Modieuze tendenzen Ha” Leven van Rubens ambitieus verfilmd Chinees concert als >5 in geperverteerd geslijm Gratis. Een juweel van ’n boekje. Fonseca gin natuurmystiek I I I ABN r=^ BR Chalet „®e Wenboom” ■g ;k r kjei Jtje ige an ?ch apij aed ft 1 IB st 8Si I Ib Hü EXPOSITIE VAN MICHEL VAN OVERBEEKE IN BERGEN s a JOHAN LEYSEN EN HENK VAN ULSEN IN BELGISCHE TELEVISIEPRODUCTIE i Kunstraad staakt werkzaamheden CO bood indrukwekkende middag Tijdschema Evolutie BRUNCHEN” Wayenberg en Pommier vervangen Pollini Emotioneel I SI DINSDAG 14 DECEMBER 19 7 6 KUNS1 t, campit I l olie heid >ing iere r, >rraad n i een van I. Onbeperkt eten en proeven van een soepje, warme gerechten, koude gerechten en desserts in en uit onze open Zwitserse boerderij-keuken. Prijs inclusief een kopje koffie vooraf f 18,- per couvert, voor kinderen tot 15 jaar f 1,- voor ieder jaar dat zij oud zijn. Ook voor eerste en tweede kerstdag en nieuwjaarsdag, kunt u voor de Brunch RESERVEREN. Het diner voor beide kerstdagen is volgeboekt. Rosé van naam u proeft de 3 Portugese zon (Van onze correspondente) ANTWERPEN. Als we de smalle Vleeshouwersstraat in Antwerpen, vlak bij het Steen binnenrijden, worden we aange houden. „Wilt u de motor even afzetten? Ze zijn binnen aan het filmen”, zegt een politieman. Het imposante Vleeshuis in Antwer pen, een gebouw dat in de zestien de eeuw gebouwd werd en waar aanvankelijk de Antwerpse sla gers hun vlees aan de man brach ten, is een van de vele locaties voor de opnamen van de Rubens- film, een prestigeproject van de BRT in het kader van het Rubens-jaar dat onze zuiderbu ren in 1977 vieren. in Hestaurant BERGEN (NH). Van Michel F. van Overbeeke is de laatste jaren weinig in Haarlem te zien geweest, zo weinig zelfs dat degene die niet verder komt dan de plaatselijke galerieën allerminst een goede indruk kon krijgen van de ontwikkelingen die deze Haarlemse schilder en aquarellist doormaakt. Van Overbeeke zat intussen niet stil, hij exposeerde links en rechts en kreeg ook over de grenzen bekendheid. Thans heeft hij een tentoonstelling in het Kunstenaarscentrum in Bergen die een aantal interessante aspecten laat zien van het werk waarmee hij bezig is. Werk dat binnen het boeiende kader van de natuurmystiek geplaatst kan worden en waarin Van Overbeeke zich blijkens het vele en goedgeschilderde zeer op zijn gemak voelt. Si I Algemene Bank Nederland w >1 ÉR?’ (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 'k' I Van Overbeeke’s kleurgebruik is erg koel. Zijn donkergroen - daarmee de Michel van Overbeeke werkt een zeer geprononceerde symboliek uit die weinig meer te maken heeft met de Oosterse, wijsgerige benadering van vroeger. Inte gendeel, zijn onderwerpen zijn zeer aards gebonden en ze hebben een sterk eroti sche ondertoon, die in tal van vruchtbaar- heidssymbolen haar neerslag vindt. Hij bouwt een spanningsveld op dat enerzijds teruggrijpt op de middeleeuwen, opgeroe pen met door Jeroen Bosch geïnspireerde faun-achtige wezens en waarin anderzijds een brug wordt geslagen naar het heden door middel van een vaak geïdealiseerde vrouw die in een droom, zo men wil visi oen, op de kijker overkomt. Voor Van Ulsen is het werken in België niets nieuws. Regelmatig is hij te gast in de Brusselse tv-studio’s, maar het is de eerste maal dat hij m een Belgische serie staat. Dat is trouwens niet zo verwonder lijk, want de Rubens-film is de eerste grote eigen reeks die de BRT realiseert Tijdens het omkleden vertelt de Neder landse acteur, dat hij bewondering heeft voor de rustige en beheerste manier van werken van regisseur Verhavert. „Er wordt al zes weken opgenomen en we zitten nog steeds op het tijdschema. Dat is een prestatie hoor”, zegt hij. De BRT heeft maar liefst vier miljoen gulden uitgetrokken voor deze Rubens- film. Uit de opzet blijkt de ambitieuze bedoeling die de Vlaamse omroep met deze serie heeft. Maar liefst honderd acteurs zijn erbij betrokken. Er wordt vier maanden gefilmd. Voor het scenario tekende