Vrachtauto Theodorus Moleman viert r gouden priesterfeest R Kettingbeding geeft gemeente steun bij oplossen woningnood SDAB reageert met eigen motie op motie Porck uit de raad lN in brand k r COMMANDOWISSELING BIJ „PRODUCTIE” HOOGOVENS Wettelijke grens aan woonruimtewet is Velsen te laag Raadslid bepleit isotheek-project donderdag 9 5 DECEMBER 19 7 6 - BEPERKINGEN Nieuwe commissie I H ■I - Café „DE HALVE MAAN" (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Op 1 januari zal dr. M. Albrecht zijn zetel bij de top van Hoogovens inruilen voor een zeker even comfortabele plaats in de raad van bestuur in Nijmegen. Dat'betekent dat er in diezelfde top functies zullen worden verschoven. Ir. F. E. Mathijsen Gerst zal de plaats van de opstappende Albrecht gaan bezetten. Zijn plaats zal wor den opgevuld door een nieuw ge zicht in de gelederen van het zes- hoofdige gezelschap dat officieel te boek staat als „Directie IJmuiden”. In koopcontract De „produktie” van Hoogovens is de graadmeter van de gang van zaken bij de staalfabrikant. Niemand kan ontkennen dat die graadmeter is gedaald tot een zorgwekkend peil. De 57-jarige Bastiaan de Heer zal zich als opvolger van Mathijsen Gerst belasten met de portefeuille „Produktie” van de Nederlandse staalfabrikant. Ontegenzeggelijk één van de zwaarste en veelomvattend- ste taken op directieniveau. In het kader van de minder florissante gang van zaken van ons huidige economische bestel eigenlijk een weinig benijdenswaardige positie. „UTOPIA IJMUIDEN” Tijdelijk •1» KRIEKBIER Te vee] verwachtingen IJMUIDEN-VELSEN INTERNATIONAAL ■- Bas de Heer een nuchtere realist? Boer doelt hierbij op (Van een onzer verslaggeefsters) stand te krijgen. Een specialiteit van de Liefmans brouwe rij is het rsingen leg van van de ijn veel gebruik i even- Singel en de als ;r van varaan seft te schien Het >s ge- sneller chuld- IPN en project hts ten werden ndelijk lumann rde de j vrije ie ver miljoen B. DE HEER thuis op de werkvloer It dui- te van wordt itwerp dat ter imer. t voor en bij crt een Ie ver mogen oijdra- echter eriaal- ingplac ndeling en ge- jordel” n tram volgens ran dat lOg zou s werd en ge en ma- Hagelingerweg 36 - Santpoort vroe- Wayne hij er er een ouden, isteren iaal is span- tus na aftrad, res en itratie- tig in ams op rde ge- van de id jaar metro lentraal net be- rr naar „Wij eenmaal s CPN- let slot mingen maxi- l, plus ningen 40 pet aat. de ntvan- ;noem- en van >n, een en het dektri- De gemeente heeft ook een andere mogelijkheid, namelijk bij grondver- koop notarieel vastleggen, dat in de te bouwen woning alleen een eigen inwoner mag wonen. In het verleden was deze voorwaarde in het koopcon tract voldoende: ook bij doorverkoop was de nieuwe bewoner aan deze voorwaarde gebonden. Op drie maart van het jaar 1905 echter besliste de Hoge Raad, dat een nieuwe koper bij doorverkoop van een woning of bouwgrond niet meer aan een derge lijke voorwaarde gebonden was. Om dat nu te overbruggen is toen het zogenaamde „kettingbeding” ontwor- Volkomen ontspannen steekt de man de brand in een Roxy-filter„Weet je wat het resultaat is van duidelijkheid in interne zaken”, voegt hij er aan toe, „dat de mensen beperkende maatregelen wel vervelend vinden, maar het er wel mee eens zijn. Je moet de problemen'’oplos sen op de plek waar ze zijn. Ik zit hier nu letterlijk wel wat hoger, maar fi guurlijk sta ik nog steeds op de werk vloer. Ik kijk uitsluitend naar de bin nenkant van het bedrijf. Op die manier hoop ik 'iets te kunnen doen vóór be houd van werkgelegenheid en herstel van productie. Daar heb ik de politiek niet voor nodig. Zeker niet waar goeie zaken politiek gezien nog wel eens in een verkeerd daglicht worden geplaatst. Daar heb ik moeite mee”. ffsver- recht- ilacht- ig, ter prake- m het