EXOTISCH OF n SENSUEEL, Volvo op elektrische toer UW SCHOONHEID BLIJFT ACTUEEL Minder doden 1 in het verkeer Dam tegen Japanse auto ZUINIGE MOTOR i 3 57. ir ll ■p i te al «I 1’ g 11 10.- 9 50 slechts faaVV ROMANTISCH, 2 Poster Nieuws in het kort IJ I O DAMIATE PERS v&A Uitgeefster van o.a Haarlems Dagblad, iJmuider Courant en Beverwijkse Courant Mm Vissershavenpuzzel 1 poster Dit woord: TABBAARD Dit woord: AUTOMAAT 'dinsdag puzzel DECEMBER 1 4 19 7 6 19 J IL SS Isernf tijdw JA HOOR, WE ZIJN weer in de spreekwoordelijke donkere dagen beland. En waarom zouden we dan niet, om wat meer kleur en zó gewild meer geur aan het dagelijks bestaat te geven, terugvallen op de befaamde potjes, tubes en doosjes, die ons door de cosmeticafabri- kanten zo overvloedig worden aangereikt? Het is en blijft toch altijd een leuke bezigheid om ermee te experimenteren. Welnu, daar gaan we dan! F ‘M. t 1 fstand ntie en ood t. slechts onder redactie van Bé ter Maat I'11111111 sas? 75^7 HILLEGOM: HOOFDDORP: IJMUIDEN: BEVERWIJK: 68 x 44 cm rder rder. En dit tegen de achtergrond van een toch immer stijgend aantal voertuigen. In een recent EG-rapport is ons land ingedeeld bij die landen, waar een dui delijke afname van het aantal ver keersslachtoffers is waar te nemen. Het „Report on road accident trends” laat per land de ongevalcijfers van 1975 zien, in vergelijking mey cijfers uit voorgaande jaren. In Nederland, zo blijkt uit dit rapport, bedroeg het aan tal verkeersdoden in 1975 73 percent van het aantal doden in 1970. Dat bete kent dat ons land de grootste daling van het aantal verkeersdoden scoort. Lieve mensen probeer er maar zo go 3d mogelijk te blijven uitzien; het geeft u zelfvertrouwen. Wees vooral gelukkig, want dat verraden uw ogen. En zoals u weet zijn de ogen niet alleen spiegels van de ziel, maar ook de spionnen van de schoonheid. Engeland vindt dat de verkoop van Japanse auto’s op de Engelse markt „binnen redelijke grenzen” moet blij ven. Om dit te bereiken zal begin vol gend jaar een gesprek plaatshebben tussen Engelse en Japanse autofabri kanten. Het marktaandeel van de Japanse auto’s op de Engelse markt steeg in de afgelopen maanden tot 9,7 percent. De Engelse autoconcerns wil len dit percentage liever niet boven de tien percent zien toenemen. Volvo blijft zich bezighouden met elektrisch aangedreven voertuigen. Bin nenkort zullen twee prototypen van deze voertuigen verschijnen in het stads beeld van Gothenburg. De Zweedse fabriek wil met deze elektrisch aangedre ven autootjes meer praktijkervaring opdoen. Voorlopig heeft men geen plannen voor serieproduktie. Daarvoor geeft onder meer het regelmatig terugkerende laden van auto’s met een rij accu’s te veel problemen. De voertuigen kunnen daardoor niet concurreren met auto’s die door benzinemotoren worden aange dreven. Toch blijkt uit het feit, dat Volvo na onlangs een experimentele taxi te hebben getoond doorgaat met experimenten op het gebied van de elektrische aandrijving, dat de Zweedse fabriek de toekomst van dit soort voertuigen met een zeker vertrouwen tegemoet ziet. De kleine wagens die thans op straat worden getest, hebben compacte buitenmaten. De elektrische wagentjes zijn kleiner dan de Volvo 66, maar bezitten een gewicht van ca. 1000 kg. Éénderde van dit gewicht is van de accu’s afkomstig. De aandrijving geschiedt via de achterwielen. De autootjes, waarvan er een is ingericht voor personenvervoer en de andere voor goederentransport, bezitten de variomatic-aandrijving, die