1 Bundesliga-schandaal afgelopen Joop Wildbret niet tegen PSV Kushnir: remise 55 Evenaring Europees record tijdens EK 47/2 CHRIST VAN DER SMISSEN IN VORM AABN achter schaaktrio Budobond: nog Bloedbad niet naar politie Vilas-Fibak J Boetes worden gestort in fonds kankerbestrijding Limburg krijgt NK-wielrennen prima r strijkijzers J inderdaad prima stofzuigers F inderdaad? Eén duel geschorst IK ZIE HET WEL ZITTEN IN EEN ORGANISATIE ALS WORLD CUP BADMINTON In masters-toernooi ?s V R u D A G 1 0 DECEMBER 1976 SPORT 29 Geheimzinnig tg» gj w Tegen lieren '-■f 1349 de Dort- 55 Joke van Beusekom mogelijk „beroeps W (Van. onze sportredactie) en Joke van Beusekom: eigen baan in Kopenhagen. spelen, L. Dielis (Bel.) 400 3 259 133.33 4.00 P. Couespel (Fra.) 234 78.00 3 177 JAN PREENEN (Van onze sportredactie) ADVERTÉNTIE ADVERTENTIE T3 K. Mastny R. Dufetelle een trou voor Van der Smissen evenaarde daarmee het Europees record hoogste serie. Zijn tegenstander Stenzel bleef op 63 staan. Ludo Dielis leek op de andere tafel tegen Tot nieuwe uitspraken is het dus niet gekomen en zal het ook niet meer komen, omdat er door de bond een overeenkomst werd gesloten met de clubvoorzitters. Omdat de spelers een betrekkelijk lichte straf kregen van hun licentie tot 1 januari 1977. Daartegen gingen de spelers via de rechtbank in Essen en de arbitrage commissie van de voetbalbond in be roep. Dit had tot gevolg dat de straf werd opgeschort en de spelers tot het moment van nieuwe uitspraken actief konden blijven voor hun clubs. 400 109 6 6 3 3 283 52 234 133.33 393 133.33 66.66 18.16 Tweede ronde. P. Couespel H. Vultink C. v.d. Smissen F. Stenzel L. Dielis K. Hose hebben zij hun beroep bij de recht bank en de arbitrage-commissie inge trokken. 256 12 400 12 400 63 90 400 16 400 400 400 4 3 3 3 2 1 0 0 4 4 3 3 7 7 2 2 283 336 400 393 140 317 177 44 44 140 336 200.00 317 200.00 36 102 21.33 33.33 12.85 57.14 Jan Verkerk, waarnemend voorzitter: „We weten naar wie dat geld gegaan is. Het gaat hoofdzakelijk om de voormali ge boekhouder, en niet om de ex-pen- ningmeester. Wij zullen er zeker werk van maken”, aldus Verkerk, wiens admi nistratiekantoor van het hoofdbestuur de (betaalde) opdracht kreeg om de finan ciële warwinkel op orde te brengen. In de nacht van vrijdag op zater dag sluit de Westduitse transferperio de. Vanaf de competitiestart op 14 augustus gaven elf Bundesligaclubs samen vijf miljoen gulden uit voor 19 nieuwe spelers. Hamburger SV, 1FC Köln, Eintracht Braunschweig, VFL Bochum, MSV Duisburg en Bayern München kochten niets. 1 2 1 0 0 1 6 DEN HAAG (ANP). In de lotto en toto van week 49 vielen 22.504 prijzen. K. Matsny (Oos.) F. Stenzel (Oos.) 61,52 160,00 133,33 114,38 30,86 63,62 37,14 18,21 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. In de praktijk zal het er echter onge twijfeld op neerkomen dat de deelne mers het een en ander krijgen toege schoven omdat zij hun vrije tijd niet „pro deo” zullen opofferen. HOUSTON (ANP) De halve finales van het masters-toernooi in Houston zullen vandaag gaan tussen Guillermo Vilas en Wojtek Fibak enerzijds en Ha rold Solomon en Manuel Orantes ander zijds. DEN HAAG. De Budo Bond Neder land heeft nog geen stappen bij de politie ondernomen inzake de haar ont futselde 28.000 gulden. Het hoofdbestuur had dat voornemen twee weken geleden bekendgemaakt, maar actie is op dit punt achterwege gebleven, omdat de ad vocaat die onder meer de belangen van de BBN