Van Helvoirt stopt met wielrennen Bijna alle vedetten in Britse tegenstander Lucas gediskwalificeerd Parijs-Nice RUDIE KOOPMANS OP RAND VAN AFGROND 67e plaats Ajax en Feyenoord maken dienst uit S tototips treffers en missers Bridgers op 1H g in DINSDAG 1 4 DECEMBER 1976 20 t Bijdragen: Leen van der Lugt W aarschuwingen r t 1 A I !i 21 SPORT jm Oh (Van onze sportredactie) 5 I maken i (Van onze sportredactie) en uit. sromf Renate Stecher traint PIETER MUL. af met de handbalsport wedstrijd tip B C D A 1-1 6 0-2 6 13 2 8 i i Renate Stecher, de koningin van de sprint, die eindelijk na een lange at- letiekcarrière wel eens een normaal leven wil gaan leiden. can rtig als een leef lein nde na Rudie Koopmans (links) in actie tijdens zijn partij tegen de Brit Frankie Lucas. Koopmans werd wegens diskwalificatie van zijn tegenstander in de zevende ronde tot winnaar uitgeroepen. togen liep de middengewicht weer bloe dende sneden op. Een paar maal contro leerde de arts die plekken boven onder de linker wenkbrauw. 5 2 2 1 6 13 2 6 3 3 0 6 3 2 1 7 12-13 6 10-10 8 15- 7 9 12- 8 FC Utrecht heeft het beste resul taat uit de laatste zes wedstrijden in de Ere-Divisie met 11-1 punten en 19-4 als doelcijfers. Excelsior is weer op de goede weg. Na de slechte start, 12 wedstrijden negen punten, nu uit vijf wedstrijden acht punten. Van de 25 gescoorde doelpunten in de Ere-Divisie namen de thuisploegen er 21 voor hun rekening. Het is dit seizoen nog niet voorge komen dat Helmond Sport drie pun ten uit twee achtereenvolgende wed strijden haalde. Nu volgde op de 3-0 tegen Veendam een 1-1 bij Volendam. 0-1 5-2 zware cch er 4- 4 5- 11 6- 2 6- 4 RVC-Xerxes HDSV-Rood Wit A EDO-Aalsmeer AFC-De Spartaan DWV-CW W. Germ.-SC Erica Hoogev.-H. Sneek DOS ’19-Rohda Achilles ’12-Ede RKC-SVN RBC-UNA Panningen-BW EHC-Longa 5 6-7 3 6-16 4 8-11 3 4-8 5 7-8 1 5-18 3 5-9 5 7-9 6 7-12 5 9-13 5 6-8 1 1 1 1 1 1 3 1 1 1 1 3 3 G- A: 'de rtij nse en hal oys szij its. in- ian 12 liet ten als tijd ten olk van heo Volendam kan niet meer scoren op eigen veld. De serie: 1-0; 0-0; 0-0; 0-1 en 1-1. 0-4 1- 0 0-0 2- 1 2-1 0-4 ‘re ed de ling ede in kan ne ten. >est ats. dit 0-0 2-2 0-2 1-2 al): rde -3 •es. tes •p- H: >rp >rg de IJ- 14; ine ir- CS 1-1 2-0 1-1 .1 AMSTERDAM. „Hij zal wel niet meer tegen me willen boksen hè?” grapte Franky Lucas zuurzoet. De donkere Britse middengewicht had het over Ru die Koopmans. De ongeslagen Nederlan der had zojuist in Carré zijn 24e victorie gevierd. Maar over mazzel had de 28- jarige Fries niet te mopperen. De tech nisch sterke en keihard slaande Lucas haalde Koopmans in de vierde ronde namelijk bijna neer. De ongeslagen fa voriet hield zich staande maar dat kon alleen via touwen en afklemmen gebeu ren. Lucas dolf toch in de zesde ronde het onderspit toen arbiter Schulein de van Saint Vincent afkomstige bokser een derde openbare waarschuwing gaf. Au tomatisch werd Lucas, 23 jaar pas, daar na gediskwalificeerd. loopbaan, toen zij goud won op de twee sprintafstanden. La Stecher, zo als haar vrienden haar noemen, oogt met haar 1,69 meter en 60 kilo niet als een atlete. „Ik kan trainen wat ik wil, dat gewicht wordt niet minder”. Die harde en tegenwoordig door de computer vastgestelde training werd haar na de spelen van Montreal te veel. In Canada bleken de Westduitse Annegret Richter (100 meter) en de Oostduitse Barbel Eckert (200 meter) sneller dan Stecher, die met zilver en brons genoegen moest nemen. De terugval van Roda JC wordt nog eens duidelijk onderstreept door de cijfers van de laatste zeven wed strijden. Deze leverden 2-12 punten en de doelcijfers 8-14 op. De eerste tien wedstrijden haalde men 17 pun ten en de doelcijfers 18-3. 