Twee doden en vijf gewonden Van Helvoirt Geen details bij voetbalduel Tafeltennisfinales in sporthal Beverwijk 99 53 Basketbalploeg s ie- Jongeling contra voetbalvandalen SPDRTSSW mogelijk zonder Luisterplezier zonder kopzorg „Merendeel profrenners gebruikt doping, meer zeg ik niet „Amerikanen a CQ NNTB-cup en Limburg Coupe ERRES SCHAATSER COATES REKENT ONDANKS GESCHEURDE ACHILLESPEES OP DEELNAME AAN W.K.: De gezamenlijke banken en spaarbanken. De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. 5 O Erres HiFi/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier. LLEN WOENSDAG 1 5 D ECEMBE R 19 7 6 SPORT 0 celen 99 Goud, r MES Losse tuner, losse versterker, losse platenspeler en losse cassette-recorder laten zich doorgaans prima kombineren tot een stereo-installatie. Let er wel op dat de onderlinge specifikaties van de verschillende apparaten niet teveel uiteen lopen. (Van onze sportredactie) -- (Van onze sportredactie) het niet hard gaan (Van onze sportredactie) is I nd decer inkoop va ttentie ee >5 winke- 'koop Bij de dames staan Judy Williams, Marjan van der Vliet, Sonja Heltzel en Bettine Vriesekoop (als 15-jarige houd ster van de Limburg Coupe) garant voor een interessant toernooi. Sommige voetballiefhebbers waren ge wapend met pistolen. Anderen droegen stenen, stokken en riemen met zich mee. De politie moest er aan te pas komen om met behulp van traangas een eind aan de relletjes te maken. Een persoon overleed aan een kogelwond, een ander vond de dood ten gevolge van een slag op het hoofd. Wil van Helvoirt vindt, dat het de verantwoordelijkheid van de beroeps renners zelf is of men met doping via-via. Nu is het eens bekend ge maakt door iemand die er middenin zit, door een coureur. Dat lijkt me voldoende. -Het enige wat ik er nog van wil zeggen is, dat ik beslist niet fantaseer en voldoende gezien heb om vast te stellen dat het merendeel van de beroepsrenners doping gebruikt.” Wil van Helvoirt: „Ik heb voldoende ge zien”. HAAG (ANP) dat er Haarlem sl. 320431 Zijn ploegleider Koos Rook noemt de houding van Wil van Helvoirt „nogal naïef.” Rook: „Ik vind ook, net als Van Helvoirt, dat doping niet hoort. Maar wanneer je in de wieler sport zit, dan weet je dat dit bestaat- Die situatie ken je. Dat is een gege ven. Daarom vind ik Van Helvoirts reactie naïef.” zijn sport wil beoefenen en zijn li chaam wil verzieken. „Ik”, zegt hij na een uiterst korte prof-loopbaan van een half jaar, „had er schoon genoeg van. Dat die anderen zo door willen gaan, moeten ze zelf weten. Ik voel me niet geroepen om over dat leven bijzonderheden te vertellen. Maar ik ben geschrokken van wat ik gezien heb. met name in de twee zesdaagsen dite ik reed, Münster en Zürich. Het was echt erg.” jewoud wenste geen betaling meer voor zijn verblijf gedurende de wintermaan den en dat betekende een kosteloze in woning en voeding voor Coates, die zich via via ook nog zag gesponsord door een boetiek” uit Amsterdam. week sloeg het noodlot bjj de Australiër toe, toen hjj bij de avondwedstrjjden in Heerenveen tijdens het inrijden met de punt van zijn rechterschaats diep in de hak van zijn linker voet drong. Resultaat: een gescheurde achillespees. Colin Coates: „Ik heb eerst nog geprobeerd de 500 meter te rjjden, maar na een paar meter deed het al ontzettend pijn’’. ORANJEWOUD. Terwijl de concurrentie al vroeg in het seizoen sneller dan ooit over de jjspistes van Europa scheert, zit Colin Coates in hotel Tjaarda in Oranjewoud met zjjn linkervoet in het gips mistroostig voor zich uit te zien. Vorige Mexico heelt tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal voor amateurs voor een verrassing gezorgd door met 7-6 te winnen van de Dominicaanse Republiek. Cuba won met 12-2 van Zuid-Korea en gastland Columbia had ook al geen moeite met Pana ma: 