Hoogovens reorganiseert huisvestingsbeleid Haven J Dief morrelt aan deuren stand JOOP KINDERS, DE BAKKER OVER IJMUIDEN GESPROKEN Postkantoren vroeger dicht Autodief gepakt Pleiadenschool wint bij jongens In de Vishal «s« Bromfietser reed onzeker Niets gestolen Hinderwetvergunning voor nieuwbouw Wijsmuller KERSTZANG IN STADHUIS Al 4 WOENSDAG 1 5 DECEMBER 19 7 6 IJMUIDEN - VELSEN Hoge Berg Meeuweneiland IJMUIDEN. De huisvesting van Spaanse werknemers bij Hoogovens zal met ingang van februari 1977 volledig geconcentreerd worden op de wooncentra Casa Arosa in Alkmaar en Casa del Norte in Heerhugowaard. Deze beide woonoorden hebben een gezamenlijke capaciteit van circa 900 bedden. In de Alkmaarse vestiging zijn momenteel 220 bedden vrij; in de Heerhugowaardse 300. Deze ruimte is voldoende voor de 250 huidige bewoners van het Beverwijkse centrum Eurocassa waar plaats is voor 470 personen. Van de huisvesting in de noordkop van Noord-Holland zal straks door 735 Spaanse werknemers gebruik worden gemaakt. Ongeveer 1200 landgenoten verblijven in pensions of hebben zich in de loop der jaren geïntegreerd in de Nederlandse bevolking. Olifant (2) Olifant (1) VELSEN door Jan van Baarsel i u8 L L Lu M. IJM 27 2.740,— sec. jaar werden gehuisvest. was eraar deze •ofes- ont- mijn egere akau, ski - niet n de ering naier it de lorlog rs in irres- voor- naar i hij voor rken. >pane en in Iets soortgelijks gebeurde gistermiddag in de Noostraat. Daar werd getracht de voordeur uit het slot te lichten. Het bleef bij een poging. IJMUIDEN. Van een woning in de Vechtstraat is gistermiddag op nogal ru we wijze de voordeur opengebroken. De bewoner kon echter niet zeggen dat er iets gestolen is. d. IJmuiden; d. IJmuiden; itsers Vier m de twee rouw vier ofes- >n en 'oolse i ze- smis- lOWS- van mi st de rland chter wijst :omi- auto- p de erom een pro- agd. juli' oren- wo- pro- rvoor he mden selein abels. ;ehad in de Grek VELSEN. Met de komende feestda gen in zicht is bekend gemaakt dat de postkantoren in Velsen op vrijdag 24 december ,s middags om Vier uur zullen sluiten. Op vrijdag 31 december sluiten de postkantoren ’s middags om drie uur. it er- j en d en tnisr- mtin- werd id in iarbij lorlog 1939 men van iki. voor- van n de berg, izend izend olda- kken, drie ieren Hans ie is wski, chter joren 15 en deze een nu in IJMUIDEN. Een 19-jarige jonge man uit Haarlem heeft tegenover de politie van zijn woonplaats bekend vori ge week in IJmuiden een auto van het type Dyane te hebben gestolen. De ge stolen auto was al teruggevonden. Ver dachte werd zondag aangehouden terza ke andere diefstallen. Bedden Spaanse wooncentra voor merendeel onbeslapen Dat men de Spanjaarden die momen teel nog in Eurocasa wonen wil onder brengen in Alkmaar en Heerhugowaard heeft onder meer te maken met het semipermanente karkater van de Bever- wijkse veste. De andere twee Noordhol- vader me een gulden meegaf en dat ik dit gewoon een kapitaal vond; twee cent was toen voor een kind al heel wat”. „De man die je van de kop van de haven overzette naar het fort was de militair „Blauwe Kees”. Ik zie hem nog voor me: een kop als een biet, erg rooie ogen, soms geen sokken aan z’n benen. „Blauwe Kees” was de baas van de grote roeiboot van het fort. Er zat soms vijfentwintig man aan boord - zes man aan de riemen. vrouw kennen. Nadat zij getrouwd waren gingen zij wonen in een van twee huisjes die half tegen de Hoge Berg aan stonden, aan de achterzijde, ongeveer waar later de Schouten straat kwam: ze woonden in bij de familie Winkel. Ik werd daar gebo ren. Later kregen mijn ouders een huis op de plaats die „Duivelseiland” werd