MARGARINE-HEFFING VERWORPEN Tweede Kamerlid Van Leeuwen: DANSLES! Totale heroriëntatie nodig op terrein hartchirurgie Staatslening van 8% percent Voor vreedzame oplossing Cyprus-vraagstuk MAKARIOS VESTIGT HOOP OP CARTER EN DE EEG ARAGNE Mogelijk referendum Schotland en Wales Topman Philips niet al te optimistisch over economie „GRIEK" Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Carter benoemt nieuwe minister OPHEFFINGS UITVERKOOP m. toestemming K.v.K. M BOI Van „Europese concurrentiekracht verslechterd” De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Actie tegen hoge koffieprijzen 1 4 19 7 6 DINSDAG DECEMBER 4 BINNEN- EN BUITENLAND DI> NOORDHOLLANDS PH1LHARMONISCH ORKEST JUWELIER houdt er mee opl! TTTTVÏTüT KORTINGEN VAN 25 tot 50% HORLOGES - GOUDEN en ZILVEREN SIERADEN enz. ’f LI I^BRITTANNIÈi D. (ADVERTENTIE) Europarlement voor heffing op melk (ADVERTENTIE) be- (ADVERTENTIE) Powell (ADVERTENTIE) Boekhandel J. de Slegte B.V., Grote Houtstraat 10Ó, Haarlem, Tel..- 023 - 31 52 50 (Van onze redactie buitenland) Op welke manier? ,.Op welke manier dan de van (ADVERTENTIE) de (ADVERTENTIE) Heel L entrée <f 12,50 (ai.) cjp geldig 7 u •’■V V 1 Uitgezonderd van de melkheffing zijn de over het algemeen zeer arme bergge bieden. Concertgebouw Haarlem - vrijdag 17 december 1976 - 20.15 uur tweede concert MOZART-serie dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT soliste INGRID HAEBLER piano programma: Pianoconcert in A gr.t. KV 414 Pianoconcert in F gr.t. KV 459 Pianoconcert'in Bes gr.t. KV 595. Makarios: ook. AMSTERDAM (ANP) De interna tionale concurrentiekracht van West-Eu- ropa is verslechterd ten gunste van het U kunt deelnemen aan onze voorjaars- clubs, als u inschrijft vóór 18 december. Aanvang ma. 3 jan. 7.30 uur jongeren. 9.15 uur ouderen en gehuwden. Dat van de sitiewa. heeft c waarde ten vai met landbouwzaken, het parlement gis teravond in Luxemburg mee. Het boter- overschot van 270.000 ton is niet ver ontrustend, gezien het feit dat men nog vier a vijf wintermaanden voor de boeg heeft. Met 25 basi: septeml door K ra. Elfke goed v< een du het kac IJmuid' laWine briefte zelf w werd e< stemd Van ie ■vijftig exposit koren nadat Santpot het for: Voor «lachte aan de élemen maar 1 bij de Hjk ,4e de eet zijn Pléiade stekenr 14 tot Burger een af jeugd niet w onderv Er zij; meer manies die hel stuk b NICOSIA. President Makarios van Cyprus verwacht heel veel van de pas gekozen Amerikaanse pre sident Jimmy Carter. Toen bekend werd dat Carter werd gekozen gaf Makarios, sinds 1960 president van Cyprus, alle ambtenaren een halve dag vrij. „Afgaande op de uitspra ken van Carter, geloof ik, dat zijn nieuwe regering zich constructiever opstelt ten aanzien van het Cy priotische probleem”, zegt Maka rios. leven. „De terugslag daarvan op de West- europese economie heeft zich nog niet geheel gemanifesteerd. Men kan dan ook over h et economische perspectief van West Europa niet al te optimistisch zijn, Dit heeft het Tweede-Kamerlid mevr. Hannie van Leeuwen van de AR opge merkt tijdens een bespreking van de staatssecretarissen Hendriks van Volks gezondheid en Klein van Onderwijs en Wetenschappen met de Tweede-Kamer- commissies van Volksgezondheid en On- Makarios ziet als de enige en juiste oplossing de hereniging van Cyprus. „We kunnen noch een zelfstandige Turks- Cyprische stat, noch een zelfstandige con federatie accepteren. Een confederatie is een slechte oplossing, omdat het gelijk staat met verdeling; zo’n situatie brengt ook economische lasten met zich mee voor de Grieks-Cyprioten, hetgeen op nieuw tot conflicten kan leiden. Een andere moeilijkheid is dat in een confe deratie elk van de twee staten op elk gewenst moment de overeenkomst een zijdig kan opzeggen.” DEN HAAG (ANP) Op 22 december staat de inschrijving open op een 8,25 pet 20-jarige staatslening volgens het tendersysteem. De uitgiftekoers en het bedrag Van de lening worden