ver- ie bij ran de ito en zoals e van keers- stelt het bestuur de gemeente voor in tegenstelling tot eerder genomen beslui ten de gemeentelijke bejaardenwer kers Heins en Visman weer in de stich ting te laten integreren. Per 1 januari wordt de grens ver hoogd naar f 160.000,- of f 470,- huur. Toch wordt met deze rijksmaatregel niet bereikt, wat Velsen graag zou willen: de woonruimte, die zo schaars is. zoveel mogelijk beschikbaar stel len aan eigen inwoners of sociaal enof economisch aan de gemeente gebondenen. Een te grote hoeveelheid van de beschikbare woningen ligt im mers boven deze grens. De SDAB stelt het gemeentebestuur voor in overweging te nemen ook de practische samenwerking met de Stisa te stoppen, de SDAB zelfstandig te laten werken en een nieuwe opzet van het welzijnswerk in het algemeen en het open bejaardenbeleid in het bijzonder te laten bekijken door een nieuw samen te stellen commissie. Dat zou naar mening van het bestuur een commissie moeten zijn die het vertrouwen van de stichting heeft. Als leden voor deze commissie worden de heren C. Egas, H. de Jong, ir. G. A. Schoonkind en stichtingsvoorzitter H. de Boer in overweging gegeven. Te vens wordt voorgesteld gemeentesecreta ris m.r. A. P. van Uffelen te benoemen, aldus het antwoord van de stichting DAB aan de gemeenteraad. in reglement, stichting Dienstencentra voorbeeld kan dienen. Ook wordt voor gesteld dat de vergaderingen van de stichting openbaar worden gemaakt en de personen die uit andere hoofde dan als bestuurslid belang hebben of verant- Tevens werd tijdens de bestuursverga dering van woensdag besloten de Alge mene Hulpdienst, die in financiële pro blemen verkeert omdat er geen subsidie is en er wel met betaalde krachten wordt gewerkt, financieel te ondersteu nen. Van het budget van de stichting wordt daar 4800 gulden beschikbaar voor gesteld. VELSEN. Fractievoorzitter H. A. de Boer van het CDA in de Velsense ge meenteraad heeft het college schriftelijk gevraagd of het college bereid is na te gaan of het inspelen op het „isotheek- project” mogelijk is, waardoor isolatie van het Velsense woningbestand bevor derd wordt. De heer De Boer doelt hierbij op een isotheekproject in Delfzijl, een initia tief van het gasbedrijf, een isolatiebe drijf en een financieringsmaatschappij om het isolatiebedrijf zijn woning te laten isoleren. Hij lost het geleende bedrag af door het betalen van zijn gasrekeningen op basis van het verbruik voordat de isolatie was aangebracht. Het verschil tussen dat verbruik en het lage re verbruik door de isolatie dient dan als aflossingsbedrag. De heer De Boer constateert dat men op die manier de isolatievoorzieningen betaalt uit de daar uit voort v lodende energiebesparing. „De overheid”, aldus De Heer, „is er niet in geslaagd de geldontwaarding bin nen de perken te houden. Als ons aard gas tegen een redelijke prijs aan de binnenlandse verbruiker was verkocht hadden we een loonronde kunnen voor komen zonder dat de koopkracht daar door zou zijn verminderd. Kijk dat is inflatiebestrijding. Adelbertuskerk, waarbij de emeritus pastoor G.A. Smit, die ook familiebin- ding in IJmuiden heeft, zal preken. De plaatselijke pastoor D. M. de Rijk en A.J. Glazemaker zullen assisteren. huur is door de rijksoverheid vastgesteld, maar is voor een gemeente met grote woningnood, zoals Velsen, te laag om voldoende grip op het woningbe- „Er wordt op het ogenblik nogal veel gesproken over toekomstverwachtingen. Ik wil daar niet te veel over zeggen. Maar ik geloof niet in „Utopia IJmui den”. Ik kijk naar de nabije toekomst. Dat betekent dat wanneer wij er binnen een redelijke termijn in zouden slagen onze productie te herstellen we geslaagd zijn in iets wat ik noem „het karwei klaren". De acht miljoen ton staal die we met de huidige