TH-Delft kondigt vacaturestop af Verkort werken Suiker Unie verwerkt record- oogst Eerlijk is eerlijk. Rentcwijziging bij de RPS per 13 december a.s bij Philips gedaald Gezondheidszorg wil grotere groep op ontwikkelingen beurs deze week H Rijkspostspaarbank T Beleggers in VS zien nieuw jaar optimistisch tegemoet [buitenlands geld J Voor 170 arbeidsplaatsen Beleggingsbewijzen Meer informatie? Spaardeposito’s 2jaarvast7 3jaarvast7|% 4 jaarvast8 5jaar vast 8{% 6 jaar vast 8|% Mentaliteit ZATERDAG 1 I DECEMBER 19 7 6 ECONOMIE Dolman oest tot ams De rentetarieven van de overige spaarvormen zijn niet gewijzigd. 'i X Bel 020 - 5 89 31 37 0017 bellen kan ook Vraag folder bij het postkantoor Of schrijf, zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank. Amsterdam. Somber Door de verlaging van de rente op de kapitaalmarkt is de RPS genoodzaakt de rente op nieuwe spaargelden die voor lange tijd worden vastgezet - beleggingsbewijzen en spaardeposito’s - te verlagen. Alle rentepercentages van de vóór 13 december afgegeven beleggingsbewijzen en gestorte spaardeposito’s blijven ongewijzigd. De rente op nieuw te storten bedragen is thans voor: Ook de hypotheekrente is verlaagd en bedraagt thans utv nationale spaar- en hypotheekbank (Van een medewerker) AMSTERDAM. Het Damrak bewoog zich deze week rumoeri ger dan haar Newyorkse zuster waar onder een kalm voortkab belende ontwikkeling het koers- peil per saldo toch nog flink opliep en bovendien de toene mende handel de indruk gaf dat zo tegen het jaareinde de belang stelling is gaan stijgen. Zoals gebruikelijk in de december maand moet Wall Street tot dicht tegen het eind van het nog lopen de jaar opboksen tegen de druk van de belastingverkopen. V. A 3 jaar vast 7|% 4 jaar vast 7;|% 5jaarvast 8 UTRECHT (ANP) De gezondheidszorg kostte in Nederland vorig jaar 22 keer zoveel als 22 jaar geleden: 18 miljard in 1975 en 0,8 miljard in 1953. Ze eist ook een steeds groter deel op van het nationaal inkomen (3,2 pet. in 1953 en 8,8 pet. in 1975), waarbij nog komt dat dit ook in een steeds sneller tempo gebeurt. Volgend jaar zullen de Nederlanders van iedere tien gulden die ze verdienen er ongeveer één uitgeven aan gezondheidszorg. 1 PROF. DR. A. HEERTJE TWEEDE-KAMERLID DOLMAN (PvdA) atie iste- (ADVERTENTIE) K) in 3Ot. [im- erie lOUt ;din ent, iws. Congres van specialisten ven >rie. itio- isie- atie mse In dit verband merkte dr. Lapre op, dat in de periode 1964-1974 het aantal bedden in ziekenhuizen e.d. met 40 pet. en het aantal mensen dat in de gezondheidszorg werkt met 74 pet. is gestegen. Dr. R. M. Lapre, econoom en secretaris voor planningsaangelegenheden van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid, zei dat de gezondheidszorg sinds de vijfti ger jaren scheefgegroeid is: de zorg in de ziekenhuizen en andere inrichtingen slokt nu al bijna tweederde van de totale uitga ven op (in 1958 nu nog maar 43 pet.), terwijl relatief ook steeds minder aan preventie wordt besteed. Van het bedrag dat aan gezondheids zorg wordt uitgegeven heeft ruim elf pet. betrekking op de door specialisten ver leende zorg en bijna eenderde op de zie kenhuizen. De Landelijke Specialisten Vereniging hield gisteren in Utrecht een symposium „kostenbeheersing vanuit het medisch functioneren onder handhaving van de kwaliteit” waarop deze problemen aan de orde kwamen. Toch is het ziekenpatroon in die jaren niet zoveel veranderd. Wat wel verandert, is volgens drs. Belleman de mentaliteit van de bevolking. Men gaat naar de huis arts