Kabel-TV en woningen boven aan verlanglijst T I Zwemwed strijden in het Velserbad onder de indruk zo gauw ai WINTER SPORT KLEDING OETERMEYER „Ik raak niet lift MISS» Is Teun en Toos Schouten zorgden voor zestien sinterklazen voor gehandicapten 5 r waard Carillonklanken Schrijf ze vrij Jong geleerd... Kerstconcert Kerstkienavond Gezelligheid met Kersten Oudejaar n ft' de moeite t ■ft - 1 0 v R IJ D A G DECEMBER 1976 4 IJMUIDEH - V3Z.SEE4 Witte vlekken Kinderziektes I Wlldseizoen 1976 Specialiteit van deze week: Voor de laatste keer is vorige weëk zaterdag het echtpaar Schouten er op uit getrokken met een wagen vol cadeaus om sinterklaas te gaan vieren met maar liefst 1250 gehandicapten in Noordwijk. Voor de laatste keer stond het huis aan de Lad- derbeekstraat in Velsen-Noord volgeladen met spullen. Voor de laatste keer stapte het tamboer en trompetterkorps in een bus om het feest nog feestelijker te maken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD „Een inte ressante zaak is zonder twijfel de kabeltelevisie. We hebben duide lijk het geluid horen doorklinken dat men daar naar toe wil. Omdat Beverwijk er al in een vergevor derd stadium mee bezig is en de benodigde kabel er reeds ligt wordt de zaak voor ons iets een voudiger. We gaan er natuurlijk wel een stevige enquête tegenaan gooien. Ik geloof persoonlijk niet, dat de mensen voor de kosten opzij gaan. Ze lijken die graag te willen betalen. Wel, als tweederde van de bewoners er aan wil zullen wij de zaak niet tegenhouden. Ockeloen heeft dat destijds duidelijk wel ge daan. Vanavond is ons gebleken dat dat niet meer kan”. i I Openbaar vervoer 'n specialiteit van - .S -Mak ft iveen: A Werff (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Tel. 023- 24 12 66 na Teun en Toos Schouten Fazant met zuurkool, spek en worst Wijnadvies: 1970 Chêteau Figeac ot 2 ider van tot dit ende joen ende u de mte- ildus «ren Wijkagent J. J. Tiets van onder meer Oud-IJmuiden. dat zijn ren. Idi- - de cht- de ;tel- tien Iraf, lijk, ngen end- ent), ent), per- met 'stij- arief deze 11 al men Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 - 15389 nten it is ter-, ibli- bij de zorg o.m. irta. jaar ieu- liet liet mor oen, In half Specialist in waard notenmeubelen nterieur cla$$inue Evenals bij de loketten van een post kantoor stond bij iedere bestuurlijke kraam vermeld welke portefeuilles de betreffende standhouder beheert. Van de gelegenheid tot het maken van een bab bel onder vier ogen werd door veel bezoekers dankbaar gebruik gemaakt. Het Zeewijk Bejaardenkoor geeft 17 december in Dienstencentrum Zee- wijkplein een kerstconcert. Het con cert dat onder leiding staat van me vrouw J. van Asselt, begint om 20 uur. ren zalvoorlopig wil het echtpaar Schouten met de caravan op stap. Lekker vakantie vieren, zonder zor gen voor collectes, cadeau’s of wat dan ook. Een welverdiende rust is hen gegund, lijkt me. Hun steentje hebben ze wel bijgedragen, zou men zeggen, en hoe Aan anderen nu de eer om dit werk voort te zetten of zoals nu dreigt de zaak te laten zoals dat nu is. fende het samengaan van het Sint Jo- zefziekenhuis en het Rode Kruiszieken huis. „De zogenoemde overbebedding in Kennemerland wordt veroorzaakt door de situatie in Haarlem”, merkt hij ge ruststellend op. In de vier pro-mille- norm (dat is vier ziekenhuisbedden per duizend inwoners) wordt door de be staande voorzieningen in de IJmond be hoorlijk voorzien.” Jongerendienst. In de Gereformeer de kerk te Santpoort-Noord wordt zon dagavond zeven u. een jongerendienst ge houden, waarin dr. B. Boelens uit Cas- tricum het onderwerp „Christelijke hoop, wat is dat?” zal behandelen. Filmavond. In koffiebar De Toorts aan de Hoofdstraat te Santpoort wordt zaterdagavond half negen de film „Slechts een vreemdeling” vertoond. De