OFFICIEREN EERSTE LEGERKORPS VERONTRUST OCITIZEN indieners abortusvoorstel Israel wil uitlevering Limburgse ex-SS’er enden dit noq het weer] Grote verslagenheid onder Hulp voor Zimbabwe in vier delen Doden bij ongeluk in verkeer Wellicht volgende week UC-debat een miljoen gulden aan prijzen i r W' 1 I DECEMBER 19 7 6 2 WOENSDAG 1 5 BINNEN- EN BUITENLAND gen die vóór gisteren werden aangediend, zullen nog volgens de oude regeling worden afgedaan. (Van onze redacties binnen- en buitenland) i i Adenauer-leerstoel Rattenbestrijding Stier op hol Lachgas VN-ambassadeur Kamerlid-af Kernwapens (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De subsidieregeling voor eigen woningen is vanaf woensdag verlaagd. De eerste jaarlijkse bijdrage van 5200 gulden gaat met circa tien percent omlaag. Voor eigen woningen in de beschutte sfeer (koopwoningen voor mensen met lage inkomens) blijft de subsidieregeling ongewijzigd. Subsidieaanvragen voor eigen wonin- o o o (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG. Bij de vier indieners van het wetsontwerp over abortus was direct na de stemming sprake van diepe ver slagenheid. Seconden lang bleven zij, nadat de laatste stem was uitgebracht, als het ware ver doofd op hun stoelen zitten. Mevr. Veder later: „Ik zal het niemand kwalijk nemen dat hij of zij tegen ons ontwerp heeft gestemd. Ik had gehoopt dat de WD in grote meerderheid voor ons voorstel zou zijn. Het is jammer”. ROERMOND-JERUZALEM. Israel wil de uitlevering van de oorlogsmisdadiger uit Limburg in geval de man door de mazen van de Nederlandse wet zou glippen. De ex-SS’er werd dinsdag door de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Roermond tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan oor- -logsmisdaden en misdrijven tegen de menselijkheid in het kamp voor joodse dwangarbeiders Bobroeisk in Rusland. Lockheed Roetmop Portefeuille Het ongelofelijke nieuws van het elektronisch wekker-horloge: Vuurwerk Gedenkpenning ï'5 gS wzw w w wzw windst nno verand zw zzo n windst. ono n nw ono zo zzw windst. ono windst. nw zzo ozo zo ono windst windst. nno zzw nnw windst o o wnw n w o I i, I 11 Alarm I' I I I I Kernpunt in de kwestie is het oordeel van de rechter over het Nederlanderschap Dat blijkt uit een onderzoek dat onder een steekproef van officieren van het Eer- n windst. zw o z 10 7 0 0 ste Legerkorps is gedaan door de Vereni ging van Officieren bij de Koninklijke Landmacht (VOKL). In dit onderzoek zijn 155 van de ongeveer 1500 officieren onder vraagd. Twee derde van de officieren heeft wei nig tot geen vertrouwen in het regerings beleid ten aanzien van de defensie, terwijl de helft geen vertrouwen heeft in de top leiding van de landmacht (generale staf). Maar de meerderheid vindt toch dat het Eerste Legerkorps zijn oorlogstaak rede lijk goed kan vervullen. De grootste bezwaren van de officieren richten zich tegen de slechte materieelsi- tuatie. Het rijdend materieel is te veel in reparatie en wordt door bijna de helft als verouderd gezien. Meer dan de helft van de officieren klaagt over het gebrek aan reserve-onderdelen. Bijna 70 percent vindt dat voor het Eerste Legerkorps niet het juiste materi eel wordt aangeschaft, maar meer dan de helft is wel tevreden met de taktische en operationele doeltreffendheid van het ten dienste staande materieel. Opvallend zijn de grote bezwaren die bij de officieren bestaan tegen de ver maatschappelijking van de krijgsmacht. Een derde is zeer ontevreden over het zeggen of zij samen met haar KVP-collega mevr Gardemers, haar ontwerp opnieuw zal indienen bij de Tweede Kamer „Ik wil geen overhaaste uitspraak doen. Daar over moet ik echt nog praten met mevr Gardeniers. In ieder geval staat het vast dat er een betere abortuswet geregeld moet worden” vastleggen van een aantal grondrechten voor de soldaten, terwijl maar liefst 70 percent bezwaren heeft tegen het verle nen van compensatieregelingen aan sol daten voor overmatige werktijden. De officieren zijn doorgaans goed tot zeer goed te spreken