genoemd. Toen de woningen daar voor de haven moesten worden afgebroken verhuisden we naar de Kortenaerstraat no. 11; met de fami lie Neeve waren we er de eerste bewoners. Ook de familie Neeve had aanvankelijk bij de Hoge Berg ge woond.” meel te halen kwamen ze altijd wel een arme donder tegen, dié blij was als hij of zij een half kuchje kreeg. Een kwestie van leven en laten elven. Er moesten officiële lijsten voor Am sterdam worden ingevuld op het fort: zoveel meel gebruikt, zoveel kuchjes gebakken. Het gebeurde dat de bak kers zestig kuchjes niet konden ver antwoorden. Maar Amsterdam vroeg nooit om opheldering. De kapitein stond bovenon het fort dat in feite een groot kruitvat Mevrouw J. A. Zonnveveld, IJmui den: „Mijn vader, Marinus Zonneveld, kwam in 1915 als oppasser van een luitenant naar IJmuiden. na eerst in Met de werving van Spaanse arbeiders voor het IJmuidense staalbedrijf werd in 1961 een begin gemaakt. In 1974 waren 3146 buitenlandse werknemers bij Hoog ovens in dienst. Op het ogenblik zijn dat er 2747. Meer dan de helft van dat aantal (1936) bestaat uit Spanjaarden. Omdat de overheid een rem heeft gezet op de werving van de Spaanse werkkrachten is hun aantal geleidelijk aaan teruggelo pen. Voor zover dat noodzakelijk was zijn de plaatsen die door het normale verloop zijn vrijgekomen ingenomen door Nederlanders. Bij Hoogovens ver wacht men dat de behoefte aan bedden zal blijven dalen. Enerzijds door de Spanjaarden die terdgkeren naar hun vaderland, anderzijds door Spanjaarden die door hun huwlijkse staat aanspraak kunnen maken op normale woonruimte. IJMUIDEN. Een 17-jarige IJmui- dense bromfietster reed vannacht daar alcoholgebruik dermate onzeker door IJ muiden dat ze door de politie werd aangehouden. Ze kreeg een rijverbod opgelegd. veeel en daarom ging Joop Kinders ’s nachts in kleine bakkerijen van particulieren werken, op veie plaat sen in IJmuiden - bij de Bruin en bij Verver, bij Hendriks en Bais, b Dalmeijer ook. Dat heeft hem een keer veertien dagen kwartierarrest gekost. Om vijf uur in de pr morgen werd de rode vlag op het fort gehesen: alarm. Joop Kinders was ingedeeld bij de „oranje ploeg” en dat betekende: bij alarm direct bij de stukken. Spannende ogenblikken op het fort; er naderde een Zeppelin. De heer A. Douma te Haarlem: „Wij hebben gewoond aan de IJmui- derstraatweg no 28, vanaf omstreeks 1920. Voor ons huis lag middenin het kanaal een groot eiland dat wij het „Meeuweneiland” noemden- Wij, jon gens,, zwommen erheen om meeuwen eieren te zoeken. Jarenlang heeft daar ook de Lutine-toren gelegen. In zomernachten kon je in je slaapka- VELSEN Bureau Wijsmuller heeft bij de gemeente een verzoek ingediend voor een hinderwetvergunning. Dit geldt voor de nieuwbouw van Wijsmuller, dat binnenkort gereed zal zijn, waarin kan toorruimte, magazijn en werkplaats zijn opgenomen. De nieuwbouw staat naast het oude Wijsmullerkantoor aan het Sluisplein. Op woensdag 29 december wordt om 11 uur op het stadhuis een hoorzitting gehouden waar mondelinge bezwaren kunnen worden ingediend. Schriftelijke beezwaren kunnen tot 11 januari worden ingestuurd naar het college van Velsen. Mevrouw A. Peeters-Peeters, Texel: „Ik kan me nog herinneren dat er in IJmuiden een bijzondere inzamelings actie van het Rode Knuis was. Daar voor ging men in de Kennemerlaan met een olifant huis aan huis- Voor •die tijd had een beer met bellen een keer erg de aandacht getrokken, op het Willemsplein. Mijn man werd uitgedaagd op de beer plaats te ne men. Hij deed het nog ook. De beer liep linea recta met hem het politie bureau binnen”. landse centra bieden aanmerkelijk meer woon en