Alien in rede tot Israëlische arbeiderspartij: Spaanse socialisten willen Amerikaanse bases kwijt NORIT.—--' CIA wist van plan moord op Carrero Blanco 1 Rel om pensioenen in West-Duitsland gevangenen in DDR” Kerst met de O Hammonds! „Rond 5000 politieke „Gaza-strook zou terug kunnen” 1 PSOE NEEMT NIET DEEL AAN REFERENDUM NOG GEEN OVEREENSTEMMING OVER FINANCIËLE CONSEQUENTIES 1 IRREËEL? Kiezersbedrog PRIMITIEF I f DP N n E R P A G 0 DECEMBER 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 1 9 7 h roost Strauss: •test - Weekblad: 1 il phonogram Lgee ■il dat niets ch in sgt in rtaris jelijk litge- ctivi- iap i de ker. teer itie- ken ver niet Resolutie ngen izen *nn door Nico Scheepmaker Hoger niveau (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De defensieministers van de NAVO-landen zijn akkoord met de invoering van het peperdure vliegende radarsysteem AWACS Omdat overeenstemming over de verdeling van de financië le gevolgen - alleen de aanschaf kost circa zes miljard gulden niet mogelijk bleek, werd de formele beslissing over de aanschaf uitge steld. Eind januari of begin februari komen de bewindslieden opnieuw bijeen. MADRID. De Spaanse socialistische arbeidspartij PSOE heeft een uitgebreid politiek program goedgekeurd dat punten bevat, variërend van het opheffen van de Amerikaanse militaire bases in het land tot het legaliseren van echtscheiding en abortus. Dit gebeurde aan het slot van een vierdaags congres in Madrid, het met veel publiciteit omgeven eerste socialistische partijcongres op Spaans grondgebied in 44 jaar. Een kostelijke Kerstverrassmg, speciaal opgenomen voor de miljoenen Nederlandse Hammond-kijkers dooi MARY, EDWARD BRIAN. DAVID. JENNIFER BILL,GWEN,JANE, PAUL en APRIL. LP 20,25 musicassette 22,50 Minister Alton Ze uiten kritiek op het regeringspro- (ADVERTENTIE) NAVO-ministers akkoord met (ADVERTENTIE) aanschaf nieuw radarsysteem De PSOE, die naar verwachting een belangrijke rol zal spelen in een toekom stig democratisch Spanje, is tegen voort zetting van de vier Amerikaanse militai re basis omdat dit naar haar mening Spanje bindt op het gebied van de buiten landse politiek. De socialisten zeggen tevens dat het Franco-regime de Verenig de Staten het gebruik van de bases toe stond zonder het Spaanse volk daarover te hebben geraadpleegd. Admiraal Carrero Blanco, de „sterke man" onder Franco, werd op 20 december 1973 door Baskische guerrillastrijders vermoord De voorbereidingen voor de aanslag namen maanden in beslag Socialistische Internationale, en andere Westeuropese socialistische leiders. Felipe Gonzalez, de voorzitter van de PSOE, tijdens zijn toespraak op de laatste dag van het congres van de socialistische par tij in Madrid. Intussen moet men, aldus Allon. echter ook rekening houden met het bevolkings vraagstuk dat wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van 300.000 Arabieren in het gebied. „Het is geen toeval dat Arabische troe pen het gebied nog niet zijn binnengetrok ken. Dat komt doordat zij precies op de hoogte zijn van ons standpunt”. Tenslotte zei Allon tegen de vorming van een Palestijnse staat te zijn. „Ik wil geen Russische soldaten in de omgeving van Jeruzalem zien”, zo zei hij. „Ik weet wie de Palestijnse bevrijdingsorganisatie financiert en ik weet precies waarover ik spreek”. Aan de andere kant zei Allon dat Israel bereid is met Libanon een overeenkomst te sluiten aangaande de situatie aan de grens tussen beide landen en met name om de rust in dat gebied te garanderen. „Wij hebben voorstellen gedaan die gunstig zijn voor president Sarkis en voor de territoriale integriteit van Libanon”, aldus de minister. door vrijwel alle politici verzekerd dat er met de financiering van de pensioe nen niets aan de hand was. Bondskan selier Schmidt sprak over „een paar kleine probleempjes”, maar verklaar de verder keer op keer dat geen enkele pensioentrekker zich ook maar de geringste zorgen behoefde te maken”. In