WACHTEN OP VEZELAKKOORD IN EEG Oude binnenschepen naar derde wereld Consumenten somber over toekomst In- en uitvoer artsen valt niet te verwachten Kredietverruiming in Verenigde Staten namen elk met Nederland in rij V rijke landen op elfde plaats 10 pet toe „Conclusie over scheepsbouw voorbarig” V olks ver huizing I EUROPEES PARLEMENT: CBS-enquête: GRENZEN EEG-LANDEN GAAN MAANDAG OPEN Taxi voor gehandicapten o Valutaspeculatie een miljoen gulden aan prijzen Grote bezwaren Prins (FME): ntie is üBiidy~ ZATERDAG DECEMBER 1 8 19 7 6 I 1 ECONOMIE is, me Ml t.w.v. 27,50 on. rg. Haar- irder- N ilj een i dan (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM Het vuur werk werd deze week in hoofd zaak ontstoken op het rentefront, en daarmee op de obligatiemark- ten van de effectenbeurzen. De aandelensectoren echter bleven in afwachting van de dingen die rond de OPEC-conferentie zou den kunnen gebeuren. De beslis sing die eind deze week werd ver wacht, hield de koersvorming in zijn macht, wat Wall Street niet verhinderde bij steeds ruimere omzetten het koerspeil gestadig hoger te laten klimmen. ubilair ichting lebou- mz. of meer dan één op de vijf) in gevaar. De zorg betekent op dit moment ook nog een onzekerheid, en die is voor de mogelijke betrokkenen, immer het ergst: waar precies en hoe zullen de klappen vallen? (Van onze financiële redactie) HENGELO-Twente, door de werkloosheid al zwaar getroffen, krijgt er, zoals wij van de week berichtten, met de feestdagen in zicht weer een grote zorg bij: van de 5500 arbeidsplaatsen bij het textiel- concem Nijverdal-Ten Cate zijn er niet minder dan 1200 (22 percent, (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG/UTRECHT/- BRUSSEL. Met ingang van maandag staan de grenzen van de negen EEG-landen open voor art sen. Volgens Europese richtlijnen moeten de regeringen wederzijds diploma’s en bekwaamheidseisen van alle medici erkennen. Staat Nederland nu een toevloed van buitenlandse artsen te wachten? Er zijn aanwijzingen dat de belangstelling groot is, maar zekerheid over de ontwikkeling kan nog niemand geven. Inmid dels is er wel kritiek op de gevol gen van de maatregel. J ‘o. Q)0 toorjaaneeveqde mode ill iiuisljpudtextiel Goedkope concurrentie doet Nijverdal-textiel de das om De stijging van de invoer van grondstof- Vuurwerk op rentefront (ADVERTENTIE) Elke week 18 Birdy tafelgarnituren Ook de economische vooruitzichten op wat langere termijn werden dit keer iets gunstiger beoordeeld dan in mei. Zo voor zag niet meer dan 34 percent dat, over het geheel gezien, de economische omstandig heden de komende 5 jaren zullen verbete ren, in mei was dit nog bijna 38 percent. Ten aanzien van de ontwikkeling der werkloosheid waren de consumenten dui delijk pessimistischer gestemd dan in mei: bijna 70 percent verwachtte dat het aantal werklozen de komende twaalf maanden zal stijgen (mei: 52 percent). In het gereed gekomen hoofdstuk wordt geen cijfermatige opstelling gegeven. Wat er in staat is een opsomming van de moge lijkheden in iedere voorspelbare situatie. Het plan van de werkgroep wordt nu ingebracht in de beleidscommissie die er haar goedkeuring aan moet hechten. Om nu al te stellen dat het gereedkomen van de sociale paragraaf betekent dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen zou betekenen dat er valse verwachtingen gewekt worden”, aldus de heer Prins. Op 7 januari komt er in een gesprek van de directie met de bonden misschien al wat meer klaarheid over. In concreto gaat het er allereerst om of een van de fabrie ken in Almelo, Nijverdal en Goor geheel dicht gaat, dan wel of de inkrimping over alle drie wordt uitgesmeerd, zoals de vak- Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven textielindustrie hebben opgezet of uitge breid tegen in wereldverband gezien niet aanvaardbare voorwaarden. De commu nistische landen met hun staatshandel bepalen hun prijzen op politieke gron den; ze bedrijven wat men noemt „dum ping.” Dat wil zeggen: ze leveren vaak beneden de eigen kostprijs. Ook in ons land is de rentedaling bijzon der opvallend naar voren getreden. Het duidelijkst bij de nieuwe