r Neem Frantisek als bondscoach F 4 Hennie Roos stapt van wedstrijdbaan af Van der Grift verdiende twee ton voor de KNSB 'S 91 11 Vrij zijn Geen hoogvlieger Eeuwenoud kolven Fout van Quarles Vaste namen Niet eenvoudig (i i 1 1 i Het gezelschap van krasse zeventigers, dat Nederlands sportfaam internatio naal op bestuurlijk niveau uitdraagt, telt binnenkort een uitvaller. Hennie Roos, ook wel „rules are rules’/regels zijn regels)genoemd als verpersoonlijking van zijn meest geciteerde uitspraak, stelt zich na een zittingsperiode van zes jaar niet langer beschikbaar als hoogste baas van het mondiale hardrijden, als vice- voorzitter van de Internationaal Skating Union (ISU). Als 73-jarige is hij nog net zo kwiek als zijn generatiegenoten Van Karnebeek, Paulen en Euwe en best in staat aan een nieuwe bestuurlijke periode te beginnen. Maar Roos wil niet meer. De bouwondernemer in ruste uit Amsterdam, die zich financieel wel het een en ander kan veroorloven, houdt het voor gezien. Hij wil de landen van zijn jeugd wel eens terugzien: Zuid-Afrika en Indonesië, naties, waar je als scnaatsofficial nu eenmaal niet komt. ‘4 1 F F B Ik ben heel wat keren voor gek uitgemaakt - i STOPPER In lagere kringen, waar ze geen but- I ter jjwtirr*< wil zelf een keuze maken uit de wedstrij den die ik wil zien”. Kerstsi corting» Hennie Roos is 28 jaar bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond geweest, 22 jaar bestuurslid van de Internationale Schaatsunie en 15 jaar voorzitter van de Landelijke techni sche commissie. „Ik ben bij de ISU altijd met algemene stemmen herkozen”, zegt Roos niet zonder trots. Hij is destijds door mensen uit de sectie kunstrijden bena derd om voorzitter van het „speedskating committee” te worden. „Ik kreeg ook van die kant te horen dat ik gekozen was”. Roos werd later de opvolger van de Zweedse sporteminentie Sven Laftman, die als ruim tachtigjarige nog over het ijs schuifelde als vice-voorzitter van de ISU. Roos: „die man wou niet weg. Laftman wist veel. Maar ik weet meer”. Over de opvolging van Roos valt nog weinig te zeggen. „Misschien dat de Noor Poulsen een kandidaat is. Het moet wel iemand zijn, die doorkneed is in het vak”. AEK is er nu zelfs m geslaagd om Rode Ster te verslaan, dat m de Joe- geloof ik weer dat ik voor één seizoen ga wennen aan namen als Sies Uilke- ma en Hilbert van der Duim! Nou vraag ik u! We kunnen het ook te bont maken! Sies van der Duim en Hilbert Uilkema, Sies Duikema en Hilbert van der Uil, nee hoor, daar ben ik te oud voor geworden, daar doe ik met meer aan mee Voor mi] heten ze gewoon Kees Broekman en Jaap Eden. de NSF betreffende de totogelden. Op een gegeven moment zei ik dat ik voortaan overal tegen zou stemmen. Eerst moest die kunstijsbaan er komen. Ik zei toen: iedereen kan zijn sport beoefenen behalve de schaatsenrijder. In 1962 had ik een gesprek met NSF-penningmeester Bakke nist aan het Valeriusplein in Amsterdam. Ik vroeg een miljoen voor twee banen, in perken te buiten", zijn afkomstig van het kolfspel. Nu is het aardige van zo’n eeuwen oude sport die aan het uitsterven is, dat dit uitsterven verhoudingsgewijs ook heel langzaam geschiedt. Op de televisie vertelde men ons al dat het kolven dreigde uit te sterven en toen ik door een toeval de dag daarop een oude „Sportief” van 9 augustus 1946 in handen kreeg, trof ik daar ook al een artikel m aan met de kop. „KOLVEN, een eeuwenoud spel, dat dreigt te ver dwijnen” Ik citeer: Nog een paar maanden en Hennie Roos zal geen bestuursfunctie meer innemen in het schaatswereldje. „Natuurlijk zal ik mijn gezicht nog laten zien bij de titeltoer- nooien. Dat ben ik gewoon verplicht. Maar daarna ben ik vrij. Dan kan ik eens helemaal gaan doen waar ik zin in heb”. Hennie Roos voelt de last van het moe ten steeds zwaarder drukken. „Het is bij mij nu echt zo: je moet dit en je moet dat. Je hebt als schaatsbaas nu eenmaal je verplichtingen. Als het seizoen voorbij is ben