onder meer ook op de Volvo 343 is toegepast. De personenauto heeft twaalf accu’s van elk 6 volt. Zo’n set accu’s is voldoende om twee uur lang te rijden met een snelheid van ca. 50 km. p. uur. Daarna moeten de accu’s worden gewisseld of bijgeladen. Door het toepassen van plastic versterkt met fiberglas heeft men getracht het wagenge- wicht zo klein mogelijk te houden. Ford heeft voor lichtere vrachtwa gens een nieuwe zes cilinder motor ontworpen met „dubbel vermogen”. Naar verwachting zal deze krachtbron binnen twee jaar kunnen worden gebruikt. In Lips Autotron te Drunen wordt eind december een expositie gehouden van stoomvoertuigen. Stoomtreinen, stoomwalsen en stoomauto’s zowel in miniatuur als in het „echt” zullen dan worden geshowd en gedemon streerd. De expositie wordt opgezet met medewerking van vele nobbyisten, verzameld in vele verenigmgen en onder meer het Spoorwegmuseum. De expositie wordt gehouden van 26 tot 30 december. De nieuwe motor is in staat om wanneer er weinig vermogen is vereist drie van de zes cilinders buiten wer king te stellen. Zodra de chauffeur dit wenst kunnen de zes cilinders weer gezamenlijk aan het werk worden gezet, bijvoorbeeld bij een inhaalma noeuvre of als er een helling moet worden beklommen. De motor bezit zogenoemde sensors, die onder meer temperatuur, versnelling, motorbelas- ting en snelheid meten. Deze gegevens worden doorgegeven aan een kleine computer, die op zijn beurt de werking van de motor regelt door middel van kleppenselectors op drie van de zes cilinders. De computer kan deze selec tors de opdracht geven om de in- en uitlaagbeweging van de kleppen te onderbreken, waardoor de cilinder stil valt. Zodra dit nodig is, wordt deze onderbreking weer opgeheven en her vat de cilinder zijn werk. Volgens Ford zal dit systeem leiden tot aanzienlijke besparing van brand stof. De nieuwe motor heeft een inhoud van vijf liter en verschilt uiterlijk alleen door een paar centimeter hoger kleppendeksel van de normale Ford- motor. De foto toont een gedeeltelijk geo pende motor, zodat de kleppenselector zichtbaar wordt. cm. t. jr x Eenmaal in het jaar, namelijk in begin december, wordt het woord tabbaard of tabberd nog gebruikt. Het komt namelijk voor in het Sinterklaasversje Sinterklaas goedheilig man, Trek je beste tabberd an, Rijd er mee naar Amsterdam enz. Verder bestaat nog de zegswijze: iemand op z’n tabberd geven voor: hem slaan of beris pen. Maar overigens is tabbaard vervan gen door toga. Men kan evenwel niet zeggen: iemand op z’n toga geven, maar weer wel: op z’n togus. Dit is een Joods bargoens woord voor: achterste, zitvlak. De tabbaard werd vroeger niet alleen gedragen dóór hen die nu de toga aan doen, maar ook door schoolmeesters en oude heren. Het was een wijd bovenkleed met korte mouwen, dikwijls met bont omzoomd. Men ziet de tabbaard vaak op 17e-eeuwse portretten. lllllllllllll lllllllllllnl II111 Hill 11 llll iiiihiiiiiii H 111111 ii 111111 11i ji 11i i |i| iniriititn 111111.111111 1 iiiiiiiiiill iiiiflinui prul,1JIIII IMIllll.llll iltiriil'lll HlllMtlIltj iiifiiiiiml iiiiiiiiiiilj niHiiinif fiiTjiinm Tegen deze achtergrond van toene mende weerstand in Europa tegen de nog immer groeiende export van Japanse auto’s, moet ook de poging van Nissan worden gezien om in Enge land het bedrijf van Kapwood over te nemen; een leverancier van autostoe len. Ook met andere bedrijven, waar mee het Japanse Nissan reeds com merciële banden heeft, worden onder- handelingen