PvdA-WOORDVOERDER F. PERQUIN: I met college af Fractie legt nadruk op voorlichting Promotieclub wijst uitnodiging gesprek „RIJKSBEPALINGEN ZONDER RIJKSBETALINGEN” Begrotings- vergadering 9? NIEUWE LICHTBOEI IN PLAATS VAN RAADHUIS 1 5 WOENSDAG DECEMBER 19 7 6 BEVER WIJK-HEEMSKERK 9 8 .-«r Informatie te s,- (Van een onzer verslaggeefsters) aan- an de Marquette land Jfe- Ha 4 Lichtboei Huiswerk HEEMSKERK. De VVD-frak- tie in de gemeenteraad betreurt, dat het college maar een beperkte plaats toekent aan belangrijke werkzaamheden, zoals de inventa risatie van wegen en bepaalde on derzoekingen met betrekking tot verkeers voorzieningen Woordvoerder B. ten Haken ging in zijn algemene beschouwingen over de gemeentebegroting nader in op het door wethouder H. J. M. Roozen gelanceerde vorostel om de verlengde Coentunnelweg te laten vervallen en te kiezen voor de weg om de Noord. „Dit voorstel is ge baseerd op het voordeel van de grotere te bebouwen oppervlakte (800 woningen meer in Meerestein. Red. B.C.), maar de nadelen van de weg om de Noord zijn tot nu toe onvoldoende onderzocht”, aldus de heer Ten Haken, die in dit verband wijst op de invloed ervan op de binding van de bewoners van het duingebied met Heemskerk. Twee gezichten HEEMSKERK. „Het college heeft sterke en zwakke punten. Een uitgesprokén zwak beleid wordt gevoerd ten aanzien van cultuur, recre atie, sport, jeugdzaken en verkeer”, aldus één van de conclusies uit de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting van de PvdA, die een herziening nodig acht van de taak en het funktioneren van het ambte lijk apparaat, gericht op welzijn, openheid en openbaarheid; die meer on dersteuning wenst van het culturele gebeuren in de gemeente; die vindt dat de nieuwe Lichtboei er moet komen en die met hét oog op een even tuele toekomstige samenwerking in het college zou willen weten waar de VVD plaatselijk nu eigenlijk voor staat. HEEMSKERK. De woordvoerder van de PPR als tweede oppositie partij in de raad, ir. J. P. Kroon, komt in zijn algemene beschouwing over de gemeentebegroting tot de conclusie, dat het college van B: en W. niet uitmunt door daadkracht. Het motto van het college lijkt' te zijn dat de problemen zich vanzelf wel oplossen. Zinnen als „het particulier initiatief moet hiermee komen” en „dat is toch niet de taak van de gemeente” komen maar al te vaak voor, aldus de heer Kroon. In dit verband noemt de heer Kroon de problemen rond „De Lichtboei”. „Maandenlang lezen we noodkreten in de kranten maar het college heeft nog geen idee van een oplossing en komt niet verder dan te wijzen op de verantwoordelijkheid van Beverwijk. Maar het grote aantal Heemsker kers dat bij de Lichtboei is betrokken eist een daadkrachtig beleid van het college”. Aanpassing Hoogste boom' (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Fraktievoorzitter P. J. Verduin van het CDA begon woensdag zijn algemene beschouwing over de gemeentebegroting met vast te stellen, dat het plaatselijk en landelijk met het CDA wel goed zit. Evenals de CDA-afdeling, die dat al eerder heeft gedaan, sprak hij namens de fraktie vertrouwen uit in de heer Van Agt. Ook over het funktioneren van de raad toonde de heer Verduin zich tevreden: „Ondanks meningsverschillen die nu eenmaal altijd ontstaan vanuit andere politieke inzichten, mag geconstateerd worden, dat de toon waarop de discussies plaatsvinden, aanzienlijk milder is geworden. Een groot pluspunt hiervan is, dat men een beter begrip krijgt voor eikaars standpunten en men daarop ook zijn besluitvorming baseert Voorlichting I F. P. G. Perquin (PvdA) 5 CDA vindt klimaat in raad milder geworden l/O- Ir. J. P. Kroon (PPR) ve- de P. J. Verduin (CDA) betalingen van De VVD-woordvoerder merkt op, dat B. ten Haken (VVD) nze 79. De nieuwbouw van de Lichtboei heeft