na sluiting van de inschrijving bekendgemaakt. De stortingsdatum is 18 januari 1977, zo heeft het ministerie van Financiën be kendgemaakt. DEN HAAG (ANP). „Er moet een einde komen aan de soms ziekmakende on zekerheid over de ontwikkeling van de hartchirurgie in Nederland. Patiënten die op wachtlijsten staan worden dikwjjls onzorgvuldig behandeld. Geregeld worden zulke patiënten met verandering van operatiedatum geconfronteerd’’. De heffing zal 2,5 percent richtprijs van melk bedragen een periode van drie jaar worden gehe ven. Volgende week maandag zal de minis terraad van de Europese Gemeenschap als de bakens niet snel worden verzet”. Dit zei jhr. H.A.C. van Riemsdijk, presi dent van Philips, vandaag tijdens een Noordamerikaanse en Japanse bedrijfs- rede onder de titel „Ruimte voor het ondernemersschap” voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Amster dam. Jhr. Van Riemsdijk achtte het uiter mate zorgelijk dat "er in de laatste tijd geen enkele voortgang is gemaakt met het proces van economisch eenwording in Europa. de industriële bedrijvigheid en de werk gelegenheid, aldus jhr van Riemsdijk. In Nederland doen zich ontwikkelin gen voor die een bedreiging inhouden voor de toekomst van de economie en daarmee voor de welvaart en het wel zijn. In de eerste plaats geeft de kost prijs van de Nederlandse produkten een stijging te zien, die niet alleen groter is dan die van Amerikaanse en Japanse produkten, maar ook groter is dan die drijfsleven noemde de Philips-topman de van produkten van een aantal Westeuro- sterkere vermogenspositie van met name de Noordamerikaanse ondernemingen en de snellere loonkostenstijging in West- Europa in vergelijking met Noord-Ame- rika en Japan. jaar tot 150.000 ton worden opgevoerd, maar dat is ongeveer het maximum dat kan worden opgenomen. Ir. Lardinois was het volkomen eens met het Tweede-Kamerlid Berkhouwer, dat het nog altijd beter is de melkpoe der naar de Afrikaanse havensteden te verschepen met de kans dat het bij de allerarmsten in het binnenland terecht komt, dan het in Europa op te slaan in koelhuizen wat geld kost of het door veevoeder te mengen. Ondanks de droogte van de afgelopen zomer en de maatregelen die reeds zijn genomen om de boter- en melkpoeder - bergen af te graven, blijft een structu reel overschot bestaan. Makarios: „Ik accepteer deze beschul diging niet. De bewering dat zij geen paspoorten krijgen en dat hun kinderen niet worden ingeschreven bij de burge lijke stand is niets dan Turkse propa ganda. Ik betwijfel of ze in hun nieuwe staat het beter hebben dan vroeger. Ik lees in de Turks-Cypriotische pers dat de bevolking kritiek heeft op haar leiders Ik lees ook dat de Turks-Cyprioten zich achtergesteld voelen bij de Turkse im migranten”. LUXEMBURG (ANP). Het Europees parlement is akkoord gegaan met een voorstel per 1 april in de negen EEG-landen een melkheffing in te voeren om de zuivelhoeren financieel medeverantwoordelijk te maken voor het overschot aan zuivelprodukten. Maar het verwierp een tweede voorstel van de Europese commissie, tegelijkertijd een zogenoemde „mar- garineheffing” in te voeren, om de concurrentieverhouding tussen boter en margarine niet te verstoren en margarineverbruikers er toe te zetten, op boter over te schakelen. Het parlement ging eveneens akkoord met de voorstellen, ter vermindering van het overschot melk op scholen te ver strekken, en meer melkpoeder naar ont wikkelingslanden te sturen. Op scholen zou, behalve volle melk, ook halfvolle en magere melk kunnen worden gedis tribueerd. De hoeveelheid melkpoeder die naar ontwikkelingslanden gaat, dit jaar 105.000 ton, kan wellicht volgend genomen, moet volgens deze fractie om hoog. Er zijn volgens de VVD investe ringen en opleidingsmogelijkheden nodig om het tekort aan goed geschoold perso neel op te heffen. Staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid zeii n dit overleg onder meer dat