over de gevechts- vaardigheid van de officieren zelf, hoe hoger, hoe* beter. Minder te spreken zijn zij over de sergeants, korporaals en solda ten: hoe lager, hoe slechter. Deze laatste groep geoordeeld over de taakvervulling binnen de kazerne en het disciplinaire gedrag. Vooral de technische specialisten schijnen in de ogen van de officieren de WD-leider Wiegel, die weinig gelukkig leek met de uitslag, verklaarde dat elk lid van de WD-fractie de stem van zijn eigen geweten had gevolgd „Er is geen stem- dwang geweest. Iedereen die anders beweert, is in strijd met de waarheid”, aldus Wiegel Het Israëlische verzoek om uitlevering is in overleg met premier Rabin gedaan door procureur-generaal Bach. Het is niet uitgesloten dat Israel ook tot actie over gaat in het geval van de Blaricummer Menten, die ook van oorlogsmisdaden wordt verdacht en over wie de Zwitserse regering vrijdag zal beslissen of hij, na zijn arrestatie in Uster (bij Zurich) naar Nederland zal worden teruggestuurd. van de man. De advocaten van de Limbur ger menen dat de Nederlandse rechter niet bevoegd is over ’s mans oorlogsverle den te oordelen, omdat hij destijds zijn Nederlanderschap zou hebben verloren door dienst te nemen bij de SS. Het officiële verzoek om uitlevering moet nog in Nederland aankomen. Voor uitlopend daarop is al wel een formeel verzoek om aanhouding van de 58-jarige Limburger aan de Nederlandse justitie overgebracht. Het ministerie heeft het doorgestuurd aan de hoofdofficier van justitie in Roermond, mr. M. J Bruigom. Diens taak is het nu de rechtbank in Roermond te vragen of uitlevering toe laatbaar is. ring inderdaad mogelijk is, dan kan de minister nog van de uitspraak van de rechter afwijken en het verzoek uit Israel afwijzen. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Den Haag ver klaarde dinsdag in dit verband „Neder land levert geen Nederlanders uit” Aan de Georgetown-universiteit van Washington is sinds maandag een Konrad Adenauer-leerstoel gevestigd. De leerstoel zal zich bezighouden met Duitse en inter nationale vraagstukken. De Westduitse ambassadeur in de VS, Berndt von Sta- den, overhandigde 400.000 dollar voor de leerstoel als geschenk van de Bondsrepu bliek bij het 200-jarig bestaan van Noord- Amerika. In januari zal in ons land een verscherp te actie ter bestrijding van de bruine rat worden gehouden. Via tv-spots en perspu blicaties zal het publiek erop worden geat tendeerd instanties te waarschuwen als de rat wordt gesignaleerd. Aan de burge meesters is gevraagd extra personeel beschikbaar te stellen voor de bestrijding. Een uit Nederland aangevoerde stier heeft de luchthaven van Athene veran derd in een arena door aan zijn oppassers te ontsnappen. Het verkeer moest worden stopgezet, terwijl de jacht op het dier gaande was. Het werd tenslotte bedwon gen na door botsingen met autobumpers gewond te zijn geraakt. Het verkeer op rijksweg 4 tussen Den Haag en Amsterdam is gisteren vrijwel de hele middag gestremd geweest, nadat een tankwagen geladen met 16 ton zeer explo sief lachgas van de weg was geraakt en in een sloot terecht was gekomen. De ber ging van de gehavende tankwagen nam in totaal zes uur in beslag. Bij het ongeval hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. Oleg Trojanovski, zoon van de eerste ambassadeur van de Sovjet-Unie in Was hington, is benoemd tot permanent verte genwoordiger van Rusland bij de Vere nigde Naties. In verband met zijn benoeming tot bur gemeester van Assen zal J. W. Masman (PvdA) het lidmaatschap van de Tweede Kamer neerleggen. Op 16 januari wordt hij burgemeester van de Drentse hoofd stad. •1 11 7 -1 1 1 21 5 21 Het Zwitserse parlement heeft gisteren met 98 tegen 8 stemmen besloten tot ratifi cering van het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens. Zwitserland is het 101ste land dat dit verdrag ratificeert. I 1 i i DEN HAAG (ANP). In de Tweede Kamer wordt er rekening mee gehouden, dat er volgende week, vlak voor het begin van de kerstvakantie, nog met de regering gedebatteerd kan worden over de rege- ringsbeslissing met betrekking tot de uit breiding van de ultra-centrifugefabriek te Almelo. De Kameragenda is namelijk zodanig opgesteld voor de vergaderdagen op maandag, dinsdag en woensdag van de komende week, dat het debat mogelijk is. De ministerraad neemt in zijn vergade ring van aanstaande vrijdag de beslissing over de uitbreiding. Maatregelen zijn getroffen om de Kamerleden nog zater dag per brief op de hoogte te stellen van de regeringsbeslissing. 