DOOR RIJKSRECHERCHE ik KERSTMIS IN MOSKOU Menten: Accentmedewerker tipte mij 32 morgen Stemerdink opvolger van Vredeling „Haringvangst zeer streng beperken” Kamerleden: loodsstudie nu publiceren „Zuid-Afrika gaat Angola binnenvallen” /paarbank B Het woord is aan... LANDBOUWCOMMISSIE EG: ieuwe kruisvaart VN-commissaris: AGENDA VANDAAG IN Honger Schone motor Liesbeth List Aantal pagina’s vandaag: Ik WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 CAMOUFLAGE 4 v Sport 13, 15 E. H. C. O. b.v. Luidsprekers Lichte vorst, minder buien pagina 4 .20 24 ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 34 s Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 DE V.V.D. FELICITEERT HANS KNOOP! ere wie ere toekomt! WANT DE V.V.D. WIL DUIDELIJKHEID! 'n Goed spaarplan maakt wensen sneller bereikbaar. Dat kan bij de s IVWl wa/t nederiand spaarspecialisten sinds Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. VOLKOREN ZEMELEN BROOI VAN DER VOOREN BAKT T! Belfast en de kerst Paul Citroen tachtig jaar Hennie Roos stopt Slapen achter het stuur W Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13, p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post t 49,—p. jaar f 146,90 (p.post 1 189, Losse nummers 65 ct. ■c X rw an de Onderzoek naar uitlekken geheim telegram BZ (ADVERTENTIE) (Van onze correspondenten) (ADVERTENTIES) (waarin opgenomen „Erbij”) Weerrapporten 2 zal Binnen- en buitenland 2, 3 Kerkdiensten Plaatselijk Nieuws 4, 5, 6, 7 Kunst 9 Radio en televisie 10 Strips 10 Economie 11 (ADVERTENTIE) athe- het moge- van 3 Klet- Uit Moskou komen vooralsnog vreedza mer berichten rond het naderende kerst feest. In de grote warenhuizen in de Russische hoofdstad is de verkoop van kerstversiering op gang gekomen, wat door Lyubov Agafonova, verkoopster in een Moskous warenhuis, wordt gedemon streerd. BRUSSEL (ANP). De haringvangst in de wateren van de Europese Gemeen schap zal zeer streng beperkt moeten worden. Dat is de mening van de land- bouwcommissie van het Europees parle ment. Die commissie is van mening dat de haringvangst eigenlijk, vanaf 1977. voor een periode van twee jaar geheel verboden zou moeten worden. Andere vissoorten, zoals wijting en ma kreel, die tot op heden weinig gevist wor den, zouden op grotere schaal gevist moe ten worden. De landbouwcommissie zegt Moge nu de onderste steen boven komen. Aan de V.V.D. zal het niet liggen. Wordt lid. Bel 02SS0 - 16117 n het Pim De inhoud van de 21 kantjes tellende brief is bekend geworden doordat Men ten niet alleen het CDA-Tweede-Kamer lid Van Dam, maar ook drie dagbladen afschriften heeft gestuurd. „Ik heb hard gelachen om wat Men- In deze tijd van diners, lekkere hapjes en bloemige tulbanden is het toch goed om even in de gaten te houden, dat er vierhonderd miljoen mensen honger lijden op deze wereld. Vierhonderd mil joen. Fred Sanders schreef aan de hand van boeken en rapporten een overzicht, waarin hij laat zien hoe merkwaardig en ook afschu welijk het wereldbestel in elkaar zit. Zo liggen er enorme massa’s melkpoeder voor de arme landen in gereedheid, maar er is geen geld voor het vervoer. BRUSSEL (ANP). Het interne onderzoek naar het in de openbaarheid komen van een telegram dat het ministerie van Buitenlandse Zaken ongeveer twee weken geleden naar diplomatieke posten in het buitenland zond, heeft tot resultaat gehad dat woensdag de rijksrecherche is ingeschakeld. Dit politieel onderzoek kan tot een strafvervolging leiden, zo heeft minister Van der Stoel gisteren in Brussel meege deeld. BfeaÏM Middels vele woordenstromen tijdens g|BV'ket tweedaagse congres in Den Haag 1 teeft het CDA zich het zwaard voor de wkiezingsstrijd omgegord. De gordel wudt, zoals men weet, drie partijen 3 neen die noch politiek, noch levensbe- - chouwelijk in het verleden tot gemeen- 1 ehappelijke kandidatenlijsten en pro- F ramma’s konden komen, maar nu na 1—eel geharrewar aan de top dan toch indelijk een soort algemene deler heb- en gevonden- Het geharrewar zat inderdaad meestal an de top en niet bij de „werkers aan Ie