12-5. Porto Rico leidt met 12 punten uit zeven wedstrijden, gevolgd door Cuba met 10 uit 6. Volgens de Amerikaanse bokspromotor Don King heeft Muhammad AU, wereldkam pioen in het zwaargewicht, toegestemd in een gevecht met George Foreman. Naast Nigeria, Haiti, de Fllipijnen. Japan, Canada (Montreal) en de Verenigde Staten (Cleveland) behoort ook Syrië (Damascus) tot de mogelijke landen waar te zijner tijd wordt gebokst. De SYri- sche regering heeft zelfs een aanbod van 16 miljoen dollar (bijna 40 miljoen gulden) ge daan. worden georganiseerd, maar deze vereni ging liet het 'door financiële moeilijkhe den drie maanden geleden plotseling af weten. Rapidity-bestuurslid J. Zuider- wijk, tevens lid van het bestuur van de NTTB, heeft toen positief gereageerd op de vraag of Rapidity niet als stand-in wilde fungeren. De heer Zuiderwijk: „Eigenlijk is drie maanden een te korte voorbereidingsperiode. Neem nou alleen maar het feit dat de sporthal eigenlijk al vol zat. Alleen door medewerking van beheerder Schaap van de sporthal is het nog voor elkaar gekomen. We zullen het toernooi echter sober moeten houden, omdat er op deze financiële uitgave door Rapidity niet was gerekend.” Verder doen bij de dames nog mee Mieke Arntz, Jolanda Noordam, Brigitte Kooter, Annemarie Smits, Marjan Wage makers en nationaal jeugdkampioene Sandra de Kruiff. Er zal worden gespeeld volgens het „best of five-systeem.” Oorspronkelijk zou de eindronde door de vereniging Hia Panels uit Apeldoorn BEVERWIJK. In de Beverwijkse sporthal zullen het komende weekeinde de finales van het wintercircuit om de NTTB-cup voor heren en de Limburg Coupe voor dames plaatsvinden. De or ganisatie van het gebeuren is in handen van de Beverwijkse tafeltennisvereniging Rapidity. Vrijwel alle bekende Neder landse spelers en speelsters in de tafel- tenniscompetitie doen aan deze finales, waar ettelijke voorrondes voor zijn ge speeld, mee. BUENOS AIRES. (UPI) Tijdens vechtpartijen tussen supporters van de voetbalclubs Colon en Talleres zijn in de Argentijnse stad Santa Fe twee doden gevallen. Vijf personen raakten zwaar gewond. De incidenten begonnen toen de fans van Talleres probeerden het gedeel te van de tribune waar de aanhangers van de tegenpartij zich ophielden, bin nen te dringen. Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst De eigenaar, die hij overigens nog niet in levenden lijve heeft aanschouwd, komt hem tegemoet in de reiskosten, die Coa tes moet maken voor het bezoeken van de grote toernooien. Coates: „De Austra lische bond betaalt niets.” De rest van het geld spaarde hij over van zijn werkzaamheden als loodgieter in het Amerikaanse Champaign in de staat Hlionois. In Champaign deed hij aan het eind van het vorig seizoen mee aan het wereldkampioenschap „shorttrack- ra-cing”. Dat zijn schaatswedstrijden op een binnenbaan. Hij werd tijdens die wedstrijden tweede op de 1500 meter, een 1500 meter die er wel even anders uitzien dan de Europeanen gewend zijn, omdat de binnenbanen louter bochten werk opleveren. Colin Coates is overigens geen vreem- Cplin Coates: „Een eigen trainer heb ik nooit gehad. Als Leen en Gemser in de buurt waren hielpen ze mij wel eens en ook Ard Schenk en Kees Verkerk waren erg behulpzaam. Je vraagt je nu wel eens af hoe ver ik zou zijn geko men. als ik eerder was begonnen en constant een trainer had gehad. Kees Verkerk heeft eens gezegd: je zit nog vijf percent van de wereldtop af en die vijf percent is de trainer.” de in dat métier, omdat hij juist in Australië op de binnenbanen zijn eerste schaatsschreden zette. Coates: „In 1967 pikte de. Australische Bond mij van het ijs en stuurde mij naar Noorwegen om me daar voor te bereiden op de Olympi sche Soelen in 1968. Ik had toen nog nooit op een buitenbaan gereden.” Colin Coates durfde het avontuur