met klachten waarvoor men vroeger helemaal niet naar een dokter stapte en de specialisten krijgen steeds meer patiënten met minder ernstige aandoeningen. Kor tom, het verwijzen is vanzelfsprekender geworden. gezondheid het „investeren” buiten de gezondheidszorg een hoger rendement oplevert dan investeringen binnen deze sector. Om die reden trokken de aandelen op de huidige koersen goede belangstelling voor beleggingsdoeleinden en wist de ABN 20 en de AMRO-bank 3 op te lopen. Wel werd duidelijk lering getrokken uit minister Lubbers’ vrees voor voldoende werkgelegenheid in de nabije toekomst. Voor een aantal dubieus geworden bedrij ven deed die vrees de aandelenkoers ver der fors tuimelen. De noodzaak tot verkort werken zal deels een gevolg zijn van het feit dat de mobiliteit vooralsnog te gering is. Gedu rende de eerste tien maanden van het jaar zijn circa 1900 personeelsleden van plaats veranderd. In de eerste tien maanden van dit jaar zijn 1894 nieuwe krachten aangenomen. Het aannemingsbeleid is vooral gericht op jonge medewerkers, zoals schoolverla ters. De zo genoemde personeelstop blijft gehandhaafd in die zin dat overleg op centraal niveau omtrent aantrekken van personeel van de arbeidsmarkt nodig blijft. In bepaalde sectoren zullen er in 1977 wel ruimere mogelijkheden gaan ont staan. Dr. D. Dolman (econoom), Tweede- Kamerlid voor de PvdA, bestreed de uit spraak van prof. Van Nieuwenhuizen, dat de huidige toestand in de gezondheidszorg chaotisch zou zijn. blijft ten aanzien van zijn patiënt de laat ste en enige verantwoordelijke. Het is voor de medici onaanvaardbaar, aldus prof. Van Nieuwenhuizen, als kostenbe heersing dwingend zou worden opgelegd en wanneer dit zou leiden tot een stilstand of achteruitgang van de kwaliteit van de zorg. DELFT (ANP) De Technische Hoge school in Delft stoot het komende jaar 170 arbeidsplaatsen af. Het college van bestuur heeft een absolute vacaturestop afgekondigd. Het verwacht dat het gehe le natuurlijke verloop nodig is om de inkrimping te kunnen opvangen. De inkrimping is het gevolg van bezuinigin gen die de rijksoverheid doorvoert. gelijkheden binnen deze sectoren zou betekenen dat ze voor ons land verloren gaan, aldus de TH-Delft. Het college van bestuur van de TH-Delft noemt de vooruitzichten van de hoge school en van de technische ontwikkeling in ons land zorgwekkend. Het meent, dat het parlement dient te weten welke gevol gen het heeft als de toegewezen perso- neelsgelden worden verlaagd. Suiker Unie deelt dit mee in haar jaarver slag over 1975/1976, een jaar dat zij als financieel gunstig beschouwt. De suiker van campagne 1975 zorgde, samen met de nevenprodukten, voor een opbrengst- waarde van 690 miljoen, wat 114,5 mil joen méér is dan in 1974/1975. BREDA (ANP). Suiker Unie, de coö peratie die ongeveer tweederde van de Nederlandse bietsuiker maakt, verwacht in de bijna voltooide campagne 1976 tot een suikerproduktie van 520.000 ton uit rond vier miljoen ton bieten te zullen komen. Dat is nog meer dan de reeds als record te boek staande produktie van vorig jaar: 507.000 ton uit 3,75 miljoen ton bieten. De meeste sombere geluiden kwamen van de cardioloog prof. dr. C. J. C. van Nieuwenhuizen. Hij noemde onder meer de voorgenomen inkrimping van het aan tal ziekenhuisbedden en het aan banden leggen van de uitbreiding van het aantal specialismen per ziekenhuis „paniek- maatregelen”. Volgens hem zijn ze geno- Drs. S. J. M. Belleman van het Nationaal Ziekenhuis Instituut constateerde, dat de vraag naar