Waarom vallen we achter het stuur in slaap? Slijpmachine van kwaliteit Weet u niet welke stad u gepasseerd bent? Stop dan GIPS FREZEN UIT DE VRIJE HAND Tegelzetten: Leer het zelf GIETEN z* x, z I door Harm van den Berg Praktijk 1 Trance Proeven iiii f X 1 is a I Het overkomt elke auto mobilist die langere tijd over een snelweg of andere eento nige rechte weg rijdt. De aandacht verslapt, de ogen vallen bijna dicht. Het ver schijnsel vloeit over in een doezelige toestand van waaruit je heel gemakkelijk in slaap valt. En dan worden er brokken gemaakt. Maar ook in de gevaarlijke perio de voor het in slaap vallen is er al grote kans op ongeluk ken, omdat er op allerlei waarschuwingen niet of veel te laat wordt gereageerd. Juist omdat het iedereen wel eens overkomt en eigen lijk niemand er de schuld van kan worden gegeven vindt drs. A. H. Wertheim dat een vermoedelijk een voudige oplossing moet wor den geprobeerd. Daarvoor is wel een wetswijziging nood zakelijk. Wertheim wil namelijk de vluchtstroken langs autowegen ook laten gebruiken voor het doen van een kort tukje. Wanneer iemand bij zichzelf merkt dat de aandacht verslapt: auto aan de kant, ogen dicht, even wegwezen. Meestal is na een paar minuten het pro bleem (voor enige tijd) uit de wereld. n (QllitK I s A V Autokerkhof gemaakt door een vi/ftien/ange /ongen. I Als we ons voor het gemak even tot de autowegen beperken, wordt bij sommige ongevallen aangete kend dat de chauffeur overver moeid was Een andere keer wordt het gegooid op technische manke menten, maar meestal wordt de oorzaak niet duidelijk De steeds terugkerende oogbewe ging die de automobilist bij het rij den op een snelweg of eentonige polderweg maakt, doet na enige tijd die verbinding tussen gezichtscen- tra en bewegingscentra „verdwij nen”. De ogen worden als het ware door opdrachten vanuit de herse nen zelf en niet meer van buitenaf bewogen. Het is alsof die hersenen na een poosje training zeggen: „Doe maar geen moeite meer, nu kan ik het zelf wel”. De besturing gebeurt dan helemaal intern. Daarmede hangt samen dat de alertheid, de attentie, sterk daalt. Dat was onder meer vast te stellen door electro-encephalogrammen te maken van de hersenen. Wanneer de oogbewegingen van binnenuit werden geregeld, bleek er een grote hoeveelheid alphagolven in de her senen aanwezig te zijn En al langer is bekend dat die vooral aanwezig Een radio of vrolijk reisgezel schap helpt natuurlijk de aan dacht gespannen te houden. Wel even opletten natuurlijk dat die aandacht tegelijk niet te veel wordt afgeleid. In de praktijk zou dit kunnen betekenen dat remlichten veel te laat (of helemaal niet) worden opge merkt, ook al is de situatie op een autoweg zo dat er snel gereageerd kan worden. Ook veranderingen in het wegbeeld worden te laat gesig naleerd. Dat is ook niet zo verwon derlijk als je ogen als het ware automatisch worden bewogen en er van bewust kijken geen sprake is. zijn in een periode van ontspan ning, bijvoorbeeld vlak voor het inslapen. Weer andere proefnemin gen toonden aan dat in een dergelij ke situatie slecht gereageerd wordt op waarschuwingssignalen. Eindelijk is er dan eens een goed boek over tegelzetten Ir. Jos M Westra geeft m „Tegelzet ten leer het zelf” een uitsteKen- de uiteenzetting over de moge lijkheden die een doe-het-zelver op dit gebied neett En dat wordt - met het toenemen van de kwa liteit van de lijmen en het aan passen van de tegeltjes (ingebak ken afstandsnokken en lijmrib- bels aan de achterkant) steeds Om de liefhebbers wegwijs te maken is er een eenvoudig, dui delijk boek verschenen bij Kos mos: „Gips gieten”. Werken met gips heeft dit nog vóór op kleien, dat je met klei een mal moet (kunt) maken, waarin je dan het gipsen afgietsel krijgt; je kan het een combinatie van beide noe men alleen is de kleimal dan een negatief van wat je als resul taat krijgt. Enfin, Cowley vertelt daarover in het kort in het boek. De meeste ruimte wordt ingeno- men door illustraties van voor beelden. De prijs (f 20.50) is wel aan de hoge kant. Iedereen kent natuurlijk het begrip „kleien”, een prima bezig heid voor jong en oud. Als je ergens creatief mee bezig kunt zijn dan is het wel het spelen met klei. Maar er bestaat ook nog een ander aardig materiaal om mee te experimenteren: gips. Het is een gemakkelijk te