een rapport zegt het comité dat een deel van de politieke gevangenen nog op berechting wacht terwijl de anderen al veroordeeld zijn. Voorts wordt gezegd dat de omstandigheden waarin de gevange nen verkeren, erg hard zijn. Volgens het stuk kan het wel 15 maan den duren voor een arrestant berecht wordt. Ook worden zij die protesteren tegen hun behandeling in de gevangenis, geïsoleerd opgesloten in ondergrondse cellen. Deze straf kan soms 18 maanden duren. Het comité zegt dat in de gevangenis van Cottbus 28 gevangenen in een cel van 32 vierkante meter zitten. Ook krijgen de gevangenen onvoldoende te eten (600 gram vlees, 3 eieren en 1 appel per man per maand). Het rapport is uitgegeven ter gelegen heid van de dag van de rechten van de mens. In West-Duitsland worden de pensi oenen gefinancierd door bijdragen van de werkende bevolking. Dit geld (18 percent van loon of salaris) wordt gestort in speciale pensioenfondsen. De financiële positie van deze fondsen is de laatste tijd zeer verslechterd. Al tijdens de verkiezingsstrijd is daar door deskundigen op gewezen, maar met name de minister van sociale zaken en arbeid, Walter Arendt, heeft voortdurend ontkend dat er moeilijk heden waren. Arendt zou, naar ver luidt, zijn ontslag hebben aangeboden, maar dit is niet geaccepteerd. Ze i de kels De eisen tot legalisering van abortus en echtscheiding vormen onderdeel van een zeer scherpe resolutie over de rechten van de vrouw. De socialisten stellen ook drastische wijzigingen voor in de econo mie, waaronder het uittrekken van een bedrag van 25 miljard dollar per jaar uit nieuwe belastingen om werkgelegenheid te scheppen voor de bijna 1 miljoen werk lozen die Spanje telt. :eu- n”, negen ipzali- sco in Texas, ■ingen leege- al van Sinds jevin- De ssting shuis- i bur- oden, edige deze ngen- tricht ir dat daar lecta- n het oken Lair i een lene- ;chu- stati- ïaak- van uur m van I inne- ik. Per zuive- 7 liter lit een ■opese rijn na ootste irt tot •men” ruim- alco- /an oor ■er- jen les. or- ?ts- ?ns ar- uit omi- heb- >rso- R in min- 1 de lann p is rug- srde Iers ibus su- ■ek er- de ei- m- ng id iet ■re ie »r- ij- trijfël In het financieringsvoorstel van het NA VO-secretanaat dat ter tafel lag, wer den de kosten van de aanschaf verdeeld over een periode van 15 jaar Van de ongeveer 150 miljoen gulden die Neder land m totaal zal moeten bijdragen, zal ongeveei 125 miljoen in de jaren 1981 tot 1983 moeten worden voldaan Minister Vredeling maai dan komen we juist voor grote uitgaven te staan, zoals die voor de Allon zei dit in een toespraak tot parle mentsleden van de Israëlische arbeiders partij Volgens de minister heeft de Israë lische regering enkele jaren geleden bij monde van minister zonder portefeuille Israel Galili verklaard dat „de Gaza- strook een geintregeerd deel van Israel moet worden om een aaneengesloten (Israëlisch) gebied tot aan de grenzen met Egypte te verzekeren”. (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) BONN Als de bondsregering haar zin krijgt, gaan de pensioenen van 11 miljoen Westduitsers pas op 1 januari 1978 met tien percent omhoog en niet al op 1 juli 1977. Die laatse datum was voor de verkiezingen van 3 oktober door overigens alle partijen plechtig in de campagnes beloofd. De delega ties van sociaal-democraten (SPD) en de liberale FDP hebben echter tijdens de coalitie-onderhandelingen voor de nieuwe regering anders besloten. Offi cieel wordt het nog niet bevestigd, maar in Bonn twijfelt geen enkele politieke waarnemer aan het uitstel len van de beloofde pensioenverho- ging In hun standpunten ten aanzien van het buitenlandse beleid beschuldigen de Spaanse socialisten Amerika van inmen ging in Latijnsamerikaanse zaken en uiten zij hun steun aan wat zij noemen de Latijnsamerikaanse strijd om onafhanke lijkheid, waarbij ze speciaal Chili en Panama vermelden. MADRID. De CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst, was op de hoogte van de