aan. verliet Melbourne en begon zijn avontuurlijk bestaan als schaatser. Eerst met -weinig succes, maar dank zij de incidentele hulp van mensen als Leen Pfrommer en Henk Gemser leerde hij steeds meer en ging hij steeds sneller. Als grote favoriet bij de heren gaat Trevor Taylor van start. De Engelsman, die dit seizoen voor het eerst in de Nederlandse competitie speelt, heeft tot nu toe nog geen enkele nederlaag hoe ven incasseren. Waarschijnlijk zal hij wel grote tegenstand ondervinden van Nederlands kampioen Bert van der Helm, die vorig jaar ook de NTTB-cup voor zich opeiste. Verder kunnen Nico van Slobbe (vorig jaar Nederlands kam pioen), René Hijne, hoewel deze speler erg wisselvallig is en de Duitser Richard Fritz voor verrassingen zorgen. De lijst met tien deelnemers wordt gecomple teerd door Han Gootzen, Bert van der Ham, Ron van de Aa, Anton Will van Zoelen en Hans Lingen, de bekerhouder van twee jaar geleden die nu wegens militaire dienst wat is teruggevallen, maar zich desondanks heeft geplaatst voor deze finaleronde. En wees er op voorbereid dat de aansluiting met al die pluggen en snoeren een ingewikkeld gedoe is. Het kan natuurlijk allemaal veel eenvoudiger. Met de Erres HiFi/Stereo-kombinatie SX 6955. Tuner/versterker, platenspeler en cassetterecorder zijn in één fraaie kombinatie ondergebracht. De bediening is kinderlijk eenvoudig. De weergave boven alle kritiek verheven: de HiFi-norm Din 45500 wordt ruimschoots overschreden! Andere sterke punten: het uitgangsvermogen van 2x15 Watt kontinu.2x20 Watt muziek, de druktoetsen voor 4 voorkeurstations, ruisonderdrukking (DNL), de losse mikrofoon om zelf voor disk-jockey te spelen enz. Maar de plezierigste verrassing is mis schien wel de adviesprijs: f 1.599,-. Inklusief 2 luidsprékerboxen,mikrofoon en stofkap. Wanneer gaat u kijken en luisteren bij uw Erres-dealer? Verweer van de coureur in kwestie: ..Natuurlijk was ik op de hoogte van het dopinggebruïk. Bij de amateurs kom je daar heus wel achter. Alleen, ik wist niet dat het zo erg was. Xn die zesdaagsen ontdekte ik dat er abnor maal veel stimulerende middelen worden gebruikt en ik wil het risico niet nemen om daaraan ook verslin gerd te raken.” Wil van Helvoirt vindt dat hij met zijn opmerking alleen al voldoende bijdrage leverde voor een zoveelste bezinning op het bekende probleem. „Ik heb geen zin in onthullingen”, redeneert hij, in flagrante tegen spraak tot de verwachtÜtïgen die hij zelf in zijn eerste publikatie wekte. „Maar volgens mij is iedereen er voldoende op geattendeerd. Men weet dat er doping gebruikt wordt, maar de berichten daarover gingen altijd e u wenst aliteitsstof- zits, 3-z* jarantie q ing direct ek aan q i zijn dis ieds vana' 1450-2802 nborg fa- Santpooit msterdarr- (Tuindorp :erdam-W aopend o Hebben de bewindslieden de indruk dat deze vorm van vandalisme een steeds vaker voorkomend verschijnsel is, in het bijzonder na belangrijke sport wedstrijden, vraagt Jongeling. Hij dringt er verder bij de bewindslieden op aan een meer gedetailleerde uiteenzetting te geven van de toegebrachte schade en de daaraan verbonden kosten. Worden er, informeert hij, ook pogingen onderno men om de daders te achterhalen en op hen de kosten te verhalen. Tenslotte doet Jongeling de bewindslieden het ver zoek zich te bezinnen op te treffen maatregelen tegen dit vandalisme. „Ik doe mee, al zal kamer. Van de Nederlandse jongens kreeg ik nog wel eens een lunchpakket.” Juist voor al die mensen, die hem in de loop der jaren hebben geholpen en hem nu nog steeds de helpende hand bieden, had Colin Coates dit seizoen graag het onderste uit de kan gehaald op schaats- gebied. Colin Coates: „Ik heb met Leen Pfrommer gewed om gebak met slag room, dat ik op de 1500 meter onder de twee minuten zou rijden. Ik heb hem opgebeld, hij