KANS OP GROTE STAKINGEN IN FR ANKRIJK Westduitse NAVO-landen: werken aan Rusland stelt ontspanning op basis Verbannen communistenleider CARRILLO DOOK OP IN MADRID Eichmann gepakt Protesten bij uitreiking Nobelprijs economie gevangenis en België korter regering bindt in visserijzone van 200 mijl in slotverklaring Helsinki Smith doet beroep op Kissinger lig Dienstplicht in Aanhangers Dubeek uit „Medewerker van F i vn j jr I Pensioenenkwestie VOORSTELLEN WARSCHAUPACT-LANDEN AFGEWEZEN ARGENTIJNS PERSBUREAU: Turkse studente omgekomen bij onlusten 1 1 DECEMBER 19 7 6 3 BINNEN- EN BUITENLANO 2 Li mens aarde ihulp npus e twee Griek- i geko- ■onden der de It nog Niet gerust MADRID. (Reuter)Santiago Carrillo, de verbannen Spaanse communistische partijleider, is gisteren uit zijn schuilplaats opgedoken en heeft zijn eerste persconferentie in Spanje gege ven sedert de burgeroorlog van 1936-1939. partij arden PLO *rbod •odja i (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De NAVO-landen willen verder werken aan ontspan ning in Europa op basis van de slotverklaring waarmee de Europese Veiligheidsconf eren tie (CEVS) vorig jaar in Helsinki werd besloten. Met dit voornemen gaan de NAVO-landen volgend jaar juni naar Belgrado, waar dan een vervolg op de CEVS-conferentie plaats heeft. Onzinnig 1 IAN SMITH ogen er is zitten, ■rwijsbe- angeven t kosten, men, zei weiinge- ;n dat er oeschik- egroting iden. anisatie >olitieke le eerste een g van de gevan- 3 petitie at zeker tekenin- decem- voorge- igen van a gelan- gens de erugge- Nieuw i Zwit- vluch- Amen- atholie- heeft ie Nan- Naties rdering tan het edaille, ikt aan sdikant Het agentschap citeerde politiekringen die zeiden dat Enrique Jacobo Mürk eens Eichmanns „rechterhand” was en in 1950 met Eichmann Argentinië binnenkwam. Eichmann werd door Israëlische agen ten ontvoerd en later wegens oorlogsmis daden in Israel geëxecuteerd. De politie arresteerde Mürk woensdag in een leeg perceel in het district San Fernando, ca. 25 km ten noorden van Buenos Aires, dezelfde plaats waar het lijk van de vijfjarige Claurio Quintana op 2 december was ontdekt. De politie deelde mee dat Mürk, die in de buurt van de plaats van de misdaad zaak van „realistische pogingen” in de richting van wapenbeheersing en ontwa pening bepleit. De bewoordingen van het communiqué kunnen een land als Spanje geen aanlei ding geven het lidmaatschap nu aan te vragen, aldus Nederlandse woordvoer ders na afloop. Over een eventuele toetre- Het viertal was in de zomer van 1972 veroordeeld tot gevangenisstraffen varië rende van vijf tot zes en een half jaar Zij waren de laatsten van 42 indertijd veroor deelde ex-partijfunctionarissen van de „Praagse lente” die nog in de gevangenis zaten. Het contract kwam in december 1969 tot stand en het kan ieder jaar stilzwij gend worden verlengd. De deelnemers zien hun inkomen ieder jaar aangepast aan de inflatie, en daarop krijgen ze nog eens twee percent die maakt dat het salaris waardevoller wordt in rela tie tot de koopkracht. Premier Barre heeft bij de introduk- tie van zijn plan ter bestrijding van de inflatie laten weten dat er het komende opstand van 1968 en het voorzag in een zekerstelling van de inkomens aan de ene kant, en een keren van de stakings golven, die het land als eb en vloed in hun greep hadden. ding van Spanje is niet gesproken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger herhaalde na afloop dat Amerika voor opname van Spanje in de westelijke alliantie is. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nobelprijsuitreiking heeft zich een incident voorgedaan. Toen de Amerikaanse econoom Milton Friedman (op de foto rechts) de prijs uit handen van de Zweedse koning Carl Gustav kreeg stond een in rok geklede jongeman op, die. het V-teken makend, uitriep: „Leve het Chileense volk”. een om de loonsverhoging gaan vragen die de regering verboden had. Mochten de vakbondsleiders echter al zo denken, dan is het zeer de vraag of de „basis” het daarmee eens zal zijn. Ook de Franse regering is er weinig aan gelegen zich uitgerekend rond Kerstmis onpopulair te maken, en ook hier gaat men rekening houden met de verkiezingen. Premier Barre en zijn plan staan dan ook voor de grootste crisis van hun leven. Wat valt er te redden? Buiten landse waarnemers halen de schou ders op en zeggen dat het plan-Barre allang een verloren zaak is, omdat het overleed voor het geboren werd. De regering was tot haar aanvankelijke beslissing gekomen om de kosten van de sociale verzekering te drukken. momenteel 350 procent bedraagt en de werkloosheid er de 30 procent heeft overgeschreden Tijdens een in Stockholm gehouden persconferentie heeft prof. Friedman op alle mogelijke manieren gepro beerd zich tegen deze aanklachten te verdedigen. Hij ontkende echter niet de economische raadgever van de Argentijnse, Braziliaanse en Chileense regering te zijn geweest. De demonstranten droegen plakka ten rond, waarop onder meer stond: Friedman, economische moordenaar. De festiviteiten werden, zoals gebrui kelijk, afgesloten met een groot gala- banket in het stadhuis van Stockholm, dat onder zware bewaking stond. De Nobelprijs vóór economie bedroeg dit jaar ruim 400.009 gulden. Volgens het testament van Alfred Nobel te schen ken aan hem of haar die het afgelopen jaar de mensheid grote diensten heeft bewezen. De overige Nobelprijzen gingen naar Saul Bellow (literatuur), Baruch Blu- berg en Carleton Gajdusek (medicij nen), William Lipscomb (Chemie), Bur ton Richter en Samuel Ting (natuur kunde). Het besluit van de socialistisch-liberale coalitie in Bonn was aanleiding geweest tot heftige protesten van niet alleen de elf miljoen gepensioneerden en de christen democratische oppositie, maar ook uit eigen gelederen. BONN (UPI). De Westduitse regering is gisteren teruggekomen op haar besluit de jaarlijkse bijsturing van de pensioen uitkeringen van juli 1977 uit te stellen tot januari 1978. Vissers die de nieuwe zone niet respec teren kunnen gestraft worden met boetes tot 100.009 roebel en mogelijke inbeslag neming van het vaartuig. BUENOS AIRES. (UPI)— De Argen tijnse politie heeft een voormalig nazi- gevechtspiloot, die medewerker van de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann zou zijn geweest, gearresteerd wegens moord op een vijfjarig kind. Dit heeft het parti culiere Argentijnse persagentschap Noti- cias Argentinas gisteren gemeld. In de hoofdkwartieren van de grote vakbonden is men ook niet helemaal gerust op de nabije toekomst. Stakin gen van gas en licht, van de treinen eventueel en andere openbare bedrij ven zo kort voor de feestdagen zal de Fransen, die niets met de stakers te maken hebben, razend maken. En al in maart staan de gemeentelijke verkie zingen voor de deur waarvan de linkse partijen hopen dat ze eindelijk de doorbraak naar de macht zullen bete kenen. Carillo zei dat de communistische partij in alle provincies kandidaten zou stellen voor de parlementsverkiezingen volgend jaar. Op de persconferentie zei hij: „Wij komen in de openheid om onze wil te tonen deel te nemen aan de democratie.” Hij zei dat hij sedert februari in Madrid gewoond had maar dat de regering dat niet wist. Carrillo woonde de afgelopen jaren in Parijs, maar de Spaanse pers meldde uit voerig dat hij sedert de dood van generaal Franco langere periode in Spanje door bracht. Hem werd in juli een Spaans paspoort geweigerd ondanks een politieke amnes tie die koning Juan Carlos afkondigde. Carrillo zei gisteren: „Wij eisen deelne ming aan de verkiezingen. Als ons stempercentage zo gering is als de regering zegt, waarom vreest zij dan onze deelneming?” Hij zei dat de communistische partij het referendum over grondwetshervormin- gen volgende week zal boycotten omdat deze ondemocratisch zijn. Wel heeft de regering besloten dat na de optrekking van de pensioenen in juli 1977 met gemiddeld 9,9 procent, de volgende bijsturing pas zal plaatshebben over 18 maanden na die datum. is opge it heeft gemene is om vraagd. r. D. de le AVP gister 'acht tf archief verva;. aandij aan</ ird mt ■nsttijil