Bomaanslagen eisten één mensenleven Limburgse ex SS’er levenslang Vandaag beslissing Eerste Kamer abortusvoorstel BESLUIT IN BERN AANGEHOUDEN DOOR OPTREDEN ADVOCAAT 22 Eerste verlengde Fellowship overgedragen Protesten in Madrid 99 Het nijman haarlem Gebr. Hermans b.v. Aantal pagina’s vandaag: Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 grote probleem Zwiserse journalisten over zaak-Menten: Politie waarschuwt PSP en PvdA steunen bezettingsactie Vissersboot zinkt eigen ontwerpstudie voor 17 houtmarkt 21 023-319309 Iets kouder AGENDA pagina 6 16 18 w perspex lichtbakken neon lichtreklames Telefoonbeantwoorders na aanvaring voor valse Marken Noordned Dance Centre „EVERGREEN” HEROPENT Prostitutie elektronica IJmuider Courant Karei Jonckheere: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13 p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct. (Van onze correspondent) Volgens de politie willen de terroris- Vonhoff haalt fel uit naar CDA VONHOFF flll/lll/l/ll/l/llllll/lllllllllllll/ll/ll J Weerrapporten 2 4 Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7 9 13 Radio en tv Strips 13 14 Beurs Economie 15 Kunst 20 21 Sport Nederlandse a.s. Luidsprekers T:' V///////////////////////////////////////J DINSDAG 14 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 36 (ADVERTENTIES) BELFAST. (ANP)Noordierse terro risten, volgens de politie waarschijnlijk leden van de „provisionele” IRA, hebben gisteren in Belfast een „Adventsoffen- sief” ingeluid met bomaanslagen op een hotel, een fabriek en diverse winkels. De acties eisen minimaal één mensenleven. CENTRALE -^VERWARMING DAKBEDEKKING SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSWERKEN KOMPLETE BADKAMERS RIOLERINGEN KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-4564S6 Willebrordstr. 10-12, IJmuiden, tel. 11324 en 18754. Binnen- en buitenland 2, 3, VLISSINGEN. Vijf vissers uit Ar- nemuiden hebben zich gisteren op het nippertje in veiligheid kunnen brengen toen hun kotter, de Arm. 16, tijdens zeer dichte mist in aanvaring kwam met een Pools zeeschip. Dat gebeurde in de mon ding van de Westerschelde voor de kust van Dishoek. Na de aanvaring zonk het schip, de Lena Adriana, binnen een mi nuut. ROERMOND. De Bijzondere Straf kamer van de rechtbank te Roermond heeft de 58-jarige Limburgse oorlogsmis dadiger vanmorgen veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. De rechtbank acht bewezen dat de veroordeelde meer dan 100 Poolse joden heeft vermoord in het werkkamp Bobroeisk. Hij heeft dat op de meest gruwelijke wijze gedaan. De rechtbank veroordeelde hem, omdat ge bleken is dat hij ondermeer joden heeft doodgeschoten, met andere SS’erg men sen heeft opgehangen, tevens joden te gen de grond heeft getrapt om ze daarna met de voet op de nek te wurgen. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Menten vroeg vrijdag via zijn advo caat, Alois Grendelmaier uit Zürich, dat hij het dossier dat het Nederlandse schadigd door de explosie en de daarop volgende brand. Op hetzelfde moment kreeg de politie een stroom waarschuwende telefoontjes van de burgerij over „verdachte” voer tuigen die stonden geparkeerd bij een gebouw van sociale zaken en een tele fooncentrale. Er wordt rekening gehou den met de mogelijkheid dat die auto’s met explosieven volgestouwd zijn. Vol gens de politie zijn er bij het „advents- offensief” waarschijnlijk minstens zes IRA-commando’s aktief. In de hele pro vincie was het weg- en spoorwegverkeer gisteren een complete chaos door auto kapingen en bommeldingen. ‘y-, Volgens de PSP is de sanering van Nederhorst met belastinggeld gefinan cierd