Machines voor vrijgezellen (en anderen) City Ballet New York in staking Geprononceerde klank bij Alberto Lysy „Opera moet rompbestaan beëindigen kijk 19.50 uur nederland *1 Recital met Mendez en Bitetti FOCO NOVO SPEELT SOCIAAL REPORTAGE-TONEEL NVV wijst op gebrek aan inspraak bij nota Orkestenbestel Bouwens Airtovertniur door lid te worden van de W O F N Fl A G D E C E M P p 1 1 BIJ ATLAS b og ie- id - 9-PERS00NS BUS HUREN? ATLAS 4.70 f 40,— per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine langere huurtijd op aanvrage. Kampervest 23 Haarlem Tel. 312638 RESTAURANT BOEREKOOL met worst alleen donderdags :ht :n vond AMSTERDAM. Het is al weer een jaar geleden dat ik samen met een vliegtuig vol Spaanse gastarbeiders naar hun geboorteland reisde. Vaders en zonen die in ons land het vuile of lastige werk opknapten, daar kazerneachtig bijeen huisden om wille van een bijeen te garen spaarcentje voor een betere toe komst thuis. Van toen herinner ik me vooral de warme ontroering bij het weerzien van de familiele den. Een weerzien dat soms een jaar moest worden uitgesteld. Daaraan moest ik dinsdagavond denken in Mickery, waar de Engelse groep Foco Novo met veel begrip en inzicht een opvoe ring gaf van A Seventh Man, een documentaire-achtig stuk toneel over uit armere landen geïmpor teerde werkers, mensen die bij ons wel eufemistisch gastarbei ders genoemd worden dus. XT*EEN GOEDE WAGEN HUURT U 4' ï- Beeld schrift s 1 O A 1 5 KIIWCT (ADVERTENTIE) Gevoelig arbeidersleed (ADVERTENTIE) Minos keert als „rijke" bollebof terug in zijn arm geboortedorp en vertelt zijn arme neef over de geneugten van de grote stad waar hij werkte. Links Stafford Gordon als Minos, rechts Stefan Kalipha als Georgian. (Foto: Bob van Dantzig). (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) VVD antwoordnr 1877 Den Haag (geen postzegel) tel 070-614121 gebruik daarvan terug. Er wordt dan echt gezwoegd met die kisten. vat goed uit alle elmar, u advise- FOCO NOVO is een theatergroep uit Londen die sinds 1972 theater gebruikt om in verhalende vorm uitdrukking te geven aan sociale misstanden. Het gezel schap heeft zich nu gebaseerd op een boek van John Berger, dat ook in het Neder lands vers van de pers in de boekhandel hoort te liggen, onder de titel De zevende man. Adrian Mitchell maakte er een bewerking voor toneel van die als levende illustratie zou kunnen dienen van de gevoelens die het leven van een buiten landse arbeider beheeersen. Het onbeken- t de slaafse leven, de dikwijls zo gering schattende behandeling waartoe de wes terse autochtoon zich gemakkelijk laat verleiden ten opzichte van de werkman uit zuidelijker streken, dat alles wordt door deze Engelse groep sober maar heel direct in toneelvorm verwoord. Het stuk houdt een soort reportage in. Bijna geheel aan het begin komt in een arm Grieks gezin een neef binnenstappen die zojuist uit de grote westerse stad in zijn simpel dorp voor een vakantie is aangekomen. De geneugten van het geld verdienen zijn hem aan te zién, zowel in kleding en gedrag. Dan besluit de oudste zooh des huizes eveneens een betere toe komst in den vreemde bij elkaar te gaan werken. We zijn getuige van het denigre rend medisch onderzoek, van het eentonig fabrieksleven en het landerig bijeen zijn van de gastarbeiders in hun barakruimte, waar zij op een zo minimaal mogelijk plekje van het bedrijfsleven mogen rusten tot de tijd van werken weer aanbreekt. Inmiddels is dit soort machines een geaccepteerde zaak geworden, ieder modem museum heeft wel een paar „bewogen bewegende apparaten. Veel kijkers beschouwen ze als een grap, anderen zijn vaak gebiologeerd als zo’n machine bepaalde bewegingen uitvoert