bij de PvdA-fraktie grote prioriteit. De fraktie verwijt het college en de VVD- wethouder) een volkomen passieve op- Geepleit wordt voor het instellen van een raadscommissie pedsoneelszaken en genoemd worden een aantal zaken die in deze commissie zouden moeten worden besproken. Wat het verkeer betreft be treurt de fraktie, dat er nog steeds geen Het college heeft bij herhaling gesteld dat het in samenspel met Beverwijk en en Velsen niet persé dezelfde argumen- te verwerven. De fraktie van de PvdA tekent daarbij aan dat voor Beverwijk en Velsen niet perse dezelfde argumen ten even zwaar gelden als voor Heems kerk en omgekeerd en waarschuwt dat het op die manier niet uitgesloten is dat de specifieke Heemskerkse financië- ele problematiek oplost als een klontje suiker in de koffie van de IJmondiale problemen.” der meer via het verkeersonderwijs en een bespreking van de specifieke wijk- problemen op de scholen. Onduidelijk heid constateert de VVD met betrekking tot de ongevallenmelding. Wat de brand weer betreft geeft men grote prioriteit aan de aanschaf van een ladderwagen of hoogwerker en van een reddingsschaar. BEVERWIJK. De Breestraat Promotieclub weigert de brief van begin decem ber, waarin het beleid van wethouder Kaebisch jr. inzake de reconstructieplannen van de Breestraat werd gehekeld, toe te lichten. Wat de nieuwbouw van het buurthuis „De Lichtboei” betreft refereert de frak tie aan de afspraak tussen de gemeente besturen van Beverwijk en Heemskerk, dat de ontwikkeling van het jongeren centrum „Donkey Shot" voor rekening van Heemskerk zou komen en de Licht boei een Beverwijkse aangelegenheid zou zijn. „Dan past het Beverwijk niet om met de vinger naar Heemskerk te wijzen als zou men daar zijn verantwoordelijk- PPR verwijt college gebrek aan daadkracht Om met dat laatste te beginnen, de PvdA wilde in 1974 niet samen met de WD in een college zitten omdat men aannam dat de plaatselijke VVD zich in een lijn zou opstellen met het landelijke VVD-beleid. Kijkt men nu naar het beleid van de WD-wethouder dan ziet de PvdA „niets anders dan een doffe ellende van communicatiestoringen, ge brekkig voorbereide beslissingen en het stilvallen van allerlei activiteiten die nodig eens aangepakt moeten worden”. In het begin van het jaar zijn zowel de woningbouwnota’s van het gemeente bestuur als van de PvdA/PPR-combina- tie in de commissie bestemmingsplannen besproken. Toén werd besloten, dat bei de partijen nog eens zouden nagaan in hoeverre de uitgangspunten met elkaar in overeenstemming te brengen waren. De heer Verduin signaleert nu, dat het resultaat van dit huiswerk de raad nog niet heeft bereikt. Benieuwd is de CDA-fraktie ook naar Het verschuiven van het accent van bouwgemeente naar een gemeente die zich verder gaat richten op afbouw en het invullen van welzijnsvoorzieningen zal volgens de PvdA-fraktie ook accentver schuivingen binnen het ambtelijk appa raat te zien moeten geven. Een uitspraak van de raad vraagt de PPR-fraktie over inspraak van het ge- meentepersoneel over het profiel van de nieuwe burgemeester heden niet kennen. Heemskerk is zijn afspraken nagekomen (verbouwing Don key Shot). Beverwijk is in gebreke ge bleven, waardoor p.m. 8000 Heemsker kers in de kou zijn blijven staan”, aldus de heer Verduin, die aankondigde dat zijn fraktiegenoot P. Dudink tijdens de begrotingsbehandeling nader op dit on derwerp in zal gaan. Ook de CDA-fraktje acht het zeer teleurstellend, dat de regering een gebied als de IJmond niet als kerngebied wil aanwijzen. „Vele woningen zijn in op dracht van diezelfde overheid in een hoog tempo uit de grond gekomen en nu de daarvoor nodige voorzieningen moe ten worden getroffen laat men het af weten”. De heer Verduin kondigde woensdag dienaangaande een motie aan. contacten en 4300 voor een sinds