en is dat gebeurd onder uitdrukke lijke voorwaarde dat bij restbedrijven niemand meer zou worden ontslagen. De huidige opstelling van de NOM doet het laatste vertrouwen in die directie ver dwijnen, aldus het bestuur van de PSP, dat er bij minister Lubbers van Econo mische Zaken op heeft aangedrongen al zijn invloed aan te wenden bij de NOM, om aan de éisen van bezetters tegemoet te komen. In een telegram aan de bezetters ver klaart ook het PVDA-gewest Groningen zich solidair met de bezettingsactie. „De werkgelegenheidssituatie in Oost-Gro- rringen eist dat al het mogelijke moet worden ondernomen tot behoud van ook wankele arbeidsplaatsen”. van morele waarde te hebben moeten er de bijbel maar eens op naslaan en lezen wat er staat over farizeeërs”. Dit zei burgemeester Vonhoff van Utrecht gisteravond in Amersfoort waar hij sprak voor de plaatselijke VVD- afdeling. Hij wees op wat hij noemde ongeoorloofde toestanden, die ontstaan doordat de wet gehandhaafd noch aan gepast kan worden en kenschetste dit alles als een schandalige vertoning. „De regeringspartijen en oppositie hebben de taak daar een einde aan te maken”, aldus Vonhoff. IJMOND. De politie maakt het pu bliek er op attent dat er op het ogenblik valse Duitse bankbiljetten in omloop zijn. Een paar van die biljetten zijn reeds gesignaleerd in Haarlem. De kans lijkt groot dat ook elders in Kennemer- land deze biljetten als wettig betaalmid del worden aangeboden. De bankbiljetten, tot op dit moment uitsluitend ontdekt in coupures van DM 100, vertonen slechts geringe afwijking met de originelen. Eén punt is echter duidelijk herkenbaar. Het Duitse woord „Banknote” is op de valse biljetten voor zien van een streepje op de letter e. Verder staat er op de biljetten ver meld „Deutsche Bundesbank, emisie Frankfurt am Main 2 januari 1970”. DEN HAAG (ANP). Het partijbe stuur van de PSP heeft gisteravond een solidariteitsverklaring aan de bezetters van de Noordnederlandse Machinefa briek in Winschoten gestuurd. Het par tijbestuur heeft er bovendien per tele gram bij de directie van de NOM op aangedrongen, om op haar huidige op vatting terug te komen en het bedrijf met alle huidige werknemers voort te zetten- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Opklaringen, ook wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Over het algemeen weinig wind. Minima van min 1 tot min 5 graden, maar op plaatsen waar nog sneeuw ligt enkele graden lager. Maxima morgen om het vriespunt. Nog een paar dagen, dan is de verbouwing voorbij! met een grandioze dansvloer, nog méér sfeer en gezelligheid. Zaterdag 18 dec. openingsavond leerlingen. Vanaf ZONDAG 19 dec: iedere zaterdag- en zondagavond stijldansen. Vrijdag 7 januari: Aanvang nieuwe begin- nerskursus 20 lessen van 2 uur (20.15-22.15 uur). Inschrijven iedere avond van 19.00-20.30 uur. Houtplein 16a - Haarlem - Tel. 023-312697 In de Eerste Kamer zijn met zeker heid 33 leden tegen het abortusvoorstel. Omdat de Eerste Kamer 75 leden telt hebben tegenstanders slechts van 5 se natoren de steun nodig om het voorstel verworpen te krijgen. Volgens schatting is het goed mogelijk dat twee PvdA-le- den en twee VVD’ers tegen het abortus wetsontwerp zullen stemmen. „Er wordt over de abortuskwestie veel schuim geklopt en er worden veel emo ties los gemaakt, hoewel de abortus praktijk jaren geleden is geaccepteerd. Niets is huichelachtiger dan het met roerend hart en mooie praat handhaven van een wetgeving, die men kennelijk niet kan veranderen. In dit licht krijgt het ethisch reveil van het CDA een betekenis van revanche of van revelen (raaskallen). Het hoogmoedig