Zwitserland: VERNIELINGEN DOOR vrijdag besluit huurstijging AJAX-SUPPORTERS over Menten in Randstad Gemeenteraadsverkiezingen Portugal Ziekenfondspremie van Haarlem ongewijzigd Noordned onder personeel Kabinet kiest 22 voor 24 provincies Uitbraakpoging aanhangsters IRA mislukt F|uijs twee dagen laag: o „controle” van „Gemiddelde 7’/2 percent” 1 Voor of tegen Het woord is aan Van Dam: Landelijke stijging 6 gulden per maand Rustig weer KERSTBOMEN Aantal pagina’s vandaag: 1 DORSMAN „Meer dan 20.000 terechtstellingen in Guatemala” WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VQOR IJMUIDEN (Van onze redacteur in Bern) vwfnmnHmfm/mffHffffnmm Ires. et AGENDA Luidsprekers s- drijvea. I244 pagina 4 12 MAANDAG 13 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 35 7 8 10 11 2 3 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN >p n n Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk Nieuws 4, 5, 6, BERN. De Zwitserse regering heeft vandaag besloten aanstaande vrijdag voor een buitengewone zit ting bijeen te komen om een beslis sing te nemen over het Nederlandse verzoek om uitwijzing van de van oorlogsmisdaden verdachte Blari- cumse miljonair Pieter Menten. Vanmorgen heeft de Zwitserse Bondsraad over deze zaak verga derd. Het besluit werd na de bijeen komst van de ministers bekend ge maakt. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. AUTO VERZEKERING beloont BETERE rijders 5 jaar schadevrij auto niet ouder dan 3 jaar. cat.w. all-risk wa Beurs Radio en tv Strips Kunst Sport 13, 14, 15, 16, 17, 19, 21 umuu/mmmuuuuffmnmnni ur IJmuider Courant der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189, Losse nummers 65 ct« een mr. (Zie verder pagina 2) 1 (Van onze redactie buitenland) I- id een Mario Soares brengt zijn stem uit voor de Portugese gemeenteraadsverkiezingen. (Van onze pa riemen tsredactie) (ADVERTENTIES) en jag Gedempte Oude Gracht 97 -103 105 tel 32 50 an ot !S: 10 Op de weg naar succes krioelt het van vrouwen die bezig zijn hun man voort te duwen. a- a- to o Varkoopexpositie van 1 7de - 18de en 19de eeuws HOLLANDS ZILVER Spekstraat 10 - Haarlem AMSTERDAM Opnieuw zijn er na afloop van een thuiswedstrijd van Ajax ongeregeldheden uitgebroken. Zo’n 50 man (merendeels op geschoten jongelui) trok lopend vanaf De Meer naar de Amsterdamse binnenstad, ondertussen een ware ravage achterlatend. Niet alleen huiswaarts kerende toeschouwers en toevallige passanten moesten het ontgelden, ook het openbaar vervoer had het zeer zwaar te ver duren. Drie tramwagons moesten hevig vernield de remise opzoeken, terwijl een vierde tram ternauwernood door de ijlings opgeroepen politie uit handen van de oproerkraaiers kon worden gered. De jeugd, gewapend met stokken en angstaanjagende messen, maakte het zelfs zo bont', dat een overvolle tram niets anders kon doen dan door het rode verkeerslicht rijden, met alle risico’s van dien. Nadat de politie enigszins orde op zaken had gesteld, verklaarde een woordvoerder dat deze ongeregeldheden niets bijzonders waren. „Dat gebeurt na iedere thuiswedstrijd. Zelfs als Ajax, zoals nu, ge wonnen heeft, is het prijs”. w sportief DUBLIN (AP) Bewakers in de gevangenis van Limerick in Ierland heb ben gisteravond voorkomen dat de IRA- aanhangsters Rose Dugdale en Marian Coyle ontsnapten. UTRECHT (ANP). Door de stijgen de kosten van de gezondheidszorg zien de meeste ziekenfondsen in ons land zich genoodzaakt volgend jaar de premie voor de vrijwillig verzekerden van 16 jaar en ouder met zes gulden te verho gen tot 111 per maand. De verhoging kan dankzij de premie-overschotten die de ziekenfondsen hebben, beperkt blij ven. aldus een mededeling van de fede ratie van ziekenfondsen VMZ. Haarlem behoort echter tot die fond sen die de ten opzichte van andere regio's hogere premie thans ongewijzigd P. Kalbfleisch sr. benaderd. Hij vroeg of Kalbfleisch in overweging wilde nemen hem rechtskundige bijstand te geven. Kalbfleisch