de invoering van de salariëring van raads leden niet meer gerechtvaardigde tege moetkoming aan de raadsfrakties. Aldus de voorstellen van de PPR. Wij zitten dus met een VVD met tweet gezichten en op die basis kunnen wij ons nu niet uitspreken over een samen werking met die partij in een volgend college”. Aldus de woordvoerder van de PvdA-fractie ,de heer F. P. G. Perquin. Wat het CDAA betreft constateert de PvdA-fraktie een naar elkaar toegroeien van de standpunten waardoor er voor waarden lijken te ontstaan voor een samenwerking tussen CDA en PvdA voor de komende collegesamenstelling”. Wat openheid en openbaarheid betreft staat de PvdA een informatie bureau voor ogen dat zich speciaal richt op de informatie naar de burgers toe. Ook wil men een verordening betreffende de openbaarheid van overheidsdocumenten. Meer ondersteuning van de plaatselij ke culturele activiteiten is een andere wens van de PvdA, waarbij men ook wil dat vanuit het ambtelijk apparaat een adequate begeleiding/ondersteuning wordt gerealiseerd, met name organisa torisch en administratief. Voorts wil de fraktie een uitbreiding van de mancapa citeit in het kader van de brandpreven tie. Met voldoening wordt geconstateerd, dat de welzij nsnotitie gereed is geko men,„maar dit mag geen discussiestuk blijven”. De fraktie hoopt dat de notitie op korte termijn concreet wordt ge in-akt door het nemen van maatregelen die in de praktijk iets te betekenen hebben. quenties volgens de VVD duidelijker moeten worden aangegeven. Overwogen zou moeten worden om maximale bij dragen te stellen wanneer onvoldoende zekerheid in de financiële consequenties voor de toekomst verkregen kan worden. Het college had vorige week in een vernietigend commentaar de midden standers verweten de feiten te verdraai en. De wethoudrs Kaebisch jr. en ir. Camfferman vertelden toen de leden van de Breestraat Promotie Club, die m de werkcommissie zitting hebben, voor een gesprek te willen uitnodigen. De heer Molendijk, chef ruimtelijke orde ning bij de gemeente en lid van de werkcommissie, nodigde telefonisch de leden van de Breestraat Promotie Club voor een gesprek mt de wethouders uit. Deze bijeenkomst zou vrijdagochtend a.s. plaats vinden. In een brief aan de heer Molendijk laat de Breestraat Promotie Club nu weten, de leden, die in de werkcommis sie reconstructie Brestraat zitten, ten sterkste te hebben afgeraden in dit sta dium aan het verzoek van de wethou ders te voldoen. Men wil eerst de raads- Verbetering van de kundigheden op het gebied van culturele zaken, welzijn, voorlichting en het club- en buurthuis werk acht de PPR dringend noodzake lijk. Waardering heeft de heer Kroon uit gesproken voor de onlangs verschenen welzijnsnotitie- Wel vindt de fraktie dat het college haast moet maken met het scheppen van voorwaarden voor een creatief welzijnsbeleid. Voor beleidsbeslissingen over de gé- meentegrens heen(de gemeenschappelijke regelingen) zullen de financiële conse- „Wel stelt het college, inclusief de WD-wethouder, dat wij als gemeente meer geld van het rijk zouden moeten krijgen voor welzijnsvoorzieningen. Daar zijn we het mee eens, maar hoe kan de WD een dergelijk verzoek met droge ogen steunen, gezien de landelijke op stelling om met meer dan 100 miljoen te willen bezuinigen op de welzijnssector, om daarmee o.a. defensie te spekken en de belastingaftrek van eigen huizenbezit ters te verruimen”. stelling, „waarbij men zich verschuilt achter da frase dat Beverwijk verant woordelijk is voor de Lichtboei”. Als oplossing dient de heer Kroon aan: uitstel van de raadhuisbouw en met de vrijkomende financieringsruimte de nieuwbouw van de Lichttuin voorfinan cieren. De PPR wil daarover een uit spraak van de raad vragen. Sprekende over de „daadkracht” van het college wordt door de PPR ook de kwestie