emissies en pandbrieven. De laatste werden deze week voortdurend aangepast. De 8,5 percent-brieven werden vervangen door 8,25 pet, tegen eerst 99 percent en een dag later tegen 100 pet, om op dezelfde dag al vervangen te worden door 8 percent- brieven tegen 99,5 percent. En ook dat lijkt maar tijdelijk, nu de regering ander maal een grote lening heeft uitgeschreven. Ditmaal zal het renteniveau 8,25 percent bedragen, terwijl opnieuw de emissie- koers, evenals het totaal te aanvaarden Het fonds is, aldus Albers, een doeltref fend middel om het vraagstuk van de conjuncturele overcapaciteit op te lossen, Gezien de vertragingen in sommige havens van de derde wereld waar sche pen soms weken moeten wachten alvo rens te kunnen worden gelost en geladen zou het, aldus Broeksz, de moeite waard zijn om na te gaan over overtollige binnenschepen kunnen worden gebruikt voor overslag en transport. Zij zouden op grote vrachtschepen naar deze havens kunnen worden vervoerd. In antwoord op een vraag van Albers zegde Vouelle, lid van de commissie, toe dat een verzoek van de Unctad, om overtollige binnenschepen ter beschikking van ontwikkelingslanden te stellen, binnenkort zal worden beant woord. Het parlement ging akkoord met de vorming van een Europees oplegfonds, dat ten doel heeft de van tijd tot tijd optredende overcapaciteit in de binnen scheepvaart op te lossen. Maar een derge lijk fonds, aldus Albers, zou eigenlijk moeten worden aangevuld met een Euro pese sloopregeling. de recessie/na de oliecrisis in alle hevig heid losbrak, blijft de inflatie nu gelukkig vrij beperkt, zodat hierdoor de renteverla ging niet direct wordt geblokkeerd. Een stagflatie, dat is recessie met infla tie, vereist hoge renten. Een recessie of iets wat daarop lijkt, kan alleen met rente- het voornaamste struikelblok voor een vlot functioneren van de binnenscheep- vaartmarkt. Nu de olieprijsverhoging voor de Vere nigde Staten meevalt, ziet het er serieus naar uit dat Wall Street het nieuwe jaar boven de duizend zal binnentreden, en dat zal voor vele buitenlandse beleggingscen- tra een grote morele steun betekenen. Ondanks een groot aantal onzekere fac toren, waarvan de mate van olieprijsver hoging door de OPEC-landen de belang rijkste korte termijn-factor was, hield Wall Street zich goed. Bij opnieuw hoge en zelfs nog toenemende omzetten trok het koerspeil voor de dertig industriële aan delen die door de Dow Jones-index wor den bijgehouden, gestadig door. Gesloten vorige week op 970, liep het peil deze week door tot rond 985. Wat hier te lande in de afgelopen weken heeft plaatsgegrepen, is in feite niets anders dan de scherpe, door buiten landse valutaspeculatie in het leven geroepen rentestijging van de afgelopen zomermaanden weer ongedaan maken. En dat is nu vrijwel gelukt. king van 14 a 15 miljoen is dat achtereen volgens 1,5 en 1 arts per 1000 inwoners, specialisten inbegrepen. DEN HAAG (ANP) De Nederland se consumenten zijn de economische toe komst wat somberder gaan inzien, kan men concluderen uit de uitslag van de jongste conjunctuurenquête van het CBS. In de eerste helft van oktober werden ongeveer 4.000 personen ondervraagd naar hun mening over de ontwikkeling van de algemene economische ontwikke ling in de komende twaalf maanden. Van hen verwachtte 44 percent een achteruit gang; in mei, bij de vorige ondervraging, was dit percenge 39. Ruim 32 percent hield het, evenals in mei, op een gelijkblijvende ontwikkeling en 20 per cent verwachtte een verbetering (mei: 26 percent). DEN HAAG (ANP). Gemeten naar het bruto nationaal produkt per inwoner komt Nederland op de elfde plaats in de rij der westerse industrielanden, aange sloten bij de OESO. Het bruto nationaal produkt per inwoner bedroeg in 1975 vol gens de OESO-lijst 5.890 dollar. Dat is ongeveer tien percent minder dan bij voorbeeld het bnp van de Belgen (6.516 dollar) en ongeveer veertig percent lager dan het bnp van de Zwitsers, die het rijkst volk zijn met 8.746 dollar per inwoner. fen en haffabrikaten was 13 percent en die van consumptiegoederen 17 percent; de invoer van investeringsgoederen daal de met acht percent. Er