IN FEBRUARI EERSTE REALISTISCHE OEFENING Nieuwe subsidieverordening ongewijzigd vastgesteld Demonstratie met gaspakken I I^KEUR B.V.^I BOUWMARKT c ARAGNE Bibliotheek wil aan-huis-gebondenen regelmatig van lectuur gaan voorzien RODEO OP RIJKSWEG i GGÏ I. OPHEFFINGS- Isover Tempex UITVERKOOP i I1 fb Ir TONEELAVOND NIEUW INITIATIEF HAALBAAR DANKZIJ MEDEWERKING VRIJWILLIGSTERS DE HONDSRUG Recreatieschap vergadert KOUDENHORN 54 11 BEVERWIJK-HEEMSKERK V R IJ D A G 1 O DECEMBER 19 7 6 10 MEER KANSEN VOOR JEUGD- EN JONGERENWERK (Van een onzer verslaggevers) :O];Uk'MT zaterdags van tel. 023-321212 Grote sortering Isolatiematerialen I sn (Van een onzer verslaggeefsters) Wisselcollectie inmiddels in Beverwijk en Heemskerk al negen dames beschikbaar gesteld Naam Adres Plaats I Adressen Faciliteiten I glasvoldekens en platen plaatjes in div. maten JUWELIER houdt ar mee opll VAN 25 tot 50% HORLOGES - GOUDEN en ZILVEREN SIERADEN enz. BEVERWIJK/HEEMSKERK In nauwe samenwerking met de Inter kerkelijke Stichting voor Gezinsverzorging in de IJmond wil de openbare bibliotheek Beverwijk/Heemskerk in het vervolg ook die mensen, die om een of andere reden moeilijk van huis kunnen, zoveel mogelijk van de bibliotheek-faciliteiten laten meeprofiteren. Het is de bedoeling dat de thuiszittenden op gezette tijden door vrijwilligsters van op hun smaak af gestemde boekencollecties worden voorzien. Voor dat werk hebben zich Maak uw hokje zwart en stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Damiate Pers B.V., Antwoordnummer 416, Haarlem nw Gebeurtenissen in het Witte Huis? IJmuider >ourant en Beverwijkse Courant zijn er thuis. Met correspondenten in de Verenigde Staten. En met de vele kanalen van de internationale pers bureaus. IJmuider Courant/Beverwijkse Courant komen met snelle en objectieve informatie uit alle windstreken. Dag in dag uit. Dus als u wilt weten wat er in de wereld werkelijk aan de hand is, neemt u nu een abonnement We willen goede informatie over wat er aan de hand is in de wereld. Noteer ons daarom voor een maandabonnement kwartaalabonnement jaarabonnement op de IJmuider Courant of de Beverwijkse Courant (aankruisen wat gewenst is). Wij krijgen de krant de eerste 14 dagen gratis. BEVERWIJK De Beverwijkse vrijwillige brandweer krijgt bin nenkort de beschikking over een oefenbunker. Deze bunker staat aan de Relweg, naast het voorma lige pension BouSada, en wordt momenteel door de manschappen schoongemaakt om er in februari de eerste realistische oefening in het bestrijden van brand te hou den. Brandweercommandant J. Raap en z’n mannen zijn uiterst tevreden over deze nieuwe ont wikkeling, waardoor het korps in het bezit komt van een blijvend oefenobject. Schrobbering I ii.Ldh Openingstijden, dagelijks van 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur s X 7 1 :en Oefenbunker voor brandweer (Van een onzer verslaggeefsters) aan Relweg te Wijk aan Zee college, (ADVERTENTIE) rk T (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) komen de nieuwe (ADVERTENTIE) Thuis Thuis in huis i Naast het thuis afleveren van boeken- en jk en an in m- Dat men bereid is tot het uiterste te gaan, bewijst wel het plan om naast de nieuwe breng- en haaldienst tevens over Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. te gaan tot de instelling van een speciale „bejaardenmorgen” in de bibliotheekcen trale. Tijdens deze ochtenden, waarvoor waarschijnlijk de donderdag wordt uit gekozen, kunnen bejaarden in alle rust hun boeken komen omruilen. m. toestemming K.v.K. PROFITEER en koop NU reeds UW GESCHENKEN voor de s.s. feest dagen v Als u wel eens voor onze etalage heeft gestaan en u dacht „Oh, wat mooi maar wel wat duurl” dan heeft u nu de kans om tegen ZEER LAGE