specialistische hulp voortdu rend toeneemt (3,8 miljoen „verwijzingen” in 1960 tegen 6,2 mln in 1974), evenals het aantal ziekenhuisopnemingen (80 per 1000 inwoners in 1960 en dit jaar 108). Verder vertoont het aantal verrichtingen een for se stijging. Dat geldt vooral voor diagnos tische onderzoeken: Per 100 verwijskaar- ten ruim driemaal als in 1960. EINDHOVEN (ANP). In het tweede halfjaar 1976 zal bij Philips naar schatting circa 400 manjaren verkort zijn gewerkt. Dit is aanzienlijk minder dan de 1300 manjaren in de eerste helft van dit jaar. Voor 1977 zal het aantal manjaren aan verkort werken naar ruwe schatting 500 tot 900 bedragen, waarbij veel zal afhan gen van het verloop van de conjunctuur. Dit is bekendgemaakt in de recent gehou den vergadering van de centrale onderne mingsraad. AMSTERDAM, 10 dec. (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: port- van iten. icht. )(K) walt di film. isch aor- ie. eert ade nan Amerikaanse dollar 2,45-2,55 Engelse pond 4,06-4,36 Belgische fr. (100) 6,70-7,00 Duitse mark (100) 102,50-105,50 Ital. lire (10.000) 27,00-30,00 Portugese esc. (100) 7,15-8,90 Canadese dollar 2,39-2,49 Franse fr. (100) 49,05-52,00 Zwitserse fr. (100) 100,75-103,75 Zweedse kroon (100) 57,75-60,75 Noorse kroon (100) 46,25-49,25 Deense kroon (100) 40,75-43,75 Oostenr. sch. (100) 14,60-14,90 Spaanse pes. (100) 3,48-3,78 Griekse drachme (100) 5,90-7,15 Finse mark (100) 63,75-66,75 Joegosl. dinar (100) 11,50-13,75 nan- 19.10 )(K) )(K) 81.15 ■por- St :e tV' •(K) ma- iaal imia our (K) and- i het pro- our- (KJ Eco- tow- neri- TV O n n y r e •r ‘t e n e o ft r de m. Maar na maandag begon het Damrak zich toch weer enigermate te herstellen, gesteund ook door een beter Wall Street en door meer inzicht in de nieuwe prijs maatregel waarvan het tijdelijke karakter niet direct tot de beurs was doorge dronken. Noodmaatregelen mogen volgens prof. Van Nieuwenhuizen alleen maar in uiter ste noodtoestanden worden genomen, na overleg met alle betrokkenen, en ze moe ten tijdelijk zijn. De arts, zo stelde hij, Prof. Van Nieuwenhuizen meent, dat er „standaard” moeten komen voor de doel treffendheid en doelmatigheid van de ver schillende vormen van geneeskunde bin nen en buiten het ziekenhuis. Daarbij zou den dan tegenover de voordelen van bezuinigingen in de ziekenhuissector ook de nadelen (ongerustheid onder de bevol king, angst, de invloed op het ziektepa- troon) moeten worden gezet. De internationals bleven deze week echter bijzonder rustig terzijde. Meer rumoer ontmoetten de aandelen in de twee hoofdbanken en in de scheepvaart. Hoewel uit enkele voorlopige berichten van de AMRO-bank en de Nederlandse Credietbank duidelijk is geworden dat vooral de tweede helft van 1976 door de Ook het hoge rendement dat scheep- vaartwaarden op de huidige noteringen afwerpen, trok belangstelling van beleg gers. KNSM was ƒ10 beter en Van Omme ren 15. Onduidelijk bleef deze week opnieuw de arbeidspositie in de huidige conjunctuur van ons land. Over novem ber blijkt de werkloosheid opnieuw flink te zijn gedaald, maar tegelijkertijd stelde minister Lubbers, dat vele tienduizenden arbeidsplaatsen die nu nog bezet zijn, op de tocht staan. Uit de bedreigde bedrijfstakken kwam ditmaal echter voor de scheepsbouw weer iets meer hoop, nu de Shell bereid schijnt ook Nederlandse werven voor nieuwbouw van zijn tankers in te schakelen. Ook prof. dr. L. M. J. Groot (econoom) uit Maastricht uitte verwondering over de hartekreet van prof. Van Nieuwenhuizen, „geslaakt in een