Le nozze di Figaro IQ I D schitterende reprise Bank Mees Hope nv t I riet Groei-Kasbiljet aan toonder van Bank Mees Hope. Theater voortreffelijk in Ayckbourn’s binnenhuisgedoe Droeve pret in Verre vrienden 2 in I r Pittige rock uit jaren ’60 contrasteert met muziek van nu Topprestatie Nederlandse Operastichting Genoegdoening voor Ingmar Bergmann ee ZATERDAG I 1 DECEMBER 9 19 7 6 KUNST door John Oomkes BMH I '7 7 I 1 Krijgt u voor een Groei-Kasbiljet van: f 1.000,- Bij verzilvering na f 1.139,60 f 1.233,70 I' 1.335,50 1'1.452,40 I 1.586,90 II 741,80 Slechts een enkele fietser, uitwij kend voor de fotograaf, die wat kiekjes neemt van de wat extra vagant geklede Flamin’ Groovies, toont een wat grotere aandacht voor het gebeuren om zich heen. Rente Brain Jones 6% 7'A 77: 7% 8 87-i De Groovies, een haast legendari sche vijfmans groep uit Califor- nië, concerteerden op 4 en 5 december jongstleden voor het eerst in Nederland. Het publiek bejegende de unieke gelegenheid om de band live te kunnen aan schouwen als een wat ongeschikt Sinterklaasgeschenk. Een gege ven paard behoor je echter niet in de bek te kijken. Uitbouwen HAARLEM. Na stukken als „Slippers” en bijvoorbeeld de tri logie „Zo zijn onze manieren” heeft Alan Ayckbourn met zijn „Verre vrienden” gisteravond door de toneelgroep Theater in de stadsschouwburg gebracht geprobeerd een andere weg in te slaan. Wel een comedie, maar door alle schijnbaar luchtige dia logen loopt de tragische draad van menselijke frustraties en teleurstellingen. Hij wil in dit stuk zijn publiek bepaald niet de les lezen, maar het wel zijn con clusies laten trekken uit dat samenspel van geestelijke armoe en burgermansgepraat. /on 7 Er zijn ook coupures van I 5.(XK).-. 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar 7 jaar AMSTERDAM. De hoofd stad bij mooi of bij druilerig weer is een verschil als van dag en nacht. Triest en futloos hangen de bomen over de gracht. De stra ten zijn glibberig en een ieder haast zich om op de plaats van zijn bestemming te komen. De Groei-Kasbiljetten van Bank Mces& I lope zijn aan toonder. Dus u kunt ze probleemloos aan anderen cadeau doen. Best een aardig idee voor een van de feestdagen. I let Groei-Kasbiljet heeft bovendien het voordeel dat het geld na twee jaar weer beschikbaar is. Vanaf dat moment kan men kiezen: of verzilveren - of profiteren van een nog hogere rente, die over de maximale termijn van 7 jaar zelfs oploopt tot sin )e WIM HELVERSTEIJN Catherine Malfitano en Stafford Dean in Le nozze di Figaro van Mozart. In San Francisco krijgen Jordan enzijn ,,’k Heb een strenge opvoeding gehad en Ze hebben ’t er 25 i I htiq ssin i de te i len de in ss- SCHEVENINGEN. De première van Mozart’s „Le nozze di Figaro, gisteravond in het Circustheater was voor iedereen een feest. Voor de solisten, denk ik, in de eerste plaats, want zij waren allen goed bij stem. Er was niemand verkouden en niemand werd geplaagd door lichamelij ke of geestelijke vermoeidheid. Het komt hoogst zelden voor dat men een première meemaakt waarin alles schijnt te lukken. Van een première kan eigenlijk niet gesproken worden, omdat deze voorstel ling in feite een herhaling was van de Figaro-productie van het Holland Festival in 1974, maar er kan in twee jaar heel wat veranderen. Er waren in deze opvoering inderdaad enkele nieuwe gezichten, maar wezenlijke veranderingen waren er niet. Het Nederlands Kamerorkest onder lei ding van de sublieme accompagnateur Michael Gielen. ondersteunde de zangeres op voorbeeldige wijze De Nederlandse operastichting neeft weer eens bewezen, dat zij in staat is om een voorstelling tot stand te brengen, die kan wedijveren met het beste wat er in de operawereld gepres teerd wordt. Met de meeste hoogachting voor allen die hieraan meegewerkt heb- MAAR WIE door zo’n voorstelling hoe voortreffelijk en geslepen ook ten tonele gevoerd heenkijkt, ontdekt dat Ayckbourn feitelijk dezelfde is gebleven. Ook nu weer een aantal stellen bij elkaar, ook nu weer dat eindeloos en burgerlijk gevit en ook nu weer een naar karakter