Nog geen besluit Zwitserse regering uitwijzing Menten Olieprijzen stijgen 5 percent met 10 en Hoogovensuitbreiding in zee ongewenst Leerplicht wellicht tot 17e jaar Gewonden bij rellen in Athene i 36 DANS Ontvoerders van Oriol herkend Van Agt woedend over uitlekken rapport Wiarda Gevechten in Libanon:zeker ra i dertien doden FFT t KERSTBOMEN Het woord is aan Zwitserse advocaten stoppen hun werk OPEC-landen verdeeld Weinig verandering AGENDA Aantal pagina’s vandaag: See morris before you buy Politieke schorten WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Van Kemenade: (Van een onzer verslaggevers) 2 4 pagina 11 i Aanv.: januari 12-14 jaar 15 jaar ouder Geh. Verl. paren (ook grote maten) met en zonder kluit, verder alles om KERST te verfraaien. KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Tel. 023-37 58 54 Inschrijving: 7-8 uur n.m. IJMUIDEN: Zeeweg 251 Haarlem. Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 SCHOOL DUIJN Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendor suède, nappa, lamsvacht en sportieve bontjassen Zuivering 1 Umuider Courant Hannah Cowley: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. f 13,65 p. mnd.f 39,35 p. kwartaal (p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f200,-) Losse nummers 65 ct. MR. J. J. M. HERMANS (Van onze correspondent) Staten verwerpen voorhaven (Zie ook regio-pagina). (Zie verder pagina 2) (Van onze redacteur in Athene) (ADVERTENTIES) 8, 10, 14 Luidsprekers VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 39 Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw. Ma tige tot krachtige wind uit oost tot zuidoost. Minimum temperaturen van -1 tot -5 graden, maximum tempera turen rond het vriespunt. Dat zegt minister Van Kemenade van Onderwijs in het blad „Sociaal Econo misch Management”, dat is gewijd aan het thema „onderwijs en arbeidsmarkt”. Minister Van Agt leverde zijn kritiek op de volgens hem onjuiste publikaties gisteravond na afloop van de vergade ring met de vaste Tweede-Kamercom- missie van Justitie in Den Haag. De Spaanse politie speurt intens om dat vanavond om middernacht het ulti matum van de ontvoerders afloopt. Deze eisen vrijlating van 15 politieke gevan genen. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, De gehele kollektie. DOHA (AP, ANP). De olieprijzen gaan per 1 januari met respectievelijk 10 en 5 percent omhoog. Namens Vene zuela is vanmorgen vroeg meegedeeld dat elf landen behorend tot de OPEC de. heb er nooit contact mee gehad en ik weet van de zaak niet meer af dan er in de kranten heeft gestaan”, reageert mr. Hermans „Pas later zal ik beslis- sen of ik het wel of niet doe”, is het voorlopige oordeel van de Geleense advocaat, die tot nu toe al driemaal telefonisch door mevr. Menten bena derd is. „Ik wil eerst in Nederland een gesprek hebben met mevr. Men ten of andere familieleden voordat ik weet of ik de verdediging op mij neem. Ik heb nog geen idee van de omvang van die zaak. Dat zal ik ook nog moeten bekijken in verband met de zaak tegen de hoofdverpleger. Bij eventueel hoger beroep van de hoofd verpleger zou het best kunnen zijn dat die zaak en het eveneueie proces van Menten samenvallen, en ik kan mij niet tweeën delen”. In Beiroet werden voortdurend zware ontploffingen en schoten gehoord. De gevechten znij de hevigste sinds in no vember het bestand was ingegaan, dat een einde had gemaakt aan de burger oorlog, die negentien maanden duurde. ATHENE. Tijdens de begrafenis van de dinsdagavond voor zijn woning vermoorde folteraar van de Griekse vei ligheidspolitie Mallios is het gistermid dag tot ernstige ongeregeldheden geko men, die de vorm aannamen van een eerste krachtsvertoon van junta-gezinde elementen sinds de val van de dictatuur in juli 1974. Vijf verslaggevers werden zo ernstig gewond dat ze in een zieken huis moesten worden opgenomen. Onder hen was de correspondent van het weekblad Vrij Nederland, George Ma- vros. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - BERN-DEN HAAG. De Zwitser se regering heeft andaag nog geen besluit kunnen nemen over de even tuele uitwijzing naar Nederland van de oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten. Dit werd meegedeeld na een kabinetszitting van het Zwitserse par lement van ruim twee uur. De twee Zwitserse advocaten van Pieter Menten, dr. Walter Baechi en dr. II. R. Grendelmeier, hebben giste ren laten weten dat zij hun werk voor de van oorlogsmisdaden ver dachte miljonair hebben beëindigd. „Omdat de dagen van Menten volgens Zwitsers recht verjaard zijn, zou uit levering of uitwijzing van hem naar Nederland in strijd met de wet zijn. Het staat de Zwitserse regering ech- een productiecapaciteit van 11 miljoen ton staal per jaar worden opengelaten. Provinciale