heeft hem toen schriftelijk medegedeel dat hij daar niets voor voel de, omdat „zijn kantoor daar niet-voor is ingericht” en omdat hij zich al enkele jaren niet meer bezig houdt met strafza ken. Dat is het enige contact dat mr. Kalbfleisch met Menten heeft gehad sinds deze zomer. Marion Coyle werd dit jaar tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens haar aandeel in de ontvoering en gijzeling van de Nederlandse industrieel Tiede Herrema. Rose Dugdale zit nu twee jaar in de gevangenis en heeft nog zeven jaar voor de boeg. Zij organiseer de in Ierland een roof van kunstvoor werpen ter waarde van 18,4 miljoen dollar en de kaping van een helicopter. Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond: 1 de trend van de jaarlijkse verhogingen vast te stellen op 7 in plaats van 8 percent. Het kabinet heeft een vierde bestuurs laag een nieuwe bestuursvorm tussen de oude provincies en de gemeenten afgewezen. In het wetsontwerp wordt de overdracht van taken van het rijk en de gemeenten aan de provincies-nieuwe- stijl geregeld. „Het is een duidelijke overwinning voor de regering en een prettige verras sing voor de socialistische partij”, zei Soares tegen journalisten nadat bijna-- de helft van de stemmen was geteld. Soares voorspelde dat de overwinning van zijn partij de 35 percent zou evenaren die zij won bij de Kamerverkiezingen in april. fé- n l egt S.V.H. beschuldigde Nederlander te horen. Het is nog niet duidelijk of dat de komende dagen zal gebeuren. In Bern wordt wel verwacht dat vrijdag een definitieve uit spraak zal worden gedaan, omdat de Zwitserse regering tegemoet wil komen aan het Nederlandse verlangen nog voor de kerstdagen een beslissing kenbaar te maken. Als tot uitwijzing zou worden beslo ten, is het vrijwel zeker dat Menten naar Nederland wordt uitgewezen en niet naar een land van eigen keuze zal kunnen gaan, aldus een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van Justitie. Pieter Menten heeft deze zomer nadat zijn zaak opnieuw in de publiciteit kwam de Haarlemse advocaat mr. R. K. verzekert 't wel INFORMEER all-risk 357,— 418,— tel. 02507-4534 Wat doe je als je een van de vele hondjes zonder een tehuis bent die in de Amerikaanse stad Lancaster zwerft, waar de men sen wel wat anders aan hun hoofd hebben dan hondjes, zoals Kerstmis bijvoorbeeld? Dan moet je de aandacht trekken. De foto bewijst dat deze negen weken oude collie daar volledig in slaagde. ML het antwoord, „neen” luiden. DEN HAAG Het kabinet zal nog deze maand met een wetsontwerp over de bestuurlijke reorganisatie van ons land komen. Minister-president Den Uyl deelde eind vorige week mee dat het kabinet gekozen heeft voor 24 provin- cies-nieuwe-stijl. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Het zou een uitslag zijn die zijn minder heidskabinet een nieuwe impuls zou ge ven. Soares had verklaard dat hij zijn consequenties zou trekken uit een ne derlaag van zijn partij bij de gemeente raadsverkiezingen en het ontslag van zijn kabinet zou indienen. Het was voor het eerst in vijftig jaar dat de Portugezen vrij hun vertegen woordigers mochten aanwijzen in de 4035 gemeenten. Soares, die een minder heidskabinet in Portugal leidt, ziet deze verkiezingen als een graadmeter voor de populariteit van zijn kabinet, dat nu ruim vier maanden aan het bewind is. De tot het centrum gerekende sociaal democraten blijken volgens de peilingen van vanochtend ruim achttien percent van de stemmers op zich te hebben verzameld. De communisten, die zich verenigd hadden in het Verenigde Kie- zersfront, ongeveer zestien percent en de uiterst linkse volkseenheidsbeweging 1,06 procent. WINSCHOTEN (ANP). Ongeveer 200 van de 250 personeelsleden van de Noordnederlandse machinefabriek (Ne- derhorst), hebben vandaag de poorten van het bedrijf gesloten en controleren de telefoon en telex van het bedrijf. Zij zijn lid van de Industriebond NKV en NVV. De Industriebond CNV steunt