2 3 2 1 2 2 3 -0 3 2 5 10 11 0 9 2 0 1 -3 -7 -1 14 5 5 -1 13 17 15 -1 11 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Heldei Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Turns geh. bew zw. bew motregen sneeuw zw. bew regen zw. bew sneeuw onbew mist zw. bew zw. bew. geh. bew. sneeuw onbew mist h. bew. geh. bew sneeuw mist zw. bew regen onbew. 1. bew zw. bew 1. bew h. bew onbew sneeuw zw bew onbew geh. bew geh. bew zw. bew sneeuw sneeuw mist 1. bew 1. bew geh. bew. onbew 1. bew. 1. bew: Subsidieregeling koopwoningen wordt besnoeid 3 4 2 0.1 0 0 c n 0 0 0.1 0.1 2 0.1 0 0.1 0 2 0 1 0 1 0 1 0.5 0 2 0 0.4 49 0 0 0 0 o o 0.2 0 DEN HAAG (ANP). De Nederlandse regering heeft besloten om het vorig jaar aan de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) toegezegde bedrag voor humanitaire hulp aan de bevolking van Zimbabwe op te splitsen in vier gelijke delen van 250.000 dollar Elk van de vier delegaties van nationalistische bewegingen, die thans in Genève aanwezig zijn bij de conferentie over Zimbabwe, wordt m de gelegenheid gesteld bestedingsvoorstellen te doen. Aanvullende steun voor de bevrijdingsbe wegingen is met uitgesloten, zodra de toe gewezen fondsen zijn uitgeput i i i i I nog grote verschil, nee. Het blijkt wel dat de WD het heeft gezien als een volstrekt vrije zaak. Misschien speelt ook wel mee dat er bij de WD-fractie in de Senaat een stukje irritatie is overgebleven doordat de indieners meer overleg hebben gepleegd met de Tweede-Kamerfractie dan met de Eerste-Kamerfractie. Mevr. Veder daarover: „Dat weet ik niet. Dat moet u maar aan de tegenstem mers zelf vragen”. Het AR-Tweede- Kamerlid Hannie van Leeuwen een van de twee indiensters van het inmiddels ingetrokken CDA-wetsvoorstel voor een nieuwe abortuswet, die ook een deel van de vergadering bijwoonde, wilde nog niet Weer in binnen- en buitenland i I i i De twee PvdA-initiatiefnemers Lamberts en Roethof wezen in een eerste reactie op de kwalijke gevolgen die er nu zijn voor de abortuswetgeving. „Binnen afzienbare tijd is er geen oplossing te vinden”, zei Roethof. Lamberts: „Vele vrouwen en art sen komen nu weer in grote moeilijkhe den. Een strijd van ruim acht jaar is voor niets-geweest”. De verbittering was ook groot bij de fracties uit de Eerste en Tweede Kamer van de PvdA. Tweede-Kamerfractie- voorzitter Ed van Thijn, die het laatste deel van de vergadering vanaf de publie ke tribune bijwoonde: „Als het inderdaad zo is dat Haya van Someren tot het laatste ogenblik niet wist hoe de stemming in haar fractie zou uitvallen, is zij in deze zaak een slechte fractievoorzitter geweest. De VVD heeft ons lelijk in de kou laten staan”. Ineke Haas, PvdA-woordvoerster tijdens het abortusdebat in de Tweede Kamer: „Ik denk dat de WD haar eigen verdedigers nog meer in de kou heeft laten staan”. In het christen-democratisch kamp was er voldoening over de uitslag van de stem ming. KVP-voorzitter en Eerste-Kamerlid Vergeer: „Ik wil niet spreken van een overwinning. Daar leent dit onderwerp zich niet voor. Ik had wel gedacht dat het zou worden verworpen, maar met dit toch Mocht de Hoge Raad in cassatie anders over de bevoegdheid van de Nederlandse rechter denken, dan zou de ex-SS’er als nog van rechtsvervolging moeten worden ontslagen. In dat geval wil Israel de man voor de Israëlische rechter brengen. De procureur-generaal in Jeruzalem grondt de mogelijkheid daartoe op een wet van 1950 die bepaalt dat bedrijvers van oor logsmisdaden tegen het joodse volk, waar dan ook gepleegd, kunnen worden berecht door Israel. Op grond van deze wet werd in 1961 Adolf Eichmann tot de strop veroordeeld. 