stelsel van gezondheids zorg dat het duurste ter wereld is en waarin bovendien aan de in de algemene ziekenhuizen beoefende geneeskunde bij zonder veel middelen ter beschikking zijn gesteld”. De TH-Delft heeft in een open brief aan de Tweede Kamer gewezen op de ernstige gevolgen van het huidige regeringsbeleid voor het technisch wetenschappelijk onderwijs. Ze vreest in de toekomst het noodzakeliik niveau niet langer te kunnen waarborgen. De econoom prof. dr. A. Heertje noem de het zowel voor de gezondheidszorg als voor de overheid een probleem, dat nor men voor het beheer van de middelen altijd kunnen worden vertaald in „extra doden en extra zieken”. Per saldo gebeurt er daardoor niets. Misschien lukt het wel, tot verantwoorde normen te komen in een ondeling overleg, dat uitgaat van een gemeenschappelijke in plaats van een gescheiden verantwoordelijkheid. Iedereen is ervan overtuigd, dat dit „niet zo kan doorgaan”. Maar de vraag is, hoe het dan wel moet. De vraag is ook, hoeveel de Nederlanders voor hun gezondheidszorg over hebben. (K) Die 1, tv- 9.45 10.00 80.15 (K) i (K) 2.35- r en De TH-Delft wijst er op dat nieuwe onderzoeksprojecten van grote maat schappelijke betekenis worden bedreigd. Genoemd worden o.a. de zuivering van afvalwater, gecombineerde warmte- en elektriciteitsproduktie, de recycling van aluminium, de bouw van een elektrische stadsbus en de vervanging van fosfaten in wasmiddelen. naar beneden liet vallen. Het gehele beursklimaat kreeg hierdoor een ruw aan zien, maar dat kwam ook doordat twee belangrijke fondsen bijzonder flauw gestemd waren. Heineken door het jaarre sultaat en KLM doordat een grote koper geen belangstelling meer voor het aandeel had. Deze laatste nam steeds het aangeboden .materiaal even boven de 100 op. Maar deze week was dat niet meer het geval. Hierdoor zakte KLM tijdelijk terug van 105 tot 92. Voor Heineken had de beurs op een grotere winststijging gerekend dan de 30 percent die overigens even groot was als de eind vorig jaar verstrekte bonus van 30 percent. Hierdoor bleef de netto-winst per aandeel dus gelijk en stel de zich wederom op 10. De beurs vond dat evenwel te weinig en liet Heineken terugvallen van 141 op 133, waarna een licht herstel intrad Evenmin was de heer Dolman het eens met prof. Van Nieuwenhuizen, dat econo misch besef neerkomt op het vooral den ken aan bezuinigingen. „Onzin”, aldus Dolman, het gaat om het zo nuttig moge lijk besteden van schaarse middelen. Het beleid zal moeten worden gestoeld op betere, gecoördineerde informatie en op goede prognoses. Kostenbeheersing, zo concludeerde Dolman, is een zaak van capaciteitsbewaking en al naar gelang i de ontwikkelingen dat nodig maken van capaciteitsverschuiving. Voor de beurs blijft het evenwel de vraag of de eventuele opdrachten die hier uit zouden voortvloeien, wel winstgevend zullen zijn nu de Shell niet bereid blijkt aan Nederlandse werven meer te betalen dan in het buitenland. Niettemin kon Rijn- Schelde-Verolme een achttal guldens oplopen en trokken ook de overige scheepsbouwfondsen enigermate aan. Amsterdamse Droogdok zal over 1976 zelfs een klein winstje overhouden, maar de beurs was er niet erg van onder de indruk. Van de dertien studierichtingen van de TH-Delft zijn er niet minder dan zeven uniek voor Nederland: civiele techniek, geodesie, scheepsbouwkunde, luchtvaart en ruimtevaarttechniek, metaalkunde, mijnbouwkunde en industriële vormge ving. Binnen de overige studierichtingen bestaan eveneens unieke afstudeermoge- lijkheden. Taakverdelingen