rol in Rhodesische Centrale raad PLO besluit Zuidafrikaanse Regering-Rabin overleeft motie van wantrouwen slechts op het nippertje Journalisten in overgangsregering Gary Gilmore eet weer politie vindt springstoffen bijeenkomst Engeland wil actieve Israel klagen „Vooruitgang in gesprek met OPEC” iifc VERPLAATSBARE METROWINKEL Grote verschuivingen in binnenlandse politiek Israel Prestige Tegenslag voor premier Soares Onverminderd Landingsrechten SIMPLISTIES PANIEK Ivor Richard gaat naar Afrika „Afschuwelijk” Verraden een miljoen gulden aan prijzen NAAKT BLAUW ir WOENSDAG 15 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 3 19 7 6 door Nico Scheepmaker el k )1 IS if d e (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) g u- ri r ï- P g 'martsx 1 WASHINGTON. Volgens aanstaand president Jimmy Car ter hebben de VS de OPEC- landen er in het algemeen van weten te overtuigen dat een ver hoging van de olieprijs tegen hun eigen belang kan zijn en dat de gevolgen van een verhoogde olie prijs veel erger zijn voor de ont wikkelingslanden en landen met een zwakke economie als Italië, Groot-Brittannië en Mexico, dan voor het geïndustrialiseerde Wes ten in het algemeen. (Van onze redacteur in Jeruzalem, J. van Wesel) JERUZALEM. Met een kleine meerderheid (55 tegen 48) is gisteravond een motie van wantrouwen tegen de regering-Rabin verworpen De Arbeiderspartij had ijlings minister van Defensie Peres en andere parlementariërs uit het buitenland teruggeroepen om te voorkomen dat de regering zou vallen. economie Amerika MINISTER RABIN IS i- Goed, heer Koot komt op met bril, alpi nopet en stem 17, deelt mee dat heer Bie helaas verhinderd is, maar dat prof. Ischi as, de grote kunstkenner uit Wenen, bereid is gevonden Bies plaats in te nemen. Vervolgens komt heer Bie op met kunstenaarshaar en een sikje, hij blijkt de verzameltaal te spreken van de meeste buitenlandse voetbaltrainers in Neder land (half Duits, half Engels, half Neder lands, half Vreemds), en de veiling van Luceberts tekening kan beginnen. Debbie Wolf, eigenares van Galerie Balans, vertelde me na afloop echter dat zij op dat moment even verstijfde van schrik. En toen prof. dr. Ischias daarna, in het vuur van zijn optreden, een schaar pakte en een gat in de tekening knipte zodat de zon er doorheen kon schijnen als je de tekening voor het raam hing, waar door er een langzaam verschuivende vlek op het tapijt zou verschijnen die de teke ning ook nog tot een voorbeeld van „op art” zou maken (waarde nu 1000 gulden), zag zij aan het gezicht van mr. De Wilde dat deze in tweestrijd verkeerde of hij dit nu wel in zijn museum kon toelaten, of in godsnaam toch maar moest ingrijpen... Maar eind goed al goed, er bleek gema nipuleerd te zijn met een kopie die door iemand van de NOS-decorafdeling met groot vakmanschap was vervaardigd, al weet natuurlijk niemand helemaal zeker wat nu ook alweer die kopie was en wat de echte Lucebert-tekemng. Eigenlijk had ik het best leuk gevonden als de echte Lucebert-tekemng aan de kleinkunst ten offer was gevallen Lucebert heeft en maakt tekeningen genoeg en er worden voor de televisie wel eens duurdere zaken kapotgemaakt (auto’s in ravijnen, ver splinterende spiegelruiten, in brand vlie gende saloons) om de mensen te verma ken Maai een auto, een spiegelruit en een saloon zijn met heilig, dat is waar m id el ;e e it Hoewel de aankomst van die toestellen helemaal geen geheim was werden jour nalisten tot het laatste ogenblik geweerd, en uiteindelijk slechts „symbolisch” toe gelaten. Leiders van de Arabische bevolking op de door Israel bezette westelijke oever van de Jordaan hebben gisteren opgeroe pen tot een algemene 24-uursstaking om te protesteren tegen een nieuwe, door Israel opgelegde belasting. Er vinden in Israel grote verschuivin gen plaats in de binnenlandse politiek, waardoor de regering wankelt. De aanlei ding voor de motie van wantrouwen was nogal onbenullig: vrijdagmiddag kwamen de eerste drie F-15-gevechtsvliegtuigen in Israel aan. Dat gebeurde laat in de mid dag, en van religieuze