dat dl „gewei dienst-l jekend-l n. Door] de acht L BRUSSEL (ANP). De Belgische ministerraad, onder leiding van premier Leo Tindemans, heeft gisteren tijdens het wekelijks kabinetsberaad besloten de militaire dienstplicht m te korten. De bekorting gaat m op 1 januari. heeft lingge- ■stijnse >roken, ekend- fer had le PLO onder- n Pale- West- MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft gisteren bekendgemaakt dat zij een visserijzone van 200 mijl heeft ingesteld rondom haar kusten. Het directe gevolg voor buitenlandse vissers is dat deze in het vervolg alleen met toestemming van de Russische autoriteiten in de betrokken wateren mogen vissen. De Amerikaanse bewindsman zei ver der dat een overeenkomst met de Sovjet- Unie over een beperking van de strategi sche kernbewapening (SALT) binnen bereik is. De besprekingen daarover moe ten voortgaan, zo zei hij, omdat noch eenzijdige ontwapening, noch het opeen- hopen van wapens oplossingen bieden. Oost en West moeten hun problemen zo regelen dat de gedragscode ontstaat die opeenhoping van rekenfouten zoals in het verleden wel werden begaan, voorkomt, aldus Kissinger. rooms e door e man. en een -t naar e boer i zodat en kon d was. msters echter dat de1 Naar gisteren van betrouwbare zijde in Praag werd vernomen betreft het de voor malige directeur van de partij-academie, Milan Hübel, de voormalige praeses van het Tsjechoslowaakse studentenverband van 1968, Jiri Müller, hoogleraar en filo soof Jaroslav Sabata en het voormalige partijlid Antonin Roesek. woonde, bij verschillende gelegenheden met kinderen uit de omgeving van San Fernando was gezien. Mürk zou op de dag van de moord snoepgoed hebben gekocht voor vijf kin deren, onder wie de jonge Quintana. Daarna nam hij het slachtoffer mee naar het onbewoonde perceel waar hij het kind aanviel en wurgde. Mürk was kennelijk van plan het kind te begraven, maar daar hij bang was voor ontdekking van het lijk, gooide hij het in een greppel. De politie had van buurtbewoners een tip gekregen dat Mürk zich met kinderen ophield. Zij hield woensdag het verlaten perceel in het oog en zag toen de ex-nazi- piloot. Mürk probeerde nog te vluchten, maar was spoedig overmeesterd. Tijdens de ondervraging op het politiebureau in het naburige Tigre zou hij de moord hebben bekend. Volgens de politie had Mürk, die tijdens de Tweede Wereldoorlog twee keer met zijn vliegtuig werd neergehaald en aan het hoofd gewond werd, een mes bij zich met een hakenkruis er op. i diplo- m op radio landen letrek- zullen Het gaat om een contract tussen de Staat en de genationaliseerde licht-, gas- en steenkolenindustrie. Dit con tract was een produkt van de mei- Voorts maakte hij bekend dat de com munistische partij nu haar verzet tegen het vestigen van diplomatieke betrekkin gen door Oosteuropese landen en Mexico met Spanje laat varen. De partij zal in de eerste helft van januari haar kandidaten voor de senaat en de Kamer bekendmaken. Zij zal 15.000 mensen aanwijzen voor toezicht op de verkiezingen. De Rhodesische premier zei de indruk te hebben dat de verdaging van de confe rentie op handen is. Hij zal echter tot vandaag of morgen blijven, om te horen hoe het overleg in Londen tussen de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, het Britse kabinet en conferentie- voorzitter Ivor Richard verlopen is. Smith zei dat het niet nodig was dat dr. Kissinger een nieuw initiatief voor een regeling nam dat zou leiden tot zwart meerderheidsbewind. „Wel zou hij mis schien de hele zaak een duw in de goede richting kunnen geven,” voegde hij eraan toe. De Rhodesische eerste-minister zei dat hij geen mislukking van de conferentie voorzag. „Ik geloof dat wij op weg zijn naar een verdaging. Ik denk dat zij in de komende dagen zal worden aangekon- digd. Ik zou het een juiste gang van zaken vinden,” zei hij. Rhodesië zou volgens hem de beste plaats zijn voor de volgende fase van de conferentie, dat wil niet zeggen dat hij niet ontvankelijk is voor andere suggesties. Over de lengte van de door hem