leefcomfort. Het onderhoud van Eurocasa vergt vrij hoge kosten die men door deze coördinatie kan besparen. Alle betrokkenen, alsmede interne en externe overlegorganen zijn van de slui ting op de hoogte gesteld. Voor het vrijkomende Beverwijkse pand heeft men op dit moment nog geen vervan gende bestemming. Bij de meisjes kwam als eerste naar voren de Ing. Kruijger school uit Vel- sen-Noord. Zij bereikten een totaal van 2916 punten. De Pleiadenschool won het bij de jongens met 2706 punten. Dat het zwakke geslacht niet altijd onder hoeft te doen bewees Ellen Zoon van de Kennedyschool, want zij zwom zowel op de rug-, de school- als op de vrijeslag sneller dan Fons Martens van de St. Jozefschool, die bij de jongens de snelste was. Ellen Zoon zwom op de schoolslag 22.9 sec., op de rugslag 22,2 sec. en op de vrije slag 18,3 sec. Voor Fons Martens waren deze tijden respectievelijk 23,4 2,3 sec en 18,6 sec. Donderdag wordt er nog een complete voorronde gezwommen van 8.00 uur tot 15.15 uur) en op vrijdag zijn de finales, die om half negen beginnen. Er worden dan tevens estafettes gezwommen- VELSEN. Op de tweede dag van de schoolzwemwedstrijden voor zesdeklas- sers van het basinsonderwijs in het Vel- serbad, hebben weer acht scholen de krachten m-et elkaar gemeten. Het was opvallend dat er veel minder snel ge zwommen is dan op de eerste dag. „Op het fort zaten we met zesen dertig man op een kamer, zonder kachel. Er was een tafel met twee banken - te weinig plaats voor al die mensen. Daarom zaten nogal wat mannen op hun strozak te eten. Niet zo’n erg frisse bedoening - als er bijvoorbeeld schietoefeningen werden gehouden moesten de kanonnen worden ingesmeerd met consistentvet. Dat kwam ook op de kleren van de jongens en zo op hun strozakken. Bovendien: als je vier dagen verlof had gehad en je strozak weer opzocht zaten de muizen erin.” Veertien dagen kon Joop Kinders niet naar huis, zoals zijn gewoonte was - met verlofpas, per trein, enkele reis Haarlem zestien cent, zonder verlofpas eerst anderhalf uur lopen naar het dorp Velsen en daar de stoomtram. Maar Joop Kinders was niet de enige op het fort, die straf opliep. Daar waren twee provoosten die regelmatig moesten worden ge bruikt, ruimten voor afzondering, ruimten vol eenzaamheid. Dat dach ten de officieren tenmiste. De man schappen wisten wel beter. Er zaten roosters in de cellen die door stout- moedigen zeer geleidelijk waren los gemaakt. Op de duur konden de op geslotenen de pennen er zo uithalen. En dan konden ze een poosje de cel uit, al moesten ze er wel voor zorgen dat ze het hek achter zich dicht deden. Want je wist het nooit met de controles. Al hadden die niet zo heel veel te betekenen omdat de verlich ting in de omgeving armzalig was - er hing alleen maar een petroleum lamp. IJMUIDEN. Dinsdag aangekomen: Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Ninja Tholstrup, New Ross, IJmuiden; Jutta Flint, Maldon; Holmar, Goole; Corina, Antwerpen, IJmuiden; Stirin, Dagenham, IJmuiden; Saarland, Bremen; Harma, Klaipeda; Brinda, Kingslynn, IJmuiden; Eildon, Hamburg, IJmuiden; Tor Scandi navia, Gothenborg; Maersk Punchere, Cont. Plat, IJmuiden; Buckeye, Antwer pen; Scheldeborg, Mantyluoto, Zaandam; Fortuna, Bremen, IJmuiden; Amstelland, Vlissingen; Rollness, Terneuzen, IJmui den. Dinsdag vertrokken: Lachs, Londen; Ulla Tholstrup. Arklow, IJmuiden; Wels, Rensburg; Prinsenborg, Delfzijl; Andrea, Hamburg; Teutonia, Aarhus; Arcturis, Willebroek, Velsen; Balticborg, Delfzijl; Jadran, U.S. Golf; Dagny Skou, Antwer pen; Ninja Tholstrup, New Ross, IJmui den; Glas Island, Boston, Koog a.d. Zaan; Titan Service, Cont. Plat, IJmui