zijn in Nederland flinke tekorten aan specialisten, vooral röntgenologen en anesthesisten. Tegelijkertijd echter, zo stipt het ministerie aan, neemt de „produktie” van eigen artsen sterk toe. Naar schatting zal ons land in 1980 onge veer 24.000 medici tellen en in 1990 onge- De andere genoemde landen kennen lonen en sociale voorwaarden die niet in verhQuding staan tot wat hier in Europa als billijk wordt gezien. Om bij Korea, het schrijnendste voorbeeld, te blijven: daar worden goedkope kousen gemaakt door meisjes van twaalf, dertien jaar, die zes dagen per week elf uur per dag moeten werken. Zo’n 66-urige werkweek leverde een werkneemster daar vorig jaar gemiddeld 36,90 per week op. Dat komt neer op een uurloon van nog geen 60 cent. De constatering, dat niet alleen voor Twente de tijd dringt, is overigens heel wat eenvoudiger dan het treffen van com plete maatregelen door een EEG waarin tegenstrijdige belangen aanwezig zijn. Er komen ook consumentenbelangen in het geding, want we profiteren met z’n allen wel van de situatie als we een pak of een paar sokken kopen. De „goedkope” textiel wordt in Twente echter „duur betaald” door de werklozen. bonden op voorhand het liefst willen. En dan: hoe groot zal het onvermijdelijke massale ontslag zijn? Dat het natuurlijk verloop de zaak niet kan opvangen, staat vast. De vakbonden zijn door de plannen, naar hun zeggen, totaal overdonderd. Al was het ook voor hen geen geheim dat het met Nijverdal-Ten Cate beroerd gaat. In 1975 leed dit concern een verlies van 28,2 miljoen gulden. Dit jaar zal het in dezelfde orde van grootte zijn, zeg 30 miljoen gulden. Dat kan natuurlijk niet zo door gaan. Nochtans vinden de bonden in hun eer ste reactie dat een ontslag op een schaal als hier dreigt, niet kan en mag gebeuren. De oorzaak van de gang van zaken is vooral de concurrentie uit de goedkoop producerende landen, zoals Hongkong, Taiwan, Korea en een aantal Oostbloklan den. De importen uit die landen verstoren de gang van zaken in de seotoren weverij- en en spinnerijen bij Nijverdal-Ten Cate. DEN HAAG (ANP) In de eerste tien maanden van dit jaar is zowel de invoer als de uitvoer naar hoeveelheid met tien percent toegenomen, aldus de voorlopige berekeningen van het CBS. De stijging van de uitvoer van industriële produkten naar hoeveelheid was twaalf percent (che mische produkten 20 percent, voedings middelen negen percent, aardolieproduk- ten en metaalprodukten acht percent en textiel en kleding zes percent). LUXEMBURG (ANP). Het Europees parlement heeft gisteren in Luxemburg de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, gevraagd na te gaan of overtollige binnenschepen die moeten worden opgelegd of gesloopt, kunnen worden uitgevoerd naar ontwikkelingslanden. Het deed dit op voorstel van drie Nederlandse parlementariërs, Albers, Broeksz en Van der Hek (allen PvdA). In de Zwitserse stad Genève is de eerste taxi voor gehandicapten in gebruikgenomen. Uniek in Europa, volgens Gaston Wyder, die het idee uitvoerde en zijn Citroën CX uitbouw de en van een hydraulische lift voorzag. Het blijft opvallend hoe goed de belas- tingverkopen, die elk jaar weer in het midden van de decembermaand druk kend op het koerspeil werken, ditmaal worden opgevangen en verwerkt. Oor zaak zijn de positieve en optimistische verwachtingen van het nieuwe presiden tiële bewind voor volgend jaar. Want de meeste geluiden die thans uit de Ameri kaanse economie opklinken, zijn weinig opbeurend. Maar het vertrouwen in het nieuwe Democratische bewind na 20 janu ari neemt snel toe. Deze werkgroep kwam donderdag gereed met hoofdstuk vier de sociale paragraaf van het beleidsplan dat de commissie moet leveren. ten leiden tot een zogenaamd vezelak- koord, waarmee een dam wordt opgewor pen tegen de moordende concurrentie uit de „goedkope landen.” Zo’n dam kan in feite alleen worden opgeworpen door de invoer van vezels en textielprodukten aan vergunningen te binden. Contingentering heet zoiets. Tegen een contingentering van de invoer van textiel, in welke vorm dan ook, in de EEG-landen bestaan grote bezwa ren. Het belemmert de vrije handel