OOK NEDERLAND ZEGT „JA” TEGEN EGYPTISCH VOORSTEL Opnieuw rechts verzet tegen referendum Strauss zet deur weer op een kier Niet als eersten gebruik maken van kernwapens NAVO-LANDEN ZIEN NIETS IN VERKLARING Mysterieuze epidemie in Angola E 11 4 GEBROKEN LETTERS VOOR ONDERHANDELINGEN MET CDU POSITIE MARGARET THATCHER ONDERMIJND CENT BOGA NJET Ontvoerde Duitser dood aangetroffen F 3 10 DECEMBER VR I J D A G 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) s s I t i Ingewikkeld JERUZALEM. Het Midden-Oostendebat in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties is dit jaar niet spectaculair geweest. Geen extreme, anti-Israelische resoluties en dramatische redevoerin gen. Desondanks is het debat voor Israel veel ongunstiger verlopen dan in het verleden het geval was. De Algemene Vergadering heeft met een overgrote meerderheid (122 voor, 2 tegen (Israel, VS) en acht onthoudingen) een Egyptisch voorstel aangenomen, waarin wordt opgeroepen tot hervatting van het vredesinitiatief van de secretaris generaal. Waldheim richtte zich op 1 april tot de betrokken partijen in het Midden-Oosten, inclusief de PLO, om de vredesconferentie in Genève te hervatten. Misleidend s i I i i t t t t g Lange termijn Minister Kissinger zei dat de toename in de militaire capaciteiten van de Sovjet unie alleen als een bedreiging vooi de NAVO op lange termijn kan worden beschouwd Ei is geen sprake van een Russisch plan om de wereld te beheersen, aldus de Amerikaanse bewindsman, maar van een „opeenhoping van macht voor onbepaald gebruik van mogelijkhe den en gebeurtenissen zoals Angola” (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De NAVO- landen zien niets in een verkla ring dat zij in geval van een gewa pend conflict niet als eersten naar kernwapens zullen grijpen (no first use). De uitwisseling van een dergelijke verklaring is onlangs door de landen van het Warschau-Pact voorgesteld aan de ondertekenaars van de verkla ring van Helsinki over Europese veiligheid en samenwerking. Daartoe behoren alle Europese landen, Canada en de Verenigde Staten. i VN duidelijk voor hervatting van vredesconferentie Midden-Oosten 9 Engelse politiek ten prooi aan verwarring 3 i i Behalve het Verbond van Veteranen had den eerder de rechtse Falange-partij en de extreem-rechtse Ferza Nueva-partij hun aanhangers opgeroepen tegen de hervor mingen te stemmen. De Spanjaarden zullen zich in het refe rendum mogen uitspreken over een wijzi ging van de grondwet waardoor Spanje een uit twee kamers bestaand, recht streeks gekozen parlement krijgt in plaats van één kamer op dit moment, die voor het grootste deel benoemd is. Volgens het Verbond, dat geleid wordt door de falangist José Antonio Giron, zullen de hervormingen zoals die zijn voorgesteld door de regering, Spanje terugvoeren naar de politieke strijd uit het verleden. „Wij raden de veteranen aan nee te stemmen, uit loyaliteit jegens het historische feit van 18 juli 1936” (de dag dat de burgeroorlog begon die wijlen generaal Franco aan de macht bracht). MADRID (UPI) Het rechtse verbond van Veteranen uit de Spaanse burgeroor log heeft gisteren een beroep gedaan op zijn 500.000 leden om bij het referendum dat op 15 december gehouden wordt over de politieke hervormingen in Spanje, „nee” te stemmen. Nadat drie leden van het schaduwkabi net van Margaret Thatcher gisteren hun ontslag namen, omdat zij weigerden met de conservatieven tegen het voorstel op de devolutie te stemmen zoals „ijzeren Mag gie” had bevolen, dreigt nu verdere partij politieke chaos, zowel bij Labour als bij de conservatieven. Drie andere conserva tieven dienden ook hun ontslag in, maar Margaret Thatcher nam haar toevlucht tot de vernuftige en opzienbarende proce dure om die ontslagen niet in te willigen. Afgezien van deze dreigende ondermij ning van haar positie als partijleidster, is nu ook duidelijk geworden dat de door haar afgezette voorganger, ex-premier Edward Heath, bezig is het devolutie- voorstel van de regering aan te