kant werd er bezwaar tegen gemaakt dat voor de cere monie de sabbath geschonden moest worden. Op het perron van het Parijse metro station Saint Augustain is met het oog op de komende feestdagen een ver plaatsbare winkel opgezet, waar voor al artikelen met het oog op de kerst dagen en de jaarwisseling aan de man en vrouw worden gebracht. manier waarop een olieprijsverhoging kan worden voorkomen. Vertegenwoordi gers van de Amerikaanse regering heb ben, zo verklaarde Carter, enige vooruit gang geboekt in hun gesprekken met de OPEC-leden. Hij voegde eraan toe zich gerust te voelen omtrent hun benadering van het probleem. Voor het eerst in Israels geschiedenis lijkt het helemaal niet zeker dat de Arbei derspartij ook na de verkiezingen van november 1977 aan de macht blijft. De politieke bewegingen die de onvrede met de huidige gang van zaken kenschetsen, schieten als paddestoelen uit de grond. Belangrijkste is wel de partij voor demo cratie en verandering onder leiding van de populaire archeoloog en generaal prof. Jigael Jadin. Hij streeft naar een grote centrumpartij, die samen met ofwel de Likoed ofwel de Arbeiderspartij aan de macht kan komen. Jadin bedient zich dan ook van simpele slogans: verandering van het bestuurssy steem, vermindering van de centralisatie, geloofwaardigheid van het leiderschap, verhoging van ae arbeidersproduktiviteit, allemaal zaken die de man in de straat graag hoort en die hij van een man met een politiek blanco register bereid is te loven In tegenstelling tot vroeger geformu leerde eisen wordt niet meer gesproken van een staat voor joden en Arabieren die geheel Palestina met inbegrip van Israel moet omvatten. In het slotcommuniqué wordt het in het midden gelaten of de Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza moet komen. Deze gebieden zijn door Israel bezet. De tweede sterke man die zich van de bestaande politieke kaders heeft losge maakt is generaal Sharon Hij heeft een eenmanspartij opgericht onder de naam „Shlomtsion' de vrede van Zion Sharon legt zich politiek nauwelijks vast, behalve dat hij voor annexatie van de bezette gebieden is, voor erkenning van de PLO, en voor snelle onderhandelingen met de Arabische landen BROCK ADAMS president zijn maatregelen nog voor de inhuldiging op 20 januari zal bekend maken. De regering van Rabin wordt dus van binnen- en van buitenaf belaagd De schending van de sabbath heeft het net niet gehaald De coalitie van nationaal religieuzen, onafhankelijk liberalen en socialisten is voor het moment nog intakt gebleven Voor het moment Want intern rammelt de zaak zodanig, dat de uittre ding van een van de partners, of zelfs een uiteenvallen van de Arbeiderspartij ook tot de mogelijkheden behoort. Maar Carter heeft via een interview van zijn minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance in Newsweek al laten weten weinig enthousiast te zijn over die taktiek: Vance zei dat er zware druk op Israel zou moeten worden uitgeoetend, een opmer kelijke uitspraak al m zo'n vroeg stadium n- ie in n- ig co e- 8 s n «t r e ii e Ten aanzien van de Amerikaanse eco nomie was Carter somberder gestemd dan ooit. „De economische omstandighe den zijn slechter dan een half jaar of drie maanden geleden was te voorzien. De groei van de nationale economie zal mis schien tot onder 4 percent zakken de inflatoire druk is onverminderd. De kerst- Ook Sharon is een prakticus, een man die m militaire kaders denkt bovendien, en als zodanig bereid met zijn idealen vooi een groot Israel compromissen te sluiten Zowel Jadin als Sharon leggen echtei de nadruk op de binnenlandse toe stand. een zaak die de burgers ook veel nader bij het hart staat hij lijdt immers van de dagelijkse stakingen, de gerucht makende processen tegen leiders van de gevestigde arbeidersmacht zoals Asher De toekomstige minister voor vervoers- zaken Adams zei dat de nieuwe regering de gelegenheid zal hebben om beslissin gen omtrent onder meer de landingsrech ten voor supersone passagierstoestellen in New York en Washington te herzien. P- at it- ie :e- el