Zwitserse getuige SLECHT KLIMAAT DOET ZAKEN VLUCHTEN Amsterdams bedrijfsleven zeer Haven Beiroet vandaag open Mogelijk 1200 ontslagen bij textielconcern PROTEST TEGEN NIEUWE DIJK s Aftreden Miki EEG kan niets lijkt zeker doen in conflict KLM-Aeroflot SCHMIDT HEEFT SOLIDARITEIT NODIG Suarez roept Spaanse volk op tot stemming nterieur classinue I I 9,90 3 betrekt Menten bij somber over toekomst hoofdstad professorenmoord Damiate reizen i I 1} I o I' 1 h i i V Secretaris lichtte I V Nijverdal-Ten Cate Bondskanselier vandaag officieel herkozen Minimale opkomst „Nederlandse” Spanjaarden waterschap op voor ruim acht ton DOMAINE de CRANSAC iilitt 19 7 6 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 4 1 V w Winterreis naar Hoog-Sauerland: ff 375 akkommodatie: inbegrepen: reistijden: FLESSEN VOOR gespecialiseerd in noten meubelen I 1 1 4 J 1 Hi' AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse bedrijfsleven is zo on- gegerust over de toekomst van de stad, dat meer dan twintig belan genorganisaties zich hebben aaneengesloten om te trachten een weg te vinden uit de impasse waarin de stad zich naar hun mening bevindt. De organisaties, die een representatieve doorsnee van het econo misch leven vormen, hebben een werkgroep gevormd om daarmee „de hand te reiken" aan B. en W. Het secretariaat van de samenwerkende organisaties is voorlopig ondergebracht bij de Amsterdamse Industrie Vereniging (AIV) in afwachting van de in gebruikneming van een eigen contact- en informatiecentrum. II ;i Voortreffelijke Zuid-Franse „door-drink-wijn” ROUGE: harmonisch ROSÉ: fruitig, licht-zoet BLANC: aangenaam drooo :.i Y Op maandag 28 februari organiseert DAMIATE PERS weer een 7-daagse winterreis naar het plaatsje Fredenburg in Hoog-Sauerland. - I f I. I (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) de Hij zegt verder dat Menten op 5 juli (Van onze Haagse redactie) I H j (ADVERTENTIE) ïs zNNEMERLAAN 30 IJMUIDEN GZ Het politieke klimaat in de Bondsre- i IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Koerier Kombinatie: Haarlems Dagblad: I I. IJmuiden - Beverwijk Hillegom Hoofddorp (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) ke ka do he do de Sa i l I l i I I Haarlem Gedempte Oude Gracht 102 tel. 326739 ook gevestigd te Bussum, Hilversum en Amsterdam stt Pi' Za de i «BW® 11 g< kt be in bi VI v< bi to O1 S g' P' di sl di „De haveninstallaties zijn bij de ge vechten voor 99 percent vernield. Er is vrijwel niets meer over en we moeten helemaal opnieuw beginnen, verklaarde de directeur van de haven, Philippe Tawily- Hij schatte dat de wederopbouw van de verwoeste opslagplaatsen, doua- ne-depots en pieren 25 jaar zal vergen en dat daar een bedrag van ongeveer 100 miljoen gulden voor nodig zal zijn. Premier Selim El Hoss gaat eind deze week naar de rijke Arabische broeders in Saoedi-Arabië, Koeweit en de Vere nigde Emiraten, naar verluidt om finan ciële steun voor de wederopbouw van het door de burgeroorlog zwaar geteis terde land te vragen. Alleen bij Wijnkoperij Albers had gevraagd, wat de commis sie dacht te doen om tot een gemeen schappelijke houding van de EEG-lan- dan op luchtvaardgebied te komen, zte- neinde oneerlijke concurrentie door der de landen tegen te gaan. WINTERTHUR. Dankzij de voorspraak van Pieter Menten zou een hoogleraar in Lemberg in 1941 aan de zogenoemde „Professorenmoord’’ zjjn ontkomen. By deze reeks moorden gepleegd door Duitse SS- en Gestapo-officieren werden twaalf profes soren en 22 leden van