Hugo Claus en voor de grime en pruiken werd beroep gedaan op twee Engelse beroemdheden op dat terrein. Grimeur Bob Laurens maakt de acteurs veertig jaar ouder, Maud Onslow zorgt voor de prachtige pruiken en baarden. Laurens is de vaste grime-man bij regis seur Loosey, Maud was verantwoordelijk voor de pruiken in de beroemde Barry Lyndon-film van Kubrick. „We dachten niet dat er in de lage landen mensen te vinden zijn met zo’n deskundigheid op dit terrein als dat Engelse tweetal”, zegt Roland Verhavert. „Die goede schminck Johan Leysen is in feite nog verbaasd, dat hij de hoofdrol in deze omvangrijke BRT-produktie heeft gekregen. „Ik ben nog een totaal onbekend acteur. Ik zou eerst een kleinere rol hebben. Toen werd gebeld dat er nieuwe testen gemaakt moesten worden, omdat er nog geen Rubens-figuur was uitgekozen. Ik heb die test gemaakt en de rol gekregen”. Over Johan Leysen is hij dik tevreden. „Hij heeft de typische karakteristieken van de Rubensfiguur: ambitieus, trots, voornaam en krachtig. Hij groeit steeds meer in zijn rol Hij was ons getipt als een goed acteur, maar ik zag hem aanvanke lijk helemaal niet als Rubens. Op de dag van de tweede test ontdekte ik pas, hoe goed hij eigenlijk was en nu ben ik heel gelukkig met hem”. jongeman van 21 naar een oude man van 63 moet waarmaken. Vaak ben ik ’s mor gens 21 en ’s middags 63. Of andersom. Dat vereist een enorme concentratie”, zegt hij. Van de gemaakte scènes heeft hij nog niets gezien. „Ik heb geen idee wat het wordt. Ik wil er eigenlijk ook nog niets van zien. Het is het ruwe werk natuurlijk en ik zou me misschien doodongelukkig gaan voelen. Dat heeft dan weer invloed op mijn rol en dat wil ik trachten te voorkomen”. Uiteraard is het de eerste maal dat Johan Leysen aan een dergelijke produktie meewerkt. „Ik heb wel eens in een korte film gestaan, maar dit is in feite allemaal nieuw voor mij”. Ook voor de 49-jarige regisseur Roland Verhavert is deze Rubens-film zijn eerste grote tv-produktie. „Vijf jaar geleden maakte ik mijn laatste tv-produktie. Dat was „De zachtmoedige” van DostojeVski”. Tijdens de lunch is er even tijd voor een gesprekje met de zeer duidelijk grijs wor dende Verhavert, die de rust zelve is tij dens de opnames, maar die duidelijk weet wat hij wil. Verhavert benadrukt, dat ook voor de andere rollen een beroep werd gedaan op acteurs met een gevestigde reputatie. „Dat viel aanvankelijk niet mee Die men sen zijn ijdel. Ze willen niet graag op het tweede plan staan Maar er moeten perso nages uitgebeeld worden als Richelieu en de koning van Spanje bijvoorbeeld. Dat eist een goede bezetting en die hebben we ook kunnen vastleggen”. Dora van der Groen, Senne Roeffaer, Luk de Koninck, Gaston Vandermeulen en Robert Borre mans zijn enkele van de bijna honderd acteurs, die in de Rubens-film de tijd en het leven van deze beroemde Vlaamse schilder gestalte geven. lange ur. Je Goede en van >p een appor- Leysen tilt zwaar aan zijn Rubens-rol. „Vergeet niet dat ik een evolutie van een i. Ook geen ;oed. ventueei een rcara >rt Exei iel, koe, adekkifv orient. VlOSÉ *lNt' De hoofdrol in de BRT-serie, die te koop wordt aangeboden aan onder meer de Nederlandse omroepen, wordt vertolkt door de 27-jarige Johan Leysen, twee jaar geleden afgestudeerd aan de Herman Teirlick-Toneelstudio te Antwerpen. Ley sen trok naar Nederland, omdat hij vond dat daar meer kansen zijn voor een acteur. Twee jaar was hij verbonden aan toneel De Appel van Erik Vos in Scheve- ningen en daarna werkte hij onder andere voor de Toneelraad in Rotterdam. Daar binnen schept Van Overbeeke zijn fantastische wereld die overborrelt van leven, waarin kabouters en bosgodjes de natuur beheersen, waarin geslachtelijke attributen en goed ontwikkeld melkvee de vruchtbaarheid symboliseren. Als een afweer tegen mogelijke slechte invloeden die van buiten zouden kunnen komen, beschermen vogels de menselijke wezens die in al hun (letterlijke) blankheid alleen de alomvattende reinheid personifiëren. Voeg