11 I I i De Roermondse rechters hebben in hun vonnis het verlies van het Nederlander schap formeel erkend. Zij hebben echter tevens uitgesproken dat de Limburger na de oorlog feitelijk volop Nederlander is geweest. Zij vinden trouwens dat het er eigenlijk niet toe doet of een verdachte van oorlogsmisdrijven ten tijde van het bedrijven van zijn daden zijn Nederlan derschap al dan niet heeft verloren. In ieder geval menen de Roermondse rech ters dat men er geen argumenten aan mag ontlenen die handvat zouden kunnen zijn om mensen als de Limburger vrijuit te laten gaan wc Het verhoor van de gewezen Italiaanse ministers Rumqr, Gui en Tenassi, in de Lockheedzaak zal niet openbaar zijn Dit heeft de parlementaire onderzoekcom missie gisteren besloten in verband met afspraken tussen de Italiaanse en Ameri kaanse minister van Justitie. De beschul digden hadden om openbaarheid ver zocht. aantal van 5000, maar hoopt, met mede werking van gemeenten en woningbouw corporaties, de overige 3000 woningen als premie-koopwoningen te kunnen reali seren. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening het nogmaals weten dat de bouw op dit moment niet de motor van onze economie mag zijn. Gruij- ters noemde een aantal punten die hoge prioriteiten dienen te verkrijgen bij de pogingen de bouw een steun in de rug te geven. Hij kondigde een uitbouw van het leerlingen-stelsel in de bouw aan en stelde een subsidieregeling voor schilders in het vooruitzicht. Voorts komt er een vertrou wensman voor ontwerpers (architecten). Het voorstel van de VVD’er De Beer de huurder van een woningwetwoning na vijf jaar het recht te geven zijn woning te kunnen kopen, werd door Gruijters afge wezen. Hierdoor zou het financieel en administratief beheer van woningcorpo raties in moeilijkheden komen. „Wij mogen woningcorporaties en particulie ren die de huizen bezitten niet onder dwang zetten”, aldus de bewindsman. Staatssecretaris Marcel van Dam bestreed de mening van de VVD te passief te zijn geweest bij zijn beleid ten aanzien van de huisvesting voor alleenstaanden en huishoudens van twee personen. Van Dam richtte een beschuldigende vinger naar gemeenten die vele bouwplannen tegen houden. Met moeite zal een aantal van 6000 woningen voor alleenstaanden in 1977 worden gehaald, zei Van Dam. De fracties van PvdA en PPR vinden dat de regering uiterlijk februari volgend jaar met voorstellen moet komen voor een extra injectie in de bouw. Zij dienden hiervoer een motie in. Het GPN-kamerlid Van het Schip diende een motie in waarin hij de regering vraagt het woningbouw- programma voor 1977 met minstens 10.000 woningwetwoningen uit te breiden. Minister Gruijters herhaalde dat het geplande aantal woningen van 104.000 per jaar met moeite zal worden gehaald. „Het bouwschema voor 1977 zit aan de onder kant van wat verantwoord is”, aldus Gruijters, die voorts meedeelde, dat de voor volgend jaar geplande 8000 duurdere huurwoningen niet zullen worden gehaald. De bewindsman verwacht een De Tweede-Kamerleden mw. Haas- Berger en mw. Salomons (beiden PvdA) hebben minister Van Agt van Justitie gevraagd een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar het gebruik van het woord „roetmop” als het gaat om Surinaamse arrestanten. Volgens de stichting Advoca ten Kollektief hebben politie-agenten in Amsterdam dat woord gebruikt. Onder zocht moet worden of de bedoelde betite ling verdenking oplevert van het strafba re feit van „belediging van een groep mensen wegens ras, godsdienst of levens overtuiging”. Bij een ernstig ver keersongeluk op een circuit even buiten Meppel zijn gister middag twee perso nen om het leven gekomen, nadat zij met hun personenau to een verkeerde inhaalpoging hadden ondernomen. Bij het ongeval brandden een personenauto en een vrachtwagen geheel uit. De twee slachtoffers kwamen in de vlammen om. discipline nogal aan hun laars te lappen. In een commentaar bij het onderzoek