moeilijk te definiëren personage die de dolle Hans uithangt. Ayckbourn heeft kennelijk dit milieu nodig om zich uit te kunnen schrijven. Hij voelt zich er hele maal in thuis en heeft er zich zo vertrouwd mee gemaakt dat hij er niet meer kan Amsterdam. Herengracht 548, lel 021) 5 27 91 Assumbürg 150. tel 020 42 98e>0 A mslerdam-Buitenvelderi Haarlem Houtplein 8 tel 023 31 59 50 OP Rente Meer ondanks dan dankzij Ayckbourn heeft Theater met veel vakmanschap er acceptabel toneel van gemaakt. In ieder geval zullen degenen, die de trilogie „Zo zijn onze manieren” niet gezien hebben, er een geslaagde voorstelling aan hebben beleefd. Ze hebben namelijk niet gemerkt dat Ayckbourn tenslotte in herhalingen vervalt, dat zijn grappen telkens terugke ren en dat hij (nog) niet de mensenkennis heeft die hij voorwendt te bezitten. Meer dan een (soms kluchtige) comedie is zijn ook geen elpee. Zeven luidruchtige songs stonden er in totaal op. De platenmaat schappijen raakten vervolgens geïnteres seerd. De een na de andere investeerde mensen of het geven van onze gen. Hun muziek wordt nog steeds ver kocht. In 1990 zal dat ook zo zijn. Alle grote kunst blijft. Pas zijn alle Beatles singles opnieuw uitgebracht. Fijn, als je ze nog niet had, natuurlijk. Feitelijk: een ramp. D’r is een kloof ontstaan; ze móeten die oude muziek wel opnieuw uitbrengen. Er is gewoon niets beters.” Jordan: „Wij zijn op zoek gegaan naar onze bronnen, precies zoals de Stones naar Chicago wilden. We zijn in de Cavem (club in Liverpool) geweest waar de Beat les begonnen; we zijn helemaal idolaat van die periode. We kleden ons zelfs pre cies zo. We nemen onze platen op in Enge land, met een oude knakker als Dave Edmunds achter de knoppen. Hij weet nog wat rock is. We blijven het brengen.” „Alleen zijn de Beatles en de Stones al jaren dood. Na de dood van Brain Epstein (manager Beatles) en Brain Jones (gitarist Stones) namen financiële aasgieren en vampiers de touwtjes in handen. Ten eigen voordele wel te verstaan. Dat werk te door. Jagger is een zakenman gewor den, is niet meer te bereiken of te benade ren. Ik weet nog dat we in ’66 na een Stones-concert naar de kleedkamers wil den. Dat was gewoonte; iedere aankomen de gitarist deed dat om „licks” te leren. We werden weggejaagd. We probeerden ’t toch. We liepen de hellende oprit naar de achteringang op. De deuren werden plot seling opgesmeten en een zwarte Rolls stoof op ons af. We konden net wegsprin gen. In een flits zag ik Brian Jones een smerig („f. .k you”-) gebaar maken. 8 P ra L 4 in, f tge- ij- it- iran >or irs i 30t der- pro- ikel- ge- snta s- >ber )5 rt- >r onin- Itho- st I) STOCKHOLM (DPA). De Zweedse regisseur Ingmar Bergmann, die uit pro test tegen het optreden van de justitie in zijn land in vrijwillige ballingschap ging, krijgt alsnog genoegdoening. tour au- uro- >ord irry- Fer- tbus 150.- ex en rt „Verre vrienden” niet. De tragiek neem je er wel als randverschijnsel bij. Ik kan mij herinneren, dat ik over de voorstelling in 1974 vrij koel geschreven heb en dat ik met name grote bezwaren had tegen het decor. Ook gisteravond keek ik weer met lichte verbazing naar het prozaïsche bouwsel van latten en linnen, dat een vertrek in een gravelijk slot moet voorstellen. Binnen de vijf minuten was ik het hele decor vergeten, zo geboeid werd ik door het gebeuren op het toneel. Gotz Friedrich was voor deze reprise extra uit Hamburg gekomen, omdat hij de herin- studering van zijn opzet kennelijk niet aan een toevallige plaatsvervanger wilde overlaten. Zijn regie is gebaseerd op een persoonlijke visie, die op vele punten afwijkt van traditionele opvattingen, maar die doortrokken is van de spirituele kracht die in Mozart’s partituur besloten ligt. Bovendien heeft hij enige verrassen de vondsten gedaan, die alleen door hem zelf konden worden gerealiseerd. Hij heeft de solisten zodanig geïnspireerd dat zij tot prestaties gekomen zijn die men zelden hoort en aanschouwtHij had natuurlijk een eerste klas bezetting, maar hij heeft er ook alles uit gehaald wat erin zat. In de eerste plaats noem ik Catherine Malfitano, die wat stem- en speeltechniek betreft boven iedereen uitstak. Zij is een begenadigde zangeres die geschapen is voor de rol van Susanna. Het leek wel of zij alle anderen inspireerde tot toppresta ties. Richard Stilwell als Graaf Almaviva, Stafford Dean als Figaro, Patricia Wells als de Gravin, Nucci Condo als Marcellina en Ilse Gramatzky als Cherubino, en Simon v^n der Geest, Nico Boer, Pieter van den Berg en Tom Haenen vormden een ensemble van zeldzame homogeniteit. der ,26. ole- van <IB): (L); Vn- raat Sta- A. J41. s a K sek: ind- arg- raat :en- »1 Dr. 