7- 7 8 10- 4 8- 4 Als op 9 januari de bal weer gaat rollen zal de aandacht zich niet in eerste instantie op de topclubs rich ten. Zoals gezegd zal daar de strijd niet al te spectaculair worden. Be halve een incidenteel succesje zal er verder niet te veel bij de grootmach ten te halen zijn. De aandacht van de voetballiefhebber zal uitgaan naar de strijd om de beide degradatieplaatsen, waar acht ploegen nog voor in aan merking komen. Aan de hand van het verloop zal, wil men niet degra deren, 25 punten een na te streven aantal zijn. Misschien zal de nood in deze regionen de toeschouwers naar de velden lokken, en gaan deze ploe gen er een extra graantje van mee pakken. De spelers zullen de mauwen op moeten stropen. De aantrekkelijk heid van de wedstrijden zal terug moeten komen- Technisch goed en schoon voetbal zal in ons land meer gewaardeerd worden dan kracht- en counter voetbal. De tijden van een nog niet geheel gestopte generatie - liggen nog vers in het geheugen en kunnen ook nu bepalend zijn voor de lijn die in de toekomst gevolgd zal moeten worden om de verloren toe schouwers weer terug te winnen. Ondanks de winterstop, die voor de betaalde sektor afgelopen zondag is ingegaan kunnen de totoliefhebbers toch hun kruisjes kwijt op het weke lijkse formulier. Om de continuïteit onder de toto-deelnemers vast te hou den is een volledig hoofdklasse-ama- teur-programma vastgesteld waarvan dertien wedstrijden toto 51 sieren. In afwijking van de gebruikelijke toe lichting op de toto’s zal de informatie nu hoofdzakelijk bestaan uit cijfer matige toelichting omdat het meren deel der deelnemers niet of nauwe lijks op de hoogte is van wat er dit seizoen in de hoofdklasse van de amateurs is gebeurd. Met de maandag in deze krant ver schenen stand in de drie klassen kan onderstaande informatie een aardig totaal-beeld opleveren. In kolom A ziet u de tot dusver behaalde resul taten van de thuisspelende ploegen op eigen veld. In kolom B staan de resultaten behaald in de uitwedstrij den door de betreffende ploegen. Ko lom C geeft de uitslag van de eerste wedstrijd die de clubs op 28 novem ber tegen elkaar speelden. In kolom D vindt u het resultaat van de wed strijden gespeeld in het vorig seizoen. In deze kolom ontbreken enkele uit slagen omdat Xerxes, DWV, Rohda, UNA en EHC toen nog geen hoofd klasser waren. PARIJS (ANP). Bijna alle vedetten uit de internationale wielersport gaan op 10 maart van start in de eerste belang rijke etappewedstrjjd van het nieuwe wielerseizoen Parijs-Nice. Alleen de Ita liaanse ploegen, die meer commercieel belang hebben in de ongeveer gelijk tijdig te verrijden wedstrijd Tyrreno- Adriatico, ontbreken in de meestal bitter koude „koers-naar-de-zon”. Behalve de Italiaanse zijn alle belangrijke ploegen uit Spanje, België, Frankrijk en Neder land present. Parijs-Nice belooft een wedstrijd van allure te worden. Zeker nu vaststaat dat Polen en de Sovjet Unie ploegen met de beste amateurs zullen afvaardigen. Deze ploegen zullen worden toegelaten, waardoor de wed strijd een open karakter krijgt. Het publiek in Carré (1700 man sterk) ontging een hernieuwde kennismaking melde Engelsman Kevin White. De zwaarwelter beroofde acht maanden te rug