stelt de voorzitter van de VOKL, majoor H. A. Couzy, dat de uitkomst van het onderzoek reden is tot grote bezorgdheid. De twijfel over de gevechtskracht van het Eerste Legerkorps noemt hij een teken aan de wand. Bij het ministerie van Defensie ver klaarde men dinsdag niet verbaasd te zijn over de resultaten van het onderzoek. Men spreekt van „interessant cijfermateriaal, dat uitvoerige bestudering verdient”. Veel van de kritiek is voor defensie al bekend, zoals die op het materieel. In de nacht van maandag op dinsdag gooide een man in de Belgische plaats Oostende een steen door de ruit van een juweherszaak De man graaide wat horlo ges bij elkaar en koos vervolgens het hazenpad Even later ontdekte hij echter dat hij zijn portefeuille had verloren bij de juweherszaak Vrezend dat de daarin aan wezige identiteitskaart hem wel eens zou kunnen verraden, keerde hij naar de bewuste winkel terug Daar werd hij ech ter ingerekend door de politie die inmid dels was gearriveerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Een groot deel van de officieren van het Eerste Legerkorps, het parate deel van onze landmacht, is onte vreden over de inzetbaarheid van dat korps. Zij hebben ernstige klachten over de conditie van het militaire materieel, hebben nogal wat moeite met de vermaat schappelijking van de krijgsmacht en twijfelen aan de gevechtsvaardigheid van de doorsnee-militair. Citizen Quartz Crystron LC Alarm. Absolute precisie. Geeft kontinu de uren, minuten en sekonden. Plus de volledige funktie van een wekker Ingebouwde verlichting voor’s nachts Voor dit absolute summum van precisie- techniek in deze zeer eigentijdse vorm geving, is een prijs van f 598,50 eigenlijk nog erg voordelig. Importeur J. Hart b.v. Postbus 41, Ouderkerk aid Amstel. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Wegens het ontbreken van een vergun ning heeft de Amsterdamse politie in de binnenstad twee partijen vuurwerk in beslag genomen. Bij de ene partij, gevon den in een pand op de Nieuwmarkt, ging het om in totaal 109 pakken. Bij een toko in de Stormsteeg werd 50 kilo aange troffen. Ter gelegenheid van het 40-jarig huwe lijksjubileum van koningin Juliana en prins Bernhard op 7 januari 1977 wordt bij Koninklijke Begeer een speciale pen ning geslagen die qua vorm, afbeeldingen en omschrift gelijk is aan de gedenkpen ning die in 1937 bij het huwelijk werd uitgegeven. De huwelijksdatum zal overi gens zonder vertoon voorbijgaan. Konin gin en prins vertrekken daags na de jaar wisseling naar het Oostenrijkse Lech, waar de koninklijke familie in besloten kring het huwelijksfeest zal vieren. - De subsidieverlaging maakte minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening) gisteren bekend bij de behandeling van de begroting van zijn ministerie in de Tweede Kamer. Gruijters verwacht overigens niet dat de subsidie verlaging van invloed zal zijn op de koop beslissingen van de aspirant-huizenkoper. „Veel plannen voor woningprojecten zijn al ondertekend en de huizen gaan als zoete broodjes weg”, aldus de bewindsman Vooruitzichten voor vrijdag: Lichte tot matige vorst in de nacht en och tend. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum tempera tuur: omstreeks min vier graden. Maximum temperatuur: omstreeks nul graden. Kans op een droge periode van minstens 12 geheel droog De vier verdedigers van het abortusvoorstel gisteren in de Eerste Kamer Op de foto van links naar rechts de heer Geurtsen, mevrouw Veder-Smit (beiden WD) en de twee PvdA-leden Lamberts en Roethof I I1 I uur: 95 percent. Kans pp een etmaal 80 percent WEERRAPPORTEN 20 16 DONDERDAG 16 DECEMBER Zon- en maanstanden. Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur Maan op 2.35 uur, onder 13.29 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 10.48 uur en 23.29 uur Laagwater 6.07 uur en 18.41 uur 52 11' I ■eg c" it 11 CO -3 -4 -5 -1 -5 -1 -5 -4 -1 -6 1 8 9 -3 o -3 -2 -5 -5 -17 -3 13 -« 1 -2 4 8 2 4 6 11 -2 1 -1 -3 -2 -9 9 4) 16

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2