Problemen bij plaatsing De hyacintenteler moet het aanbod beperken Voordeel 1 Robert Long in Stadsschouwburg I1' Jeugdwerkloosheid in de IJmond prijzen Haven im| en 85 89 89.50 150 1 65 145.- de witte reiger” „De legende van O* o SKI-JACK V.DENIM JAS AUTO-COAT PARKAS DAMES LODEN JASSEN groen-blauw VLIEGENIERSJACK BONKERS IJMUIDEN Gl Lichtmasten in duingebied Gi Onderwijs in andere gemeente Kort Umondnieuws Stadsschouwburg Opknapbeurt lom-school City Theater Onderwijs buitenlandse kinderen d J III 'II H' D 19 7 6 DONDERDAG 9 DECEMBER IJMOND 6 A Luxor 'I l CHAUFFEUR ONGEDEERD NA ZWARE BOTSING Openingstijden van 9 uur tot 17.30 uur Maandags van 13 uur tot 17.30 uur paarlaarsteeg 1 - haarlem rood en marine met borgvoering whipcord bruin-groen I? (voor tussen de feestdagen) uitknoopbare voering n o n BEVERWIJK Kennemertheater I met bontkraag 60.- melton 60 Kennemertheater II r#» 1 ff***”- ’’III l’l 1 MH.lli i Films h life Dfeurf (Van een onzer verslaggeefsters) ar- I amt/iëren bepaalde een o o 1 1 di r I I t I (Van een onder vesslaggeefsters) Na onderzoek in het ziekenhuis ging de chauffeur ongedeerd naar huis. De wagen is naar het hoofdbureau gebracht voor verder onderzoek. De totale schade loopt in de duizenden guldens. Vanersborg; Roads, Beverwijk; Alert Dit plan is opgesteld volgens een pro gramma dat afkomstig is van het ABC- team Amsterdam, waarbij gebruik wordt gemaakt van de daartoe aangepaste me thode „Nou jij” en de methode „Moesta- fa. Een medewerker van het ABC-team zal degenen die met dit programma gaan werken informeren en instrueren. Luxor aan de Breestraat heeft deze week „l’Empire des Sens” als hoofdfilm Karatekampioen Bruce Lee in waakza me, afwachtende houding. de re gr Hi di «e 1 be: va aa s;>i dit w V S.I I I I I te ze- eei ter w< de pc ge Je La ne Ni ka gn gn ke Ge Be SU Za tui 1 jei ƒ1 thi jai 14 vi< scl n: p k d ii L n k ne< zal ter ve: ve: an da acl we na m( te VOi Plc be' IS nis Ra Ge de bo die me ste B. in< be scl ui UI UI G „Survive”, de zo' levensechte filmregi- stratïe van het tot kannibalisme leidende vliegtuigongeval in het Andesgebergte, is deze week geprolongeerd in Kenne- mer 1. Liefhebbers van het wat meer sensationele genre kunnen ’m daar nog tot en met woensdag bekijken. HEEMSKERK - Daar de grenzen van Beverwijk en Heemskerk dwars door straten en huizen heen lopen, is het niet zo verwonderlijk dat er kinderen naar schoien gaan in een andere gemeente dan waarin zij wonen. Op verzoek van een der raadsleden hebben B. en W. van Heemskerk uitgezocht om welke aantal len het gaat. Slag op een politicus, reageert hij zijn wraakgevoelens af op de „beschermer” van een dertienjarig hoertje, die hij in een bloedige schietpartij naar de andere wereld helpt. Vooral deze realistische slotscènes maken „Taxidriver” niet be paald tot een geschikt schouwspel voor mensen met zwakke magen. Wie echter tegen een stootje kan mag de boeiende film gerust gaan bekijken. Kaarten en sjoelen. De supporters vereniging van de sportvereniging K.I.C. in Velsen-Noord houdt op vrijdagavond 17 december in de grote kantine van de voetbalvereniging op sportpark Rooswij I: een grote open kerst-klaverj asdrive an nex sjoelcompetitie. Voor beide catego rieën zijn mooie prijzen beschikbaar. Kerstviering. De afdeling Velsen- Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal dinsdag 14 december in ontmoetingscentrum „De Meerpaal” aan de Banjaertstraat in Velsen-Noord haar jaarlijkse kerstviering houden. Bij deze viering zal de door de NCVB uitgegeven liturgie tot leidraad dienen en wordt door mevrouw T. Vriesema- Noordijk