de actie niet, aldus een woordvoerder van de Industriebond NVV. DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Van Dam verwacht dat volgend jaar de gemiddelde huurverhoging in de Randstad op 1'lt percent zal uitkomen. Gunstige uitslag voor socialisten verwacht LONDEN Amnesty International in Londen heeft gisteren bekendgemaakt dat in Guatemala sinds 1966 ruim 20.000 terechtstellingen hebben plaatsgehad. Volgens AI vinden in de Centraalame- rikaanse republiek vrijwel dagelijks te rechtstellingen plaats of verdwijnen mensen spoorloos. Het gaat om politiek andersdenkenden of misdadigers die door leger of politie om het leven wor den gebracht. Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Over het algemeen weinig wind en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Minimum tempe raturen van 0 tot min 5 graden, maxima morgen omstreeks 3 graden. 9000,- 357,- 137,- 12000,— 418,- 154,- LISSABON De socialistische partij van Mario Soares heeft, zo blijkt uit de eerste resultaten van vandaag, een klei ne winst geboekt bij de gemeenteraads verkiezingen die gisteren in Portugal zijn gehouden. De socialisten zegevierden in de grote steden als Lissabon, Oporto en Coimbra. Verwacht wordt dat de partij van Soares niet de meerderheid zal halen in de gemeenteraden, maar dat zij wel de grootste partij zal blijven. Volgens de prognoses koerst Soares’ par tij naar de 35 percent. De andere nog in leven zijnde oud- advocaat van Menten dr. dr. J. C. Coe- bergh uit Den Haag zegt dat hij door Menten sinds de eerste publicaties niet benaderd is. Als Menten hem zal vragen zijn verdediging ter hand te nemen zal aldus mr. Coebergh, Verschillende ministers verklaarden niet voldoende geïnformeerd te zijn om in de ministerraad van vandaag al tot een uitspraak te komen. De extra verga dering is een zeer ongebruikelijke gang van zaken in het Zwitserse parlementaire gebeuren. Een belangrijke rol in de beslissing tot uitstel hebben Menten’s Zwitserse advo caten gespeeld met hun verzoek aan de regering om de van oorlogsmisdaden le sportpagina: Laffe houding van „de ama teurs’’ speelde KNVB-bonds- bestuur in de kaart. Barry Hughes merkwaardig opgetogen na 4-0 nederlaag b\j PSV. Problemen rond Castenmiller inspireerden Telstar. 2e sportpagina: Ajax-trainer Ivic zeer onte vreden over prestaties van zjjn spelers. 3e sportpagina: Conclusie van N.K.: er is wei nig beweging in Nederlands judo. Schandaal in biljarter^: Die- lis deed titel cadeau. 4e sportpagina: De Brug verraste in HVB- competitie TZB: 2-1. 5e sportpagina: Mr. Kalbfleisch is een van de vier advocaten van Pieter Menten geweest, die hem aan het eind van de jaren ’40 bijstond tijdens diens processen voor de Bijzondere Rechtspleging. Al eerder heeft mr. Kalbfleisch te kennen gegeven dat hij over die processen niet weer wil praten. Dat is hem ook verboden door de Orde van Advocaten. VSV conditioneel beter dan Velsen: 2-1. 6e sportpagina: Opvallend succes van Rob Ridder in N.K.ïbadminton. 7e sportpagina: Spectaculair spel van Bloe- mendaal leverde 1 punt op. Morgen valt in het Nederlandse parle ment de beslissing over het omstreden wetsontwerp van de PvdA en de WD ter regeling van de abortus. De Tweede Kamer heeft het al aangenomen, maar morgen moet de Eerste Kamer er nog over stemmen en de uitslag van die stemming staat nog allerminst vast. Het wordt een van de onzekerste maar ook belangrijkste stemmingen uit de regeer periode van het kabinet-Den Uyl. Be langrijk niet alleen om het onderwerp zelf, maar ook omdat een kabinetscrisis het gevolg ervan kan zijn. De te verwachten voor- en tegenstem men zitten in verschillende fracties, met name in die van de WD, waarin ieder een naar persoonlijke opvatting stemt. Van de liberale senatoren van wie niet vaststaat hoe zij zullen stemmen, hangt het lot van het wetsontwerp af. Maar ook in de fracties van de PvdA en de PPR zitten „dissidenten”, al weet de buitenwereld van hen