monopoli seren van het ethisch reveil begint die betekenis van revelen te krijgen. Men sen, die menen het alleenvertoningsrecht BERN (ANP). Het feit dat de Zwit serse Bondsraad gisteren geen besluit heeft genomen over het al dan niet uitwijzen van de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten komt volgens doorgaans welingelichte Zwitserse jour- naL’sten door de advocaat van Menten, die vrijdag de regering een aantal docu menten overhandigde namens Menten en daarbij stelde dat een eventuele overga ve van Menten aan de Nederlandse jus titie in strijd is met de Zwitserse Grond wet. De Britse politie is op zoek naar de radiokamer van een bende die langs elektronische weg contact heeft met op het vliegveld Heathrow opererende „meisjes van plezier.” De politie hoorde voor het eerst van deze moderne methode in de prostitutie toen een geïrriteerde cliënt van één van de meisjes kwam klagen dat zijn plezier danig was bedorven door het gezoem van een radio- ontvangertje in de handtas van de dame met wie hij zich in een van de hotels van de luchthaven had afgezonderd. Een onderzoek wees uit dat de bazen van de op het vliegveld rondhangende meisjes radiosignalen uitzenden, die deze op hun zakradiootjes ontvangen- De seinen betekenen „de tijd is om” of „bel ons voor de volgende klant.” De politie gelooft dat hotelpersoneel „mis sion control” laat weten als er een eenzame gast is die wel eens behoefte aan vrouwelijk gezel schap zou kunnen hebben. In het centrum van Madrid betoogden linkse jongeren gisteravond tegen het referendum voor politieke hervormingen, dat morgen in Spanje wordt gehouden. Met traangasgranaten en de wapenstok maakte de Madrileese oproerpolitie een einde aan de betoging. Drie gewapende mannen overvielen gisterochtend het even buiten de stad liggende hotel „Landsdowne Lodge”, een van de weinige hotels van Belfast die nog in bedrijf waren. De veiligheids agenten van het hotel werden door een van de mannen onder schot gehouden. De andere twee renden naar boven en plaatsten twee bommen. Binnen luttele IRA begonnen met „adventsoffensief ten met deze nieuwe terreurgolf, de ernstigste sinds het voorjaar, zorgen dat er geen kerstinkopen in het centrum worden gedaan. Nog maar drie dagen geleden waren de veiligheidsmaatregelen in Belfast ver scherpt na een soortgelijke „blitz” in Londonderry, waar dertien winkels wer den verwoest. De rechtbank kwalificeert deze feiten als oorlogsmisdaden tegen de mensheid. De rechtbank acht zich op grond van de overeenkomst van Londen, die de geal lieerden op 8 augustus 1945 sloten met het doel dergelijke misdaden te berech ten, bevoegd om de ex-SS’ers te berech ten. Omdat de feiten zo lang geleden zijn gepleegd zou het niet gerechtvaar digd zijn geweest nu nog de doodstraf uit te spreken, aldus de president mr. H. J. te Strake die zei, dat elke poging om te trachten weer te geven hoe verschrik kelijk de wandaden van de veroordeelde zijn, moet falen. Hij constateerde dat uit het psychiatrische rapport gebleken is dat de oorlogsmisdadiger toerekenings vatbaar is. De veroordeelde verloor het Nederlan derschap nadat hij in vreemde krijgs dienst was gegaan. President Te Strake ging uitvoerig in op de mogelijkheden tot berechting van oorlogsmisdadigers die op tal van plaatsen in de wet te vinden zijn. Hij voegde eraan toe dat ook het volkenrecht berechting van per sonen die het Nederlanderschap hebben verloren niet in de weg staat. Bovendien is bij de wet van 8 april 1971 vastgelegd dat de ernstigste misdrijven nooit verja ren. Twee weken geleden had de hoofdof ficier mr. M. J. Bruigom eveneens le