hun familie en bekenden om het leven gebracht. BEIROET (UPI). De haven van Libanese hoofdstad Beiroet, lange tijd het toneel van straatgevechten en plun deringen, gaat vandaag weer open voor de scheepvaart. De Libanezen hebben alles op alles gezet om de enorme haven, eens de drukste van het Midden-Oosten en de invalspoort naar een aantal Arabi sche landen, zo snel mogelijk weer in bedrijf te stellen. van Albers De partij van Miki heeft al een frac tievergadering op 23 december uitge schreven om de kandidaat voor het pre mierschap aan te wijzen. Over de ver vulling van deze fuctie wordt door het parlement beslist. De LDP, die Japan gedurende 21 jaar heeft gereageerd, verloor haar absolute meerderheid bij de verkiezingen. Door dat later elf onafhankelijke kandidaten steun aan de LDP beloofden kan de regering toch nog over een kleine meer derheid in het parlement beschikken. MADRID (UPI, AFP, ANP). De Spaanse premier Adolfo Suarez heeft in een televisierede aan de vooravond van het vandaag te houden referendum over de po litieke hervormingen het Spaanse volk opgeroepen zyn stem te geven aan het her vormingsprogramma. Hij zei dat gewelddadige acties, zoals de ontvoering van een hoge regeringsfunctionaris, de weg van Spanje naar de democratie niet zullen kun nen dwarsbomen. 1 week f 375,— per persoon; voor 1-persoonskamers - beperkt aantal - geldt een toeslag van f 35,— per persoon. Kinderen tot en met 12 jaar, mits op de kamers van de ouders ondergebracht, betalen f 250,—. Niet iedereen is blij met de nieuwe dijk tussen Enkhuizen en Lelystad, die giste ren officieel werd geopend door prins Claus. Tijdens de opening werd vanaf een oud zeilschip gedemonstreerd. bijeenkwam, kan Schmidt rekenen op de stemmen van sociaal-democraten en vrije democraten. Met elkaar beschikken SPD en FDP over 253 zetels, de CDU- CSU-oppositie heeft 243 afgevaardigden. Voor de verkiezing van de bondskanse lier is een absolute meerderheid van 249 stemmen vereist- i i I I i i i i I DEN HAAG. Het Nederlandse tex tielconcern Nijverdal-Ten Cate gaat de komende twee jaar sterk inkrimpen. Binnen deze periode zullen bij dit con cern 1200 arbeidsplaatsen verloren gaan, zo weet Elseviers Weekblad te melden. Op dit ogenblik werken er bij Nijverdal- Ten Cate iets meer dan 5500 mensen. l 1 i 1 i publiek is de laatste tijd sterker veran derd als die uitslag van de verkiezingen van 3 oktober deed vermoeden. De situ atie tussen de oppositiepartijen CDU en CSU, de strubbelingen in de SPD over de kwestie van de pensioenen en de vorming van de eerste CDU-FDP-coali- tie in een deelstaat (Nedersaksen) sinds de oprichting van de SDP-FDP-rege- ringscoalitie in 1969 tonen dit aan. Uit ZWOLLE. De voormalige 42-jarige secretaris-ontvanger van het waterschap Bezuiden de Vecht te Zwolle, heeft het waterschap opgelicht voor ongeveer acht ton. Hoofdinspecteur van politie, J. A. Visser deelde mee dat het onderzoek grotendeels is voltooid- De geruchtma kende affaire is nu overgedragen aan de hoofdofficier van Justitie, mr. dr. H. J. van Buuren. Over de ontvoering van de voorzitter van de staatsraad, Antonio Maria Oriol, merkte Suarez op doat het hier gaat om een daad van een minderheid die zich buiten de samenleving opstelt en die veroordeeld wordt door de meerderheid van het Spaanse volk. Suarez reageerde op de eis van de ontvoerders vijftien gevangenen vrij te laten in ruil voor Oriol door te zeggen dat de regering haar autoriteit wil gebruiken om derge lijke daden te voorkomen. Hij