Staten namen, ook in een de groei van Schiphol. De donderdag aangenomen nota heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats Lijn de uitgangs punten er in vastgelegd, voor een streekplan voor het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied, waaraan het provinci aal bestuur nu kan gaan werken. In de tweede plaats kan de thans door de Staten goedgekeurde nota worden door gestuurd naar de regering. Die kan dan met het provinciale standpunt rekening houden bij de uiteindelijke rijksbeslis- singen over voorhaven, uitbreiding van Hoogovens en Schiphol. Of niet, maar daar zal de regering dan behoorlijke argumenten voor moeten geven. HAARLEM. De voorhaven bij IJmuiden is voorlopig van de baan. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben donderdagmiddag met een ruime meerderheid de mogelijkheid van een voorhaven afgewezen. De Staten deden dat, door een motie te verwerpen waarin werd gesteld, dat bij het open beraad over de IJmuidense haven „een eventuele havenont wikkeling buiten de pieren” niet bij voorbaat mocht worden uitgesloten. De meerderheid in de Staten voelde daar niet voor, omdat zo de voorhaven „via een achterdeur” weer in de discussie zou worden gehaald. De uitein delijke beslissing over de voorhaven blijft echter aan het Rijk. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Ht uitlekken van gegevens uit liet vertrouweljjke rapport-Wiarda, over de gang van zaken rond de mislukte aanhouding van Pieter Menten in Blari cum, heeft de woede opgewekt van minister Van Agt (Justitie). „Er zijn mensen ernstig beschadigd door publikaties die er niet hadden mogen zijn”, zei minister Van Agt. Hij doelde daarbij op perspublikaties over een berisping die drie topmen sen van het Openbaar Ministerie in Amsterdam zouden hebben gekregen. Commissievoorzitter mr. A. Geurtsen zei dat hij het schenden van de vertrou welijkheid van het rapport-Wiarda, en de volgens hem onjuiste berichtgeving over de berisping aan de drie Amster damse leden van het OM, erg betreurde. „De zaak wordt zeer hoog opgenomen. Er komt een onderzoek naar wie de betrouwbare bron is waarvan in de be richtgeving gesproken wordt”, aldus mr. Geurtsen. Hij vond overigens dat er in dit geval eerder gesproken moet worden van een „onbetrouwbare bron”. (Zie verder pagina 2) De vrouw is een van de vele aangename blunders van de na tuur. ter vrij, de beschuldigde op korte termijn het land uit te zetten waarbij hg de mogelijkheid moet hebben zelf het land te kiezen waarheen hij zal gaan”. „Dit standpunt hebben wij meege deeld aan het Zwitserse departement van justitie en de politie. We hebben het departement ook in kennis ge steld van het verweer van de heer Menten tegen de documenten van het Nederlandse ministerie van Justitie. Daarmee sluiten wij ons werk af”. Grendelmeier en Baechi hebben ook gezegd geen nieuwe opdracht in de zaak-Menten te aanvaarden. Mevr. Menten heeft gisteravond als reactie op de stappen van de advoca ten gezegd dat de beide heren „heb ben gedaan wat zij konden. Hun taak is afgelopen”. De verworpen motie was ingediend bij de bespreking van de Nota van Uitgangs punten voor het Amsterdam-Noordzee- kanaalgebied. In deze nota hadden Ge deputeerde Staten al gesteld, dat de voorhaven moest worden afgewezen. Wel moest volgens de nota de mogelijk heid tot uitbreiding van Hoogovens tot (ADVERTENTIES) zelfbediening J^uincentn.n^ M myriantha Vlaamse«weg, Haarlem, tel. 24 32 83 Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11, 13, 15 Medische diensten6 Puzzel 17 Schrijvende lezers 17 Foto/film 19 Films21 Radio en tv23 Strips23 Kunst25 Beurs26 Economie27 Sport13, 33 BEIROET (AP-Reuter). In Beiroet en Tripoli, de twee grootste steden van Libanon, zijn vanmorgen gevechten uit gebroken tussen rivaliserende Palestijnse groeperingen. Daarbij zouden tenminste dertien mensen het leven hebben verlo ren. UTRECHT. „Als je kiest voor een middenschool voor 12- tot 15-jarigen en je bent van mening dat aan de mini; mumstartpositie een beroepsvoorberei- ding van minstens twee jaar moet voor afgaan, dan hoeft de leerplicht niet tot het 18e, maar tot het 17e jaar te worden opgetrokken.”