Joegoslavische kringen: Moskou marine CDU/CSU kiest Kohl als voorzitter Rhodesië-conferentie maakt nog steeds pas op de plaats GEMATIGDEN KRIJGEN IN PALESTIJNS VERZET OVERHAND Soares’ partij krijgt ruim 33 pet. Portugese stemmen faciliteiten’ „Tito weigerde 1 Sithole: Woensdag of donderdag schorsing voor een miljoen gulden aan prijzen Oorlogsmisdadigers in Rusland ter dood veroordeeld MOORDENAAR KING KRIJGT GEEN NIEUW PROCES FRIEDMAN KAN WEER LACHEN. WRONG MAN REMBRANDT Pepsi „smeerde” 1,7 miljoen dollar ALIBI 2 D I N S D A G 1 4 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 1 DDK mezei dich (Van onze speciale medewerker Rienko Wilton) BEIROET. In de Syrische hoofdstad Damascus is sinds zondag druk politiek overleg gaande tussen de Palestijnen. Daar is bijeen de land® erzoei lozing t proces raar var sen klei offen ir terwijl osdttoe haddï meer op schaper eraamtt elpost Smith Scheiding Tliptit rappel vekerii tasappd ijker te s dande weker is expert G kreeg n lange asappel- Gif daagd iminentt wereld Tel Aviv Ie, belas taat vai jormalij ndheids it van dt den toet earretl zogenaamde Palestijnse Centrale Raad, een soort Palestijns mini- parlement van 42 leden, dat de hoogste uitvoerende machtbelichaamt in de overkoepelende Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) onder leiding van Jasser Arafat. Verzoening v-i;. Slavië heeft zonder meer negatief gereageerd op verzoeken van de Sovjet-Unie in Joegoslavische havens meer faciliteiten te verle nen aan Russische oorlogssche pen.” Dit hebben Joegoslavische kringen zondag in Belgrado bekendgemaakt. Guerrilla I trijfel door Nico Scheepmaker BELGRADO (UPI). „Joego- onbevredigd ovpr de interne zaken in dit land. „Het is volkomen duidelijk dat het duren. Zij (de Russen) waren volledig i 4 D VF.RTENTIE) li Enfin, u ziet het: een geval dat bepaald niet onderdoet voor Hitchcocks „verkeer de man”, integendeel, sommige ingrediën ten waren hitchcocker dan in de film: de schetsende kunstenares, de geheel foute man die zij aanvankelijk aanwee*. hert niet gecontroleerde alibi, de drie en een half jaar dat Naughton werkelijk zat, het ver moeden dat de werkelijke dader een poli- tieverklikker was. Hitchcock is blijkbaar te vroeg geweest met zijn film! Thomas e actrice driejarij iangeko- oriteitei het land y Maili chnisch iden va afhanke voorbe Zuidafn de krai ijn. gistere >epaaldi doeltrei 'enome linkse e pen tijc iudentei Ondanks positieve verklaringen van het tegendeel "In Moskou zowel als in Belgra do, onmiddellijk na Breznjevs bezoek, overheerst in Joego-Slavië de mening dat het Kremlin heeft geprobeerd zware druk op de Joegoslaven uit te oefenen met het doel hen nauwer te binden aan het Russi sche blok, zo heet het in Belgrado. Volgens westerse diplomatieke kringen in Belgrado waren de Verenigde Staten „bijzonder boos” toen Joego-Slavië Russi sche vliegtuigen zijn luchtruim liet gebrui ken om vorig jaar wapens naar Angola over te brengen en in 1973 naar Egypte tijdens de oktober-oorlog. WASHINGTON (Reuter). James Earl Ray, die wegens moord op Martin Luther King tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, zal geen nieuw proces krijgen. De hoogste Amerikaanse ge- rechtsinstantie verwierp gisteren een ver zoek van Ray om zijn oorspronkelijke bekentenis ongeldig te verklaren. Later verklaarde Ray dat zijn beide advocaten hem tot de bekentenis hadden gedwongen. Zij zouden hebben gevreesd dat een proces de waarde van een te schrijven boek over de aanslag op King verminderd zou hebben. Het hooggerechtshof was het gisteren eens met de opvatting van lagere ge- rechtsinstanties dat Ray vrijwillig getuigd had en voldoende juridisch advies had gekregen. PURCHASE (Reuter). Het Ameri kaanse limonadeconcert PepsiCo heeft in de afgelopen vijf jaar 1,7 miljoen dollar betaald aan buitenlandse functionarissen, zo blijkt uit een rapport van het bedrijf aan de Amerikaanse beurscommissie. Voorts wordt in het