voorziene verdaging zei Smith: „Ik betwijfel of een reces van minder dan een maand voldoen de is.” Kissinger en zijn Britse collega Antho ny Crosland verklaarden gisteren dat zij de hoop hadden dat op de Rhodesië- conferentie vooruitgang zou worden geboekt. Zij vinden het echter niet nodig dat Kissinger zijn rol van bemiddelaar hervat. Op een persconferentie na een gesprek van anderhalf uur met de Amerikaanse minister in Londen, zei Crosland: „Onze regeringen zijn het erover eens dat de uitermate belangrijke rol die de Verenig de Staten in de zomer hebben gespeeld, overgenomen diende te worden door Groot-Brittannië, dat juridische en consti tutionele verantwoordelijkheid draagt.” De rechts-extreme groep „Comman do’s” hield delen van de universiteit bezet en ontving de links-radicalen voor het begin der college’s met een hagel van kogels jaar van geen salarisverhoging sprake zal kunnen zijn, tenzij dan hoogstens in de laagste inkomensgroepen. Wel zal de koopkracht gehandhaafd blijven, maar niet meer dan dat. GE.NÈVE/SALISBURY/LONDEN (Reuter/UPI/DPA). Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren een beroep gedaan op dr. Henry Kissinger, de Geneefse conferentie „een duw in de goe de richting te geven”. Hij suggereerde dat men de conferentie minstens een maand zou opschorten en hervatten in zijn hoofdstad, Salisbury. Sprekende over de vier zwarte nationalistische delegaties op de zeven weken oude, in het slop zittende conferentie, zei Smith: „Een maal weg uit Genève geloof ik dat zij van de Olympus, die de conferentie is, weer met beide benen op de grond komen te staan.” kleuter- 1 augus- >pronke- tus 1978. ging van gelegen- idsters. derwijs) enbosch izergade- Vereni- (Van onze redacteur in Parijs, Rudolf Bakker) PARIJS. Een krachtmeting tus sen premier Barre en de grote vakbon den kan tegen Kerstmis in Frankrijk tot stakingen op nationale schaal lei den. De premier wil zijn anti- inflatiepolitiek redden, de bonden willen dat de regering vasthoudt aan contracten die de koopkracht verzeke ren en daarenboven nog een verbete ring van twee percent per jaar. PRAAG (DPA). Vier vroegere mede standers van de Tsjechoslowaakse ex- partijleider Alexander Dubeek zijn voortijdig uit gevangenschap ontslagen. Dit blijkt uit het communiqué dat na afloop van het halfjaarlijkse beraad van de ministers van buitenlandse zaken van de 15 NAVO-landen gisteren in Brussel werd uitgegeven. Twee voorstellen van de landen van het Warschau-Pact, de Oosteu ropese tegenhanger van de NAVO, wor den daarin afgewezen onder verwijzing naar dezelfde slotverklaring van Helsinki. Hübel, die kortgeleden tegen het gevan genisregime en de discriminatie jegens zijn kinderen in hongerstaking was gegaan, zou reeds bij zijn gezin in Praag zijn teruggekeerd. (Van onze redacteur in Stockholm, Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM. Tegen de uitrei king van de Nobelprijs voor economie aan de Amerikaanse professor Milton Friedman uit Chicago is gisteren door meer dan 5000 mensen in Stockholm geprotesteerd. Het concertgebouw, waar de uitreiking traditioneel plaats vindt, was geheel ingesloten door demonstranten. Op het moment dat prof Lundberg van de koninklijke Zweedse academie van wetenschappen verklaarde dat prof. Friedman zijn prijs zou ontvan gen uit handen van koning Carl Gus taf, stond een jongeman die zich tus sen de toeschouwers bevond op, en riep na enig fluiten: „Vrijheid voor het Chileense volk”. De politie was spoedig ter plekke en voerde hem weg. Het incident werd door drie Amerikaanse, twee Duitse en een Zweeds televisiesta tion uitgezonden. Prof. Friedman wordt door collegae, vakbonden, Chileense vluchtelingen en Chili-comités over de hele wereld ervan beschuldigd door zijn economi sche adviezen verantwoordelijk te zijn voor het feit dat de inflatie in Chili De „Commando’s” pleegden in de nacht van donderdag op vrijdag voorts een bomaanslag op het kantoor van het genootschap van ingenieurs en archi tecten. De „Rhodesia Party” in Salisbury, die in de oppositie