Asjmilovskaja leidt in schaaktoernooi beleid RCH Bondscoach Peter Snijders: RENSPORT STERK GEGROEID Dominicaanse Ofl Vragen over subsidie- In zesdaagse Maastricht prijzenpot van f 100.000 Republiek aan de leiding I t.S. GROTE BELANGSTELLING VOOR DEBUUT W.K. honkbal «MMS een miljoen gulden aan prijzen iD TlOUt mat v.w .w ZATERDAG 1 1 DECEMBER 19 7 6 13 SPORT 12 Tegenvaller tel 35, >sant aiiij Werkplan ling? Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven _j| (Van onze sportredactie) I directie Velsen. (Van onze sportredactie) coach Peter Snijders: „Ze weten in feite niet eens waar ze mee bezig zijn Methorst ere-voorzitter (Van onze sportredactie) blemen waren”. Tot de andere redenaars behoorde ook nog Hans Hugenholtz, voormalig directeur van het circuit. rug -WW* F X»>- (ADVERTENTIE) DEN HAAG. Op zijn afscheidsreceptie als voorzitter van de Budo Bond Nederland heeft Jaap Methorst kanttekeningen gemaakt bij de verhouding zoals die is gegroeid tussen de ge organiseerde sport en het ministerie van CRM. „De relatie in haar huidige vorm benauwt me. Anders dan veel sportbestuurders beweer ik dat de overheid wel degelijk een beleidsbe palende taak heeft maar dan wel in gezamelijk overleg tussen CRM en NSF”. wor- alsza- ature- iname orden en ijd In bovengenoemde visie ligt ook de reden opgesloten waarom Peter Snijders in zijn eerste jaar als bondscoach niet heeft kunnen werken zoals hij zich dat bij zijn ambtsaanvaarding in september ’75 had voorgesteld. MAASTRICHT. De organisatie van de eerste zesdaagse van Maastricht is vrijwel rond, ai moet wedstrijdleider Peter Post de namen schuldig blijven van twee amatcurkoppels, die het veld voor de zesdaagse van de toekomst com pleteren. Kamerlid Voogd: vragen over de be steding van de subsidie bij RCH. De veilige éénpersoons zwakstroomdeken HN 41 van IN- VENTUM. Voor een ongestoorde en behaaglijke nachtrust. Winkelwaarde 158,-. Een geschenk van Koninklijke Fa briek Inventum, Bilthoven. JW 7, Peter Post: Ook in Maastricht wed strijdleider. Peter Snijders gelooft echter niet dat de tijden van weleer, hij denkt daarbij voornamelijk aan de periode Geesink en Ruska, weer snel zullen terugkeren. „We hebben in de zestiger jaren te veel geteerd op de successen van enkelen en zijn vergeten aandacht aan de jeugd te besteden”, vindt ook Peter Snijders. „Daar plukken we nu de wrange vruch ten van. Het zal dan ook een hele klus worden om de kloof met voornamelijk de Oostbloklanden te dichten. Ik ben zelf al blij als die kleiner gemaakt zal kunnen worden. Dat zou naar mijn idee al een aardig succesje zijn. We moeten daarbij zeker niet uit het oog verliezen dat er hier minder trainingsarbeid wordt verzet dan in die Oostblokstaten. Wat die landen doen, kunnen wij gezien de beperkte financiële middelen natuurlijk nooit”. CARTAGENA (UPI). Het honkbal team van de Dominicaanse republiek heeft de leiding genomen in de strijd om het wereldkampioenschap in Cartagena (Col). De ploeg versloeg in zijn derde wedstrijd Taiwan met 6-4. Zuid-Korea boekte zijn eerste overwinning met 6-4 tegen Japan, dat daarmee op zijn beurt tegen de eerste nederlaag opliep. In de derde en laatste wedstrijd van de zeven de speeldag won Panama met 6-4 van Mexico. Nederland, dat een vrije dag had en nog geen wedstrijd won, staat onderaan. De stand na de zevende speel dag is: 1. Dominicaanse Republiek 3-6, 2. Japan, Taiwan, Porto Rico en Cuba 4-6, 6. Columbia 3-4, 7. Zuid-Korea 2-2, 8, Nicaragua 3-2, 9. Panama 4-2, 10. Mexi co 6-2, 11. Nederland 5-0. Een testcase voor de nationale ploeg wordt volgens Snijders het toernooi dat op 16 januari in Parijs wordt gehouden en waaraan alle sterke judo-naties (ook Japan) zullen deelnemen. Voor het eerst zal dan ook internationaal in zeven ge- wichtsklassen gestreden worden. Die nieuwe „regels” van de internationale judofederatie