met andere universiteiten kunnen hier geen oplossing bieden. Vermindering van opleidingsmo- Het verkort werken kwam in aantallen manjaren gerekend het meest voor bij de hoofdindustriegroepen Licht, Elcoma, Data systems en bij de machinefabrieken. Wel is het beeld voor de laatste maanden van het jaar gunstiger dan enige tijd gele den nog werd verwacht. Hij stelde nog, dat het „rendement” van de uitgaven steeds lager wordt: voor klei ne verbeteringen van de zorg moeten steeds hogere kosten worden gemaakt. Het is best mogelijk, aldus dr. Lapre, dat voor het verkrijgen van een betere Deze veroorzaakten afgelopen week een kwakkelend koersbeloop. Maar ook sterk toegenomen omzetten. En het is opvallend hoe de belastingdruk zo goed werd opge vangen. Vele beleggers zien het komende jaar 1977 in Amerika blijkbaar optimis tisch tegemoet. Ook al heeft de komende president zich nog vrijwel niet uitgelaten over zijn financieel-economische plannen. Wel denkt hij, voorlopig althans, geen loon- en prijspolitiek te voeren en over weegt hij voorts alsnog een belastingver- lagingsvoorstel voor het Congres te brengen. Dit zijn voor het koersbeloop in Wall Street een paar bemoedigende feiten. Want wat een prijspolitiek wel niet voor emoties kan losmaken bleek deze week maandag op het Damrak. Doordat de prijsmaatregel 1976 vorige week afliep en de nieuwe voor 1977 nog niet kan worden uitgevaardigd wegens gebrek aan gege vens over de loononderhandelingen, heeft de regering een tussenmaatregel afgekon digd die op sommige punten voor het bedrijfsleven minder prettige consequen ties inhoudt. Schrik hierover gaf vooral de lokale markt maandag op het Damrak een fikse dreun, die de index van 82 ruim 2 punten Een ander punt is de verwetenschappe lijking, de uitbreiding van kennis en kun de en de daarmee samenhangende ver gaande specialisatie. Die houdt evenwel ook een kwaliteitsverbetering in. Drs. Bel leman zei dan ook, dat reguleren van het aanbod om de kosten in bedwang te krij gen, ook de geneeskundige vooruitgang afremt. De artsen en de consumenten zul len daarom inspraak moeten hebben bij maatregelen ter beteugeling van de kosten. Verreweg het grootste deel van de kos tenstijging is een gevolg van de ontwikke ling van lonen en prijzen. Daarop kan de gezondheidszorg nauwelijks invloed uitoefenen. Dat is wel het geval als het gaat om de uitbreiding van de voorzie ningen. Bovendien komt de ontwikkeling van nieuwe wetenschapsgebieden en studie richtingen in gevaar, vindt de TH-Delft. Dit betreft onder meer: de offshofe- techniek, zeemijnbouw en materiaal kunde. Als enige mogelijkheid om een greep op de kostenontwikkeling te krijgen ziet dr. Lapre dan ook het in de hand houden van het voorzieningsniveau (aantal bedden, behandelfaciliteiten, apparatuur, artsen, personeel). krapper geworden rentemarge aanzien lijk minder gunstig zal verlopen dan de eerste, is toch wel duidelijk dat ook het nu bijna afgesloten boekjaar voor het bankwezen wederom zeer gunstig is geweest. over kostenbeheersing men zonder voorafgaande nauwkeurige analyse van de toestand en zonder nauw keurige analyse van de te verwachten ontwikkeling. Doel van het symposium: nagaan waar door de kostenexplosie wordt veroor zaakt, bekijken hoe kostenbesparingen mogelijk zijn zonder dat de kwaliteit van de zorg wordt aangetast en het meer kos tenbewust maken van de specialist. Niet minder dan vijftien inleiders voerden daarover in Utrecht het woord.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11