tussen de EEG-landen en andere landen, waar onder de ontwikkelingslanden, de „Derde Wereld”, die het juist van onbelemmerde invoer in onze rijke Europese landen moet hebben. Het is een ervaringsfeit, dat de ene handelsbelemmering de andere uitlokt, en zo vervolgens. Er is gerede twijfel dat de ondergang van onze textielindustrie het gevolg is van logische en billijke herverkaveling van de internationale arbeidsverdeling. Die her verkaveling is op zijn minst nogal eenzij dig. Het is vooral gegaan naar Hongkong, Taiwan, Korea en Oostbloklanden. Nu kan men desgewenst twisten over de vraag of deze landen ontwikkelingslan den zijn of niet. In de zin zoals wij die verstaan, zijn ze het eigenlijk niet, althans niet alle. Belangrijker is, dat deze landen hun De waarde van de invoer bedroeg in de eerste tien maanden van dit jaar 73,9 miljard gulden (v.j. 62,6 miljard) en die van de uitvoer 73,3 miljard gulden (v.j. 62,7 miljard). De invoer steeg in waarde met 18percent, de uitvoer met 17 percent. De gemiddelde prijsstijging van de invoer was zeven percent en van de uitvoer zes percent. DEN HAAG (ANP). De conclusie dat er geen gedwongen ontslagen hoeven te vallen onder de werknemers in de scheepsbouw is voorbarig. Dit zei giste ren de heer A. Prins, voorzitter van de vereniging voor de metaal- en elektro technische industrie FME. De heer Prins heeft namens de werkgevers zitting in de sociale werkgroep van de beleidscom missie scheepsbouw. Het ontbreken van een evenwicht tus sen vraag en aanbod heeft zijn weerslag op de prijsvorming en kan op langere termijn leiden tot ineenstorting van de vrachtprijzen. Het probleem van overca paciteit leidt niet alleen tot ernstige prijs- verstoringen, het kan ook ontaarden in een ruïneuze concurrentie, het tast de rentabiliteit van de binnenscheepvaarton dernemingen aan en het vormt een bedrei ging van de sociale voorwaarden en zeker heid van de werknemers. Het zogenaamde vrije verkeer van artsen kan op gang komen krachtens een besluit dat de Europese ministerraad in juni van dit jaar heeft genomen. Behalve het wederzijds erkennen van de artsendi ploma’s zijn er ook maatstaven voor de opleiding die een arts minimaal moet hebben gevolgd. Hierbij gaat het om eer. basisopleiding van zes jaar en, voor spe cialisten, een (bijkomende) volledige dagopleiding aan een universitair of ander erkend centrum. Een „volksverhuizing” van artsen lijkt niet op til. Maar er wordt wat zorgelijk tegen aangekeken dat vooral in Engeland de interesse om in Europa te gaan werken groot is. De Nederlandse ziekenhuizen hebben vorige week van hun overkoepelend orgaan, de Nationale Ziekenhuis Raad, een brief ontvangen over deze kwestie. Daarin wordt kritiek uitgeoefend op de overheid, die niet de vereiste maatregelen Echter, een conjuncturele capaciteits- politiek kan met het oog op een effectieve capaciteitsbeheersing „niet "alleen zalig makend” zijn. Albers vroeg de EEG- ministerraad daarom, ook iets te doen aan het probleem van de structurele overca paciteit door het uitwerken van een sloop regeling. verlaging bestreden worden. Toch is de prijsstijging van rond de negen percent dit jaar in ons land nog te hoog om op korte termijn een aanzienlijk voortzetten van de rentedaling te verwachten. en en spinnerijen bij Nijverdal-Ten Cate. Meer in het algemeen verstoren ze de ontwikkeling in onze textielwereld in bre de zin. Denken we maar aan de ramp die Emmen en omgeving treft met de Enka en de kousenfabriek Jansen-De Wit. Ook de vakbonden zien heel wel in dat het opboksen tegen de concurrentie uit Oost-Europa en Azië min of meer vechten tegen de bierkaai is. Maar volgens de vakbeweging moet met reorganisaties, als nu bij Nijverdal-Ten Cate voorgenomen zijn, worden gewacht op het resultaat van de besprekingen die de EEG-landen momenteel voeren over de vezelindustrie. Dat verlangen kan billijk worden genoemd. Maar daar is Nijverdal-Ten Cate niet mee uit de (financiële) brand. De consequentie is, dat de regering met hulp dat wil zeggen: financiële steun uit de bus komt. De bonden bepleiten dat dan ook. Het komt erop neer dat de overheid tijdelijk