een kerstverhaal gelezen. Do bijeenkomst begint om acht uur. F B. en W. van Heemskerk hebben dien aangaande informaties ingewonnen bij het arbeidsbureau en daarbuit bleek be gin oktober dat het aantal jeugdwerklo- zen in vergelijking met vorig jaar is verdubbeld. Dagelijks gaan er gemiddeld vier a vijf personen aan de slag. Daai staat tegenover dat er incidenteel nog nieuwe aanmeldingen zijn. De problematiek zou vooral schuilen onder de volgende groepen. Veel van de jeugdwerklozen hebben bijvoorbeeld de Havo of andere middelbare scholen on derbroken. Zij zijn aangewezen op een administratieve baan. De vraag komt dan uit Amsterdam. Ondanks facilitei ten, zoals vergoeding van reiskosten, vervoer per auto van trein, naar werk en dergelijke, gaan de jeugdigen niet op die vraag in. Anderen mening van de afdeling marktonder zoek van het Produktschap voor Sier gewassen zouden de hyacintentelers er verstandig aan doen om zeker 10 tot 15 pet. bollen minder te gaan hollen dan men de laatste jaren wen selijk heeft geacht. met het hevig naar haar grootvader verlangende weesmeisje gaat het daarna snel bergafwaarts- Op doktersadvies keert zij naar de Zwitserse Alpen terug waar haar grootvader zijn nurkse na tuur op slag vergeet en na een jarenlan ge vete vrede sluit met zijn dorpsgeno ten. Heidi en haar vriendje Geiten-Peter, hoofdpersonen uit de onstervelijke boe ken van Johanna Spyri, worden gespeeld door Elsbeth Sjgmund en Thomas Kla- meth. baan, zoals verpleegkundige en dergelij ke, zonder daarvoor te zijn opgeleid. Problemen doen zich ook voor bij het tewerkstellen van partieel leerplichtigen. op het programma staan. In de zondag- matinee draait „Onder Piratenvlag”, waarin de veldheer Marco (Richard Harrison) de piratenhoofdman Rabanek in een meedogenloos tweegevecht het onderspit laat delven. Dit weekeinde staat het Witte Tejater in IJmuiden in het teken van het poppen spel. Zaterdagavond speelt het Japanse poppencircus „Bambi” het spel „De legende van de witte reiger”. Dit is een poppenvoorstelling voor volwassenen, waarin op ongelooflijk knappe wijze elementen uit de oude sprookjesachtige Japanse cultuur zijn verwerkt. Door de fantastische manier, waarop deze Japanse poppenspelers met hun bijna levensgrote poppen dit sprookje brengen, hebben ze in grote delen van de wereld reeds veel succes geoogst. Overal is het publiek laaiend enthousiast over de verbluffend mooie en nieuwe manier van poppenspel. De voorstelling wordt bege leid door een Nederlandse tekst op een band, zodat iedereen volledig van de voor stelling kan genieten. De voorstelling begint om half negen. Voor de kinderen speelt zondagmiddag het IJmuidense poppentheater „Plop”, De voorstelling heet „De ver- dwijnkist” en het belooft een leuke middag te worden voor kinderen van vijf tot tien jaar. De voorstelling begint zondagmiddag om half drie. Zowel spannend als een tikje melo dramatisch is de weekendfilm in de Stadsschouwburg. „El Cid” draait en daarin spelen onder andere Charlton Heston en Sophia Loren. Het verhaal speelt zich af in het woelige Spanje van de elfde eeuw. Onenigheid bij de verde ling van een koninkrijk en de regelmati ge strijd tegen de nodige troepen Moren, vormen het spannende ingrediënt terwijl een langzaam opbloeiende romance tus sen El Cid en Chimene (Sophia Loren) aan andere menselijke gevoelens appe- leert. Zondagmiddag is het tijd voor „Lassies beste vriend”. HEEMSKERK Er bestaat een grote achterstand in het onderhoud van de gebouwen van de Frans Strijbosch- school. Aanvankelijk meenden B. en W. het bestuur van deze lom-school op korte