I s i I IHlf DWINGT PHILIPS DE REGERING DIT UNIEKE ONTWERP NIET TE STEUNEN? Zuiniger rijden zonder schadelijke uitlaatgassen I I L* I ju J: t door Theo Klein I 4 Octrooi Geen belang j ■lli I TNO-Volkswagen llOffllHIlfltHIOmtHI NHMtimittnHHHnmttmmHmHimHiHiiiiiiiiitiiiHfiitHiiiiniiiiiiiiiiittimHmHiN Pater Hubers bouwt een schone motor NtwimtmurnHwi («(••••«•HfflmmWmHmHIHIiniHUIllltHIIHIHIIIHItllllllHtlHIIIIIIIIIIIUI NiimiiiiiiiimiiiiiiiiHiimiMimiiiiiiiiHimnuiiiiiiiimiiiiiiiHmiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiumiiiHiiiiiimiitnniiiiiimiiiim eriaal? etteert al 1 Enkele medewerkers ven Hubers (recnts de Haarlemmer Theo Janbroers aan het werk in de machinefabriek Fortuna) aar, mat 1 schadui ‘uren, nu r de meiii lie hij leest thil iet gemal lijke ma t>hoor,d te verte van hi je op hi le mensi iseerd. J ie bij w De man die de wereld kan verlossen van de miljoenen stinkende automotoren, zal ongetwijfeld gevierd worden als een held. Over dertig jaar zal er ergens in de westerse wereld ongetwijfeld een standbeeld van hem staan en zijn naam zal in één naam worden genoemd met grote uitvinders als Nobel, Edison en Pasteur Wie die redder zal zijn is nog niet bekend, maar het moment dat auto’s zullen kunnen rijden zonder een walm van uitlaatgassen uit te stoten komt ontegenzeg lijk steeds naderbij. Naarmate de overlast door deze afvalstoffen toeneemt en men steeds meer gaat vrezen voor een totale vernietiging van de natuur in bepaalde streken, neemt de belangstelling bij wetenschapsbeoefenaars voor de ontwikkeling van een schone automotor toe. In een aantal landen heeft men zich de laatste jaren geworpen op mogelijke alternatieven voor de conventionele benzinemotor. West-Duitsland, Amerika, Japan en ons land horen daarbij tot de koplopers Vele miljoenen guldens en manjaren samengebalde denkkracht zijn er al geïnvesteerd in verschillende projecten. Af en toe duikt er ergens een berichtje op over een kleine vooruitgang. Zo kon de Japanse fabriek Mitsubishi onlangs nog melden dat zij een motor heeft ontwikkeld die schoner is en twintig percent minder brandstof gebruikt. Maar het grote moment waarop ergens ter wereld wordt geopenbaard dat een betaalbare en bruikbare schone moter in serie vervaardigd kan worden is nog steeds uitgebleven. HNmmamtoiitmiitmimitittHmiiiitifttiiiitiiiiitmiiiiiiiHtttmiiHiHiiHiiimiitiiiinHiiiiiiiiiiiiHiiiiitiiitiiiHiiiitimiiHiiiii zijn hobby begon, moet hij teleurgesteld constateren, dat sommige invloedrijke figuren in ons land zijn vinding kennelijk liever kwijt dan rijk zijn. Na vier jaar lang door verschillende ambtelijke instanties van het kastje naar de muur te zijn gestuurd, is het nu zover gekomen, dat hij concludeert: „Wanneer er in Europa helemaal niets mogelijk blijkt, zou ik het hele project wel eens kunnen sturen naar collega’s van onze Orde in de Verenigde Staten.” Het zal pater Hubers een zorg zijn wie zijn vinding verder in ontwikkeling kan brengen. Philips, Volkswagen of een Amerikaans bedrijf, het kan hem niet schelen, als er maar wat nuttigs mee gedaan wordt en hij zijn tijd niet hoeft te verknoeien aan het nalopen van ambtena ren, die hem naai jarenlang aan het lijntje houden. Zijn lijdensweg langs de burelen begon in 1972. Toen had hij zijn motor zo ver dat hij deze kon presenteren aan de contactcommissie voor schone motoren, waarin onder anderen vertegenwoordi gers zitten van TNO, het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, DAF en Philips. Voor een nagekomen aanbod van de commissie om het rapport over de motor door te sturen naar prof. Van Vollenho ven aan de technische hogeschool in Eind