den; Gazelle, Boston, Koog a.d. Zaan; Parkesgate, Poole, IJmuiden; Tolueno, Rotterdam; Corina, Bilbao, IJmuiden; Eemsborg, Delfzijl Zaandam; Leif Erik son, Stavanger. Woensdag aangekomen: Ixia, Gent. IJ muiden; Hudson, R’dam. Woensdag vertrokken: Carolina Wes ton, Belfast; Stiren, Nantes, IJmuiden; Aleksander Pankratov, Antwerpen; Si naloa, Oslo;.Vladimir, Londen. Kijkje in Casa del Norte te Heerhugowaard waar een deel van de „Beverwijkse Spanjaarden” zal worden gehuisvest. Eurocasa, de Beverwijkse vestiging waar Spaanse werknemers van Hoogovens twaalf VELSEN. In de Burgerzaal van het stadhuis zal woensdagavond onder aus piciën van het Interkerkeltfk Comité Zangdiensten een kerstzangdienst wor den gehouden. Burgemeester Drs, J. Reehorst zal het kerstevangelie voorlezen terwijl de kerstgedachte zal worden uitgesproken door de heer H. Bolhoeve. officier van het Leger des Heils- Medewerking zal worden verleend door het Gerformeerd Kerkkoor IJmui den en het Christelijk gemeng Koor Santpoort. Het was wel eens een hachelijke onderneming wanneer je ’s avonds half elf met de laatste boot naar het fort terugmoest, in het pikkedonker, met jongens die ’m flink hadden geraakt. Soms moest je vanwege de stroom eerst in de richting van de sluis en dan pas naar het fort.” De bakkersjongen uit Haarlem kreeg in IJmuiden al gauw de bij naam die hij nog heeft: „Joop Kin ders. de Bakker”. Hij is nu 82 jaar. Tot hij 77*/a werd heeft hij nog gewerkt, in de afdeling luxe broodjes. Hij is Haarlemmer gebleven, maar bewaart vele goede herinneringen aan IJmuiden. het kl eine IJmuiden van de Eerste Wereldoorlog met het Wil lemsplein als gezellig centrum. De heer H. M. Leeuw te IJmuiden: „Ik herinner me nog goed hoe een spectaculaire gebeurtenis in de Bloemstaaat de aandacht trok, in het jaar 1919. Er was een actie op touw gezet om geld bijeen te brengen voor de bevolking van Rusland, waar na de revolutie honger werd geleden. Hiervoor liet men een olifant door IJmuiden lopen die volop bekijks had. Gak in de scholen werd gecol lecteerd. Ik was toen op school A in de Kerkstraat. Ik weet nog dat mijn Met zijn verrekijker tuurde hij naar de Zeppelin. Joop Kinders: „Toen ik. terug van m’n clandestien nachtwerk in IJmuiden. kwam aansjouwen had mij me meteen in de gaten. ..Man. waar kom jij vandaan?” vroeg hij. En meteen daarop: „Hoe kom jij langs de schildwacht?” Nou, ik vertelde dat ik door de duinen was gekomen.” Toen de Eerste Wereldoorlog bijna heel Europa in vuur en vlam had gezet kreeg Joop Kinders, wonende in de Generaal Bothastraat te Haarlem, een oproep zich op het Fort van IJmuiden te melden. Dag van op komst: 18 mei 1915. Er waren al driehonderd vijftig man gelegerd, waarbij nogal wat mannen die wat leeftijd betreft zijn vader hadden kunnen zijn. Geen slaapplaats was er meer vrij. Daarom werden er tentjes rondom het fort opgezet, waarin de nieuwe lichting werd gelegerd. Dat ging goed tot het najaar; toen werd het buiten te koud. In september- oktober zwaaiden vele „oudjes” af, zodat de tentjes tót een volgende gelegenheid konden worden opgebor gen. Ook de bakkers van het fort mochten h un burgerpak weer aan trekken, reden voor de commandant om te vragen wie van de dienstplich tigen zin had de bakkerij in te gaan. Joop Kinders had van zijn twaalfde jaar af gewerkt bij bakker Visser in de Generaal Cronjéstraat. Hij meldde zich daarom direct. Met hem stapten Gerrit Konings uit Volendam en Jan de Koning van de Jan Gijzenvaart (Santpoort-Zuid) naar voren. Alle drie bakkersjongen werden zonder poespas geaccepteerd. Voor hun gage van zeven stuivers per dag, de gebruikelijke gage