capaciteit kunnen maken moet een doel zijn. Momenteel produceren we nauwelijks de helft- Dus beide benen op de grond en naar een bepaald haalbaar punt toe gaan groeien. Op het ogenblik Zijn we het duurst met ons product. We hoeven ech. niet het goedkoopst te zijn. Maar als we zongen bij de middenmoot van Europa te horen duurt het een hele tijd voor we echt in moeilijkheden komen. En begrijp me goed, als ik praat over nabije boekomst praat ik niet over een jaartal maar over een periode. Dat kan 2 jaar zijn maar als het nodig is ook tien jaar”. Bas de Heer steekt een nieuwe sigaret op. Laat zich gemakkelijk op een elle boog op zijn bureau zakken. „Staken”, dat is een woord dat je hier nog wel eens hoort. Als ze er tegen mïj over beginnen zeg ik altijdstaken in 1976, Overigens ziet het ernaar uit, dat het „kettingbeding” alleen maar een tijdeiijke oplossing hoeft te zijn. In het nieuwe burgerlijk wetboek, dat in de Tweede Kamer in voorbereiding is, wordt weer de mogelijkheid gescha pen, dat een eenmaal gestelde voor waarde bij verkoop pok geldt bij doorverkoop. Dan is een kettingbe ding niet meer nodig. Het kan echter nog wel enkele jaren duren voordat het nieuwe burgerlijk wetboek rechtsgeldig is geworden. Tot zolang zal de gemeente Velsen het bij grondverkoop met het kettingbeding moeten doen of ze zal moeten over gaan tot het invoeren van erfpacht om een grotere greep te krijgen op de woningmarkt om zo de eigen in woners de eerste kans te geven een woning in de gemeente te krijgen. grond staan. De gemeente kan dan dus deze woningen, ook al liggen ze in waarde of huurprijs boven de dooi de regering gestelde grens, reserveren voor haar eigen inwoners. In de algemene bestuursvergadering van de SDAB gisteravond werd de door de penningmeester van de stichting R. van Bodegraven opgestelde motie aan het gemeentebestuur behandeld. Het rapport van de commissie van goede diensten was al eerder in een vergade ring aan de orde geweest, maar omdat deze besprekingen niet zijn genotuleerd, was daar geen verslag van. Wel heeft de penningmeester een evengroot tegenrap- port samengesteld. Hierin zijn kantteke ningen gezet en worden de naar me ning van de heer Van Bodegraven ver keerde conclusies van de commissie van goede diensten, die is samengesteld uit de heren mr. B. C. Romijn (aangesteld door bestuur), J. H. G. Koreman (na mens de wijkcommissie) en E. Algra die m van j voor izen en voor e tijd larvoor ns en ■nd. "te re linking ningen Tweede ijdraje VELSEN. Op de Rijksweg 6 tussen de Velsertunnel en het Rottepolderplein is woensdagmorgen de motor van een vrachtwagencombinatie in brand gevlo gen. Toen de chauffeur de brand be merkte, heeft hij zijn combinatie direkt in de berm gezet. Toevallig passerende agenten van de verkeerspolitie van Vel sen wisten met een schuimblusser de vlammen te doven. De elektrische be drading van de vrachtwagen is door de brand geheel vernield. De motor lijkt weinig van de hitte te hebben geleden. „Deze baan is eigenlijk niet goed te doen en onder de huidige situatie wordt het karwei alleen maar zwaarder. Dat - zegt de man die op dit- moment aan de vooravond staat om dat karwei over te nemen. Het klinkt geenszins als een excuus. Eerder als een verklaring. Een bewijs dat hij heel goed weet waarmee hij bezig is. Dat laatste blijkt tijdens het hele gesprek waarbij hoe kan het anders Hoogovens in het spannings veld van de voortdurende bedreiging centraal staat. VELSEN. De Stichting Dienstverle ning aan bejaarden heeft in een motie aan de gemeente kenbaar gemaakt de samenwerking met de Stisa (Stichting Samenlevingsopbouw) in welke vorm dan ook niet te willen voortzetten. Ver der worden in de motie, die dient als antwoord op de door de gemeenteraad aangenomen motie Porck over deze stichting, een