hoven, waar misschien studenten zouden zijn, die dit verder ter hand willen nemen, heeft pater Hubers af gezien. Het zou opnieuw een lange lijdensweg geworden zijn en dat is het laatste waar hij nu nog zin in heeft. Hij heeft nu in alle landen ter wereld waar automotoren worden gepro duceerd 104 octrooien aangevraagd. Daar komen er binnenkort nog 32 bij. Mede daardoor zijn de kosten van dit project in de loop van de tijd in de miljoenen gaan lopen. ■1 matig i» te Wereld- tkomen - 927 defini dam, acht p waarvan inwoners toegegaan iet prettig it land van huis. er als eet ken dt aar of hei s niet var le innerlij Ik wil hel o me over- te aan te it uit naai i doorheel knutselail Stegemi lur; lanl ud ik va 5 verschi r danj een kuis groots ie den» De h?, i dat' de we rd. Da de nat n wori kunnen leveren aan de strijd tegen de luchtverontreiniging. We willen daarom graag met anderen samenwerken om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Als het kan ook met Philips”. Pater Hubers is er van overtuigd, dat de wereld veel sneller aan een schone motor geholpen zou kunnen worden, wanneer alle wetenschappers in de wereld die zich met dit probleem bezighouden samen zou den werken. Er bestaat binnen de NAVO overleg over dergelijke vreedzame projec ten, maar in de praktijk is dat vaak tot mislukken gedoemd, omdat de automo- bielconcerns elkaar in werkelijkheid op leven en dood beconcurreren. Het voorbeeld van Hubers toont aan dat het zelfs voor een onderzoeker, die het niet om winst te doen is, bijna onmogelijk wordt gemaakt om tot een bepaalde vorm van samenwerking te komen. Het is zelfs niet uitgesloten, dat Volkswagen alsnog zal besluiten met het project te stoppen, als het niet lukt in combinatie met pater Hubers over het dode punt heen te komen, waarop men in Wolfsburg nu beland is. itsland on maar hier Kan hia een and» lan kan Jt rggen, zonl ierlander i Duitsers a persoon rzuchtigei tte om id zeel grot» iet oorde ij hier I is later onder meer overgenomen door de Orde der Jezuiëten. Na een eerste aan loopperiode bij de NDSM volgde Hubers een studie aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij heenging om met meer kennis van zaken aan zijn grote hobby te kunnen werken. Nog tijdens die opleiding kwam hij echter tot de conclusie dat theo logie hem meer trok. Hij trad in in de Orde der Jezuiëten, studeerde theologie en belandde, nadat een functie in India niet was doorgegaan uiteindelijk zes jaar gele den als aalmoezenier in de legerplaats Harderwijk. Al die tijd bleef hij zijn hob by echter trouw. Hij werkte constant door aan de motor en zorgde dat de vindingen van zijn team door middel van octrooiaanvragen veilig werden gesteld. Zo ontstond een Inwendi ge Kontinue Verbrandingsmotor, waarin de zuigers in de cilinders in beweging worden gezet door verbrandingsgas onder hoge druk, een principe, dat ook anderen, onder meer Volkswagen, hante ren. Het unieke van de Nederlandse vin ding is echter dat deze motor kan functio- De pater bereikt zijn goede resultaten onder meer door een bepaalde constructie van de kleppen, uitgevonden door Theo Janbroers, en een „oplader” op de motor. Op beide uitvindingen heeft hij octrooi aangevraagd. Geen ander kan die oplos sing dus meer voor zijn neus wegkapen. Volkswagen heeft bijzondere belangstel ling getoond voor de vinding van Hubers en de zijnen. „Ze hebben gezegd dat ze contact willen houden. Intussen is bekend geworden dat de Duitse overheid haar bijdrage aan het IKG-project wil stoppen. Wij hopen toch door te kunnen gaan met Volkswagen Dat moet echter goedge keurd worden door de betrokken ministe ries in