in ritmen, die de aandacht boeien. Hetzelfde kan met echte machi nes het geval zijn, ze kunnen enorm boeien door beweging en ritmiek, los van het feit dat ze zijn geconstrueerd om produkten voort te brengen. „Onnutte machines” zijn niet nieuw. In een van de boeken van Edgar Allen Poe komt een machinaal bed voor, een hemelbed, dat eigenlijk een machine is. Het bovenste deel zakt ’s nachts naar beneden en drukt de onvoorbereide slaper dood in het benedenste deel. Het was afgeleid van tal van halfautomati- sche martelwerktuigen, die je ook als machines zou kunnen zien, De guilloti ne bestaat nog altijd officieel in Parijs, evenals het gebruik van de elektrische stoel in Amerika. Ook dergelijke apparatuur kan kun stenaars inspireren en de tot 2 januari durende expositie „Vrijgezellenmachi nes’' in het Stedelijk Museum laat dat UTRECHT (ANP). Het bestuur van de kunstenaarsorganisatie NVV (voor heen ANOUK) is het eens met de princi piële uitgangspunten, die minister Van Doorn (CRM) noemt in zijn nota orkesten bestel, namelijk taakverbreding, sprei ding van het muziekaanbod en een lande lijke cao voor orkesten. De kunstenaars organisatie betreurt het echter, dat de nota tot stand is gekomen zonder dat de betrokkenen ooit echt inspraak hebben gehad. In een dinsdag uitgegeven verklaring zegt het bestuur, dat in de nota een beleid wordt ontwikkeld, dat nog aan alle kanten Die naam is aan de expositie gegeven op grond van het boek van de Franse filosoof Michel Carrouges, „Les machi nes célibataires” of „De vrijgezellen machines”, dat in 1954 verscheen. Aan de hand daarvan stelde Harald Szee- mann, die ook in 1972 de Documenta 5 in Kassei organiseerde, de tentoonstel ling voor het Stedelijk samen. Steeds de nieuwste modellen RIJKSSTRAATWEG 145 HAARLEM TEL. 260585 De machine om liefde op te wekken of .De elektrische stoel", vervaardigd naar een beschrijving in het boek „Le surmale" van Alfred Jarry, zoals veel „vrijgezellenmachines” door kunste- ALS LAATSTE Mickery-voorstelling van dit jaar zonder meer een die ons naar een mea culpa verwijst, maar die ook uitstekend toneel laat zien. En dan ook al weer twee uur lang, iets wat je in dit theater toch niet gewend bent. Op 8 janua ri komt Seventh Man naar de Toneel schuur in Haarlem. KO VAN LEEUWEN. Grote Houtstraat 21 A SEVENTH MAN is door Roland Rees gevoelig geregisseerd. In een eevoudige, maar doordachte vorm komt de inhoud over, geheel belicht vanuit de buitenland se werknemer, zonder emotionele gefor ceerdheid. Het is misschien niet nieuw, Wat Foco Novo met dit stuk komt vertel len, maar de wijze waarop het gebeurt is indrukwekkend door zijn eenvoud. Een oplossing voor dat gastarbeidersleed wordt trouwens niet gegeven. Is ook niet eenvoudig, zolang de verschillen tussen hun thuis en het onze zo groot blijven. In elk geval gunt deze Engelse groep ons een verhelderend beeld van het innerlijk van al die pittoreske graag gefotografeerde armoe in Griekenland, Turkije, Spanje of noem het maar. NEW YORK (AP). Door een staking van orkestmusici zal het vermaarde Newyorkse City Ballet de rest van het seizoen-1976 vermoedelijk niet kunnen voltooien. Een van de traditionele opvoeringen die daardoor komen te vervallen is die van de Notenkrakers-suite van Tsjaikowski. De staking was maandag begonnen als gevolg van problemen over de salariëring en de werktijden. De 62 leden van het orkest eisen een salarisstijging van 75 dollar per week (waardoor men komt op 400 dollar). Ook willen zij per week gemid deld 40 uur gegarandeerd werken in plaats van 25 uur zoals thans. Voorts eisen zij dat hun werkweek wordt terugge bracht van zeven tot zes dagen. Natuurlijk waren dit soort machines, ook