Vrïj van diens ongeslagen record. Verleden week verloor hij een partij in Londen na kort tevoren al door de Fransman Bonnetaz te zijn geklopt- Te genstander Adri Huussen moest het nu opnemen tegen Horst Brinkmeijer. De 33-jarige Duitser verloor dit jaar de zwaarweltertitel van zijn land aan Jorg Ei pel. PEC (Z) won zijn laatste drie thuiswedstrijden telkens met 2-1 van resp. SC Amersfoort, Wapeningen en Heerenveen. Budisic maakte tot op heden twee goals voor NAC. Zij leverden wel drie punten, door na de gelijkma ker tegen Feyenoord nu de enige goal tegen Roda JC te scoren. Voor Renate Stecher, die de eerste vrouw was die onder de elf seconden sprintte en zelfs de handgeklokte tijd van 10.8 achter haar naam heeft staan, zijn nu andere zaken dan tij den en medailles op de eerste plaats komen te staan: „Ik wil graag een goede baan als sportinstructrice en later ook kinderen”. Met de Poolse Irena Szewinska heeft Renate Stecher de grootste reputatie opgebouwd van de huidige generatie, maar haar be wondering gaat uit naar een voor gangster, Wilma Rudolph, winnares van Olympisch goud in 1960. „Voor mij was het een genoegen naar haar gemakkelijke manier van lopen en de daaraan gekoppelde enorme snelheid te kijken”, zei Renate Stecher, die zichzelf niet als talent ziet, maar als het resultaat van een harde, uitput tende training en doorzettingsvermo gen. Er zit een vaste lijn in de laatste thuisresultaten van Telstar. 3-1 winst op FC Den Haag; 0-0 tegen Ajax; 3-1 winst op FC VVV; 1-1 tegen FC Utrecht; 3-1 winst op Eindhoven. De volgende thuistegenstander is- Feyenoord. Om te voorkomen dat een snelle sprinter achter elkaar etappes wint, zo als vorig jaar Freddy Maertens met zes, is er aan het einde van elke hele of halve etappe een bonificatie voor de eerst aankomenden. De 27e Parijs-Nice begint op donderdag 10 maart met een proloog, een individuele tijdrit over 6,5 kilometer in het voorstadje Aulnay- Sous-Roi. schakeld te zien. Het nationale elftal kan ook niet op tot de verbeelding sprekende successen bogen. In de voorronde van de W.K. wist men met pijn en moeite van Ijsland te win nen, en leverde de thuiswedstrijd te gen Noord-Ierland niet meer dan een gelijkspel op. Nieuwe voetbaltalenten hebben zich nog niet aangediend. Op een enkele uitschieter na is het de gevestigde orde die de lakens uitdeelt. Verloren jaren op het gebied van de jeugdopleiding openbaren zich nu duidelijk. De volgende ploegen hebben deelne ming met de beste renners toegezegd: Flandria (Maertens), Fiat-France (Merckx), IJsboerke (Verbeeck), Gode- froot), Frisol (Ocana, Raas), Raleigh (Kuiper, Thurau), Kas (Pe Sarrodona, Galdos), Peugeot (Thevenet en Laurent, de winnaar van 1976), Miko-Mercier (Zoetemelk, Poulidor), Gitane (Hinault) en Lejeune (Schuiten, Van Impe). „Voor een kopstoot?”, riep hij ongelo vig uit. „Ik dacht dat het voor mijn oog was, verdomme”. Lucas verbeet zich nogmaals. „Ik klaag niet over de arbiter, in mijn eigen land gebeurt hetzelfde. Maar Koopmans had ik toch mooi te grazen hè?”