. motie, stelling tegen de voorgenomen uitbreiding van net Hoogoventerrein zee- waards. In deze motie werd gesteld, dat de noodzaak tot uitbreiding van de Hoogoventerreinen bewesten de bestaan de zeereep en aan de noordkant niet was aangetoond. GS zouden een dergelijke terreinuitbreiding pas in het nu te ont werpen streekplan voor het Amstërdam- Noordzeekanaalgebied mogen opnemen als de noodzaak daartoe was aangetoond. Deze motie kwam in de plaats van drie andere moties, respectievelijk door CDA. PvdA en PPR Ingediend, en betekende een afzwakking .van de moties van beide laatste fracties. Want daarin werd de uitbreiding van de Hoogoventerreinen zonder meer als verbod gesteld. Derde hoofdpunt van de Nota van Uitgangspunten was de beperking van In hetzelfde blad pleit mr. F. Kruse, plaatsvervangend directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken, voor invoering van een numerus-fixus voor MAVO, HAVO, atheneum en gymnasium. Voo7* de komende feestdagen heeft de feestartikelenwinkel „Le grenier de Cu- negonde” in Parijs een serie actuele schorten vervaardigd. Van links naar I rechts: drie bekende politici, Francois Mitterand, premier Barre en president Giscard d’Estaing. olieprijzen zullen verhogen met 10, en twee, namelijk Saoedi-Arabië en de Ver enigde Arabische Emiraten met 5 per cent. De verhogingen gelden voor zes maanden. Daarna zal weer worden on derhandeld over een nieuwe stijging. Verwacht wordt dat de prijzen dan nog eens met 5 percent zullen worden ver hoogd. De mededeling was afkomstig van de Venezolaanse minister voor bodemschat ten Hernandez Op een vraag of het resultaat van de beslissing zou zijn dat Saoedi-Arabië, ’s werelds belangrijkste olieland, thans veel meer zou gaan ver kopen bijvoorbeeld ten nadele van Vene zuela, antwoordde de minister dat hier nog niets over te zeggen was. Bovendien was het niet bekend of Saoedi-Arabië zijn produktie thans zou gaan verhogen. Dat land wint ongeveer 85 miljoen vaten olie per dag, een kwart van de hele produktie van alle dertien landen van het kartel. Het zou de produktie zelfs nog aanzienlijk kunnen verhogen. De VAE leveren thans twee miljoen vaten per dag. Vanmorgen bleek dat de olielanden alsnog Saoedi-Arabië trachtten te bewe gen ook de prijzen met 10 pet. op te trekken. Oliehandelaren in Rotterdam menen dat de werkelijke prijsverhoging tot 7,5 pet. beperkt zal kunnen worden. De EEG-commissaris Claude CheysSon zei de afgelopen nacht in Brussel dat de EEG meer van de olieprijsverhoging te lijden zal krijgen dan de Verenigde Staten. De Amerikanen hebben namelijk in de afgelopen maanden hun invoer uit Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabi sche Emiraten aanzienlijk vergroot. De invoer van de EEG uit Saoedi- Arabië en de emiraten is echter gedaald en de gemeenschappelijke markt is nu sterk afhankelijk van de andere OPEC- landen die hun prijzen met tien en later met vijf percent zullen verhogen, aldus Cheysson. De Nederlandse minister Duisenberg, die in Brussel is voor het overleg van de EEG-ministers van Financiën, zei dat het OPEC-besluit een zware last op de betalingsbolans van de zwakste ontwik kelingslanden van de derde wereld zal leggen. Wat de EEG betreft vertrouwt hij erop dat deze de inflatoire druk die van de olieprijsverhoging uitgaat zal kunnen opvangen. Voor Nederland noemde de minister het effect minimaal gezien zijn sterke munt en de opbrengsten uit de export van aardgas. De Belgische minister van Financiën Willy de Clercq zei dat deze stap van de OPEC een nieuwe onzekere factor toe voegt aan de economieën van de EEG- landen Walter Wriston, die directeur van de „Citybank of New York” heeft de strijd aangebonden te gen de pornohuizen in de nabij heid van zijn nieuwe bankge bouw dat in 1977 gereed zal komen. Wriston wil niet vanuit het nieuwe gebouw tegen de ple- zierhuizen aanstaren. De bankier wil de omgeving nu zuiveren door de pornohuizen op te ko men. Het bankgebouw in het hart van Manhattan gaat onge veer 425 miljoen gulden kosten. De bank heeft al voor 5 miljoen gulden huizen opgekocht. Voor een klein huis, waarvan de waarde getaxeerd werd op .375.000 gulden, betaalde Wriston 2,5 miljoen gulden. De Zwitserse advocaten hebben volgens mevr. Menten geen inzage gehad in de documenten die het Ne derlandse ministerie van justitie naar Zwitserland heeft gestuurd. Verder zei ze, dat haar man in Nederland over „twee en een halve advocaat” beschikt. Wie de twee advocaten zijn, wilde ze nog niet zeggen. Met de „halve, advocaat” doelde ze op mr. J. Hermans uit Geleen, die nog niet heeft beslist of hij eventueel de ver dediging van Menten op zich wil ne men. i Mentens keus is op mr. Hermans gevallen omdat hij onder de indruk is van de wijze waarop de Geleense advocaat de Kerkraadse hoofdverple ger heeft verdedigd. „Ik ken de familie Menten niet. Ik MADRID (AFP). De vier ontvoer ders van de hoge Spaanse functionaris Antonio Maria de Oriol zijn door de familie op foto’s herkend. De. foto’s wer den gisteravond via televisie en pers verspreid. Sheik Khalifa Bin Al Thani van Qatar, gastheer van de conferentie voor OPEC- ministers, bood, zijn gasten gisteravond een banket aan in zijn paleis. Links sheik Jamani van Saoedi-Arabië, rechts minister Amouzegar van Iran. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1