PRIJZEN te kopen. Spekatraat 3 - Haarlem Tel. 327950 Achter de Vleeshal BEVERWIJK. Zaterdag houdt de Gronings-Drente Vereniging De Honds rug een toneelavond in De Nieuwe Slof. De toneelvereniging ,t Heidebloempje” is uitgenodigd het spel ,,’t Nieuwe Leven” op de planken te brengen. Aan vang 20 uur. Contact met staffunctionaris J. Deij van de Interkerkelijke Stichting voor Gezinsverzorging in de IJmond leverde de bibliotheek in eerste instantie flink collecties waarbij de vrijwilligster ui teraard graag tot een praatje bereid is is het eventueel ook mogelijk, naar de bibliotheek gebracht te worden. Dit dient men dan bij de aanmelding even door te geven. n BEVERWIJK. Vannacht om twee uur hebben politie-agenten van Beverwijk en Heemskerk hard moe ten werken om op de rijksweg en de parallelweg vijftien uit een weiland losgebroken koeien weer achter het damhek te krijgen. De politieagenten, die na een telefoontje van een auto mobilist dat er koeien op de weg liepen, een kijkje kwamen nemen, konden het niet alleen af en vroegen assistentie van Heemskerk. Gezamen lijk dreven de agenten de beesten het weiland in. De koeien zij neigendam van veehouder Van der Lem. Terugkerend tot de lectuurvoorziening voor aan-huis-gebondenen: wie meent hiervoor in aanmerking te komen of bekenden voor deze service wil opgeven, wordt verzocht zo spoedig mogelijk con tact op te nemen met Nelleke van de Lely, hoofd wisseldienst bejaarden en zieken van de openbare bibliotheek Be verwijkHeemskerk. Telefonisch is zijn bereikbaar bij de bibliotheekcentrale, nummer 28591. Ook diegenen, die als vrijwilligster in de nieuwe dienstverle ning van de bibliotheek willen gaan meedraaien, kunnen zich via ditzelfde nummer tot haar wenden. wat adressen op. Bij een nadere schif ting, waarbij men er vanuit ging dat de kandidaten toch zoveel mogelijk in be weging moeten blijven, bleven er uitein delijk maar drie adressen over van men sen. die zelf moeilijk hun huis kunnen verlaten en prijs op deze vorm van dienstverlening stelden. De overigen hadden óf via vrienden, familieleden en bekenden al een oplossing voor hun lectuurvoorziening gevonden, óf bleken niet van lezen te houden. Drie adressen in heel Beverwijk (het aantal potentiële Heemskerkse kandida ten wordt momenteel nog uitgezocht) lijkt de bibliotheek wel aan de erg magere kant. In Alkmaar, waar men een paar jaar geleden al een breng- en haaldienst van boeken in het leven riep, worden zo’n vijftig vaste klanten regel matig van lectuur voorzien. Op grond van dit aantal verwacht de bibliotheek Beverwijk—Heemskerk uiteindelijk toch wel een dertig tot veertig aan huis gebondenen met deze service te kunnen gerieven. Het bibliotheekfiliaal in Heemskerk kent deze faciliteit al langer, maar er wordt naar de mening van de leiding door de bejaarden nog te weinig gebruik van gemaakt. Men wil er de bejaarden dan ook graag nog eens op wijzen. Hetzelfde geldt voor de speel-o-theek „Deentje Beer’ in de bibliotheekcentrale, waar een overvloed aan speelgoed voor geestelijk enof lichamelijk gehandi capte kinderen voorhanden is. Deze speel-o-theek is voorlopig nog geopend op de dinsdagmiddagen van 15-17.30 uur, woensdagavonden van 1921 uur en za terdagochtenden van 10-12.30 uur. Blijft de belangstelling gering, dan komt waarschijnlijk met ingang van 1 januari de dinsdagmiddag-opening te vervallen. Aan de Brink demonstreerden drie leden van de vrijwillige brandweer de witte gaspakken. Wie niet anders wist zou denken met ruimtevaarders van doen te hebben. Daarentegen beschikt de bibliotheek tot dusverre slechts over drie adressen van aan-huis-gebondenen. die voor deze speciale service in aanmerking komen. Omdat dit aantal op grond van ervarin gen elders in den lande