grijpen om (ten eigen bate) binnen de conservatieve partij verdeeldheid te zaaien. Heath zei in een toespraak in het Schotse Glasgow dat ook hij de bevelen van mevr. Thatcher niet zou opvolgen. Dit was voor tientallen andere conservatieven de klaroenstoot waarop zij hadden gewacht om ook uit hun hoeken te komen en oppositie aan te tekenen De kwestie is echter nog ingewikkelder dan het al lijkt. Net zo min als deLabour- partij het zich kan veroorloven om in de verkiezingen Schotse stemmen te verlie zen, moeten ook de conservatieven op hun (Schotse) tellen passen. Dat is gebeurd zonder dat de PLO zelf in de resolutie voorkomt. Het vorige jaar behoorde Nederland, samen met Ameri ka, West-Duitsland, Engeland en nog vier landen, tot de tegenstemmers, terwijl de meeste westerse landen zich van stemmen onthielden. Nu hebben de meeste landen, ook in het westen, vóór gestemd. Het is in deze context, dat de Israëlische resolutie tot hervatting van de Geneefse conferentie zonder de PLO die intussen weer is teruggenomen werd ingediend. Toen ambassadeur Herzog maandag avond het indienen van de resolutie bekend maakte, werd gesproken van een verrassende zet, een gedurfd Israëlisch initiatief. Voor het eerst werd door Israel een resolutie ingediend in de Algemene Vergadering, een belangrijke propagan dastunt en meer van dat soort bewoor dingen. In feite was het een paniekreactie: Israel zag zich voor een situatie geplaatst dat een zeer gematigd lijkende resolutie Welshmen bijna volledige zeggenschap zullen krijgen over him gezondheidszorg, behuizing, onderwijs en waterschappen, terwijl de Engelsen dat niet hebben”. De Labour-regering is er, kortom in geslaagd een adder los te laten in de gelederen van de conservatieven op het ogenblik dat premier Callaghan verdeeld heid onder de oppositie alleen maar, zij het heimelijk natuurlijk, kan toejuichen. vrijwel eenstemming zou worden aan vaard, ondanks het feit dat die resolutie meedoen van de PLO impliceerde. Vrij wel alle VN-delegaties deden echter of hun neus bloedde: de PLO werd immers niet genoemd? Om nu te voorkomen dat Israel als de grote dwarsligger zou worden gebrand merkt, diende Herzog een resolutie in waarin Israels bereidheid om in Genève te onderhandelen expliciet werd gesteld, alhoewel Israel van tevoren wist dat het de resolutie terug zou moeten nemen zodra er amendementen zouden worden ingediend die de PLO toch erbij zouden betrekken. En zo geschiedde. In Jeruzalem wordt de zaak nu afge daan met de opmerking dat de Arabische landen met hun automatische meerder heid er opnieuw in geslaagd zijn anti- Israelische resoluties door te voeren, zon der dat er enige verandering van beteke nis te bespeuren is met het vorig jaar. Maar die voorstelling van zaken is mis leidend. Het feit dat de westelijke wereld, behal ve de Verenigde Staten, via de Algemene Vergadering te kennen heeft gegeven dat zij de PLO in Genève wensen, is wel Minister Van der Stoel betoogde nog dat haast is geboden met de verdwijning van het blanke regime in Rhodesië, de onaf hankelijkheid van Namibië en gelijke rechten voor alle bevolkingsgroepen in Van der Stoel maakte hiermee een bui ging naar de linkervleugel van de Partij van de Arbeid en naar de PPR, die wel iets zien in een no first use-verklaring door de NAVO-landen. Er is sprake van dat de wenselijkheid daarvan opgenomen wordt in het partijprogramma waarmee de soci alisten de verkiezingsstrijd in willen gaan. Zaken) was de enige bewindsman die gis teren een nuancering aanbracht in zijn afwijzing. Een no first use-verklaring kan wat betekenen, zo zei hij, als tussen Oost en West een evenwicht is ontstaan op het gebied van de conventionele strijdkrach ten én de rol van kernwapens is terugge drongen. degelijk een belangrijke verandering ten nadele van het Israëlische standpunt. Maar Israel heeft de neiging om via struis vogelpolitiek zo lang mogelijk vol te hou den dat er van geen verandering sprake is. De Algemene Vergadering is een poli tiek machteloos