je alweer met het volgende seizoen bezig. Ik wil vrij zijn. Ik zou nu best wel Roos is zelf geen hoogvlieger geweest 00 auto •rd orxfj •or afte, sn. lm af 1« De kolfbaan is een harde, vlakke baan van vijftien tot dertig meter leng te, waarin twee vrij dikke paaltjes staan opgesteld, waartegen de middel grote elastische bal met de „klik” van de kolf (het onderste, dikke, metalen gedeelte) moet worden geslagen, op een dusdanige manier, dat de bal tot het verste vak doorrolt en daarin blijft liggen. Ik leg het vermoedelijk wat primitief en onhandig uit, maar dat moet u maar voor hef nemen. Toen Hennie Roos jaren geleden voor de eerste maal het onderwerp kunstijsba nen aansneed werd hij weer heel wat keren voor „getikt” versleten. „Wat moet dat wel niet allemaal gaan kosten, zeiden ze hier in Nederland. Daar is geen begin nen aan. Maar ik wees op de kosten van een atletiekbaan en een voetbalveld. Ik zat in die tijd in de verdelingscommissie van als schaatsenrijder. „Als vijftienjarige won ik tijdens een kortebaanwedstrijd op Terschelling, waar ik vandaan kom, de tweede prijs. Mijn oudste broer werd eer ste. Toen maakten ze voor de grap het rijmpje: rozen bloeien op het ijs, de een de premie, de ander de prijs. Daarna ben ik naar Indië gegaan. Toen ik terugkwam heb ik nog wat wedstrijdjes voor arme mensen, zoals we dat noemden, gereden. Daar kon je een stuk spek of zo verdienen. Later heb ik nog eens een tweekamp tegen mijn broer Jan gereden om te kijken of ik er nog wat van kon. Ik kreeg een pak op mijn broek. Ik was alleen erg goed in de eerste meters”. De conditie van de 73- jarige mag er nog altijd zijn. „Ik heb op Terschelling, in Friesland en Amsterdam een fiets staan. En reken maar dat dat helpt. Kijk maar”. En Roos haalt de broe kriem eens aan ten teken dat een buikje hem vreemd is. Amsterdam en Deventer. Bakkenist viel haast van zijn stoel. Hij zei: hoe durft u een miljoen te vragen voor een sport als er twee miljoen beschikbaar is voor alle sporten bij elkaar. Vier ton wilden ze geven, alleen voor Deventer. Ik kwam weer met mijn argument naar voren dat in Nederland alleen de schaatsenrijder niet zelf zijn sport kon beoefenen wanneer hij wilde. Mag je dan een keertje de helft krijgen, zei ik. Bakkenist had daar wel oren naar, maar kon niks beloven. Uitein delijk kreeg ik toch 800.000 gulden los voor Amsterdam en Deventer samen. Daarna hadden we het wereldkampioen schap in Gothenburg, waar Van der Grift eerste werd. Komen we terug en was het bedrag een miljoen gulden geworden. Van der Grift had dus 200.000 gulden voor ons verdiend. Bakkenist zei wel: nou hoef je voorlopig niet meer terug te komen. Ach, ik zou er wel een boek over vol kunnen schrijven” Vorige week zagen we op de televisie hoe er in een Noordhollands café, op een speciaal daarvoor neergelegde houten vloer met belijning, gekolfd werd. Het kolfspel schijnt het oudste spel in Nederland te zijn, dat tot in de dertiende eeuw terug voert en waaraan de Nederlandse taal nog veel dank verschuldigd is. „De kolf naar de bal werpen” is een spreekwoord dat bete kent. het spel gewonnen geven „Dat is een kolfje naar zijn hand’ wil zeggen, dat schikt of bevalt hem wel Ook uitdrukkingen als „Ergens paal en perk aan stellen” en „Dat gaal alle Frantisek Fadrhonc Hebben we al een bondscoach? Waarom vragen we „de dokter” niet, dr. Frantisek Fadrhonc, die onge merkt, stiekemweg, bezig is van AEK uit Athene iets heel moois te maken, vergelijkbaar met wat Puskas inder tijd met Panathinuikos deed (totdat Ajax de finale om de Europacup-1 met 2-0 won). Roos is enkele maanden geleden niet in Barcelona geweest bij de vergadering van de internationale Sportfededraties en het Internationaal Olympisch Comité (IOC). „Daar was de Zwitser Haessler voor de ISU”, aldus Roos. „De federaties willen in feite verder gaan dan het IOC. Dat is al jaren zo. Vroeger moest er hard gevecht geleverd worden tegen Brundage. Nu gaat het allemaal