behartigt, tot nu toe te druk bezet is geweest. (Van onze sportredactie) MAUBEUGE. Christ van der Smis sen heeft gisteren tijdens het Europees biljartkampioenschap 47/2 in Maubeuge aangetoond in vorm te verkeren. Nadat hij ’s middags de punten had gedeeld met Hans Vultink (beiden 400 punten in drie beurten), maakte Van der Smissen ’s avonds zijn party tegen de Oostenrijkse titelhouder Stenzel uit met een magnifie ke serie van 400 in de derde beurt. Twaalf supporters van Corintians werden gedood door aanhangers van Fluminenses. Een supporter van Flu- minenses waagde het de vlag van Corintians te beschimpen en bespu wen. Als straf werd zijn geslachtsdeel af gesneden. Op grond van deze gebeurtenissen werd besloten de tweede wedstrijd om de beker in het 700 kilometer verder gelegen Port Allegre te laten plaatsvinden. hobby in de Deense hoofdstad weliswaar goed combineren, maar wil zij verder komen dan de vijfde of zesde plaats die zjj momenteel op de wereldranglijst inneemt, dan moeten er nog meer uren met pluimbal en racket worden doorgebracht. Daarbij denkt zij niet zozeer aan de functie van trainer. („Dat trekt me niet. Ik zie er niets in om mensen, die nooit bad minton zullen leren spelen, aanwijzigingen te geven”), maar aan een initiatief van de Zweedse zakenman Bengt Bendeus. gens met de Oostenrijker Kurt Mastny. Dufetelle wordt gevolgd door Dielis, Van der Smissen en Vultink (laatstgenoemde versloeg in de tweede ronde de Fransman Couespel), die één punt achterstand heb ben. Bovendien heb je hier voldoende tegen stand. In Nederland niet”. 13 260 100.00 UITSLAGEN Eerste ronde. R. Dufetelle (Fra.) K. Hose (Wdl.) Hoewel Joke van Beusekom nog niet weet wat zij met deze WCB aan toe is (onbekend is bijvoorbeeld nog of de Zweden met een vast gezelschap gaan werken en welke toernooien zij in hun programma hebben opgenomen) voelt zij wel degelijk veel voor het initiatief: „Ik ben zander meer een voorstander van professionalisme. Ik werk nu acht uur per dag, daarna wacht nog het huishou den en speel ik nog een uur of ander- Bovendien heeft hij een boete van f 200 gekregen. Wildbret kreeg afgelopen zondag in het duel tegen Eindhoven de gele kaart. Johan Krol, de doelman van Veendam, heeft voor de rode kraart, die hem in de wedstrijd tegen Helmond Sport werd getoond, een straf gekregen van twee wedstrijden onvoorwaardelijke uitsluiting, een wedstrijd voorwaardelijk en een boete van 100 gulden. De straf is vrij mild, omdat Krol in het verleden nooit over de schreef is gegaan. Uitslag lotto week 49: In de lotto vielen 21.419 prijzen. Inleg: 3.453.887,00. Prijzenbedrag: 1.640.596,33. 1ste prijs: 2 winnaars, die elk ƒ287.004,- bruto ontvangen. 2e prijs: 6 winnaars, die elk f 27.343,- ontvangen. 3e prijs: 342 winnaars, die elk 719,- ontvangen. 4e prijs: 10.930 winnaars, die elk 31,- ontvangen. 5e prijs: 10.139 winnaars, die elk 31,- ontvangen. Niettemin lijkt Marjan in een natio nale titelstrijd opnieuw niet verder te reiken dan zilver. Zoals bij de heren ongetwijfeld Rob Ridder: weer met de titel aan de haal zal gaan. Concurrenten zijn Piet Ridder en de voor het Duitse Blau-Weiss in Solingen uitkomende Cle mens Wortel. Bij de dames beschikt Joke van Beusekom over de beste papie ren, ook al heeft zij enkele weken gesukkeld met een enkelblessure. „Vier weken geleden ben ik door mijn enkel gegaan, waardoor ik twee weken niet heb kunnen trainen. In Mexico en Toronto heb ik dat wel kunnen merken. In