plannen om premier Luis Carrero Blanco van Spanje te vermoorden, maar liet de moordenaars hun gang gaan omdat de leiders van de CIA het bewind van Franco wilden ontwrichten. In het communiqué wordt nog gewezen op het feit dat de Sovjet-Unie ongeveer 13 percent van haar bruto-nationaal produkt aan militaire doeleinden besteedt, wat een veel hoger niveau is dan in het alge meen bij de NA VO De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld wees erop dat de grote militaire capaciteiten de besluitvorming van de Russen zal beïn vloeden „als ze iets willen, wat we juist met weten" Namens het kabinet maakte minister Vredeling een voorbehoud inzake de bij drage die van Nederland in de kosten van aanschaf wordt verwacht Als m .beteke nende mate” beslag wordt gelegd op de financiële middelen vooi defensie, dan zal Ik wierp tegen dat er natuurlijk mensen zijn die al het hun aangedane leed ratio neel en emotioneel hebben weten te ver werken, maar dat niemand kon worden verweten dat hij daar niet toe in staat was, en dat ik het redelijk vond het speciale leed van de KZ-syndroom-slachtoffers te laten prevaleren boven het leed van de schuldigen: Drie van Breda, de Limburg se ex-SS’er, Menten. Maar is er dan een essentieel verschil (zei de vorige spreker weer), tussen de nabestaanden van con- centratiekampslachtoffers, en nabestaan den van „gewone” vermoorden? „Mijn oom Henk zijn zoon is vermoord, zo maar, dat had niets met oorlog te maken. Die man is daar letterlijk kapot aan gegaan, hij werd zieker en is aan zijn verdriet I gestorven Maar niemand komt in zulke I gevallen toch aandragen met het leed, de syndromen en de slapeloze nachten van nabestaanden bij de beoordeling van de vraag of de moordenaar na verloop van tijd weer moet worden vrijgelaten of niet?” Dat is zo, zei ik. Maar misschien is dat wel een ireëel facet in onze rechtspleging, en verdient het aanbeveling ook dat pro bleem eens nader te bezien als we ons bezinnen op ons strafstelsel JERUZALEM (AFP). De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Jigal Allon heeft verklaard dat hij akkoord zou kunnen gaan met de teruggave van de Gaza-strook aan de Arabieren „in het kader van een vredesakkoord". De minister zei in eerste instantie gedacht te hebben dat een groot aantal van hen hervestigd zou kunnen worden in El Arish en Cis-Jordanie. Vandaar dat de oppositie met recht over kiezersbedrog (Franz Josef Strauss) en een schandalige beslissing (Hans Katzer, CDU) kan spreken. Het verbond van gepensioneerden heeft meegedeeld dat het van plan is „harde maatregelen” te nemen. de noodzaak van AWACS, zei er nu van overtuigd te zijn dat met de vliegende radar een lacune in de defensie van het bondgenootschap moet worden opgevuld In een taal die nog niet eerder werd gebruikt, zo zei een bevoegde zegsman, klinkt in het communiqué dat na afloop van het beraad werd uitgegeven algemene bezorgdheid door over de groeiende mili taire macht van het Oostblok De conven tionele defensie moet worden versterkt, aldus het communiqué, in het bijzonder op het gebied van anti-tank-, anti- duikboot- en luchtverdedigingswapens. De ministers beloofden te zullen nagaan waar van tekorten in de nationale defen sie sprake is. De buitenlandse programmapunten waren onderdeel van een pakket resolu ties die dinsdagavond werden goedge keurd door het nationaal congres van de PSOE. De resoluties bevatten ingrijpende en soms radicale wijzigingen van bijna elk onderdeel van de nationale politiek, maar I de nadruk wordt erop gelegd dat wijzigin gen op democratische wijze tot stand moe ten worden gebracht. Het was de eerste keer sinds het begin van de jaren dertig dat de PSOE (die aan de macht was toen de nationalisten van Francisco Franco tegen de regering in opstand kwamen hetgeen tot de bloedige burgeroorlog van 1936-1939 leidde) toestemming had gekre gen haar congres op Spaanse grond te houden. Het congres werd bijgewoond door delegaties uit 