maken en verwerkbare grondstof. Het leu ke van het „gipsen” is dat je al snel resultaat ziet en dat je er bij wijze van spreken alle kanten mee uit kunt. Je kunt eenvoudig beginnen en toch aardige dingen maken. Je kunt later naar wat moeilijkere objecten overgaan. Wertheim noemt het bijzonder jammer dat er nog geen gelegen heid is geweest om de proef in de praktijk te doen, dus met een proef persoon achter het stuur. Maar in het laboratorium, waar op een scherm bepaalde informatie zicht baar werd gemaakt, werd toch al duidelijk dat niet alleen waarschu wingssignalen minder effect heb ben bij die „automatische” bestu ring, maar dat ook bewegingen in de omgeving of achtergrond te laat werden geregistreerd. Over dit verschijnsel als oorzaak voor verkeersongevallen heeft Wer theim ook een gesprek gehad met de Porsche-grpep van de Rijkspoli tie Uit de statistiek is niet te halen hoe vaak een dergelijk ongeval voorkomt omdat wanneer iemand van de weg af raakt met één minder goede pand die bana ais oorzaak wordt opgegeven Verder hebben de politiemannen de i nd ruk aar de meeste mensen maar bever met zeg gen dat ze even „weg’ waren, als het ware met open ogen in slaap gevallen Men schaamt zich daar voor Hetzelfde verschijnsel zou vol gens Wertheim kunnen optreden in het treinverkeer. Machinisten rij den als het ware door een lange tunnel van palen, en ook hier moet de verbinding tussen oogbeweging, gezichtscentrum en bewegingscen trum beïnvloed worden Als dan hetzelfde gebeurt als bij automobi listen op de snelweg, kan een onvei lig signaal vrij gemakkelijk over het nootd worden gezien, of er wordt te laat op gereageerd In het blad „Nature” vond Wert heim iets dat hem op het idee bracht. Iemand had een onderzoek gedaan en daarbij kwam het voor dat de proefpersonen plotseling opvallende oogbewegingen gingen maken. Als hij dan vroeg wat er aan de hand was, antwoordden ze geschrokken dat ze „even weg” waren. Wertheim baseerde daarop zijn uitgangsstelling, dat mensen achter het stuur hun ogen zó moe- Vóór hem hielden anderen zich ook met deze merkwaardige, zo op het eerste gezicht onnodige onge vallen bezig. Je kunt zeggen: „Die mensen zijn in slaap gevallen, inge dut”. Maar de vraag is: „Waaróm dut iemand in?”. Want veel ongeval len gebeuren ’s morgens, of na het drinken van enkele koppen koffie. Vandaar dat een theorie die zei dat vermoeidheid de oorzaak was, door Wertheim werd verworpen. Drs. A. H. Wertheim is mede werker op de afdeling Experi mentele Psychologie van de Rijksuniversiteit in Groningen. In de toekomst zal vooral het Verkeerskundig Studiecentrum (nu nog in oprichting) van zijn diensten gebruik maken. Het onderzoek dat hiernaast wordt beschreven, levert hem begin volgend jaar de doctorstitel in de sociale wetenschappen op. zaamheden op de voet en atten deert daarbij op een goede voor bereiding, zodat men alles gemakKelijk bij de hand heeft, ais men eenmaal gaat beginnen. Als toegift krijgt men in dit door Zomei en Keuning uitgegeven boek (prijs 16,50) nog tips voor bet verbeteren van de woning, zoals op het gebied van isolatie, ventilatie Een apart hoofdstuk is aan het stucadoren gewijd. ten gebruiken dat daardoor de alertheid wordt beïnvloed. Het kon eigenlijk niet uitblijven, maar na het uitkomen van de raspen en schaven met handge- leiding voor gebruik in de elektrische boortol, zou er ook uitgebreider freesapparatuur van Zenses verschijnen. Dat is dan ook prompt gebeurd. Zenses (in Nederland vertegenwoordigd door J. Graves, Nieuw Vennep) ontwikkelde een nieuwe freestechniek, waarbij de stukken gereedschap passend zijn op elke boormachine. Men heeft in dat geval geen boorstandaard nodig, maar kan de bewerking met de hand regelen. Dus frezen uit de vrije hand Voorlopig zijn er tien verschillende types frezen in omloop gebracht. Hoe werkt het systeem-Zenses? Om te beginnen zijn er speciale frezen Men kan ze zoals nor maal in de boortol vastzetten Aan het uiteinde echter bevindt zich een schroefdraad Daaraan koppelt men de noem het „aandrijfas” aan welks uiteinde zich een kunststofknop bevindt vervaardigd. Er zitten zelf sme rende kogellagers in. Motorver mogen 300 W; 1450 toeren belast. De tweede machine is voorzien van een mechanische toerental- schakeling en een electronische toerentalregeling (die we in de aanhef