toegang is gratis, evenals de koffie. De plaatselijke werkgroep van Am nesty Internationaal houdt op 20 de cember een schrijfavond in het Film huis. De bedoeling is door het sturen van brieven druk uit te oefenen on regeringen om politieke gevangenen vrij te laten. De avond begint om 20 uur en er zal vooraf een film worden gedraaid. Inlichtingen bij B. Kruissel- brink, Zeeweg 241, tel. 11669. Het was aan wethouder Meijer om enig inzicht te geven in de stand van zaken rond de aanleg van kabeltelevisie. De opmerking dat het college eerst eens wilde afwachten hoe het in Beverwijk zou bevallen en wat de kinderziektes zouden zijn van deze kostbare voorzie ning werd hem duidelijk niet in dank afgenomen. Een buurtbewoner veerde overeind en nam plaats achter de mi crofoon. „Voor de kinderziektes van ka beltelevisie hoeft U de ontwikkeling in Beverwijk niet af te wachten. Op tal van plaatsen is het al. Ik heb U eens horen zeggen”, zo vervolgde de spreker tot Meijer, „dat U persoonlijk niet ver antwoordelijk wenst te zijn voor de ruzies die in huiselijke kring ontstaan als er een keuzemogelijkheid is uit verschillende televisieprogramma’s...Daar hebben wij geen boodschap aan.” Meijer: „Dat is mijn privé-mening. Als wethouder telt die niet mee bij de kracht achter De Veilige Haven is geweest, zegt: „Terugkijkend zijn al die jaren goed geweest, maar ook zo kwaad. Ik wil benadrukken dat wij hier in Velsen-Noord, bij de gemeen te Velsen en Beverwijk altijd enorme medewerking hebben gehad. Wat wij hier bij collectes hebben opgehaald, maakte zoveel mogelijk”. Dat blijkt ook uit de verhalen van dit laatste feest. Totaal is er zo’n tachtig mille besteed voor de 1250 kinderen. De „voorraad” op zolder werd opgedeeld en als laatste gaan deze week pakketten naar scholen en dagverblijven voor gehandicapten in de IJmond. Dat bij die pakketten filmapparatuur, een droogmachine en meer van deze kostbare apparatuur, moet worden geteld, geeft aan dat de stichting niet zomaar te werk ging. Ondanks de vaak goede en ook kwaadaardige herinneringen van het echtpaar Schouten, zal het volgend jaar niet meevallen. Gebruikelijk starten in maart de acties voor de nieuwe sinterklaas en ongetwijfeld zal mevrouw Schouten tegen die tijd wel weer ,de kriebel’ krijgen om aan de gang te gaan. „Ach”, zegt mijnheer Schouten, „je zult zien, dan zoekt ze wel iets anders”. Maar of dat gebeu- beslissing over wel of geen kabeltelevi sie. Daar heb ik te maken met een aantal feitelijke aspecten. Die gaan we serieus onderzoeken.” Via de volkstuin- problematiek en eventuele uitbreiding van PEN en de daarmee verband hou dende gevolgen voor omwonenden be landde men via een oversteekplaats voor wielrijders nabij de spoorwegovergang bij de renovatie van de Augustabuurt. Met de aannemer die het werk moet uitvoeren vindt momenteel overleg plaats over de aanneemsom. De bewo ners zullen persoonlijk door een ambte naar worden bezocht voor een bespre king over een tijdelijke huisvesting el ders. s Het Dienstencentrum Zeewijk zet de deuren op Tweede Kerstdag en Oudejaarsavond wijd open. Mensen die behoefte hebben aan gezelligheid zijn op Tweede Kerstdag vanaf 10.30 uur welkom. Er wordt een lunch geserveerd en ’s avonds is er een kerstdiner. Opgeven voor 18 decem ber. Ook wordt het op prijs gesteld dat deelnemers voor de Oudejaars avond zich een beetje op tijd melden (aan de bar of telefonisch onder nummer 20650). Mensen die op een of andere manier willen helpen, kunnen zich ook opgeven. Het programma dat door beiaardier H. de Ligt op zaterdag 11 december van 16- 17 uur op het stadhuiscarillon van Vel sen ten gehore zal worden gebracht luidt als volgt: 1. Rondeau, Matthias van den Gheijn; 2. Air, J. S. Bach; 3. a. De groene boer en de blauwe boer, b. De lustige boer, c. De