lichaam, zo wordt gesteld. Maar ook dat is te simplistisch. Want juist die verandering tén opzichte van de PLO wordt via de Algemene Vergadering gespeeld, juist omdat het zo’n machteloos praatforum is. Daarom is het zo geschikt voor het voorbereiden van wel degelijk belangrijke zaken. Ook Nederland kan daarover meepra ten. De tijd is voorbij dat Nederland de kampioen van Israel was in internationale forums, zo wordt met spijt in Jeruzalem vastgesteld. De Nederlandse regering heeft op uiterst behendige wijze haar ver anderende Midden-Oostenpolitiek kun nen doorvoeren door zich te verschuilen achter het voorzitterschap van de EEG- ministerraad. Nederland legde de vaak felle verklaringen tegen de Israëlische politiek immers niet namens zichzelf af? Maar onmiskenbaar is, dat Nederland, in tegenstelling tot vorige jaren, niet voor Israel heeft gelobbied, zoals Israel Tijdens haar bijeenkomst in Bonn riep de CDU de Beierse zusterpartij nogmaals op terug te komen van haar besluit de tot dusver gemeenschappelijke frakties te splitsen. Enkele uren daarvoor had de CDU bekendgemaakt dat zij van plan is in Beieren een eigen partijafdeling op te richten. Tot dusver is Beieren het exclu sieve terrein van de CSU, terwijl de CDU met uitzondering dus van Beieren in de hele Bondsrepubliek opereert. dat gewend was, en dat ook Nederland nu via de gematigde Egyptische resolutie indirect de PLO heeft erkend. (waar Cubaanse militairen steun verle nen aan een linkse guerrillabeweging). Met algemene instemming werd kennis genomen van een boodschap van de nieu we Amerikaanse president Jimmy Carter dat de Amerikaanse verplichting tot instandhouding van de NAVO onder diens regering versterkt zal worden. Gisteren ben ik in Bolsward banketbak kerij 't Zwaantje binnengestapt en ik heb daar (met een stalen gezicht, dat begrijpt u) om een half pond gebroken letters gevraagd. Door de jaren heen viel Sinter klaas altijd voor mij in twee tijdperken uiteen: in de pakjesavond, en in de brok ken gebroken letters in de nadagfen van St.-Nicolaas, die dan met een mes werden afgeschraapt tot van die opkrullende cho coladevlokken waar De Ruyter niet tegen op kon, en die ook de grote merkwaardig heid bezaten dat zij, eenmaal op brood gestrooid, ook werkelijk naar chocolade smaakten. Men vertelde me dat veel zaken hun overgebleven letters tegenwoordig terug stuurden naar de fabriek. Ik dus Droste opgebeld en gevraagd hoe dat zat. Wel, men neemt inderdaad letters met korting op de inkoopprijs terug. Die letters wor den dan omgesmolten, wat uiteraard weer geld kost, en bovendien gaat de verpak king verloren vandaar die korting. Ik heb vroeger wel eens gedacht dat ik later, als ik rijk zou zijn, gewoon tien letters in de grootste maat zou kopen en die, zo heel als ze waren, tot chocolade- krullen zou versnijden, maar nu ik mij dat financieel zou kunnen veroorloven, doe ik het toch nog steeds niet. Je koopt tenslotte ook geen compleet 36-delig servies van Rosenthal als je je tuinpaadje met scher ven wilt verstevigen. Ik vroeg dus, tegen beter weten in (want ik had nog nergens sinds de zesde decem ber gebroken letters aangeprezen gezien), naar een half pond gebroken letters en kreeg ten antwoord dat die er niet waren omdat alle letters verkocht waren (zelfs de „M”, vroeger de troost voor alle Inges, Lnekes en Izaaks, bleek dit jaar toch nog goed verkocht te zijn). Even nadenken, ja, wat dacht u van de Albert Heijn in Harlingen? De kassa sloeg een bedrag van 19,72 aan. Of ik twee centen had? Een greep in mijn rechterjas zak je leerde (want ik ga het leven door zonder das, zonder trouwring, zonder zak mes en zonder portemonnee) dat ik wel bevredigend veel kwartjes en guldens voor elke eventueel opdoemende parkeer meter op zak had, maar centen waren er niet bij. De caissière schraapte toen behal ve een kwartje nog twee centen uit haar kassa en zei dat ik die ene cent maar te goed moest houden. Of ik nog meer spannende avonturen heb meegemaakt tijdens mijn