het dubbelspel, waarin ik kon steu nen op Marjan, ging het nog wel. Maar in het enkelspel speelde ik zonder meer slecht. Hopelijk gaat het in Utrecht wear beter. Ik wil opnieuw bewijzen dat ik nog altijd de beste ben en aan een Nederlandse titel hecht ik echt nog wel waarde”, aldus Joke Beusekom. SAO PAULO (SID). In de stra ten rond het voetbalstadion in Sao Paulo ontstond woensdagavond een afschrikwekkend bloedbad. Na de eerste finalewedstrijd om de Brazili aanse beker gingen duizenden sup porters met elkaar op de vuist. Ook werden er diverse wapens gebruikt. ZEIST. Haarlem zal het morgen in de uitwedstrijd tegen PSV in Eindhoven moeten stellen zonder Joop Wildbret. De middenvelder heeft gisteren van de strafcommissie van de KNVB te horen gekregen dat hij een duel aan de kant zal moeten blijven. de Westduitser Klaus Hose regelrecht op weg naar de 400 caramboles in de eerste beurt. Ondanks een vastligger op 190 passeerde de Belg de 200 en 300 gemak kelijk. Op 306 veroorloofde hij zich een korte pauze en die bleek fataal. Dertig punten later brak de serie af. In de vol gende beurt werden de resterende 64 punten gescoord. Hose kwam in de na beurt in een bijzonder laag tempo terug. Tergend langzaam bracht ook hij de 400 op het bord met een serie van 317. Opvallend is dat na de eerste dag nog slechts één speler zonder puntverlies is. namelijk de Fransman Roland Dufetelle, die eerst afrekende met Hose en vervol- De stand is na negen ronden: 1. Alla Kushnir (Isr). Elena Asjmilovs kaja (Sov) 7; 3. Zsuzsa Veröczi (Hon, Alexandra van der M 'ije (Ned) 6®/i; 5. Tatjana Lematchko (Bul), Jana Hartson (Eng) 5'/a: 7. Ljoedmilla Belavenets (Sov) t’/a; 8. Milunka Lazarevic (Joe), Ruth Orton (VST), Tatjana Fomina (Sov) 4; 11. Christina de Oliveira (Bra) 3; 12. Corrie Vreeken (Ned) 2%; 13. Use de Caro (Col) 2; 14. Rita Gramignani (Ita) 1. DEN HAAG. De Nederlandse kam pioenschappen wielrennen op de weg voor dames, amateurs en professionals zullen volgend jaar in Limburg worden gehouden. Het wielercomité Iloogerheide Vooruit, dat het kampioenschap in 1974 en ’75 naar West-Brabant haalde, had ingeschreven voor dit kampioenschap maar kreeg van de Koninklijke Neder landse Wieler Unie te horen dat de voorkMir uitging naar Zuid-Limburg. Het wielercomité van Hoogerheide was een van de drie instanties die had den ingeschreven voor het kampioen schap van volgend jaar. De andere twee comité’s waren: de stichting Wielerpro- motion (de heren Klein en Engelen), die dit jaar de kampioenschappen in Sim- pelveld organiseerde, en de heer Canisi- us, caféhouder uit Obbicht en al vijf jaar achtereen organisator van het crite rium „Het Wonder van Obbicht”, twee dagen na afloop van’ de Ronde van Frankrijk. De stichting Wielerpromotion heeft de KNWU drie parcoursen aangeboden: in Geul, in Elslo en in Beek. Caféhouder Canisius heeft een parcours in Heerlen voorgesteld. Volgens Harry Meeuwisse valt de beslissing daarover in het mid den van volgende week. Olympia’s internationale wielerronde door Nederland zal net als de laatste keer in Scheveningen van start gaan. Het blijft echter niet, zoals in 1975, bij een proloog op hemelvaartsdag (19 mei) op de boulevard. De eerste echte etappe, begint ook in Scheveningen op vrijdag 20 mei. Die rit zal vermoedelijk leiden naar St. Willebrord in West-Brabant. KOPENHAGEN-HAARLEM Zevenvoudig Nederlands badmintonkampioene Joke van Beusekom denkt er serieus over om haar sportieve