de arbeidsplaatsen, althans voor een deel, helpt in stand houden. Dit tot zeker is hoe de kansen voor de Westeuro- pese textielindustrie, in alle geledingen, staan. De besprekingen in EEG-verband moe- zou hebben getroffen. De wetgeving is niet aangepast, er zijn geen instanties aan gewezen die voor erkenning en toelating van buitenlandse artsen zorgen. Evenmin zijn er maatregelen om gegadigde medici uit andere landen in te lichten over de opzet van de Nederlandse gezondheids zorg, noch zijn er eisen gesteld ten aanzien van de taal. De NZR zei in deze brief zich hierover nader te zullen verstaan met staatssecre taris Hendriks (Volksgezondheid). De zie kenhuizen wordt aangeraden solliciteren de buitenlandse artsen eerst te verwijzen naar het ministerie van Volksgezondheid, alvorens zij in sollicitatieprocedures zou den kunnen meedoen. Bij het ministerie werden de NZR- bezwaren als niet juist bestempeld. De erkenning en toelating van buitenlandse artsen is wel degelijk aan voorschriften onderworpen. Al jaren bestaan daartoe speciale commissies, apart voor artsen en tandartsen. De adviezen van deze commissies aan de bewindsman zijn bijna bindend. In de toekomst zullen ook de aanvragen van artsen uit andere EEG-landen langs deze instantie moeten blijven gaan. Alleen geldt dan voor die artsen niet meer de beperkte verblijfsduur (meestal een half jaar tot een jaar), die in het algemeen voor buitenlandse medici wordt gesteld. Typerend is dat het aantal artsen aan wie de volledige bevoegdheid werd ver leend om in ons land de geneeskunde te beoefenen, is teruggelopen. In 1973 waren het er 75, in 1974 68 en in 1975 slechts 50. Lang niet alle aanvragen werden ingewil ligd voor medici, en evenmin voor tand artsen (van de 22 in 1975 tot dusver 13). Volgens het onlangs verschenen jaarver slag van de hoofdinspectie volksgezond heid zou zelfs een verdere daling te ver wachten zijn. Daarbij gaat het om het veiligstellen van opleidingsplaatsen voor specialisten, waarvoor van Nederlandse kant een flinke wachtlijst bestaat. Van de zijde van het ministerie wordt erop gewezen dat de commissies wel dege lijk regulerend kunnen optreden. Tot de eisen die worden gesteld, behoort ook die van het zich redelijk in de Nederlandse taal kunnen uitdrukken. Men wil niet het risico lopen dat een arts als gevolg van communicatiestoringen fouten maakt, met alle eventuele gevolgen vandien. Dit geheel andere rentebeeld dan in juli, augustus, september en de ook in landen als de Verenigde Staten opgetreden rente dalingen tot niveaus die in vier jaar niet zijn voorgekomen, onderstrepen vooral twee dingen. Op de eerste plaats de kenne lijk overal tegenvallende economische ontwikkeling, en voorts de geringere inflatiegraad die tot dusver in een aantal landen is opgetreden. Wat de eerste betreft, wordt alom inge zien dat de komende jaarwisseling in het teken van een flinke stagnatie zal staan, waarvoor het woord recessie nog juist even te zwaar valt. Maar toch een stagna tie, voldoende en ernstig genoeg om het oude bestrijdingswapen van de forste ren teverlaging in ere te herstellen. Anders dan bijvoorbeeld drie jaar geleden, toen beurs deze week bedrag, open is gelaten tot na de inschrij ving. Hiermede is bijna het oude rentepeil van afgelopen voorjaar, toen de Staat voor 8 percent twee leningen uitschreef, weer bereikt, nadat deze zomer nog ver schillende staatsleningen tegen een rente van 9,5 percent moesten worden geplaatst. Maar het meeste gebeurde toch op het rentefront. Zowel in de Verenigde Staten als elders in Europa. In Amerika ging het bankwezen vrijwel unaniem over op een korte-termijnrente van 6,25 percent. En dezelfde bank die enkele weken geleden voor dit niveau het spits afbeet, daalde nu tot zes percent. Verwacht wordt dat opnieuw alle Amerikaanse banken zullen volgen nu de centrale bank van het land een verdere kredietverruiming heeft doorgevoerd. Het akkoord over een oplegfonds werd begin juli gesloten door de Europese Gemeenschap, Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Engeland en Zwitserland.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11