beide landen Er zijn enkele aanvul lende proeven nodig en de assistentie van een ingenieur van TNO om ons project aan te kunnen sluiten op de Duitse ont wikkeling. Daarvoor heeft TNO 355.000 gulden van het Rijk gevraagd”, aldus Hubers, die te horen kreeg dat minister Trip (Wetenschapsbeleid) aan TNO verbo den zou hebben om dat bedrag hieraan uit te geven. Een pijnlijke ervaring voor Hubers. En daar bleef het niet bij. De contacten van de Nederlandse met de Duitse overheid leverden niets anders op dan misverstan den. „Ik kreeg de indruk dat ze op elkaar zaten te wachten”, zegt Hubers, die zich af vraagt waarom de Nederlandse over heid deze zaak zo laks behandelt. De hele gang van zaken heeft bij de pater het vermoeden losgeweekt, dat de invloed van een groot concern als Philips weleens ver der zou kunnen reiken dan een stem in de contactcommissie-schone-motor. Hij verduidelijkt: „Ik weet uit ervaring hoe zeer de overheid rekening houdt met de belangen van zo'n bedrijf Toen ik met mijn experimenten startte, werd ik er op gewezen, dat ik in Philips vaarwater zou kunnen zitten. Mij werd duidelijk gemaakt dat 40 percent van de deviezen via Philips binnenkwamen, en dat daar aan niet zonder meer voorbij kon worden gegaan. Ik heb daarvan geleerd en ik begrijp best, dat die belangen ook nu niet gescheiden kunnen worden. Maar het gaat me toch te ver, wanneer de overheid zegt, houdt u nu maar op met uw experi menten. want we hebben al iemand die cnet een schone motor bezig is Dat Philips met enthousiast is dat ik hier mee bezig ben. kan ik me voorstellen. Daar heeft men al miljarden uitgegeven aan de Ster lingmotor Maar waarom vrezen ze mij? Ik wil geen motorenfabriek beginnen Dit werk is voor onze orde alleen van belang, omdat we hierdoor uit puur wetenschap pelijk en menselijk oogpunt een bijdrage Nadat de commissie de motor bekeken had, kwam de secretaris ir. Van Beekho ven, met de mededeling dat „we hier niets aan hebben”. Hubers: „Hij vertelde me, dat Philips er geen belang bij heeft, omdat men daar zelf met de Sterling-motor bezig is en DAF niet geïnteresseerd is. Ik kreeg te horen dat ik het beter eens in het buitenland kon gaan proberen”. Het TNO-rapport over de motor dat in opdracht van de commissie was gemaakt werd pas na lang aandringen in 1975 vrij- komt iets ■rkenbaar i bepaald* ril uitga® s allemaal gegeven. Het eindoordeel was positief. Niettemin had men eerder ook van TNO- zijde geprobeerd om de pater tot andere gedachten te brengen. Hubers: „Er werd gezegd: het wordt toch niks, laten we er maar mee ophouden. Daarop heb ik geantwoord: jullie werken niet in mijn opdracht. Dit onderzoek wordt verricht op verzoek van de contactcommissie, dus moet je daar zijn als je ermee wilt stop pen”. Pater Hubers heeft inmiddels het advies van TNO opgevolgd en heeft onderhandelingen geopend met het V olkswagen-concern Hubers: Toch zou er voor Nederland nog een mogelijkheid zijn om het hele project binnen de grenzen te houden. Want mocht de Technische Hogeschool van Aken, waar de research voor Volks wagen wordt verricht definitief besluiten om het onderzoek stop te zetten, dan zou TNO dit over kunnen nemen. Dat zou voor ons land veel positiever zijn, dan het op een lompe manier afstoten van deze mogelijkheden, zoals nu gebeurt”. De afgelopen maanden heeft pater Hubers naar een laatste middel gegrepen om zijn plannen hier te verwezenlijken. Het Tweede-Kamerlid Klaas Beuker (RKPN) bleek bereid uit te vissen waar deze zaak in Den Haag stagneert. Een eerste gesprek met minister Trip heeft intussen uitgewezen dat deze bewinds man in het geheel niet op de hoogte