zaken nog professioneler te gaan aanpakken. De 24-jarige speelster, die in 1973 verhuisde van Wassenaar naar Kopenhagen om haar sport wat intensiever te kunnen beoefenen, kan werk (directie-secretaresse) Met Joke van Beusekom heeft ze dan nog deelgenomen aan toernooien in Mexico-City en Toronto. In beide geval len eindigde het tweetal in het dames- dubbel achter het Engelse duo Margaret Lockwood en Nora Gardner. Bovendien heeft Marjan („Ik krijg alle medewer king van mjjn nieuwe baas") nog kun nen profiteren van de oefenstof die tij dens centrale trainingen (pas dit jaar weer ingevoerd) is behandeld. week steeds -toernooien kan enigszins weg te werken is Marjan niet alleen meer aandacht gaan besteden aan haar conditie, maar is zij ook meer in buitenland in actie geweest. Bijvoorbeeld in Newcastle, waar zij met 12-11 in de beslissende set in de halve finale werd geklopt door de sterke Engelse Gillian Gilks. En verder onder meer in Zuid- Afrika, dat zij met echtgenoot Rob Rid der dit jaar uitkoos voor de huwelijks reis, onder het motto dat sport en poli tiek gescheiden dienen te blijven: „Ik ben helemaal niet geïnteresseerd in poli tiek. Zuid-Afrika is gewoon een fijn land. De discriminatie is natuurlijk niet leuk, maar dat kun je .niet zo één-twee- drie veranderen..aldus Marjan Rid der. Aan (definitieve) terugkeer naar Ne derland denkt Joke vooralsnog niet. Het komende weekeinde zal zij in de Catha- rijnehal in Utrecht opnieuw enkele nati onale titels komen ophalen en verder zal zij dan nog deelnemen aan de internati onale kampioenschappen van Nederland, maar voor het overige ziet zij als bad- mintonspeelster in ons land voor zichzelf geen toekomst: „De organisatie is in Nederland met de komst van Sörensen als full-time bondscoach een stuk voor uitgegaan, maar de moeilijkheden met de speelgelegenheid zijn gebleven. Hiei in Denemarken kun je een baan voor het hele jaar reserveren. Als je in de hal komt en er staat iemand op je baan dan kun je zeggen sorry, maar hier speel ik. Je kan een uur intensief trai nen zonder dat je gestoord wordt. In Nederland zit twintig man aan de kant, mensen die ook graag willen spelen. Inmiddels hangt nog een waas van geheimzinnigheid rond WCB, dat het laatste officiële contact met de IBF heeft gehad in juni in Bangkok. Ook toen konden de IBF, die het amateuris me bedreigd ziet, en WCB het nog niet volledig eensworden. Tennis wordt trouwens op de voet gevolgd door stadgenoot Hertha BSC dat wordt getraind door de voormali ge Oranje-bondscoach Georg Kessler. Hertha contracteerde voor 450.000 gulden Granitza van Volklingen voor 225.000 gulden Jürgen Kristensen van Feyenoord en voor een onbekend ge bleven bedrag Gersdorf van Braunschweig. De vier spelers van Schalke zullen morgen niet kunnen soelen in de uitwedstrijd tegen Borussia mund voor de competitie en zullen ook de twee wedstrijden voor de Westduise beker op 18 december en 8 januari moeten missen. Wittkamp, die vroeger voor Schalke speelde, maar de laatste jaren een steunpilaar is in het elftal van Borussia Mönchenglad- bach kan zaterdag niet tegen Bayern ROOSENDAAL (ANP) De Russi sche Elena Asjmilovskaja, de enige speelsters die in het interzonale dames- schaaktoernooi in Roosendaal nog onge slagen is, heeft zich gisteren naast de Israëlische Alia Kushnir aan de kop van de ranglijst genesteld. Elena versloeg in de uitgestelde partij uit de zevende ron de de halfzieke Italiaanse Rita Gramig