verwierp rechtse beschuldigingen als zou zijn re gering te week zijn en Spanje niet rijp voor de democratie. Suarez noemde de verandering van het politieke systeem van generaal Franco een „uniek feit” in de Spaanse geschiedenis. „Alle politieke veranderingen brengen moeilijkheden met zich mee. Bijzondere veranderingen brengen bijzondere moeilijkheden met zich mee”, zo zei hij. „Een echte veran dering teweegbrengen zonder revoluties en trauma’s is een onderneming die het Guazzaroni herinnerde er aan dat de commissie al in 1972 heeft voorgesteld om, samen met nationale luchtvaartdes- kundigen, lijndiensten naar niet-EEG- landen te onderzoeken. Drie jaar later drong de commissie er op aan, dat het luchtruim van de negen communautair zou worden beheerd, en dat de gemeen schap namens de negen met niet-EEG- landen zou onderhandelen over het ge bruik van dit luchtruim. Maar de minis terraad van de EEG heeft nog steeds geen besluit genomen over deze voor stellen. de onderhandelingen tussen SPD en FDP over de nieuwe regeringspolitiek is een in zijn autoriteit en geloofwaardig heid aangetaste bondskanselier Schmidt tevoorschijn gekomen. Hij moest ten aanzien van de financiering van de pen sioenen buigen voor zijn egien fractie en partij. Daarbij kwam de kritiek voor het eerst niet alleen van de linker SPD- vleugel. De verdachte, die sinds 27 september in verzekerde bewaring zit, heeft jaren lang op veel te grote voet geleefd. Zo ging hij met zijn gezin jaarlijks diverse keren op vakantie naar zonnige streken als Spanje, Afrika en Marokko. Daarbij werd niet op een cent gekeken Daarnaast stak de verdachte veel geld in zijn hobby: het kweken van exotische vogels in een pand te Zwolle. In het gewone leven ging verdachte ook kwis tig met geld om. De verdachte scharrelde het geld bij elkaar door het achteroverdrukken van subsidies van het rijk (ongeveer 3,5 ton), het werken met gefingeerde facturen (ruim 2 ton) en het bestellen van mate rialen voor privé doeleinden op rekening van het waterschap (ongeveer 40 000). Daarnaast maakte hij op andere manie ren het waterschap twee ton lichter. BONN. Helmut Schmidt wordt vandaag door het parlement herkozen als Bondskanselier. In de achtste Duitse Bondsdag, die gisteren voor het eerst via zijn advocaat Hans Grendelmaier liet overhandigen staat dat nadat de Duitsers in juni 1941 de Russen de oorlog verklaard hadden, de buitenlanders in het Pools-Russische grensgebied gearres teerd werden. Hij was onder het voor-’ wendsel dat men tolken nodig had naar Lemberg gebracht. Pas daar had hij vernomen dat hij als kunstkenner voor de Duitsers zou moeten gaan werken. Van 7 tot 11 juli was hij in Zakopane geweest en daarna had hij vijf dagen in huisarrest in Lemberg doorgebracht. Volgens architect Pregowski, die voor zitter is van het financiële comité van de actiegroep ter opheldering van de moord op de professoren van Lemberg, en daar naar eigen zeggen vijfduizend Zwitserse franken (ongeveer vijfduizend gulden) in heeft gestoken, zijn de solda ten die de executie hebben voltrokken, later allen doodgeschoten. Er waren drie Duitse SS- en/of Gestapo-officieren aanwezig. Twee ervan zijn bekend, Hans Krueger en SchoengartK. De derde is onbekend. Maar, zo zegt Pregowski, Menten heeft de studie van de dochter van Schoengarth betaald. Zij is geboren na de dood van haar vader in 1945 en woont nu in Frankfurt. Hij zou deze informatie hebben gekregen van een vroegere bediende van Menten, die nu in Portugal