erbij een op Dürer geënte en dus gedetailleerd geschilderde flora en men heeft een welhaast idyllisch beeld van de wereld die Van Overbeeke schept. Natuurlijk is dat niet helemaal zo, want zoals zo vaak gaan erotiek en geweld hand in hand, zodat er ook vaak sprake is van een openlijk geëtaleerde gewelddadig heid. DEN HAAG (ANP). Om gezond heidsredenen kan Maurizio Pollini niet meewerken aan de eerstvolgende concer ten met het Concertgebouworkest De pia nisten Daniel Wayenberg en Jean Bernard Pommiei nemen zijn taak over Wayenberg woensdag en donderaaga vond in Amsterdam en Pommier zater dagavond in Den Haag en zondagmiddag eveneens in Amsterdam De concerten worden geleid door Bernard Haitink Verhavert heeft vertrouwen in zijn pro duktie. „Ik weet dat het Vlaamse volk wil zien, wat elk ander volk wol zien: mensen, situaties, kortom emotioneel en intellectu eel getroffen worden. Dat proberen we te realiseren” Iedere aflevering van de Rubens-film gaat 52 minuten duren. „Mijn doel is de mensen vijf keer 52 minuten lang te boeien en te entertainen” I beeld geen middelen beschikbaar zullen komen voor het subsidiëren van inciden tele toneelprodukties. „Zonder het ter beschikking hebben van geld ziet de com missie geen mogelijkheden om het door haar uitgestippelde beleid verder uit te werken”, aldus staat te lezen in een com muniqué, dat dinsdag werd verspreid. Voor 1977 was onder verwijzing naar de leegstand in theaters en naar de te ver wachten verschraling van het toneelaan- bod in Amsterdam gepleit voor een kre diet van maximaal 1’6 miljoen gulden’ Daaraan is geen gevolg gegeven. Deze gezellige gemoedelijke combinatie van ontbijt en lunch verzorgen wij zon dags vanaf 11 uur ’s morgens tot 14.30 uur gerechten iedere gelegenheid. Voor even vijfeneenhalve gulden te koop bij 600 "DELCAVE” slijters en wijnhandelaren, herkenbaar 1 aan het vignet op de deur. I De Raadzaal van de Vleeshouwers dient nu als decor voor een bijeenkomst van het Sint Lucas-gilde, de schilderskamer in Antwerpen waar Rubens destijds lid van was. De hele eerste verdieping van het Vleeshuis wordt in beslag genomen door de 35 man sterke opnameploeg, die onder leiding staat van regisseur Roland Verha vert. Kabels, lampen, rekwisieten, galm- borden, lichtschermen, een complete schminkafdeling en een geïmproviseerde koffiehoek staan tussen en onder de gla zen vitrines met oude muziekinstrumen ten, want het Vleeshuis anno 1976 is een interessant museum. De acteurs in hun antieke kledij passen wonderwel in dit geheel. De grote, stijve witte hoge Spaanse kragen, de rijke flu welen kostuums, de lange Goudse pijpen, het hoort helemaal bij de rijke inrichting van de Raadzaal, waar evenals toen de heren slagers nu de heren acteurs als schildersgilde bijeen zijn. Henk van Ulsen is een van hen. Hij speelt de rol van ötto Venius, een van Rubens’ leermeesters. Meester Venius verdedigt Rubens tegenover zijn collega’s die hem een hoovaardige strever vinden. Henk van Ulsen is een van de weinige Nederlandse medewerkers aan deze BRT- produktie die in het najaar van 1977 in vijf afleveringen op het scherm verschijnt. André van den Heuvel is eveneens gecon tracteerd. Hij is Caravaggio, een grote tijdgenoot van Rubens in Italië. AMSTERDAM. Het zondagmiddag concert in de (moderne) C-serie van het Amsterdams Concertgebouworkest gaf weer veel indrukken te verwerken. Dit maal was het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest voor een gastoptreden geën gageerd, dat onder Edo de Waarts leiding zou plaatshebben. Middels een aan de concertbezoekers uitgedeelde, op schrift gestelde verklaring, bleek De Waart om nogal onduidelijke redenen deze uitvoe ring te hebben moeten afzeggen. Toen evenwel het eerste programma- werk onder leiding van de vervangende dirigent Roelof van Driesten (assistent- dirigent van het RPhO) tot klinken kwam, werd plotseling heel goed voorstelbaar dat Edo de Waart met allerlei soorten van genoegen van deze directie-beurt gedis- tancieerd