gevoerd. Wellicht probe ren de Japanners door meer Europese onderdelen in hun wagens te verwer ken, de bezwaren tegen hun expansie weg te nemen. Prof’ dr’ Ana Aslan: „Het zich jong voelen is belangrijker dan om er jonger uit te zien. Op de foto een van de elektrisch aangedreven proefwagentjes. De set accu’s „hangt” onder aan de wagen. Overigens heeft ook de Europese commissie tijdens gesprekken met Japan over wederzijdse handel, gesteld dat het Japanse marktaandeel terug moet naar het peil van 1975. Een topman van Nissan Motors heeft voor speld, dat dit als het ware automatisch zal gebeuren, als de prijsverhogingen eenmaal worden doorberekend die de Japanse auto-industrie heeft doorge voerd. HET FRANSE HUIS LENTHÉRIC heeft thans onder de naam Tramp een nieuwe geur over onze aardbol doen uit waaieren. Toen „Maitre” Guillaume zich in 1875 ging beijveren om voor enkele bevoorrechte Franse dames en heren romantische parfums samen te stellen, zal geen haar op zijn peinzende hoofd eraan hebben gedacht, dat honderd jaar later een tramp de romantiek zou doorbreken. Al zingen Ella Fitzgerald en Frank Sina tra nog zo swingend „The lady is a 1 tramp”, romantisch zou ik naar niet wil len noemen. Lenthéric omschrijft de geur van Tramp als „eigentijds en vrij, geheel afgestemd op de persoonlijke smaak van de moderne geëmancipeerde vrouw”. Wat let u dan om het eens te proberen en onderga het zoals u wilt: romantisch, exo tisch, sensueel, warm of fris; het geeft iedere vrouw nu eenmaal iets anders. Tramp is er in een essence de parfum, een parfum de toilette in flacon of spray en in een talc. REVLON DRAAGT IN HET geuren- feest zijn steentje bij met de introductie van Jontue voor onschuldige verleidelijk heid of verleidelijke onschuld, zo u wilt. „Een geur om niet te vergeten en van nieuwe romantiek”, aldus broeder Revlon. Nu schijnen, naar wordt beweerd, psychologen te hebben vastgesteld, dat de meeste mannen zich van hun eerste ont moeting met een vrouw beter haar par fum dan haar kleding herinneren. Nou kan dat best waar zijn, maar anderzijds stel ik me zo voor dat je met een onpeil baar decolleté en een onafzienbaar split plus een verleidelijk geurtje, diezelfde man zich alles of helemaal niets herinnert. Om nu nog even op Jontue terug te komen, het is er in drie cologne-sprays van verschillende inhoud, een splash cologne en een body silk. De geur kunt u bovendien aan een zilveren ketting om de hals meedragen. WE STAPPEN DAN NU binnen bij MAX FACTOR. Hij bedacht voor ons twee nieuwe maskers om de huid een extra oppeppertje te geven. Allereerst de Yogurt Skin Care, een masket met zuivere yoghurt-extracten die het weefsel verster ken en voor het juiste vochtgehalte van de huid zorgdragen. Als tweede is er de Her bal Mask, speciaal geschikt voor een wat vette huid. Beide maskers zijn verpakt in glazen flacons waarvan de schroefdeksels een kwastje bevatten om het masker niet alleen dun, maar ook gemakkelijk aan te kunnen brengen. Na zo’n twintig tot vijfentwintig minuten kimt u het inmid dels tot een velletje opgedroogde masker te beginnen bij het voorhoofd er uirii’ J ■St” Het Griekse autos of auto betekent: zelf en vormt het begin van tal van samenstel lingen zoals automobiel: zelfbeweger, autobiografie: eigen levensbeschrijving, autodidact: zelfgeleerde, autocraat: alleenheerser en automaat: zelfhande- lend. Men verstond aJ in de opdheid onder automaat dat wat zich schijnbaar vanzelf beweegt, zoals bijvoorbeeld een