrijven zijn de ondernemingsraden, de beleidscommissie scheepsbouw en de vakbonden op de hoogte gebracht Gisteravond bleek al dat men in vakbondskringen zeker niet ongunstig tegenover dit streven staat I Bij de centrale aan de Amsterdamse Hemweg wordt hard gebouwd aan de bouw van een nieuwe eenheid, die eind 1978 klaar moet zijn. Ter afvoering van gassen is een schoorsteen gebouwd van 172.40 meter. Voor het geheel is 2000 kubieke meter beton gebouwd. „200 miljoen „Beter een sterke bundeling dan drie elkaar beconcurrerende ondernemin gen”, aldus een zegsman. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Drie ondernemingen gaan trachten hun activiteiten op het gebied van de offshore (ontwerpen, bou wen en leveren van materieel en toebeho ren voor olie- en gaswinning op zee) te bundelen. Rijn-Schelde-Verolme, De Industriële Handelscombinatie (IHC) Holland, en De Groot Zwijndrecht heb ben voor dit plan oud-minister van econo mische zaken Langman bereid gevonden als coördinator op te treden. te geven. Zij ontvangen dan ook geen loon maar een zakgeld. Vier Twentse en één Brabantse metaalwerkgever zijn hiertoe overgegaan. Volgens de motie van mevrouw Van der Heem, die mede onder tekend is door PvdA, PSP en CPN, moet de regering met een wijziging van de Wet op het Leerlingwezen komen. De wijzi- ging moet inhouden dat. in de toekomst alleen een gecombineerde leer- arbeidsovereenkomst afgesloten mag worden. met t nieuwe Spaar-extra-Premie boekje.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23