hij zich altijd heeft verzet tegen een sterke uitbreiding van het aantal hart- chirurgische centra. Hij overweegt zeker voorlopig geen uitbreiding daarvan, wat inhoudt dat het verzoek van het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch een groot hartchirurgisch centrum te mogen gaan opbouwen, hoogstwaarschijnlijk niet zal worden gehonoreerd. Tegen het eind van dit jaar verwacht de bewindsman bo vendien een algemene maatregel van bestuur op grond van artikel 18 van de wet ziekenhuisvoorzieningen. Daarbij wordt inrichting van gespecialiseerde grote centra gebonden aan goedkeuring van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. geopend 10-17 uur en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-18 uur toegang f 6.-. kinderen tot 14 jaar f 4.- voordelige fl^n-Toegang-biljetten bij NS-station§ Amsterdam Zijlweg 49, Tel. 326906 Haarlem Sedert 1849 Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023-312992 paar tot Ol Schee] telijke jecten schoot en da; voor 1 grote gankel een definitief besluit over de voorstellen nemen. Het overschot aan melkpoeder is ge lijk aan dat van eind vorig jaar, 1,1 miljoen ton, zo deelde oud-minister Lar dinois, in de Europese commissie belast De staatsgreep i n juli 1974, beraamd door Griekse officieren van de Grieks- Cyprische nationale garde in samenwer king met het kolonelsbewind i n Athe ne, verdeelde het Cypriotische volk in twee onverzoenlijke p artijen. De coup mislukte, maar was wel aanleiding tot een grootscheepse invasie van de Turkse troepen, die in het noorden 40 percent van het eiland bezette. Makarios vlucht te, maar keerde later weer terug. De Turks-Cyprioten riepen de onafhankelij ke Turkse federale staat van Cyprus uit en kozen Rauf Dentash als hun presi dent. Makarios heeft behalve op Carter en diens minister van buitenland se zaken, Cyrus Vance, de man die een grote rol heeft gespeeld in de Cyprische kwestie, zijn hoop gevestigd op de EEG. „Wij hopen dat zowel Amerika als de EEG hun diensten zullen aanbieden voor een vreedzame en rechtvaardige oplos sing van ons probleem. Ik geloof werke lijk dat deze machten Turkije kunnen beïnvloeden”, aldus Makarios. De aartsbisschop gelooft niet dat men de Grieks-Cyprioten onbuigzaamheid kan verwijten. Concessies moeten van de Kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. Waarom tegen de belangen Turks-Cyprioten? Bent u er zeker van dat u geen be lemmering vormt op dit ogenblik? U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of’t nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat ZM verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). j Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. PROFITEER »n koop NU reed» UW GESCHENKEN voor de a.s. feest dagen Ala u wel eena voor onze etalage heeft gestaan en u dacht „Oh, wat mooi maar wel wat duur!” dan heeft u nu de kans om tegen ZEER LAGE PRIJZEN te kopen. Spekstraat 3 - Haarlem Tel. 327950 Achter de Vleethal Indien het duidelijk zou worden dat u op een of andere manier een belemme ring zou vormen voor de hereniging van Noord- en Zuid-Cyprus, wat zou u dan doen? pese landen. In de tweede plaats geldt juist voor ons land, dat ondernemingen door een samenstel van wetten, voor schriften en procedures in hun bewe gingsvrijheid en daardoor in hun dyna miek worden beperkt. ATLANTA, (Reuter)De pasgekozen Beide factoren tasten de internatio nale concurrentiepositie van de Neder landse bedrijven aan, voor de economie een uitermate gevaarlijke ontwikkeling, zo zei jhr. van Riemsdijk. Voor meer dan de helft zijn wij voor de inkomsten op de export aangewezen. Nederland kan zijn positie op de wereldmarkt al leen veilig stellen door enerzijds een eind te maken aan de lastenverzwaring en anderzijds ondernemingen de ruimte te bieden die zij nodig hebben om ade quaat te reageren en om al die activitei ten te kunnen ontplooien om ook in de toekomst met succes de