boer had maar ene schoen; 4. a. Menuet, B. Tideman-Weij- ers, b. Passepied, W. Pijper; 5. Improvi satie, H. de Ligt: 6. a. Allegro-Rondo, J. A. H. Wagenaar, b. Wals, Joh. Worp; 7. a. Nobody knows, b. Deep river, c. It’s me, Lord, 3 Negro-songs; 8. Nocturne, Wouter Paap; 9. Lied, variaties, fugato, koraal, W. Vogel. Dat zei burgemeester Drs. J. Reehorst ons gisteravond tijdens de pauze van een massale visite die het voltallige gemeen tebestuur gisteravond bracht aan de noordelijke enclave van Velsens grond gebied. Trefpunt van dit samenzijn was De Schouw. In de hal van het gebouw maakte het verenigingsleven zijn op wachting. In kleurig opgestelde kraam pjes gaven tal van organisaties en instan ties hun visitekaartje af. Maar ook de visite liet zich niet onbetuigd. Burge meester en wethouders namen plaats achter speciaal voor hen ingerichte kra men. Van die gelegenheid konden de bewoners van Velsen-poord gebruik ma ken om nu eens rechtstreeks hun zegje te zeggen tegen de mensen die „over hun lot beslissen”. Zowel voor leden als niet-leden houdt Volière-Vereniging Fauna Feli- sena op zaterdag 11 december een kerstdienavond in het Hervormd Jeugdgebouw in de Rembrandtlaan. Het kienen begint om 20 uur IJMUIDEN Vanaf maandag zullen 940 schoolkinderen uit Velsen meedoen aan de jaarlijkse zwemwedstrijden in het Velserbad, organiseerd door de Dienst voor Sport en Recreatie. Maandag zullen leerlingen van de volgende scho len vanaf acht uur ’s morgens in actie komen: Jan Campert, St. Franciscus, Juliana van Stolberg, Zeewijk, Clara Stern, Bernard Alfrink, St. Engelmundus en de Comitéschool. Vrijdag aanstaande worden de finales gezwommen. zaak. Moet hij optreden als bevoegd gezag, de mensen verwijderen en zijn vertrouwensrelatie verspelen of is hem de vrijheid zich ook tegen het gezag te keren en hulp te verlenen? Wijkagent Tiets weet zijn houding vrij nauwkeurig te bepalen: hij dis tantieert zich van zo’n zaak. Zal geen daadwerkelijk hulp mogen geven, maar zal ook zeker niet in hoeven grijpen: daarvoor zijn andere colle ga’s. Hij mag zijn relatie met de bewoners niet verspelen. Ach, en wijkagent Tiets ziet de problemen niet zo. Hij geeft een opti mistischer indruk dan collega’s, voor wie de confrontatie met de veel voor komende problemen in hun wijk een zekere zorgelijkheid heeft verwekt. „Je komt inderdaad met dingen in aanraking, waarvan ik dacht: hoe bestaat dat in godsnaam”, aldus deze wijkagent, „maar ieder huisje heeft z’n kruisje en er is nergens een recept voor. Als ik zelf kan helpen doe ik dat, anders verwijs ik naar andere hulp. Maar misschien heb ik een wat ruimere kijk op de dingen, door mijn vaartijd. Ik heb altijd een vrij leven gehad, altijd met m’n han den gewerkt..misschien dat ik daardoor niet zo gauw onder de in druk raak”. Even apart van dit verhaal staat de vermelding dat de wijkagent van Zee- en Duinwijk, waarover vorige week werd gemeld dat hij op de woensdagmiddag in het dienstencen trum beschikbaar is, niet klopt. Wijk agent Jongsma houdt zijn „spreek- uurtjes” op de woensdagmorgen. Ie der die hem wil spreken kan hem daar dan aantreffen. In grote getalen waren ze opgekomen. Ongeveer driehonderd bewoners van Velsen-Noord vulden de grote zaal van De Schouw toen het omstreeks acht uur „afgelopen was met de flauwe kul” en het college plaats nam achter de groene tafel om antwoord te gaan geven op een groot aantal schriftelijk ingediende vra gen. „Veel van de vragen die U heeft ingediend gaan over zaken die ons reeds bekend zijn, maar er zijn ook veel nieuwe problemen onder onze aandacht gebracht”, aldus burgemeester Reehorst in zijn officiële welkomstwoord. Wethouder ing. H. van der mocht zijn licht laten schijnen over de problematiek van het openbaar vervoer dat de verbinding onderhoud tussen