termijn andere schoolruimte te kunnen aanbieden. Dit blijkt nu echter op korte termijn - binnen vijf jaren - niet moge lijk te zijn. B. en W. hebben thans besloten de school een grote opknap beurt te geven. hensen Voor Kennemer 2 is deze week „Taxi driver” uitgekozen, de met de Gouden Palm van het Internationale Filmfesti val in Cannes bekroonde rolprent van „Alice doesn’t live here anymore”-regis- serur Martin Scorsese. Robert Deniro, de acteur die met Godfather 2 wereldfaam verwierf, speelt in Taxidriver” de rol van een steeds fanatieker wordende taxichauffeur. De achterbuurten van New York doorkruisend, ergert hij zich stierlijk aan de activiteiten van de daar levende onderwereldfiguren. Hij schaft zich een ru m arsenaal wapentuig aan, waarmee hij vervolgens het recht in eigen hand neemt. Na een mislukte aan- In de nachtvoorstellingen staat „Op herhaling in het meisjesinternaa(k)t” ga rant voor warmbloedige militaire excer- clties in. onder en buiten het oed van vlotte kostschooldames. Voor de zondag- matinee heeft Kennemer Theater het kassucces Heidi” weer van stal gehaald. In de oorspronkelijke Zwitserse verfil ming van Luigi Comencini wordt het weeskind Heidi, die met haar barse grootvader in de bergen woont, door haar tante min of mee>- ontvoerd om in Frankfort het speelmakkertje te worden van het verlamde rijkeluisdochtertje Clara Sesemann. Dankzij Heidi weet Clara haar ziekte te overwinnen, maar HEEMSKERK - Het gewestelijk beidsbureau verstrekt periodiek over zichten inzake het aantal ingeschreven werkzoekenden. Met betrekking tot de jeugdwerklozen was de situatie in Heemskerk eind september als volgt. Werkloos waren 33 jongens en 44 meis jes, jonger dan negentien jaar. In de totale IJmond, inclusief Castri- cum en Uitgeest waren 129 jongens en 165 meisjes werkloos. In Heemskerk zitten totaal 247 buiten landse kinderen op de lagere scholen. De verdeling is als volgt: Titus Brandsma- school 33, Apostel Mattheusschool 30, Hoeksteenschool 17, Meester Gallee- school 24. Maarten van Heemskerck- school 16 Josephuschool 27, Vlinder- school 64, Oldeweltschool 18, Wiekslag- school 18. DIE TERUGLOPENDE VRAAG uit het buitenland zou dus aanleiding moetn zijn om minder te gaan telen. Het tegendeel gebeurt echter. In de jaren 1974 en 1975 zijn de hyacinten telers juist driftig bezig geweest grote aantallen werkbollen te hollen en te snijden. Op die manier dwingt men die bollen zeer veel „jongen” te pro duceren. De hyacintenteelt is een driejarige cultuur en dat wil dus zeggen dat de door hollen en snijden ontstane jonge bolletjes na drie jaar als leverbaren op de markt komen. Met andere woorden: in 1977 maar voooral in 1978 moet met een groei end aanbod rekening worden gehou den. Nu zal dat zo’n malheur niet zijn als men maar uitzicht had op een toenemende vraag, maar daar wringt ’m juist de schoen.Naar de IJMUIDEN- City Theater; De lief hebbers van karatefilms komen deze week bijzonder aan hun trekken. De directie van City Theater houdt een speciale „Bruce Lee week” en liefheb bers van deze karatekampioen krijgen niet minder dan vier films voorgescho teld. Donderdag en vrijdag is dat „The Big Boss” waarin de karatevechter zich opwerpt als belangenbehartiger van fa brieksarbeiders. Zaterdag moet Lee zich zien te redden in „In de klauwen van de draak” en zondag gaat het om niet minder dan „Een vuist vol karate.” Maandag tot en met woensdag viert de Chinese vechtlust hoogtij in „The way of the dragon”. Na deze vier superklap- pers zal de trek in een loempia voorlo pig wel van de baan zijn. Tijdens de matinee-voorstelling