. De Brit toonde een voor treffelijke stijl en beschikte over een bijzonder gevaarlijke rechtse. En dat ondanks het feit dat hij rechts voor staande is- Twee rechtse hoeken waren ook de tikken die de Nederlander in de vierde ronde dicht bij de ondergang brichten. Koopmans: „Ik ben niet weg geweest maar hij raakte me inderdaad goed”. Koopmans had daarvo'” met ge richte klappen voordeel veroverd maar Lucas vocht bijzonder gecontroleerd te rug. En hij sloeg erg hard. In Engeland cmtlopen de boksers hem. Dat heeft Koopmans ervaren in eigen omgeving. Lucas’ klasse is des te duidelijker als men beseft dat hij pas Zijn zevende partij bokste. Net als in vorige ontmoe- de voorronden van het Europese bridge- kampioenschap voor open paren in Can nes staan Kokkes en Kaiser op de derde plaats. Het veld van 82 paren - 36 gaan donderdag over naar de eindronde - wordt aangevoerd door de Franse inter nationals Cemla-Lebel met een score van 66,19 procent. De Duitsers Piecken- brock-Splettstösser staan tweede met 64,18 procent en Kokkes-Kaiser scoorden 63,26 procent. Van de overige Nederland- see paren valt het gelegenheidskoppel Van Kreijns met Kaas als vervanger van de uitgesloten „Marokkaan” Bob Slaven burg, wat uit de toon met de 67e plaats. De problemen rond Slavenburg zijn zo goed als opgelost, na een telefonisch ge sprek tussen de voorzitters van de NBP en de Europese Bridgefederatie. BONN (UPI). Jarenlang heerste de Oostduitse Renate Stecher op de atletiekbanen. Inmiddels is de konin gin van de sprint echter gestopt. Voortaan zal zij haar klasse in het zaalhandbal tonen. Rust roest beseft Renate, die met een periode van af trainen begint in de zaal, nadat zij zes jaren aan de atletiektop afsloot met de Olympische Spelen in Mon treal. van 0-6 1-8 won van SC Het Nederlandse tafeltennisteam dat 15 december in Amersfoort tegen Griekenland uitkomt, zal bestaan uit Sonja Heltzel, Mari anne van der Vliet, Bert van der Helm en Nico van Slobbe. De Engelse voetbalclub Arsenal heeeft mid denvelder Alan Hudson van Stoke City gecontracteerd voor een bedrag van ruim acht ton. Ook Derby County heeft zich versterkt, want voor 1,2 miljoen gulden werd Derek Hales van tweede-divisieclub Charlton Athletic binnengehaald. De Duitse voetbalbond gaat vrijdag met Hannover ’69 praten over de schuld van de miljoenen marken die de club heeft Het Amerikaanse sportblad „Sports Illius- trated” heeft tennister Chris Evert gekozen tot sportster van het jaar. Egon Steuer zal Steve Powell per 15 december opvolgen als tralner-coach van de eredivisiebasketbalclub Delta Lloyd. Renate Stecher handbalt in het team van de Friedrich Schiller univer- siteitssportclub in Jena, waar zij ook een studie volgt om later in de spart actief te kunnen blijven als instruc- trice. „Ik zou graag eens een gewoon privé-leven willen hebben”, vertelde de 26-jarige sportvrouw, „alleen buurvrouw Stecher zijn”- De kans daarop heeft zij in de afgelopen jaren niet gehad. Toen zij in 1971 in Hel sinki de 100 en 200 won tijdens het Europese kampioenschap, was dat nog slechts het eerste succes van een grootse carrière. Zelfs als zij niet door had willen gaan, zou er in Oost- Duitsland ongetwijfeld gepoogd zijn het talent niet verloren te laten gaan. De communistische autoriteiten wa ren zo trots op haar dat de donker harige atlete werd vereerd met de titel „heldin van de sport”. Dat had Renate Stecher voorname lijk te danken aan het dubbele succes op de Olympische Spelen in München, het hoogtepunt van haar Routinier Brinkmeijer toonde duide lijk dat hij wist hoe Huussen moest worden opgevangen. De 23-jarige Utrechter zette zijn tegenstander vele malen vast tegen de touwen. Hij miste echter de éindstoot om de Duitser naar de mat te krijgen. Deze verdedigde zich bekwaam en liet af en toe uitdagend de armen zakken. Huussen bokste verzorgd maar vond niet de oplossing