woont. nenringplan. Van der Water zei, dat het verkeerscirculatieplan de stad bereikbaar maakt voor mensen, die er straks niet meer zijn. Het plan zal voorts „moor dend” werken op het bedrijfsleven „Het zal meer grote bedrijven doen vluchten, het zal fnuikend zijn voor de werkgele genheid van velen, het zal het einde betekenen voor vele eenmansbedrijven”, voorspelde de woordvoerder van de on dernemersorganisaties. De Bondsdag heeft Karl Carstens tot haar president gekozen. Carstens, die 62 jaar is, geldt als een zeer conservatief politicus. De afgelopen vier jaar was hij voorzitter van de gemeenschappelijke CDU-CSU-fractie. Voor de verkiezingen was hij kandidaat-minister van buiten landse zaken handen gebonden zien door een gemeen teraad, waarvan een groot aantal leden in plaats van het primaire belang van de stad, het partijbelang dienen. „De be stuurders van Amsterdam missen alle zekerheid. Daardoor kunnen Zij geen vi sie ontwikkelen. Dit veroorzaakt, dat Amsterdam niet vanuit een totaal, maar vanuit het detail regeert”. Volgens hem werkt de stad met lapmiddelen en is het enige patroon, dat is te ontdekken, dat van een lappendeken. Veel kritiek was er op het verkeers circulatieplan en het vorige week door de raad aangenomen onderdeel, het bin- Slechts een professor, Groer, ont kwam. Hij zou op voorspraak van mijn secretaris Krzyzanowski bij de vroegere Nederlandse honoraire consul in Krakau, Pieter Menten, die - aldus Pregowski - bij de aanhouding betrokken was, niet zijn gefusillerd. De Pools-Zwitserse architect wijst er op dat Menten in 1923 in Stryj en omgeving vierduizend hectare land en bos heeft gekocht van Maria Lubomisr- ka en dat hij begonnen Is in de houtin dustrie. Daarna klom hij op en werd ook honorair consul van Nederland in Krakau. Onbestrijdbaar is het daarbij I dat na het uitbreken van de oorlog tussen Duitsland en Polen hij in 1939 terugkeerde naar Krakau, waar men hem heeft gezien in aanwezigheid van hogere SS-officieren, aldus Pregowski. „Wij willen met onze activiteiten pro beren de kloof tussen het gemeentebe stuur en het bedrijfsleven te overbrug gen”, verklaarde gistermiddag op een persbijeenkomst voorzitter J A. G. van der Water van de raad voor het groot winkelbedrijf afdeling Amsterdam. Hij trad op als woordvoerder van de organi saties, die menen dat Amsterdam ziek is en dat aan het ziekbed heelmeesters staan, die de patiënt behandelen zonder hem te onderzoeken. Van der Water, in het dagelijks leven diredteur van magazijn De Bijenkorf, zei, dat de hoofdstad bezig is op te houden een levende, functionele stad te zijn. Een schrikbarend aantal bedrijven is de stad ontvlucht en een even schrik barend aantal dreigt dezelfde weg op te gaan. Volgens de organisaties komt dit doordat het klimaat in Amsterdam slecht is. „Slecht voor de bedrijven, slecht, voor de mensen. Ergernis en wan trouwen zijn aan de orde van de dag bij de bevolking- Het bedrijfsleven is alge meen verontru'st door het onduidelijk beleid, veroorzaakt door gebrek aan be stuurskracht”, aldus Van der Water. Hij verklaarde, dat B. en W. hun De inkrimping met 1200 arbeidsplaat sen zal slechts voor een gering deel via de weg van het natuurlijk verloop kun nen plaatsvinden. Voor het merendeel van de door de directie overbodig geach te arbeidsplaatsen zal ontslag noodzake lijk zijn. Hoewel de Raad van Bestuur nog slechts met voorstellen bij de onderne mingsraad en de vakbonden is gekomen, js het wel zeker dat de voornaamste klappen zullen vallen in de