rapport echter gezegd dat tenminste 700.000 dollar van dat bedrag zijn uitgegeven voor gewettig de doeleinden Aan wie het overige geld is betaald en voor welke doeleinden, meldt het rapport met Wel wordt gesproken van „dubieuze betahngspraktijken Ray had zich in 1969 schuldig verklaard aan het doodschieten (in Memphis, Ten nessee) in 1968 van de bekende strijder voor burgerrechten. Het kwam na deze bekentenis niet meer tot een proces. donderdag op de hoogte van de essentie van de besprekingen met zijn Russische tegenstrever, aldus de kringen. Te winnen *n de Nationale Puzzelaktie t.o.v Nationaal fond» Beret Leven Er is in Damascus duidelijk sprake van een scheiding der geesten. Het zogenaam- Over structuur en samenstelling van de regering is men het nog niet eens kunnen worden, noch over de verantwoordelijk heid voor leger en politie. de „verwerpingsfront” onder de Palestij nen, waaronder het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van George Habasj, heeft zich uit de Palestijnse Natio nale Raad teruggetrokken. Het „verwer- pmgsfront” wijst iedere politieke regeling met Israel van de hand. Wat zijn nieuwe ideeën precies inhou den, wilde Nkomo niet zeggen. Premier Smith heeft gisteren gezegd dat een regeling van de kwestie-Rhodesië thans verder weg ligt dan voor het begin van de conferentie. Smith, die zondagavond uit Genève naarJSalisbury vertrok, maakte een tus- (Van onze redactie buitenland) LISSABON. De socialisten in Portu gal zijn als winnaars tevoorschijn geko men uit de gemeenteraadsverkiezingen die zondag werden gehouden. Toen giste ren bijna alle uitslagen binnen waren, bleek dat de partij van premier Mario Soares 33,09 percent van de stemmen op zich had verzameld. Dat betekende dat de socialisten 87 van de 304 agglomeratiera- den beheersen, gevolgd door de tot het centrum behorende sociaal-democraten (de voormalige PPD) die er 82 op hun naam brachten. Afrikaanse guerrillastrijders hebben zondag een spoorlijn opgeblazen en een trein laten ontsporen op 10 km. van de Victoria-watervallen, aldus Rhodesische regeringskringen. Een gisteren uitgege ven communiqué zegt dat bij de aanslag geen mensen zijn gedood of gewond. Al tweemaal eerder zijn aanslagen op deze spoorlijn gepleegd. senlanding in Johannesburg en zei daar tegen verslaggevers dat er in het Zwitser- matieke offensief onder leiding van Egyp te, Syrië en Saoedi-Arabië, dat uiteinde lijk in Genève zal moeten uitmonden. De chamounisten hebben gedreigd de alliantie met de falangisten op te zeggen Het communistische Verenigde Kiezers- volksfront boekte een aardige winst. Met 17,66 percent eindigden de communisten op een goede derde plaats. Commentaar van Soares: „Dit betekent dat zij terug wonnen wat zij aan de Volkseenheidsbe- weging (de radicale linkervleugel), die nu totaal gezakt is, verloren". Mario Soares leidde uit de uitslagen af, dat de Portugezen hun vertrouwen heb ben uitgesproken in het beleid van zijn minderheidskabinet, dat nu vier maanden aan het bewind is. De conservatieve centrum-democraten kregen 16,63 percent van de stemmen. Ruim zestig percent van de kiezers was naar de stembus gegaan; 15 percent min der dan bij de algemene verkiezingen in april. Zo’n vaart zal het wel niet lopen nu de beide leiders, Chamoun en Gemayel, elkaar beterschap hebben beloofd. Maar mocht de scheiding doorzetten, dan zal dat een geweldige klap voor de rechtse christenen in Libanon betekenen. BONN (DPA). De CDU-leider Hel mut Kohl is gisteren tot fractievoorzitter van de CDU/CSU in de Westduitse Bonds dag gekozen. Kohl kreeg 230 van de 243 stemmen van de gezamenlijke christelijke fractie. Zijn voorganger Karl Carstens (CDU) werd eenstemmig aangewezen als voorzitter van de Bondsdag. Het werd zondag pas zeker dat Kohl de oppositieleider zou worden van zowel de CDU als CSU. De CSU kondigde enkele weken geleden aan zelfstandig te gaan functioneren in de Bondsdag. Na een gesprek tussen