beschreven in romans van Ray mond Roussel, Alfred Jarry en voorko- mende in „Frankensteinfilms”, uit gangspunten voor dadaïsten en surrea listen. Van Marcel Duchamp is bekend zijn „Bruid ontbloot door haar vrijge zellen, zelfs”. Die bruid is hier te vin den. Een werkelijk bewegende machi ne is het niet, zie het liever als een plan voor een werktuig, bevestigd tegen een grote glazen plaat. Naar goed dadaïs tisch gebruik is deze „voorstelling” niet te ontraadselen, hoogstens associatief te duiden als je de symboliek ervan wil lezen. En nu stuit ik bij deze tentoonstelling op enige irritatie. Carrouges vond terecht voor een aantal van deze machines (al of niet alleen in de litera tuur te vinden of werkelijk uitgevoerd) de naam „vrijgezellenmachines”. Hij gaat dan in op de functies van deze machines, de vruchteloosheid, de onproduktiviteit, enzovoort. Daaraan kun je het begrip vrijgezel in wijder verband koppelen. Er zijn ook machi nes getekend en soms uitgevoerd, die inderdaad suggererern dat je machi naal met dergelijk gerief tot erotische bevrediging kunt komen. Er zijn echter ook machines, die met het begrip erotiek niets te maken heb ben, wel met bijvoorbeeld de dood, zoals de aangehaalde voorbeelden. Er zijn ook door kunstenaars ontworpen robots, die alleen maar variaties zijn van de robots, die we uit de science fiction literatuur kennen Andere sug gereren de kosmos of de vier elemen ten te symboliseren. Via een zeer opzet telijke gedachtengang en het hanteren van tal van zeer gezochte symbolisenn- vooruitloopt op toekomstige ontwikkelin gen en derhalve op vermoedens is gefun deerd. De kunstenaars vrezen dat daar door van het beleid niets terecht zal komen. gen, waarin dood en sex samenvallen, komt Carrouges dan tot de slotsom dat het steeds om „vrijgezellenmachines” zou gaan. Hij stelt dat de stoommachine aan trekkelijk is als erotisch symbool omdat een locomotief fallische pijpen heeft, omdat ze hijgt en omdat het mechaniek bewegingen uitvoert die de erotische fantasie prikkelen. Nu kun je, pathologisch gedacht, inderdaad dit soort verbanden leggen, maar het is een te vergezochte constructie om het „machinepark” in het stedelijk uitslui tend zo te verklaren. Het is overigens een heel oud Freudiaans kunstje om via associaties zowat elk ding binnen het raam van de erotische symboliek te plaatsen, iets waarvan de psychologie allang heeft af gezien. Enfin, Carrouges ziet daar dus niet vanaf geeft aan de machines, afbeeldingen, kindertekeningen ook (die vaak inderdaad zeer erotische ten- denzen hebben) een zwaar beladen ero tische mythevorming mee, die soms terecht is, maar soms ook op niets slaat. En in die gesteldheid denkende, of meelevende, kun je nu in het Stede lijk Museum allerlei frappante dingen zien, soms gruwelijk, soms bevrijdend- geestig, zonder het gevoel te hebben dat je je persé moet bevinden in een tempel waarin de Griekse god Eros de enige is die uit de toneelmatige „Deus ex machina” kan worden getoverd. Gelukkig hoor je uit sommige machi nes ook alleen maar van verre het gelach of tevreden gebrom opklinken van een kunstenaar die met veel ple zier zomaar een gekke „onnuttige machine” heeft vervaardigd, een kari katuur van de verslaving die de mens jegens de techniek toont. HEIN STEEHOUWER VELEN ZULLEN zich de tentoon stelling „Bewogen beweging” herinne ren, nu al weer jaren geleden nog onder Sandberg, in het Amsterdamse Stede lijk Museum. Er werd getreurd om het verval (is dit nu óók al kunst), er werd gelachen om de vondsten. Het was een expositie van „onnutte machines", eigenlijk karikaturen van machines. Ze toonden aan dat onze verslaving aan de techniek ook kunstenaars kan