Vel- sen-noord en het hart van de gemeente aan de overzijde van het kanaal. Een beroerde zaak, naar de mening van een groot aantal bewoners. Van der Werf kon dat slechts beamen en alleen maar in het vooruitzicht stellen dat het er in de nabije toekomst niet naar uitziet dat er veel zal verbeteren. De bezettings graad van de NZH-bussen is onder maats. Een chloorsmaakje aan het drinkwater is hopelijk van tijdelijke aard. Een onderzoek naar een schrifte lijk ingediende klacht dat de straatver lichting in IJmuiden veel langer zou branden dan in Velsen-noord was juist gebleken. Het verschil bedraagt vijf minuten. Omstreeks het middernachtelijk uur was de koek op. Min of meer tevreden gingen de gastheren en gastvrouwen huiswaarts. Het college pakte zijn biezen met voldoende huiswerk voor de komen de weken en de wetenschap dat men ondanks bepaalde wensen en noden in Velsen-Noord nog niet omkomt van honger, dorst of enige andere vorm van ellende. Veel belangstelling op praatavond met college Het socialistische raadslid E. Sanders - zelf bewoner van Velsen-nrd. - refereer de aan een enquête die was gehouden onder de bejaarden. De helft van het aantal uitgezette formulieren was bin nen en daaruit kon al worden opge maakt dat niet minder dan 84 bewoners best een bejaarden woning wilden heb ben. De man maakte gelijk van de gelegenheid gebruik om de ongunstige situatie in de bejaardensoos De Meerpaal aan de kaak te stellen. „De zaak heeft de volledige aandacht van het college’’, antwoordde wethouder Th. C. Witte die in aansluiting daarop ook nog kon mel den dat een verzorgingstehuis voor be jaarden in Velsen-noord onderwerp van gesprek zal zijn, maar dat er hoege naamd geen kans bestaat dat dat in Velsen-noord zal verrijzen gezien het geringe aantal bejaarden op het totaal van het aantal bewoners van het gebied. Over bebouwing van „witte vlekken” in Velsen-noord met bejaardenwoningen verduidelijkte wethouder Meijer dat hij daar niets definitiefs over kon zeggen. „Als ik iets beloof wil ik het ook waar maken...Op dit moment kan ik dat nog niet”, merkte hij op. Wethouder Witte wierp een blik in het huishoudboekje van de gemeente. Van de totaaluitgaven van 176 miljoen wordt in de gemeente 33 miljoen opge soupeerd door Sociale Zaken. Daarvan verdwijnt 27 miljoen naar de zoge noemde „Bijstand”. Een vraag of het niet mogelijk was Nederlanders de voor keur te geven bij de toedeling van woonruimte kon worden afgedaan met het antwoord dat een dergelijke norm niet medebepalend was bij de woon- ruimtetoewij zing. Over een aantal klachten op verkeers gebied zal opnieuw kontakt worden op genomen met de politie. Het „Rampen plan” zal worden herzien en er zal een onderzoek worden ingesteld naar de fluittoon die het PEN-gebouw ver spreidt. Mogenlijk is hier met de hinder wet in de hand iets aan te doen. Wethouder Witte bracht licht in de duisternis op een aantal vragen betref- Leerlingen, docenten en gasten van de Muziekschool Velsen, geven als afsluiting van het cursusjaar 1976 op donderdag 16 december een uitvoe ring in' de Stadsschouwburg. De uit voering begint om 19.30 uur. Kaarten voorzover voorradig zijn koop bij de administratie van voorradig zijn te administratie van de muziekschool, Troelstraweg 20 in I.T- muiden en ’s avonds aan de kassa van de schouwburg vanaf 18.30 Uur. Het IJmuiden rond de Kennemer- laan, het sluizencomplex en Oud-IJ muiden vormen het operatiegebied van de wijkagent J. J. Tiets, een goedlachs besnorde jonge man die voor het verhaaltje eens gezellig gaat zitten, aan zijn bureau aan de Haven kade. Vooral Oud-IJmuiden is voor agent Tiets bekend terrein: hij heeft vijf jaar in de Bloemstraat gewoond. Voor hij drie jaar geleden zijn intre de deed bij het Velsense politiekorps heeft hij tien jaar gevaren: zes jaren bij