Kohl en de CSU-leider Strauss werd zondag alsnog besloten als een gezamenlijke fractie door te gaan. Twee anderen zijn veroordeeld tot een groot aantal jaren dwangarbeid. In totaal zijn dit jaar, voor zover bekend, in de Sovjet Unie 13 mensen ter dood veroor deeld wegens misdaden in de tweede wereldoorlog MOSKOU (Reuter). Een rechtbank in het Zuidrussische Rostov aan de Don heeft twee Russische oorlogsmisdadigers veroordeeld tot de dood door de kogel, aldus het dagblad Sovjetskaja Rossija gis teren. Gisteren gaven de fracties van de twee partijen hun fiat aan het zondag bereikte akkoord. mdschai ister vai Jrdeniy leilanda e. Op dit beter all len. Ee voor toe de eilat; inder dal rschiller de stich volgen! i aan d! Angoies aagd on eiten t Indiase levenbe- n. ronde anspor tijnstre. ebaande ‘volkinj brieven fgeven. „Ik kom na het reces alleen naar Genève terug als Groot-Brittannië zich bereid ver klaard zijn koloniale verplichtingen weer te vervullen”, aldus Nkomo. „Als er geen hoopgevende tekenen in die richting bestaan vóór we Genève schorsen, zullen we de ondergrondse strijd hervatten.” Afgelopen dagen vielen verscheidene doden en gewonden en Chamoun ont snapte aan een aanslag op zijn leven. Syrische troepen van de Arabische vre desmacht de waakhonden van de vre de in Libanon probeerden in christelijk Oost-Beiroet de gemoederen tot bedaren te brengen en controleerden in moslim West-Beiroet scherp bij barricades. 1 de spe- nd Yard loemd a ik. Ook atenarei worden epgaani levestigd elingssa iad vai opnieuw :en voor van hel raagt de stichtinj ■dt gege U lijkt me wel iemand die zaterdaga vond naar „The Wrong Man” hebt geke ken, een Hitchcock-film uit 1956 waarvan de maestro met nadruk meldde dat hij op een ware geschiedenis was gebaseerd. Dat geloofde ik graag. Ik heb zelden zo’n spanningloze filin gezien. Een brave huis vader werd door persoonsverwisseling aangezien voor een overvaller van banken en comestibleszaken, gearresteerd, voor geleid, maar nog voordat het tot een ver oordeling kwam weer vrijgelaten omdat de op hem gelijkende ware misdadiger gepakt was. Het resultaat van de conferentie Is tot nu toe mager geweest: de vermoedelijke datum van onafhankelijkheid (1 maart 1978) en de mededeling dat Engeland in de periode voorafgaande aan de onafhanke lijkheid een belangrijke rol zal spelen bij de bemiddeling in te verwachten conflic ten tussen zwart en blank. Intussen legt men de laatste hand aan het herstel van de drinkwaterleidingen die zwaar werden beschadigd door een bomaanslag. Heel Lissabon kwam daar door nagenoeg zonder water te zitten. De inwoners van Lissabon moesten met emmers de straat op om bij distributie punten water te halen. Het overleg heeft grote politieke bete kenis. omdat voorstellen worden gefor muleerd die bepalend zullen zijn voor de toekomst van de Palestijnen en daarmee voor eventuele vredeskansen in heel het Midden-Oosten. Beslist zal namelijk wor den of de PLO voorlopig genoegen zal nemen met een Palestijnse mini-staat naast Israel op de westelijke Jordaanoe- ver en in de Gazastrook, vervolgens of een Palestijnse regering in ballingschap zal worden uitgeroepen, en of de Palestijnen zullen deelnemen aan een vredesconfe rentie in Genève. Het wordt daarin gesteund door landen als Irak, dat zich onlangs wederom tegen een Palestijnse mini-staat verklaarde, omdat deze niet levensvatbaar zou zijn en vroeg of laat een kolonie van Israel of Jordanië zou worden Irak en Libië, verte genwoordigers van de „harde lijn” in de Arabise e wereld, blijven kiezen voor het stichten van een seculiere, democratische Palestijnse staat en op ontmanteling van Israel. Inmiddels zijn in Libanon de belang rijkste christen-rechtse militia’s name lijk de „Tijgers” van de Nationaal Libera le Partij van oud-minister Gamille Cha moun en de Falangisten van Pierre Gemayel elkaar in de haren gevlogen. Iemand die zich voor een kenner uit geeft, een Duitser