inspireren tot mechanische bouwsels, machines dus, die alleen maar bewe gingen demonstreerden. Het gemeen tebestuur liet „De weduwe van de wielrenner” van Robert Muller zelfs verwijderen, omdat dit fiets-achtige apparaat duidelijk verwees naar masturbatie-mogelijkheden. Van Jean Tinguely was er een machine die teke ningetjes kon maken. duidelijk zien. Het is in hoofdzaak een documentaire expositie, met veel geschriften, tekeningen, affiches en dergelijke. Maar er zijn ook echte „vrij gezellenmachines”, zoals ze nu worden genoemd. Inmiddels is er een mythe gerezen rond dit type machines, dat niet alleen •ontstaan is in de ateliers van beeldende kunstenaars. Kafka beschreef een onbestaande martelmachine in zijn in 1914 verschenen gruwelnovelle „In de strafkolonie” en zo, hebben meer schrijvers „in litteris” machines ont worpen, die overigens soms door beel dende kunstenaars zijn nagebouwd. Zo valt onder meer Kafka’s dodelijke machine nu in het Stedelijk te „bewon deren”. Ze klopt niet geheel met Kaf ka’s beschrijving, maar ze maakt die wel duidelijk. AMSTERDAM. Yehudi Menuhin's vroegere protégé; de intussen zeer beken de violist Alberto Lysy (van het ensemble Camerata Lysy) streeft een gepronon ceerd klankideaal na. Het houdt onder meer een wat zoetgevooisde loonvorming in. die zich zelfs bij een temperamentvol le aanpak als effect blijft aandienen. De positieve zijde van die geaardheid was op het gisteravond in de Kleine Zaai van het Amsterdams Concertgebouw gegeven recital, bij uitstek waarneembaar in Ysaye’s Solosonate in e, waarin Lysy zijn naam als instrumentalist van hoog niveau bevestigde. Vol spannende tegen stellingen en met heldere belichting van (voor de opbouw functionele)details, kwam Ysaye’s uiterst virtuoze stuk opti maal tot ziin recht. Dat de bedoelde manier van spelen Dij het uitvoeren van bepaalde literatuur als een belemmering kan werken, was overi gens even duidelijk te merken in het voor viool en piano geschreven Duo Concer tant van Stravinski, waarin het niet zozeer aankomt op „mooi” spelen, maar waarbij dat soort esthetische uitgangspunten juist moet worden vergeten om tot een werke lijke karaktervertolking te kunnen komen. Lysy en zijn partner bij de uitvoe ring van dit werk, de vingervlugge pianist Eke Mendez, bereikten ook geen artistieke eenheid in dit vijfdelige Duo. De hier vaak zeer onafhankelijk geschreven partijen kregen in de praktijk beslist niet het gewenste verband en ondanks hoge tempi ontstond in het spel toch nergens de ware en soms agressieve, door Stravinski inge bouwde vitaliteit. Geslaagder was het musiceren van Lysy en Mendez in Prokofjev’s Tweede sonate voor viool en piano (die bekender is in zijn oorspronkelijke versie als Fluitsonate). Hoewel de charme van Alberto Lysy’s toonproductie in het dikwijls stroef aan doende toucher van de begeleidende Eke Mendez geen beantwoording vond, kwam het, speciaal in het gevoelige Andante en in de bruisende finale, tot een artistiek bevredigend resultaat. Met het slot-akkoord van Prokofjev’s Sonate was de pauze bereikt en daarmee het uitvoerend aandeel van pianist Men dez beëindigd. Want Alberto Lysy deelde dit recital, wat het tweede gedeelte betrof, met de (evenals Mendez en ook Lysy-zelf uit Argentinië afkomstige) gitarist Ernes to Bitetti, met wie hij de Sonata concerta- ta in A van Paganini vertolkte. In deze gracieuze sonate - een jeugdwerk van de componist met een wat stiefmoederlijk bedeelde finale - begeleiden de beide instrumenten elkaar om beurten en die nen gitaar en viool elkaar op steeds hoffe lijke en opgewekte. Rococo-achtige wijze van repliek. Lysy en Bitetti gaven elkaar ook alle ruimte om in de daartoe