de marine en vier jaar bij Wijs muller. Toen al was zijn thuisfront in het oude IJmuiden, dus hij - Velsen- noorder van geboorte - kent de IJ- muidenaren zo langzamerhand wel. Vandaar dat hij koos voor een func tie als wijkagent, juist in het oude deel, ,,’t Is een prachtwijk”, zegt hij enthousiast. „De IJmuidenaren zijn een rondborstig, gemoedelijk volkje. Ze hebben zo een grote mond, maar da’s ook zo weer vergeten. Als je naar hun rikketik kijkt is dat maar zó klein”. Voor deze wijkagent heeft zijn in- troduktie in de wijk geen enkel pro bleem opgeleverd, al kwam hij opeens Nieuwe collectie jacks. Modieuze ski-pakken. Sportieve truien. Fijne pulli s en praktische ski-pantalons. Winkelcentrum Gelderlandpiein 18 Amsterdam/Buitenveldert 020 - 44 77 89 Het bureau Voorlichting bezig met „uitverkoop” van gemeentelijke infor matie. Maar na zestien jaren zal de rust in huize Schouten weer keren. De stichting Veilige Haven, die jaren borg heeft gestaan voor een goed sinterklaasfeest in een tehuis voor hetzij geestelijk, hetzij lichame lijk gehandicapte kinderen, is opgehe ven. De immense hoeveelheid energie die zestien jaar lang in dit doel is gestoken, raakt op. Teun en Toos Schouten, nu respectievelijk 63 en 56 jaar, stoppen ermee. Sinds de laatste jaren dat het werk rust op hun schouders en die van hun medestrij ders, het echtpaar Seur uit 'Lelystad, is er sprake van overbelasting. On danks het genoegen en plezier bij de kinderen, gaat de lol er wat af: wanneer blijkt dat ieder weliswaar de bezigheden van de stichting uit puttend prijst, maar geen van hen zich beschikbaar stelt om het werk voort te zetten of er ook alleen maar bij te helpen. Deze teleurstelling is bij het echtpaar Schouten overwe gend. Ook ouders van de kinderen voor wie zij de sinterklaasacties on dernemen, komen niet over de burg. Met het gevoel dat zij hun steentie zo wel hebben bijgedragen, is de moeilijke beslissing gevallen. Het echtpaar Schouten begon zes tien jaar geleden met de actie toen zij werden geconfronteerd met de situatie in tehuizen, toen hun eigen gehandicapte zoon was opgenomen. De financiën van dit tehuis lieten geen ruimte voor sinterklazen en mo biliseerden zij enkele ouders om toch iets te kunnen doen. Uit dat initiatief (de omzet per sinterklaas was in die jaren ongeveer 1200 gulden) groeide de veel grotere acties, waar later elk jaar een ander tehuis van kon profi teren. Mevrouw Schouten, die volgens haar echtgenoot altijd de stuwende opgeleverd, al kwam in uniform tegenover oude buren te staan. „Dat is geen pro bleem. Dat uniform dragen we om herkenbaar te zijn. Als je in burger op de fiets gaat zitten, zien de men sen niet zo makkelijk' hé, daar gaat de wijkagent. In het begin hoorde ik wel „Juut” roepen en „Smeris”. Maar de mensen kennen je nu. Datzelfde geldt voor de kinderen. Je komt er over de vloer, ik ben in de school geweest en dat was natuurlijk hart stikke leuk. Dan krijg je ook dat de kinderen je leren kennen. Dan ben je al een eind verder”. Als bewoner al en nu als wijkagent maakt agent Tiets van nabij de ont- "•’’rkelingen in de renovatiewijk mee. Hij woont vergaderingen bij, schrijft zelf zonodig in het wijkkrantje en heeft ook op deze manier nauw con tact met de bewoners over de ingrij pende veranderingen in de wijk. Ook kan hij op deze manier waarschuwen wanneer de jeugd weer te veel speel ruimte zoekt in slooppanden, die vooral voor de kleintjes gevaarlijk zijn. Leegstand van huizen, in afwach ting van renovatie of juist afbraak, is in Oud-IJmuiden een bekend beeld. Maar leegstand vraagt om kraakac- ties en die gebeuren dan ook regel matig. Voor de wijkagent, die de krakers wellicht kent als mensen met dringende woningnood, een moeilijke ft-- F’ Af ■■i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5