aantal conclusies meege deeld ten aanzien van het toekomstige functioneren van de stichting. Het stich tingsbestuur, dat zeer lange tijd met de wijkcommissie uit het dienstencentrum voor bejaarden in conflicht verkeert, deelt over déze zaak die sinds mei in handen is van een commissie van goede diensten niets mede. De motie Porck werd ondermeer in de raad gebracht omdat het door de commissie van goede diensten uitgebrachte verslag niet open baar was gemaakt, terwijl de conflictu euze situatie geenszins verbeterde. Wel Van het Nderlandse aandeel op de internationale staalmarkt en de bewe ging die daaromtrent momenteel actueel is door de ideeën van het zogenoemde „Plan-Simonet” raakt Bas de Heer niet onder tafel. „Er zijn wel degelijk aanwijzingen dat zo’n samenwerkingsverband kans van slagen heeft. Is het niet door de voorge nomen maatregelen dan is het wel door de bereidwilligheid van Japan waar men heus wel begrijpt dat men Europa niet kapot kan laten gaan. Die gedachte leeft ook in Amerka. Daar bestaat echter weer de angst dat Europa en Japan elkaar te innig zullen benaderen. Ameri kanen hebben nu eenmaal een angst voor kartelvorming. We zitten op het internationale vlak trouwens te praten of we de halve wereld in pacht hebben. In werkelijk heid zijn we niks meer of minder dan een speldenknop op die aardbol. Nee, voor mij zijn de huidige problemen geen uitdaging. Wel een karwei dat opgeknapt moet worden- Dit bedrijf moet weer gezond. Dat is het doel dat ik me heb gesteld. Ik geloof dat ik daar niet alleen in sta. Dus is ook dat eigenlijk niet zo bijzonder”. In grote lijnen het standpunt van een man die onder niet eenvoudige omstan digheden een zware taak op zijn schou ders geschoven krijgt bij Hoogovens. Woorden van een pure idealist of een nuchter realist? De tijd zal het leren. Eind juli worden de zeer zeldzame Schaerbeekse krieken geoogst, zorgvul dig gewassen en gesorteerd Dan gaan deze kleine vruchten 6 maan den lang op tank met bier van minstens 1 jaar oud, daarna worden de krieken van het bier verwijderd en het Kriekbier dat een aangename fruitige geur en smaak als kenmerk heeft is gereed. Liefmans bier bevat geen chemische pro- dukten of essences daar is men bij Lief mans zeer trots op. Dit zeer lekkere bier kunt u bekomen in In het productieproces hebben we op dit moment te maken met een aantal beperkingen. De vraag is „kan het”, en „ben je er toe bereid?” Dat zijn zaken die ik zonder omwegen bespreek met de mensen van de bedrijfsleiding van alle afdelingen waarmee ik in de productie te maken heb- Dat zijn er nog al wat materiaalvoorziening, bedrijfsbeheer, stafbureau produktie, productieplanning, technische dienst, bedrijfsveiligheid, transport en de afdelingen staal, ijzer, kaliberwalserijen en plaatwalserijen”. Een van de manieren om in ieder geval bij nieuw te bouwen woningen wat meer zeggenschap te krijgen, is het systeem van gronduitgifte bij erf- pachtovereenkomst. De gemeente verkoopt haar beschikbare bouw grond niet meer, maar gaat met ge gadigden voor de grond een erfpacht- eoverenkomst aan. In die overeen komst kunnen dan voorwaarden wor den opgenomen ten aanzien van be woners van huizen, die op erfpacht- VELSEN De gemeente Velsen wil meer grip krygen op het woningbe stand in de gemeente. De woonruimtewet biedt daarbij maar een bescheiden mogelijkheid. Alle woningen beneden een koopprijs van 135.000,— of een huurprijs van 430,vallen onder de woonruimtewet en om zo’n huis te be wonen, moet de eigenaar of huurder van de gemeente een woonvergunning krijgen. Op deze manier kan de gemeente de beschikbare woningen zoveel mo gelijk toewijzen aan inwoners van Velsen of aan mensen, die door hun werk of hun familie aan Velsen gebonden zijn. Die grens van 135.000,— of 430,— huur is