dus, heeft beweerd dat de restauratie van de Nachtwacht onoor deelkundig geschied is. De volgende Duit ser staat ongetwijfeld al klaar om mede te delen dat Rembrandt de Nachtwacht onooordeelkundig heeft geschilderd, en de daarop volgende Duitser zal vermoede lijk de Leidse molenaar Van Rhijn de mantel uitvegen, omdat hij Rembrandt onoordeelkundig ter wereld heeft gebracht. Daar trekken we ons dus alle maal niets van aan. Wel is het even inte ressant te weten dat de buitenlanders bij de informatiestand van het Rijksmuseum na het bezichtigen van de gerestaureerde Chamoun is namelijk al zijn ministers posten (waarnemend premier, defensie, binnen- en buitenlandse zaken) sinds enkele dagen kwijt en dat kan hij als politiek zeer uitgesproken exponent van het ultrarechtse kamp niet verkroppen. GENÈVE (UPI, Reuter, AFP). De gematigde Rhodesische nationalist Sitho le heeft gisteren aan de pers meegedeeld dat de Geneefse conferentie over Rhode- sië woensdag of donderdag wordt geschorst tot eind januari. Sithole zei dit nadat hij had geluncht met de Britse voor zitter van de conferentie, Ivor Richard. Een positief punt in Damascus was de verzoening tussen de pro-Syrische Pales- - tijnse Saiqa-groepering en de Fatah- organisatie, waarvan Arafat ook voorzit ter is. Saiqa en Fatah hebben elkaar tijdens de Libanese burgeroorlog te vuur en te zwaard bevochten. Uit wat genoemde kringen zeggen is duidelijk dat de betrekkingen tussen Bel grado en Moskou na het eerste officiële bezoek van Breznjev aan Joego-Slavië niet goed zijn. De Joegoslavische leiders kregen van Tito te horen dat „Breznjev hierheen kwam om de druk op Joego- ibiaanst Slavië op zoveel manieren te vergroten, nlijkheic dat het ongelooflijk is,” aldus de kringen, ermutse se grens ivaal, d( onderlinge ideologische geschil cal voort- icht is. Pierre Gemayel (links voorgrond). leider van de Libanese falangisten inspecteert zijn ..privé-leger” tesamen met zijn zoon Besbir De spanningen tussen beide militia’s zijn het gevolg van de verdeelde meningen binnen het rechtse kamp over de nieuwe Libanese regering onder leiding van pre mier Selim al-Hoss. Terwijl de falangisten en alle andere partijen waaronder ook de Palestijnen eind vorige week schoorvoetend akkoord gingen met een zuiver technocraten-kabinet, bleef Camil le Chamoun openlijk oppositie voeren. De invloed van het „verwerpingsfront” in de Centrale Raad, die in Damascus bijeen is, is gering Het bezet slechts vier van de 42 zetels. De overige 38 zijn in handen van Fatah, Saiqa en Democra tisch Volksfront van Hawatme en onaf- hankelijken. Al met al tekent zich lang zaam maar zeker een ontwikkeling bin nen het Palestijnse verzet af, waarbij gematigde stromingen de overhand krij gen. die kennelijk bereid zijn constructief mee te werken aan het Arabische diplo- Dat dit geen uniek geval in de criminele geschiedenis is geweest toonde The Observer de volgende dag aan in een bericht over de 29-jarige Ierse Londenaar Tommy Naughton, die voor overval op Mrs. Marise Edlin, waarbij voor 6000 pond aan juwelen werd gestolen, tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, waar van hij drie en een half jaar heeft uitgeze ten: Mrs. Edlin kon als schilderes de goed- gelijkende portretten- schetsen (althans dat dacht men) van de drie overvallers, er werden drie arrestaties verrricht, een van hen was Tommy Naughton, die al enkele keren gevangen had gezeten. Blijkbaar geen aanbeveling. Alle drie kregen tien jaar gevangenisstraf, hoewel Naughton beweerde op het ogenblik van de overval met twee vrienden in een andere plaats een tweedehands auto die te koop was aangeboden te hebben bezichtingd. Bij een line-up werd hij echter door mevrouw Marise Edlin herkend, zoals in The Wrong Man Henry Fonda ook temidden van enkele gelijkluidende types als de overval ler „herkend” werd. Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400, President Tito zou verder „categorisch hebben geweigerd” in te gaan op het verzoek van Leonid Breznjev Russische gevechtsvliegtuigen toe te staan het Joe- goslavisch luchtruim binnen te gaan, ten zij een derde land dat Belgrado vriend schappelijk is gezind daarom zou verzoe ken, aldus de kringen. Joshua Nkomo, een van de leiders van het zwart-Rhodesische „Patriottische Front”, is gisteren uit Londen vertrokken met enkele „nieuwe ideeën” die hij zou voorleggen aan de Rhodesië-conferentie. Maarschalk Tito zou deze en nog eens zeven andere voorstellen van Breznjev van de hand hebben gewezen in gesprek ken onder vier ogen tijdens het driedaags officiële bezoek dat de Russische leider half november aan Belgrado bracht. De Joegoslavische president stelde de leiding leZOCli van communistische partij vorige week leeft gis tn Polei memen ring va: [smidda iet grot voedsel De Nobelprijswin naar economie, Milton Friedman, incasseert in Stockholm 400.000 gulden. Het toe kennen van de prijs aan Fried man is onderwerp van hevige kritiek geweest, omdat de Amerikaanse geleerde adviseur van de Chileense junta zou zijn geweest. Vrijdaga vond werd tijdens de prijsuitreiking geprotesteerd tegen het aanwij zen van Friedman. Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters Tenslotte moet een datum worden vast gesteld waarschijnlijk volgende maand in Cairo voor het bijeenroepen van de Nationale Raad, dat is het uitge breide Palestijnse parlement, dat al deze voorstellen moet goedkeuren. Britse regering geen „resident- commissaris” aanstelt als verantwoorde lijke man voor de periode tot aan de Rhodesische onafhankelijkheid. Bij zijn vertrek zei Nkomo dat zijn groe pering niet na het aanstaande kerstreces naar Genève zal terugkeren wanneer de se conferentieoord op geen enkel punt tastbare vooruitgang is geboekt. „Integen deel”, zei Smith, „volgens mij zijn we thans verder van het doel dan toen we begonnen te praten.” Eenmaal in de gevangenis hoorde Naughton van een van de anders twee veroordeelden, dat zij die overval inder daad gepleegd hadden. Bovendien noem de die man de derde figuur, in wiens plaats Naughton veroordeeld was. Vol gens Naüghton is die derde man een ver klikker van de politie, die om die reden beschermd moest worden. Hoe het zij, het duurde toch nog geruime tijd voordat Naughton vrij kwam. Het bleek dat mevrouw Edlin de eerste keer eau ander in de line-up als de derde dader had aangewezen, een man die, zoals nu bleek, in het geheel niet op Naughton leek. Ik vond dat de werkelijke dader in de Hitchcock-film ook al minder op Henry Fonda leek dan de meeste deelnemers aan de „druppel” van Ted de Braak, maar blijkbaar leken Naughton en de man die de overvallen dame in eerste instantie had aangewezen, helemaal niet op elkaar. Er was nog iets vreemd. Het alibi dat Naugh ton had opgegeven bleek snoch door de justitiële autoriteiten, noch door zijn advocaten te zijn geverifieerd. De man bij wie hij op de bewuste dag naar die auto had gekeken, bevestigde dit (dat ook zijn vrienden dit eerder al gedaan hadden, had kennelijk weinig gewicht in de schaal gelegd). De Rhodesische veiligheidstroepen maken zich ernstig bezorgd over een reeks incidenten in de stad Boelawayo, die het begin van een stadsguerrilla zou den kunnen inleiden. Zaterdagavond vie len in Boelawayo drie doden en zeker zes gewonden bij aanslagen met granaten en automatische wapens op uitgaansgelegen heden voor Afrikanen. Nachtwacht eigenlijk maar één ding wil len weten: hoe is het afgelopen met de man die de Nachtwacht met twaalf mes steken net niet dodelijk verwondde? Zoals u zich herinnert heeft hij, na korte tijd gevangen te hebben gezeten, zelfmoord gepleegd. Bij het Rijksmuseum wil men het gehele geval echter niet sensationeler maken dan het toch al is, en antwoordt men op zulke vragen dat de dader in een „mental hospital” zit in een inichting dus voor geestelijk gestoorden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3