van het Europaplein genoemd' „Ongeveer een jaar terug beloofde het college een door de béwonerswerk^roep te ontwikkelen visie te gebruiken voor het ontwerpen van een alternatief plan. Negen maanden geleden heeft de werk groep zijn visie ingeleverd. En nu zou den we gedwongen zijn om snel te zwichten voor de eisen van de grondel-, genaar, Zonder ook maar één woord te wijden aan de visie van de werkgroep.” Tn dat kader acht men het van groot belang, dat zo spoedig mogelijk wordt voorzien in de vacature bij de Gemeen schapsraad. Bovendien zou het gemeen telijk apparaat zo snel mogelijk qua mankracht en kundigheid moeten wor den versterkt, vooral nu het ministerie van CRM de gemeentelijke overheid steeds meer „beleidsruimte” gaat geven. op tafel te informatie In plaats van deze bezuiniging wil de PPR andere posten op de begroting schrappen, namelijk 4000 voor het on nodig ter post bezorgen van de stukken voor de raadsleden; 4000 voor onnodige bemiddeling bij de distributie van plastic huisvuilzakken; 2500 die ook dit jaar niet uit te geven zjn voor internationale De VVD constateert dat de aangebo den begroting uitsluitend is gebaseerd op „passen op de plaats”. „Belastingverho gingen komen hard aan als deze niet bedoeld zijn om nieuwe projecten of activiteiten financieel mogelijk te ma ken”. Die omvatten onder meer bungalow- bouw in de zogenoemde overbossen om met het daarmee te verwerven geld de rest van het Marquettebos te redden. Ook voor het komplan vraagt de VVD een snelle aanbak. Een andere wens is dat het college de contacten tussen poli tie en schooljeugd gaat bevorderen, on- het resultaat van de motie waarin de Heemskerkse raad zich uitsprak voor het laten vervallen van de verlengde Coen tunnelweg en de aanleg van de weg om de Noord. Aan het college wordt verder ge vraagd op korte termijn nog eens te bezien in hoeverre ei' aanleiding bestaat om opnieuw tot het verkopen van wo ningwetwoningen te besluiten. Nu er een welzijnsnotitie aan de raad is aangeboden wil de CDA-fraktie bij de behandeling van de begroting niet nader op het welzijnsbeleid ingaan, maar lie ver wachten tot de bespreking van die notitie Wethouder Fetlor Kaebisch jr. vroeg zich af of de heren nu wel alles hebben begrepen wat over deze zaak is gezegd en gepubliceerd. „Wij willen graag een toelichting van de heren hebben, hetgeen mogelijk van invloed kan zijn op de behandeling van de brief van de Promo tie Club in de raadsvergadering vart maandagavond a.s. Zoals de zaken zich nu ontwikkelen zullen we de raad voor stellen de brief voor kennisgeving aan te nemeh”. Evenals wethouder Kaebisch toonde ook wethouder Bodewes zich verbaasd over de reactie van de Promotie Club. „Het lijkt wel alsof ze bang zijn. Ik vind weigering om te komen praten bijzonder zwak”. VVD wil praten over wegen en behoud van landgoed ais het Heemskerkse voorstel wordt aanvaard er opnieuw een studie moet worden gestart, met als eerste resultaat dat op alle gronden waar een mogelijke wegaanleg voorgesteld wordt, geen enke le andere activiteit mogelijk is; ook niet de volgende noodzakelijke bouwactivitei ten in plan-Meerestein. De VVD wil de uitvoering van de Coentunnelweg ter discussie stellen en dient een aantal punten aan die daarbij in beraad moeten worden genomen. De heer Kroon dringt er opnieuw bij het college op aan bij het doen van voorstellen ook alternatieven leggen, met een volledige over de voor- en nadelen. Een ongelukkige greep noemt de PPR de bezuiniging op het culturele vlak, „terwijl deze bezuiniging voor de ge meentekas slechts effectief een bespa ring oplevert van f 7.500.” De nota van aanbieding bij de ge meentebegroting biedt volgens de VVD- woordvoerder te weinig duidelijkheid over de wijze waarop het beleid onder deze financiële omstandigheden moet worden