g m ie dt lt i- 1- te s- e- B- SALT LAKE CITY UPI). Gary Gilmore, ervan overtuigd dat een uitspraak van het Amerikaanse hoogge rechtshof snelle terechtstelling mogelijk heeft gemaakt, heeft gisteren zijn juridi sche strijd en tevens zijn hongerstaking, die hij 25 dagen gehouden heeft, beëin digd. De advocaten van de veroordeelde heb ben bij de districtsrechtbank in Utah te Provo verzocht een verzoek te laten vallen tot het wettig annuleren van het doodvon nis, omdat het niet binnen de door de wet vereiste termijn van 60 dagen is vol trokken. Na een bespreking van twee uren met zijn advocaten verzocht en kreeg Gilmore voedsel. JOHANNESBURG (DPA). De Zuid afrikaanse veiligheidspolitie heeft bij een razzia in Johannesburg twee zwarte mijn werkers gearresteerd en 40 staven dyna miet in beslag genomen. Ook werden 20 tijdontstekers en twee gewone ontstekers gevonden. in al k- e- a- ■P s- DAMASCUS (DPA). Aan het slot van een driedaagse bijeenkomst in Damascus van de centrale raad van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) is gezegd dat er een zelfstandige Palestijnse staat moet komen en dat zal worden gestreefd naar verbetering van de betrekkingen met Syrië. Op 23 december heeft het Simplisties Verbond een schier avondvullend pro gramma waarin ongetwijfeld ook de vei ling van een tekening van Lucebert voor Amnesty International zal zijn op§eno- men. De veiling vond plaats in het Stede lijk Museum in het bijzijn van directeur De Wilde en enkele honderden belangstel lenden. Voor de goede orde meld ik ook even dat Lucebert, behalve onze grootste levende dichter ook een internationaal hoog gewaardeerd schilder is, wiens werk in vele musea vertegenwoordigd is en pittige prijzen pleegt op te brengen. Nu is Luceberts „schriftuur” weliswaar heel persoonlijk, maar veel van zijn werk, waaronder het onderhavige, valt toch onder de noemer: „Dat kan m’n kleine jongen van 4 jaar ook!”. Maar omdat de rekel het nooit doet, zal zijn vader altijd modaal blijven en altijd blijven zeggen dat zijn kleine jongen van 4 het ook kan. Hoe dan ook, het bieden begint bij 200 gulden en kruipt langzaam omhoog tot 650 gulden, nu en dan onderbroken door strapatzen van Koot en Bie, waardoor de doorgaans plechtige sfeer op een kunst veiling geheel afwezig is. Maar daar kan Stedelijk Museum-directeur De Wilde voor een keertje best tegen. Het laatste bod van 650 gulden valt de beide veiling meesters en de organisatoren wat tegen, prof. dr. Ischias pakt de tekening uit Koots handen en voordat iemand er erg in heeft, blijkt hij een hartvormig gedeelte van de tekening met rood viltstift te heb ben ingekleurd, verklarend dat de zwart- wit-tekening van origine daardoor min stens 200 gulden duurder is geworden. Mijn eerste gedachte was toen: „Ze heb ben Lucebert even opgebeld in Spanje en hem gevraagd of hij het erg zou vinden als dat „hartje” in zijn tekening rood zou worden gekleurd en Lucebert, die in het verre verleden eens als Keizer uitgedost in datzelfde Stedelijk Museum een prijs kwam ophalen, heeft natuurlijk lachend zijn fiat gegeven”. ■n i- ït s- ie in se a- in mi dt n- m n- rd ri- n- LT- h, m se a- ie ci d er n- rs Mi er n- rs Ml ie mi o- in Waarnemers vermoeden dat de spring stoffen bedoeld waren voor sabotagedoel- einden. Enkele dagen geleden ontplofte in het Carlton-Centrum in Johannesburg een staaf dynamiet, die speculaties deed ontstaan over een op handen zijnde stads guerrilla. Premier Rabin rekende weliswaar voor dat de plechtigheid zeventien minuten voor het ingaan van de sabbath was afge lopen, en dat hij zelf op tijd thuis was geweest, maar de religieuze partijen hiel den staande dat de genodigden de sab bath in ieder geval hadden moeten schen den om thuis te komen, en dat past niet bij een officiële manifestatie. trijfël g Officieel wordt nog niet nader ingegaan op de modaliteiten van de Britse aanwe zigheid in Rhodesië tijdens een interim- regering. Dat de Britse regering plannen smeedt om tot een oplossing te komen blijkt wel uit een opmerking van Ivor Richard, de voorzitter