vermeldden). De machi nes worden geleverd met tand- kransboorkophouder. Dan is er de „specialiteit van het huis”: de slijpmachines. De haakse slijper HSW 111 is een éénhandige, kleine slijper met uitstekende kwaliteiten. Er kun nen schijven in gebruikt worden tot 115 mm middellijn. De Perles-slijper is voorzien van een nastelbare ingebouwde slipkop- peling. Er zit een 500 W motor in. Er kunnen 10.000 omwentelin gen per minuut worden gemaakt. De slijper is zeer stevig van makelij. Men kan er terdege kracht mee zetten voorzover dat nodig mocht zijn. Bij het appa raat worden stofhoes, flensen, bedieningssleutel, ophangbeugel en een kabel van 2,7 m. geleverd. Een erg gemakkelijk en af doend instrument om roest of oude verf te verwijderen, om bramen weg te slijpen, om metaal, steen of beton te scherpen of te bewer ken, het bijwerken van lasnaden enz. Met die knop kan men de frees geleiden. Op de as Vindt men twee geleideringen, die men met een imbussleutel op de juiste stand kan aanbrengen. Die stand hangt dan af van het materiaal dat men gaat bewerken. De as is draaibaar gelagerd in de knop. Deze aandrijfas is de basis van de techniek. De prijs van de as is 18,-. De bijpassende frezen variëren in prijs van 12 tot 14. Natuurlijk i»het even wennen, als men met deze apparatuur gaat werken. Het is dan ook verstan dig om het eerst op het gemak uit te proberen met een proefstuk. Belangrijk is uiteraard om boor machine en as-knop goed horizontaal te houden. Als men het te bewerken materiaal echter goed heeft vastgezet in de bankschroef of anderszins kan het praktisch niet verkeerd gaan. Het blijkt dan ook een prima vondst te zijn Bovendien kan men ais men daar behoefte aan heeft de frezen natuurlijk ook gebruiken in een boorstan daard- Promotor is dan prof. dr. J. A. Michon, die zelf aan het onder zoek heeft meegewerkt en hoofd is van het Verkeerskundig Stu diecentrum. Het verschijnsel waar het hier om gaat heet pol- derblindheid, ook wel highway- Een andere deskundige gooide het op een hypnotische trance. Die toestand zou dan opgeroepen zijn door de monotone omgeving van de weg. De chauffeurs reageren dan niet meer op (kleine) veranderingen Het probleem met deze theorie was, dat niemand precies kan aangeven wat monotoon is. Dat verschilt per individu. Een derde verklaring kwam van een medicus. Die zei dat de versufte chauffeurs aanvallen van suikerziekte (in meer of minde re mate) hadden ondergaan. Als gevolg daarvan kan inderdaad plot seling slaap optreden. Maar het aantal mensen dat hieraan lijdt, is in verhouding zeer gering. En aan gezien het indutten, althans het ver minderen van de aandacht, ieder een overkomt. Het gaat hier niet om het inhalen van achterstallige slaap of om het uitrusten van een geweldig inspan nend karwei. Die korte tuk heeft daar niets mee te maken. Het idee is gebaseerd op een onderzoek van de Engelsman Home. Die zegt dat her sendelen waar gedurende enige tijd een sterk beroep op wordt gedaan, behoefte aan ontspanning hebben. Vanuit de hersenen zou daar grote pressie op worden uitgeoefend. i Enkele recente machines laten we de revue passeren: de klop- boormachine PSB 127, voorzien van een stofdichte 440 W motor. Ze heeft een onbelast toerental van 1100 omw. per minuut: bij een volle belasting 700 toeren. Het aantal slagen per minuut: 7700 bij volle belasting. De capa citeit in steen is 18 mm, in beton 12 mm en in staal 10 mm. Van de handboormachines noemen we de HB 126 en de HB 2500. De eerste is een tweetoerige machi ne, radio-ontstoord, dubbel geïsoleerd. De transmissietand- wielen zijn schuin vertand en van gehard chroomnikkelstaal Wertheim bepleit openstelling van de vluchtstroken voor het doen van een dutje. Even slapen om de „gevaarlijke” periode voorbij te laten gaan. Verder moeten automobilisten op de volgende verschijnselen letten: zijn er over de zojuist afgelegde paar kilometer vergissingen gemaakt, schrok u van een rem licht dat al even brandde, vergat uitgebreider Westra vermeldt niet alleen hóé je het moet doen, maai ook waarom nu juist zo of anaers Met name besteedt hij veel aandacht aan de verschil lende materialen die er zijn, en wat erg belangrijk is de ondergrond van de tegels. Dus. of een bepaalde lijm of een bepaalde mortel-receptuur wel geschikt is voor een bepaalde tegel De