basis”. Welnu, die werkers aan de iasis hebben al geruime tijd geleden ntdekt dat er in de Nederlandse poli- iek voor de afzonderlijke confessionele lartijen geen eer meer te behalen viel n dat het uiterst verstandig zou zijn als „alle Christenen” zich onder één kruis- raardersbanier zouden scharen. Gehol- pen door de toenemende ontkerkelijking en een wegsmelten van veel taooes heb- Iben de christenen ontdekt dat er veel meer dingen in het maatschappelijk le ven zijn die hen verenigen dan die hen redelijkerwijs scheiden. Ceremonieel en ritueel zijn de kerkgenootschappen nog vel aparte milieus gebleven, maar zij lebben geleerd dat men daarover ge- lakkelijk zwijgen kan, als belangrijker l aken aan de orde komen. En een van e belangrijkste zaken was wel, dat de olarisatie op politiek gebied het chris- Isndom als politieke factor in de samen- ïving dreigde te overspoelen. De chris- men in Nederland hebben een leerzame I Iriekwart eeuw achter de rug. Zij weten m wat het betekent, op te gaan in een tan de machtige „ismen” die de wereld 3 rillen beheersen. Zij kennen het com- nunisme, het socialisme, het fascisme en iet liberalisme. Zij weten dat binnen leze om de macht strijdende materialis- ische levensbeschouwingen en politieke stelsels de confessionele levenssappen liet duurzaam kunnen zijn. Zij willen iu, onder aanvoering van prof. Steen- :amp en prof. Goudzwaard, zichzelf een lieuw en stevig politiek tehuis verschaf- len. Dat onenigheid, naijver, haat en naak binnen het christendom in het fl wieden koren op de molen van de natertalistische stelsels hebben geleverd, 33 «seft misschien niet iedere potentiële anhanger van het CDA, maar idealisten ijn nu eenmaal niet altijd scherpe ana listen. In ieder geval blijkt de roep om instel ij ke eenheid in Nederland aange slagen te zijn. Het is evenzeer een con sequentie van de secularisatie als van een nieuw reveil, zodat men het CDA vellicht als een beweging van onkerke- ïjke christenen moet zien, die in poli- üek opzicht nieuwe inhoud willen geven ian wat zij aan geloofsprincipes hebben tóiouden. Een middenpartij, gunstig op de wip tassen de grote partijen, met een vaag program dat maatschappelijk nog geen duidelijke lijnen aangeeft: een goed uit- langspunt voor de verkiezingen, maar tp langere termijn een vat vol onzeker heden. ten in de brief aan Van Agt heeft geschreven”, ze; Accent-hoofdredacteur Hans Knoop gisteren. „Op 15 november hebben wij op de redactie al tegen elkaar gezegd (aldus Knoop) als Menten ooit wordt gepakt, kan hij drie mensen de schuld geven: commissaris Peters van de rijkspolitie, Wibo van de Linde van TROS-Aktua of iemand van Accent. Hij heeft kennelijk de grootste wrok tegen Accent en daarmee ben ik zeer vereerd”, aldus Knoop. Rechter-commissaris mr. Van Duuren, die het onderzoek verricht naar de iden titeit van de tipgever van Menten, zei gisteren niet veel waarde te hechten aan het schrijven van Menten, dat op 19 november is gedateerd en dat in Zürich is gepost. Menten schrijft dat zijn tipgever niet In antwoord op een vraag, of dit be tekende dat het interne onderzoek van het ministerie de schuldige(n) aan het licht heeft gebracht, verklaarde minister Van der Stoel dat het interne onderzoek is afgelopen en dat er ..voldoende rede nen” zijn om de rijksrecherche in te schakelen. Duidelijk verwijzend naar een bericht in een Nederlands avondblad waarin wordt gesuggereerd dat de afdeling van minister Pronk verantwoordelijk is voor het uitlekken, verklaarde Van der Stoel „geenszins de indruk te1 hebben dat in een bepaalde sector gemakkelijk wordt omgesprongen met bepaalde gegevens”. Tot het interne onderzoek werd beslo ten nadat een aantal Nederlandse kran ten, de dag na de Haagse topconferentie, een telegram publiceerde van het State Department in Washington aan de Ame rikaanse delegatie bij de Noord-Zuid- dialoog in Parijs, dat minister Van der Stoel, zonder commentaar, aan o.a. de Nederlandse delegatie naar deze dialoog liet zenden. Volgens dit telegram waren pogingen om een wig te drijven tussen olieproducerende