was van de afwijzing van de subsidie aanvraag, die toch eerder dit jaar in zijn naam om zeep werd geholpen. Hubers: „De minister heeft beloofd dat hij dit tot op de bodem uit zal laten zoeken. Hij wil er zelfs alles aan doen om te voorkomen, dat deze vinding naar het buitenland ver dwijnt” Veel haalden de mooie woorden van de bewindsman echter niet uit. Hij verwees de kwestie later door naar zijn collega op het departement van Volksgezondheid, mevrouw Vorrink, onder wier verant woording de contactcommissie voor scho ne motoren valt Tijdens de behandeling van haar begroting voor 1977 sneed Beu ker deze zaak in de Kamer aan. De bewindsvrouwe liet daarop weten er alles aan te zullen doen om deze misverstanden uit de weg te ruimen Er moet binnenkort een gesprek tussen de pater en deze minis ter plaatsvinden, waarin duidelijk moet worden, hoe en waarom dit project in de ambtenarij is blijven steken. Zouden alle plooien gladgestreken worden, dan is het volgens Hubers mogelijk dat zijn IKV- motor over vijf jaar in produktie wordt genomen Hubers „Hij kan lopen op verschillende soorten brandstof Wij gebruiken nu petroleum maar benzine, dieselolie, kero sine en gas zullen mogelijk zijn Het star ten van zo'n auto zal 10 seconden duren, omdat die tijd aodig is om de brander in werking te stellen, maar dan rij je in een wagen die bijzonder scherp kan accelere ren. Bovendien bespaart hij minimaal twintig percent brandstof en natuurlijk zullen gevaarlijke uitlaatgassen ont breken” In Nederland is Philips al jarenlang bezig met de ontwikkeling van de zoge naamde Sterling-motor. Er rijden in Eind hoven al autobussen met zo’n experimen tele motor rond, maar er zal nog tien tot dertien jaar overheen gaan voor er echt personenauto’s van de band zullen rollen met Sterling-motoren die aan de verwach tingen voldoen. Alle enorme kapitalen en technische inspanningen ten spijt. Philips is echter niet de enige die in ons land probeert om een schone motor te produce ren. Zo’n honderdvijftig kilomeoer van de kostbare Eindhovense werkplaatsen, in het Noordhollandse gehucht Bobeldijk herbergt de machinefabriek Fortuna een vinding van pater C. Hubers, die weleens jaren voordat de grote wereldconcerns met hun primeurs op de markt komen, de sensatie van de jaren zeventig kan worden. In de kleine fabriek is het resultaat te zien van dertig jaar construeren en testen van pater Hubers: een motor, die geen vuile uitlaatgassen produceert en die ver der ontwikkeld kan worden tot een snelle en goedkope automotor. Bij wijze van experiment deed de motor al jarenlang dienst op een boerderij, TNO beoordeelde het produkt van pater Hubers, lid van de Jezuiëten Orde, en zijn medewerkers gun stig en de Volkswagenfabriek heeft al veel belangstelling getoond voor de Neder landse vinding. Desondanks geeft de hele gang van zaken rond zijn motor pater Hubers geen reden tot opgewektheid. Pre cies dertig jaar nadat hij als constructiete- kenaar bij de Amsterdamse NDSM aan neren, zonder dat daarvoor abnormaal hoge temperaturen voor opgewekt hoeven te worden. Hubers: „De Duitsers denken nog steeds met een temperatuur van 2400 graden te moeten werken. Dat levert veel problemen op waar ze niet uitkomen. Ik heb nu aangetoond dat het ook met lagere temperaturen kan. Mijn motor haalt een hoger rendement dan die van Volkswa gen, bij een temperatuur van 1100 graden”. Aanvankelijk werd het werk van de pater en zijn technisch team, onder wie de Haarlemmer Theo Janbroers, gefinan cierd door de Bergense zakenman Stam, die hem al sinds 1946 steunt, maar die last

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19