wat soepeler al blijft het vechten”. Roos is met revolutionaire gedachten zijn sporttijd al vaak vooruit geweest. „Ik ben al heel wat keertjes voor gek verklaard. Jaren geleden diende ik al voorstellen in over loonderving voor de rijders. Had je moeten zien hoe ze me aankeken. Ik heb er hard voor moeten knokken en in 1969 werden mijn sugge sties tijdens een congres in Engeland toch overgenomen. Wat dat betreft lagen we ver voor op de IOC-reglementen” Hennie Roos is op de schaatsbanen gemakkelijk te herkennen. Klein van stuk, de handen diep in de zakken van een zware donkergrijze jas, het hoofd bijna verzonken onder een Russische bontmuts. Hoe vaak stapte hij niet met driftige pas sen op een nog uithijgende rijder af of een collega-official, die niet naar zijn zin had gehandeld? Regels zijn regels tenslotte. Daar kunnen Jan Bols (gediskwalificeerd tijdens de strijd om het Europees kampi oenschap van 1971 in Heerenveen) en Harm Kuiper (aan de kant gezet na over treding van de reglementen tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap van 1972 in Davos) over meepraten. Er viel met Hennie Roos op dergelijke momenten geen koehandel te drijven, ook al is Roos op zijn tijd best bereid naar hiaten in de schaatswetgeving te speuren. goslavische competitie onbedreigd aan kop gaat, dus je moet wel aanne men dat dr. Fadrhonc toch iets kan. Ik heb daar altijd sterk aan getwijfeld, ik geef dat grif toe. Zijn Grieks moet nog veel kleurrijker zijn dan het Neder lands dat hij na twintig jaar nog altijd sprak, maar het feit blijft dat AEK nu ook Rode Ster verslagen heeft. Mis schien wil Fadrhonc als „vliegende bondscoach” optreden. Elke woensdag vliegt hij even van Athene over, spreekt de Oranjemannen toe (die er als naar een Latijnse liturgie begees terd naar luisteren), en als iemand hem dan influistert dat hij er alleen maar voor moet zorgen dat Nico Jarisen mid- voor staat, dan komt de rest, en het succes, vanzelf wel. d type 45 Statie 73 ƒ13 IherrySt itiac fit 50. Mimi f 2960.1 autom scort 111 Simcal 650 Hennie Roos kan zich soms nog kwaad maken over zaken, die hem raken. „Neem nou dat geval met Jos Valentijn. Dat was een grote fout van de KNSB. Quarles van Ufford heeft dat heel slecht aangepakt. Ik zou het heel anders gedaan hebben. Quar les is naar het NOC gegaan en heeft de feiten voorgelegd. Ja, dan wijzen ze naar artikel 26 en heb je geen poot om op te staan. Valentijn was door de ISU volledig gerehabiliteerd. Jos was een apart geval. Hij had vier minuten bij de profs gereden en geen geld ontvangen. In mijn eentje heb ik genoeg stemmen verzameld om Valentijn te laten rehabiliteren. En dan laten ze wel zo’n Jos Hermens aan de Olympische Spelen meedoen. Dat is toch te gek om los te lopen”. „Zo schijnt het kolven een spel dat ondergaat. Zoals het maliën allengs verdween voor het kolven, zo zal het kolven verdwijnen voor spelen die meer in de geest van de tijd liggen. Was er vroeger leven en vertier op de kolfbaan, thans ligt deze óók waar men nog speelt - vaak doods en verla ten. Daar waar men vroeger met moei te zich voor een partijtje kon laten noteren ja, het ging soms zo dat men heel wat glaasjes bier moest aanbieden Ier of dienstbode hadden, zag je trou wens hetzelfde met de poes die steeds opnieuw Moortje heette. Ik vind het een bruikbaar systeem dat ik graag op onze schaatsers zou willen toepassen. Het gaat toch maar steeds om een handjevol van drie of vier cracks (bij voetbal hebben we te maken met hon derden eredivisiespelers die een rol van betekenis spelen, daar is het dus onmogelijk), die bovendien niet zo lang meegaan, dus waarom zouden we die geen vaste namen geven zodat we niet steeds in verwarring raken. De sprinter noemen we Henk van der Grift, de langeafstandrijder Kees Broekman en de middenafstandrijder Wim van der Voort. Dat is tenminste mijn voorstel, ik ben een veertiger, maar als men voor de vaste namen de voorkeur geeft aan Ard