nani. Alia Kushnir ontsnapte in haar afge broken partij tegen de onervaren Brazi liaanse Christina de Oliveira aan een nederlaag. In een verloren stelling slaag de de Israëlische er in eeuwig schaak te bewerkstelligen, waardoor de partij re mise werd. Kushnir en Asjmilovskaja hebben zeven punten uit negen partijen. Twee afgebroken partijen, Ruth Orton Tatjana Fomina en Ljoedmilla Bela venets Jana Hartston, eindigden ver der in remise. München aantreden en zal ook bekerduels moeten missen. Voor Klaus Fisher, de spits van Schalke, die de laatste twee jaar algemeen als de beste spits van West- Duitsland werd aangemerkt, heeft de ze straf ook een positieve kant. Als hij na 14 januari weer goed speelt is hij helemaal af van het Bundesliga- schandaal en kan hij mits hij door Helmuth Schön wordt geselecteerd de spitspo: itie in het Duitse elftal innemen. De bondscoach had hem om die reden tot nu toe buiten de selectie gehouden. Borussia Dortmund betaalde het hoogste bedrag. 800.000 gulden, voor een speler: Manfred Burgsmüller van Bayern Ürdingen. Het met degradatie bedreigde Tennis Borussia Berlin was het bedrijvigst op de tussentijdse transfermarkt. Tennis kocht Stradt van Frankfurt, Baake van Wuppertal, Savokovic van Dortmund, Hochhei- mer van Göttingen en is nog druk doende doelman Volkmar Gross van FC Twente over te nemen. C. v.d. Smissen (Ned.) 400 H. Vultink (Ned.) 400 Over dat laatste kan Marjan Ridder- Luesken meepraten. De Haarlemse heeft met haar teamgenoten van Duinwijck de concurrentie min of meer het zwijgen opgelegd en ondervindt daar steeds weer de nadelen van: „Dit seizoen hoef ik mij in de competitie niet echt in te spannen. Een week ben ik te ziek geweest, maar zondags won ik nog. Om in vorm te bljjven ben ik wel gedwongen om steeds tegen de heren van Duinwijck te spelen. Dan verlies ik wel vaak, maar dat vind ik wel fijn. Dan steek ik in ieder geval nog iets op”. Om haar achterstand op Joke van Beusekom. die in Kopenhagen ook in de 400 133,33 63 21.00 In de laatste partijen van de voorron den won Brian Gottfried met 6-4, 6-3, 6- 0 van Raul Ramirez, versloeg Roscoe Tanner de Pool Fibak met 7-6, 6-3 en klopte Gu'llermo Vilas met 6-4, 4-6, 6-4 Harold Si'nmon. De e 1 uanden in de beide voorronde- groene 1 zijn: „Witte” groep: 1. Manuel Örantes (Spa) 3-4, 2. Wojtek Fibak (Pol) 3-4, 3. Roscoe Tanner (VS) 3-2, 4. Eddie Dibbs (VS) 3-2. „Blauwe” groep: 1. Guil lermo Vilas (Arg) 3-4, 2. Harold Solo mon (VS 3-4, 3. Brian Gottfried (VS) 3- 4. 4. Raul Ramirez (Mex) 3-0. De internationale kampioenschappen van Nederland zullen op 12 en 13 februari 1977 voor de vijfde maal worden gehouden in Beverwijk in de sporthal van de Van Ix>enen- laan, De kans dat dit evenement zal worden opgenomen in het toernooienclreuit van „World Cup Badminton” moet uitgesloten worden geacht. WCB-directeur Bengt Bendeus heeft hierover in ieder geval nog geen con tact gehad met de Nederlandse bond. Over het deelnemersveld in Beverwijk zegt organi sator Emile Termetz: „We hebben tot nu toe bericht gekregen van Australië, Nieuw Zee land en Canada, die hebben toegezegd spelers te zullen sturen. Verder zullen wij proberen de winnaars van dit jaar, Flemming Delfs en de drievoudige officieuze wereldkampioene Gillian Gilks, weer naar Beverwijk te krij gen”. STAND R. Duffetelle L. Dielis C. v.d. Smissen H. Vultink F. Stenzel K. Hose P. Couespel K. Matspy Uitslag toto 49: In deze toto vielen 1.085 prijzen. Inleg: 733.916,-. Prijzenbedrag: 413.423,43. lste prijs: 1 winnaar, die bruto 204.257,- ontvangt. 