wateruur werk. Thans verstaan wij onder een auto maat een apparaat dat, wanneer het door een eenvoudige handeling bijvoorbeeld het inwerpen van een muntstuk, in wer king wordt gesteld, zelfstandig een reeks handelingen verricht. Bekend zijn de zogenaamde flipperautomaten, waarmee allerlei spelletjes gedaan worden. Maar ook de koekoeksklok en de computer zijn automaten, evenals het „zwarte kastje” (black box) in het vliegtuig De draagplicht van autogordels heeft zeker aldus het rapport bijgedragen aan dit verminderd dodental. Een berekening van de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid heeft inmiddels geleerd, dat in 1975 door het toene mend gebruik van de autogordel, zeker 200 doden minder in het verkeer zijn gevallen. BELANGRIJK OM TE WETEN IS dat de schoonheidsspecialistes van „De Wip- selberg” uw huid met de produkten van het Franse huis ORLANE verzorgen. Het laatje nieuwtje van dit gerenommeerde huis is de Make-up B21. Deze emulsie is noch een fond de teint, noch een gekleur de crème, maar zij geeft de huid een fraai fluwelig aanzien. De Make-up B21 zorgt verder voor een juist vochtgehalte en de verschillende kleuren die er voorhanden zijn geven uw huid net die tint die verlangt. raat dat ’s nachts zijn desinfecterende werk doet. Als tweede kwam op het pro gramma de Face Make-Up, een vloeibare matglanzende emulsie, die de vette, onzui vere huid goed schijnt te kunnen verdra gen. Tenslotte is er in de bekende Juvenance-range een aardig zusje bijge komen dat de naam Skin Care Concentra te heeft gekregen. Deze crème houdt of brengt het vochtgehalte op peil, zodat de huid elastisch blijft en bovendien wordt rimpelvormig zo lang mogelijk tegenge gaan. Na achtentwintig dagen moet u het resultaat al kunnen zien: verfijning van het huidweefsel. HET WONDERSCHONE ZWITSERSE land gaan we nu verlaten en zetten onze cosmetische reis vliegensvlug in oostelijke richting voort. Na zo’n vijftienhonderd kilometer belanden we dan in Roemenië en bezoeken de laboratoria van prof. dr. Ana Aslan, die indertijd met haar voor treffelijke crème Gerovital H3 de wereld verblijdde. Een paar jaar geleden kon ik u daarover al informeren. Sindsdien zijn er nogal wat produkten bijgekomen. Zo zijn er thans twee dagcrèmes, een voor de droge huid en een voor de normale en vette huid. De nachtcrème daarentegen is voor ieder huidtype geschikt. Voordat we de crème gaan gebruiken, moet de huid allerteerst met de reinigingsmilk goed worden schoongemaakt, waarna de Gero vital Lotion de huid van de laatste restjes vuil ontdoet en de poriën sluit. Voor de ouder wordende huid is de Gerovital H3 Crème de Beauté samengesteld die ervoor zorgt dat het vocht- en vetgehalte wordt genormaliseerd. Deze Crème de Beauté kan zowel de dag- als de nachtcrème drie a vier keer per week vervangen. Afgezien van de uitstekende werking, en dat kan ik u verzekeren, moet u echter niet verwach ten dat de crèmes heerlijk geparfumeerd zijn, want dan komt u bedrogen uit. Voorts treft u nog twee shampoo’s aan, respectievelijk voor licht en donker haar. MET GEROVITAL H3 KUNT U echter niet alleen huid en haar verzorgen, doch ook het ouder worden kan met dit prepa raat te lijf worden gegaan. Daarvoor is dan wel een speciale geriatrische kuur van een paar weken vereist, waaraan zon der meer een reisje naar Roemenië moet worden gekoppeld. Maar goed, na zo’n behandeling garandeert professor Ana Aslan dat men er niet alleen tien jaar jonger uitziet, doch dat men zich ook