door de rijksoverheid vastgesteld, maar is voor een gemeente met een door de eerste twee is genoemd, gekriti seerd. De commissie heeft het volgende ge concludeerd: de bestuurlijke organisatie van de SDAB heeft de ontwikkeling van de werkzaamheden niet bij kunnen hou den, is onvoldoende ingesteld geweest op het werken met beroepskrachten en heeft inpassing van de wijkcommissie in de organisatie onvoldoende doordacht en geregeld. „Deze structurele onvolkomen heden hebben geleid tot gebrek aan slagvaardigheid van het bestuur, -compe tentiekwesties en persoonlijke twist”, zo staat in het rapport. De commissie doet de aanbeveling de reorganisatie van de structuur van de SDAB uit te werken in statuten huishoudelijk reglement, waarbij Zaanstad Het bestuur gaf gisteravond toe te veel verwachtingen te hebben gehad van de beroepskrachten en zei daarom in de motie de vraag te stillen om deze heren in het dienstencentrum hun werk te laten doen. Toen de stichting in voorbe reiding was, werd dat afgeketst en kon den de heren zelfs hun spreekuren niet houden binnen het dienstencentrum, maar in een naastgelegen school. Nu stelt het bestuur voor hen weer geheel te laten integreren als door de gemeente betaalde krachten. Naar zeg gen van de heer Van Bodegraven, die nu plots zei het persoonlijk geluk van deze twee uitstekende krachten die naar zijn zeggen graag op het voorstel zullen ingaan primair te stellen. Afgezien van de interne moeilijkheden binnen de SDAB speelden ook de con flicten met de Stisa, die naar mening van het bestuur geen rekening houdt met de onafhankelijkheid van de stich ting en op de plaats van het bestuur zou gaan zitten. Dat in de commissie van goede diensten door de wijkcommissie een afgevaardigde is gekozen die tevens bestuurslid van de Stisa is, acht de SDAB een onhoudbare toestand. IJMUIDEN - De uitspraak „De beste jaren van mijn priesterlijke loopbaan liggen in IJmuiden” zijn voor de thans 77-jarige emeritus en oud-pastoor Theo dorus Moleman van de Oud-katholieke parochie van de H. Engelmundus aanlei ding om op zaterdag 18 december zijn gouden priesterfeest te vieren met een vesperdienst in de kerk van de H. Adel- bertus aan de Sparrenstraat in IJmui den, gevolgd door een receptie in de benedenzaal van het kerkcentrum. Bastiaan de Heer werd op 22 no vember 1919 in Dordrecht geboren. Na voltooing van zijn studie aan de MTS trad hij in 1941 in dienst bij de Nederlandse Spoorwegen. In 1946 kwam hij in contact met Hoogovens toén hij verbonden aan het Commissa riat General de Recuperation zich be zig hield met het terugvorderen van door de bezetter geroofde goederen. Op 20 december van datzelfde jaar werd hij bedrijfsassistent van walse- rij-west. In 1959 werd hij als adjunct bedrijfschef belast met het in dienst stellen van blokwalserij 1. Twee jaar later werd hij hoofd van de sector kaliberwalserijen. Op 1 maart 1968 volgde zijn benoeming tot onderdirec teur „productie”, 1 januari 1969 tot hoofd van de technische dienst met de titel onderdirecteur technische dienst. Die titel werd 1 januari 1975 gewijzigd in bedrijfsdirecteur. Overige functies van de heer B. de Heer: Bestuurslid Verein Deutscher Eisenhütteleute, bestuurslid Neder landse Vereniging Doelmatig Onder houd. Voorzitter werkgroep Opvoe ring Productiviteit van de SER en lid van het British Iron and Steel Insti tute. Het echtpaar de heer woont in Velsen-Noord. Heeft een getrouwde dochter die op haar beurt twee kin deren heeft die grootvader’s trots zijn. pen. In het koopcontract wordt niet alleen opgenomen, dat de koper al leen een eigen inwoner van de ge meente in de woning mag laten wo nen. maar bovendien wordt in het contract opgenomen, dat hij deze voorwaarde in een volgend koopcon tract opnieuw moet laten opnemen.. Houdt men zich