Schenk. Kees Verkerk en Jan Bols dan is het mij ook goed. Waar het om gaal is dat ik niet het ene jaar de naam Harm Kuiper in mijn hoofd moet zien te stampen, en het volgend jaar Piet Kleine, en het daarop volgende jaar Hans van Helden, en nu willen ze gy rische eilanden. Dat gaat niet, want je kunt niet zomaar bij de wedstrijden weg blijven. Begrijp me goed, mijn hart gaat nog altijd uit naar de hardrijderij, maar ik qRss. ws® x •£-. t* In vroeger tijden was het in deftige kringen wel gewoonte dat de dienst maagd altijd Marie heette, en de butler Gerard. Dat kwam zo. De eerste dienst bode in zo’n gezin heette werkelijk Marie, en de eerste butler ook werke lijk Gerard, maar omdat het personeel nogal snel wisselde, kostte het meneer en mevrouw te veel hoofdbrekens om steeds weer nieuwe namen te leren en te onthouden, en daarom stelden ze meteen bij het aannemen van het nieu we dienstmeisje vast dat ze Mane zou worden genoemd (ook al heette ze eigenlijke Phuebe), en dat de butler Gerard zou heten (ook al heette hij eigenlijk Piet). Het opmerkelijke van het kolven vond ik, dat het vooreen zo oud spel in feite geen eenvoudig spel is. Het jeu de boule, dat in de Franse dorpen nog altijd met zoveel geestdrift beoefend wordt, is veel eenvoudiger. Daar komt geen „instrument” bij te pas waarmee de bal moet worden geslagen en ook staan er geen palen in de grond die het spel ingewikkelder maken. Kolven is een soort biljarten op de begane grond en op een veel groter oppervlak. Maar de echte kolvers, die in plaatsen als Bovenkarspel en Zuid Scharwoude zijn te vinden, minachten verwante sporten als biljarten en kegelen, zoals blijkt uit het versje dat in het artikel in „Sportief” van augustus 1946 geci teerd wordt: om degenen die in de baan waren eruit te krijgen op die baan komt thans hoogstens eens per week het kolvers genootschap nog samen. Dan rollen de gummi- of sajetballen weer over de baan, dan slaan de kolvers de zware koperen koppen van hun kolfstokken vol enthousiasme als een ratelend applaus op de stenen vloer, wanneer na een meesterlijke effectbal een der vrienden een 11 of 12 heeft gemaakt". 197k i. Ai»’ moot gen m e »na 35 1973 noi 3 Lux 395 1 typ arathi Sherry ■'74 '3, tart 2TSD 4950.' Fast uw L, type 304 S 5750 3uggyR z. zeer 1200 SU önda S 1250. 1971 Coupi leo 1751 •0. Fiat 1250 1970/ 973 ƒ1 I, 1967. rf 55 SS 1500. 3 1500. ’-73 type Dyana Sn Eea rault 41 •ault 6, i Coupe Datsun t mooi ïatsunC 1973/r 100 N.' 0. Rene# 1, zeer es 220,11 v. nieii» 4erceoe! vele ti JO. Mem veles> nooi a •dal w 0. Opeit 1970, af 55 St lieuw zeer ni 1000I nieuw/; S 1972 af 55 0 nooi »upé,j 16 IS 5500 2 1200 Opel I goed/ e 1972 Dpel üj 4950 0, mow t 204 1 1973. I nov. rnsul 1' 575( Luxe 2. Fort eer mt rd 200 mooi Iemand die zo lang op en rond de schaatsbanen heeft gebivakkeerd, zit natuurlijk vol verhalen. „Ik was eens in Sverdlovsk bij het Europees kampioen schap voor dames. Er waren allemaal dames bij de organisatie betrokken. Alleen de starter en ik waren mannen. Bij de start van de 500 meter stond een foto graaf met blitzlicht te werken. Op een gegeven moment zie ik een flits en ik druk automatisch als tijdwaarnemer mijn stop watch in. Drietiende seconde later gaat pas het startschot. Ik dacht: ik zit goed fout en ik kon niet met die andere tijd waarnemers kletsen, want daar verstond ik geen woord van. Maar ik moest het toch zien op te lossen. Toen heb ik de finish in gedachten maar drie meter verlegd. Na afloop van de rit laat ik mijn klok zien. Laten nu alle vier tijden exact hetzelfde zijn. De anderen bleken precies zo gedaan te hebben als ik. Ik werd prompt omstan dig gefeliciteerd”. Z- O eens tegen mijn vrouw willen zeggen: Kom, we gaan een maandje naar de Cana- V F ’t Billiard, de kegels en de kaart zijn bij dit spel geen oortje waard, ’t Houdt u gezond, ’t is kunstig, aardig, en t geld dat gij verspeelt, wel waardig

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27