om de rechts voorstaande Brinkmeijer aan het wankelen te krijgen. Wel slaagde Huus sen erin een paar harde rechtse hoeken op het hoofd van Brinkmeijer te laten landen. Na acht ronden stond het onge slagen record van de pupil van Zweze- rijnen nog recht overeind. Hij boekte een duidelijke 3-0-puntenoverwinning. Brinkmeijer besloot zijn attractief optre den met drie spreidsprongen. Ook daar voor beloonde het goed bezette Carré hem royaal. Tegenvallers Zijn te noteren in NEC en het eerder genoemde FC Twente. Vooral NEC had zich op velerlei gebied versterkt en kon ook Jan Peters in eigen rangen houden. Ook daar blijkt dat kopen van elftal len een onmogelijke zaak is. De be zoekers bleven in grotere geta le uit de stadions. De vele successen en de terugloop van kwaliteit zullen denkelijk de redenen van dit wegblij ven zijn. Internationaal is Nederland eveneens door de mand gevallen. Slechts Feyen oord is nog als Europa-cupdeelne- mer overgebleven. Wij moeten lang teruggaan in de historie van deze wedstrijden om reeds in een vroeg stadium zo veel deelnemers uitge- Voorlopig gaan de wedstrjjdspullen van de betaalde voetballers in de kast om er op negen januari weer schoon en wel voor gebruik uit te komen. Op een enkele inhaalwedstrijd in de eredivisie na, zal de competitie tot die datum stilgezet worden om de voetballers van een rustige kerst en jaarwisseling te laten genieten. Zeventien wedstrijden, de helft dus, zijn achter de rug. De competitiestand is duidelijk, de kaarten zjjn geschud, maar wat heeft deze periode feiteljjk opgeleverd, en wat is er voor het verdere verloop nog te veerwachten? 6 13 2 6 114 6 0 4 2 6 0 3 3 5 2 12 6 0 15 6 0 3 3 6 2 13 7 2 2 3 6 2 13 6 2 13 6 4 2 0 10 7- 2 5 5-4 6 3 12 6 2 2 2 6 3 2 1 6 4 11 6 5 1 0 11 11- 2 6 5 9 8 6 6 0 0 12 16- 3 6 14 1 6 3 2 1 6 2 4 0 Van Helvoirt beweert dat zijn ogen zijn opengegaan tijdens de Zesdaagsen van Munster en Zürich, waaraan hij heeft deelgenomen. Hij beschuldigt 90 procent van de profs van het gebruik van doping. Het besluit van Van Hel voirt is als een volslagen verrassing gekomen. Alleen zijn verloofde, de Zeeuwse wielrenster Agnes Koedam, was van tevoren op de hoogte. EINDHOVEN. De 24-jarige Til- burgse profrenner Wil van Helvoirt heeft zijn carrière met onmiddellijke ingang beëindigd. Als reden hiervoor gaf hij op geen slachtoffer te willen worden van het gebruik van doping. Volgens Van Helvoirt zijn stimulantia normaal in de beroepswielrennerij. Als iemand daar van afziet is het vrijwel onmoge lijk zich te handhaven, aldus de Tilbur- ger, die bij Frisol onder contract stond en sinds kort bij De Onderneming. De drie goals die SVV tegen Hera cles scoorde waren sinds 24 april niet meer voorgekomen. Toen won men met 4-2 van Volendam. Minder fraai echter was dat Lucas twee openbare waarschuwingen in die zesde ronde had gekregen. Eén wegens een kopstoot en een ander omdat hij het break-com-mando negeerde. Na zijn moeilijke periode in de vierde ronde controleerde Kocpmans in de volgende ronde het gevecht. In de zesde ronde evenwel raakte Lucas Zijn opponent op nieuw met een rechtse. Op het moment dat Koopmans in de hoek moest terug stappen am lucht te krijgen deelde Lu cas weer e^n, kopstoot uit. Althans vol gens de arbiter. De eveneens bloedende Fries kwam door de volgende diskwali ficatie toch nog eenvoudig en onbevredi gend aan de winst. James Vrij had in Peter Morris een spectaculaire vakbroeder getroffen. De grapjassende Brit daagde de Amster dammer herhaaldelijk uit maar vergat niet te knokken- Beide boksers namen veel, maar Morris’ kansen vervlogen toen hij in de achtste en laatste ronde op een knie steunend acht tellen rust nam. Vrij boekte daarmee zijn 14e tri omf in 15 parijen. Sjoerd Tuminga boekte in het halfzwaargewicht een zege op de Joegoslaaf Dusan Kusic. Deze geroutineerde bokser maakte het de Amsterdammer er’ last: Tuir.lnga, d s na een blessure voor het eerst sinds een jaar wee.