venslange gevangenisstraf geëist. Hij achtte dit een betere straf dan de dood straf, omdat hij hoopt dat de oorlogs misdadiger daardoor ooit nog eens be rouw zou krijgen. De verdedigers van de veroordeelde hebben meegedeeld dat zij overwegen van het vonnis van de bijzondere straf kamer bij de rechtbank Roermond in cassatie te gaan bij de Hoge Raad in Den Haag. Zij zullen dit eerst met hun cliënt moeten bespreken. Een derde terreurcommando stormde een restaurant binnen, beval iedereen naar buiten te gaan, plaatsten een bom en verdween. Het eethuis werd zwaar be- SCHIPHOL. (ANP)— De eerste F-28 Fellowship van de verlengde Mark 4000- serie is gisteravond officieel overgedra gen aan de Zweedse luchtvaartmaat schappij Linjeflyg. Het was de eerste van de tien die de Zweden hebben besteld bij Fokker. Linjeflyg heeft de nieuwe Fellowship gekozen, omdat hij een stuk groter is dan de Mark-1000 (ruim 20 zitplaatsen), waarvan ze er al drie hebben, en wegens de geringe geluidsoverlast die de ver lengde Fellowship bezorgd. Dit is vooral voor Zweden erg belangrijk aangezien het vliegveld te Stockholm vrijwel mid den in de stad ligt. Een van de nijpendste problemen voor [Europa in de komende jaren wordt ge vormd door de snel slinkende voorraden grondstoffen voor energiewinning, waar door het behoud en de ontwikkeling van het gehele prodiuktieproces worden be dreigd. De tot dusver gehouden conferenties over de energieproblemen in Europees verband hebben nog geen enkele oplos sing in uitzicht gesteld, waardoor een maximale onzekerheid is ontstaan over de vraag waar Europa over tien, twintig jaar zijn tegen die tijd fors opgelopen behoefte aan energie vandaan zal moe ten halen. Ook buiten Europa begint zich die onzekerheid af te tekenen. De overschakeling op kernenergie, zoals die zich in snel tempo in diverse landen voltrekt, vermindert die onzekerheid ei genlijk slechts voor een klein deel. De olievoorraden van het Midden-Oos- ten en Zuid-Amerika, Texas en in som mige delen van Azië en Afrika zijn niet onuitputtelijk. Maar dat zijn de urani- umvoorraden, nodig voor de atoomener gie, evenmin. Bovendien zijn de vind plaatsen van uraniumertsen die geschikt zijn voor het verrij kingsproces slechts klein in getal. De politieke situatie in de wereld kan een redelijke verdeling van de beschikbare uraniumertsen verhinde ren, doordat sommige landen monopolie posities zullen krijgen die sterk zullen lijken op die van de oliestaten. Tegen atoomenergie bestaan talrijke bezwaren, maar niet overal wordt daar aan zo zwaar getild als bijvoorbeeld in Nederland. Het is duidelijk dat de wereld de atoomenergie in de toekomst niet zal kunnen missen en desondanks toch nog gebrek zal krijgen aan energiegrondstof- fen. De nog niet geëxploiteerde of niet meer geëxploiteerde kolenaders komen weer hoger in aanzien en kolen worden in de naaste toekomst weer kostbare brandstof voor de energiewinning en verwarming. Nederland zal binnen enke le jaren zijn koleninvoer moeten verho gen en steeds meer dure kolen uit het buitenland moeten kopen, als het ten minste zijn eigen kolenvoorraden in Limburg niet weer onpieuw zal willen ontginnen. Het is de vraag of het maat schappelijk, technisch en financieel nog mogelijk zal zijn opnieuw een eigen kolenmijnbouw in exploitatie te bren gen, en of de produktie ooit voldoende zal zijn om voor een aanmerkelijk per centage in eigen energiebehoefte te voorzien. Soms klinkt het geluid alsof overstap op kernenergie alle problemen in één klap uit de wereld zou helpen. Afgezien van de nog niet opgeloste problemen ten aanzien van milieuveiligheid, afvallo- zing