aangepast, maar wel duidelijk vindt de fraktie het, dat met het verlies van budgetruimte ook de beleidsruimte verloren is gegaan. Dat de financiële problemen in Heemskerk groot zijn wijt de PvdA- fraktie niet alleen aan het ontbreken van extra rijksuitkeringen, maar ook aan het onbreken van een duidelijk financieel beleid gedurende nu al een flink aantal jaren, „Met maximale hef fingen is de begroting nu wel sluitend gemaakt, maar het college is meteen aan de hoogste boom gaan hangen döor het beleid in negatieve richting om te bui gen”. De fraktie is het met het college eens dat de in het verleden gedane investeringen nu te zwaar op de begro ting drukken omdat het rijk de gemeen te nu. niet meer als groeikern erkent. vergadering afwachten alvorens een nieuwe datum voor het gesprek vast te stellen. „Groter accent op welzijn in concrete maatregelen vertalen Noodzakelijk acht de PPR het ook, dat er in de IJmond een regionale be stuurslaag komt. Dat aan raadsleden bestuurders van regionale organen pre sentiegeld wordt uitgekeerd beschouwt de PPR-fraktie als onjuist, sinds de raadsleden gesalarieerd worden. Ook daarover wil de fraktie het oordeel van de raad vragen. Een goed voorbeeld van inspraak noemde de heer Verduin de procedure zoals deze bij de opzet van plan-Meere stein wordt gehanteerd. Minder te spreken was de heer Ver duin over de voorlichting, getuige de volgende zinsnede uit zijn beschouwin gen: „Ongeacht de waarde die wij toe kennen aan de wekelijkse persconferen ties, de verschillende spreekuren en de voorlichting aan de loketten door terza ke deskundige ambtenaren, menen wij dat meer voorlichting ontontbeerlijk is. Zo lang de doorsnee-burger van Heemskerk meent, dat het werk van het gemeentebestuur niet veel anders in houdt dan het maandelijks opvoeren van een ordinair hanengevecht dat nergens anders toe leidt dan het rondfladderen van een hoeveelheid losse veren, is de opmerking dat er aan de broodnodige voorlichting nog wel wat mankeert, ge rechtvaardigd.” „Meerdere malen hebben wij aange drongen op het uitgeven van een eigen gemeentelijk voorlichtingsblad, waarin ook ruimte gereserveerd zou kunnen worden voor de raadsfrakties om de burger over doen en laten te kunnen informeren. Deze suggestie werd door uw college steeds welwillend in overwe ging genomen. Wij constateren echter dat ons nog nimmer voorstellen hebben bereikt welke aan het realiseren hiervan gestalte kunnen geven. Kunt u ons nu wat meer voorlichting geven over de voorlichting”. De CDA-fraktie constateert ook, dat men als gemeentebestuurder nog maar weinig zicht heeft op de gemeenschap pelijke regelingen met de nabuurge meente. Als een ander langlopend probleem ziet de VVD het behoud van het land goed Marquetté. „Plannen om in e Ik geval de bossen te beschermen hebben het in de raad niet gehaald. Suggesties waren er genoeg, als anderen maar inte resse hadden. Ook CRM is voor finan ciële steun benaderd. Sindsdien is er echter niets gebeurd”, aldus de VVD- woordvoerder, die van mening is dat Heemskerk zelf de zaak weer op moet pakken en die wethouder Roozen heeft gevraagd zijn oorspronkelijke voorstel len weer ter tafel te brengen. HEEMSKERK. De behandeling van de gemeentebegroting voor 1977 is vandaag van start gegaan met de algemene beschouwingen van de frak- tievoorzitters, die in de namiddag zijn beantwoord door burgemeester en wethouders. Vanavond - woensdag 15 december - stelt de raad de porte feuilles van de wethouders Roozen en Van Herpen aan de orde. De begrotingsbehandeling wordt vrijdagmorgen om half tien voortge zet. De heer Ten Haken signaleert de in vloed van de rijksbepalingen zonder dat daar voldoende betalingen tegenover staan. totaalplan is voor de afwikkeling van het lokale verkeer.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9