- in de r ny kwrm. won u'te.'n- delijk wel op punten. De vrij Amsterdammer (81 kilo) m -te het gevoel voor de juiste lengte, bereid de wéinig voor met zijn linkse en moest veel stoten links op het lichaam accep teren. Alhoewel de afstand tussen de top- twee en de rest alleen maar groter is geworden blijkt de kwaliteit van het voetbal ook nu de dalende lijn te volgen. Slechts wijzen op de negatie ve vertoningen van Ajax zegt vol doende over het huidige niveau, en dan staat deze ploeg toch mede aan de leiding. Ieder seizoen kent zijn positieve en negatieve uitschieters. In de eerste categorie kan (voorlopig) FC Utrecht geplaatst worden. Van een regelrechte degradatiekandidaat in het vorig séizoen neemt men nu, met een kwalitatief minderwaardig elftal, een derde plaats in voor groot machten als PSV en AZ ’67. Het puntenaahtal wijst vijftien hoger aan dan in de vergelijkende periode van het vorig seizoen. Met de Utrechters hebben ook NAC, Haarlem en Roda JC een nieuwe trend ingevoerd. Fa natiek voetbal in eigen huis, geba seerd op een ijzersterke conditie waardoor negentig minuten lang ge jaagd kan worden op de tegenstander, maar ook aanvallend voetbal moge lijk is. Qua bezoek springen deze clubs ,er dan ook ajs weinige positief Na een negatieve serie punten en de doelcijfers Fortuna SC nu met 4-0 Amersfoort. - De pas 21-jarige Joegoslaaf was hele maal niet bang en trad Tuininga direct onbevangen tegemoet. Al in de eerste ronde werd Tuininga geraakt door een links-rechtse combinatie. De 29-jarige Tuininga raakte op zijn beurt de oppo nent enkele malen met een rechtse, maar wist daarna niet beter te doen dan af te wachten. Het gemis aan wedstrijd ritme en snelheid speelde hem duide lijk parten. Kusic, al 21 partijen achter de rug, toonde over acht ronden minder initiatief. Tuininga mocht zich een ma ger winnaar noemen. Ook al omdat Kusic een openbare waarschuwing kreeg voor afklemmen. Een punt te meer in Tuininga’s voordeel. Bij het begin van het seizoen werd de hoop gekoesterd op een voortzet ting van de zich het vorig seizoen ingezette nivellering. Veel clubs ver sterkten zich in niet onbelangrijke mate, en het zag er naar uit dat de erkende toppers, die niet of nauwe lijks aktief waren op de transfer markt, een aanval op hun positie konden verwachten. Helaas moet ge constateerd worden dat de afstand tussen top en sub-top alleen maar groter geworden is, een verschil dat aan het eind van het seizoen nog groter zal Zijn. Ajax en Feyenoord maken de dienst uit. De rest mag op eerbiedige afstand om de kruimels vechten- Ook PSV en FC Twente, jarenlang ge vreesde achtervolgers, hebben in een vroeg stadium af moeten haken. Ook zij kunnen slechts rekenen op een troostprijs die verpakt zit in Europa cup III-voetbal. FC Twente kan zich ook hier denkelijk voor uitgeschakeld beschouwen, en zal angstig het oog cp de onderste plaatsen gericht hou den.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21