spinnerijen en weverijen, terwijl ook de sector van de finishing onder het mes zal moeten. Dit betekent een verlies aan arbeids plaatsen in de vestigingen in Almelo, Goor en Nijverdal. Nijverdal-Ten Cate wordt tot een ver dere sanering van het concern gedwon gen door de hevige concurrentie die men ondervindt van buitenlandse textielpro- ducenten, met name uit de Oostbloklan den en het Verre Oosten. Het concern leed vorig jaar voor het eerst een verlies van 28,8 miljoen. Dit arrangement is speciaal samengesteld voor onze lezers, reissom: om tien uur ’s avonds door de Duitsers in het bezette Polen gearresteerd. Vier uur later, om twee uur ’s nachts van de vierde juli volgde de arrestatie van twee vrouwelijke professoren, mevrouw Ostrowska en mevrouw Grek. Rond vier uur ’s nachts werden de twaalf profes soren en de 22 overige familieleden en bekenden doodgeschoten, aldus de Poolse architect. TOKIO (Reuter). In kringen van de Japanse liberaal-democratische partij (LDP) en de regering is verklaard dat premier Takeo Miki vrijdag zal aftreden. Reden daarvan is het slechte resultaat van de LDP bij de verkiezingen voor het lagerhuis op 5 december. De man die dit beweert is de nu Zwitserse, maar in Polen geboren archi tect Zdedislav Pregowski. Hij is er vast van overtuigd dat Menten, die verdacht wordt van oorlogsmisdaden, bij de moorden betrokken was, als tolk. Im mers zo betoogt hij, de Duitsers staan bekend om hun grondigheid- Zouden zij zonder enige identificatie hebben aange nomen dat de arrestanten professoren waren? Volgens Pregowski, die Wiesen thal aanvoert als getuige, zou Menten van het begin af aan bij de identificatie betrokken zijn geweest. Deze architect, afkomstig uit Lemberg (dat nu Lwow heet en niet meer Pools, maar Russisch gebied is) was tijdens de moordpartij niet in de stad. Hij was wel eerder student geweest van een van de vermoorde professoren. Hij is nu lid van een comité dat de professorenmoord in Lemberg wil oplossen. Op 3 juli 1941 werden tien professoren 1941 - dus een dag na de professoren moord - de zeven kamers tellende wo ning van de Lembergse chirurg en pro fessor Ostrowski (die de dag daarvoor met zijn vrouw was gefussileerd) be trokken heeft. In deze woning bevonden zich vele schilderijen, kostbaar porselein gobelins, beeldhouwwerken en meubels. Tien dagen zou Menten nodig gehad hebben om deze woning en die van de eveneens vermoorde professor Grek leeg te halen, aldus Pregowski. In een verklaring, welke Menten de vorige week aan de Zwitserse regering verdient hoge verwachtingen te wek ken.” De ontvoerders van Oriol hebben in tussen gedreigd „iets te doen wat zij liever niet doen (waarschijnlijk hem do den) als de regering niet op onze eisen ingaat”. Het Spaanse „zesde commando Adolf Hitler” heeft de econoom Ramon Tama- mes bedreigd met de dood „mocht Oriol wat overkomen”. Ook 3 andere opposi tieleiders zijn bedreigd door extreem rechtse elementen. Het betreft hier Joa quin Ruiz Jimenez, de voorzitter van de linkse christen-democra- ten, Santiago Carrillo, de secretaris-ge- neraal van de Spaanse CP en Felipe Gonzalez, de secretaris van de Spaanse socialistische arbeiderspartij. Ongeveer zeven percent van de stemgerechtigde Spanjaarden in Nederland heeft bij de Spaanse ambassade zijn stem uitge bracht in het referendum over de con stitutionele hervormingen in Spanje. 