zou kunnen hebben. Het betrof namelijk een vierdelig „pia noconcert”, De Gele Rivier genaamd, dat door een Chinees componistencollectief onder leiding van de pianist Yin Cheng Dsun, een jaar of zes geleden in elkaar gedraaid moet zijn. Asresten van Smeta na, Dvorak en Rachmaninov, met kwisti ge toevoeging van scheppen holle salon- muziek en Hollywood-romantiek en een snuifje chinoiserie, waren de inferieure bouwstoffen van dit stuk, waarin Daniël Wayenberg de meest blamerende solo- stunt van zijn artiestencarrière uithaalde. Alle banaliteiten sloeg hij virtuoos uit de DELCAVt av Delft tel 015-569320* /,*^,v»*t*s*«Vt*t*s*«*»Vs*«*X*« ld De ABN heeft een boekje voor u klaarliggen. Het gaat over goud, zilver en platina. Over oude en nieuwe munten, en plaatjes zilver en goud. Kortom, het gaat over munten en edele metalen die u kunt zien en kopen bij de ABN. Dus als u op zoek bent naar een origineel cadeau dat zijn waarde houdt, kunt u ’t boekje eigenlijk niet missen. Een waar genoegen bij elk Wüstelaan 75 Santpoort telefoon 023-372226 „Eens eenzaam van verlangen” heet dit behoorlijk grote doek van Michel F. van Overbeeke dat momenteel tentoon wordt gesteld in het Kunstenaarscentrum in Bergen. *4Mui8noaNr Van een tijdloos, klassiek gehalte zijn de beelden van de in Santpoort woonach tige Wim Bosman. Hij is nog een beeld houwer van de oude stempel die er zelf op uittrekt om zijn materiaal te veroveren. Ter plaatse kiest hij vaak de hardste, maar ook meest expressieve gesteenten uit, die per busje naar huis worden ver voerd om daar verder bewerkt te worden. Larvikiet, porfierisch graniet met een schitterende structuur, Maulbronner zandsteen en griotte kalksteen zijn een paar van zijn materialen. Bosman defor meert lus- en S-vormen die een bijzonder grote spanning meekrijgen. Der gelijke abstracte structuren zijn niet nieuw maar ze zullen waarschijnlijk wel lange tijd in staat zijn de belangstelling vast te houden. (Tot en met 30 december). CEES STRAUS I vleugel, met een pose alsof het om Brahms ging. Wat het Chinese componistenteam bereikt heeft, is een onpersoonlijke (hoe kan het ook anders) en de meest walgelij ke neerslag van het allergeperverteerdste muzikale geslijm, dat de negentiende- eeuwse romantiek maar als nasleep kan hebben. In communistisch-China viert kennelijk de beroerdste bourgeoisie hoog tij. Namaak, kitsch van het zuiverste water. Zielig eigenlijk dat zo’n hoge, oer oude (Chinese) cultuur zo gedegenereerd raakt door invloeden van buitenaf. Er is niets eigens meer in. Maar een andere kwestie is deze: moest deze naïef-muzikale vuilspuiterij, zoiets tragisch-vulgairs, zo nodig in onze Amsterdamse muziektempel worden gereproduceerd? Onze voorzitter van het Nederlands genootschap van componis ten, Konrad Boehmer, lijkt de aanstichter van dit kwaad. In de programma- inleiding verdedigt hij dit alles onder meer aldus: „het werk heeft zijn oor sprong in de Grote Proletarische Culture le Revolutie, die veel kunstenaars attent maakte op het feit, dat zij in gewijzigde sociale omstandigheden de functie van hun werk grondig moesten overdenken”. En verder: „Het pianoconcert „De Gele Rivier” is een poging om op basis van gewijzigde sociale omstandigheden' het verschil tussen „ernstige” en „lichte” muziek op te heffen waaronder onze eigen Westerse cultuur gebukt gaat”. Welnu, vanaf dit moment twijfelde ik sterker dan ooit aan Boehmers muzikale beoorde lingsbevoegdheid. Zijn artistieke smaak lijkt me te zijn aangetast door zijn eigen geprononceerde maatschappelijke ideeën en idealen. Boehmer bracht op dit concert ook nog een eigen orkestwerk mee uit 1974: Canci- ones del Camino. Ook hierin is hij waar schijnlijk het slachtoffer geworden van het bovengeschetste conflict dat in zijn geest bestaat. Want „Canciones” is een geforceerd gewrocht, juist vanwege de poging het eigene te verbinden met Latijns Amerikaanse strijdliederen. Resultaat: een aan tegenstrijdige gedach ten mank gaand werk. Een log voort