van zondag draait een film waarin het nodi ge stuntwerk voorkomt. „Sensationeel stuntwerk” heet de film die handelt over een ex-oorlogsvlieger die tijdens een routinevlucht getuige is van een bankoverval en meteen de achtervolging inzet. BEVERWIJK. Vanmorgen vroeg om drie uur is een 19-jarige vrachtwa genbestuurder uit Waarland met zijn wagen in botsing gekomen met een por taal (verkeerssignaleringsconstructie) bij de Velsertunnel. Het ongeval gebeurde aan de noordzijde, op de westelijke toe- voerweg van Rijksweg 9, op het gedeelte waar de toevoerweg naar Beverwijk zich bevindt en de afvoerweg van de traver se. De chauffeur, die uit zijn auto werd geslingerd, raakte wonderwel niet ge wond. De vrachtauto en het portaal werden geheel vernield. Tot zes uur vanochtend is het verkeer opgehouden geweest. Het is niet bekend hoe het ongeval is veroorzaakt. De bestuurden die met de wagen in de berm naast de weg raakte, verloor de macht over het stuur en ramde het portaal. Deze stalen construc tie werd acht meter weggeschoven. Van de vrachtwagencabine bleef niet veel over. IN TWEE JAAR TIJD zijn de bloembollenkwexers uit een pot vol troebel pessimisme op een bergtop vol gelukzaligheid gekomen. Bijna ongelooflijk zoals vooral de tulpen - markt zich heeft hersteld. Dat was geen gevolg van meer vraag naar tulpen, maar matige oogsten zorgden er voor dat het aanbod beperkt bleef. In feite zijn alle bloembollen duurder geworden behalve de hyacinten. Was 1974 voor de hyacintentelers al een rampjaar met een overschot van 20 miljoen bollen, in 1975 belandden wel 27 miljoen bollen in de veevoermolen omdat er geen kopers voor te vinden waren. De cijfers van dit jaar zullen lager zijn, al zijn de exacte gegevens nog niet uit de computer gerold. Grote overschotten dus en dat uit gerekend van het bolgewas dat in het vrij recente verleden altijd de meeste florijnen heeft opgeleverd. Een bolge was dat bovendien alleen met succes in Nederland is te telen en dan moet men er nog de allerbeste gronden voor hebben. Het zit er niet naar uit, dat de hyacentencultuur het grootste dieptepunt achter de rug heeft.' De export van dit artikel loopt nl. sinds 1970 al terug en die dalende lijn van de exportcurve zal uiteraard niet vanzelf omhoog gaan. De terugval is voor een deel het gevolg van de minder feestelijke economische toe stand in Engeland, dat voorheen al tijd grote hoeveelheden hyacinten kocht, maar het nu ook op dit gebied duidelijk laat afweten. HET BINNENLANDS GEBRUIK van hyacinten neemt maar heel lang zaam toe. Wellicht dat het initiatief van de afdeling Hillegom van Bloem bollencultuur om meer hyacinten te gaan broeien de afzet wat kan ver groten. De grote bloemenveilingen zijn nl. van mening dat er veel meer bloeiende hyacinten verkocht kunnen worden als de procucenten maar zor gen voor een regelmatige aanvoer van goede kwaliteiten. Tot nu toe was dat aanbod veel te weinig ge spreid. Een groot aantal hyacinten in de weken voor Kertmis en daarna was er van een geregelde aanvoer geen sprake meer. Nu mag men van de binnenlandse markt op korte ter mijn niet verwachten dat men daar plotseling miljoenen hyacinten meer zal kunnen verkopen. Een markt voor een bepaald artikel veroveren is nu eenmaal een zaak van wat lange re adem. Er is wel een snelle manier om het aanbod te beperken. Dat bleek enkele jaren geleden toen het berucht zwartrand in het voorjaar de gewassen te velde zo sterk aantastte, dat er vele miljoenen bollen vernie tigd moesten worden. Het gevolg was. dat de prijs fors omhoog vloog. Maar op een dergelijke rigoureuze ingreep