'U28 „Doorgaan? Ja, natuurlijk; wat anders? We hebben trouwens niet zoveel tegensla gen gehad. Althans minstens zoveel hoog tepunten. We hebben uitstekende muziek gemaakt, goede elpees afgeleverd. In feite willen we dat wat we gepresteerd hebben uitbouwen. Door door te gaan tonen we aan dat onze critici en al die falende platenjongens het bij het verkeerde eind hadden”. Jordan praat snel en veel. Is de zegsman voor de groep (Mike Wilhelm, George Alexander, David Wright en Chris Wilson) die er dan ook nieuwsgierig omheen komt staan en hem af en toe onderbreekt of aanvult. Het interview ver wordt al snel tot een boeiend kringge sprek. liggen beschut achter donkere brillengla zen en hij glimlacht bleekjes. Zijn wij kende haarlijn versterkt die indruk nog. „Hoe gaat ’t met je? Ik ben Cyril”. Jordan gunt me niet de tijd om me te kunnen verbazen. „Mijn moeder is een Nederland se; haar naam is Van Faassen. Ik spreek de taal een beetje.” Cyril Jordan is al dadelijk de voorkomendheid zelve. Jordan houdt maar met op om over het verleden te praten Hij maakt duidelijk dat de rock die de Beatles en de Stones speelden, zijn waarde heeft bewezen, j „Iedereen die toen zei dat het een tijdelij ke bevlieging was, heeft ongelijk gekre- The Flamin’ Groovies met van links naar rechts David Wright, George Alexander, Cyril Jordan, Chris Wilson en Mike Wil helm. (Foto Gijsbert Hanekroot) ben kan ik uit de grond van mijn hart zeggen, dat ik volop genoten heb. Procureur-generaal Holger Romander besloot vrijdag tot disciplinaire vervol ging van officier van justitie Curt Drei- faldt wegens zijn optreden in de zaak Bergmann. Romander is van oordeel dat Dreifaldt zijn bevoegdheden heeft over schreden toen hij Bergmann 20 januari wegens verdenking van belastingontdui king door de politie liet oppakken zonder dat een grondig vooronderzoek had plaatsgehad. Bergmanns arrestatie en zijn latere ver trek naar de bondsrepubliek kregen veel aandacht in de wereldpers. geopend 1'0-l7uüren 19-22 uur zaterdag en zondag 1ö-18uur toegang f 6,-. kinderen tot 14 jaar f 4.- v.oordelige Trein-Toegahg-biljetten bij Hè-stations Amsterdam vrienden de Flamin’ Groovies gaan Kerst 1966 van start geen poot aan de grond. Het jonge volkje tript in 1967 op de flower power-gedacbte of op de psychede lische rock van Jefferson Airplane of Gra teful Dead. De Groovies streefden een platenkontrakt na, de mogelijkheid om bekend te worden. De wens werd niet vervuld en besloten werd om dan zelf maar een plaat op een eigen label uit te brengen. „Sneakers” was geen epee en tijd, geld en overbodigheden in de Groo vies en raakte teleurgesteld omdat z’n verwachtingen niet dadelijk werden be- waardheid. De situatie is nu, december 1976, eigenlijk precies dezelfde. De Groo vies zijn eraan gewend geraakt, zijn er door gelouterd. EEN VOORSTELLING dus die voor wie met Ayckbourn kennis wil maken, beslist geen verloren avond is. Ger Thijs die de hele affaire vlot geënsceneerd heeft, heeft dankbaar gebruik gemaakt van het acteertalent van Eric van der Donk. Hij maakte van „de vriend uit vroe ger dagen” een fantastische karikatuur en hij alleen kreeg feitelijk de kans de cliché- gesprekken in al hun armoe te ontluiste ren. Hij benutte die kans terdege. Gesteund natuurlijk door de overige leden van het gezelschap waarin hij ver zeild was geraakt: Margreet Blanken, Bea Meulman, Pauline van Rhenen, Edmond Classen en Pim Peters. Wij kunnen andere publiek niet de schuld onbekendheid. Daar zullen we zelf alles aan moeten doen. Ik dat opzicht ben ik een kapitalist. Het is net alsof. stel, ik heb een nieuw soort reep uitgevonden. Als I ik wil dat de mensen mijn reep gaan eten, dan moet ik overal daarop de aandacht vestigen. Vijfduizend gratis repen uitde len, of zo. haha, maar je snapt wat ik bedoel. Net zolang tot.Het is wel niet precies zo, maar. Totdat je 200 miljoen repen hebt.