2- persoons kamer met douche/bad en toilet in een eerste klas pension, op enkele minuten lopen van het centrum van het dorpje Fredenburg. Busvervoer Haarlem Fredenburg v.v.; volledige verzorging op basis van vol-pension; lunchpakket en consumptie op de heen- en terugreis, reisleiding en verzekering. Ook inbegrepen zijn de dagelijkse uitstapjes per eigen bus en deelname aan activiteiten (kegelen, sjoelen en kienen* tijdens de avonduren. Vertrek maandag 28 februari om 7.30 uur ‘s morgens vanaf het Damiate gebouw in de Waarderpolder en om 7.45 uur vanaf de parkeerplaats Sportfondsenbad, Frederikspark. De terugreis wordt gemaakt op zondag 6 maart (aankomst ongeveer om 19.30 uur te Haarlem). Nadere inlichtingen over, en reserveringen voor deze DAMIATEREIS kunnen vanaf heden gemaakt worden bij al onze kantoren: Heemstede Bronsteeweg 2 Haarlem - Ged. Oude Gracht 82; Californiëplein 17; Soendaplein hoek Rijksstraatweg; Oudeweg 14. Bennebroek Bennebroekerlaan 85; 't Haasje. Jr. Mockkade - VVV Marktplein 140; Boekhandel Roozendaal. Lange Nieuwstraat 427. Zeestraat 18. Over deze zaak kan volgens hem ze ker het Poolse instituut voor oorlogsmis drijven van professor Czeslav Pilichows- ki meer bewijzen ter tafel brengen. Pregowski zelf heeft zijn kennis van zake aangeboden aan het Zwitserse mi nisterie van justitie en politie, nadat de aanhouding van Menten in Zwitserland bekend werd. Hij heeft daarna echter niets meer uit Bern gehoord. Wel wijst hij nog op het beroep dat het actiecomi té geregeld doet op de Westduitse auto riteiten om nu eens in te gaan op de professorenmoord van Lemberg. Hierom is reeds op 16 augustus 1973 door een Poolse nakomeling van een van de pro fessoren, Wladyslaw Zelenski, gevraagd. Omdat één SPD-afgevaardigde ernstig ziek is, beschikt Helmut Schmidt maar over een uiterst krappe marge van drie stemmen. In het verleden heeft een Bondskanselier nog nooit alle stemmen van zijn politieke geestverwanten gekre gen. Theoretisch bestaat ook nu de mo gelijkheid dat dit het geval is. Vandaar dat de fractievoorzitters van SPD en FDP een dringend beroep hebben gedaan op solidariteit van hun leden. De coalitiepartners hebben gisteren voor de laatste keer onderhandeld over de regeringsverklaring, die morgen aan het parlement bekend wordt gemaakt. Er zal een nieuw investeringsprogramma ter vermindering van de werkloosheid worden aangekondigd. Details zijn nog niet bekend, maar waarnemers gaan er van uit dat vooral de bouw zal worden gestimuleerd. De kosten van het totale paket liggen tussen de twee en vijf miljard mark. In het nieuwe kabinet, dat eveneens morgen bekend wordt gemaakt, zitten voor het eerst in de geschiedenis van de Bondsrepubliek twee vrouwen. De huidi ge staatssecretaris in het Kanzlenamt, Marie Schlei, wordt minister van Ont wikkelingssamenwerking. Zij volgt Egon Bahr op, die als directeur naar het SPD- partij bureau gaat. De andere vrouwelij ke minister in het tweede kabinet Schmidt-Genscher is de SPD-afgevaar- digde Antje Huber Zij krijgt familie- en gezondheidszaken toegewezen als opvolg ster van Katharina Focke, die vrijwillig is teruggetreden. Alle andere ministers blijven aan. i- LUXEMBURG (ANP) De Europese commissie van de Europese Gemeenschap kan niet voorkomen dat andere EEG- landen het conflict tussen de KLM en de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot aanwenden om hun eigen be langen in de Sovjet-Unie te dienen. Dit bleek uit het antwoord dat Cesidio Gu azzaroni, lid van de commissie, in het Europese parlement gaf op vragen het Tweede Kamerlid Wim (PvdA). ■x( v

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4