buitenlandse concurrentie te lijf te kunnen gaan. Waarschuwend besloot hij „Maar wie de economie van ons land in de waagschaal stelt door de Neder- lande ondernemingen armslag te ontne men, mag en kan van ons geen berus tend toezien verwachten”, aldus de heer Van Riemsdijk. Als structurele oorzaken voor de ge bleken grotere veerkracht van het Noordamerikaanse en Japanse be- Turken komen, want zij onderhandelen vanuit een sterke positie. Denkt u dat de TurksCyprioten hun verworven positie willen opgeven? Velen beweren dat zij in het vroegere Cyprus werden gediscrimineerd. Zij zouden als tweederangs burgers worden behandeld, hun kinderen zouden bij de geboorte niet worden geregistreerd. Vorig jaar, aldus minister Van der Stee van landbouw, die tot het einde van het jaar de landbouwraad van de EEG voorzit. werd 11,4 percent van de totale hoeveelheid melk die in de EEG werd geproduceerd 850.000 op 82 mil joen ton aangeboden voor interventie (het uit de markt nemen tegen een bepaald bedrag). Dit kostte de gemeen schap circa 7 miljard gulden. „Te veel, zelfs als men bedenkt dat dit bedrag betrekking heeft op een sector met twee miljoen bedrijven”, aldus Van der Stee. LONDEN. (Reuter)De Britse pre mier, James Callaghan, heeft gisteren beloofd de kwestie van het houden van een referendum in Schotland en Wales over zijn regeringsplannen voor beperkt, zelfbestuur aldaar ernstig te zullen studeren. Hij zei dit bij de opening van het parlementaire debat over de heftig om streden constitutionele maatregel, waar over deze week vier dagen zal worden gediscussieerd en waarvoor naar ver wacht; wordt begin volgend jaar nog 30 dagen zullen moeten worden uïtgetrok- ken. Ongeveer 100 parlementsleden van de twee belangrijkste partijen de re gerende Labourpart,ij en de conservatie ve (oppositie) partij vroegen een refe rendum in Schotland en Wales over de kwestie. De premier zéi gisteren dat de rege ring nog geen beslissing daarover had genomen, maar hij beloofde, dat als de regering ten gunste van een referendum besloot, het wetsontwerp dienovereen komstig zou kunnen worden gewijzigd. In een vol Lagerhuis verklaarde Cal laghan dat het wetsontwerp de eenheid van het Verenigd Koninkrijk zou doen bewaren. Hij zei dat de wens inzake een gedecentraliseerd bewind niet uitzonder lijk was en wees op Bretagne, Corsica en Quebec. De leider van de conservatieve partij, Margaret Thatcher, zei dat het wetsont werp zou leiden tot „conflicten en bit terheid.” Haar opdracht aan haar partijgenoten om bij de behandeling van het ontwerp in tweede lezing tegen te stemmen leid de o.m. tot het ontslag van haar Schotse 'vertegenwoordiger in het schaduwkabi net. Eén van haar aanhangers sprak van „een historische vergissing.” Ook in de Labourpartij is er een harde kern die zich verzet tegen de plannen die voorzien in de vorming van gekozen assemblees in Edinburgh en Cardiff voor de leiding van scholen, gezondheidszorg, sociale zorg en miilieu- voorzieningen. De Schotse assemblee zou wetsontwerpen kunnen aannemen, maar het Britse parlement in Landen zou het vetorecht hebben. man d lenpro dering „Voor! die op Jody Powell dewer heeft verklaard, dat Carter later in de paar week nog meer leden van het kabinet zal bekendmaken, waarschijnlijk don derdag. Uit welingelichte kringen is nog ver nomen, dat Carter nagenoeg besloten fc heeft, dr. Harold Brown, president van het Californisohe instituut voor techno logie, tot minister van defensie te benoe men. Voordat Makarios president werd was hij leider van de Griekse gemeenschap op het eiland. Hij heeft altijd geijverd voor aansluiting van Cyprus bij Grieken land (Enosis). Na de onafhankelijkheid heeft het Enosis-streven, hoewel de re gering er zich niet achter heeft gesteld, meermalen geleid tot botsingen met de Turk-Cyprioten, die 20 percent van de totale bevolking uitmaakt. Makarios: „Ik begrijp dat aan Turkse kant de voorkeur uitgaat naar