„En je ze nóg gratis weg geeft”, vult tweede gitarist Mike Wilhelm spits aan tot algemeen vermaak. „Cyril is niet uit zijn bed te krijgen”, wordt me verteld als ik in het hotel infor meer waarom Cyril Jordan niet op het afgesproken tijdstip aanwezig is. Na een uurtje verschijnt hij. De sluiter van de slaap ligt nog over zijn gezicht; zijn ogen J. H. MOOLENIJZER. Flamin’ Groovies bewijzen gelijk door te blijven doorgaan S./„ I nergens meer in. De Bay City Rollers zijn i buitentreden om met een kritisch oog al dat binnenhuisgedoe gade te slaan. HET GAAT hier om twee echtparen wier huwelijk ondanks alle goede bedoe lingen vast is gelopen. Van een derde echtpaar is alleen de vrouw aanwezig die slechts via de telefoon contact heeft met haar zieke man. Hij moet zich opge scheept voelen met zo’n hysterisch exem plaar. De dolle Hans is een vriend uit vroeger jaren die nog maar pas zijn ver loofde door verdrinking heeft verloren en die hoognodig getroost moet worden. VAN DAT troosten komt niet veel terecht. De capriolen van deze merkwaar dige gast leiden tot wanhopige toestanden voor de vrienden en tot uiterst vrolijke situaties voor het publiek. En dan maakt Ayckbourn zijn draai: hij laat de man die getroost moet worden, tot de grote troos ter in al die familiale kommer en kwel uitgroeien. De tragiek druipt er vanaf maar er is geen sterveling die daarin nog geloven wil. De twijfels van de Theater mensen zelf stond hun op het gezicht te lezen. In Amsterdam constateerde Pieter Meulenbroeks van organisatiebureau Dynamite slechts 184 betalende bezoekers in Paradiso; de avond ervoor in Delft de helft. Tel uit je winst. De enige gerecht vaardigde conclusie is dat Nederland (nog) niet rijp is gebleken voor de Groo vies. Jammer. De muziek van nu is name lijk zo middelmatig en steriel dat elke groep, die voor opwinding zou kunnen zorgen, alle aandacht verdient. Al tien jaar produceren de Groovies een geluid dat strak staat van de spanning, gebas- seerd is op de rock en roll van Chuck Berry, doortrokken is van de rhythm blues van de Rolling Stones en de Yard birds en voortborduurt op de melodische rock van de Beatles en de Lovin’ Spoon ful. Muziek van de jaren zestig in optima forma, bruisend van snelle ritmes en stoe lend op een maatvaste beat. K. ntiL) trtfll o tl OJJ V( itfUlilgi gtflicHJ cll i ik ben er dankbaar voor. Ik heb mijn I evenwichtigheid te danken aan mijn vader. Hij bracht me het besef voor waar den bij. Ik heb geleerd de schuld van mijn eigen falen bij mezelf te zoeken. Je tekort komingen kun je en mag je anderen niet verwijten. Hij is er zelf ook bovenop geko men. Mijn ouders kwamen na de oorlog arm uit Indië terug in Nederland. De Jappen hadden alles gepikt. Ze besloten naar Amerika te gaan. gered.” „De muziek van vandaag de dag wortelt ueigeus uieei au. ue ixoueis zijii precies de Monkees van de jaren zeventig. Kiss is een belediging voor iemands intel ligentie. Het is louter show, met die ketchup en zo. Of het staat bol van de pretenties, zoals het Mahavishnu het geval was. Elke dwaas die nu zijn Marshall- verstèrkers op tien zet, krijgt het predi kaat heavy opgeplakt. De Yardbirds waren wel tien keer heavier, jongen! Neem nou Jerry Lee Lewis. Klasse. Heb je gehoord van zijn arrestatie? Hij werd van de week aangehouden voor het huis van Elvis, was volledig dronken en stond zijn pistool leeg te schieten Hij wilde dat Pres ley naar buiten kwam om een robbertje met hem te vechten. Jerry Lee vond dat hij net zoveel succes verdiende. „Hilariteit om Chris Wilson Groovies- zanger/gitarist die er maar niet over uitkan

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9