en arme ontwikkelings landen niet zonder resultaat. Minister Van der Stoel wilde zich niet uitlaten over de duur van het onderzoek van de rijksrecherche. Het uitlekken was niet ter sprake gekomen tijdens het ge sprek dat hij woensdag met minister Kissinger had, noch op enige andere wij ze tijdens zijn verblijf in Brussel, maar de Amerikaanse ambassade in Den Haag was wel op de hoogte van het feit dat een onderzoek was ingesteld. Ook in Amerika geldt, dat wie stout isPolitieman Adam d’Amico controleert zijn revolver alvorens hij zich, als Kerstman verkleed, in het gewoel van de winkelende mensen begeeft. Het is zijn taak om misdadigers, die in de drukte hun slag willen slaan, te pakken. De beste ca mouflage daartoe lijkt de uit monstering van een kerstman te zijn. I Y DEN HAAG. Pieter Menten heeft in zijn brief aan minister Van Agt van Justitie een medewerker van het week blad Accent aangeduid als degene die hem - geheel belangeloos en uitsluitend gekweld door gewetensbezwaren - heeft getipt over zijn aanstaande arrestatie. Een naam heeft de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse miljonair, die maandag in Zwitserland werd gearres teerd, echter niet genoemd. Pater Hubers is een Jezuïet. Hij is daarbij ook een technisch zeer begaafd man. Hij heeft een schone motor ontwikkeld voor de auto. Hij heeft financiële jaf .1 steun gezocht om het project voor practisch nut PJj- geschikt te maken. Maar de overheid werkt dat Jkjl tegen. Er is wel een beoordelingscommissie, waarin o.a. vertegenwoordigers van Philips en DAF zitten. Nu is Philips ook al vele jaren bezig met het project- schone-motor. Philips moet niets van des paters activiteiten hebben, i Liesbeth List is op het continent een bekende zangeres. In Enge land vraagt men zich af: Wie is List? Om daar een been aan de grond te krijgen is Liesbeth momenteel in Groot-Brittannië. LOESAKA, Zambia (AP). Zuid- Afrika is volgende maand van plan Angola binnen te vallen met een troe penmacht van 50.000 zwaarbewapende soldaten, aldus een gisteren bekend ge maakte verklaring van de VN-commis saris voor Zuidwest-Afrika. Commissaris Sean MacBride zei dat Zuidafrikaanse eenheden zich verzame len in de landstrook Caprivi in de uiter ste noord oosthoek van Zuidwest-Afri ka, een gebied dat bestuurd wordt door Zuid-Afrika. Hij beweerde dat de eenhe den uitgerust zijn met helikopters, tanks, artillerie en pantservoertuigen. „Ik ben in het bezit van bewijsmateriaal dat aantoont dat Zuidafrikaanse eenheden van plan zijn Angolo binnen te vallen”, zei MacBride. (Zie verder pag. 2). DEN HAAG. Op 31 december staatssecretaris mr. A. Stemerdink van Defensie minister Vredeling opvolgen. Vredeling wordt begin volgend jaar lid van de Europese Commissie. In de plaats van Stemerdink zal geen nieuwe staats secretaris worden benoemd. De benoeming van Stemerdink werd gisteravond door minister-president Den Uyl bekendgemaakt, nadat de minister raad besloten had de staatssecretaris voor te drager, voor benoeming tot minister. De nieuwe minister van Defensie is 40 jaar oud. Hij kreeg, na de kabinetsfor matie van 1972-73 een staatssecretariaats- schap op het departement van Defensie toebedeeld en nam als zodanig de zorg voor het materieel van de krijgsmacht op zich. Vanaf 1970 tot zijn benoeming als staatssecretaris was mr. Stemerdink lid van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer. de vice-president van de Amsterdamse rechtbank mr. Hassoldt is geweest. Me vrouw Menten heeft gisteren in Zürich gezegd dat ze wel telefonisch contact met mr. Hassoldt heeft gehad over de publikaties in Accent. Mr. Hassoldt had haar toen aangeraden een goede advo caat te zoeken. Mevrouw Menten zei gisteren verder dat ze in dezelfde tijd ook mr. G. B. J. Hilterman had opge beld. Deze werd ook tot de kennissen kring van de Mentens gerekend. „Wij hebben hem gevraagd xyaarom hij ons niet had gewaarschuwd. Hij zei toen dat hij het stom vond dat we in Holland waren gebleven. En ja, hij had natuur lijk gelijk ook”, aldus mevrouw Menten. Mevrouw Menten zei