van de conferentie. „Het wantrouwen tussen beide partijen is zo groot, dat we proberen dit te over bruggen door een of andere overeen komst te sluiten over bepaalde mechanis men die garanties zouden geven aan beide kanten, dus zowel aan blanken als aan zwarten, tijdens de overgangsperiode”. Richard zei verder: „Ik kan me niet voorstellen dat onze regering een directe controle zou uitoefenen over de binnen landse veiligheid. Ik kan me hooguit voor stellen dat er een kleine militaire aanwe zigheid zal zijn, waarschijnlijk een Brit se”. De voorzitter bleef echter op dit punt uiterst vaag. Waarschijnlijk ook omdat hierover nog geen beslissing is gevallen. De Rhodesische premier Ian Smith zei vorige week, toen hem werd gevraagd hoe hij het zou vinden indien een Britse minis ter van defensie in de interim-regering zitting zal hebben: „Dat is een afschuwe lijke gedachte”. Intussen is gisteren bekendgemaakt dat de conferentie over de toekomst van Rho desië verdaagd is tot 17 januari 1977. Op die dag hoopt Richard alle deelnemers Jadlin, de man die tot gouverneur van de Israëlische Nationale Bank was benoemd voor hij in de gevangenis belandde wegens corruptie en fraude. Carter zei dit tijdens een persconferen tie in Atlanta, waar hij de benoeming bekend maakte van twee ministers voor zijn kabinet: de 50-jarige W. Michael Blu menthal, president van het Bendix- concern (de op vier na grootste onderne ming van de VS) tot minister van finan ciën en de 49-jarige Brock Adams, thans lid van het Huis van Afgevaardigden voor de staat Washington, tot minister van vervoerszaken. Carter verklaarde dat Cyrus Vance, zijn minister van buitenlandse zaken, enkele malen langdurig met Henry Kissinger heeft geconfereerd onder meer over de Op de bijeenkomst van de centrale raad, die 42 leden telt, zouden de PLO- leiders hun bereidheid te kennen hebben gegeven, om in het kader van de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten deel te nemen aan onderhandelingen met Israel. Temidden van deze binnenlandse onze kerheid moet premier Rabin niet alleen proberen het prestige van zichzelf en zijn partij te redden, hij moet ook op het internationale politieke slagveld mee doen Het is duidelijk dat hij tegen Carter zegt- maak het mij niet te moeilijk, want als Amerika mij dwingt gebieden op te geven, dan verlies ik de verkiezingen en dan komt er een verschuiving naar rechts. Uitstel van onderhandelingen, m of buiten Geneve is de taktiek van Rabin, in de hoop dat hij met een vredesprogram ae verkie zingsstrijd kan voeren, net zoals de regenng-Golda Meir dat overigens in december 1973 deed, direct na de Jom Kippoer-oorlog (Van onze redactrice in Genève, Kati David) GENÈVE. De Britse regering heeft er eindelijk in toegestemd een actieve rol te spelen in een overgangsregering in Rhodesië. In diplomatieke kringen in Genève wordt gezegd dat de Britse regering van plan is om een resident-commissaris of een gouvemeur-generaal in de Rhodesische hoofdstad Salisbury te benoemen. Het is ook niet uitgesloten dat Britse officieren naar Rhodesië zullen worden gestuurd om het leger te assisteren. De kleinere nationalistische bewegingen zouden dit graag willen, aldus deze diplomatieke kringen. De motie van wantrouwen werd gesteund door links en rechts in een poging de regering te laten vallen, een manoeuvre die net niet slaagde Doordat niet-religieuze partijen, en zelfs nieuw links en de communisten voor de heiliging van de sabbath opkwamen werd de zaak een politieke aangelegenheid En met de verkiezingen in 1977 in het vooruitzicht had iedere partij zo zijn eigen reden om zijn mouwen op te stropen, en de Arbei derspartij, sinds de stichting van de staat Israel onafgebroken aan de macht, ten val te brengen. weer om de conferentietafel in Genève te hebben. Aanvankelijk wilde men de twee de fase van de conferentie in een Afri kaans land houden, maar de partijen kon den het niet eens worden over het land. Daarom is besloten om de conferentie maar weer in Genève te houden. Na Kerstmis maakt Richard een reis door