auteur volgt de werk- Wertheim, die al jarenlang sterk geïnteresseerd is in de vraag waar de grenzen van veiligheid worden overschreden, meent een antwoord op de vele vragen te hebben gevonden. Onze hersenen controleren de ogen; alleen door de hersenen zien we de informatie die door het oog binnenkomt. Het deel in de herse nen dat daarvoor zorgt, noemen we het kijksysteem. Onderdeel daar van is een centrum waar de bewe gingen van de oogspier worden geregeld. Wertheim vergelijkt het met het zoeken van een vliegtuig in de lucht dat je, als het eenmaal opgemerkt, is blijft volgen. Negen verschillende proeven waren nodig om aan te tonen dat er iets gebeurt in de verbinding tussen het deel waar de informatie door de ogen binnenkomt en het gedeelte waar de opdrachten voor de oogbe weging worden gegeven. In de „nor male” situatie zijn die bewegingen gekoppeld aan wat de chauffeur ziet. De opdrachten voor de oogbe weging komen (schematisch) uit de gezichtscentra via de bewegings centra naar de oogspier. u een paar keer het grote licht uit te doen, zodat tegenliggers moes ten knipperen, raakte u met een wiel over de witte streep aan de rechterkant van de weg, bent u een „stukje” herinnering kwijt, of met andere woorden: weet u niet welke stad, welk bord u juist gepasseerd bent, het zijn alle maal waarschuwingssignalen. Zet de auto maar liever aan de kant. De hersendelen moeten als het ware weer bijgetankt worden. In die ontspanning komen in onze her senen grote hoeveelheden alpha golven voor. Ze zijn er ook vlak voordat we in slaap vallen, en de ontvankelijkheid voor allerlei indrukken erg groot is. Een behoor lijk ontspannen situatie dus. Maar hoe ontstaat die tijdens het autorij den, als toch een grote oplettend heid vereist is? Dat is precies wat Wertheim heeft onderzocht! hypnosis of Sekundenschlaf. Het geld voor dit onderzoek werd beschikbaar gesteld door het Preventiefonds. De ingewik kelde elektronische apparatuur die men hierbij gebruikte, werd ontworpen door de technicus J. Clots. In de sector van de elektrische handgereedschappen wordt een verwoede strijd geleverd om een goede plaats op de markt. Een prima zaak voor de consument, omdat daardoor steeds weer de kwaliteit wordt verbeterd. Men behoeft maar aan de laatste tien jaar terug te denken. Er is nogal wat veranderd rond de boorma chine. De boor- en slagkracht werd vergroot. Het klopboren werd ook geïntroduceerd voor de doe-het zelver, die zat te wur men om een gat in het beton te krijgen. De varietour (aanpasbare snel- heidsregeling) kreeg zijn plaats. Hulpstukken werden verbeterd. Er kwamen gespecialiseerde machines voor de doe-het-zelver (voor o.a. zagen en schuren). Bij Perles (in Nederland verte genwoordigd door Ridex- Calandstraat 110, Schiedam) is men ook niet stil blijven zitten. Deze Zwitserse firma, waar zo’n 200.000 gereedschappen per jaar worden gefabriceerd, heeft als specialiteit klopboormachines, haakse slijpers en trilmateriaal (dit laatste dan niet voor de DHZ-ers). Men gaat er trots op te komen uit een gebied, waar pre cisiewerk (uurwerken) hoog aan geschreven staat. Er gebeuren nogal wat merk waardige, „curieuze” ongevallen op autowegen. Personenwagens rijden achter vrachtwagens aan de par keerhaven op. De vrachtwagen stopt, de personenauto knalt tegen de achterkant. De chauffeur heeft helemaal niet gemerkt dat de wagen voor hem van de weg af ging. Dit type ongeval komt in Amerika langs autowegen heel vaak voor. Chauffeurs raken op lange rechte wegen zomaar met hun wielen in de berm, rijden als er na een lang recht stuk plotseling een bocht komt gewoon rechtdoor, schieten even eens op brede rechte wegen „zomaar”, het kanaal in. Waarom zijn bij kettingbotsingen op autowe gen altijd zoveel wagens betrok ken? Waarom rijdt een machinist van een trein dooi een onveilig sig naal? Een gesprek met ervaren (vrachtwagen-)chauffeurs leverde interessante Informatie op. Die mensen bleken precies te doen wat nodig was om de interne besturing op te heffen: ze gingen hun hoofd scheef houden, over de rand van de bril kijken, wisselend hard en zacht rijden. Die trucjes zorgen ervoor dat je ogen weer ergens naar gaan kijken, en daardoor komt de ver binding tussen gezichtscentrum en bewegingscentrum weer tot stand.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23