zullen zaterdag op de nati onale kampioenschappen in Maastricht al worden toegepast. „We zullen door het invoeren van die twee nieuwe klas sen (extra licht en superzwaar) een ope ner strijd krijgen dan voorheen", voor spelt Peter Snijders- ROOSENDAAL. De Russin Elena Asjmilovskaja heeft alleen de leiding genomen in het interzonale schaaktoer nooi voor dames in Roosendaal. Ze won, met zwart spelend, gedecideerd van de Braziliaanse Christina de Oliveira. Elena Asjmilovskaja heeft thans acht punten. Als zij uit de resterende drie partijen nog ten minste een punt scoort, verwerft zij de titel van internationaal darnes- grootmeester. Veel aandacht kreeg het duel tussen Voorts kan de zege van de Bulgaarse Tatjana Lematsko nog betekenis hebben. Het is haar derde achtereenvolgende overwinning. Haar tegenstandster, de Italiaanse Rita Gramignani, is nog steeds half ziek. Ze speelt haar partijen in de hotelkamer. Vandaag, zaterdag moet mevrouw Van der Mije, met wit spelend, aantreden tegen de sterke Hongaarse kampioene Zsuzsa Veroczi. De uitslagen, van de partijen van de tiende De Eindhovenaar: „Het deed alle maal een beetje rommelig aan in het eerste jaar. Ik heb me voornamelijk moeten bezighouden met het werk dat er nog lag en waaraan mijn voorgangers kennelijk niet waren toegekomen. Ik heb alles op papier gezet, noem het voor mijn part geïnventariseerd, en heb mijn visie neergelegd in een rapport dat ik het hoofdbestuur heb aangeboden”, aldus Snijders. Keulen ernstig gewond werd bij een valpartij. In zijn plaats heeft Post ten slotte de Duitse neoprof Hans Hindelang gekoppeld aan Udo Hempel. Tijdens deze 6-daagse die volgende week vrijdag start zal de medische fa culteit van de rijksuniversiteit Lim burg op anonieme basis wetenschappe lijke onderzoekingen bij zowel de profs als de amateurs uitvoeren, waarvan de resultaten voor internegebruik - ter uit breiding van de wetenschappelijke ken nis in de sportgeneeskunde - bestemd zullen zijn. Het winnende koppel bij de profs zal eigenaar worden van een auto ter waar de van 18.500 gulden. De totale prijzen pot voor de beroepsrijders bedraagt bij na 100.000 gulden. De winnaars van de amateurzesdaagse krijgen een baanfiets ter waarde van 2500 gulden. De stichting zesdaagse Maastricrt is bijzonder verheugd over de belangstel ling. Van de circa 5700 plaatsen (per dag) zijn in de voorverkoop bijna 4000 kaarten aan de man gebracht. De wie lerbaan, die momenteel nog wordt ge bouwd, is ontworpen door de bekende Westduitse constructeur van wielerba nen, Herber Schörmann uit Munster. Hij heeft ook de Olympische banen van Mexico en Mijnchen ontworpen. De pis te heeft in Rotterdam en Groningen bewezen aan de verlangens van renners en officials, te voldoen. De baan heeft een lengte van 152 meter. Bij de paar honderd bezoekers op de afscheidsreceptie van de Zandvoortse politiefunctionaris waren onder anderen de CRM-vertegenworodigers Verhoeve, Nieuwenhuyzen, Kruseman en Van Gorsel, NSF-secretaris Wim van Zijll, KNAU- voorzitter Jutte en zwaargewicht judoka Peter Adelaar. De laatste en bondscoach Peter Snijders waren opvallend genoeg de representanten van de huidige (of kortgeleden nog actieve) judotop. In een toespraakje wees waarnemend voorzitter Verkerk op het vele verzoenende werk dat Methorst heeft verricht in de ruim acht jaar dat hij voorzitter is geweest. Het hoofdbestuur van de BBN maakte de benoeming van Methorst bekend tot erevoorzitter. Hij en zijn echtgenote kregen een veertiendaagse, geheel verzorgde vakantie naar Zwitserland aangeboden. Jan van Gorsel typeerde Methorst als „bescheiden brutaal”. „Maar dat laatste in de gunstige zin van: erop af, als er pro- De scheidende voorzitter van de Budo Bond Nederland, Zandvoorter Jaap Methorst en echtgenote tijdens de receptie in gesprek met NSF-secretaris Wim van Zijll. ronde zijn: Zsuzsa Veroczi (Hon) - Milunka Lazarevlc (Joe) 1414. Rita Gramignaml (Tba) - Tatjana Lematsko (Bul) 0-1, Jana Hartston Gbr.) - Corrie Vreeken (Ned.) 14 1/2 Ruth Orton (Vst) - Ljoedmilla Beiavenetsj (Sov) 0-1. Christina de Oliveira, (Bra) - Elena Asjmilovskaja (Sov) 0-1. Ilse De Caro (Col) - Tatjana Fomina (Sov) 0-1. Alla Koesjnir (Isr) - Alexandra van der Mije '(Ned) 1414. Na tien ronden is de stand: 1. Asjmilovskaja 8 pnt. 2. Koesjnir 7 1/2 pnt. 3. Van der Mije en Veroczi beiden 7 pnt. 5. Lematsko 6 1/2 pnt. 6. Hartston G pnt. 7. Beiavenetsj 5 1 '2 pnt. 8. Fomina 5 pnt. 9. Lazarevlc 414 pnt. 10. Or ton 4 pnt. 11 De Oliveira en Vreeken beiden 3 pnt. 13. De Caro 2 pnt. 14. Gramignani 1 pnt. Die veelzeggende opmerking van de Eindhovenaar slaat voornamelijk op de zogenaamde judotop, waarvan Snijders zegt niet veel meer te verwachten. „Ik ben het eens met de mensen die zeggen dat je er eigenlijk niet te veel aandacht meer aan moet besteden. Maar gezien de huidige situatie kan dat niet. We moeten roeien met de riemen die we hebben”. Peter Snijders’ grote bezwaar tegen de huidige judotop is dat de judoka’s te weinig technisch onderlegd zijn. „Er schort zoveel aan die mensen”, vertelt Snijders, „dat het eigenlijk niet veel zin heeft om er nog veel trainingsarbeid in te stoppen. Wat aan de huidige zoge naamde top-judoka ontbreekt is voorna melijk basistechniek. Die jongens weten in feite niet eens waar ze mee bezig zijn en wat ze doen. Ze kunnen van mij niet verlangen dat ik daar nu nog eens aan ga schaven. Ondergrond breng je die knapen zo maar niet een-twee-drie bij. Het enige wat ik in de huidige situatie kan doen is vertellen wat ze fout doen. Ook hun mentaliteit is niet goed" Dat hoofdbestuur heeft inmidddels ook zijn fiat gegeven aan de uitvoering van bepaalde punten, die in dat meerjaren plan voorkomen. Zo zal er een strakkere lijn worden gevolgd ten aanzien van de selectieprocedures voor de grote toer nooien. Alleen die judoka's die werkelijk iets voor hun sport overhebben, capaci teiten tonen en deel uitmaken van de seléctieploeg, zullen in aanmerking ko men voor de nationale groep- En dan alleen wanneer ze niet meer dan drie centrale trainingen gemist hebben. I Judotop mist basistechniek de Israëlische favoriete Alia Koesjnir en de Nederlandse Van der Mije. De partij werd afgebroken met kansen van de Israëlische maar Alexandra van der Mije zag kans uit deze situatie een re mise te bereiken. De remise die Jana Hartston tegen de oud-kampioene van Nederland Corry Vreeken bereikte bete kent dat de Engelse arts in feite is uiit- geschakel-d voor een van drie topplaatsen die promotie naar ’t kandidatentoernooi om het wereldkampioenschap inhouden- Wel wil Snijders er voor knokken dat de leden van zijn selecticploeg een in tensiever internationaal contact krijgen. Na de Europese kampioenschappen hebben wij geen contact meer gehad met buitenlandse ploegen. Dat is eigen lijk fout. Als het hoofdbestuur het sein op groen zet, wil ik toch zeker eens in de maand een buitenlandse ploeg ont moeten. En het hoeven lang niet altijd de sterkste landen te zijn. Om altijd tegen die sterke naties op je rug te moeten liggen is voor de jongens ook niet leuk”. DEN HAAG. De balans van de 232 rennen, die dit jaar door de paarden in Nederland zijn afgewerkt, toont een sterke groei ten opzichte van het vorig jaar. De prijzenpot steeg met bijna drie ton naar 1.333.405. EINDHOVEN De impasse waarin het Nederlandse judo zich na de suc cessen van Geesink en Ruska al enkele jaren bevindt, zal volgens de trainer- van de nationale judo-selectie, Peter Snijders, zeker nog enkele jaren voortduren. „Je kan nu eenmaal van een fiets geen auto maken”, zegt de 33- jarige bondscoach aan de vooravond van de nationale judokampioenschap- pen die dit weekeinde in Maastricht worden gehouden. Het contract dat Peter