Grieks-Cyprioten die zich hebben neer gelegd bij de huidige toestand, die zo realistisch zijn dat zij de feiltelijke situ atie accepteren, ook al is die geschapen door geweld. Voor deze wijze van oplos sing vorm ik natuurlijk een belemme ring”. Makarios: „Ik vorm een belemmering, niet voor de hereniging van de twee delen Cyprus, maar voor een oplossing die tegen de belangen van niet alleen de Grieks-Cyprioten in gaat, maar ook van de Turks-Cyprioten”. van de en over NEW YORK (AP) Omdat de koffieprijzen alsmaar blijven stijgen hebben twee Amerikaanse super- marktondernemingen hun klanten aanbevolen „naar iets anders over te gaan” om op die manier te trachten de prijzen naar beneden te krijgen. Eén van die firma’s in Missouri, deelde haar klanten mee: „Wij vin den dat de koffieprijzen zo belache lijk hoog zijn geworden dat wij u vragen over te gaan, op een andere drank totdat de koffieleveranciers hun kosten jegens u verlagen.” Een ander concern in New York heeft via advertenties de klanten aangespoord het te proberen met thee, bouillon, warme chocola of warme cider. „Wij hebben iets dergelijks gedaan toen de suikerprijzen alsmaar stegen en wij geloven dat het deze keer ook goed zal uitpakken.” derwijs en Wetenschappen over de hart chirurgie op 28 oktober. Dat overleg was vertrouwelijk. Het verslag van de bij eenkomst is gisteren openbaar gemaakt. Mevrouw Van Leeuwen, die voorzitter van de commissie Volksgezondheid uit de Tweede Kamer is, meende blijkens het verslag drie oorzaken voor de ach terblijvende ontwikkeling in de hartchi rurgie in Nederland te kunnen aanwij zen: tekort aan geld, tekort aan tech nische mogelijkheden en tekort aafi des kundige mensen. Zij meende dat er wellicht een totale heroriëntatie nodig is op het terrein van de hartchirurgie. Zij vroeg de bewinds lieden uiteen te zetten wat de beste organisatievorm voor hartchirurgische activiteiten zou kunnen zijn. Als waar is, zo stelde zij, dat 1000 operaties per hartchirurgisch centrum het beste is, dan past daarin niet het voorstel van de staatssecretarissen de academische zie kenhuizen maximaal 400 van deze ope raties per ziekenhuis te laten verrichten. Overigens betwijfelde zij of dat getal voor de academische ziekenhuizen wel haalbaar is. De besturen van die zieken huizen hebben daar ook hun twijfels al over uitgesproken. De CDA-leden in de commissies von den, zo staat voorts in het verslag, dat internationaal gezien de ontwikkeling van de hartchirurgie in Nederland geen slecht figuur slaat. De VVD vond het moeilijk continuïteit in het beleid te zien. Het tempo waarin beslissingen worden De gemeenschap is echter fundamen teel, nog te zwak gebleken om ook in een periode van economische teruggang doelmatig als een enkel blok op te treden. Integendeel, de recessie is in Europa aanleiding geweest tot her nieuwd economisch nationalisme. En veel Westeuropese industrieën, zoals ook Philips, hebben in hun produktie-opstel- ling geanticipeerd op een voortgaande economische integratie in Europa. Aan de doelmatigheid van zo’n opstelling wordt afbreuk gedaan, wanneer het in- tegratiestreven niet verder wordt ge concretiseerd. Hierdoor wordt de inter nationale concurrentiekracht van Euro pese ondernemingen aangetast met alle dreigende consequenties van dien voor IJM einde nabije nog ee kader ten. T foto’s, results gehouc der H. hij die ATLANTA (Reuter)— De pasgekozen Amerikaanse* president Jimmy Carter, ricntei heeft de industrieel van Duitse afkomst W. Michael Blumenthal aangewezen als minister van financiën. Verwacht wordt verder, dat Cartel- bekend zal maken, dat Jane Cahill Pfeiffer, gewezen vice-president van de maatschappij IBM, minister van handel zal worden. Carters perssecretaris Makarios: „Dan ben ik bereid mijzelf op te offeren” IERLAN CARDIFF LONDEN Birmingham ENGELAND ^INBURGHi i Glasgow GROOT-1 'WALES •noord- IERLAND e I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4