uitnodi gende fragmenten met fijn-expressieve solistische trekjes voor de dag te komen. Ernesto Bitetti liet de klasse van zijn spel echter vooral blijken in vijf preludes voor gitaar-solo van Villa-Lobos, waarin de folkloristisch geaarde atmosfeer op poëtische wijze door hem werd opgeroe pen. Grote zangrijkheid en klankdifferen- tiatie - van uiterst dromerig en mild tot haast gemeen metallisch - hielden Bitetti’s gitaarspel van passage tot passage boeiend. JOHAN VAN KEMPEN ZONDER theatrale opsmuk zijn ook de toneelhulpmiddelen die de groep gebruikt. Er ontrollen zich zo nodig ach terdoeken en om situeringen van de scè nes aan te geven wordt er handig gebruik gemaakt van grijze houten boxen die in verschillende opstellingen prima dienst doen. Zo vind ik bijvoorbeeld in de lopen de bandscène een uiterst functioneel AMSTERDAM (ANP). Het is drin gend noodzakelijk dat de Nederlandse opera zijn rompbestaan zo spoedig moge lijk beëindigt. Dat moet zeker een feit zijn als het Amsterdams muziektheater zijn deuren opent. Dit houdt in, dat er in de randstad een orkest beschikbaar moet komen dat permanent als opera-orkest gaat functioneren. Dit voorstel heeft de Nederlandse Toon- kunstenaarsbond (NTB) gelanceerd in een brief aan minister Van Doorn (CRM) naar aanleiding van plannen voor de opera-voorziening in ons land. De NTB denkt voor de opera aan het Amsterdams Philharmomsch Orkest, dat vergroot kan worden om ook de opera-bediening voor zijn rekening te kunnen nemen. Voor de uitbreiding kan het Nederlands Kameror kest misschien de musici leveren. Opheffing van het Nederlands Kamer orkest is naar de opvatting van de NTB in geen geval gerechtvaardigd. Maar moge lijk achten de musici van dit orkest de suggestie aanvaardbaar ook onderdeel te zijn van een opera-orkest als zodoende tevens het kamerorkest kan blijven func tioneren. De NTB is het eens met de opvatting van de werkgroep opera-voorziening, dat er voor opera-zaken een centrale vestiging moet komen in Amsterdam met produktie-steunpunten in Enschede en in Maastricht. De muziekdramatische voor ziening moet de activiteiten omvatten van de Nederlandse Operastichting, Opera Forum en de Hoofdstad-operette. De financiering ervan zal door de rijksover heid moeten geschieden. Daarbij mag niet elke regionale en lokale bemoeienis wor den uitgesloten, aldus de NTB. tG DOORDAT de mededeling van Foco Novo zo kristalhelder overkomt, zou je bijna vergeten dat er ook nog zoiets als toneelspelen met ze aan de hand is. Dat gebeurt overigens uitstekend. Zwakke plekken zijn mij niet opgevallen en gevoelsmatig heb ik het meest genoten van Stefan Kalipha, Terry Jackson en Joan-Ann Maynard. Laatstgenoemde zingt het stuk verhalend-becommen- tariërend aaneen met een primitief- gevoelige warme stem. Daar wordt heel mooi muziek bij gemaakt met behulp van onder meer gitaar, fluit, saxofoon. (ADVERTENTIE) Uw toekomst. Uw geluk, Uw zekerheid. Uw werk, daar gaat het om Daarom verlangen wij vrijheid en ontplooiing, geen overheidsdwang Daarom vechten wij voor een andere regering en een ander beleid Gericht op puinruimen en samen opbouwen Kijk vanavond en steun ons Ronduit teleurstellend noemt het bestuur het feit dat Van Doorn de positie van het Nederlands Kamerorkest nog steeds ter discussie stelt. De argumenten voor een opheffing zijn volstrekt onge loofwaardig, aldus de verklaring. Alle auto’s met ladio v vanaf 2/ p. dag, mkl 100 km naars zijn gemaakt tiaar aanleiding van fantastische beschrijvingen in de literatuur De getoonde machine sym boliseert net verband nissen erotiek en dood. i door Hein Steehouwer \oO o* 'o üi o i o oooo

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11