dat de tipgever zijn waarschuwing kwam doen in het holst van de nacht van zaterdag op zondag. Hij klopte aan het raam van de villa van de Mentens. Mr. Hilterman was het volgens haar niet. Ook Menten verhaalt in zijn schrijven aan mr. Van Agt van het nachtelijke bezoek aan zijn woning. dit in een rapport dat ze volgende week in Luxemburg aan het Europees parle ment zal voorleggen. Slechts een doeltreffend structuurbe leid kan verbetering brengen in de hui dige situatie die gekenmerkt wordt door overbevissing, zo meent de commissie. Ook zou nieuwe werkgelegenheid voor vissers gevonden moeten worden. De commissie meent dat ook een weten schappelijk onderzoek ingesteld moet worden naar die vissoorten die het meest geschikt zijn voor „industriële visvangst”. De commissie is van oordeel dat men moet nagaan of vangstbeperkingen tot prijsverhogingen leiden en wat daarvan de gevolgen zijn voor consumenten en voor inkomens in de visserijsector. Af zet van verse en bevroren vis moet be vorderd worden, maar niet zonder dat de marktordening en de invoerregelingen voor vis worden aangepast. Om de belangen van .kleine kustvis- sers” te beschermen moet strenge con trole uitgeoefend worden op de appara tuur die voor de vangst van bepaalde vis soorten (vooral tong en schol) in regio naal afgebakende zones wordt gebruikt. De landbouwcommissie is er zich van bewust dat voor instandhouding van het visbestand een doeltreffende controle vereist is. Die controle moet uitgeoefend worden op afzonderlijke visserij sche pen, maar ook aan de wal, waar de vis wordt aangevoerd. Ook met derde landen moeten overeenkomsten gesloten worden over controle op de vangsten. De Britse regering heeft gisteren beslo ten de haringvisserij voor de visverwer- kende industrie in de Britse wateren van de Noordzee en voor de westkust van Schotland met ingang van 1 januari te verbieden. De maatregel geldt niet alleen voor de Britse haringvissers, maar ook voor de buitenlandse. Hij is genomen om het ge vaar van ontvolking van de visgronden tegen te gaan. De haringvisserij voor de consumptie is al verboden. Zondag zal het weer iets op klaren. De komende nacht echter moet vooral in het binnenland gerekend wordenmet vorst tot drie graden. DEN HAAG. Publikatie van de ge heime studie van het loodswezen (dis trict IJmond) over de nautische aspecten van de aanleg van de voorhaven bij IJmuiden in deze krant is voor de socia listische Kamerleden Kolthof en Kom brink aanleiding geweest om er bij mi nister Vredeling van Defensie opnieuw op aan te dringen deze stukken snel openbaar te maken- Eerder had dit tweetal en na hen de VVD’er Scherpenhuizen al om ophelde ring gevraagd. Vredeling had Kolthof en Kombrink erop geantwoord dat dit niet eerder kon gebeuren dan nadat Rijkswaterstaat en het loodswezen er hun (actuele) commentaar op hadden gegeven. Deze week maakte deze krant echter al de inhoud van de studie be kend. Het rapport is vernietigend voor de bestaande plannen voor een voorha ven, die onbereikbaar zou zijn voor schepen van meer dan 100.000 ton. Kombrink en Kolthof willen tevens van de bewindsman weten of uit diens me dedeling dat de studie van het district IJmond niet zonder meer als de officiële mening van het loodswezen beschouwd kan worden, afgeleid moet worden, dat de dienst in Den Haag een andere me ning was toegedaan en zo ja welke, of dat men er op het hoofdkwartier van het loodswezen geen aanleiding in zag om een standpunt te bepalen en waarom niet. De Nederlandse noch de Amerikaanse minister heeft de authenticiteit van het telegram ontkend. Minister Kissinger verklaarde gisteren op een persconferen tie in Brussel dat het telegram, „gezien de bureaucratische stijl” best van het State Department afkomstig kon zijn. Zijns inziens had het uitlekken geen schade aangericht. H a r r y d e J o n g Als Jezus zou willen terugkeren op aarde, zou hij niet met Kerst mis moeten komen, want dan hebben we geen tijd. Weersverwachting van KNMI tot zondagavond: - J u lee.f

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1