nagenoeg zeker hoe hun stem zal uitvallen- De uitslag van de stemming heeft in de huidige politieke situatie natuurlijk •en veel grotere draagwijdte dan het abortusvraagstuk op zichzelf. Voor de CDA-partijen zou het van enorm poli tiek belang zijn indien hun lijsttrekker Van Agt een overwinning zou behalen, want iedereen weet dat deze minister de strekking van het onderhavige wetsont werp volstrekt afwijst, niet alleen als minister maar ook als persoon. Wordt het aangenomen, dan moet hij zijn handtekening onder het ontwerp plaatsen om het tot wet te maken. Hij moet dan een wettelijke regeling be krachtigen die volkomen in strijd is met zijn geweten. Het enige alternatief is, dat de CDA-ministers ontslag nemen en het kabinet demissionair wordt. Er zal dan geen nieuw kabinet optreden, voor dat de verkiezingen achter de rug zijn. Wordt het wetsvoorstel afgewezen en dat kan alleen wanneer in de WD- fractie van de Eerste Kamer nog meer senatoren tegen het wetsvoorstel stem men dan de drie van wie bekend is dat zij het afwijzen dan moet een nadere regeling van de abortuskwestie wachten tot een nieuw kabinet zijn intrede heeft gedaan. Aangezien het CDA in dat nieu we kabinet waarschijnlijk zeer sterk vertegenwoordigd zal zijn, doordat een verkiezingswinst in het vooruitzicht ligt, is dan de kans op een vrijere positie van aborterende artsen verkeken en zal de abortusingreep opnieuw aan sterke be perkingen worden gebonden, waarbij de medici aan de strafwet onderworpen zullen blijven, en de vrouw niet zelf standig zal kunnen kiezen. Voorstanders van het huidige wetsontwerp vrezen dan een terugkeer tot de vroegere situatie, dat de abortus weer in de illegaliteit zou treden en in handen van ondeskundigen, profiteurs en knoeiers zou raken, met alle gevolgen die de ervaring heeft aan getoond en die de voornaamste aanlei ding vormden om te streven naar een wettelijke ordening op dit gebied. Lord Dewar In de rest van het land komt de gemiddelde huurverhoging naar schat ting op ongeveer S’/s percent te liggen. Aangezien het aantal huurwoningen in de Randstad iets geringer is dan in de rest van het land mag worden aangeno men dat de gemiddelde huurverhoging ruim acht percent bedraagt, een vol percentpunt meer dan het trendmatig percentage. Van Dam heeft dit aan de Kamer meegedeeld in de memorie van ant woord op de wijziging van de huurwet waarin wordt voorgesteld De bij de FNV?bonden aangesloten leden zouden vanmiddag vergaderen over verder te nemen stappen, te weten een eventuele bezetting. De problemen bij de Noordned. zijn ontstaan toen be kend werd dat de Noordelijke Ontwik kelingsmaatschappij (NOM) het bedrijf wel wilde ovememen van Nederhorst, maar het wil voortzetten met slechts 135 van de 250 personeelsleden. De vakbonden eisen echter volledige werkgelegenheid. laten. Het fonds handhaaft de premie op f 112,35 per maand. De ziekenfondsen in de provincie Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Brabant, Zeeland, Limburg, een deel van Gelderland en een deel van Overijssel, bij wie 80 percent van de verzekerden is ingeschreven, verrekenen al enkele jaren onderling hun kosten en zij verhogen de premie allemaal met zes. gulden. De Amsterdamse fondsen, die voor hogere kosten staan proberen gelei delijk aan bij deze uniforme premie in de pas te komen. Zij verhogen daarom volgend jaar hun premie niet maar handhaven die op 115,50 per maand. De ziekenfondsen in het noorden ver rekenen hun kosten nog apart onder elkaar. Zij zullen volgend jaar waar schijnlijk een premie van 91 per maand gaan heffen. Datzelfde is het geval met vijf ziekenfondsen in de Arn hemse regio en de stedendriehoek Zwol- le-Deventer-Apeldoorn, die hun premie voor 1977 hebben vastgesteld op 105 per maand. Minder draagkrachtige groepen van vrijwillig verzekerden krijgen volgend jaar een gereduceerde premie die vari eert van 53,85 tot 100,-.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1