is en gekant is tegen de politiek van blanke suprematie, heeft gisteren het aftreden van haar leider, Tim Gibbs, bekendgemaakt. Voorzitter Job Anderson zei dat Gibbs de verplich tingen die zijn taak meebrengt niet ten volle meer kon nakomen en hij daarom aftrad om de plaatsvervangende leiders niet in de wielen te rijden. De toestand in de streek van Rhodesië waar Gibbs woont, Nyamandhlovoe in het westen, verslechtert zienderogen en Gibbs heeft zijn farm daar niet kunnen verlaten om in Salisbury vergaderingen te leiden. De farm van Gibbs is binnen het bereik van nationalistische guerrillastrijders komen te liggen en Gibbs moet toezicht houden op het aanleggen van een bescher mende ring rondom zijn terrein en wil verder ook zijn gezin niet alleen laten. De Rhodesia Party werd in 1964 opgericht als tegenwicht tegen Ian Smith’s regime, maar zij is niet vertegenwoordigd in het parlement. Vooruitgang in de ontspanning is alleen mogelijk dankzij werkelijke verbeterin gen in het geheel van de internationale betrekkingen, zo heet het verder. Hierbij wordt dus duidelijk verwezen naar span ningen tussen Oost en West in andere delen van de wereld, zoals Zuidelijk Afri ka-(Angola). Elders wordt nog de nood- ANKARA (DPA). Bij botsingen tus sen stüdenfengróeperïngen in Ankara hebben rechtse extremisten een 19-jarige studente gedood. Het decreet werd gisteren gepubliceerd door het regeringsdagblad Isvestia. Vol gens een verklaring is het besluit van tijdelijke aard, in afwachting van een definitieve overeenkomst op het gebied van de zeerechten door de conferentie van de Verenigde Naties over het zeerecht. „Als men zo onzinnig doet om ons in de oppositie buiten het parlement te zetten zal het Spaanse volk en de internationale publieke opinie weten dat de verant woordelijkheid niet bij onze partij ligt”, aldus Carrillo. Hij voorspelde grote arbeidsonrust, vanwege de economische situatie, als de communisten buiten het parlement gehouden worden. Dit zou het bereiken van een nationale politieke consensus onmogelijk maken, zei hij. „Dit is geen dreigement maar een logische gevolgtrek king.” Op de vraag of hij vreesde door extreem-rechts vermoord te zullen wor den, zei hij: „Ik ben niet bang. Het bewijs daarvan is dat ik hier ben.” Hij zei echter dat hij weer naar zijn schuilplaats zou gaan. Hij verliet de persconferentie, die in een flat werd gehouden, na de verslagge vers te hebben gevraagd hem een paar minuten te geven om eerder te ver trekken. Het gaat om het uitwisselen van verkla ringen dat de landen van beide blokken niet als eerste naar kernwapens zullen grijpen in geval van een gewapend con flict 1 (dé 'zogenaamdë' rio-firsb-u&e- verklaring). Ook wilde het Warschau-Pact met de NAVO af spreken het ledental van beide organisaties te bevriezen. Ook deze suggestie werd door de NAVO-landen van de hand gewezen. De Belgrado-conferentie geeft de gele genheid voor een beschouwing van de situatie „in elk van de landen die de slot verklaring hebben ondertekend”, zo wórdt gezegd. De NAVO-landen wijzen nogmaals op het belang dat zij hechten aah de onderhandelingen met het Oost- blök in Wenen om het on-evenwicht in grondstrijdkrachten en tanks in Centraal Europa uit de weg te ruimen. De Franse premier heeft nu de mogelijkheid tussen twee besluiten: of hij houdt het been stijf en daarmee stort hij zich in een onoverzienbare periode van arbeidsonrust en dat nog vlak voor de feestdagen. Of hij geeft de vakbonden de eens overeengekomen twee percent en daarmee is het hek van de dam en het plan-Barre begraven. Behalve de elektriciteits-, gas- en steen kolenwerkers zal dan natuurlijk ieder- Belgische dienstplichtigen die hun dienstplicht vervullen bij een in België gelegerd onderdeel zullen komend jaar nog maar tien maanden behoeven te die nen.' Zij die bij de uitoefening van de dienstplicht in het buitenland gelegerd worden (bijvoorbeeld bij de Belgische troepen in West-Duitsland) zullen nog maar acht maanden behoeven te dienen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3