30 landen Onder de buitenlandse gasten bevonden zich Willy Brandt, oud-bondskanselier van West- Duitsland en momenteel voorzitter van de BERLIJN (AFP). In de DDR zitten op dit moment ongeveer 5000 mensen om politieke redenen gevangen, zo heeft het „Comité van de 13e augustus" gisteren in West-Berlijn bekendgemaakt. Op 13 augustus 1961 werd begonnen met de bouw van de muur tussen Oost- en West- Berlijn. gram van politieke hervormingen, dat huns inziens niet ver genoeg gaat en dat is opgesteld zonder deelname van groepe ringen van democratische oppositie. Óm die reden, zo zeggen de socialisten, zullen zij op 15 december niet deelnemen aan het referendum waarin de Spanjaarden de hervormingen zullen moeten goedkeuren. Maar de PSOE herhaalt nog eens dat zij i met de regering wil onderhandelen over j het vestigen van volledige politieke vrijhe den. Zijn de hieraan verboden voorwaar den vervuld, dan zal zij wel deelnemen aan Spanje’s eerste vrije verkiezingen in 41 jaar, die in de eerste helft van 1977 moeten worden gehouden. Een groep gedelegeerden, die door de oppositiepartijen is aangewezen voor de onderhandelingen met de regeringen kwam dinsdagavond voor het eerst bij een. Ze benoemde Enrique Tierno Gal van, de leider van een marxistisch- socialistische groepering die niet tot de PSOE behoort, als haar afgezant om met premier Adolfo Suarez de details van de onderhandelingen op te stellen. Minister Vredeling (Defensie) zei giste ren: „Het principe is aanvaard, alleen de financiële Kant van de zaak is nog lang niet rond Financiële experts van de NAVO-landen gaan in januari een nieuw voorstel voorbereiden, waarover de ministers dan een besluit moeten nemen AW ACS (Airborne Warning And Control System) omvat 27 Boeing-707- vliegtuigen, die volgestouwd met radar- apparatuur op 13 km hoogte vliegen en 401) km verder kunnen „kijken” dan met de huidige radar mogelijk is. Het Spaanse liberale weekblad Possible dat dit beweert, zegt dat de CIA, via agenten die geïnfiltreerd waren in groe pen Spaanse guerrillastrijders die vanuit Frankrijk opereerden, in kennis was gesteld van deze plannen Allon herhaalde het standpunt dat Israel niet zal toestaan dat Syrische of andere Arabische troepen het zuiden van Libanon binnentrekken. Evenmin zal Israel goedvinden dat de situatie in dat gebied dezelfde wordt als voor de Libane se burgeroorlog toen Palestijnse guerril- leros vanuit bases in zuidelijk Libanon regelmatig aanvallen op Israel uit voerden. Op grote spoed bij de besluitvorming hamerde de Engelse minister van defensie Fred Mulley De Engelsen werken aan een eigen, minder omvattend en ook goedko per systeem (met Nimrod-vhegtuigen). Ze willen de ontwikkeling daarvan pas stop zetten als ze zekerheid hebben over de financiële en sociale gevolgen (werkloos heid) en de compensaties daarvoor Frankrijk en Griekenland, die niet mee doen aan de militaire samenwerking in de NAVO, willen een „abonnement betalen” voor de informatie die via AWACS wordt verkregen I Minister Vredeling. die zich een half jaai geleden nog sceptisch betoonde over „Omdat dit echter niet mogelijk is, ben ik van gedachten veranderd over de inte gratie van de Gaza en acepteer ik nu de gedachte dat dit gebied in het kader van een vredesakkoord teruggegeven zou kunnen worden aan de Arabieren". F-16-jagers en de vervanging van de tanks. Een akkoord over de verdeling van de financiële lasten bleek om diverse rede nen niet mogelijk. De grote landen - Ame rika, Canada, West-Duitsland en Groot- Brittannië 'Willen eerst meer inzicht in de industriële compensatieorders die zij zullen krijgen alvorens een aandeel in de kosten op zich te nemen De regering in Bonn moet bovendien eerst nog overleg plegen met de nieuwe Bondsdag, die pas half januari voor het eerst bijeenkomt Het uitgelekte voornemen van SPD en FDP heeft een schok veroorzaakt. Niet alleen bij de miljoenen betrokke nen, maar ook bij zeer vele SPD- en