heeft gewonnen. Maar ik doe mee aan de wereldkampioenschap pen in Davos en Alkmaar. Het zal niet hard gaan, maar ik doe mee.” Toen hij zijn schaatsen afdeed stond het bloed in zijn schoen. Vrienden brachten hem naar het Heerenveense ziekenhuis, waar hij onmiddellijk onder narcose werd gebracht en geopereerd. Doktoren achten acht weken nodig voor ziijn herstel. „Dan kan ik nog mooi meedoen aan de wereldkampioenschap pen in Davos en de WK sprint in Alkmaar,” rekent de dertigjarige Colin Coates optimistisch voor. Het noodlot kon Colin Coates niet ongelukkiger treffer dan juist in de aanloop tot dit voor hem erg belangrijke seizoen. Van een „voor gek versleten schaatser’’ wist de Australische loodgie ter zich de laatste paar jaar ongemerkt tussen de sterkste allrounders ter wereld te rijden. Een vierde plaats op de tien kilometer tijdens de zo gedenkwaardige wereldkampioenschappen vorig jaar in Heerenveen was daar een concreet be wijs van. Hij begon steeds beter en harder te rijden en juist deze winte had hij financieel ook heel wat minder zorgen dan voorheen. De directie van hotel Tjaarda in Oran- Colin Coates, het linkerbeen in het gips: „Een weddenschap met Leen Pfrommer om gebak met slagroom heb ik verloren”. Sinds 1972 is Colin Coates een vaste gast in Heerenveen en kijkt vooral Jeen van den Berg nog wel eens naar hem om. Financiële zorgen zorgden er steeds voor dat hij op de grote toernooien lang niet die faciliteiten had als leden van bijvoorbeeld de Nederlandse kernploeg. Coates: „In Davos sliep ik in de kleed- Daarom gaat Wil van Helvoirt (24 jaar) na een glanzende amateurcar- rière (vijftig eerste prijzen, waaron der zeven overwinningen in klassie kers, twee kampioenschappen van Brabant, het Nederlandse kampioen schap 50 km in 1975 en de zesdaagse van Antwerpen) zijn oude beroep van elektrotechnisch tekenaar weer op vatten. „Ik heb”, zegt de Tilburgse coureur, die zo veelbelovend was, „het wel gezien bij de wielren ners. TILBURG. Beroepswielrenner Wil van Helvoirt is niet van plan details bekend te maken van zijn aanvankelijk zo openhartig aange diende uitspraak dat voor hem het dopinggebruik bij de profs aanleiding was om abrupt een einde te maken aan zijn carrière. Van Helvoirt, na een dag van onophoudelijk reageren op uiterst nieuwsgierig geworden ver tegenwoordigers van persmedia: „Als ik al die publiciteti had kunnen voor zien, was ik wel wat voorzichtiger geweeest. Ik weiger om bijzonderhe den te vertellen. Daar begin ik niet aan.” DEN HAAG (ANP) De kans groot, dat er binnenkort geen Neder landse Amerikanen meer mogen worden opgesteld in de nationale basketbalploeg. De Nederlandse Basketbal Bond heeft onlangs een brief ontvangen van de Internationale Federatie (FTBA), waarin nieuwe reglementen staan omtrent de nationaliteit van spelers. Belangrijkste verandering is, dat ie dereen, die uit een ander land komt als buitenlander wordt beschouwd. Dat be tekent, dat bondscoach Jan Janbroers geen beroep meer zal kunnen doen op de zogenoemde Nederlandse Amerika nen. NBB-voorzitter Jan Berteling: „Wij hebben de FIBA een brief terugge stuurd, waarin wij drie vragen hebben gesteld: a) hoe moet deze regel worden geïnterpreteerd? b) kan dat nu zo.maar? en c) Realiseert men zich, dat de ploegen van een aantal landen (Neder land Griekenland, Israël) zeer verzwakt zullen worden?” DEN HAAG. De GPV-fractieleider Jongeling heeft de strijd aangebonden tegen vernielzuchtige supporters van voetbalverenigingen. In vragen aan de ministers van Justitie en van Verkeer en Waterstaat wijst hij hen op publikaties waaruit blijkt dat aanhangers van de voetbalverenigingen Ajax, FC Utrecht en FC Twente op 5 december voor tienduizenden guldens schade hebben aangericht aan NS-materiaal.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21