is geen enkele hyacintenteler gesteld Ook al omdat deze ziekte zo besmet telijk is, dat de mogelijkheid om deze aantasting van eigen erf verwijderd te houden, in feite alleen maar op papier bestaat. Men krijgt de kwaal letterlijk van de buren „aangewaaid”. HET LIJKT DUS wel zo voordelig om zichzelf beperkingen te gaan op leggen, maar in het bollenvak is dat tot nu toe een heel moeilijke zaak gebleken. Als men er echter niet in slaagt het areaal vrijwillig in krimpen, dan is de mogelijkheid ker niet uitgesloten dat men zich in 1978 blauw mag betalen aan de sur- olusheffingen. Aangenomen dat het Internationale Hof van Justitie te Luxemburg voor die tijd nog geen stokje voor de surplusregeling heeft gestoken HEEMSKERK Langs de Hondsbos- seweg en de Kleine Houtweg in het duingebied zullen zeventien nieuwe lichtmasten worden geplaatst met een ondergrondse bekabeling. Sinds 1972 is er gewerkt aan de vernieuwing van het lichtnet. Thans is de laatste fase be reikt. VELSEN. Robert Long en Nelleke Burg treden dinsdag 14 december op in de Stadsschouwburg Velsen met hun show „En dat is twee”. Het tweetal wordt bijgestaan door het Combo Henk de Jonge. Overigens is de belangstelling voor deze show die om 20.15 uur begint, zo groot dat de schouwburg al helemaal is uitverkocht. Woensdag aangekomen: Cam Asobe, Victorie; Els Teekman, Ras- vik, Zaandam; Nicolas Vaptmarov, Ant werpen; Adele-J, Vanersborg; Olav Ringdal, Hampton Roads, IJmuiden Markborg, Walkom, Londen; Caribia Express, Bremerhaven, Maersk Pacer, Cont. Plat, IJmuiden Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Ken- rix, Rochester, IJmuiden; Pinnastor Cont. Plat, IJmuiden; Rey Pelayo, Ant werpen, IJmuiden; Orval, Rotterdam; Sea Bure, Cont. Plat; Trans Tarraco. Bremen, IJmuiden; Upway Grange, Bare Comean; Inger Clausen, Klaipeda; Subro Victor, Great Yarmouth, Koog a.d. Zaan. Woensdag vertrokken: Aspen, Hamburg; Speyer, Hamburg; Fjordaas, Norfolk, IJmuiden; Langkoea s, Delfzijl; Monkstadfjord, Immingham; Sir Winston Churchill, Great Yarmouth, Tor Scandinavia, Gothenburg; Alcadisy- an, North Sea; Riet, Colding; Neptunus, Dundee; Hebe, Rotterdam; Markborg, Delfzijl; Beverwijk; Stolberg, Rostock; Medina, Londen; Steinbukk, Antwerpén; Mosfield, Durban; Nova Lisboa, Londen; Parkesgate, Poole; Jacob Kunder, Ar changel, Zaandam; Koporye, Gent, Zaandam; Caribië Express, Antwerpen; Maersk Puncher, Cont. Plat, IJmuiden. Donderdag aangekomen: Mir, van Stettin; Fridel, Kings Llynn, IJmuiden; Haico Holwerda, Grange mouth; Bonn, Oslo; Nakwa River, Rot terdam; Alexander, Gunness. Donderdag vertrokken: Kenrix, naar Kingsllynn, IJmuiden; Alert, Goole; Main Lloyd, Belawan; La- omedon, Antwerpen: Kossou, Vlissingen; Ceres, Bilbao; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden. Het aantal Beverwijkse kleuters dat een kleuterschool in Heemskerk bezoekt brdraagt omstreeks 25. Er zijn op dit moment geen Heemskerkse kleuters die een kleuterschool in Beverwijk bezoe ken. Wat de lagere scholen betreft gaan circa 260 Beverwijkse kinderen naar Heemskerkse scholen. Het aantal Heemskerkertjes dat een Beverwijkse lagere school bezoekt is ongeveer vijf tien. HEEMSKERK. Scholen met anders talige leerlingen worden gerekend tot de zogenoemde stimuleringsscholen. Sinds 1 juli is er bij de Regionale Onderwijs Begeleidingsdienst een specia le begeleider van stimuleringsscholen in dienst. Na overleg met de vertegenwoor digers van de teams der betreffende scholen is er een plan opgezet ten be hoeve van het onderwijs aan anderstali ge kinderen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6