strooptocht langs de Friese winkels, wilt u weten? Nu val ik niet over een cent zonder hem op te rapen, bovendien had ik mij even tevoren verzekerd van twee pakken „Caf fé Italiana Doppio Tostato” voor 3,67, die bij Albert Heijn in Amsterdam al voor 4,44 geprijsd stonden, dus ik heb geen stennis getrapt, maar als ik meneer Heijn was, zou ik mijn caissières toch opdracht geven in zo’n geval liever zelf die cent strop te nemen en van 19,70 terug te geven, dan de klant voor één cent op te laten draaien. Daarbij ga ik natuurlijk uit van de veronderstelling dat de firma Albert Heijn met mij vergeleken over een minstens tweemaal zo groot vermogen beschikt. De EO heeft gisteren een documentaire uitgezonden onder de titel „Boga Njet”. I l 1 I i Waarnemers in Bonn achten het waar schijnlijk, dat de CDU Strauss’ aanbod tot nieuwe onderhandelingen zal aannemen. Na een gemeenschappelijke vergadering f l s s r s l s 1 B a J 5 1 r t r LOEANDA (AFP). In de Angelose provincie Uige (onder de Portugezen Car mona) op 300 kilometer ten noordoosten van Loeanda, is een epidemie uitgebroken waarvan de aard nog niet is vastgesteld, zo heeft het ministerie van gezondheid in Loeanda gisteren bekendgemaakt. H Hangende het vaststellen van de aard van de ziekte is alle verkeer op Uige tot nader order stopgezet, zoals ook het uit gaande verkeer niet mag plaatshebben. De epidemie zou dezelfde verschijnse len hebben als die welke onlangs in het noorden van Zaire heeft gewoed en zij zou kunnen zijn overgebracht door Angolese vluchtelingen die uit gebieden in het noorden en westen van Zaire naar hun vaderland zijn teruggekeerd. tl ;n it >r if f, le •e n e s e i- i n a l- L- - e a e i Strauss noemde deze standpuntbepa ling een voorwaarde voor het door de CDU geëiste herstel van de fraktiege- meenschap. Hij noemde het lijmen van de breuk, althans op zijn voorwaarden, „denkbaar en mogelijk.” BONN/MUNCHEN (DPA). In het conflict tussen de twee Westduitse christen-democratische partijen, heeft Franz-Josef Strauss van de Beierse CSU zich gisteren bereid verklaard tot nieuwe onderhandelingen met de CDU over de door hem op 19 november opgezegde fraktiegemeenschap in de Bondsdag. Tegelijk eiste Strauss voor zijn partij echter het recht op haar politieke inzich ten overal in de Bondsrepubliek uit te dragen. van het CSU-bestuur en de 53 Beierse Bondsdagleden, las Strauss een verkla ring voor waarin hij constateerde dat de uniepartijen allebei eisen dat hun politie ke inzichten in de hele Bondsrepubliek worden gehoord. Strauss het daar echter op volgen dat CDU en CSU beide van mening zijn, dat hun aanspraken op een nationaal gehoor „overeenkomstig de tot nu toe geldende geografische ordening door de desbetreffende uniepartij wordt uitgeoefend.” Veel banketbakkerijen smelten de niet- verkochte letters zelf om voor hun chocolade-artikelen, die houden dus ook geen brokken over, alleen bij grote waren huizen als V en D en De Bijenkorf gaf men mij nog wel een kans, omdat die de kor ting op de inkoopprijs en de rompslomp van het terugsturen voordeliger kunnen compenseren met een lagere prijs voor de brokken. Margaret Thatcher het dan ook zeer snel weten dat de conservatieven in prin cipe niet tegen de assemblées in Schot land en Wales zijn, maar slechts tegen de manier waarop de Labour-regering zich die democratische spreiding van gezag voorstelt. De conservatieven zijn onder andere tegen de door de Labour-regering voorgestelde post van een eerste minister in Schotland. 