niet aan een van deze twee voorwaarden, dan moet er een forse boete betaald worden. Die boete kan tienduizenden guldens be dragen. In zijn kantoor boven de werkplaats van de technische dienst maakt de ko mende man in de Hoogoventop er geen geheim van dat hij daar ongeveer net zo over denkt. Een ruime kamer met grote ramen die uitzicht bieden over een deel van het fabriekscomplex. In de druileri ge winterlucht lijken rook en stoom uit pijpen en schoorstenen onbestendig te blijven hangen. Een paar voorbijsche rende meeuwen verraden de nabijheid van de zee. Een beetje troosteloze aan blik bij een kennismaking-op-niveau. woordelijkheid dragen op het werkter rein van de SDAB ongeschikt worden geacht als bestuurslid. Daarnaast doet de commissie voorstellen ten aanzien van taak en positie van de wijkcommissie, de projectleider en een nog steeds aan te stellen wijkpostleidster. De commissie van goede diensten heeft geanalyseerd dat het ontbreken van een beleid binnen de stichting zich heeft gewroken, omdat er geen sprake kon zijn terugkoppeling naar zo’n ge richt beleid bij de activiteiten die wer den ontplooid. Tevens heeft de SDAB moeite gehad met de eigen indentiteit, omdat deze in de vorige organisatie (Federatie Bejaardenzorg) hoofdzakelijk werd bepaald door de twee bejaarden werkers S. Heins en H. Visman van de sociale dienst. Pastoor Moleman, die op 1 juli 1899 in Amsterdam werd geboren ontving zijn priesterwijding op 19 december 1926. Van 1927 tot 1930 was hij kapelaan van de eigenlijke moedergemeente van de IJmuidense Oud-Katholieke gemeen schap, de parochievan de H. Agnes te Egmond aan Zee. In 1930 volgde Zijn benoeming tot pastoor te Den Helder vanwaar hij als 'opvolger van de toenmalige zeer geziene pastoor L. Rinkel in IJmuiden in 1937 het pastoraat kreeg. Hier maakte hij de knellende oorlogsjaren mee met ont ruiming van kerk e n pastorie aan de Koningin Wilhelminakade en de evacua tie. Hij wist toen, voor de evacuees toch kerkdiensten in Beverwijk te houden. In 1948 verliet pastoor Moleman IJmuiden om gedurende achttien j aar Dordrecht als standplaats te hebben met de titel aarts priester van Schieland en Züid-Holland. In deze periode verzorgde hij tevens de diaspora. In 1966 werd hij wegens zijn emeritaat priester in Algemene dienst van de Oud-katholieke Kerk van Neder land. Buiten zijn pastorale arbeid was pas toor Moleman van 1950 af kannunnik van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht van de Nederlandse Oud-Katho- lieke Kerk, in 1958 provisor van het seminarie te Amersfoort. In 1946 be stuurslid van de Centrale Kas voor ho noraria van de Oud-katholieke geestelij ken en, voorzitter van het diasporabureau om ook nog sedert 1953 als bestuurslid te fungeren van het pensioenfonds voor de geestelijken. Daarnaast had hij gedu rende enkele jaren bemoeiingen met de Bond van Jonge Oud-katholieken en het Oud-katholiek Ondersteuningsfonds. Met een korte onderbreking fungeert pastoor Moleman nog altijd als redacteur van de Oud-katholieke Pers. De feestelijke versperdienst die door de jubilaris zelf wordt geleid en wegens de lichamelijke handicap een sober ka rakter draagt begint zaterdag, 18 decem ber om vier uur s’ middags in de hebben we ons lesje nog steeds niet geleerd? Er zijn veel dingen die ik goed vind. Op het ogenblik is er veel wapengeklet ter. Daar heb ik geen moeite mee. Pre cies hetzelfde als het maken van fouten. Het enige is los het op. Desnoods met een stevige pot ruzie. Neem beslissingen. Ik zou het afschuwelijk vinden 'om te moeten leven zonder die te nemen. Ge woon de zaken eerlijk blijven bekijken. Durven toegeven dat rot, net en slecht, slecht is. Over wat goed is hoef je niet te praten. Daar wordt je voor betaald.”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5