tien jaar jonger zal voelen, hetgeen een beter functioneren met zich meebrengt. Een soort wondermiddel dus waar velen scep tisch tegenover zullen staan en anderen weer heilig in zullen geloven. De 79-jarige professor (zie foto) ontmoet hebbende was ongetwijfeld de beste reclame voor haar eigen uitvinding. Overigens schijnt men met Gerovital bij de behandeling en gevol gen van diverse ziekten eveneens goede resultaten te hebben bereikt. Ik vermeld dit, omdat men daarvoor ook het een en ander zal aantreffen in de folder waarin de kuurreizen naar Roemenië zijn beschreven. Gelet op de typisch medische aspecten zou ik de geïnteresseerde wel willen adviseren eerst zijn of haar eigen vertrouwde arts te raadplegen. De folder kan men aanvragen bij Reis- en handels- onderneming U. Kott, Burg. Cramer- gracht 172 in Amsterdam, die eveneens de cosmetische produkten in Nederland dis- tribueert KUREN KAN OOK IN EIGEN land en daarom is het wellicht leuk voor u te weten dat kuurchalet en beautyfarm „De Wipselberg” in Beekbergen weer is ge opend. U kunt zich hier een weekje laten verwennen, maar ontbreekt u daarvoor de tijd of de rust, dan kunt u ook een dagje gaan „wipselen”. Bij dat laatste onder vindt u dan de zeven zaligheden des daags, zijnde een kruidenbad of Finse sauna, solarium, lichaamsmassage, pedi cure en manicure, gezichts- en decolleté- behandeling, wassen en watergolven, maquillage en tussen de bedrijven door een kostelijke lunch. Een verblijf van maandag tot en met vrijdag levert u zo’n drie tot vier programma-onderdelen per dag op. Het verplichte doktersonderzoek, gelijk op de maandag van aankomst, wijst dan wel uit wat in die week de beste behandelingen voor u zijn. Voorts kunt u in dat weekje van zalig ontspannen in de prachtige omgeving heerlijk wandelen of fietsen en, zo u wilt, ook nog wat sport beoefenen. - A' Hlillllll 'I :1111a 11 M Ged. Oude Gracht 82 (Centrum) Californiëplein 17 (Schalkwijk) Soendaplein hk. Rijksstraatweg (Noord) Oudeweg 14 (Waarderpolder) Lange Nieuwstraat 427 Zeestraat 18 BENNEBROEK. Bennebroekerlaan 85 - 't Haasje Jhr. Mockkade - VVV Marktplein 140 boekhandel Roozendaal. voorzichtig aftrekken. Verzorgd, ver kwikt en ontspannen komt u gezicht erachter vandaan. TERUG NAAR EUROPA, ALWAAR het Duitse cosmeticahuis ELLEN BETRIX ons met enkele nieuwe make-up produkten staat op te wachten. Ook al weer om het vochtgehalte van de huis op peil te houden is er de Feuchtigkeits crème, een gekleurde dagcrème. Wat extra fleur in deze donkere dagen ver krijgt u zeker met de heldere nieuwe kleur Gardenia, gegeven aan nagellak en lip stick. Voorts heeft Ellen een luxueuze doos met compactpoeder het licht doen zien met de tint Translucent Smoke. Even eens in compacte vorm is er rouge in de kleur 4 French Red, terwijl de oogleden met een fraaie waterproof eye shadow in de tint 33 Reseda Green kunnen worden verlevendigd. VAN DUITSLAND DE GRENS over naar Zwitserland alwaar het huis JUVENA zijn serie Miss Juvena For Ble mished Skin met twee nieuwe produkten heeft uitgebreid. Om het uitdrogen van puistjes te bevorderen is er de Cleaning Night Treatment, een huidkleurig prepa- Na die prachtige puzzels van Keukenhof en Grote Markt nu ook de Vissershaven van IJmuiden op puzzel en poster! Een schitterend beeld; speelse lijnen, tui gage en robuuste schepen! (68 x 44 cm) (1000 stukjes) Puzzel en poster zijn verkrijgbaar bij onze kantoren: HAARLEM: mlLlV]

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19