schrijdende, dicht-georkestreerde klank- massa met haast Wagneriaanse neo romantische tendensen, totaal zonder boeiende aspecten. Het deed allemaal net zo eenkleurig aan als Boehmers eigen directie in dit stuk, veel meer dan met grote gebaren de maat slaan was dat namelijk ook niet. Er waren overigens nog verdraaid inte ressante composities te beluisteren op dit concert, waarop het dient wel even duidelijk gesteld het RPhO steeds voortreffelijk vakwerk leverde. Ook Roe lof van Driesten, onder wiens leiding alle verdere programma-onderdelen hun beslag kregen, maakte met zijn nergens twijfelachtige maar routineus (in positie ve zin) aandoende aanpak, als dirigent een uitstekende indruk. Daar was voorts Krut Weill’s concert voor viool, blazers en slagwerk (1924), waarin Jacques Holtman briljant soli- eerde. Daarnaast waren er twee werken op tekst van Bertold Brecht. Hanns Eisler was vertegenwoordigd met een cantate (uit 1957) en Cristobal Halffter met zijn zogeheten „Brecht-Lieder” (1967). Voor beide composities was de solopartij toe vertrouwd aan de sopraan Roswitha Trexler, die met heldere stem en zekere intonatie liet horen dat zij zowel de pure zangkunst als het parlando machtig is. In Eisler’s aangenaam klinkende cantate „Die Teppichweber van Kujan-Bulak” van didactische strekking is de orkestpar tij eigenlijk melodischer gedacht dan de vocale solopartij. Halffters tien jaar later gecomponeerde Brecht-Lieder zijn veel moderner van opzet en intussen mis schien tegelijk alweer gedateerder dan Eisslers cantate. Als je de stereotiepe intervallen van Halffters semi-seriële componeerwijze die aan de woorduitbeelding vaak iets uitgesproken onnatuurlijks geven voor lief neemt, blijft er een sfeervol en uitste kend geïnstrumenteerd werk te beluiste ren over. De expressief voordragende zangeres Roswitha Trexler en het subtiel musicerende RPhO onder Van Driesten, lieten niets na om het geheel uiterst genu anceerd reliëf te geven. JOHAN VAN KEMPEN Wie Melle en Han Koning als de meest moderne geestverwanten van Michel van Overbeeke noemt, zit er waarschijnlijk niet ver naast. Hij is echter geen fijnschil der die met vele, zorgvuldig opgebrachte lagen werkt. Het werk is eerder aan de slordige kant, met halfgeschilderde partij en die contrasteren met stukken die mini- tieus zijn uitgewerkt. Dat geeft aan de schilderijen (de aquarellen die minder expressief zijn, werden evenwichtiger behandeld) een wat ambivalent karakter, te meer daar de noodzaak van zo’n han delwijze niet voor de hand ligt. Het kan er wel op duiden dat Michel van Overbeeke in een ontwikkelingsfase zit die voorlopig nog niet haar eindpunt heeft bereikt. Wan neer in een volgende periode meer afstand zou worden genomen van modieuze tendensen die hier en daar het werk zeer snel gedateerd zullen maken, zal het de aantrekkelijkheid ervan nog meer verhogen. I AMSTERDAM (ANP). De commissie toneel van de Amsterdamse Kunstraad heeft besloten haar werkzaamheden te staken, aangezien uit de onlangs gepubli ceerde ontwerp-begroting voor het kunst- COlipOH Ik ben geïnteresseerd in: brochure goud, zilver, platina D munten voor mijn verzameling Aankruisen wat verlangd wordt. Naam: Adres: Plaats: In gesloten, ongefrankeerde enveloppe opsturen naar ABN, Afd. 0-D-50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. f en pruiken zijn heel belangrijk. We volgen het hele leven van Rubens en zijn tijdge noten en dat betekent dat de meeste acteurs zo’n veertig jaar ouder worden in de serie.” Repetitiescène waarbij regtsseui Roland Verhaven (derde van rechts) aanwijzingen geeft aan onder meer Henk van Ulsen (tweede van links). natuurmystiek onderstrepend - over weegt, maar de overige kleuren zijn bijna allemaal onvermengd. Een nogal zoetig soort rood in de erotische scènes, bruin waar een visionair karakter wordt vereist, grijs en spierwit waar naakte menselijke figuren de doeken bevolken. (ADVERTENTIE) ^•oouo oi e

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17