Snijders vorig jaar september met de Budo Bond Nederland (BBN) afsloot en waarbij hij zich voor een seizoen verbond, is met een jaar verlengd. Als het aan Peter Snijders zelf had gelegen was liet een meerjarige verbintenis geworden met de BBN. „Het w-erk waar ik mee begonnen ben maak ik graag af”, zegt hij. Het hoofdbestuur bleek echter niet voor een meerjarig contract te zijn, althans de meerderheid daarin niet. Er werd besloten de zaken steeds van jaar tot jaar te bekijken. Wei is onlangs de Vlaardinger Chris de Korte aan de groep trainers toegevoegd. Hij zal zich voornamelijk gaan bezighouden met de trai ning van de jeugd (14, 15-jarigen-). Dit jaar werden 21 rennen meer ge houden dan in 1975. De gemiddelde be zetting was 8,5 paarden per ren. De fokpremies stegen tot 86.565. Alleen al op de rennen werd een bedrag van 8.436.544 op de totalisatór gezet, eenm vermeerdering met 791.164. De meest winnende volbloed was de driejarige Frances Hope, die ruim 69.000 gulden bijeen galoppeerde onder andere door overwinningen in de triple-crown (productenren, derby en St. Meger). De Westduitse volbloed Rhenua volgde met 34.200 en de driejarige Nederlandse merrie Nan van de Buthe kwam tot 32.995. De Wassenaarse stal Geran werd eer ste bij de eigenaren met een gewonnen bedrag van 126.900. De succesvolste trainer was Joep Dekkers, die zijn pupil len 36 zeges zag behalen en daarmee 167.835 vergaarde. Hij bleef zijn colle ga’s Bertus Riem er. Annemieke Beissel von Gunich ver voor. Bij de jockeys onttroonde Robert Wetemans de 17-vou- dige kampioen Henk van der Kraats met 28 tegen 27 overwinningen. Wel won Van der Kraats het hoogste bedrag, dat ooit door een jockey in ons land is gewonnen, namelijk f 163.770. Bij de leerlingen eindigde Alf Launchbury als eerste en in de amateursector bleek Patty van Bloemen Waanders de beste. DEN HAAG. Heeft de voetbal club RCH met het in 1971 gekregen subsidiegeld van 75.000 voor terug keer naar de amateurs een wanbeleid gevoerd of niet? Dat is de kern van de vraag die de PvdA-kamerleden Voogd en Kosto aan minister Van Doorn stellen en waarbij ze - refere rend aan een interview met. een CRM-medewerker -het woord „rot zooitje” gebruiken. De vraagstelling hangt samen met „de kwestie SC Gooiland” die speelt rond de sponsoring van „Veronica”, waarvan een CRM-medewerker ge zegd zou hebben dat die zaak „stinkt”. Commentaar van RCH-voor- zitter K. Baarsen; „De vragenstellers hebben dat interview in een week blad verkeerd geïnterpreteerd. Daarin werd niet gesteld dat RCH er een rotzooitje van maakte, maar de KNVB in het gevoerde beleid. Er is geen sprake van een directe aanval op ons beheer”. De Pool Wojtek Fibak die zich eerder dit jaar in combinatie met de Duitser Meiler ontpopte als een zeer sterke dubbelspeler, is n;u ook als enkelspeler op weg naar de top. Hij won in de halve finales van de master’s’’ in Houston met 6-2, 6-2, 5-7, 3-6, 8_6 van Guillermo Vilas. In de finale waarbij 40.000 dollar op het spel staat, komt de Pool uit tegen de winnaar van de andere halve finale; Manuel Orantes - Harol Solomon. Na de zevende ronde van het interzonale schaaktoernooi voor dames in Tbilisi heeft de Hongaarse Maria Ivanka de leiding. Zij ver sloeg op imponerende wijze Diana Savereide uit de Verenigde Staten en heeft nu vijf punten en een afgebroken partij. De Russi sche Fatalibekova volgt met vier punten uit zes partijen. Derde is de Roemeense Baum- stark met vier punten. Gaby Minneboo zal in ieder geval niet toegevoegd worden aan de amateurs^, omdat hij een te hoge vergoeding vraagt. „Voor dat geld hadden we hem net zo goed aan de profzesdaagse kunnen laten deelnemen”, aldus Post. Het enige pro bleem bij de profrenners vormde de invaller voor de Westduitser Dieter Kemper, die afgelopen weekeinde in

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13