3 (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) LONDEN. Een paar dagen voordat het parlement zich zou gaan bezighouden met de monumentale vraag of Schotland en Wales een eigen assemblée (devolutie) moeten krijgen, heeft de Engelse regering een studierapport geproduceerd over de vraag of ook Engeland zelf een assemblée moet hebben. De conclusie van het rapport is: nee. Het rapport, dat een lachertje dreigt te worden in parlementaire kringen, heeft inmiddels nog meer verwarring en verdeeldheid gezaaid dan al het geval was. SAARBRUCKEN (ÜPI/DPA) Een ontvoerde Westduitse erfgenaam van een brouwerij is in een voormalige ooriogs- bunker dood aangetroffen. Het is de 32- jarige Gernot Egolf die op 19 oktober werd ontvoerd. De daders eisten een losgeld van de ouders van ruim een miljoen gulden De politie vond het slachtoffer op aanwijzing van twee personen die van de ontvoering verdacht worden Dit heeft de pohtie in Saarbrücken gisteren meegedeeld. De verdachten (21 en 22 jaai oud) vertel den de pohtie dat zij Egolf niet hadden omgebracht, maar dat deze maandag in gevangenschap was overleden De pohtie heeft de ontvoering vijf weken geheim gehouden om het leven van Egolf niet in gevaar te brengen. Dat de Algemene Vergadering de PLO naar Genève uitnodigt, is niet nieuw. Wél nieuw is dat de overgrote meerderheid van de westerse landen, inclusief de EEG-landen waaronder Nederland, vóór dit Egyptische voorste) heeft gestemd, en daarmee impliciet de PLO heeft erkend. Zuid-Afrika. Hij bepleitte beraad over vergroting van de druk op degenen die veranderingen in de weg staan. Het Wes ten moet een signaal geven dat de Noord- Zuiddialoog tussen arm en rijk in Parijs een succes kan worden, aldus nog Van der Stoel. Dat was het antwoord dat de Russische ruimtevaarder Titov gaf toen hem gevraagd werd of hij in het heeled God nog was tegengekomen: „Er is geen god”. Op het moment dat ik dit schrijf, heb ik de EO-documentaire nog niet gezien, maar ik neem voetstoots aan dat men niet zo fri vool is geweest ook het antwoord op dezelfde vraag te vermelden dat een Ame rikaanse ruimtevaarder zou hebben gege ven. Hij had God wei degelijk gezien. „She is black”, zei hij: „Zij is zwart”. De besluiten van Kreuth (waar de CSU- fraktie de eenheid opzegde), vertelde Strauss, „gelden nog steeds, maar worden overlapt” door dit nieuwe aanbod. Het bestuur van de CDU heeft aan de bonds- commissie van zijn partij verzocht maan dag de stichting van een CDU-afdeling in de deelstaat Beieren, het politieke thuis land van de christelijk-sociale unie, goed te keuren. Volgens Kissinger moest de groei van de Russische militaire macht niet over schat worden, noch moeten de NAVO- landen zich ontmoedigd voelen. Het Midden-Oosten is op weg naai' vrede, aldus Kissinger, die steun betuigde aan de Britse positie inzake Rhodesië. Over Spanje noch de Kaaproute rond Zuid- Aïrika werd op de NAVO-raad gesproken. En ik vroeger maar denken dat die letterbrokken inderdaad afkomstig waren van stukgevallen letters die door onhandigheid van de etaleur of door hard handig transport in stukken en brokken waren achtergebleven. Van der Stoel erkende dat de no first use-verklaring door de NAVO alleen een bevestiging van de superioriteit van het Oostblok op het gebied van conventionele wapens zou betekenen. Een wezenlijk ele ment van de afschrikking wordt dan weg genomen, aldus de bewindsman. Minis ters van andere landen hadden woorden nodig om het „propagandisti sche voorstel” (aldus de Westduitse minis ter Genscher) van de hand te wijzen. Het door de regering gepubliceerde document, waarin een eventuele assem blée vooi Engeland wordt gesuggereerd om vervolgens van de hand te worden gewezen, heeft die publieke verwarring alleen maai vergroot Een conservatieve parlementanei Eldon Griffith, schreef in een ingezonden brief aan de Daily Tele graph o.a dat hij tegen de devolutie zou stemmen omdat „het voorstel niet fair is voor de Engelsen Het is al moeilijk genoeg te accepteren dat de Schotten en Minister Van der Stoel (Buitenlandse De scheidende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissin ger, betoogde dat juist de onzekerheid over het mogelijk gebruik van kernwa pens de afschrikking verhoogt. Genscher zei dat de bezorgdheid over het mogelijke gebruik van nucleaire wapenen alleen kon bestaan bij degene die aanvalt Een scherpe afwijzing kwam ook van de Brit se socialistische minister Anthony Cros land trijfël

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3