van alle manschappen, gingen de jongens kuchjes bakken, elk broodje van een halve kilo in z’n eigen pannetje, in totaal driehonderdvijftig. Dat gebeur de in ouderwetse ovens, die waren voorzien van „paardekoptegels”. Ze werden gestookt met takkebossen uit de Breesaap en uit de omgeving van Heemskerk. De broodjes waren bij zonder smakelijk. Later, toen de schaarste aan levensmiddelen zich ook in Nederland deed gelden, werd het moeilijker een goed produkt te maken. De bakkersjongens moesten gemalen groene erwten, aardappel meel en tarwe mengen. Maar ook toen was het brood een heerlijkheid vergeleken bij het regeringsbrood dat de burgerij letterlijk en figuurlijk te slikken kreeg. Algemeen oordeel van de burgers: „Net klei.” De bakkers wisten wat de oorzaak daarvan was: er moest teveel rogge in worden ver werkt - en dat konden ze niet gaar krijgen. Geen wonder dat er op het fort altijd brood tekort was. officeel ten miste. Alle jongens vroegen, wanneer ze vier dagen met verlof gingen: Zeg, heb je nog een broodje voor de IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 29 kisten tarbot en griet; 1076 kisten kabeljauw; 54 kisten wijting; 293 kisten schol; 80 kisten schar; 1 kist makreel; 11 kisten schelvis; 58 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 16,49-15,61. Per 40 kg.: tarbot 47-248; griet 297-192; kabeljauw een 144-114; kabeljauw twee 160-122; kabeljauw drie 116-1Ó0; kabeljauw vier 118-98; kabel jauw vijf 11-98; schol een 88-70; schol twee 88-77; schol 7-64; schol vier 96-68; wijting drie 63-51; makreel twee 82; flint 19-14; bot 34-24; steenbolk 61-34; schar 98-84; kleine kuit 120-96; lever 74; schelvis drie 98; schelvis vier 88: tong schar 22-160. De besommingen waren: UK 17 en UK 56 20.800,-; U K48 en UK 78 f 11.800,-; UK 135 enUK 145 ƒ7.470,-; UK 141 enUK 71 1.000,-; UK 159 en UK 200 ƒ5.200,-; UK 218 en UK 36 1.800,-; UK 34 en YE 5 ƒ5.800,-; VD 19 en VD 73 19.000,-; VD 0 en VD 53 •ƒ8.000,-; VD 54 en VD 77 16.000,-; WR 136 en ?WR 226 ƒ7.600,-; IJM 18 600,-; Maar ook het warme eten was, hoewel velen het op hun strozak moesten nuttigen, prima - dat wel. Als er een grote bel werd geluid ging je een voor een je eten halen: eerst een stukje vlees, dan aardappelen, daarna groenten. Een toetje was er in die tijd nog niet bij. Waar de meeste jongens van het fort een he- Geboren: J. M. Commandeur-Groen, z„ IJmuiden; E. van der Terp-ter Voort, C. M. Groen-Dalmaijer, J. C. Brakenhof-Jonge- jan, z„ IJmuiden. Overleden: C. F. Martens, 77 jr-, echt genoot van J. van den Burg, Driehuis; L. J. Knook, 83 jr., weduwnaar van H. P. Jaakke, Driehuis; W. van der Meer, 65 jr., echtgenoot van E. van Dillewijn, Driehuis; M. Visser, 79 jr. weduwe van T. Froon, Driehuis; M. M. Lagrand, 88 jr., weduwe van M- F. J. Steenmeijer, IJmuiden; R. van der Zee, 76 jir., echtge noot van A. Klooster, Haarlem; J. Veld man, 80 jr., echtgenoot van W. Leije- naar, IJmuiden; R. Struik, 82 jr., wedu we van J. B. Weekhout, Driehuis; S. C. E. de Wildt, 77 jr., echtgenote van L. F. Kneppers, Santpoort- (ADVERTENTIE) iUTi De bakkersjongens van het Fort bakkers van het fort met hun twee wielig wagentje ,een kreng van een ding, in het dorp IJmuiden moesten zijn om in de omgeving van de sluis Brabant gelegerd te zijn geweest. In die tijd was hij ingekwartierd in Goirle bij Tilburg, bij mijn grootou ders. Hij leerde daar zijn aanstaande (Reacties ap deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „Van Gat tot Stad”, tele fonisch 023-378601). ranzig spek. Waar iedereen stapelgek op was: snert. Zeven stuivers per dag was n iet

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5