wel erg gering lijkt, roept de bibliotheek iedereen die van de breng-en-haa!dienst gebruik zou willen maken op zich zo spoedig moge lijk te melden. Belangstellenden moeten uiteraard wel lid worden. Als potentiële kandidaten voor de lec- tuurvoorziening-aan-huis beschouwt bi- bliotheekdirecteur B. Tieken langdurig zieken, minder validen of slecht ter been zijnde bejaarden. Ook diegenen, die we gens gladheid of slechte weersomstan digheden ’s winters eigenlijk niet op straat durven, komen in principe voor de nieuwe bibliotheekservice in aanmer king. in Washington UITGEEST. Het algemeen bestuur van het recreatieschap Alkmaarder en Uitgeestermeer vergadert woensdagmor gen half tien in het Dienstencentrum aan het Brugmanplantsoen. Een van de agendapunten die aan de orde komen is het aanwijzen van een gebied op het meer waar volgend jaar met snelle mo torboten harder dan de voorgeschreven 16 kilometer per uur mag worden geva ren. Ook komt het advies van de techni sche werkgroep ter tafel over het ge schikt maken van het kanaal Lutje Schardam-Alkmaar voor de recreatie- scheepvaart. De vergadering van het re creatieschap begint om half tien. BEVERWIJK. De nieuwe subsidie verordening jeugd- en jongerenwerk - uit hoofde van tijdgebrek van de vorige raadsagenda afgevoerd, is tijdens de gis teravond gehouden gemeenteraadsverga dering alsnog met algemene stemmen vastgesteld. Mevrouw Ruurda (CDA) noemde de verordening ten opzichte van de twee tot nu toe geldende verordeningen een „aanmerkelijke verbetering”. Wel verzocht zij het attent te blijven op de verscheiden heid in het jeugdwerk en de verordening rndien nodig met soepelheid toe te pas sen. Mevrouw De Hen (PvdA) sloot zich bij haar woorden aan, waarbij zij zich vooral verheugd toonde over de verrui- ming van de mogelijkheden om nieuwe vormen van jeugdwerk financieel van de grond te helpen. VVD-er Eiff beoordeelde de verorde ning iets minder positief. Hij was bang, dat de subsidieverlening aan „grote groepen” een fors deel van de begro- tingsgelden zou gaan opslorpen waar door de vrije manoeuvreerruimte aan zienlijk verkleind zou worden. te weinig branden biedt om de paraat heid constant te testen ziet de heer Raap de oefenbunker als een mogelijkheid de uitrukkingsfrequentie op te voeren. „Oe fenen en paraat blijven. Dat zijn de sterkste wapens van een brandweer”. De brandweer Beverwijk werkt hard aan het inhalen van een materiaalach- terstand. Binnenkort Wethouder Bodewes noemde het peu- terspeelzaalwerk een schoolvoorbeeld van nieuwe vormen van jeugdwerk, waarop via de subsidieverordening in de toekomst alert kan worden gereageerd. Hij was daar blij om, omdat het bepaald ook niet in zijn bedoeling ligt het jeugd werk tot een serie „grijze gehaktballen” te zien verworden. Met het verzoek van de PPR- afgevaardigde Van Ruyven, die aanhou ding van raadsvoorstellen in het vervolg zoveel mogeljjk wil voorkomen, kon wet houder Bodewes volledig instemmen. Alleen leek het hem met de „onrust", die de opschorting van de behandeling van de nieuwe subsidieverordening binnen het jeugdwerk te weeg zou hebben ge bracht, nog wel los te lopen. Dit waarschuwende geluid leverde hem een schrobbering op van de socia list Menist, die in niet mis te verstane bewoordingen „de kruideniersmentali- teit” van de VVD hekelde ,(,,de rest van de raad gooit het geld ook niet over de balk”) en de liberale fractie uitnodigde, al hun financiële bezwaren nu eens in een nota vast te leggen. De liberale woordvoerder Eiff kondigde aan, hier nog op terug te zullen komen. De breng- en haaldienst die de biblio theek wil gaan opzetten kan gezien wor den als een uitbreiding van de al langer bestaande wisseldienst voor zieken- en bejaardentehuizen. Daartoe is een speci ale wisselcollectie samengesteld, die mo menteel 6400 titels omvat, waaronder 4700 boeken voor volwassenen. Van deze wisselcollectie maken drie bejaardente huizen, een bejaardensoos, twee zieken huizen en het ravalidatiecentrum „Helio- mare” gebruik; in de toekomst komt de nieuwe loot aan de dienstenstam vhn de bibliotheek daar nog bij. De nieuwe serviceverlening voor thuiszittenden zou, zo vermeldt biblio- theekdirecteur Tieken met nadruk, niet mogelijk zijn zonder de belangeloze in zet van vrijwilligsters.