Afrika, waarbij hij nieuwe voorstel len zal doen aan alle partijen. Hij zal naar Salisbury, Pretoria, en naar de frontlijn staten Tanzania, Zambia, Angola, Mozambique en Botswana reizen. De pauze die de conferentie momenteel houdt, zal voornamelijk worden gebruikt om de ideeën te definiëren die de rol van Engeland tijdens de overgangsperiode zal gaan spelen. Het feit dat er toch een tweede fase van de conferentie zal komen, bewijst dat de conferentie nog niet defini tief is mislukt. Het zal niet al te veel moeite kosten de nationalistische groeperingen naar Genève te laten terugkomen, aange zien zij van begin af aan op een actieve Britse rol hebben aangedrongen Maar in hoeverre Ian Smith zich door Richard zal laten overtuigen, is nog de grote vraag. Smith voelt zich door Kissinger verra den De Amerikaanse rol is overigens niet uitgespeeld, want eind deze week arrive ren een aantal Amerikaanse gedelegeer den in Londen om de nieuwe plannen te bespreken. LISSABON (Reuter). Het Portugese parlement heeft de socialistische minder heidsregering van premier Soares giste ren een gevoelige slag toegebracht door een spoeddebat te weigeren over een onderdeel van het bezuinigingsprogram van de regering. De regering had een spoeddebat gevraagd over haar wetsvoorstel dat het bedrijfsleven zou hebben verplicht kerst gratificaties gedeeltelijk in staatsobliga ties uit te betalen. Communisten, het centrum, de conser vatieven en een linkse radicaal sloten zich aaneen en verwierpen het verzoek met 119 stemmen tegen en 79 voor. WERNER BLUMENTHAL verkopen zijn van belang voor het totale beeld”. Carter zal zich vooral richten op een werkgelegenheidsprogramma binnen de bestaande mogelijkheden, omdat het te lang zou duren een geheel nieuw pro gramma op te zetten. Hij heeft nog niet beslist welk aandeel een eventuele ver mindering vap belasting in de nationale economie zal krijgen in verhouding tot de stimulering van de werkgelegenheid. Het is waarschijnlijk dat de nieuw gekozen TEL AVTV (AFP, AP). De buitenland se persvereniging in Israel heeft gisteren de samenwerking met het bureau van de militaire woordvoerder verbroken, uit protest tegen „het systematisch beletten” van bepaalde journalisten „om de gebeur tenissen in Cis-Jordanië te volgen”. i 1 persoons volautomatische onderdeken, prijs 121,Uniek met modern verlicht regelkastje. Traploos instelbaar op 10 standen. Met extra voetenwarmte. Volledig thermisch beveiligd met strenge VDE-keurmerk. 3 jaar garantie. „MARTEX".onthou die naam. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Jadin zelf is afkomstig uit de school van Ben Goerion: een vooral pragmatische politiek die ideologisch nauwelijks van de Arbeiderspartij te onderscheiden is. Het is dan ook niet het partijprogram van Jadin dat hem stemmen moet opleveren, maar zijn persoonlijkheid, zijn leuzen, en de moeheid van de aftakelende, corrupte, verrotte Arbeiderspartij, die in een positie verkeert die te vergelijken is met de christen-democraten in Italië Televisiejournalisten mochten geen films of foto’s maken van betogingen in Nabloes. Het meest recente incident, na een hele reeks conflicten met de leger- woordvoerder, deed zich voor bij de aan komst van Amerikaanse F-15-vliegtuigen, vorige week. Om een mooi en lang verhaal kort te maken: prof Ischias liep ook nog even- over de tekening heen (Stanley Brouwn- art), botste met tekening en al tegen heer Koot aan (body-art), haalde een tevoren geprepareerd meisje uit het publiek dat zich uitkleedde en enige blauwe verf op zich liet smeren waarin Luceberts teke ning gedrukt werd (Yves Klein-art) en ten slotte knipte prof Ischias het mooiste deel van de tekening uit om er „isolation-art” van te maken, waarna hij dat aan de gelukkige bieder van 650 gulden ter hand stelde. Een volmaakte act. Bert Edens vertelde ma na afloop dat hij naast een van de bieders had gestaan die al bij de eerste ingreep van prof Ischias een hart verscheurend „godverdomme!” had geslaakt. Carter somber over -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3