2de prijs: 80 win naars, die elk bruto 1.089,- ontvangen. 3de prijs: 1004 winnaars, die elk ƒ121,- onitvangen. half badminton. Wat dat betreft ben ik in het nadeel ten opzichte van bijvoor beeld Gillian Gilks en Margaret Lock wood, die geen baan hebben en in Engeland zo veel kunnen trainen als ze maar willen. Daarom zie ik het wel zitten in een organisatie als WCB, ook al (s het nu nog allemaal erg duister. Als je als individu opeens zou zeggen, ik word prof, dan zou je zonder meer op je vingers worden getikt en zou je worden geroyeerd. Is een groep van pakweg vijftig spelers en speelsters bereid om dat risico te nemen, dan zou ik wel mee willen gaan”. FRANKFORT (ANP) Na ruim vijf en een half jaar is het omko- pingsschandaal in de Bundesliga ten einde. Gisteren kwamen Herman Neudecker (voorzitter) en Otto An dres (vice-voorzitter) van de Duitse voetbalbond tot een overeenkomst met de voorzitters Karl-Heinz Hütsch van Schalke ’04 e.n Helmut Beyer van Borussia Mönchenglad- bach. Besloten werd de bij het schan daal betrokken spelers Fischer, Lüttkebohmert, Riissmann en Sobie- ray (allen Schalke) en Jürgen Witt kamp (Borussia Mönchengladbach) met onmiddellijke ingang tot 14 ja nuari 1977 te schorsen. Bovendien moeten deze spelers samen 50.000 gulden in het fonds voor de kanker bestrijding storten. AMSTERDAM (ANP). De Anti- Apartheidsbeweging Nederland steunt het protest van de schakers Donner, Timman en Ligterink tegen het besluit van de FIDE om Zuid-Afrika weer op te nemen in deze internationale schaakfe- deratie, zo deelt een zegsman van de beweging mede. De AABN is het ook eens met het Drotest van de drie schakers tegen het stemmen van de Koninklijke Nederland se Schaakbond ten gunste van het bo vengenoemde besluit. Volgens de AABN heeft ook het Afri can National Congress tegen het besluit van de FIDE geprotesteerd. Het besluit dateert overigens al van 10 november in Haifa. Bendeus opperde in maart van dit jaar het plan om een reeks toernooien te gaan organiseren onder de naam World Cup Badminton. De Zweed wil daarbij zoveel mogelijk gebruik maken van be staande toernooien en debuteert met zijn collega’s als sponsor in januari tijdens de „Open Zweedse” in Stockholm. De opzer van Bendeus was om de spelers en speelsters zo’n 15 evenementen te laten afwerken, waarna de hele cyclus zou worden afgerond met een finale. In ieder toernooi zouden punten kunnen worden vergaarden tot de eindstrijd zouden dan bijvoorbeeld de eerte tien uit de voorronden worden toegelaten. Nadat de Internationale Badminton Federatie protest had aangetekend tegen die werkwijze, heeft WCB besloten het puntensysteem te laten vervaillen. Aan gezien de IBF zijn leden geldprijzen toestaat tot 500 Zwitserse francs per onderdeel (dus maximaal 1500 Zwitserse francs per toernooi) heeft WCB tevens besloten om het geld dat kan worden verdiend niet uit te keren aan de win naars, maar aan hun bonden. De vijf spelers kregen voor een opzettelijk geleden nederlaag van Schalke tegen Arminia Bielefeld (0-1) op 17 april 1971 ieder 2300 gulden. Het bekend worden hiervan mondde uit in een gigantisch schandaal, waarvan het einde jaren zoek was., maar op donderdag 9 december 1976 toch gevonden werd. In februari van dit jaar had de voetbalbond de vijf spelers bestraft met het intrekken

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 29