FDP-politici. SPD-afgevaardigde Nor bert Ganal zei gisteravond voor de televisie dat hij een dergelijke gang van zaken „niet voor denkbaar houdt”. Volgens hem is de geloofwaardigheid van de democratie, het parlement en de politici in het geding. Want, als gezegd, vóór de verkiezingen werd Possible zegt dat de campagne van de CIA om het regime van Franco te ont wichten was ingegeven dooi' de vrees dat linkse oppositiegroepen de regering Fran co met geweld omvei zouden werpen De CIA, aldus het blad wilde een militaire junta van drie man helpen vormen die dan Franco aan de kant had moeten zetten Mijn eerste gedachte, toen ik hoorde dat minister Van Agt spoorslags naar Zwit serland was vertrokken, was dat het kabinet-Den Uyl een geniale zet had gedaan: uitwisseling van Menten voor Van Agt. Twee vliegen in één klap! Maar ik was weer eens te optimistisch geweest. Intussen zijn we nog lang niet uit de problemen. Want stel dat Menten naar Nederland terug komt, dan zullen bij zijn berechting weer alle emoties los komen die onherroepelijk het gevolg zijn van de botsing tussen „juristerij” en con- centratiekampsyndroom. Laatst hadden we het in klein gezelschap over zulke problemen als de vrijlating van de Drie van Breda. Mijn eigen standpunt in deze discussie was tamelijk primitief: zolang vrijlating van (bijvoorbeeld) de Drie van Breda een jood een slapeloze nacht bezorgt, moeten zij in godsnaam maar blijven zitten. Mensen die zoveel geleden hebben, hun ouders, kinderen, vrouw of man mede door de schuld van deze nazi’s op een geheel zinloze manier hebben ver loren, verdienen het om voor iedere nacht extra leed gespaard te blijven, ook al druist dat tegen het normale rechtsgevoel in. Een ander vond dat een barbaars en al eeuwen achterhaald standpunt. Men bestraft een daad (of de daden), zonder rekening te houden met het aangedane leed aan nabestaanden. Moet iemand die een vader van zeven kinderen vermoordt langer in de gevangenis worden gehouden (en hoeveel langer dan?), dan iemand die een alleenstaande vermoordt? Moet de moord op een getrouwde vrouw zwaarder bestraft worden dan de moord op een verloofde vrouw, die weer zwaarder bestraft moet worden dan de moord op een oude vrijster? Het is in ons rechtsstel sel niet de gewoonte om de mate van veroorzaakt leed bij de strafmaat te betrekken. Had Immanuel Kant (meende deze spreker, maar hij wist het niet zeker) zo’n tweehonderd jaar geleden al niet gezegd dat de mens nooit beschouwd mocht worden als een middel tot iets (de mens dus als gevangene om het leed van een ander te verzachten), maar als een doel in zichzelf moest worden gezien? Hij herinnerde zich eens een oproep te hebben getekend om de Drie van Breda niet vrij te laten, en dat iemand van anar chistische huize, die hij verzocht had het zelfde te doen, toen geantwoord had: „Ik wens nooit een stuk te tekenen waarin geëist wordt iemand gevangen te zetten of gevangen te houden”. Hij bracht deze uitspraak over aan prof. dr. Jacques Pres ser, die veel joodse familieleden, onder Wie zijn vroqw.in de oorlog verloor sen als historicus ook na de oorlog nog dagelijks met het leed van de jodenvervolging geconfronteerd werd, maar ook Presser zei dat hij het met deze opvatting eens was. De PSOE is tegen een Spaans lidmaat schap van de Europese gemeenschap zolang in Spanje nog geen sprake is van volledige politieke vrijheden. Ze veroor deelt zowel de NAVO als het Warschau pact „omdat politiek-militaire blokken de arbeidersklasse in de wereld verdelen en een belemmering vormen voor haar bevrijding van alle vormen van economi sche, sociale en politieke uitbuiting”. de ruimte daarvoor binnen de huidige meerjarenramingen moeten worden gevonden, aldus de bewindsman Neder land wil wel meebetalen in de kosten van onderhoud en het operationeel houden van AWACS, alsmede de kosten van aan sluiting van het grondradarsysteem voor zijn rekening nemen 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3