„Hun activiteiten”, aldus de heer Tieken, „komen het biblio theekwerk zeer ten goede. Dankzij de medewerking van vrijwilligsters kunnen we binnen onze door financiële besnoei ingen en personeelstops beperkte moge lijkheden toch af en toe nog- een nieuw initiatief ontplooien”. verbindingsmiddelen, zoals het stilalarm- systeem, mobilofoons voor de wagens, enkele portofoons voor op de brand- plaatsen en een alarmcentrale in de kazerne aan de Brink. De jnstructiezaal in de kazerne onderging een fikse ver bouwing, er zijn nieuwe beademingstoe- stellen gekocht en er is nu een eigen persluchtvulins-tallatie. Gistermiddag kwamen daar vijf zoge noemde gaspakken bij, die door onder- brandmeester F. van Dessel en de hoofdbrandwachten C.F. van Dessel en Jac. Bakker op straat werden gedemon streerd. De gaspakken, vervaardigd van een soort kunststof, zijn door het korps voor een zacht prijsje bij een Belgische fabri kant gekocht. Normaal kost een gaspak ongeveer 1500 maar Beverwijk zat met 350 op rozen. De lage prijs wordt verklaard door het feit, dat de gaspak- ken regionaal zijn ingekocht. Haarlem bijvoorbeeld heeft eveneens een serie gaspakken aangeschaft. Met de gaspak ken kan men bijv, in gebouwen komen waar, door wat voor oorzaak dan ook, giftige dampen hangen. Maar ook buiten beidt het pak bescherming tegen giftige vloeistof. Het pak is bijna luchtdicht. Alleen bij de enkels is er wat ruimte gelaten om, als er wordt gewerkt in een ruimte waarin giftige dampen hangen, middels overdruk deze dampen buiten het pak te houden. De mannen die dit pak dragen - compleet met een drukhou- der op de rug - kunnen ongeveer ander half uur onafgebroken hun werk doen. Brandweercommandant Raap ziet de komst van de pakken als een eerste aanzet van de regionalisatie van de brandweer en het uitbouwen van de brandweer tot een technische hulpverle ningsorganisatie. >,Ook de brandweer krijgt in een rampenplan een taak toe bedeelt. Wij zullen er voor moeten zor gen, dat ook de brandweer klaar staat om, indien nodig, daadwerkelijk te assis teren”. De oud Duitse bunker is eigendom van de gemeente. „Het gevaarte moet van binnen nog wat schoongemaakt worden. We verwachten in februari de eerste oefening in en rond de bunker te kunnen houden”,vertelt brandweercom mandant Raap, die niet verwacht, dat bij een oefening in de zomer het kurk droge duingebied gevaar oplevert. >,Ik sta er borg voor, dat er een knetterende brand in kan worden ge stookt, zonder dat de omgeving gevaar loopt. Het vuur in de dikke bunker- kan alleen maar via de diverse openingen naar buiten lekken en juist daar staan onze mannen met hun blaasapparaten”. De stilte rond het Beverwijkse brand weerkorps lijkt thans voorgoed te zijn doorbreken. In de laatste anderhalf jaar is er bijzonder veel gebeurd om de slagkracht van het brandweerkorps, zo als de 'heer Raap het uitdrukt, te verho gen. De oefenbunker te Wijk aan Zee biedt de korpsleiding de kans het oefen- beleid, dat alreeds was gemoderniseerd, een frequente vorm te geven„ hetgeen de paraatheid van de vrijwillige brand weer alleen maar ten goede komt. Om dat Beverwijk, hoe gek het ook klinkt, I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11