en kostenontwikkeling is kernener gie slechts een geringe, misschien zelfs tijdelijke leniging van de energienood. vooral voor de landen die zelf geen uranium bezitten. De hoop is nu gevestigd op twee facto ren: ten eerste op het vinden en exploi teren van onvoorstelbaar grote voorraden olie en gas in de zeebodem, ten tweede op de ontdekking van een geheel nieuwe energiebronnen, die nu nog totaal onbe kend zijn. Twee factoren die door hun onzekerheid de vrees voor een totale energie-catastrofe niet echt verminderen. minuten het hotel was toen al in allerijl ontruimd ontploften ze. Rond het middaguur werd een bor- stelfabriek in het centrum op soortgelij ke wijze overvallen. De terroristen plaatsten er drie bommen. Een perso neelslid dat wilde ingrijpen werd zonder vorm van proces neergeknald. Hij was op slag dood. Wie ruiten ingooit moet ook ruiten kunnen inzetten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. - Vandaag zal de Eerste Kamer beslissen of het abortus- ontwerp van de PvdA en de VVD zal worden goedgekeurd. De ver houdingen tussen de voor- en tegenstanders zijn zó gering dat zelfs de vier verdedigers van het wetsontwerp geen voorspellingen over de uitslag durven te doen. De VVD Tweede Kamerleden Geurtsen en mevrouw Veder-Smit alsmede Lambert en Roethof van de PvdA haalden met hun voorstel in september in de Tweede Kamer een ruime meer derheid. ministerie van Justitie aan de Zwitserse regering heeft gestuurd, mag inzien, dat de Zwitserse regering ook de stukken en uitrp~aken van vroegere rechtszaken te gen hem zou zien en dat deze stukken mede in de besluitvorming zouden wor den betrokken. De woordvoerder van de Zwitserse Bondsraad, Walter Buser, verklaarde gisteren dat de minister van Justitie, Kurt Furgler, in de raad verslag had uitgebracht over het gesprek d at hij vorige week dinsdag heeft gehad met minister Van Agt en dat hij verder het dossier had toegelicht dat vrijdag door het Nederlandse ministerie van Justitie aan de regering in Bern was overhan digd. „De Bondsraad heeft daarbij ook kennis genomen van het feit dat Neder land de terugkeer van Menten wil”, aldus de woordvoerder. De advocaat betwist dat Zwitserland Menten kan uitwijzen op grond van het nooit bekend gemaakte kabinetsbesluit uit 1965. Op grond hiervan zou de rege ring in Bern iemand uit kunnen wijzen, wanneer een buitenlander de onafhan kelijkheid en neutraliteit van de staat in gevaar brengt. Dit zou echter in tegen spraak zijn met andere artikelen uit de Zwitserse grondwet, aldus Grendelmaier. Mevrouw Menten mag haar man in de gevangenis bezoeken. Zij doet dit ook geregeld, maar is telkens verplicht de gesprekken in het Duits te voeren. Rechter-commissaris mr. c. H. W. van Duuren heeft vanmorgen beslag laten leggen op twee goudkleurige beeldjes met kandelaars in de Blaricumse villa van Pieter Menten. Mr. Van Duuren vertelde dat de beeldjes van ongeveer tachtig c entimeter hoogte mogelijk uit Oost-Europa afkomstig zijn. Volgens een deskundige zijn het waarschijnlijk beeldjes uit de Napoleontische tijd, die indertijd aan Poolse officieren ten ge schenke zijn gegeven. Een getuige uit Israel heeft toen hij door de Nederlandse rijksrecherche werd verhoord deze op het bestaan van dergelijke beeldjes gewezen. „Als jullie in het huis van Menten komen, moeten jullie goed op die beeldjes letten”, zo heeft deze getuige tegen de rijksrecher- cheurs gezegd, aldus mr. Van Duuren. De beeldjes zijn omstreeks half twaalf onder toezicht van mr. Van Duuren uit de villa gehaald en weggebracht. (Zie verder pagina 2).

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1